Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-16, 15:12
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή Μείωση φωσφορικών

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!
Εδώ και μερικές μέρες προσπαθώ να ρίξω τα φωσφορικά από το ενυδρείο. Δουλεύω άνθρακα και αντιφώσφορο σε εξωτερικό φίλτρο. Αν και τα νιτρικά μου είναι σε καλά επίπεδα, τα φωσφορικά δεν πέφτουν με τίποτα. Έχουν κολλήσει στο 0.5. Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα;

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-16, 15:47
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

[QUOTE=sxetikos;987425]Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!
Εδώ και μερικές μέρες προσπαθώ να ρίξω τα φωσφορικά από το ενυδρείο. Δουλεύω άνθρακα και αντιφώσφορο σε εξωτερικό φίλτρο. Αν και τα νιτρικά μου είναι σε καλά επίπεδα, τα φωσφορικά δεν πέφτουν με τίποτα. Έχουν κολλήσει στο 0.5. Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα;

μπορεί να τα έχει κρατήσει ο βράχος σου και να τα απελευθερώνει τώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-16, 17:44
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Φίλε μου χρόνια πολλά. σε τουλι τον έχεις τον αντιφωσφορο η χύμα μέσα στο εξωτερικό φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-16, 18:04
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου χρόνια πολλά. σε τουλι τον έχεις τον αντιφωσφορο η χύμα μέσα στο εξωτερικό φίλτρο?
Είναι σε γυναικείο καλσόν. Βασικά είναι σε ένα tetra EX600, και έχω, από κάτω προς τα πάνω, τον αντιφώσφορο και μετά τον άνθρακα σε ξεχωριστά καλάθια χωρίς σφουγγάρια.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-16, 08:50
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου δες ο σντιφωσφορος να μην είναι μπουκομενος μέσα στο καλσόν, να μπορεί να κολυμπάει.. Επίσης δες να πιάνει όλη την επιφάνεια του καλαθιου.. Το νερό περνάει πάντα απ την πιο εύκολη διαδρομή, αν έχει κενά γύρο απ τον αντιφωσφορο, το νερό θα περνάει από εκεί και δεν θα κάνει καλή δουλειά..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-16, 22:32
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Είναι αρκετά χαλαρός και φρόντισα να καλύπτει όλη την επιφάνεια. Έχω βάλει 200 γραμμάρια με σκοπό να ελέγξω την πράσινη άλγη που εμφανίζεται. Κάθε δύο μέρες καθαρίζω τζάμια και εξοπλισμό και έχει καταντήσει βαρετό...... Στο sump που έχω περίπου 5 κιλά βράχο δεν έχει εμφανιστεί το παραμικρό.

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-16, 09:03
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Χωρίς να ξέρω και πολλά πράγματα ακόμα αυτό που σου είπα ήταν αυτό που είχα παρατηρήσει στο δικό μου..
Στο σαμπ θεωρητικά δεν έχεις άλγη επειδή δεν έχεις φως για να αναπτυχθεί..
Όσο τώρα για τα φωσφορικά απ ότι έχω διαβάσει με καλό σκιμμινγκ και σωστές αλλαγές νερού και υπομονή θα φύγει..
Αλλαγές με τι νερό κάνεις? Έχεις όσμωση?
Όλα αυτά που σου γράφω είναι πράγματα που έχω διαβάσει.. Ξαναλέω δεν έχω εμπειρία.. Περισσότερα πράγματα θα σου πουν οι υπόλοιποι..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-16, 10:23
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Πάνω κάτω και εγώ τα ίδια ξέρω. Οι αλλαγές νερού γίνονται με α/ο.
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-17, 09:24
Το avatar του χρήστη sxetikos
sxetikos Ο χρήστης sxetikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Μετά από ένα μήνα λειτουργίας του άνθρακα και του αντιφωσφόρου, τα νιτρικά είναι στο μηδέν και τα φωσφορικά μεταξύ 0.023 και 0.1. Αυτό που με απασχολεί είναι η πράσινη άλγη που δεν λέει να φύγει με τίποτα. Μείωσα το φωτισμό στο μισό, αλλά δεν έχω δει και μεγάλη βελτίωση. Τα τζάμια μέσα σε τρεις μέρες έχουν σκεπαστεί με άλγη. Βέβαια έχει αρχίσει να κάνει σιγά σιγά την εμφάνισή της και η κοράλλινη. Τι άλλο θα μπορούσα να προσέξω/κάνω;
__________________
"Let me tell you how you measure a man, when his world starts to fall see how tall he stand. It matters not how many times you fall down, what matters most is how many times you rise. Mistakes build character, and character takes you places money can't."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μηχανημα για συνεχόμενη μέτρηση νιτρικών και φωσφορικών? kifinas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 26-07-09 18:20
Αναλογία νιτρικών - φωσφορικών geokary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 06-03-09 14:23
Redfield Ratio: Αναλογία Νιτρικών/Φωσφορικών aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 02-12-08 00:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03873 seconds with 13 queries