Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-08, 21:24
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή σχεδιο για την νεα μου λιμνη-κηπο help αν μπορειτε

Ακουω προτασεις για την βελτιωση του χωρου και της Λιμνης χχ

ΛΥΣΗ 1 απο τσιμεντολιθους κια στο τελος μονωση με ειδικα υγρα μονωσης δεξαμενων και τελος εξωτερικα διακοσμιτικος σχιστολιθος

ΛΥΣΗ 2 να γινουν καλουπια και να μπει μπετον και τελος εξωτερικα διακοσμιτικος σχιστολιθος

ΛΥΣΗ 3 γεωμεμβρανη απορριπτεται δεν με αρεση αισθητικα το μαυρο χρωμα . θεωρω χανει πολυ στον οπτικο τομεα
τραβαει πολυ ηλιο δε το θεωρω υλικο για ψαρια, για λιμνες διχως ψαρια ναι γνωμη μου

ΛΥΣΗ 4 ??????

ολος ο χωρος ειναι 3μ χ 5μ προς το παρον εχει παροχη νερου και τελικα θα κατεβασω και ρευμα καθωτη θα υπαρχουν αντλια φωτα μοτερ για ψησταρια για κανενα κατσικακι (νοστιμα που ειναι ) δεν βλεπω λυση με πατεντες σε θεμα ρευματος(οικονομικη τουλαχιστων) αν θελει κανεις να προτεινει καποιες αλλαγες για το στησιμο του κηπου κυριος για το στησιμο της λιμνης
υπολογιζω γυρο στα 1500-1800 λιτρα νερου μιας και θα μπουν πετρες για την δημιουργια υψομετρικων διαφορων.
ποσο πρεπει να ειναι μια αντλια για αντλιση του νερου για τα λιτρα μου. το νερο θα φιλτραρετε απο φυτα (απο κατασκευη σαν ρυακι )και κανενα σφουγγαρακι το πολυ να κραταει την πολυ σαβουρα(μπιχλα)

απο ψαρια θα μπουν
3 κοι πολλα πολλα guppies
σκεφτομαι και για νεροχελωνες μια και ειναι αδυναμια μου αλλα δεν ξερω αν επιτεθουν στα κοι για τα guppies δε με νοιαζει (ααααα απαραδεκτος τι φιλοζωος εισαι!!!!)
κατι πρεπει να φανε και αυτες.
ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_1.jpg
Εμφανίσεις:  1526
Μέγεθος:  98,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_2.jpg
Εμφανίσεις:  1209
Μέγεθος:  159,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_3.jpg
Εμφανίσεις:  1223
Μέγεθος:  110,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_4.jpg
Εμφανίσεις:  2625
Μέγεθος:  102,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_5.jpg
Εμφανίσεις:  1105
Μέγεθος:  131,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_6.jpg
Εμφανίσεις:  980
Μέγεθος:  121,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_7.jpg
Εμφανίσεις:  1126
Μέγεθος:  153,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_9.jpg
Εμφανίσεις:  1073
Μέγεθος:  126,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake_tora_1.jpg
Εμφανίσεις:  1190
Μέγεθος:  65,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-08, 21:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για τα αλλα δε θα πω...αλλα οι νεροχελωνες θα σου φανε ΟΛΑ τα ψαρια....μιλαω εκ πειρας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-08, 21:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τι ύψος νερού θα έχεις?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-08, 21:46
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

1 μετρο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-08, 21:49
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με την ηλιοφάνεια θα έχεις ένα μικρό πρόβλημα (πράσινο νερό) όσο για τα guppy που θέλεις να βάλεις μαζί με τα ΚΟΙ αυτό μάλλον θα πρέπει να το ξαναδείς!
Αν δε προσθέσεις και νεροχελώνες τότε θέλεις πολύ ισχυρό σύστημα φίλτρανσης.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-08, 22:40
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γίνει αλλά άμα τελειώσεις φώναξε με να πιούμε ένα καφεδάκι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-08, 14:53
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δεν ξερω γιατί βρίσκεις τόσο αντιαισθητική την ιδέα της μεμβράνης. Είναι υλικό που εύκολα καλύπτει οποιαδήποτε επιφάνεια, στρώνεται εξίσου εύκολα σε λάκο που σκάβεις με ένα φτυάρι, κρύβεται εύκολα και είναι ασφαλής (μη τοξική) για τα ψάρια. Όσο για το μαύρο χρώμα, δε φαίνεται τόσο άσχημα γιατί σύντομα πιάνει μια στρωση χώματος ο πυθμένας και επιφανειακό στρώμα πράσινης άλγης που δίνει άλλη απόχρωση στα πλαϊνά.. Δεν είναι τυχαίο που χρησιμοποιείται ειδικά για τις λίμνες... Και το μαύρο χρώμα έχει επιλεχθεί ειδικά για το σκοπό αυτό, να δίνει αίσθηση φυσικότητας και βάθους σε ρηχές λιμνούλες, να δημιουργεί αντίθεση με το πράσινο των φυτων αναδεικνύοντας τα, όπως και για να αναδεικνύει και τα χρώματα των ψαριών (ειδικά κόι και χρυσόψαρα).
Τα ανοιχτά χρώματα των ψαριών χάνονται σε δεξαμενές με άσπρο χρώμα. Επίσης στις ανοιχτόχρωμες δεξαμενες (γκρι τσιμέντου, ασπρο, γαλάζιο) φαίνεται πολύ άσχημα το θόλωμα του νερού απο χώμα ή πρασινοκίτρινη άλγη (που σίγουρα θα σου παρουσιαστεί, ειδικά στην αρχή)...
Τσιμέντο είχα δοκιμάσει και εγώ στη λίμνη μου παλιότερα, ωσότου οι ρίζες παρακείμενου δέντρου προκάλεσαν ρωγμη με συνέπεια να διαφύγει το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-08, 15:55
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

chemical MAC Kαφεδακι μετα απο ενα χρονο ελπιζω ακομα σχεδιαζω την κατασκευη και το υπολογιζω το κοστος .καφε στην συναντηση για την ωρα. απο του χρονου και κοπσιδια!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-08, 16:01
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αυτό με τους τσιμεντόλιθους δεν είναι καθόλου καλή ιδέα, θα σκορπίσουν έτσι και πας να το γεμίσεις...

Από τις χελώνες κινδυνεύουν και τα κόι, εκτός κι αν είναι κάνα μέτρο...

Παράθεση:
γεωμεμβρανη απορριπτεται δεν με αρεση αισθητικα
Παράθεση:
...να κραταει την πολυ σαβουρα(μπιχλα)
ά ρε πως φαίνεται ο συμπατριώτης!

υ.γ. με ποιο πρόγραμμα έκανες το 3d?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-08, 16:26
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

japetus απο αυτο το φορουμ και απο αλλα ειδα να γραφουν αρκετοι για τρυπες απο σκυλια γατια και δε ξερω τι αλλο στο lainer. δε μιλαω για τα χρωματα πισινας μπλε-λευκο σε καμοια περιπτωση ειναι τα οποια ειναι και τοξικα . εγω θα βαλω τσιμεντο και κολλα πλακιδιων. δεντρα δε θα εχω ενα μονο θα βαλω και θα φτιαχω πλεγμα υπογειο χτιστο ωστε να αναγκασω της ριζες να πανε αριστερα η δεξια απο την λιμνη. πιστευω οτι αν καποιος αποφασισει να κανει μια λιμνη για παντα (10-15 και πανω) πρεπει να την κανει χτιστη με σωστη κατασκευη. με το lainer ειναι σαν να βαζουμε ενα πχ οτι νανε μαρκα φιλτρο και να περιμενουμε να κρατιση για πολυ καιρο σε σχεση με καποιο επωνυμο. δεν νομιζω ενα μαυρο χρωμα να τονιζει ενα ψαρι η ενα φυτο οσο ενα λευκο η γκρι εσωτερικο χρωμα.
το καλο ειναι οτι βλεπουμε και χτιστες και πλαστικοειδες λιμνες και αυτο σημαινει οτι για ολα τα γουστα υπαρχει υλικο αρκη νε εχουμε ορεξη και φαντασια.
σε ευχαριστω για την γνωμη σου . καλο ειναι να ακουγονται ολα. ετσι ο καθε υποψηφιος να κρινει και να πραττει.
-------------------------
Google SketchUp ευκολο ειναι και απλο δεν εχω γνωσεις autocad ktl προγραμματων το εκανα την πρωτη μερα που το εγκατεστησα λιγο χαξημο θελει και μπορεις να κανεις ετοιμα αρχεια download απο αλλους χρηστες πχ τα κοι τα πηρα ετοιμα απο αλλον
http://sketchup.google.com/download/ το τσαμπανταν κατεβασε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 07-05-08 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-08, 16:00
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Google SketchUp ευκολο ειναι και απλο δεν εχω γνωσεις autocad ktl προγραμματων το εκανα την πρωτη μερα που το εγκατεστησα λιγο χαξημο θελει και μπορεις να κανεις ετοιμα αρχεια download απο αλλους χρηστες πχ τα κοι τα πηρα ετοιμα απο αλλον
http://sketchup.google.com/download/ το τσαμπανταν κατεβασε
το έχω ακουστά το πρόγραμμα, το έχω ήδη κατεβασμένο αλλά δεν έκατσα ακόμα να το δω, ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-08, 13:30
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου

αν θελεις να ξοδεψεις χρονο και χρημα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να την κανεις με τσιμεντο
με ενα καλο κονιαμα απο μεσα για να ειναι λεια η επειφανεια
και βαψιμο (υπαρχουν ειδικα χρωματα) θα ειναι αθανατη
επειδη βλεπω οτι θελεις να κανεις καλη δουλεια θα σου προτεινω να προβλεψεις τις αποχετευσεις σου μια στον βυθο και μια στην επειφανεια
οπως καταλαβενεις αυτα πρεπει να προβλεφθουν και να σχεδιαστουν πριν αρχισεις να ριχνεις τσιμεντα
επισης θα σου προτεινα ενα αειθαλες δεντρο για να μην εχεις προβληματα με τα φυλλα και να ειναι προσανατολισμενο ετσι που να σε καλυπτει απο την ηλιοφανεια του καλοκαιριου (μιλαμε για πολυ αλγη )
οσον αφορα τα ψαρια αν βαλεις ΚΟΙ ολα τα αλλα ειναι περριτα αν δεν πιστευω οτι μπορει να βγαλου χειμωνα τα γκαμπι
ελπιζω να μην σε κουρασα
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-08, 13:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Σε roof garden θα γίνει όλο αυτό αν βλέπω καλά στη φωτογραφία? Αν είναι έτσι θα πρέπει να προσέξεις πολύ καλά το θέμα της στεγνανότητας πρώτα απ'όλα.. Πιθανώς συνδυάζοντας κάποιες από τις λύσεις που προτείνεις..

Τώρα, δε θα μιλήσω για τη λίμνη.. Αλλά για το barbecue.. Για πες για το μοτέρ! Θα μπει ατέρμονας για αρνί, κοκορετσάκι και κοντοσούβλι?

Υ.Γ. Τα 3/διάστατα είναι φοβερά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-08, 14:08
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

οπα αυτο μου ξεφυγε

αν μιλαμε για roof garden μαλλον πρεπει να συμβουλευτεις καποιον μηχανικο για την στατικοτητα του κτηριου
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-08, 14:56
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eon123 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπα αυτο μου ξεφυγε

αν μιλαμε για roof garden μαλλον πρεπει να συμβουλευτεις καποιον μηχανικο για την στατικοτητα του κτηριου
Δεν είναι τραγικά μεγάλο το φορτίο του 1m νερού.. Το barbecue για παράδειγμα είναι σίγουρα βαρύτερο! Σκέψου, ότι 1m νερού, είναι το ίδιο χοντρικά με 0.5m χώμα στο κομμάτι που θα υπάρχει ο κήπος.. Ή με 40cm τσιμέντο (που αν αθροίσεις το barbecue καθ'ύψος σου βγαίνει παραπάνω..) Πόσο μάλλον τη στιγμή που αν κατάλαβα καλά η λίμνη θα βρίσκεται στη γωνία του κτιρίου.. (επειδή είναι μεγάλο το θέμα, θα ανοίξω ένα καινούριο σχετικό post, με λεπτομέρειες..)

Σίγουρα, όμως, θα πρέπει να ρωτηθεί ο μηχανικός-μελετητής αν έχει προβλέψει τα αντίστοιχα φορτία στην ταράτσα (για κάποιον όροφο δεν το συζητάμε, αλλά η ταράτσα μπορεί να είναι υπολογισμένη για μικρότερο φορτίο, ανάλογα με το αν έχει θεωρηθεί ότι επιτρέπεται ή όχι η χρήση της).. Αν όμως προβλέπεται χρήση του χώρου για roof garden, η κατασκευή λίμνης θα είναι σίγουρα εφικτή..

Αυτό όμως που εξακολουθεί να είναι πάρα πολύ σημαντικό είναι η στεγανότητα, για να μήν προκύψουν ζητήματα υγρασίας!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-08, 17:05
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Δεν ειναι roof garden αν δειτε την τελευταια φοτο που ειναι μαζι με της αλλες θα δειτε γραφω ο κηπος οπως φαινεται απο το μπαλκονι.
Τα γκαπακια απο Μαιο μεχρει Σεπτεμβριο αναλογα και με το καιρω . μετα μαζεμα καταψυξη και ξεπαγωμα τον επομενο Μαιο. πλακα κανω. Μετα μαζεμα στα ενυδρεια και τουμπαλις παλι. Αυτο που απαιτησα απο εργολαβο ηταν να ειναι μεγαλη η ψησταρια για να βαζουμε και κατσικακια και οτι γουσταρουμε μιας και ειμαστε κυριος κρεατοφαγοι. θα μπουνε περγολες αρκετα ψηλες να κοβουν τον πολυ ηλιο αν και δεν ειμαι σιγουρος για το εργο τους. Εχω σκεφτει και αναριχομενα φυτα αν δεν τα καταφερω με της περγολες. Ελπιζω η νεα φωτο που βαζω τωρα να καλυπσει οσο μπορω της παρατηρησεις σας.Ευχαριστω για της συμβουλες σας .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  khpos_lake_1.jpg
Εμφανίσεις:  678
Μέγεθος:  90,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιντεακι απο την λιμνη μας. Andros Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 01-03-08 16:37
Πως κρίνω αν η φωτοπερίοδος ειναι καλή για τα φυτά μου? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 05-12-07 12:02
Αρχάριος..μερικές συμβουλές αν έχετε την καλοσύνη! Controller^ Malawi 17 09-04-06 10:30
Σχεδιο για λάμπες dim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 06-04-05 13:40
φυτα απο την λιμνη βουλιαγμενης fishme Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 31-10-04 22:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09107 seconds with 14 queries