Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Γενικά περί Κεντρικής Αμερικής

Γενικά περί Κεντρικής Αμερικής Παράμετροι, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-12, 07:53
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Elegans Cory Cat (Corydoras elegans)

γεια σας παιδιά!

έχω 2 απορίες σχετικα με αυτα τα γατοψαρα.
1. το στησιμο-το ειδος:
ειχε δει ο αδερφος μου το ενυδρειο μου και μου ζητησε να του βαλουμε κι αυτουνου ενα στο δωματιο του. το εστησα λοιπον το ενυδρειο (δηλ κυκλο αμμωνιας κ παραμετρους νερου κομπλε), ειναι ενα 60-70 λιτρο ενυδρειο. είχα βαλει στην αρχη για δυο βδομαδες 2 θηλυκες και ενα αρσενικο απο τα γκαπι μου για να δω οτι ειναι ολα ενταξει και οντος εχει στρωσει το ενυδρειο, και χθες πηγαμε και πηραμε με τον μικρο 3 γατοψαρα, απο αυτα που μενουν μικρα δηλ στα 3 εκατοστα, συγκεκριμενα ειναι το ειδος που γραφω στον τιτλο.
ερωτηση 1:
σημερα λοιπον τα ταισαμε και ειδαμε το εξης: τα γατοψαρα προτιμουσαν την τροφη των γκαπι, και αγνοησαν εντελως την τροφη της σερα για ψαρια βυθου (sera vipachips).

αντιθετα τα γκαπι εφαγαν εκτος απο τη δικη τους τροφη και την τροφη των γατοψαρων!

τι λετε να κανω? να ριχνω μονο την τροφη των γκαπι σε λιγο πιο μεγαλη ποσοτητα? γιατι φοβαμαι οτι θα "υπερταιστουν" τα γκαπι αφου τρωνε την ταμπλετα των γατοψαρων!

ερωτηση 2:
μας ειπε ο τυπος στο πετ σοπ οτι ειναι καλο να παρουμε μια τετραδα(απο το ιδιο ειδος)αφου ετσι κι αλλιως ειναι πολυ μικρα(μεχρι 3 εκατοστα) απο αυτα τα γατοψαρα , γιατι ζουν σε κοπαδια. εγω ειχα διαβασει καπου εδω στο φορουμ να μην εισαγουμε ποτε πανω απο 3 νεα ψαρια στο ενυδρειο οποτε πηρα 3.
λετε να βαλω και τεταρτο, ειναι καλυτερα? και αν ναι, μετα απο ποσο καιρο?

ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-12, 11:38
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Τα corydoras elegans δεν μένουν 3cm - φτάνουν τα 5.5cm - http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=110

Πριν μπουν corydoras σε ένα ενυδρείο, καλό είναι να έχει στρωθεί και ο βυθός του που πέρνει λίγο παραπάνω καιρό.

Το φίλτρο με ποιό τρόπο έχει στρωθεί;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-06-12, 16:34
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα corydoras elegans δεν μένουν 3cm - φτάνουν τα 5.5cm - http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=110

Πριν μπουν corydoras σε ένα ενυδρείο, καλό είναι να έχει στρωθεί και ο βυθός του που πέρνει λίγο παραπάνω καιρό.

Το φίλτρο με ποιό τρόπο έχει στρωθεί;
θα μπορουσες να μου απαντησεις στην ερωτηση μου σχετικα με το φαγητο και την τετραδα?

απανταω στις υπολοιπες ερωτησεις σου αλλα αν μπορεις σε παρακαλω, απαντησε μου κι εσυ στις δικες μου.

μπερδευτηκα, εννοουσα μεχρι 3 ιντσες για το μεγεθος. ο "οδηγος" που εχω ειναι στα αγγλικα, και τα εχει σε ιντσες. λεει συγκερκριμενα οτι φτανουν μεχρι 2½"


εστρωσα το βιολογικο φιλτρο με μπολι απο το δικο μου ενυδρειο. στην αρχη δεν ειχε καθολου ψαρια μεσα, και οταν εδειξαν τα τεστ αμμωνιας κτλ πρασινο χρωμα (εννοω το πρασινο χρωμα που σημαινει οτι το νερο ειναι οκ) εβαλα δευτερη φορα μπολι απο το ενυδρειο μου και μετα περιμενα να ξαναπεσει η αμμωνια και τα παραγωγα της στο μηδεν.

μετα εβαλα μεσα γκαπι απο το δικο μου ενυδρειο(απο τα ενηλικα, οχι τα μωρα) για να σιγουρευτω οτι ολα πανε καλα αλλα και για να διατηρησω τα βακτηρια.. και μετα απο 3 βδομαδες περιπου εβαλα τα γατοψαρα (χθες δηλαδη).

στο βυθο υπαρχουν 2 ανουμπιες και ενα αλλο φυτο που δεν θυμαμαι πως λεγεται, καθως και κερατοφυλλο στην επιφανεια (που ομως ειναι μικρο ακομα γτ το εκοψα απο το δικο μου κερατοφυλλο)
φυσικα υπαρχει και χωμα κ απο πανω χαλικι ωστε να υπαρχουν και τα φυτα

εχω επισης ενα κοντο πηλινο διακοσμητικο, το οποιο ουσιαστικα εχει πολλες τρυπες που ειναι μια εξτρα κρυψωνα μεχρι να επεκταθει το φυτο που δεν θυμαμαι πως λεγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-12, 01:26
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Απ'τη στιγμή που έστρωσες με αμμωνία, θα μπορούσες να βάλεις περισσότερα ψάρια μόλις είχε ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου(αμμωνία = 0 / νιτρικά > 0).

Τη συγκεκριμένη τροφή δε τη γνωρίζω, αλλά αφού λες ότι την τρώνε τα guppy δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...κάποτε θα την φάνε και τα cory αλλά και να μη την φάνε δε θα έχουν πρόβλημα αφού τρώνε την τροφή για τα guppy!

Πάντως για τροφή βυθού προτείνω hikari algae wafers...σε ενυδρείο φίλου μόλις πέσει μέσα, μαζεύονται -όλα- τα ψάρια(και cories) γύρω της μέχρι να φαγωθεί όλη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-12, 12:23
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

οκ σε ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-12, 00:36
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'τη στιγμή που έστρωσες με αμμωνία, θα μπορούσες να βάλεις περισσότερα ψάρια μόλις είχε ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου(αμμωνία = 0 / νιτρικά > 0).

Τη συγκεκριμένη τροφή δε τη γνωρίζω, αλλά αφού λες ότι την τρώνε τα guppy δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...κάποτε θα την φάνε και τα cory αλλά και να μη την φάνε δε θα έχουν πρόβλημα αφού τρώνε την τροφή για τα guppy!

Πάντως για τροφή βυθού προτείνω hikari algae wafers...σε ενυδρείο φίλου μόλις πέσει μέσα, μαζεύονται -όλα- τα ψάρια(και cories) γύρω της μέχρι να φαγωθεί όλη.
αυτή η τροφή προτείνεται για αλγοφαγα ψάρια κυρίως,το ότι τρώνε και τα corys δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο γι'αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-08-12, 19:42
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Αν έχει στρωθεί το ενυδρείο, βάσει μετρήσεων, δεν χρειάζονται τα guppy, αφού έβαλες και τα κόρυ κιόλας. Επίσης δεν θα χρειαστεί και το κερατόφυλλο.
Τώρα για τον βυθό, εντάξει, αφού το έχεις κανένα μήνα απ'ότι συμπεραίνω θα είναι ΟΚ. Έχει δίκιο ο Cogarg που λέει να είναι λιγάκι στρωμένος, αλλά πιστεύω ότι μετά από 1 μήνα ότι είναι εντάξει για τα κόρυ, δεν είναι και γαρίδες. Ο βυθός είναι άμμος ή χαλικάκι στρόγγυλο ψιλό, σωστά? Σε αυτό το μέγεθος ενυδρείου μπορείς να βάλεις τμηματικά ένα κοπαδάκι 8 ατόμων. Εξυπακούεται ότι είναι μοναδικό είδος ψαριού. Δεν ξέρω τι έκταση έχει ο βυθός σου (μήκος Χ πλάτος)
Τώρα για τις τροφές. Τα κόρυ είναι παμφάγα. Έχω μείνει ευχαριστημένος από την Tetra Tabimin και την Tetra WaferMix. Έχω χρησιμοποιήσει πάλι την Tropical WelsiGran, αλλά ήταν στοχευμένη σε Ancistrus οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν θα την τρώνε. Θα χρειαστούν επίσης bloodworms, είπαμε είναι παμφάγα. (Κι αν τα τρώνε τα bloodworms!)
Να ρωτήσω και μια απορία μου? Γιατί δεν ξεκινήσατε με πιο απλά είδη κόρυ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
corydoras trilineatus ή corydoras julii; ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Αναγνωρίσεις ειδών 4 03-04-11 11:14
TI CORY? stelios_ant Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 24-03-10 13:59
cory albino ζευγάρωμα με Corydoras aeneus; bakogiannisd Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-03-07 10:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04986 seconds with 15 queries