Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 02-07-15, 12:35   #1
Περι φίλτρου
katsimba
Junior Member
Εγγραφή: 27-05-2015
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
katsimba Ο χρήστης katsimba δεν είναι συνδεδεμένος 02-07-15, 12:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα, ξεκίνησα να φτιάξω ένα νέο ενυδρείο έχει μέσα ένα εσωτερικό φίλτρο , αυτό με τις τρεις θήκες που είναι κολλημένο στην μία πλευρά του ενυδρείου.
Σύμφωνα με τον υπάλληλο του pet shop στην πρώτη θήκη , την είσοδο του νερού δηλαδή έβαλα έναν λευκό ενυδρειακό υαλοβάμβακα, στη δεύτερη θήκη έβαλα βιολογικό υλικό ένα λίτρο eheim substrat σε δυχτάκι και στην τρίτη θήκη μπήκε ο κυκλοφορητής.
Μου έδωσε βακτήρια σε φακελάκι τα οποία έριξα μέσα στο φίλτρο ανάμεσα στον υαλοβάμβακα και στο υλικό, αυτό εκτός του οτι θόλωσε το νερό το οποίο μου είχε πει οτι είναι φυσιολογικό δημιούργησε (και γέμισε) το ενυδρείο με μια λευκή σκόνη (αιωρούμενα σωματίδια) τα οποία κατακάθησαν στον πάτο και τα φύλλα των φυτών του ενυδρείου.
Μετά απο 15 μέρες και αφού το νερό έγινε κρυστάλλινο όπως είπε, βάλαμε 10 cardinal tetra για να δούμε αν όλα είναι οκ.
Μου είπε να ξαναπάω σε δυο μήνες και αν όλα είναι εντάξει συνεχίζουμε.
Κατα τους δύο όμως αυτούς μήνες κάθε φορά που έβαζα "χέρι" μέσα στο ενυδρείο είτε για να καθαρίσω τα τζάμια , είτε για να καθαρίσω τα φύλλα απο τις ανούμπιες είτε για να αλλάξω την διακόσμηση είτε για να προσθέσω καινούρια φυτά το ενυδρείο με την ανατάραξη του βυθού γινόταν θολό και γέμιζε με αυτά τα αιωρούμενα σωματίδια που προέκυψαν τις πρώτες μέρες. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να συγκεντρώνονται όλα στην είσοδο του φίλτρου , να μειώνεται η ροή του και μετά απο λίγες μέρες να γίνεται καφέ και ο υαλοβάμβακας. Όταν δοκίμασα να τον βγάλω είδα οτι ήταν καφέ και είχε και μια βαριά μυρωδιά. Θεωρώντας εγώ οτι βρίσκεται εκεί απλά για να "κρατά" τα μεγάλα σωματίδια προκειμένου να μην μπουκώνουν το βιολογικό φίλτρο τον αντικατέστησα. Το ίδιο έκανα κάθε φορά που "λέρωνε". Στους δύο αυτούς μήνες τον άλλαξα 4 φορές.
Χθες που πήγα να του πω οτι πέρασαν δυο μήνες , τα ψάρια είναι ή τουλάχιστον δείχνουν μια χαρά, τα φυτά έχουν όλα βγάλει νέα φύλλα κλπ μόλις του είπα οτι άλλαζα τον υαλοβάμβακα μου είπε οτι είναι σαν να μην έκανα τίποτα και τζάμπα κόπος και να ξαναβάλω βακτήρια απο την αρχή χωρίς να ταΐζω τα ψάρια για τέσσερις μέρες.
Θα ξαναπώ σε 4 μέρες αλλα΄μέχρι τότε μπορείτε να μου πείτε αν είναι λάθος αυτό που κάνω ? Στο βιολογικό δεν θα κάνουν "φωλιά" τα βακτήρια? είναι σωστό να μένει λερωμένος ο υαλοβάμβακας στην είσοδο του νερού? πως να διορθώσω την ροή η οποία θα μειώνεται όταν δεν καθαρίζω την είσοδο?
Εμφανίσεις: 2235
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι TDS... targas21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 04-11-13 17:56
ερωτήσεις περι διοξειδίου διάχυσης και επίδρασης στην βιολογία του φίλτρου mikrosaquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 13-02-12 16:47
Κατασκευή φίλτρου - προ φίλτρου για Αντλία λίμνης Yiannis59 Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 20 15-05-11 12:30
Περι Τ5/Τ8/PC ..... Discos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 10-09-05 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03369 seconds with 14 queries