Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 04-12-10, 12:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στην τελευταια φωτο οι κοποι σου διαιωνονται!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #392  
Παλιά 04-12-10, 13:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θανασάκη άψογο έγινε και το backround μου αρέσει που έχει ανάγλυφο.
¶ντε πάρε ένα δωράκι από εμένα για ευκολία χρήσης στην νέα σου παντζουροτηλεόραση
Και άλλαξε κανάλι όλο animal planet δείχνει.

Απάντηση με παράθεση
  #393  
Παλιά 04-12-10, 15:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μπραβο θαναση γ@#$το
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 04-12-10, 17:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σας ευχαριστω παιδια, να στε ολοι καλα!!! οσο για σενα χαλβουδακο, ωραια tv ε???
και για οσους περιμεναν να παρουν το ενυδρειο που ελεγαν για ενα αθλημα που λεγετε watterpolo.... εχω να πω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 04-12-10, 17:44
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Είσαι πολύ ωραίος.
Αν δεν βάλεις όμως μέσα Acei και Valisneries gigantea θα μείνεις απλά ωραίος.
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 04-12-10, 18:26
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχαχαχαχαχα


Εδωσες καπου και δεν προσεξα ολο το κοστος?Εκτως απο το τζαμι που παιζουν οι τιμες φυσικα..
Απάντηση με παράθεση
  #397  
Παλιά 07-12-10, 12:44
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο και κυρίως οικονομικό, αλλά και με πολύ προσωπική εργασία, που δυστυχώς πολλοί από εμάς δεν μπορούν να βάλουν, συν το χώρο που χρειάζεσαι για να στήσεις και να δουλέψεις κάτι τέτοιο!!!

Πάντως το στήσιμο μοιάζει αρκετά με το ενυδρείο που έχεις στην υπογραφή σου!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 07-12-10, 20:35
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Ίσως έπρεπε να κάνω την ερώτηση νωρίτερα αλλά… Πως θα καθαρίζεις το φίλτρο σου? Έβαλες τα υλικά σε κανένα διχτάκι για να βαίνουν εύκολα ή θα βουτάς μέσα το χέρι για να τα βγάζεις? (μήπως πέρα από τα σφουγγάρια δεν χρειάζεται τίποτα άλλο καθάρισμα?)
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 07-12-10, 20:43
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανασάκη άψογο έγινε και το backround μου αρέσει που έχει ανάγλυφο.
¶ντε πάρε ένα δωράκι από εμένα για ευκολία χρήσης στην νέα σου παντζουροτηλεόραση
Και άλλαξε κανάλι όλο animal planet δείχνει.

Χααχαχχαχαχαχα!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 08-12-10, 00:44
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Ρε θανάση τι γίνεται!πότε θα το δούμε ολοκληρωμένο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #401  
Παλιά 08-12-10, 07:34
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως έπρεπε να κάνω την ερώτηση νωρίτερα αλλά… Πως θα καθαρίζεις το φίλτρο σου? Έβαλες τα υλικά σε κανένα διχτάκι για να βαίνουν εύκολα ή θα βουτάς μέσα το χέρι για να τα βγάζεις? (μήπως πέρα από τα σφουγγάρια δεν χρειάζεται τίποτα άλλο καθάρισμα?)
καλημερα!! για το φιλτρο που λες το βασικο καθαρισμα γινετε πλενοντας τα σφουγγαρια και αν χρειαστει τα υλικα ειναι μεσα σε δυχτακι 3 λιτρων της sera... αν και σε φιλτρο με τοσα λιτρα νερο αν καθαριζεις συχνα τα σφουγγαρια δεν χρειαζεται κατι αλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε θανάση τι γίνεται!πότε θα το δούμε ολοκληρωμένο!!!!!
θα το δειτε μη βαρατε... επεσε και δουλεια στο μαγαζι και ερχοντε και γιορτες... σε λιγες μερες θα κανω παρουσιαση κανονικη....
λιγο υπομονη...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 08-12-10 στις 07:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 08-12-10, 18:09
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καταρχήν σΆ ευχαριστώ για την απάντηση. Αν σου είναι εύκολο όποτε μπορέσεις κάνε μία μικρή παρουσίαση του φίλτρου (χώροι, υλικά και ποσότητες, αντλία, κυκλοφορία, λοιπός εξοπλισμός, συντήρηση κλπ). Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο μιας και υπάρχει η ιδιαιτερότητα ότι βρίσκεται εντός της δεξαμενής του ενυδρείου και διαφοροποιείται από τα κλασικά sub ως προς το σχήμα κλπ. Λάβε υπόψη σου ότι αν θελήσει κάποιος στο μέλλον να φτιάξει ξύλινο ενυδρείο είναι πολύ πιθανό να προτιμήσει να φτιάξει το φίλτρο με παρόμοιο τρόπο (αφού θα μπορεί να το κρύψει μέσα στη δεξαμενή) και δεν θα βρει πολλές κατασκευές αυτού του είδους στο ίντερνετ.
Ελπίζω να μη γίνομαι πιεστικός. Απλά θεωρώ ότι οι πληροφορίες αυτές θα ήταν χρήσιμες. Αν μπορέσεις και όποτε μπορέσεις να τις γράψεις θα είναι καλοδεχούμενες.
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 09-12-10, 07:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν σΆ ευχαριστώ για την απάντηση. Αν σου είναι εύκολο όποτε μπορέσεις κάνε μία μικρή παρουσίαση του φίλτρου (χώροι, υλικά και ποσότητες, αντλία, κυκλοφορία, λοιπός εξοπλισμός, συντήρηση κλπ). Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο μιας και υπάρχει η ιδιαιτερότητα ότι βρίσκεται εντός της δεξαμενής του ενυδρείου και διαφοροποιείται από τα κλασικά sub ως προς το σχήμα κλπ. Λάβε υπόψη σου ότι αν θελήσει κάποιος στο μέλλον να φτιάξει ξύλινο ενυδρείο είναι πολύ πιθανό να προτιμήσει να φτιάξει το φίλτρο με παρόμοιο τρόπο (αφού θα μπορεί να το κρύψει μέσα στη δεξαμενή) και δεν θα βρει πολλές κατασκευές αυτού του είδους στο ίντερνετ.
Ελπίζω να μη γίνομαι πιεστικός. Απλά θεωρώ ότι οι πληροφορίες αυτές θα ήταν χρήσιμες. Αν μπορέσεις και όποτε μπορέσεις να τις γράψεις θα είναι καλοδεχούμενες.
ναι φιλε, θα φτιαξω ενα διαγραμμα του φιλτρου και θα βγαλω και φωτο να κανω μια παρουσιαση... γιατι οχι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 11-12-10, 19:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια καλα ειστε. επιδη καποιος ζητηθηκε και ισως βοηθησει μερικους βαζω το εσωτερικο σαμπ λιγο πιο αναλυτικα...
σας βαζω ενα σχεδιακι που δειχνει την διαταξη και την ροη και μερικες φωτο...
ελπιζω να βοηθησα....










Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc σαμπ ενυδρειου μου.doc (26,0 KB, 394 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 11-12-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Χρειαζεσαι επειγιντως ενα "χτενακι" αλλιως τα ψαρακια θα κολυμπανε στο sump.
Aν δεν εχεις αγορασει στειλε μου πμ.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #406  
Παλιά 11-12-10, 21:24
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Πολύ καλό! ΣΆ ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Έκανες καλή δουλειά. Θα συμπληρώσω εγώ κάποια πράγματα (από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν) για να τα έχουμε μαζεμένα. Λοιπόν:
Οι διαστάσεις του εσωτερικού φίλτρου είναι 15Χ60Χ85. Ο καθαρός όγκος νερού που παίρνει είναι περίπου 70 λίτρα (ίσως λίγο παραπάνω). Η αντλία του «γυρίζει» 2.800 λίτρα νερού ανά ώρα.
Αν θες συμπληρώνεις: πληροφορίες για τους θερμαντήρες και τις ποσότητες των υλικών (βιομπαλες και σιποράξ) που χρησιμοποίησες. Επίσης, ποια αντλία χρησιμοποιείς?

PS. Μιας και το έφερε η συζήτηση (εγώ την έφερε βέβαια) θέλω τη γνώμη σου. Στο σχεδιάγραμμα που ετοιμάζω για το μελλοντικό μου ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω το χώρο του φίλτρου στο πίσω μέρος. Όλη την πλάτη (120Χ10Χ70). Αυτό που με προβληματίζει είναι η συντήρησή του. Θα φτάνω το φίλτρο από δεξιά κι αριστερά. Αλλά στη μέση δεν ξέρω τι θα κάνω. Αν έχω τα υλικά σε διχτάκι λες θα τα καταφέρνω? Πως σου φαίνεται όλο το σκεπτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #407  
Παλιά 11-12-10, 21:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

για το χτενακι εχεις δικιο!!! το ειχα ξεχασει και σημερα το θυμηθηκα...
αυτο πως το βλεπεις κανει???





το σαμπ και η αντλια ειναι οπως τα ειπες, και μην αλλα δεν θυμαμαι μαρκα... δεν ηταν παντος απο τις γνωστες...
οι θερμαντηρες ειναι 2 χ 150 watt
το σιποραξ ειναι γυρο στα 12 λιτρα και πιο πισω ισως βαλω κι αλλο.
οι βιομπαλες ειναι 5 λιτρα

για το φιλτρο σου που λες δεν νομιζω να σε βολευει.
θα σε δυσκολευει αρκετα σε ολα...
αντε και τα εβγαλες με το δυχτακι κι αν κατω εχει πιασει μουργα???
αν για καποιο λογο σκισει το δυχτακι...
νομιζω πως ειναι πιο βολικο για να μην πιασει χωρο στο ενυδρειο αλλα πολυ αβολο στην συντηρηση του....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #408  
Παλιά 11-12-10, 23:23
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Τώρα που το θυμήθηκα, σφουγγάρια δεν θα χρησιμοποιήσεις?
Όσο για το δικό μου φίλτρο, επιβεβαίωσες αυτό που φοβόμουν. Αλλά οι επιλογές μου είναι περιορισμένες διότι σε μήκος έχω 120 cm και έτσι στο πλάι δεν μπορώ να το στήσω. Οπότε σκέφτομαι ή να το φτιάξω στο πίσω μέρος με κάποιο τρόπο ώστε να μπορεί να βγει από το ενυδρείο για να καθαριστεί. Διαφορετικά είναι μονόδρομος να το βάλω από κάτω, κάτι που δεν θέλω για διάφορους λόγους. Σκέφτομαι τον τρόπο με τον οποίο θα το φτιάξω ώστε να μπορεί να βγει ολόκληρο το φίλτρο μέσα από το ενυδρείο. Αν έχεις να προτείνεις κάτι είναι ευπρόσδεκτο (ίσως δεν είναι κατάλληλος ο χώρος αλλά μιας και τελείωσε η παρουσίασης της κατασκευής…)
Απάντηση με παράθεση
  #409  
Παλιά 11-12-10, 23:24
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι το κτενακι σου
Απάντηση με παράθεση
  #410  
Παλιά 12-12-10, 00:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που το θυμήθηκα, σφουγγάρια δεν θα χρησιμοποιήσεις?
Όσο για το δικό μου φίλτρο, επιβεβαίωσες αυτό που φοβόμουν. Αλλά οι επιλογές μου είναι περιορισμένες διότι σε μήκος έχω 120 cm και έτσι στο πλάι δεν μπορώ να το στήσω. Οπότε σκέφτομαι ή να το φτιάξω στο πίσω μέρος με κάποιο τρόπο ώστε να μπορεί να βγει από το ενυδρείο για να καθαριστεί. Διαφορετικά είναι μονόδρομος να το βάλω από κάτω, κάτι που δεν θέλω για διάφορους λόγους. Σκέφτομαι τον τρόπο με τον οποίο θα το φτιάξω ώστε να μπορεί να βγει ολόκληρο το φίλτρο μέσα από το ενυδρείο. Αν έχεις να προτείνεις κάτι είναι ευπρόσδεκτο (ίσως δεν είναι κατάλληλος ο χώρος αλλά μιας και τελείωσε η παρουσίασης της κατασκευής…)
σφουγγαρια η ενυδρειακο βαμβακι θα βαζω οταν χρειαζεται. για 1 μερα ας πουμε και θα το ξαναβγαζω!!!

οσο για το ενυδρειο σου φτιαξε το φιλτρο πισω οπως λες αλλα ξεχνας οτι θα το βγαζεις ολο... θα μπορουσες οπως λες να φτιαξεις ενα μακροστενο 10 εκατ. φαρδος και να ειναι ολη η πλατη ενα φιλτρο αλλα οχι αν το βγαζεις, φανταζεσαι τι θα γινετε με την διακοσμιση αν βγαζεις το φιλτρο ολο. απλα το φτιαχνεις πισω και δεν θα βγαινει, θα βαζεις μια καρεκλα να ανεβενεις πιο ψηλα και να φτανεις στο πισω μερος....αν ειναι σε λογικο υψος το ενυδρειο μια χαρα θα φτανεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #411  
Παλιά 12-12-10, 17:56
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Το φιλτρο σου τραβαει νερό μονο από επανω? Αν ναι, φοβαμαι οτι το καλοκαιρι με την εξατμιση θα πρεπει να συμπληρωνεις συνεχεια για να μην μενει το φιλτρο απο νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #412  
Παλιά 12-12-10, 20:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο σου τραβαει νερό μονο από επανω? Αν ναι, φοβαμαι οτι το καλοκαιρι με την εξατμιση θα πρεπει να συμπληρωνεις συνεχεια για να μην μενει το φιλτρο απο νερο...
το φιλτρο τραβαει απο επανω ναι!!! προβλημα δεν θα εχω γιατι το φιλτρο ειναι γυρο στα 70 λιτρα και δεν εχω τοσο τρελη εξατμιση, ποτε δεν ειχα στο σπιτι που μενω... το να τραβαει απο επανω παντος εχει πολλα πλεονεκτηματα σε θεμα καθαριοτητας νερου και τωρα που το βλεπω στην πραξη με ενα σαμπ η ανλτιες οξυγονου πανε περιπατο... τρελη οξυγονωση γινετε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #413  
Παλιά 12-12-10, 21:49
Το avatar του χρήστη kilo_me
kilo_me Ο χρήστης kilo_me δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2010
Περιοχή: Αθήνα,αγια παρασκευη
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Το φίλτρο όπως είναι φτιαγμένο δεν κάνει θόρυβο?
Απάντηση με παράθεση
  #414  
Παλιά 12-12-10, 22:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kilo_me Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο όπως είναι φτιαγμένο δεν κάνει θόρυβο?
κανει λιγο θορυβο αλλα ολα τα ενυδρεια τα ειχα να κανουν θορυβο, μου αρεσει ο ηχος του νερου....
παντος μην φανταστεις πολυ... το μικρο με την φλογερα κανει πιο πολυ
το πως ειναι φτιαγμενο τι θελεις να σου πω?? δεν βλεπεις τις φωτο ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #415  
Παλιά 17-12-10, 00:51
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Θανάση έχεις βάλει μέσα ψάρια? Δεν είδα καμιά σχετική φωτογραφία στο άλλο νήμα σου, με την παρουσίαση.
Όμως σου γράφω εδώ για άλλο λόγο: Πήρα σήμερα τηλέφωνο στην isomat και μίλησα με τεχνικό για το μονωτικό υλικό AQUAMAT (συγκεκριμένα για το παρόμοιο AQUAMAT-ELASTIC). Μου είπε ότι έχει πιστοποιητικό καταλληλότητα για πόσιμο νερό αλλά δεν έχει δοκιμαστεί σε ψάρια, τα οποία (όπως είπε) είναι ευαίσθητα. Λες να υπάρχει πρόβλημα?
Και κάτι ακόμη. Αφού εξήγησα στον συγκεκριμένο τεχνικό ότι θέλω να φτιάξω ξύλινο ενυδρείο μου πρότεινε να αποφύγω την πλαστικοποίηση με πολυεστέρα. ΑντΆ αυτού είπε μπορώ αφού ασταρώσω τις ξύλινες επιφάνειες και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσω απευθείας το AQUAMAT-ELASTIC με πολυεστερικό οπλισμό (όχι υαλουφασμα). Ήταν σίγουρος ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στη στεγανότητα. Λες να το δοκιμάσω έτσι ή το βρίσκεις ριψοκίνδυνο?
Απάντηση με παράθεση
  #416  
Παλιά 17-12-10, 12:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση έχεις βάλει μέσα ψάρια? Δεν είδα καμιά σχετική φωτογραφία στο άλλο νήμα σου, με την παρουσίαση.
Όμως σου γράφω εδώ για άλλο λόγο: Πήρα σήμερα τηλέφωνο στην isomat και μίλησα με τεχνικό για το μονωτικό υλικό AQUAMAT (συγκεκριμένα για το παρόμοιο AQUAMAT-ELASTIC). Μου είπε ότι έχει πιστοποιητικό καταλληλότητα για πόσιμο νερό αλλά δεν έχει δοκιμαστεί σε ψάρια, τα οποία (όπως είπε) είναι ευαίσθητα. Λες να υπάρχει πρόβλημα?
Και κάτι ακόμη. Αφού εξήγησα στον συγκεκριμένο τεχνικό ότι θέλω να φτιάξω ξύλινο ενυδρείο μου πρότεινε να αποφύγω την πλαστικοποίηση με πολυεστέρα. ΑντΆ αυτού είπε μπορώ αφού ασταρώσω τις ξύλινες επιφάνειες και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσω απευθείας το AQUAMAT-ELASTIC με πολυεστερικό οπλισμό (όχι υαλουφασμα). Ήταν σίγουρος ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα στη στεγανότητα. Λες να το δοκιμάσω έτσι ή το βρίσκεις ριψοκίνδυνο?

καλησπερα φιλε!! λογικα και χωρις πολυεστερα δεν θα εχεις προβλημα και ουτε θα ειχα κι εγω. αλλα νιωθω πιο ασφαλεια με τον πολυεστερα και σου λεω τον λογο...
αν απο λαθος μας γινει μια τρυπα στο μονωτικο, το νερο θα παει στο ξυλο.... αν ομως υπαρχει ο πολυεστερας δεν παθαινουμε καμια ζημια.
οσο για τα ψαρια δεν νομιζω να εχουν προβλημα. οταν μιλαει για καταλληλοτητα σε ποσιμο νερο τα λεει ολα.
αν δηλαδη δωσουμε σε ενα μωρο να πιει το νερο θα παθει κατι...??
το οτι δεν το εχουν δοκιμασει λογικο ειναι γιατι δεν τους ενδιαφερει αυτη η τεχνικη....
ψαρια εδω και 3 μερες εχω βαλει, ειναι μια χαρα. αλλαζω λιγο την διακοσμιση στις πετρες γιατι χρειαζεται και ανεβαζω και φωτο με τα ψαρια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #417  
Παλιά 18-12-10, 23:45
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαζω λιγο την διακοσμιση στις πετρες γιατι χρειαζεται και ανεβαζω και φωτο με τα ψαρια....
άντε να δούμε... μήνες περιμένω
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #418  
Παλιά 23-02-11, 15:29
cristos347 Ο χρήστης cristos347 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: αγρίνιο
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

θαναση τα θερμα μου συγχαρητηρια. μιλαμε για επαγγελματικη δουλεια.πιανουν τα χερια σου, μπραβο.περιμενουμε να δουμε και φωτο με τα ψαρακια σου μεσα.. και παλι μπραβο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #419  
Παλιά 19-10-11, 08:55
Το avatar του χρήστη AFRICANOS
AFRICANOS Ο χρήστης AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

μπράβο , πολύ ενδιαφέρον...
__________________
http://silektis.webnode.gr
https://enidrio.webnode.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #420  
Παλιά 19-10-11, 09:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο , πολύ ενδιαφέρον...
που το ξεθαψες, σε ευχαριστω!!!! να σαι καλα!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου johnli DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 06-04-10 21:30
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27
Τελος ξυλινου ενυδρειου ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 15 11-10-07 20:23
Κατασκευη ενυδρειου Αλεξανδρος Κοντος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-08-07 12:21
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09410 seconds with 16 queries