Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-21, 22:35
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Vol.2 βοήθεια επιλογής φίλτρου 120lt με sp3

Χαιρετώ.
Vol.1 εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103557 δεν άλλαξα τελικά και ακόμη έχω τα 2 εσωτερικά.


Ψαχνομαι εδώ και μέρες για εξωτερικό. σκέφτομαι eheim classic 250 με βάνες για εύκολο καθαρισμό ή fluval 207. Η αλήθεια είναι ότι τείνω προς το eheim
Τι λέτε; δε θέλω να ξεφύγω στα χρήματα (max max max 100¤)

Στο ενυδρείο βρίσκεται ένα ζευγάρι ancistrus sp3 albino με τα 25-30(τα μισά ενός μήνα, τα αλλα μισά λίγων ημερών) παιδιά τους και άπειρα σαλιγκάρια mts (προσεχώς 20-30 Ramshorn) και λίγα helena.

Από φυτά ανουμπιες, κερατοφυλο και φακή.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-21, 23:34
Το avatar του χρήστη SavvasG
SavvasG Ο χρήστης SavvasG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2020
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε.
Έχει μία εβδομάδα που αγόρασα και εγώ εξωτερικό.
Ήμουν ανάμεσα και εγώ στο eheim 250 και στο fluval 207.
Ενώ ήθελα πάρα πολύ το eheim πήρα τελικά το fluval γιατί:
1 έχει τα υλικά μέσα τακτοποιημενα σε καλαθάκια
2 έχει μεγαλύτερη ροή
3 Εμφανισιακά πιο ωραίο γτ το έχω σε εμφανές σημείο
4 πιο εύκολο στο ξεκίνημα μετά από το καθάρισμα.
Τα υπόλοιπα θα στα πούνε πιο έμπειροι.
__________________
Dum spiro spero
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-21, 00:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

To eheim κατά τη γνώμη μου υπερέχει σε αντοχή και αξιοπιστία, ευελιξία στη χρήση υλικών, πλήρη αξιοποίηση χώρου στον κάδο, εύκολη ανεύρεση ανταλλακτικών (αν χρειαστούν), το μόνο που ίσως χρειαστεί αντικατάσταση είναι η φλάντζα κεφαλής που βρίσκεις με λίγα σεντς. Μειονέκτημα η υψηλή τιμή απόκτησης.
Το fluval κατά τη γνώμη μου έχει δεσμευμένο λόγω σχεδιασμού υπερβολικό χώρο για σφουγγάρια(τον μισό κάδο!), αρκετά πιο ευαίσθητα πλαστικά και εξαρτήματα που μπορεί με την χρήση να σπάσουν (η άχρηστη τρόμπα νερού -που μερικοί την θεωρούν προτέρημα του φίλτρου, οι πεταλούδες απελευθέρωσης των σωλήνων και τα κλιπς του κάδου), φλάντζα που αλλάζει μόνο με την ορίτζιναλ. Ελαφρώς φθηνότερο από το Eheim με βανάκια.
Η ροή τους είναι σχεδόν η ίδια (υπερέχει κατά 20λ/ω το Fluval και είναι λογικό αφού το μισό είναι γεμάτο σφουγγάρια ) και έχουν κατανάλωση 8W το Eheim και 10w το Fluval.
Διαλέγεις και παίρνεις. Και οι δυό εταιρείες είναι από τις πιο εμπορικές.
Έχω φίλτρο eheim classic που δουλεύει πάνω από εικοσαετία απροβλημάτιστα αλλά έχω και ένα ίδιας ηλικίας Fluval 203 που δουλεύει το ίδιο (με κυλινδρικό όμως κάδο )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-21, 08:19
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Από θόρυβο πως είναι και τα 2;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-21, 09:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Αθόρυβα και τα 2
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-21, 09:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Οπως είπε και ο Κλεοβουλος και τα δυο καλες μάρκες. Το eheim classic ειναι δοκιμασμενο στην αγορα. Δεν ετυχε να δουλεψω προσωπικά. Εχω παρει τρια Fluval 204, 105 και 206 και ειμαι ευχαριστημένος. Το επιπλεον χαρακτήριστικο τους ειναι οτι απο αποψη σχεδιασμου ειναι πιο μοντέρνα και όμορφα ( σχετικό) και δείχνουν καλύτερα εαν δεν εχεις ντουλαπι και θες κατι ευπαρουσιαστο που να δενει στο χωρο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-21, 10:14
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ας καταθέσω κι εγώ μιας και έχω δουλέψει για χρόνια το Classic 250 σε 125άρι ενυδρείο. ¶ψογο φίλτρο, απίστευτα αξιόπιστο αλλά θέλει την προσοχή του μετά από χρόνια σε ορισμένα orings ώστε να μην τραβάει αέρα μέσα του - σε όλα ισχύει βέβαια αλλά τουλάχιστον στο Eheim βρίσκεις παντού ανταλλακτικά, εύκολο στη συντήρησή και λίγο μπελαλίδικο στο "ξεκίνημα" μετά το καθάρισμα για τα σημερινά δεδομένα.

Όμως για το 120αρι που το θες θα σου φανεί λίγο, εγώ όταν άρχισα να το χρησιμοποιώ πριν χρόνια, σύντομα κατέληξα να πάρω και δεύτερο ώστε να έχω ανατάραξη σε μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας του 125αριου μου. Δεν ήθελα και το spray bar στη ζωή μου βέβαια.
Με δύο από αυτά το δούλευα για περίπου 10 χρόνια με ελάχιστες αγορές. Μόνο σωλήνες και την προπέλα με τον κεραμικό άξονα του ενός εκ των δύο άλλαξα. Πριν 2 μήνες αντικατέστησα το ένα από αυτά με μεγαλύτερο μιας και ήθελα ακόμα περισσότερη ροή απ' την μια πλευρά στο ίδιο πάντα ενυδρείο.

Γνώμη μου λοιπόν να μην το πάρεις κι ας ορκίζομαι στην αξιοπιστία του. Για 60 μέχρι 80 λίτρα ενυδρείο θα το έβρισκα τέλειο με τα σημερινά μου δεδομένα, άντε ίσως και 100 αν δεν θέλει κάποιος πολύ ροή στο νερό του.

Προτίμησε το Fluval μιας και όλοι μιλάνε για την παραπάνω ροή του σε σύγκριση με το Classic 250 (και τη μάλλον πιο αθόρυβη λειτουργία του ), να μη σου πω να τρέξεις για το 307 αν σκοπεύεις να κρατήσεις μόνο 1 εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο σου.
Να θυμάσαι, τη μεγαλύτερη ροή την ελαττώνεις αν θες. Τη μέγιστη ενός φίλτρου αν δεν σου αρκεί δεν την μεγιστοποιείς με τίποτα.
Δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε στο μεγαλύτερο, καλύτερα να το πιέσεις τώρα το πράγμα παρά να σε πιέσει μόνο του αργότερα κατ' εμέ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-21, 10:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Σωστά Στέφανε από άποψη αισθητικής τα eheim classic είναι vintage όπως κυκλοφόρησαν στα μισά περίπου του περασμένου αιώνα!
Απαράδεκτη η διατήρηση αυτής της πρασινίλας στο χρώμα του κάδου, των σωλήνων και των πλαστικών εισόδου-εξόδου (σ' αυτά υπάρχει η εναλλακτική του installation kit που εδέησε να βγάλει η εταιρεία σε διαφανές ).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-21, 12:43
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

ΑΝ ανέβω για το 307, μήπως να δω το oase thermo 200 που έχει και τον θερμοστάτη;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-21, 14:21
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimkel Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΝ ανέβω για το 307, μήπως να δω το oase thermo 200 που έχει και τον θερμοστάτη;

Καλα σχολια εχουν τα Οase , κυριως επειδη τα διαφημιζουν πολλοι, αλλα δε ξερω εαν βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα.



Το fluval ειναι σταθερη αξια.


Τι ψαρια θα βαλεις? Ρωταω επειδη ισως να μη χρειαστεις θερμαντικο σωμα εαν βαλει πχ συννεφακια ή barbs.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-21, 14:32
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Τα φίλτρα της Oase είναι επίσης πολύ καλά και ποιοτικά, προσωπικά ανάμεσα στα δύο θα επέλεγα το 307 για δύο λόγους όμως. Μου αρέσει περισσότερο ο χώρος του Fluval για τα υλικά της φίλτρανσης και επίσης το 307 είναι πιο δυνατό και μάλλον και πιο αθόρυβο από το συγκεκριμένο Oase.

Υπάρχουν λίγα παράπονα για τα Oase με αυτόν τον κάδο, δεν είναι κι ο καλύτερος να φιλοξενήσει βιολογικό υλικό, λίγο παράξενος γενικότερα.
Τα μεγαλύτερα της Oase με τετράγωνο κάδο είναι σαφέστατα από τις πολύ καλές επιλογές να κάνει κάποιος, τα FiltoSmart ίσως σε ταλαιπωρήσουν λίγο στο καθαρισμα τελικά, άσε που εξ'αρχής δεν θα σου δώσει άπλετο χώρο να βάλεις όσο βιολογικό υλικό επιθυμείς.

Ποιότητα κατασκευής υπέρ της Oase θα έλεγα. Πληρώνεις όμως παραπάνω και την εξ Αμερικής κατασκευή του. Πράγμα που δεν συμβαίνει στο Fluval το οποίο παράλληλα θα αντέξει για πολλά πολλά χρόνια σύμφωνα με καταθέσεις αρκετών φανατικών της εταιρίας.

Σε κάθε περίπτωση όμως και τα δύο θα σε καλύψουν σε μεγάλο βαθμό θεωρώ, τουλάχιστον όσον αφορά τη φίλτρανση του ενυδρείου σου τα βρίσκω απόλυτα ικανά με το 307 να υπερτερεί λίγο σε δύναμη. Στις λεπτομέρειες αναφέρθηκα περισσότερο τις οποίες σαφέστατα εσύ θα κρίνεις, σύμφωνα πάντα με το τι ζητάς πιο πολύ. Σίγουρα ο θερμοστάτης μέσα στο εξωτερικό φίλτρο είναι ένα μεγάλο plus από την άλλη..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-21, 14:33
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα σχολια εχουν τα Οase , κυριως επειδη τα διαφημιζουν πολλοι, αλλα δε ξερω εαν βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα.



Το fluval ειναι σταθερη αξια.


Τι ψαρια θα βαλεις? Ρωταω επειδη ισως να μη χρειαστεις θερμαντικο σωμα εαν βαλει πχ συννεφακια ή barbs.
Αναφέρω στο πρώτο ποστ την ψαροσυνθεση (ancistrus και σαλιγκάρια)

¶ρχισα να σκέφτομαι το fluval 307...
Γιατί ίσως στο μέλλον να το γυρίσω σε χρυσοψαραδικο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-03-21, 21:17
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

99.99% θα παρω το fluval 307

απο που προτεινετε την αγορα του; απ οτι βλεπω η τιμη του κυμαινεται στα 120-130¤.
υπαρχει περιπτωση να το βρουμε φθηνοτερα;
(βρισκομαι θεσσαλονικη)
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-21, 21:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

O misirlis νομίζω έχει την πιο καλή τιμή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-03-21, 21:44
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
O misirlis νομίζω έχει την πιο καλή τιμή
καλως!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-03-21, 12:23
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Επέλεξα το 307, το αγόρασα και μόλις το έστησαν, παράλληλα με τα εσωτερικά και μόλις βρω χρόνο θα το αφήσω μόνο του αν λειτουργεί!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-03-21, 16:17
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Καλοδουλευτο κι απροβληματιστο να είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-03-21, 16:22
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!

Είναι τελείως αθόρυβο η είναι ιδέα μου;

Προς το παρών το έχω στο πάτωμα (πλακάκι) διπλα απ' το ενυδρείο και μολις το αφήσω μόνο του να λειτουργήσει θα είναι στο ντουλάπι (έπιπλο ενυδρείο)


Τις σωλήνες να τις κόψω "ισα-ισα"(με 2-3 πόντους παραπάνω) ή όχι;


Επίσης δεν έβαλα τον άνθρακα και στη θέση του τοποθέτησα χοντρό μακαρόνι που είχα απ' το προηγούμενο εξωτερικό. Στα καδακια παίρνει λίγο ακόμη, να το γεμίσω; Τώρα ας πουμε είναι στα 3/4 το καθενα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-03-21, 19:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλορίζικο!
Τα καλαθάκια γέμισε τα με υλικό έως το σημείο που κλείνουν απροβλημάτιστα.
"Χοντρό μακαρόνι" φαντάζομαι όχι αυτό για παστίτσιο ούτε το άλλο το γυαλιστερό κεραμικό που είναι υλικό μηχανικής φίλτρανσης αλλά αυτό που είναι πορώδες
Για τις σωλήνες ότι λέει ο κατασκευαστής https://www.youtube.com/watch?v=DPiRZLxG8vM
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-21, 19:19
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!

Ναι, περίσσεψε λίγο απ' το παστίτσιο.αχχαχαα.

Πέρα απ' την πλάκα, Τι είχε το aquanova ncf-600; Αυτό.

Θέλουν κόψιμο οι σωλήνες σίγουρα, αλλά αυτό θα γίνει όταν τοποθετηθεί εκεί που πρέπει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για την επιλογή φίλτρου, αξεσουάρ κλπ! l amxv27 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 19-09-20 19:19
Βοήθεια επιλογης φίλτρου 120lt με guppies dimkel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 02-06-20 08:53
Γνώμες επιλογής ψαριών savvas27 Αρχάριοι γλυκού νερού 22 25-04-15 20:23
Δίλλημα επιλογής Genirous Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 10 17-07-07 09:24
Βοήθεια!!! Μπερδεύτικα με τα υλικά του φίλτρου vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 5 14-03-07 00:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06867 seconds with 15 queries