Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-18, 10:08
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Εταιριες τεστ νερου

Θελω να παρω τα εξης τεστ νερου: Ammonia - Nitrite - Nitrate. Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει της API & Salifert. Τα Salifert δεν μου πολυ αρεσαν σε χρηστικοτητα (οι χρωματικες διαφορες μεταξυ των τιμων ηταν δυσδιακριτες) αλλα και επειδη ειχαν πολυ μικρη διαρκεια ζωης. Τωρα σκεφτομουν μηπως δοκιμαζα Seachem, Red Sea, Tropic Marin γιατι ειναι σοβαρες εταιριες μηπως μου βγαιναν καλυτερα απο της API. Αν τα εχει χρησιμοποιησει καποιος μπορει να μας πει αν ειναι ευχρηστα (ευκολια αναγνωρισης τιμων και διαδικασια με τα υγρα) και αν γενικα εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-18, 11:34
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Σαν κορυφαία σε ποιότητα και ευκολία χρήσης έχω τα API. Έχει τύχει να δοκιμάσω τα salifert, αλλά όπως λες είναι πολύ δύσκολα στο να βγάλεις αποτέλεσμα! Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά θα σου πρότεινα να μείνεις στα API.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-18, 06:26
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλημερα. Μπορεις να κοιταξεις και για τα τεστ της JBL. Τα εχω δουλεψει οπως και της API. Απο αλλες εταιριες δεν εχει τυχει να δοκιμασω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-18, 23:20
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

τα τεστ της api οταν ανοιχτούν ποσο καιρο αντεχουν μεχρι να ληξουν? Γιατι δεν βλεπω να το λεει καπου.. εννοειται φυλάσσονται σε σκιερό μέρος. δεν ξέρω αν παίζει ρόλο βέβαια.
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-18, 09:25
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....4%E5%F3%F4+API
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-18, 09:32
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Δεν παίζει ρόλο πότε ανοιξε αλλα ποτε ληγει απο τον κατασκευαστη απο οσο γνωριζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-18, 10:03
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Εμένα πάλι τα api μου είχαν σπάσει τα νεύρα με τις χρωματικές ενδείξεις...
Με τα sera ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα.. Και τη επόμενη φορά που θα πάρω λέω να δοκιμάσω jbl
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-18, 14:56
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάλι τα api μου είχαν σπάσει τα νεύρα με τις χρωματικές ενδείξεις...
Με τα sera ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα.. Και τη επόμενη φορά που θα πάρω λέω να δοκιμάσω jbl
Τα sera δεν είναι από τα πιο αξιόπιστα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-18, 17:56
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Δες αυτό για να καταλάβεις για τι αξιοπιστία μιλάμε:
https://www.advancedaquarist.com/2012/6/chemistry

Το άρθρο είναι παλιό και σίγουρα οι μεθοδολογία και το πλήθος των μετρήσων δεν αρκούν για να βγούν ασφαλή συμπεράσματα (άλλωστε το λέει και ο ίδιος). Όμως είναι ενδεικτικό της αξιοπιστίας που έχουν τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα τεστ της αγοράς - σχεδόν μηδενικη. Παρόλα αυτά σου δίνουν μια ένδειξη αν κάτι έχει αλλάξει και προς ποια κατεύθυνση. Πέρα από αυτό δυστυχώς φοβάμαι πως είναι άχρηστα (και το λέω εγώ που επί 5 χρόνια κανω τεστ σχεδόν ανελλιπώς κάθε βδομάδα). Η μόνη αξιόπιστη λύση είναι να έχεις δείγματα γνωστής συγκέντρωσης (δεν είναι απαραίτητο να είναι υπερβολικά ακριβής - 10% αρκεί) και να βαθμονομείς μόνος σου κάθε τεστ που αγοράζεις (εγώ πάντως δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία).

Τέλος από την προσωπική μου εμπειρία:

Σιχαίνομαι τα API. Κάθε φορά το χρώμα δεν έχει καμία σχέση με αυτό στο χαρτί. Στο NO3 το 20ppm είναι σχεδόν ίδιο με το 40ppm! Επιπλέον αν έστω και μια φορά δεν έχεις ανακινήσει καλά το δεύτερο μπουκαλάκι ή δεν το χρησιμοποιείς αρκετά συχνά το τεστ καταστρέφεται και οι μετρήσεις από κει και μετά είναι λάθος. Στο ΝΗ4 ο σωλήνας είναι γαλάζιος (στα άλλα δεν έχει χρώμα), συνεπώς είναι αδύνατο να έχει ποτέ το τέστ το κίτρινο χρώμα που υπάρχει στο δείγμα για 0ppm

Δεν εμπιστεύομαι τα Sera (στο στρώσιμο έβαζα αμωνία γνωστής συγκέντρωσης και μέτραγα μετά από 5 λεπτά τη μισή). Δεν τα ξαναδοκίμασα αλλά διαβάζω ανάλογες εμπειρίες

Έχω βολευτεί με τα salifert για NO3 και PO4. Προφανώς είναι προσωπικό θέμα γιατί εγώ δεν δυσκολεύομαι να διαχωρίσω τις αποχρώσεις (ειδικά στο NO3 που μπορείς στις χαμηλές συγκεντρώσεις να το κοιτάξεις από το πλάι για μεγαλυτερη ακρίβεια). Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν σε βοηθάει αφού εξ αρχή έχεις πει ότι δεν σε βολεύουν αλλά είναι η προσωπική μου εμπειρία.

PS: Θα ηταν ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να οργανώσουμε κάτι ανάλογο με περισσότερα δέιγματα και test και πιο ελεγχόμενες συνθήκες
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-18, 21:01
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα sera δεν είναι από τα πιο αξιόπιστα!
Ίσως και να μην είναι αλλά τουλάχιστον διαβάζω κάποιο αποτέλεσμα... Τα api ίσως να είναι αξιόπιστα όταν καταφέρνω να βγάλω άκρη με τα χρώματα.. Όταν δεν μπορώ να καταλάβω το αποτέλεσμα για μένα δεν έχει νόημα..
Πχ api αμμωνίας ελαφρώς πρασινίζε σε όλα τα νερά που το είχα κάνει και είχα τρελαθεί ότι κ αυτό που πίνουμε έχει αμμωνία.. Μέτρησα και σε άλλη περιοχή, μέτρησα εμφιαλωμένα, παντού το ίδιο.. Από προσωπικη και μόνο εμπειρία με της sera δεν είχα τέτοιο πρόβλημα..(ίσως μάλλον να έτυχε βέβαια γιατί αν εξαιρέσουμε ένα φίλο που είχε πάθει το ίδιο δεν έχει τύχει να διαβασω κάτι αντίστοιχο από άλλον χόμπιστα).
Για να μην αναφερθώ στο Ph της api που μέχρι να τελειώσουν τα έκανα μεν αλλά ποτέ δεν ήμουν σίγουρη για το αποτέλεσμα.. Άλλο χρώμα στο φως της λάμπας του μπάνιου, άλλο στο φως του ενυδρείου, άλλο στο φως του ήλιου, άλλο με κλίση μιας μοίρας κτλ...
Έπαψα να πολύ ασχολούμαι.. Κάνω κάποιες φορές για να έχω μια ενδεικτική κατάσταση του νερού κ ως εκεί..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-18, 00:00
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arion-p Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτό για να καταλάβεις για τι αξιοπιστία μιλάμε:
https://www.advancedaquarist.com/2012/6/chemistry

Το άρθρο είναι παλιό και σίγουρα οι μεθοδολογία και το πλήθος των μετρήσων δεν αρκούν για να βγούν ασφαλή συμπεράσματα (άλλωστε το λέει και ο ίδιος). Όμως είναι ενδεικτικό της αξιοπιστίας που έχουν τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα τεστ της αγοράς - σχεδόν μηδενικη. Παρόλα αυτά σου δίνουν μια ένδειξη αν κάτι έχει αλλάξει και προς ποια κατεύθυνση. Πέρα από αυτό δυστυχώς φοβάμαι πως είναι άχρηστα (και το λέω εγώ που επί 5 χρόνια κανω τεστ σχεδόν ανελλιπώς κάθε βδομάδα). Η μόνη αξιόπιστη λύση είναι να έχεις δείγματα γνωστής συγκέντρωσης (δεν είναι απαραίτητο να είναι υπερβολικά ακριβής - 10% αρκεί) και να βαθμονομείς μόνος σου κάθε τεστ που αγοράζεις (εγώ πάντως δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία).

Τέλος από την προσωπική μου εμπειρία:

Σιχαίνομαι τα API. Κάθε φορά το χρώμα δεν έχει καμία σχέση με αυτό στο χαρτί. Στο NO3 το 20ppm είναι σχεδόν ίδιο με το 40ppm! Επιπλέον αν έστω και μια φορά δεν έχεις ανακινήσει καλά το δεύτερο μπουκαλάκι ή δεν το χρησιμοποιείς αρκετά συχνά το τεστ καταστρέφεται και οι μετρήσεις από κει και μετά είναι λάθος. Στο ΝΗ4 ο σωλήνας είναι γαλάζιος (στα άλλα δεν έχει χρώμα), συνεπώς είναι αδύνατο να έχει ποτέ το τέστ το κίτρινο χρώμα που υπάρχει στο δείγμα για 0ppm

Δεν εμπιστεύομαι τα Sera (στο στρώσιμο έβαζα αμωνία γνωστής συγκέντρωσης και μέτραγα μετά από 5 λεπτά τη μισή). Δεν τα ξαναδοκίμασα αλλά διαβάζω ανάλογες εμπειρίες

Έχω βολευτεί με τα salifert για NO3 και PO4. Προφανώς είναι προσωπικό θέμα γιατί εγώ δεν δυσκολεύομαι να διαχωρίσω τις αποχρώσεις (ειδικά στο NO3 που μπορείς στις χαμηλές συγκεντρώσεις να το κοιτάξεις από το πλάι για μεγαλυτερη ακρίβεια). Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν σε βοηθάει αφού εξ αρχή έχεις πει ότι δεν σε βολεύουν αλλά είναι η προσωπική μου εμπειρία.

PS: Θα ηταν ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να οργανώσουμε κάτι ανάλογο με περισσότερα δέιγματα και test και πιο ελεγχόμενες συνθήκες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως και να μην είναι αλλά τουλάχιστον διαβάζω κάποιο αποτέλεσμα... Τα api ίσως να είναι αξιόπιστα όταν καταφέρνω να βγάλω άκρη με τα χρώματα.. Όταν δεν μπορώ να καταλάβω το αποτέλεσμα για μένα δεν έχει νόημα..
Πχ api αμμωνίας ελαφρώς πρασινίζε σε όλα τα νερά που το είχα κάνει και είχα τρελαθεί ότι κ αυτό που πίνουμε έχει αμμωνία.. Μέτρησα και σε άλλη περιοχή, μέτρησα εμφιαλωμένα, παντού το ίδιο.. Από προσωπικη και μόνο εμπειρία με της sera δεν είχα τέτοιο πρόβλημα..(ίσως μάλλον να έτυχε βέβαια γιατί αν εξαιρέσουμε ένα φίλο που είχε πάθει το ίδιο δεν έχει τύχει να διαβασω κάτι αντίστοιχο από άλλον χόμπιστα).
Για να μην αναφερθώ στο Ph της api που μέχρι να τελειώσουν τα έκανα μεν αλλά ποτέ δεν ήμουν σίγουρη για το αποτέλεσμα.. Άλλο χρώμα στο φως της λάμπας του μπάνιου, άλλο στο φως του ενυδρείου, άλλο στο φως του ήλιου, άλλο με κλίση μιας μοίρας κτλ...
Έπαψα να πολύ ασχολούμαι.. Κάνω κάποιες φορές για να έχω μια ενδεικτική κατάσταση του νερού κ ως εκεί..
Πρέπει να είσαστε από τους πολύ λίγους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα API, είναι από τα πιο ευανάγνωστα και εύκολα τεστ. Πρέπει να έχεις το φιαλίδιο δίπλα στο χαρτί όρθιο.........και καλό κούνημα του υγρού πριν το τεστ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-18, 00:25
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Ίσως να έτυχε.. Είχα πάρει το σετ με όλα τα τεστ.. Έτσι όπως λες το έβαζα αλλά με είχαν κουράσει πολύ.. Κάποια στιγμή μάλιστα πριν κάποια χρόνια που είχα ένα θέμα με το Ph πρέπει να είχα ανεβάσει κ φώτο στο φόρουμ για γνώμη.. Αν καταλαβαίνουν τον χρωματισμό να μου πουν γνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-18, 00:34
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να είσαστε από τους πολύ λίγους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα API, είναι από τα πιο ευανάγνωστα και εύκολα τεστ. Πρέπει να έχεις το φιαλίδιο δίπλα στο χαρτί όρθιο.........και καλό κούνημα του υγρού πριν το τεστ!
Το θέμα με το 20ppm και το 40ppm το είχα ψάξει τότε γιατί νόμιζα ότι υπήρχε πρόβλημα στο δικό μου batch. Όμως πολύς κόσμος (τουλάχιστον στο εξωτερικό) έχει το ίδιο πρόβλημα. Βέβαια αν τα νιτρικά σου είναι γύρω στο 10 τότε δεν υπάρχει θέμα. Παρεμπιπτόντως, στο κιτ που έχει όλα τα τεστ μαζί, η κλίμακα είναι διαφορετική και τα χρώματα πιο διακριτά (από ότι λένε - δεν το έχω δει ποτέ από κοντά)

Τώρα όσο αφορά το κούνημα δεν ξέρω πόσο έντονο είναι το σωστό, επομένως ο καθένας το κουνάει διαφορετικά και παίρνει διαφορετικά αποτελέσματα. Άσε που γενικά ο κανόνας είναι ότι δεν ανακατεύουμε τα αντιδραστήρια σαν σε σεικερ γιατί διαλύεται οξυγόνο και διοξείδιο που μπορεί να αλλάξει τη σύνθεσή τους ή το τρόπο που αντιδρούν με το δείγμα (πάντα φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις).

Το χειρότερο όμως είναι ότι ένας λάθος χειρισμός (λιγότερο κούνημα από όσο χρειάζεται) σε μία μέτρηση, επηρεάζει όλες τις επόμενες μετρήσεις (αφού πλέον η συγκέντρωση του αντιδραστήριου αλλάζει). Αυτό από μόνο του για μένα είναι αποτρεπτικός παράγοντας. Από τα τεστ μπορούμε συνήθως να ανεχτούμε (και αναγκαστικά ανεχόμαστε) ανακριβείς μετρήσεις. Αν όμως οι μετρήσεις δεν είναι καν επαναλλήψιμες τότε δεν έχουν κανένα νόημα (repeatability vs accuracy).

Edit: από ότι βλέπω η evina είχε πρόβλημα και με το Kit οπότε μάλλον δεν ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω για το κιτ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τεστ νερου API dimitrisfz1 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-03-14 14:40
τεστ νερου korman709 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 31-12-12 18:32
τεστ νερου? alchemist Αρχάριοι γλυκού νερού 10 25-11-12 11:50
τεστ νερου ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-08-09 14:41
τεστ νερου naupaktos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 15-02-07 12:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06023 seconds with 13 queries