Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-10-14, 07:31
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο λινκ που έδωσες για τα led δίνει διαφορετικές forward voltage για τα διαφορετικά λεντ, οπότε αν επιλέξεις διαφορετικά χρώματα θα μπουν και διαφορετικές αντιστάσεις..
Βρες πρώτα ποια λεντ θέλεις και μετά θα τις βγάλουμε
Ωραίος ο Κώστας !! Ευχαριστώ αδελφέ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταματη καλη επιτηχια ευχομαι στο προτζεκτ , αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι θες σταθερο ρευμα και η ταση να παιζει ..εγω στην αρχη δουλευα τα λεντ με τροφοδοτικο σταθερης τασης και λεντ ειχαν θεμα τρεμοπαιζαν καποιες φορες και εκαιγαν και αρκετα βατ πραγματικα παραπανω οταν μετρησα καταναλωση . Το ενυδρειο τι διαστασεις εχει ; Εγω απο αυτα που εχω δει θα σου προτεινα να πας σε μουλτιτσιπ που θα εχει ολα τα χρωματα μαζεμενα σε ενα φακο και το αποτελεσμα ειναι πολυ φυσικο χωρις ντισκο εφε στο ενυδρειο
Κώστα το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 130Χ70Χ60 ύψος. Δεν το έχω ετοιμάσει ακόμα Μαζεύω τα υλικά που θα χρειαστώ πρώτα. Αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα είναι το συμπράγκαλα του φωτιστικού Τα υπόλοιπα είναι εύκολα για μένα. Για την ώρα ετοιμάζω ένα κύβο 130 λίτρα που τα led drivers ψήκτρες κτλ τα έχω είδη στα χέρια μου και δεν θα δουλεύει με ανατολή δύση. Άλλωστε είναι η πρώτη μου φορά που φτιάχνω reef και πάω σιγά, σιγά. Ποιο πολύ το θέμα το άνοιξα για φίλο με παρόμοιο ενυδρείο που έφτιαξε τώρα και καίγεται για το φωτιστικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με τέτοια έχω φτιάξει, και με 10βατ και με cob 3w 11v. είναι πολύ παράξενα τα 3βατα τα μικρά, και σπαστικά... καίγονται για το τίποτα, απλά και μόνο που κάνει σπινθήρα στην κόληση... Αν έφτιαχνα άλλο φωτιστικό θα έβαζα σίγουρα όχι 3βατα μικρά, αλλά ή 10βατ, ή 50βατ multichip (με το χρώμα on die )όπως λέει και ο φίλος από πάνω!!!

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το χρήμα καθορίζει και την κατασκευή, και αφού το 50βατ, multichip κοστίζει κάμποσο (40€+) τα 3βατα, ή τα 10βατα είναι η πιο οικονομική λύση!!!

Σε κάθε περίπτωση αν βάλεις 10βατα, χρειάζεσαι τουλάχιστον 5 ανά χρώμα ανά μέτρο ψύχτρας για να μη γίνει Disco το ενυδρείο!!!
-------------------------


Τα 3βατα τα έβαλα ανά 3 σε σειρά σε 12βολτ τροφοδοτικό με voltage adjuster, έτσι ώστε να περνάει ένταση 700ma. συνολικά 11 γραμμές, ανά 3 σε σειρά. αλλά καλό είναι τα 3βατα να είναι ίδια σε forward voltage. Σε κάθε περίπτωση με όσους ηλεκτρονικούς έχω μιλήσει μου έχουν πει το ίδιο πράγμα ότι δηλαδή πρέπει να τα λεντ να συνδέονται σε σειρά με μία αντίσταση, αλλά στην πράξη είναι λίγο αδύνατον αυτό... π.χ. βάζεις την πρώτη τριάδα και για να δουλέψουν σωστά βάζεις μία αντίσταση 6,2 ωμ αν θυμάμαι καλά. συνδές τη δεύτερη, και πέφτει η αντίσταση και στις δύο γραμμές... βάζεις και 3 και 4 και κτλ μέχρι να τελειώσεις όλες τις γραμμές πρέπει να ρυθμίσεις την αντίσταση ξανά και ξανά και ξανά, και κάποιο κύκλωμα δε θα δουλεύει σωστά (θα φέγγει λιγότερο ή περισσότερο) και θα θέλει πάλι υπολογισμό αντίστασης κτλ... οπότε, keep it simple!!! αν δεν έχεις τροδοτικό με voltage adjuster, Πάρε ένα voltage adjuster ή ένα Pwm π.χ. http://www.ebay.com/itm/Mini-3-Key-1...item5b0623a811

Και ρύθμισε όλο το κύκλωμα από μακρυά... φιλική συμβουλή πάντως, μην μπλέξετε με αντιστάσεις και πολλά πολλά λεντ... σε 2 ή 3 εντάξει από εκεί και πάνω... πρόβλημα!!!
-------------------------


τρεμόπαιζμα δεν έχω δει όπως και να σύνδεσα τα μεγάλα αυτά λεντ... ίσως το τροφοδοτικό σου να μην τα στήριζε ή να μην άντεχε το ρεύμα ή κάποιο άλλο πρόβλημα υπήρχε αλλά δε νομίζω να έφταιγε η έλλειψη αντίστασης!!!

Για να πάω σε 10βατα ή μουλτι τσιπ αποκλείεται Ποιο καλά να καταλήξω σε επώνυμα led με ldd drivers Ένας λόγος είναι η καλύτερη διασπορά, μετά η διαχείριση της εκπεμπόμενης θερμότητας. Το ξέρω ότι είναι μανούρα τα 3βατα, αλλά μια φορά το φτιάχνεις το φωτιστικό. Απλά θέλω να καταλήξω στον σχεδιασμό, πως θα το κάνω και με τι, γιατί δεν είναι η εποχή να σκορπάμε λεφτά από εδώ και από εκεί, ούτε με παίρνει για πειράματα.





Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω ρε παιδιά. Σκέφτομαι στον κύβο που φτιάχνω τώρα τα led να τα τοποθετήσω με βιδάκια για να μπορώ αν χρειαστεί να τα αντικαταστήσω, φυσικά από κάτω θα μπει θερμοαγώγημη πάστα. Ποια είναι η γνώμη σας, βιδωτά ή κολλητά ;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-10-14, 11:30
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος ο Κώστας !! Ευχαριστώ αδελφέ.




Κώστα το ενυδρείο θα έχει διαστάσεις 130Χ70Χ60 ύψος. Δεν το έχω ετοιμάσει ακόμα Μαζεύω τα υλικά που θα χρειαστώ πρώτα. Αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα είναι το συμπράγκαλα του φωτιστικού Τα υπόλοιπα είναι εύκολα για μένα. Για την ώρα ετοιμάζω ένα κύβο 130 λίτρα που τα led drivers ψήκτρες κτλ τα έχω είδη στα χέρια μου και δεν θα δουλεύει με ανατολή δύση. Άλλωστε είναι η πρώτη μου φορά που φτιάχνω reef και πάω σιγά, σιγά. Ποιο πολύ το θέμα το άνοιξα για φίλο με παρόμοιο ενυδρείο που έφτιαξε τώρα και καίγεται για το φωτιστικό.




Για να πάω σε 10βατα ή μουλτι τσιπ αποκλείεται Ποιο καλά να καταλήξω σε επώνυμα led με ldd drivers Ένας λόγος είναι η καλύτερη διασπορά, μετά η διαχείριση της εκπεμπόμενης θερμότητας. Το ξέρω ότι είναι μανούρα τα 3βατα, αλλά μια φορά το φτιάχνεις το φωτιστικό. Απλά θέλω να καταλήξω στον σχεδιασμό, πως θα το κάνω και με τι, γιατί δεν είναι η εποχή να σκορπάμε λεφτά από εδώ και από εκεί, ούτε με παίρνει για πειράματα.





Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω ρε παιδιά. Σκέφτομαι στον κύβο που φτιάχνω τώρα τα led να τα τοποθετήσω με βιδάκια για να μπορώ αν χρειαστεί να τα αντικαταστήσω, φυσικά από κάτω θα μπει θερμοαγώγημη πάστα. Ποια είναι η γνώμη σας, βιδωτά ή κολλητά ;
Σταμάτη αν έχεις την υπομονή να κάτσεις να ανοίξεις τρύπες εγώ θα έλεγα με βιδακια και θερμοαγωγιμη γιατί κι εγώ κάθε τόσο πειραματίζομαι με άλλα λεντ και κάθομαι κάθε φορά και ξεκολαω τα παλιά.Θερμοαγωγιμη που δεν είναι κόλλα έχω εγώ να σου δώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-10-14, 15:29
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Μάλλον με βίδες θα το κάνω Γιώργο. Τι είναι να ανοίξω 84 τρύπες και να κάνω 84 σπειρώματα.
Από πάστα έχω μπόλικη δεν θα χρειαστώ. Σε ευχαριστώ όμως για την προσφορά !!
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-10-14, 17:28
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον με βίδες θα το κάνω Γιώργο. Τι είναι να ανοίξω 84 τρύπες και να κάνω 84 σπειρώματα.
Από πάστα έχω μπόλικη δεν θα χρειαστώ. Σε ευχαριστώ όμως για την προσφορά !!
Χαράς την υπομονή σου!!!Εγώ 14 τρύπες και σπειρωματα ήταν να κάνω και βαρέθηκα και τα έκανα κολλητά
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-10-14, 17:42
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Πως τα κάνεις κολητά??? μιλάμε για τρελλό κόπο να τα βιδώσεις!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-10-14, 20:33
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως τα κάνεις κολητά??? μιλάμε για τρελλό κόπο να τα βιδώσεις!!!
Υπάρχουν θερμοαγωγιμες πάστες που κολλάνε κιόλας
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-10-14, 22:19
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

τις εμπιστεύεσαι???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-10-14, 10:15
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
τις εμπιστεύεσαι???
Έχω φτιάξει 2 φωτιστικά με τέτοιες
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-10-14, 10:53
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τα δικά μου τα είχα βιδώσει σε ένα προφίλ αλουμινίου με τέτοιες:
http://www.baufox.com/%CE%BB%CE%B1%C...85%CF%84%CE%AF
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-10-14, 11:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δικά μου τα είχα βιδώσει σε ένα προφίλ αλουμινίου με τέτοιες:
http://www.baufox.com/%CE%BB%CE%B1%C...85%CF%84%CE%AF
Αυτές νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση, ούτε σπειρώματα , ούτε τρύπες, μια και έξω, ίσως μια μικρή τρύπα για οδηγό, και νομίζω πως το Leroy έχει και ανοξείδωτες ή Σταμάτη θα πρέπει να έχει και ο Δαμιγος στη Λαμπράκη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-10-14, 12:35
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ναι καλές είναι οι αυτό διάτρητες αλλά είναι τεράστιες Νομίζω δεν βγαίνουν σε μικρότερη διάμετρο από 3,5 χιλιοστά. Τάκη και ο Δαμίγος έχει και ο Εγγλέζος Έλεγα να τις αποφύγω γιατί είναι γαϊδούρια για τέτοια κατασκευή.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-10-14, 13:40
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά δεν είναι μεγάλες.. Ταιριάζουν ακριβώς στο κυκλάκι της βάσης των λεντ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-10-14, 07:51
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου, αλλά δεν είναι μεγάλες.. Ταιριάζουν ακριβώς στο κυκλάκι της βάσης των λεντ

Θα το δοκιμάσω σε κάνα led και θα δω. Κώστα μεταξύ του κεφαλιού τις βίδας και του led έβαλες τίποτα για μονωτικό; Πχ ροδελάκι τεφλόν
Σκέφτομαι να βάλω τσιμουχάκι
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-10-14, 08:01
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

δε χρειάζεται. καθώς αυτές οι βίδες έχουν μεγάλη κεφαλή, θα τις βάλεις από μακρυά, και θα ακουμπάει μόνο η κεφαλή κάντο και θα το καταλάβεις στην πράξη. επίσης, καθώς σκάβει η βίδα, θα πρέπει να βγάλεις τα ρινήσματα που δημιουργεί (και δημιουργεί πολλά...)
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-10-14, 11:20
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
δε χρειάζεται. καθώς αυτές οι βίδες έχουν μεγάλη κεφαλή, θα τις βάλεις από μακρυά, και θα ακουμπάει μόνο η κεφαλή κάντο και θα το καταλάβεις στην πράξη. επίσης, καθώς σκάβει η βίδα, θα πρέπει να βγάλεις τα ρινήσματα που δημιουργεί (και δημιουργεί πολλά...)
Αυτό λέω, επειδή θα ακουμπάει η μέσα μεριά του κεφαλιού της βίδας πάνω στο led υπάρχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-10-14, 11:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό λέω, επειδή θα ακουμπάει η μέσα μεριά του κεφαλιού της βίδας πάνω στο led υπάρχει κίνδυνος βραχυκυκλώματος
Σταμάτη, η βίδα δεν πρέπει να ακουμπάει στο led αλλά στο αστερι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-10-14, 11:54
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταμάτη, η βίδα δεν πρέπει να ακουμπάει στο led αλλά στο αστερι

Τάκη το αστέρι έχει 6 επαφες 2 για το led και 4 για την σύνδεση. Είναι σχεδόν αδύνατον να μην ακουμπήσει η βίδα σε κάποια επαφή.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-10-14, 11:56
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ακουμπάει στο αστέρι μόνο ναι..
Ούτε κι εγώ έβαλα τσιμουχακια σε κανένα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-10-14, 12:14
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ωραία θα το δοκιμάσω και θα δω !
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-10-14, 12:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για δες εδώ



αυτός εδώ έβαλε πλαστικό



αλλα δεν ξέρω αν αντέξει κάτι τέτοιο και δεν λιώσει από τη ζέστη, εκτος και αν είναι βακελίτης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-10-14, 12:23
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Το βράδυ θα ξέρω. Τα led τα έχω στο σπίτι, τις βίδες στο μαγαζί. Ε ρε γέλια αν ακουμπάει, θα βάλω να παίζει και κάνα μπιτάκι και θα φτιάξω το πρώτο disco ενυδρείο. Βότκα για τα φωσφορικά και θα έχουν τρομερό κέφι τα ψαράκια μου.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-10-14, 12:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βράδυ θα ξέρω. Τα led τα έχω στο σπίτι, τις βίδες στο μαγαζί. Ε ρε γέλια αν ακουμπάει, θα βάλω να παίζει και κάνα μπιτάκι και θα φτιάξω το πρώτο disco ενυδρείο. Βότκα για τα φωσφορικά και θα έχουν τρομερό κέφι τα ψαράκια μου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-10-14, 17:15
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη το αστέρι έχει 6 επαφες 2 για το led και 4 για την σύνδεση. Είναι σχεδόν αδύνατον να μην ακουμπήσει η βίδα σε κάποια επαφή.
Μια ευκολη λυση ειναι οι μονωτικες ροδελες για τρανζιστορ TO-220 (η ΤΟ-3 αν θελετε μεγαλυτερες).
Οι ροδελες ειναι αυτες :
http://export.farnell.com/multicomp/...pk10/dp/936649

Θα βρειτε σε καταστηματα με ηλεκτρονικα (Κατουμας, Βενιερης κλπ).

Μιας και η συζητηση ειναι για LED να μοιραστω και εγω την εμπειρια μου αφου τρεχω ενα πυκνοφυτεμενο HighTech με DYI leds εδω και σχεδον 2 χρονια.

Eνυδρειο Juwel Rio 125. Pressurized CO2, Sera CO2 controller + Hanna CO2 probe.

Φωτιστικο 1 : 6 x BRIDGELUX - BXRA-56C0700-A-00 (5600 Kelvin - 685lm στα 350mA) συνολικη ισχυς ~36W, συνολικη φωτεινη ροη ~4100 lm.

Με τα ιδια χαρακτηριστικα υπαρχει και το νεοτερο BXRA-56C1000-A-00 με 1000lm αποδοση. Προσοχη γιατι χρειαζεται 28.1 VF.

Τα LED τα αγορασα απο την Farnell.

H κατανομη του φασματος των BridgeLux BXRA-56 φαινεται παρακατω :

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Spectra.JPG
Εμφανίσεις:  177
Μέγεθος:  32,7 KB

Kαλυπτει πληρως την περιοχη των 440nm και εχει περιπου 35% της ισχυος του στην περιοχη των 620nm (Χλωροφυλλη τυπου Β). Πασχει σαφως στην περιοχη των 405nm και ειναι ελαχιστα ικανοποιητικο στην περιοχη των 642 (Χλωροφυλλη τυπου Α).

Την δευτερη περιοχη (642 - 660nm) την καλυψα προσθετοντας 2 led LZ1-10R200 - LED 5W DEEP RED της LEDENGIN.


Η οδηγηση των led γινεται απο 6 DC/DC current drivers της XP Power (LDU0830S350) που εχουν ενσωματωμενη δυνατοτητα dimming με PWM ή 0-1.25V. Δυστυχως η υψηλη VF των BrigeLux (~18V) δεν επιτρεπει την συνδεση τους σε σειρα και ετσι χρειαζεται ενας driver ανα led .

Αντιθετα τα Deep Red εχουν VF ~3V οποτε ενας driver LDU2430S1000-WD μπορει να οδηγησει ανετα 5-6 led στη σειρα αν υποθεσουμε οτι το bus τροφοδοσιας ειναι 24Vdc.


Η ψυκτρα ειναι Fischer Electronik
SK 567 798x50x25.

Επειδη τα 46W ειναι πολλα ακομα και για μια ψυκτρα αυτων των διαστασεων και η μακροζωια των led εξαρταται απο την θερμοκρασια τους χρησιμοποιω δυο Low noise ανεμιστηρες 50x50mm στα 12V. Και επειδη κανενας ανεμιστηρας δεν ειναι αρκετα low noise ουτε κραταει για πολυ αν λειτουργει συνεχεια, χρησιμοποιω σε σειρα ενα thermal switch της MICROTHERM (03EN151044) 35/50C.

Βλεπω συχνα οτι γινονται αναφορες για οδηγηση των led μεσω απλων αντιστασεων. Η εσωτερικη αντισταση των led δεν ειναι ωμικη αλλα εχει δυναμικα χαρακτηριστικα. Mεταβαλεται αναλογα με το ρευμα που διαρεει το led, με την VF και την θερμοκρασια του core. Και ολα αυτα ειναι διαφορετικα απο κομματι σε κομματι γιαυτο οι κατασκευαστες κατηγοριοποιουν τα led με τον ιδιο κωδικο σε bins. Επισης απο τις χαρακτηριστικες καμπυλες ρευματος/τασης μπορει κανεις να δει οτι για πολυ μικρες μεταβολες της VF της ταξεως των 0.3 - 0.7V το ρευμα μπορει πολυ ευκολα ακομα και να τετραπλασιαστει καταστρεφοντας το led ή μειωνοντας δραστικα τον χρονο ζωης του. Αν επιλεξετε να χρησιμοποιησετε τελικα αντιστασεις αντι για πηγες ρευματος μετρηστε τα ρευματα σε καθε led ξεχωριστα και προσθεστε αντιστασεις μεχρι να παρετε max το 80-85% του ονομαστικου ρευματος του led με την προυποθεση οτι το τροφοδοτικο σας ειναι σταθεροποιημενο.Φροντιστε να παραμεινει το ιδιο για την υπολοιπη ζωη του φωτιστικου αφου τα ρευματα εξαρτωνται εκτος των αλλων και απο την ταση του.



Επειδη το post πηγε μακρια το υπολοιπο μερος της κατασκευης και φωτο τα αφηνω για την συνεχεια.

Καλη συνεχεια σε ολους,

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-10-14, 08:06
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Άγγελε δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω κανένα από τα παραπάνω λινκ. Όλα με οδηγούν εδώ http://export.farnell.com/jsp/home/e...equestid=57808 Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον οι πληροφορίες που δίνεις και θα με ενδιέφερε αν μπορούσες να επεκταθείς περισσότερο. Επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν αντιμετωπίζεις προβλήματα με άλγες και τι ανάπτυξη έχεις στα φυτά.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-10-14, 08:29
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Άγγελε δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω κανένα από τα παραπάνω λινκ. Όλα με οδηγούν εδώ http://export.farnell.com/jsp/home/e...equestid=57808 Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον οι πληροφορίες που δίνεις και θα με ενδιέφερε αν μπορούσες να επεκταθείς περισσότερο. Επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν αντιμετωπίζεις προβλήματα με άλγες και τι ανάπτυξη έχεις στα φυτά.
Παραξενια του site της Farnell. Πατα ενα απο τα link και οταν σε παει στην σελιδα που μου εστειλες πατα πανω δεξια <Farnell export>. Θα σε οδηγησει στην αρχικη σελιδα του site. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα αν κανεις δεξι κλικ στα link μου και <open link in new tab> θα βλεπεις κανονικα τη σελιδα που σου εστειλα. Εναλλακτικα μπορεις στην αρχικη του σελιδα να κανεις αναζητηση των κωδικων που γραφω.

Η αναπτυξη των φυτων μαζι με ~30ppm CO2 και λιπανση EI ηταν οργιωδης. Για μεγαλο διαστημα πετουσα μια σακουλα χορτα καθε παρασκευη. Προβλημα με αλγες αντιμετωπισα το καλοκαιρι καθως δεν εχω cooler και το δωματιο που εχω το ενυδρειο ειναι ζεστο. Ειχα επισης και αρκετα μεγαλο αριθμο Cardina Japonica καθως και οττοκυκλους που οπως φαινεται εκαναν καλη δουλεια. Καποια στιγμη περυσι ενα σκαλαρι που εχω περιπου 5 χρονια αρχισε να γινεται επιθετικο και μου εφαγε τις γαριδες σε ανυποπτο χρονο. Απο τοτε υπαρχει μια ελαφρια αυξηση στην αλγη που παρ ολα αυτα ειναι ελεγχομενη.

Θα γραψω περισοοτερα και για τα υπολοιπα φωτιστικα καθως δεν ειναι ιδια μολις βρω λιγο χρονο.

Καλημερα σε ολους,

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-10-14, 13:00
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Πολύ ωραία λεντ, και συνδέονται και εύκολα!!! Καλή και οικονομική λύση!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-10-14, 23:05
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραξενια του site της Farnell. Πατα ενα απο τα link και οταν σε παει στην σελιδα που μου εστειλες πατα πανω δεξια <Farnell export>. Θα σε οδηγησει στην αρχικη σελιδα του site. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα αν κανεις δεξι κλικ στα link μου και <open link in new tab> θα βλεπεις κανονικα τη σελιδα που σου εστειλα. Εναλλακτικα μπορεις στην αρχικη του σελιδα να κανεις αναζητηση των κωδικων που γραφω.

Η αναπτυξη των φυτων μαζι με ~30ppm CO2 και λιπανση EI ηταν οργιωδης. Για μεγαλο διαστημα πετουσα μια σακουλα χορτα καθε παρασκευη. Προβλημα με αλγες αντιμετωπισα το καλοκαιρι καθως δεν εχω cooler και το δωματιο που εχω το ενυδρειο ειναι ζεστο. Ειχα επισης και αρκετα μεγαλο αριθμο Cardina Japonica καθως και οττοκυκλους που οπως φαινεται εκαναν καλη δουλεια. Καποια στιγμη περυσι ενα σκαλαρι που εχω περιπου 5 χρονια αρχισε να γινεται επιθετικο και μου εφαγε τις γαριδες σε ανυποπτο χρονο. Απο τοτε υπαρχει μια ελαφρια αυξηση στην αλγη που παρ ολα αυτα ειναι ελεγχομενη.

Θα γραψω περισοοτερα και για τα υπολοιπα φωτιστικα καθως δεν ειναι ιδια μολις βρω λιγο χρονο.

Καλημερα σε ολους,

Αγγελος

Σε ευχαριστώ Άγγελε. Βλέπω ότι είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή σε σχέση με τα άλλα επώνυμα led που κυκλοφορούν . Αν βρεις χρόνο κάνε μια παρουσίαση το φωτιστικό σου.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-10-14, 10:42
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ Άγγελε. Βλέπω ότι είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή σε σχέση με τα άλλα επώνυμα led που κυκλοφορούν . Αν βρεις χρόνο κάνε μια παρουσίαση το φωτιστικό σου.
Αν εννοεις το Red LZ1-10R200 ναι ειναι. Αλλα ηθελα κατι σε star pack εδω και τωρα για να μην φτιαχνω pcb. Αν πας σε σκετο emiter οι τιμες πεφτουν φυσικα. Το BXRA-56C παντως πιστευω οτι εχει πολυ καλη τιμη για τα lumens που δινει (~700lm το καθενα). Αλλωστε ειναι BridgeLux και made in Switzerland ! Εισαι σιγουρος οτι κανει ακριβως οτι λεει (το αντιθετο απο τα κινεζικα).
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-10-14, 20:15
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Σίγουρα έτσι είναι πόσο μάλλον αυτά που καμία σχέση με Κίνα. Με εντυπωσίασε η θερμοκρασία λειτουργίας που δίνει.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-10-14, 09:04
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Μερικες φωτο απο τους δυο τυπους φωτιστικων που χρησιμοποιω. Οι δυο πρωτες ειναι το φωτιστικο που περιεγραψα παραπανω με τα 6 BRIDGELUX
BXRA-56C0700-A-00 στα 5600Κ/4200lm με luminus efficacy 124lm/W !!!!.
Τα current controller ειναι 6 x XP POWER LDU0830S350 με PWM/analog control.
Στα ~45 W συνολικη ισχυ τα ανεμιστηρακια οπως ειπαμε ειναι απαραιτητα.
Τα καλυματα ειναι polycarbonate της Bayer UV resistant.

Οι τρεις επομενες ειναι απο το μικρο που εχω για το πισω μερος του RIO (χρησιμοποιω 2). Τα led ειναι :
5 x LUXEON OPULENT - REBEL-STAR-CW100 στα 6500Κ/900lm (15W) συνολικα σε συνδεση σειρας. Ο driver ειναι XP POWER LDU2030S700 στα 700mA με dimming PWM/analog.

1 x LEDENGIN LZ1-10R200 DEEP RED 3W στα 660nm. To current driver του ειναι το XP POWER LDU2430S1000-WD (1000mA).

1 x LUMILEDS DEEP BLUE @350mA για moonlight (δυστυχως δεν θυμαμαι τον κωδικο - το εχω αρκετα χρονια και εχει καταργηθει). Το driver ειναι XP POWER LDU0830S350 στα 350mA.

Ανεμιστηρακι SUNON EB50101S2-0000-999 50x50mm.

Και εδω τα καλυματα ειναι polycarbonate της Bayer UV resistant.
Μην υποτιματε ποτε την χρηση καλυματος στα led. Η εκθεση στην υγρασια του ενυδρειου καταστρεφει προοδευτικα το φακο. Προ ημερων πεταξα τα 5 Seoul Semiconductors A3-2 που φωτιζαν τα τελευταια 4 χρονια το low tech 30λτ μου γιατι οι φακοι τους εχαν ξεραθει και ειχαν ξεκολλησει. (Ναι ομολογω οτι ειχα led 220VAC σε ενυδρειο ).

Ολα τροφοδοτουνται απο ενα κοινο DC bus 24V 5A.

Φιλικα,

Αγγελος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LedLamp1.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  85,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LedLamp2.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  86,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LedLamp3.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LedLamp4.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LedLamp5.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  68,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για επισκευή φωτιστικού Ippokampos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 30-03-14 17:00
Βοήθεια σε κατασκευή φωτιστικου... platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 31-12-12 02:58
Κατασκευή καπάκι και φωτιστικού jonedessa DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-08-12 18:09
Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 25-12-07 20:59
΄Βοήθεια για diy κατασκευή ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 25-01-06 16:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10273 seconds with 16 queries