Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 08-11-17, 21:53
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταυρο καλησπερα, τι νέα φιλαρακι, έκανες τπτ τελικά απο τις αναβαθμίσεις που σκεφτόσουν?

πως πάει το ενυδρείο, βάλε καμιά φώτο να δούμε....
Καλησπέρα Νικόλα,ακόμη περιμένω τους φακούς και λογικά θα τραβήξει μέχρι τα Χριστούγεννα.
Το ενυδρείο είχε βγάλει πολύ πρασινάδα τόσο στον βράχο όσο και στην πλάτη και το πάτο του ενυδρείου,καθάριζα με ξύστρα αλλά μιλάμε για πολύ μαλλί.Τώρα κάπως έχει ηρεμήσει και το Σ/Κ θα βγάλω όλο τον βράχο να τον καθαρίσω και θα ξύσω όλες τις πλευρές και τον πάτο και μετά θα τον ξαναβάλω.Μιλώντας με τον κουμπάρο μου σκεφτήκαμε μήπως ευθύνεται και το νερό της ΑΟ,την οποία είχα πάρει μεταχειρισμένη,μέτρησα με TDS και μου έβγαζε 121ppm,πήγα για αλλαγή προφίλτρων αλλά η πτώση ήταν μικρή στα 108ppm,επόμενη κίνηση η αγορά μεμβράνης και πλέον έχω 008ppm,συνολικό κόστος στα 55¤.Θα το παρακολουθώ με τις αλλαγές μήπως και μειωθεί.
Τώρα για sump,έλεγα για εσωτερικό αλλά δύσκολο αφού θα πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο για να κολληθεί.Εξωτερικό είναι η επιλογή αλλά οι 4 κόντρες μου δυσκολεύουν την επιλογή αυτής της υπερχείλισης και ως μόνη λύση φαντάζει αυτή.Η υπόθεση sump είχα σκοπό να τελειώνει μέσα στον μήνα άλλα τα απρόοπτα έξοδα της ΑΟ με αναγκάζει να το μεταφέρω προς ολοκλήρωση ως το πρώτο δίμηνο του 2018 μιας και αυτή την περίοδο τρέχω και σαν το κατσίκι.Ως τότε ελπίζω θα δω αν παίζει διαφορά στο φωτιστικό με τους φακούς αλλιώς να στραφώ στην βοήθεια σας για DIY φωτιστικό.
Με την ευκαιρία του αδειάσματος του βράχου το Σ/Κ είδα ένα τρομερό aquascape από έναν συνχομπίστα που ξεκίνησε πρόσφατα αλλά δεν θυμάμαι το nickname,καταρχήν είναι πρακτικό να κολλάμε τον βράχο?Εγώ ας πούμε τώρα θα τον βγάλω για να τον καθαρίσω από τα "φύκια" αν ήταν κολλημένος αυτό δεν θα γινόταν έπειτα είδα κόλλησε τον βράχο με τσιμέντο ξέρουμε με τι τσιμέντο έγινε και αν είναι δύσκολη διαδικασία?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 16-11-17, 11:24
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Νικόλα,ακόμη περιμένω τους φακούς και λογικά θα τραβήξει μέχρι τα Χριστούγεννα.
Το ενυδρείο είχε βγάλει πολύ πρασινάδα τόσο στον βράχο όσο και στην πλάτη και το πάτο του ενυδρείου,καθάριζα με ξύστρα αλλά μιλάμε για πολύ μαλλί.Τώρα κάπως έχει ηρεμήσει και το Σ/Κ θα βγάλω όλο τον βράχο να τον καθαρίσω και θα ξύσω όλες τις πλευρές και τον πάτο και μετά θα τον ξαναβάλω.Μιλώντας με τον κουμπάρο μου σκεφτήκαμε μήπως ευθύνεται και το νερό της ΑΟ,την οποία είχα πάρει μεταχειρισμένη,μέτρησα με TDS και μου έβγαζε 121ppm,πήγα για αλλαγή προφίλτρων αλλά η πτώση ήταν μικρή στα 108ppm,επόμενη κίνηση η αγορά μεμβράνης και πλέον έχω 008ppm,συνολικό κόστος στα 55¤.Θα το παρακολουθώ με τις αλλαγές μήπως και μειωθεί.

είναι σίγουρο οτι με νέα προφιλτρα και αλλαγη μεμβράνης, σιγά σιγά ο βράχος θα αποβάλει τις αλγες!

Τώρα για sump,έλεγα για εσωτερικό αλλά δύσκολο αφού θα πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο για να κολληθεί.Εξωτερικό είναι η επιλογή αλλά οι 4 κόντρες μου δυσκολεύουν την επιλογή αυτής της υπερχείλισης και ως μόνη λύση φαντάζει αυτή.Η υπόθεση sump είχα σκοπό να τελειώνει μέσα στον μήνα άλλα τα απρόοπτα έξοδα της ΑΟ με αναγκάζει να το μεταφέρω προς ολοκλήρωση ως το πρώτο δίμηνο του 2018 μιας και αυτή την περίοδο τρέχω και σαν το κατσίκι.Ως τότε ελπίζω θα δω αν παίζει διαφορά στο φωτιστικό με τους φακούς αλλιώς να στραφώ στην βοήθεια σας για DIY φωτιστικό.
Με την ευκαιρία του αδειάσματος του βράχου το Σ/Κ είδα ένα τρομερό aquascape από έναν συνχομπίστα που ξεκίνησε πρόσφατα αλλά δεν θυμάμαι το nickname,καταρχήν είναι πρακτικό να κολλάμε τον βράχο?Εγώ ας πούμε τώρα θα τον βγάλω για να τον καθαρίσω από τα "φύκια" αν ήταν κολλημένος αυτό δεν θα γινόταν έπειτα είδα κόλλησε τον βράχο με τσιμέντο ξέρουμε με τι τσιμέντο έγινε και αν είναι δύσκολη διαδικασία?

πες τι σκέφτεσαι να φτιάξεις και ποιο είναι το σχέδιο που σου αρέσει!

durostick d11, δεν ειναι απαγορευτική,άλλα θέλει προσοχή!
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 16-11-17, 19:55
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
πες τι σκέφτεσαι να φτιάξεις και ποιο είναι το σχέδιο που σου αρέσει!

durostick d11, δεν ειναι απαγορευτική,άλλα θέλει προσοχή!
Αυτό θέλει να αυτοσχεδιάσω γιατί τα κομμάτια βράχου που έχω δεν βοηθούν,οπότε θα πρέπει να βγει ο βράχος και βλέποντας και κάνοντας
Τι ακριβώς είναι αυτό που θέλει προσοχή?
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 17-11-17, 00:19
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό θέλει να αυτοσχεδιάσω γιατί τα κομμάτια βράχου που έχω δεν βοηθούν,οπότε θα πρέπει να βγει ο βράχος και βλέποντας και κάνοντας
Τι ακριβώς είναι αυτό που θέλει προσοχή?
Τα κομμάτια που εχεις θα τα τροποποιήσεις εσυ οπως θέλεις...

Θα πάρεις σφυρί και καλέμι θα τα βγάλεις μπαλκόνι και θα τα κόψεις...

Μετα θα πάρεις το τσιμεντακι ενα πλαστικό ποτήρι και ενα κουτάλι...

Θα ξεκινήσεις βήμα βήμα και κομματι κομματι, κολλώντας τα κάνοντας μικρές δόσεις τσιμέντου...

Μπορεις να την κανεις και υποβρύχιος την κολληση, θελει προσοχη ομως, αλλα κρατάς βιολογία ζωντανή στα υπάρχον κομματια ...

Εαν το κανεις μπαλκόνι, ειναι σαφώς ευκολότερο, αλλα νεκρώνει ο βράχος!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 04-01-18, 13:25
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Καλημέρα και χρόνια πολλά στην παρέα,ότι καλύτερο για το 2018 με υγεία και αγάπη σε εσάς και τις οικογένειες σας.
Ποια η γνώμη σας για αυτό το αλάτι?Η τιμή του είναι σούπερ νομίζω γι αυτό και προβληματίζομαι
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 04-01-18, 15:37
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Αλάτι προς αποφυγή ...
Βασικά καλό είναι να παίξεις με κάποιο αρκετά αξιόπιστο.
Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει για το συγκεκριμένο !
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 04-01-18, 20:34
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλάτι προς αποφυγή ...
Βασικά καλό είναι να παίξεις με κάποιο αρκετά αξιόπιστο.
Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει για το συγκεκριμένο !
Έτυχε και το είδα και κόλλησα στην τιμή του,γι αυτό και ρώτησα.Δεν το έχω πάρει ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 04-01-18, 21:34
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Το καλό είναι ότι δεν το πήρες !
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 05-01-18, 09:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλάτι προς αποφυγή ...
Βασικά καλό είναι να παίξεις με κάποιο αρκετά αξιόπιστο.
Είσαι ο πρώτος που ακούω να λέει για το συγκεκριμένο !
Γιατί όμως πρέπει να το αποφύγει? Τι κακό έχει αυτό το αλάτι?
Έχει λάθος αναλογίες συστατικών? Δεν διαλύεται σωστά? ?
Ποιά είναι τα κριτήρια επιλογής ενός αλατιού?
(σορυ από έναν άσχετο αν είναι γραμμένη η απάντηση κάπου αλλού )
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 05-01-18, 10:03
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί όμως πρέπει να το αποφύγει? Τι κακό έχει αυτό το αλάτι?
Έχει λάθος αναλογίες συστατικών? Δεν διαλύεται σωστά? ?
Ποιά είναι τα κριτήρια επιλογής ενός αλατιού?
(σορυ από έναν άσχετο αν είναι γραμμένη η απάντηση κάπου αλλού )
Κλεοβουλε πολύ σωστά καταθέτης την απορία σου.
Το αλάτι είναι ότι πιο βασικό στην υγεία τον κοραλλιων .¶μα η αναλογία σε στοιχεία είναι λάθος δημιουργητε ανησοροποια. Αυτό έχει αποτέλεσμα δημιουργία διαφόρων προβλημάτων που επηρεάζουν άμεσα η έμμεσα τους ζωντανούς οργανισμούς (ψάρια, κοράλλια,ασπονδυλα).
Με αλγες ή αρρώστειες!

Επειδή λοιπόν έχουν γίνει χρόνια τώρα διάφορες δοκιμές από πολλούς καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε με προϊόντα άγνωστης ποιότητας .
Γενικά καλό είναι αυτό το πείραμα να γίνει από έμπειρους είτε για να μπορούν να ελέγξουν κάποιο αρνητικό στην διαδικασία είτε για να δουν οι ορθά τα αποτελέσματα!

Παραθέτω μια ψηφοφορία για να δεις την αναλογία στο τι αλατί δουλεύουν οι περισσότεροι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96288
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 05-01-18, 11:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Εντάξει βλέπω ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιείτε tropic marin pro reef.
Αν και εγώ δεν προβλέπεται να πειραματιστώ (τουλάχιστον άμεσα ) οι απορίες μου εξακολουθούν να υπάρχουν.
Κάθε αλάτι του εμπορίου δεν αναγράφει πλήρη σύσταση?
Ποιά είναι η σύσταση του tropic marin pro reef ?
Τι πρέπει να προσέχει κάποιος όταν επιλέγει αλάτι?
Πολύτιμη η εμπειρία σας αλλά χρειάζομαι και στοιχεία
Σε fish only εγώ χρησιμοποιούσα (ναι είχα στο απώτερο παρελθόν ένα σύντομο πέρασμα και απ' τα αλάτια ) χωρίς πρόβλημα, νερό από τη θάλασσα.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 05-01-18, 12:07
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει βλέπω ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιείτε tropic marin pro reef.
Αν και εγώ δεν προβλέπεται να πειραματιστώ (τουλάχιστον άμεσα ) οι απορίες μου εξακολουθούν να υπάρχουν.
Κάθε αλάτι του εμπορίου δεν αναγράφει πλήρη σύσταση?
Ποιά είναι η σύσταση του tropic marin pro reef ?
Τι πρέπει να προσέχει κάποιος όταν επιλέγει αλάτι?
Πολύτιμη η εμπειρία σας αλλά χρειάζομαι και στοιχεία
Σε fish only εγώ χρησιμοποιούσα (ναι είχα στο απώτερο παρελθόν ένα σύντομο πέρασμα και απ' τα αλάτια ) χωρίς πρόβλημα, νερό από τη θάλασσα.
Κάθε αλάτι έχει αναγραφόμενη την σύσταση του αλλά ποτέ δεν είναι ακριβές.
Δεν συμπίπτουν με της πραγματικές τιμές .
Οπότε στην επιλογή του παίζει μεγάλο ρόλο εκτός από την πραγματική σύσταση και η σταθερότητα ανά παρτίδα .

Η περισσότερες εταιρίες βγάζουν περισσότερο από ένα αλάτι. Το κάθε αλάτι το προτείνουν για ανάλογες περιστάσεις.
Fish only, reef και για προβιοτικα για ριφ .
Το κάθε ένα με της ιδιαιτερότητες τους.
Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν και με ανεβασμένες τιμές στα βασικά στοιχεία για να τα δουλεύουν σε ενυδρεία με μικρές κατανάλωσης χωρίς εξοπλισμό !

Αυτό που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι μα πάρει ένα αξιόπιστο αλάτι γι'αυτό που θέλει να κάνει .
Παράδειγμα εγώ θέλω ένα αλάτι πολύ κοντά στο NSW(Natural Sea Water).

Το νερό της θάλασσας έχει θετικά και αρνητικά κλεοβουλε και είναι ρίσκο για πηθανες αλγες και παρασητα !
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 05-01-18, 12:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Σας δίνω ιδέα λοιπόν να φτιάξετε εσείς οι έμπειροι έναν οδηγό επιλογής για κάθε συγκεκριμένη χρήση
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων
........
Το νερό της θάλασσας έχει θετικά και αρνητικά κλεοβουλε και είναι ρίσκο για πηθανες αλγες και παρασητα !
Έμενε κλειστό σε δοχεία στο σκοτάδι 5-6 μέρες γι αυτό το λόγο και μετά περνούσε από uv.

*σταματάω εδώ για να μη χαλάσουμε το θέμα του φίλου μας
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 05-01-18, 12:46
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας δίνω ιδέα λοιπόν να φτιάξετε εσείς οι έμπειροι έναν οδηγό επιλογής για κάθε συγκεκριμένη χρήση

Έμενε κλειστό σε δοχεία στο σκοτάδι 5-6 μέρες γι αυτό το λόγο και μετά περνούσε από uv.

*σταματάω εδώ για να μη χαλάσουμε το θέμα του φίλου μας
Εται προφανώς και έκανες κάποια θετικά του νερού.
Αλλά όπως είπες θα το συζητήσουμε αλλού...
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 12-01-18, 20:03
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλησπέρα Σταύρο....

Τι νεα φιλαρακι πως παει ο ύφαλος, τελείωσες με τις αλλαγές του scape που ειχες κατα νου;

Βάλε μας καμια φωτο να δούμε αποτέλεσμα;
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 18-01-18, 15:40
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Σταύρο....

Τι νεα φιλαρακι πως παει ο ύφαλος, τελείωσες με τις αλλαγές του scape που ειχες κατα νου;

Βάλε μας καμια φωτο να δούμε αποτέλεσμα;
Καλησπέρα Νικόλα,δεν ξέρω τον λόγο αλλά δεν μου εμφανίζονται τα νέα μηνύματα σας παρά μόνο αν μπω στο θέμα.
Δεν έχω κάνει καμία αλλαγή γιατί έχω πολύ πράσινη άλγη,κάνω αλλαγές νερού και κρατάω λίγες ώρες ανοιχτό το φως,τουλάχιστον δεν αυξάνεται αλλά δεν βλέπω και μεγάλη πρόοδο στην μείωση της.Υπάρχει κάποιο φάρμακο να την αντιμετωπίσω μία και καλή?
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 23-01-18, 14:46
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Δεν πήγαινε άλλο με την άλγη,αγανάκτησα.Ο λόγος της τόσο μεγάλης ανάπτυξης της βαραίνει εμένα αφού αφενός επέλεξα την αναπλήρωση του νερού με θαλασσινό + νερό Α.Ο για να φτάσει στην επιθυμητή αλατότητα και αφετέρου επειδή αμέλησα να κάνω μέτρηση στο νερό της Α.Ο . Κάτι που μόλις έκανα με οδήγησε σε άμεση αντικατάσταση προ φίλτρων και μεμβράνης . Πλέον οι αλλαγές γίνονται όπως θα έπρεπε εξαρχής με αλάτι Tropic Marin PRO REEF η άλγη όπως έχω πει πιο πάνω δεν αναπτύσσεται αλλά μειώνεται με πολύ αργό ρυθμό.Επιλογή μονόδρομος,να βγάλω τον βράχο αφήνοντας ένα μεγάλο κομμάτι το οποίο δεν είχε σχεδόν καθόλου άλγη (!!!) μπας και ζωντανέψουν τα υπόλοιπα πιο γρήγορα . Αφού λοιπόν τα καθάρισα και είναι μια χαρά είναι μια καλή ευκαιρία να κάνω και ένα aquascape όσο καλύτερο μπορώ με τα κομμάτια που έχω.Πήγα σε Praktiker και Leroy αλλά Durostick D11 δεν βρήκα,τελευταία λύση το χρωματοπωλείο της γειτονιάς ο οποίος δεν είχε επίσης αλλά μου πρότεινε τα εξής με σειρά τιμής...
1) DUROSTICK DUROFAST τα 3 κιλά στα 3,90¤
2) DUROSTICK ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ στα 5,5¤
3) DEN BRAVEN CLEARFIX στα 8,80¤
Ερώτηση που ζητά την όσο πιο άμεση απάντηση για να τελειώνω,ποιο από τα 3 να επιλέξω?
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 23-01-18, 16:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Θα κολλήσεις υγρά κομμάτια βράχου η στεγνά;
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 23-01-18, 16:05
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κολλήσεις υγρά κομμάτια βράχου η στεγνά;
Στεγνα...Απλα δεν ξερω αν εχουν αντοχη εντος νερου και αν εχουν τιποτα επικινδυνο ή είαι σαν το durostick d11
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 23-01-18, 16:16
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Πρέπει να κοιτάξεις για τοξικοτητες για να είσαι καλυμμένος.
Αν και δεν είμαι υπέρ του κολλήματος των βράχων, αφοσον είναι στεγνά μπορείς να δοκιμάσεις και με τσιμέντο και με σιλικόνη(θεωρώ πως κολλάει και βράχο).
Στο παρελθόν έχω κολλήσει αρκετές φορές βράχο με τσιμέντο ταχείας πήξεως αλλά να ξέρεις ότι με τον καιρό τρώγεται και πέφτουν κομματάκια στον αραγωνιτη αλλά και ξεκολλάει.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 23-01-18, 16:27
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να κοιτάξεις για τοξικοτητες για να είσαι καλυμμένος.
Αν και δεν είμαι υπέρ του κολλήματος των βράχων, αφοσον είναι στεγνά μπορείς να δοκιμάσεις και με τσιμέντο και με σιλικόνη(θεωρώ πως κολλάει και βράχο).
Στο παρελθόν έχω κολλήσει αρκετές φορές βράχο με τσιμέντο ταχείας πήξεως αλλά να ξέρεις ότι με τον καιρό τρώγεται και πέφτουν κομματάκια στον αραγωνιτη αλλά και ξεκολλάει.
Δλδ με σιλικονη που κολλησα το ενυδρειο θα κανω δουλιτσα λες?
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 23-01-18, 16:42
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Γενικά η καλύτερη επιλογή είναι οι εποξικές κόλλες για ζωντανό βράχο και τα πλαστικά ραβδάκια με τρύπα στον βράχο για σταθεροποίηση πιο ασταθών κατασκευών. Το τσιμέντο επίσης κάνει δουλειά χρησιμοποιούμενο κατάλληλα.

Η σιλικόνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά πρέπει ο βράχος να μην είναι σαθρός, να μπει μεγάλη ποσότητα και να πιάσει σε εγκοπές του βράχου. Γενικά οι εποξικες για reef και η τοποθέτηση πλαστικών ράβδων εσωτερικά της κατασκευής όπου χρειάζεται είναι η ασφαλέστερη επιλογή που αντέχει στον χρόνο.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 23-01-18, 16:48
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά η καλύτερη επιλογή είναι οι εποξικές κόλλες για ζωντανό βράχο και τα πλαστικά ραβδάκια με τρύπα στον βράχο για σταθεροποίηση πιο ασταθών κατασκευών. Το τσιμέντο επίσης κάνει δουλειά χρησιμοποιούμενο κατάλληλα.

Η σιλικόνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί αλλά πρέπει ο βράχος να μην είναι σαθρός, να μπει μεγάλη ποσότητα και να πιάσει σε εγκοπές του βράχου. Γενικά οι εποξικες για reef και η τοποθέτηση πλαστικών ράβδων εσωτερικά της κατασκευής όπου χρειάζεται είναι η ασφαλέστερη επιλογή που αντέχει στον χρόνο.
Όταν λες εποξική κόλλα εννοείς κάτι τέτοιο ?
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 23-01-18, 17:09
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι, απλά να γράφει ότι κάνει για πόσιμο νερό.

Υπάρχουν και από γνωστές ενυδρειάκια εταιρίες όπως είναι η Aquarium Munster(Orca Construct)αλλά οποιαδήποτε εποξικη για πόσιμο νερό που αντέχει σε θαλασσινό νερό, είναι μια χαρά
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 23-01-18, 17:29
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Πολύ καλή εποξική είναι η aquascape της deltec και είναι και σε χρωμα ροζ σαν κοραλινη. Την χρησιμοποιω χρόνια τώρα και είναι άριστη.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 23-01-18, 17:43
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,οι ενυδρειακές σίγουρα είναι η καλύτερη επιλογή αλλά είναι και ακριβές.Γι αυτό ρώτησα για τα 3 προϊόντα πιο πάνω,επειδή ήταν οικονομικά αν έκαναν και δουλειά θα ήταν ακόμη καλύτερα.Τώρα θα ψάξω για εποξική κόλλα μη τοξική αν και με το ψάξιμο των τελευταίων ωρών δεν βλέπω κάπου να λέει κατάλληλη για πόσιμο νερό όπως πρότεινε ο φίλος πριν
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 23-01-18, 20:44
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,οι ενυδρειακές σίγουρα είναι η καλύτερη επιλογή αλλά είναι και ακριβές.Γι αυτό ρώτησα για τα 3 προϊόντα πιο πάνω,επειδή ήταν οικονομικά αν έκαναν και δουλειά θα ήταν ακόμη καλύτερα.Τώρα θα ψάξω για εποξική κόλλα μη τοξική αν και με το ψάξιμο των τελευταίων ωρών δεν βλέπω κάπου να λέει κατάλληλη για πόσιμο νερό όπως πρότεινε ο φίλος πριν
Είμαι σε φάση που ξεκινάω κι εγώ ένα nano reef. Παρακολουθώ το θέμα σου με ενδιαφέρον καθώς πρώτη φορά μπαίνω στο αλάτια. Με έβαλε στο τρυπάκι του θαλασσινού ένας σπουδαίος χομπίστας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 23-01-18 στις 21:07
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 23-01-18, 21:40
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν ψάχνεις απλά για οικονομική λύση, το Durostik durofast που ανέφερες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 24-01-18, 00:33
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ψάχνεις απλά για οικονομική λύση, το Durostik durofast που ανέφερες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
Θα εχει ομως αντοχη ή θα διαλυθεί μέσα στο ενυδρείο οπως είπε ενα φίλος;
Ο άνθρωπος στο κατάστημα μου το πρότεινε λεγοντας οτι κανει οτι και το durostick d11 που χρησιμοποιουν οι περισσότεροι εδω για κολληση βραχων...
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 24-01-18, 00:44
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και αυτό μια χαρά φαίνεται. Η αντοχή του τσιμέντου στον χρόνο έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, ο σημαντικότερος από τους οποίους είναι πως θα το αναμείξεις/ κατασκευάσεις, τι μείγμα θα φτιάξεις και πως θα το χρησιμοποιήσεις στην κόλληση. Επίσης κατά πόσον θα εποικιστεί από οργανισμούς και τι οργανισμούς
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψεις για ...malawi basillis Malawi 19 24-10-14 09:57
Σκέψεις και σχέδια!! tnick Tanganyika 31 06-03-12 17:09
Σκέψεις για Apistogramma!!! gfdimopo ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 10-10-08 01:39
σκέψεις pipis Δίσκοι 8 18-06-07 07:52
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10934 seconds with 14 queries