Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 20-03-16, 18:59
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη τα βγάλεις, μόνο καλό κάνουν, ειδικά αν είναι ramshorn
(ramshornπληκτος )
Ειναι αισθητικο το θεμα δεν θα ηθελα να μου γεμησει ολο το ενυδρειο ramshornakia , καλο κανουν το ξερω αλλα αμα γινουν πολλα με βλεπω να ψαχνω συνταγες για σαλιγκαροσουπες
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 20-03-16, 19:04
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Νικολέτα μη πειράξεις τίποτα άστο να πάει όπως είναι με τις ανούμπιες και τα ραμσον....
Αρχίζει κ γίνετε πανέμορφο....άντε και 900αρι τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 20-03-16, 19:47
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Έκανα αλλαγή 25% στο ενυδρειο και έβαλα 25-30 λίτρα όσμωση και 20 λιτρα βρύσης και μου πήγε : ph : 7,5 , kh : 6 , gh : 7 . Πως μπορω να ξέρω τι ποσότητα οσμωση και τι βρυση πρέπει να βάζω για να μην έχω μικρα σκαμπανεβάσματα των 2-3 μονάδων σε kh και gh μετά απο κάθε αλλαγή . Καθώς κάνω συχνές αλλαγές 25% καθέ 2-3 μέρες για να μην αναπτυχθουν άλγες καθώς η αμμωνία ανεβαίνει αφού είμαι 4η μέρα στο στρώσιμο με τροφη !!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα μη πειράξεις τίποτα άστο να πάει όπως είναι με τις ανούμπιες και τα ραμσον....
Αρχίζει κ γίνετε πανέμορφο....άντε και 900αρι τώρα
Δεν πειράζω τίποτα το ramshorn ειναι μέσα και καθαρίζει τα driftwoods .
το μονο που άλλαξε ειναι οτι μετά την σημερινή αλλαγή νερού πηγε το ph απο 7,3 στο 7,5 και το kh απο 3 στο 6 ... μαλλον επρεπε να βάλω λιγο παραπανω οσμωση και λιγοτερο βρυση τεσπα στην αλλη αλλαγη μεχρι να βρω τις ποσοτητες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 20-03-16 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 20-03-16, 22:05
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Τη σωστή δοσολογία μόνη σ θα τη βρεις.....πολλά μπράβο και πάλι για όλη την προσπάθεια και το πανέμορφο αποτέλεσμα...και μη ξεχνιόμαστε βάζε και καμιά φώτο για το μάτι
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 27-03-16, 20:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή 24η μέρα

Ενα update απο το ενυδρειο . Μετρήσεις σημερινές μετά την καθιερωμένη αλλαγή 50% που κάνω κάθε 2-3 μέρες : ph : 6,9 , kh : 5 , gh : 5 . Ακόμη δεν έχω ρίξει λιπάσματα ( 4 βδομάδες μετά το γέμισμα ) και δεν έχω κουρέψει κανένα φυτό ελπίζω όταν κουρέψω την ελεοχαρις να πυκνώσει κι άλλο . Λογικά μετά το στρώσιμο λέω να αρχίσω να ρίχνω λιπάσματα σε κανα μήνα δηλαδή ( ήδη έχει 3 βδομάδες που στρώνει το ενυδρειο με τροφή και μετράω αμμωνία 0,3-0,4 ) , NO2 και ΝΟ3 δεν έχω μετρήσει ακόμη με τέστ !
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 27-03-16, 20:22
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

καμιά φώτο δεν μας έβαλες να χαζέουμε ομως
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 27-03-16, 20:30
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σημερινές φώτος : http://s1077.photobucket.com/user/ni...?sort=3&page=1
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 27-03-16, 20:34
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σούπερ Νικολέτα Να το χαίρεσαι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 27-03-16, 20:45
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

μπραβο τούμπανο γίνεται.
Η μοςς έχει πιάσει πολύ καλά και είναι πολύ όμορφη και φούντοτη.
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 27-03-16, 21:13
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά νομίζω πως έχει ακόμη αρκέτο δρόμο το ενυδρειο για να βρει τη ρουτίνα του και την ισορροπια του καθώς ακόμη υπάρχουν κάποιες λίγες άλγες και παραμονεύει ο κινδυνος για πολύ περισσότερες εαν δεν προσέξω τώρα στη φάση στρωσίματος . Οι μος τα πάνε πολύ καλα και η ελεοχαρις και πιστεύω οτι μετά απο ένα καλό κούρεμα θα δυναμώσουν και θα πυκνώσουν πιο πολύ αλλά θα κουρέψω σε κανα μήνα οταν θα έχει στρώσει το ενυδρειο και θα αρχίσω τα λιπάσματα !
-------------------------
Συγκριτικά απο την μέρα που στήθηκε το ενυδρειο 1ή μέρα μέχρι ΄σήμερα 62 μέρες μετά

http://s1077.photobucket.com/user/ni...?sort=3&page=1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 27-03-16 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 27-03-16, 21:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ ωραια εξελιξη. Να το χαιρεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 27-03-16, 22:43
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραια εξελιξη. Να το χαιρεσαι!
Ευχαριστω πολυ , να εισαι καλα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 03-04-16, 08:16
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα να ρωτήσω ποιες ειναι οι καλύτερες και αποτελεσματικότερες αλγοφάγες γαρίδες που να ειναι ιδανικές οι εξής συνθήκες νερού : ph : 6,8-7,2 , kh : 4-6 , gh : 4-6 . Και φυσικά να μην τρώνε moss ή γρασίδι !!! Σκεφτόμουν τις red charry ή ammano . Δεδομένου οτι το ενυδρείο τρέχει με νερό εδώ και 35 μέρες και σκέφτομαι σιγά σιγα να αρχίσω να αραιώνω τις 50% αλλαγές νερού που κάνω κάθε 2 μέρες και πιθανον να υπάρξει έξαρση των άλγεων και θα ήθελα σιγα σιγα αφου το ενυδρειο έχει στρώσει με σταθερές μηδενικές μετρήσεις αμμωνίας και αμμώνιου μετά απο δύο μπολίασματα εντός φίλτρου με βιολογικό υλικό απο άλλα ενυδρεια ( και διατήρηση του μπόλιου με τροφή που την αλλάζω κάθε 2 μέρες ) να βάλω κάποιες γαρίδες !
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 03-04-16, 10:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Η αμανο ειναι το καλυτερο αλγοφαγο η τροπικα προτεινει 1 στα 10 λίτρα ,εκτος αυτού ειναι και ωραίες γαρίδες και γίνονται αρκετα μεγάλες ωστε αργότερα να μην γινουν μεζές απο τα ψάρια που θα βάλεις.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 03-04-16, 11:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμανο ειναι το καλυτερο αλγοφαγο η τροπικα προτεινει 1 στα 10 λίτρα ,εκτος αυτού ειναι και ωραίες γαρίδες και γίνονται αρκετα μεγάλες ωστε αργότερα να μην γινουν μεζές απο τα ψάρια που θα βάλεις.
Ωραια θα βάλω μερικες αμανο τοτε . Σημερα εκανα μια βλακεια εβαλα μεσα στο ενυδρειο μου εναν επιπλεον κυκλοφορητη και κατα λαθος αρχισε να χτυπα το υποστρωμα και οταν το ειδα μετα απο κανα 5 λεπτο ειχε θολωσει το νερο και ειχαν ξεριζωθει κάποια χορτα και τα πηρα λιγο .... γιατι το σκάλισα εφοσον ολα πηγαιναν καλα.... απλως ειχα ακουσει οτι η καλη κυκλοφορια δρα κατα των αλγεων και ηθελα να δωσω και ροη στην επιφανεια αλλα δεν μου σταθεροποιθηκε η αντλια με αποτελεσμα το χαος τωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 03-04-16, 19:52
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Η αντλια δεν ειναι το ιδανικό γιατι πετάει σε δέσμη με πολλη δύναμη,εγω εχω βαλει ενα wave maker και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Τα φυτα μην τα φοβάσαι,αν είναι να πιασουν θα πιάσουν, παράδειγμα εκανα κατι ανακαταταξεις πριν 2 μηνες και ξεριζωθηκε το γρασίδι ενα μεγαλο κομμάτι του,οταν προσπάθησα να το ξαναφυτεψω με την τσιμπίδα δεν τα καταφερνα γιατι ηταν σε δυσκολο σημείο,ειχε και πέτρες ξυλα ,και οι φυτεμενοι ξερουν οτι ετσι κι αλλιως το μοντε καρλο ειναι δύσκολο στο φύτεμα,οποτε μετα απο πολλες προσπαθειες, νευρα,ξεριζωμα αλλον φυτων καταλαθος, το παρατησα σχεδον να αιωρείται αυτο και μια αλτερνανθερα,μετα απο δεκα μερες που πηγα να φυτέψω την αλτερνανθερα ειχε πεταξει ριζες και ειχε ριζώσει και το μοντε καρλο εχει τώρα πιασει παντου μονο του, και πανω στις πετρες και τα ξύλα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 05-04-16, 18:46
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντλια δεν ειναι το ιδανικό γιατι πετάει σε δέσμη με πολλη δύναμη,εγω εχω βαλει ενα wave maker και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Τα φυτα μην τα φοβάσαι,αν είναι να πιασουν θα πιάσουν, παράδειγμα εκανα κατι ανακαταταξεις πριν 2 μηνες και ξεριζωθηκε το γρασίδι ενα μεγαλο κομμάτι του,οταν προσπάθησα να το ξαναφυτεψω με την τσιμπίδα δεν τα καταφερνα γιατι ηταν σε δυσκολο σημείο,ειχε και πέτρες ξυλα ,και οι φυτεμενοι ξερουν οτι ετσι κι αλλιως το μοντε καρλο ειναι δύσκολο στο φύτεμα,οποτε μετα απο πολλες προσπαθειες, νευρα,ξεριζωμα αλλον φυτων καταλαθος, το παρατησα σχεδον να αιωρείται αυτο και μια αλτερνανθερα,μετα απο δεκα μερες που πηγα να φυτέψω την αλτερνανθερα ειχε πεταξει ριζες και ειχε ριζώσει και το μοντε καρλο εχει τώρα πιασει παντου μονο του, και πανω στις πετρες και τα ξύλα
Κάτι τέτοιο ? ( http://www.sicce.com/prodottiDettagl.../idprodotto=29 )

Και δεν θα εχει κενα και τρυπες μεγάλες για να μην μου μπαίνουν μωράκια guppies ή γαριδούλες μέσα? Στιρίζεται με αφάλεια με μαγνήτες - βεντούσες ή θα φύγει και αυτο οπως ή αντλια ??
-------------------------
Παιδιά θέλω τη γνώμη σας επιγόντως !!! Σήμερα έβαλα ένα φίλτρο γεμάτο υαλοβάμβακα γύρω στα 2 λίτρα χωριτικότητας και με αντλία 1400λ/ω για επιπλεόν ρόη στο ενυδρειο . Το φίλτρο αυτο το βεντούζαρα πάνω ψηλά κοντά στην επιφάνεια και κάνει αρκετή ανατάραξη καθώς δίνει και έντονη κυκλοφορία στο ενυδρειο όπως φαίνεται στις φώτος αυτές :

α.http://s1077.photobucket.com/user/ni...tml?sort=3&o=4!

β.http://s1077.photobucket.com/user/ni...tml?sort=3&o=3

Υπάρχει μία είσοδος νερού απο το εξωτερικό φίλτρο κάτω χαμηλά κοντά στο carpet απο οπου εισέρχεται και το CO2 , όπως φαίνεται στην ακόλουθη φωτο :
γ.http://s1077.photobucket.com/user/ni...tml?sort=3&o=2

Τέλος υπάρχει ακόμη μία είσοδος νερού στο ενυδρείο επίσης ακρετά χαμηλά όπως φαίνεται σε αυτή την φώτο :

δ.http://s1077.photobucket.com/user/ni...tml?sort=3&o=1


Μία συνολική εικόνα για να δείτε πως περίπου πάνε οι ροές απο τις αντλιες :

ε.http://s1077.photobucket.com/user/ni...tml?sort=3&o=0



Ο φόβος μου είναι ο εξής : φτάνοντας την ροή στο ενυδρείο απο τα 1600λ/ω στα 3000λ/ω και προσπαθώντας να εμποδίσω της άλγες να εμφανιστούν και να πολλαπλασιαστούν , φοβάμαι μήπως η αντλία που έβαλα ψηλά στην επιφάνεια μου διώχνει όλο το CO2 ... Έτσι ανέβασα τη δόση απο την μπουκάλα απο τις 2 στις 4 φυσαλίδες το δεπτερόλεπτο και αυτό γιατί υπάρχει πολύ έντονη κινητικότητα νερού στο σημείο που αμέσως το co2 πάει προς τα πάνω και ένα μικρό μέρος μονο στροβιλίζεται απο την αντλία του εσωτερικού φίλτρου που χτυπάει στο τζάμι και επιστρέφει προς τα κάτω !!!! Επίσης το φίλτρο βγάζει πάρα πολύ οξυγόνο περισσότερο ίσως και απο αεραντλία !!! Κάθε 5 δεπτερόπεπτα πετάει ολόκληρες δέσμες απο φυσαλίδες !!! ¶ρα το συμπέρασμά μου είναι μήπως κάνοντας ένα καλό ( κατά των άλγεων ) κάνω μεγαλύτερο κακό στα φυτα μου διώχνοντας το co2 που είναι το δομικό και απαραίτητο συστατικό τους !!! Φοβάμαι οτι το πολύ οξυγόνο που βγάζει το φίλτρο χτυπάει με δύναμη το μπροστινό τζάμι του ενυδρειου και πάει προς τα κάτω διώχνοντας πάνω το co2 απο την χαμηλή είσοδο του co2 ... Τέλος μία μέτρηση με τέστ της terta που έκανα μου έδωσε 24mg/L CO2 !!!
Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά σίγουρα οι παρατηρήσεις θα δείξουν τι θα γίνει με τα φυτά ... Θα μετρήσω CO2 αύριο πάι την ίδια ώρα κλείνοντας 24 ώρες απο την τελευταία μέτρηση ! Απλώς θα ήθελα να μου πείτε εαν κάνω κάποιο λάθος !!!! Ευχαριστώ πολυ παιδιά !!
-------------------------
Και ενα βίντεο σας δείχνω αλλά δεν ξέρω αν βγήκε καλα ειναι παλία η φωτογραφική μου

http://s1077.photobucket.com/user/ni...tml?sort=3&o=0
-------------------------
Σημερινές μετρήσεις μετά απο 24ώρες ph : 6,9 , KH : 5 dKh , GH : 6 dGh ,
CO2 : 36-40 mg/L και ειμαι στις 3.5-4 φυσαλίδες το δεπτερόλεπτο ! Μάλλον θα το μειώσω σταδιακα μέσα στην βδομάδα στις 3 γιατι ειναι επαρκέστατο για τα φυτα τελικά και ίσως δεν διώχνει το διοξείδιο η αντλία που κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 05-04-16 στις 18:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 13-04-16, 12:19
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει περίπτωση να δημηργηθούν καινούργια φυτά ανουμπιας barteri απο σπόρους ? Τρία απο τα παλιά άνθη μετά απο 5-6 βδομάδες έβγαλαν κάτι σπόρους τώρα που άρχισαν να μαραίνονται και έχω και 15+ καινούργια άνθη-μπουμπούκια !!! Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να δημιουργήσω νέα φυτά απο σπόρο ?
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 13-04-16, 19:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγινε επικονιαση απο εντομο?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 13-04-16, 20:30
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγινε επικονιαση απο εντομο?
Όσο ήταν σε dry start υπήρχαν κάποια έντομα μέσα στο ενυδρείο ναι και κάποια άνθη . Τώρα μόνο σαλιγκάρια έχει ! Λες να έγινε απο τότε , αν και παρατήρησα οτι επειδή έχω δυνατή ροή μερικά σαν βαμβακακια λιγες μέρες μετά που ανθίζει μία ανουμπια μεταφέρονται σε όλο το ενυδρειο και πιθανον και σε άλλα άνθη . Δεν ξερω εαν έχει νόημα να επιχειρήσω να μαζέψω τους σπορούς και να τους σπείρω με κάποιον τρόπο , ή απλώς να κόβω τα φυτα αδελφές που αναπτύσσονται με τον κλασσικο τροπο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 18-04-16, 09:49
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά μετά απο αλλαγή νερού μέτρησα 0 mg/l NH4 , 0,01 mg/l NO2 και μεταβίας 5 mg/l NO3 . To θέμα μου είναι οτι λογικά πρεπει να αρχισω σιγα σιγά τη λίπανση αν και ακομη δεν εχω κουρεψει το χορταρι . Εχω ομως λιγες αλγες στις moss που τεινουν να αυξομειωνονται λιγακι ! Το ζητούμενο ειναι να αρχισω σιγα σιγα μιση δοση απο την προτεινομενη λιπανση της tropica platn growth για βαρια φυτεμενο ή να κλεισω και τον τριτο μηνα λειτουργιας του ενυδρειου χωρις καθόλου λίπανση . Η αλήθεια ειναι οτι με χαμηλο CO2 1-2 φυσαλιδες το δεπτερολεπτο και φωτοπεριοδο 9 ώρες με τάση μείωσης 15 λεπτα κάθε βδομάδα μέχρι τον Ιούνιο τα φυτα δεν δείχνουν κανένα σημάδι πεινάς ή ελλείψων !!!!
-------------------------
Και ένα update απο την 55η μέρα ( 95η μέρα απο το στήσιμο ) μέτα το γέμισμα του ενυδρειου , μπήκαν και τα πρώτα ψαράκια ( θηλυκά μωρά guppies 1-2 μηνών ) μαζί με τα ramshorn . Σε 2-3 βδομάδες θα μπούνε και οι αμανο γαρίδες . Παράμετροι νερού ph : 7,4 , kh : 7 , gh : 8 , ΝΗ4 : 0 , NO2 : 0,01 NO3 : 5 ( με το ζόρι !!! : ) , CO2 : 18 mg/L . Λίπανση : ακόμη τίποτα .


http://s1077.photobucket.com/user/ni...?sort=3&page=1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 18-04-16 στις 09:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 22-04-16, 13:17
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα παρατήρησα οτι η ελεοχαρις αρχησε να κιτρινιζει περιστασιακα λιγο λιγο .... Εχω να κανω αλλαγή νερού 5 μέρες και η αμμωνια ειναι στο 0 , ο νιτριτης επισης στο 0 και τα νιτρικα ειναι στο 20-25 !!! Το co2 δεν το πειραξα και ρεει κανονικα γύρω στα 15-20 mg / liter . Τι λέτε να φταίει ? Υπάρχουν κάποιες άλγες πάνω στην ελεοχάρι αλλα δεν ξέρω τι φταίει . Αύριο λέω να κάνω μια μεγάλη αλλαγή 50-60% και να αυξήσω την παροχή co2 , να κουρέψω την ελεοχαρις χαμηλα και να αρχίσω και τη λίπανση !!!!! Ξέρει κάποιος να μου πει τι φταίει , οχι οτι ειναι σε μεγάλη εκταση κιτρινη αλλα κιτρινίζει απο εδω και απο εκει και ανυσηχώ . Η λύση που σκεφτομαι με την αλλαγή - κουρεμα - λιπανση δεν ξέρω εαν βοηθήσει . Και η θερμοκρασια ειναι στους 26-26.5 βαθμους !
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 24-04-16, 23:14
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Να και κάποιες φωτος μετά απο το πρώτο μου κουρέμα σήμερα σε όλα τα φυτά κάποια άλλαξαν πολύ μετά το κούρεμα ! Έριξα και το πρώτο μου εβδομαδαιο λίπασμα έκανα μια 75% αλλαγή νερού και άυξησα το CO2 αρκετά δεδομένου οτι υπάρχει πολύ τροφή και φως για τα φυτά !!! Τα κούρεψα με ψαλιδάκι νυχιών

http://s1077.photobucket.com/user/ni...?sort=3&page=1
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 24-04-16, 23:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ωραιο!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 06-05-16, 10:58
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ένα update μετά απο 65 μέρες λειτουργίας του ενυδρειου . Το ενυδρειο έχει στρώσει τα ψαράκια και τα σαλιγκάρια τα πάνε περίφιμα και μεγαλώνουν διαρκώς και η άλγη σχεδόν αφανήστικέ απο παντού με 1-2 σημειακια σε 2 ανούμπιες να επιμένει μία τριχοειδής πράσινη άλγη την οποια δεν αγγιζουν τα ramshorn για κάποιο λογο !!! Οι τιμές έχουν ως εξής :

PH : 6,6

KH : 7

GH : 7

NH4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 20-30 ( λίγες ώρες πριν την εβδομαδιαία αλλαγή )

CO2 : 35-40 mg/L ( 12 ώρες / 24 ωρο )

Λίπανση : Της Tropica για βαριά φυτεμένο μια φορά την εβδομάδα

Φως : 4* 39 watt ( 10 ώρες / 24 ωρο )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13169844_10208778926217740_1062169488_o.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  94,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13148194_10208778901857131_309292355_o.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  63,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13169882_10208778901257116_255202880_o.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  58,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13128579_10208778901977134_320728741_o.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  76,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13147968_10208778902177139_927882489_o.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  74,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13199257_10208778901617125_1131996589_o.jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  51,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 06-05-16, 12:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

καμμια κανονικη φωτο ολο το ενυδρειο απο μπροστα δεν παιζει;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 06-05-16, 14:03
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
καμμια κανονικη φωτο ολο το ενυδρειο απο μπροστα δεν παιζει;
Ορίστε κύριε johnpecn
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010132-min.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  90,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010133-min.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  72,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 06-05-16, 14:05
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Και μια απο μπροστα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010106-min.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  73,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 06-05-16, 15:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

ε μα να το δουμε
πολυ ωραιο γινεται
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 06-05-16, 15:21
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Νικολέτα είναι πολύ όμορφο Γειά στα χέρια σου

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μεταφέρω ψάρια για 25 με 27 ώρες kornek Γλυκό νερό - Γενικά 32 28-02-11 23:24
Τι γίνεται σε άλλες χώρες. Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 19-02-10 12:02
Βοηθεια χήρες και καρδιναλιοι! Oakenfold Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-01-09 12:16
Μετακόμιση 12 ώρες απόσταση k. konstantinos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-03-08 12:46
¶λλα προιόντα σε άλλες χώρες Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 0 25-06-07 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11146 seconds with 14 queries