Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-08, 14:53
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Dwarf gourami (Colisa lalia)

Κόλλησα μ'αυτό το ψαράκι όμως η αναζήτησή μου εδώ με ψιλοαπογοητεύει, ενώ στο νετ διαβάζω τα καλύτερα, εδώ μέσα βρίσκω δυσσάρεστες εμπειρίες τις περισσότερες φορές..

Τη μια βλέπω περίεργες αρρώστιες, την άλλη επιθετικότητα ακόμα κι όταν υπάρχει ένα μόνο αρσενικό, του άλλου του τρώει τα φυτά..

Δίνοντάς τους αυτά τα 2-3 πράγματα που ζητάνε (όχι δεύτερο αρσενικό, φυτά που επιπλέουν, κατάλληλο νερό επιβίωσης κλπ) δεν θα μας δώσουν αυτή την ηρεμία και την απόλυτη προσαρμογή τους σε ένα κοινόβιο ενυδρείο (με neon, γατόψαρα, οτόκυκλους...) που αναφέρουν οι υπόλοιπες ιστοσελίδες για τα συγκεκριμένα ψάρια ;

Είναι πανέμορφα, δεν θέλω όμως να μου κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω... για πείτε ρε παιδιά εσείς που έχετε ζήσει καιρό με αυτά τα ψάρια;

Αλήθεια, με τα Echinodorous blecheri και τα Bacopa australis πως τα πάνε ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-08, 14:58
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Φιλε μου ειχα και εγω τετοια ψαρακια στο ενυδρειο μου. Ομως μολις ειπωθηκε οτι αυτα τα ψαρακια εμφανιζουν(σπανια ή μη δεν με ενδιεφερε) μια ασθενεια με μυκητες η οποια κολλαει και στον ανθρωπο τα εδιωξα.Ειναι πανεμορφα αλλα απλα δεν τα ξαναβαζω. Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και πως επραξα εγω.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-08, 15:41
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Εγώ έχω ένα εδώ και 4 μήνες. Είναι πανέμορφο, πολύ ήσυχο και προς το παρών υγιές. Το αγαπημένο μου. Έχει ετοιμάσει την φωλιά του 2 φορές μέχρι τώρα, αλλά δεν έκανε καμία απολύτως ζημιά στο ενυδρείο. Έχω πάρα πολλά φυτά όχι επιπλέοντα απλά ανεβαίνουν μέχρι πάνω στην στάθμη. Αλλά νομίζω ότι δεν συμπεριφέρονται όλα με τον ίδιο τρόπο.

(Από όσο διάβασα εαν υπάρχει και θυληκό, ακόμη καλύτερα οπότε αν και το δικό μου είναι πάρα πολύ ήσυχο, σύντομα θα του πάρω φιλεναδίτσα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και πως επραξα εγω.
Η αλήθεια είναι ότι εάν ήξερα τα περί ασθένειας πριν το αποκτήσω δεν ξέρω αν θα το αγόραζα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lion : 24-06-08 στις 15:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-08, 15:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Απο τα χερια μου εχουν περασει 2 τετοια ψαρια στο παρελθον. Το πρωτο ηταν αρνακι του θεου και το δευτερο ο διαολος μεταμορφωμενος !
Βασικα ολα τα Γκουραμι εχουν προσωπικοτητα και διαφορες στον χαρακτηρα.
Οσο για την ασθενεια, ναι ειναι επιρρεπη στην φυματιωση ( Mycobacterium marinum) αλλα η πιθανοτητα να κολλησει καποιος ειναι απειροελαχιστη και δεν εχει αποτρεψει χιλιαδες ανθρωπους να τα αγοραζουν σε ολο τον κοσμο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-08, 16:03
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Πάνω κάτω αυτά περίμενα ν'ακούσω για να πω την αλήθεια, πραγματικά είναι ένα πολύ όμορφο ψάρι που δεν μου είχε κάνει καμμία εντύπωση στην αρχή της ενυδρειακής μου καρριέρας βλέποντάς το μέσα απ'το ίντερνετ και τα περιοδικά, μόλις το είδα ζωντανό μπροστά μου όμως ξετρελάθηκα με τα χρώματα και το σχήμα του, έμεινα να το κοιτάω κολλημένος σ'ένα μαγαζί μέχρι που ο ιδιοκτήτης έβαλε τα γέλια βλέποντάς με να έχω άμεση επαφή της μύτης μου με το τζάμι του ενυδρείου του !

Τυχαία ερχόμενος απ'τη δουλειά στο σπίτι (πριν λίγο δηλαδή) τον συνάντησα στο δρόμο κι αφού τον ενημέρωσα ότι σήμερα το απόγευμα θα περάσω απ'το μαγαζί του αμέσως μετά τον ρώτησα τι γίνεται με τα gouramies όμως δεν ήταν και ιδιαίτερα αισιόδοξος σχετικά με το πως θα συμβιώσουν με τα υπόλοιπα μικρούλικα neonάκια μου..
"είναι λίγο άτσαλα τις περισσότερες φορές και το πιθανότερο είναι πως μόλις μεγαλώσουν λίγο θ'αρχίσουν να ενοχλούν τα neon σου.." κάτι τέτοιο τέλος πάντων μου είπε..

Με το κοπάδι των neon έχω πάθει εξάρτηση, ίσως οποιοδήποτε άλλο ψάρι να το αντάλλαζα με τα gouramies αλλά τα neon μη μου τα πειράξεις λέμε, μαύρο φίδι !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-08, 23:20
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Το δικό μου συμβιώνει αρμονικά με ενα κοπαδάκι neon σε μόλις 45 λίτρα. Αλλά κάθε γκουραμάκι συμπεριφέρεται διαφορετικά.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-08, 07:10
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου συμβιώνει αρμονικά με ενα κοπαδάκι neon σε μόλις 45 λίτρα. Αλλά κάθε γκουραμάκι συμπεριφέρεται διαφορετικά.
Εμένα το ξέρω ότι αν το αποφασίσω θα μου κάτσει διαόλι, δεν το συζητώ !

Να είσαι καλά !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιθετικότητα Colisa lalia Παπαδόπουλος Κώστας Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-06-07 12:43
Άσπρη πληγή σε Colisa Lalia Christodoulos Diamantidis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 04-05-05 15:57
ασθένεια colisa lalia dim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 25-10-04 13:35
Πληροφοριες για colisa lalia? nasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 23-04-04 19:45
Colisa Lalia πληροφοριες για αναπαραγωγή. newfish ¶λλα λαβυρινθόψαρα 0 16-12-02 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04575 seconds with 15 queries