Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-17, 22:34
Το avatar του χρήστη Theokarav
Theokarav Ο χρήστης Theokarav δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2016
Περιοχή: Αιγαλεω Αττικης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Αποριες!

Γεια σας παιδια!ΤΟ νερο ro/di για το ριφακι(20 λιτρα καθαρα) ειναι ετοιμο και εχουν μπει 1 κιλο αραγωνιτης νεκρος και 2 κιλα ζωντανος βραχος τα οποια θα εμβολιασω με βακτηρια 'special blend' .επιπλεον εχει μπει και σκιμμερ εξωτερικο κρεμαστο 6,6w μεχρι 500 lt της dophin και ειναι ετοιμο για στρωσιμο.Ηθελα να ρωτησω φως,( επειδη δεν εχει ερθει η λαμπα που εχω παραγγειλει) αναβω? εχει ενα ψευτοφωτιστικο το ενυδρειο.Και επιπλεον χρειαζομαι κανα αλλο σκευασμα οπως βιταμινες κλπα για ν αρχισουν τα βακτηρια να μεταρεπουν σε βιομαζα τα PO4- και τα NO3- ετσι ωστε να τα παιρνει το skimmer ευχαριστω!

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-17, 12:12
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokarav Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια!ΤΟ νερο ro/di για το ριφακι(20 λιτρα καθαρα) ειναι ετοιμο και εχουν μπει 1 κιλο αραγωνιτης νεκρος και 2 κιλα ζωντανος βραχος τα οποια θα εμβολιασω με βακτηρια 'special blend' .επιπλεον εχει μπει και σκιμμερ εξωτερικο κρεμαστο 6,6w μεχρι 500 lt της dophin και ειναι ετοιμο για στρωσιμο.Ηθελα να ρωτησω φως,( επειδη δεν εχει ερθει η λαμπα που εχω παραγγειλει) αναβω? εχει ενα ψευτοφωτιστικο το ενυδρειο.Και επιπλεον χρειαζομαι κανα αλλο σκευασμα οπως βιταμινες κλπα για ν αρχισουν τα βακτηρια να μεταρεπουν σε βιομαζα τα PO4- και τα NO3- ετσι ωστε να τα παιρνει το skimmer ευχαριστω!

ξεκίνα από την αρχη το στρώσιμο κανονικά και σύμφωνα με την δοσολογία των βακτηρίων!
δεν χρειάζεσαι βιταμίνες για αρχη!
φωτισμό ξεκίνα συντηρητικά και σταδιακά ανεβάζεις!
τι εννοείς εμβολιασμό του βράχου με βακτήρια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-05-17 στις 12:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-17, 16:39
Το avatar του χρήστη Theokarav
Theokarav Ο χρήστης Theokarav δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2016
Περιοχή: Αιγαλεω Αττικης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση!Εννοώ οτι θα ρίξω βακτήρια για να αναπτυχθούν στον βραχο επιστημονικα η τοποθετηση ποσοτητας βιομαζας σε καποιο υλικο ειτε θρεπτικο ειτε μη ονομάζεται εμβολιασμός αν δεν το ξερεις είδη .Εδω καποιες φωτογραφίες απο το ενυδρείο και τον εξοπλισμό.






Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Σε 15 μερες θα μπει λαμπα λεντ 36w λευκο φως μπλε και μωβ wave maker sunsun 1000lt /h και αυτοματη αναπλήρωση.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και επιπλέον εχω την αλατοτητα γυρω στο 1.055 sg το special blend δινει οτι δουλευει μέχρι 1.050 υπάρχει θεμα ;

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Theokarav : 26-05-17 στις 16:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-17, 16:46
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokarav Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια!ΤΟ νερο ro/di για το ριφακι(20 λιτρα καθαρα) ειναι ετοιμο και εχουν μπει 1 κιλο αραγωνιτης νεκρος και 2 κιλα ζωντανος βραχος τα οποια θα εμβολιασω με βακτηρια 'special blend' .επιπλεον εχει μπει και σκιμμερ εξωτερικο κρεμαστο 6,6w μεχρι 500 lt της dophin και ειναι ετοιμο για στρωσιμο.Ηθελα να ρωτησω φως,( επειδη δεν εχει ερθει η λαμπα που εχω παραγγειλει) αναβω? εχει ενα ψευτοφωτιστικο το ενυδρειο.Και επιπλεον χρειαζομαι κανα αλλο σκευασμα οπως βιταμινες κλπα για ν αρχισουν τα βακτηρια να μεταρεπουν σε βιομαζα τα PO4- και τα NO3- ετσι ωστε να τα παιρνει το skimmer ευχαριστω!

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλησπερα φιλε... επειδη ψαχνω πληροφοριες για το σκιμερακι που εχεις, να σε ρωτησω, εισαι ευχαριστημενος? κανει δουλεια? απο φασαρια πως παει? ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 26-05-17 στις 18:36
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-17, 16:52
Το avatar του χρήστη Theokarav
Theokarav Ο χρήστης Theokarav δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2016
Περιοχή: Αιγαλεω Αττικης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Κοιτα το εχω μολις μια μερα βγάζει πραγμα (βρομια ) εγω προσωπικά το εχω μεσα στο δωμάτιο μου διπλα στπ κρεβάτι μου το μονο που ακουω ειναι το "πλατσ πλουτσ "του νερου που πέφτει απο την έξοδο και αυτο γιατι μου άρεσει, με χαλαρωνει αλλιώς ανεβάζεις την στάθμη και κομπλε .Τι να σου πω εμενα δεν μου φαίνεται να κάνει θόρυβο ,επειδή το διάβασα και εγω για το θόρυβο το περίμενα πολυ χειρότερο μπορει να έτυχε το δικο μου αθόρυβο έχει και χωρο για αντιφωσφορο και άνθρακα προσοχή δεν το στουμπωνεις πολυ γτ στην αρχή εκανα το λαθος και έβγαζε νερό στον καδο αντι για αφρους βρωμιάς.Νομιζω πως ηταν η καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του και για λίγα λίτρα.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-17, 16:57
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokarav Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα το εχω μολις μια μερα βγάζει πραγμα (βρομια ) εγω προσωπικά το εχω μεσα στο δωμάτιο μου διπλα στπ κρεβάτι μου το μονο που ακουω ειναι το "πλατσ πλουτσ "του νερου που πέφτει απο την έξοδο και αυτο γιατι μου άρεσει, με χαλαρωνει αλλιώς ανεβάζεις την στάθμη και κομπλε .Τι να σου πω εμενα δεν μου φαίνεται να κάνει θόρυβο ,επειδή το διάβασα και εγω για το θόρυβο το περίμενα πολυ χειρότερο μπορει να έτυχε το δικο μου αθόρυβο έχει και χωρο για αντιφωσφορο και άνθρακα προσοχή δεν το στουμπωνεις πολυ γτ στην αρχή εκανα το λαθος και έβγαζε νερό στον καδο αντι για αφρους βρωμιάς.Νομιζω πως ηταν η καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του και για λίγα λίτρα.

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ευχαριστω φιλε..
θα παρακολουθω το θεμα σου να μαθαινω νεοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-17, 16:59
Το avatar του χρήστη Theokarav
Theokarav Ο χρήστης Theokarav δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2016
Περιοχή: Αιγαλεω Αττικης
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Χαχαχαχ ωραια και οτι θες ρωτα για το σκιμμερακι!

Στάλθηκε από το SM-G903F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αποριες για uv maxmike Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 18-04-12 09:51
Αποριες, αποριες, αποριες alex Αρχάριοι γλυκού νερού 12 17-12-09 10:29
3 Αποριες malawimbuna Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 05-04-09 22:19
αποριες McWolf Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 29-08-08 10:47
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04638 seconds with 13 queries