Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-10-09, 19:42   #1
A/O Ερώτηση για PH
seven77
Member
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος 31-10-09, 19:42
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετρώ το νερό που βγαίνει στο βαρέλι το καθαρό νερό εννοώ και έχει ph 8,6 -8,4

Της βρύσης έχει 7,6 και το βρώμικο της όσμωσης είναι επίσης στο 7,6 τι κάνω λάθος ?
Προσπαθώ να κατεβάσω το ph στο 6,6-6,8
Εμφανίσεις: 3318
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-09, 20:11
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Το νερό της όσμωσης δεν έχει μετρήσιμο ph.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-09, 21:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχεις μετρησει σκληροτητες και tds?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-09, 21:22
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Tιποτα δεν κανεις λαθος....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-09, 21:23
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

TDS όχι δεν έχω τον εφοπλισμό για σκληρότητες θα μετρήσω αργότερα θα μου φέρει ένας φίλος που ήταν Αθήνα και μου πήρε τα τεστ για KH- GH ακόμα το βαρέλι είναι στη μέση απλά είπα να ρίξω 1 ματιά με το ph meter ψυχοπλακώθηκα….
Πρώτη φορά δουλεύει η συσκευή της όσμωσης μήπως πρέπει να αδειάσω το πρώτο νερό που έβγαλε ? περίπου 30l έχει μέχρι στιγμής

Μήπως ξέρετε καμία μάρκα από συσκευή μέτρησης του TDS ? τι είναι αξιόπιστο εννοώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-09, 21:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εφοσον εχεις ΑΟ καλο ειναι να εχεις tds-meter για να βλεπεις αν πεφτει η αποδοση των προφλιτρων και της μεμβρανης...
οντως το πεχα δεν ειναι μετρησιμο...
αν κατι δε παει καλα θα σου το πουν και οι μετρησεις σκληροτητας...
απο εκει και περα...τα πρωτα καμια δεκαρια λιτρα εγω τα πεταω παντα οταν αλλαζω προφιλτρα η μεμβρανη...θα σου το προτεινα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-09, 22:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο νερο της ΑΟ λογω μηδενικης kH (σε φυσιολογικη λειτουργια της μεμβρανης) ειναι ασταθες το pH, οποτε τσαμπα μετρας.
Σιγουρα ομως λογω και μονο της χαμηλης kH θα σου κατεβασει εμμεσα και το pH στο ενυδρειο (προσεξε να μη γινει αποτομα αυτη η αλλαγη ομως)
Πρεπει επισης να προσεξεις και σε τι σκληροτητα θελουν ακριβως τα ψαρια σου και να τη ρυθμισεις. (δεν κοιτας μονο το πεχα)
Δεν ζουν σε σκετο ΑΟ τα ψαρια.

Απο την αλλη το gH μπορεις να το υπολογισεις με ενα "ατυπο" τυπο που ισχυει σε νορμαλ καταστασεις σε ενα ενυδρειο.
TDS (σε ppm) x 0.056 = gH (σε dH)
πχ αν μετρας tds 100 ppm τοτε εχεις gH=5,6
Μπορεις να τσεκαρεις αν ισχυει αυτη την αντισοιχεια στο ενυδρειο σου μετρωντας gH και TDS μερικες φορες ανα χρονικα διαστηματα.

Με λιγα λογια με ενα tds meter καθαριζεις απο μετρησεις στη ΑΟ.
Μαλιστα με αυτο θα ελεγχεις και τη ζωη της μεβρανης και θα καταλαβεις ποτε πρεπει να την αλλαξεις.
Φυσιολογικα η ΑΟ πρεπει να βγαζει TDS 0-20 ppm.
Οταν δεις και αρχζει και ανεβαινει πολυ και σταθερα η μετρηση, εισαι για αλλαγη μεμβρανης.
(Μη ξεχνας να αλλαζεις τακτικα τα προφιλτρα που ειναι πιο φτηνα για να ειναι ενεργα και να προστατευουν απο προωρη φθορα την μεβρανη που κοστιζει περισσοτερο)

TDS meter απο ελλαδα μπορεις να βρεις σε καλη τιμη εδω
http://www.waterwaves.gr/
http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=5074
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-09, 00:06
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ευχαριστώ τρέχω για TDS
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-09, 01:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Οπως λενε τα παιδια τζαμπα μετρας το ph ... αλλα το το tds να μετρας!
Λογω δικης μου ανοησιας στο παρελθον:
1) Ειχα μπερδεψει το σωληνακι που εβγαζε το μαλακο νερο με το αλλο (παλι καλα το ειδα εγκαιρα και δεν την πατησα)
2) Εκει που την πατησα και φρικαραν και οι δισκοι ηταν οταν πηρα καινουργια οσμοση ... και μεσα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΜΕΜΒΡΑΝΗ!! Φυσικα τα ακουσε ο καταστηματαρχης αλλα οι ψαρουκλες μου ... ταλαιπωρηθηκαν αδικα!
Τσεκαρε τα μην ισχυει κατι απο αυτα ... και εγω σιγουρος ημουν αλλα ...
Ηταν καλη κινηση να κανεις μετρησεις παντως!!! Αν ειχα κανει και εγω δεν θα την ειχα πατησει!!
* Επισης να κανεις σταδιακα την μεταβολη απο ph 7,6 στο 6,6 ...
* Αν λειτουργει για πρωτη φορα θα σου ελεγα να την αφησεις κανα 10 λεπτο να δουλεψει και μετα να συγκεντρωσεις νερο!!
* Μην αφησεις ποτε να στεγνωσει η μεμβρανη (να εχει παντα μεσα νερο στο μεγαλο κυλινδρο) γιατι αλλιως θα αχρηστευτει η μεμβρανη και δε θα δουλευει σωστα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-09, 07:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
.
* Επισης να κανεις σταδιακα την μεταβολη απο ph 7,6 στο 6,6 ...
* Αν λειτουργει για πρωτη φορα θα σου ελεγα να την αφησεις κανα 10 λεπτο να δουλεψει και μετα να συγκεντρωσεις νερο!!
* Μην αφησεις ποτε να στεγνωσει η μεμβρανη (να εχει παντα μεσα νερο στο μεγαλο κυλινδρο) γιατι αλλιως θα αχρηστευτει η μεμβρανη και δε θα δουλευει σωστα!
Πολυ σωστα.
Νομιζω τα πρωτα 20 λιτρα που θα βγαλει τα πεταμε
Αλλα tips επισης ειναι:
Οταν αλλαζουμε προφιλτρα καθε εξαμηνο να ξεσυνδεουμε τη μεμβρανη για να ξεπλενονται μονα τους τα προφιλτρα πετωντας απο μεσα τους νερο καμια φορα βγαζουν μαυριλα απο το φιλτρο ανθρακα (αυτο καλο ειναι να γινει και στην αρχη οταν την παρουμε για να μενει οσο το δυνατον πιο καθαρη η μεμβρανη)
Καθε 1-2 εβδομαδες καλο ειναι να ξεπλενουμε την μεμεβρανη με τη διαδικασια που περιγραφεται εδω και λεγεται flushing. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23806
Φυσικα δεν πρεπει να λειτουργησουμε ποτε την ΑΟ με ζεστο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-09, 10:57
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για της συμβουλές δεν έχω ακόμα ψάρια μέσα στο ενυδρείο οπότε μέχρι να καταφέρω να φτιάχνω το νερό όπως πρέπει για τους δίσκους πειραματίζομαι άφοβα
Τελικά το ph με αλλαγή 50% νερού έπεσε στο 7,0 στο φίλτρο έβαλα τύρφη και περιμένω να μαζέψω το υπόλοιπο νερό ώστε να έχω 100% αλλαγή νερού από A/O
Για ιχνοστοιχεία έβαλα το sera mineral salt εσείς τι χρησιμοποιείτε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-09, 11:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε ποσα λιτρα θα βαλεις δισκους?
Η σωστη τακτικη - για μενα - αν τους παρεις ολους απο καπου συγκεκριμενα ειναι να μαθεις τις παραμετρους που ζουν τωρα και σιγα σιγα και οταν λεμε σιγα ... σιγα να μεταβαλεις τις παραμετρους του νερου ... σε αυτες που θελεις! Επισης μη τους βαλεις ολους μαζι .... η βιολογια θα τα παιξει και ισως δε θα μπορεσει να ανταπεξελθει ... Πως στρωνεις το ενυδρειο?
Επισης θα πρεπει να φτιαξεις ενα συμπλεγμα ριζων και να καταληξεις στο aquascape ωστε να μην ενοχλεις τα ψαρια με βαλε - βγαλε χερακια στο ενυδρειο! Βαλε μια φωτο του ενυδρειο σου να σου πουν οι τρελο-δισκαδες τις προτασεις τους!!
Απο ηλεκτρολυτες - ιχνοστοιχεια εγω χρησιμοποιω preis και discus trace
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-09, 11:54
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

500l είναι το ενυδρείο το φίλτρο είναι στρωμένο με μπόλι απλά ρίχνω 4-5 ταμπλέτες για pleco μέσα να δουλεύει η βιολογία κάθε 3-4 ημέρες Ν02-ΝΗ4-ΝΗ3 έχω 0 Ν03 έχω 20 γιατί Ξέχασα το κουτί με την τροφή για αφρικάνες δίπλα από το ενυδρείο και τα πιτσιρίκια τάισαν τα ψαράκια όσο έλειπα σε όλα μου τα ενυδρεία και στο άδειο!! (μέγα λάθος μου αυτό πλέων έχω ντουλαπάκι με κλειδαριά) όταν επέστρεψα δυστυχώς η τροφή είχε διαλυθεί και έτρεχα με τους κουβάδες να αλλάξω νερό 1:30 το βράδυ Το ότι είναι στρωμένο το συμπέρανα από το γεγονός της υπερβολικής τροφής δεν μου ανέβασε ούτε αμμωνία ούτε Ν02 βέβαια έκανα αλλαγή νερού και σκούπα οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν όντως δούλεψε η βιολογία
δεν θα βιαστώ με τους δίσκους μόλις μάθω να ρυθμίζω το νερό μετά από 1 διάστημα 1-2 μηνών θα βάλω τα πρώτα 2 μέσα μέχρι να φτάσω τους 6 δίσκους που είναι και ο τελικός αριθμός που θέλω
πρέπει να το ψάξω αρκετά με τους δίσκους 1 και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα έχω δρόμο ακόμα απλά ξεκίνησα από τα πιο δύσκολο φαντάζομαι που είναι το ph
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-09, 12:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Εχοντας την Α/Ο το θεμα ph ρυθμηζεται ευκολα! Απλα μετρας ... και εισαι ενταξει!!
Καλα κανεις και το ψαχνεις! Αν ειναι μονο δισκοι κατι που σου συστηνω ανεπιφυλακτα με 500 λιτρα (καθαρα ειναι 500?) θα μπορεσεις να βαλεις καλυτερα 7-8 δισκους (σαν μεγαλυτερο κοπαδι ειναι καλυτερα)!
Επισης στο δισκοενυδρειο εκτος απο τα ντουλαπακια καλο θα ηταν να κλειδωσεις και τα καπακια του ενυδρειου!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-09, 12:20
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

δεν θα βάλω άλλα ψάρια μόνο δίσκους
φαντάζομαι ότι δεν είναι καθαρά 500l γιατί πιάνουν χώρο και οι 2 ρίζες που έχω μέσα και είναι μεγάλες θα το δω για 7-8 θα είναι τέλειο απλά με προβληματίζουν οι ρίζες πρέπει να κλέβουν πολλά λίτρα


δεν έχεις και άδικο για το λουκέτο στο καπάκι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-09, 21:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seven77 Εμφάνιση μηνυμάτων
..Για ιχνοστοιχεία έβαλα το sera mineral salt εσείς τι χρησιμοποιείτε?
Αυτα δεν ειναι ιχνοστοιχεια.
Ειναι αλατα ανασυστασης (ή αλλιως ηλεκτρολυτες ή μεταλλικα αλατα).
Με αυτα ανεβαζεις τη σκληροτητα μεχρι το σημειο που χρειαζονται τα ψαρια.
Αναλογα και τα ψαρια, αν ειναι αγρια, θελουν ελαχιστα.
Ιχνοστοιχεια, ιδιως αν εχεις και φυτα βαζε καλο κανουν, αν και εχουν και οι τροφες τους πολλα.
Να τσεκαρεις μονο τους ηλεκτρολυτες σου ποια ειναι αναλογια που ανεβαζουν gH και kH για να ξερεις που θα φτανουν οι τιμες σου.
(Ως γνωστον το πεχα εξαρταται απο την kH, αν αναβαζει λοιπον αρκετα την kH μη περιμενεις να πεσει το πεχα. Φυσικα, αν κανεις και χρηση CO2 χρειαζεται προσοχη με την χαμηλη kH, αν και εκτος απo επικινδυνο με χαμηλη KH, ειναι και περιττο το διοξειδιο στο ενυδρειο με νερο ΑΟ αν δεν εχει καποιος φυτα).
Υπαρχουν αλατα που ανεβαζουν μονο την gH (και την kH την ρυθμιζεις μονο σου οσο θες με μαγειρικη σοδα) και αλλα προιοντα που ανεβαζουν και τις δυο σκληροτητες με καποια αναλογια πχ 2gH προς 1.3kH.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση athina Αρχάριοι γλυκού νερού 1 18-09-08 13:08
ερώτηση....... aristomenis Γλυκό νερό - Γενικά 16 22-11-07 00:36
ερώτηση για ΚΗ και ΡΗ CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-10-06 17:08
Ερώτηση για CO2 cutter Αρχάριοι γλυκού νερού 15 11-02-06 11:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05826 seconds with 13 queries