Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-02-19, 23:29
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

καποια στιγμη θα τελειωσει το trace οποτε λεω αφου θα μπω στον κοπο να παραγκειλω γιατι να μην τα παρω..απο τη στιγμη που δεν βρισκω στη λημνο power4 η κατι αναλογο..επειδη νερο βαζω 60 λιτρα απο αντιστρωφη οσμωση και 12 λιτρα απο τη βρυση για να πετυχω σχετικα καλες αναλογιες νερου πιστευω οτι ειναι λιγακι φτωχο το νερο που βαζω μεσα..το νερο του δυκτιου καποτε που το ειχα μετρησει ειχε πανω απο 180ppm νιτρικα και gh μετα απο τις 40 σταγονες που εριξα σταματησα,δεν συνεφερε.....σε ppm που μετραω τη βρηση με tds meter βγαζει 1100ppm..
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-03-19, 09:07
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

το προβλημα με την αλγη τελικα δεν διορθωθηκε..αφαιρεσα τα φυλλα τα οποια ειχαν αλγη,καθαρισα τζαμια σωληνωσεις κλπ καθως και το εξωτερικο φιλτρο.προσθεσα καποια φυτα απο αυτα που μου προτεινατε εκανα και σκουπα στο βυθο και απο λιπανση καθημερινη με kno3 fleet enema και traces με τις αναλογες τιμες καθως και μια μεγαλη αλλαγη νερου στο τελος της εβδομαδας.η αλγη εμφανιζετε παλι σχετικα γρηγορα.υπαρχει κατι που εξακολουθω να κανω λαθος?τα φυτα που προσθεσα δειχνουν να μην τα πανε και πολυ καλα και δειχνουν σημαδια ελλειψης καλιου ή σιδηρου.σιδηρο προσθετω 3 ml σε δυο δοσεις (seachem iron)και μια ερωτηση ακομα..εχω παραγκειλει το σετακι: http://www.aquariumplantfood.co.uk/e...spoons.html... να ακολουθησω τις οδηγιες για την δοδολογια και γενικος τον τροπο που προτεινει αυτος η να κανω αυτο που γραφουμε εδω ? μπορω δηλαδη να το φερω στα μετρα μου χρησιμοποιοντας τους γνωστους calculators https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php ?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-03-19, 12:56
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Κανεις τα παντα να την αυξησεις!!
Κοιτας πως να ανεβασεις τη λιπανση , να βαλεις σιδηρο, να βαλεις φωσφορικα
σε εχινοδωρο και ανουμπιες!Τα φυτα σου δεν ειναι υψηλων απαιτησεων αρα μειωνεις.Κατεβασε φως σε 5 ωρες κοψε λιπασματα και δες τι γινεται!Αλλαγη νερου πανω απο 50 % και ξεκινα απο το 0.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-03-19, 14:33
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις τα παντα να την αυξησεις!!
Κοιτας πως να ανεβασεις τη λιπανση , να βαλεις σιδηρο, να βαλεις φωσφορικα
σε εχινοδωρο και ανουμπιες!Τα φυτα σου δεν ειναι υψηλων απαιτησεων αρα μειωνεις.Κατεβασε φως σε 5 ωρες κοψε λιπασματα και δες τι γινεται!Αλλαγη νερου πανω απο 50 % και ξεκινα απο το 0.
Το προβλημα ειχε ξεκινησει πολυ πριν ξεκινησω λιπανση..και με μειωμενη φωτοπεριοδο.δηλαδη το να προσθετω λιπανση για να εχω τιμες στα νιτρικά 30 ppm και στα φωσφορικα 2-3ppm ειναι λαθος?αλλαγες εκανα καθε κυριακη 70 λιτρα και τωρα εχω ανεβει στα 100 λιτρα καθε εβδομαδα.απο φυτα εχω Limnobium laevigatum,Limnophila Sessiliflora,Rotala rotundifolia,Hygrophila polysperma,Eleocharis parvula εναν μεγαλο εχινοδωρο και μερικες κρυπτοκορινες,δεν χρειαζοντε λιπανση αυτα τα φυτα δλδ?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-03-19, 15:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλησπέρα, το φωτισμο τον εχεις ακομα
2 χ 45 watt?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-03-19, 16:31
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προβλημα ειχε ξεκινησει πολυ πριν ξεκινησω λιπανση..και με μειωμενη φωτοπεριοδο.δηλαδη το να προσθετω λιπανση για να εχω τιμες στα νιτρικά 30 ppm και στα φωσφορικα 2-3ppm ειναι λαθος?αλλαγες εκανα καθε κυριακη 70 λιτρα και τωρα εχω ανεβει στα 100 λιτρα καθε εβδομαδα.απο φυτα εχω Limnobium laevigatum,Limnophila Sessiliflora,Rotala rotundifolia,Hygrophila polysperma,Eleocharis parvula εναν μεγαλο εχινοδωρο και μερικες κρυπτοκορινες,δεν χρειαζοντε λιπανση αυτα τα φυτα δλδ?
Βεβαιως και χρειάζονται λιπανση.Λες για 30 ππμ νιτρικα.Τα μηδενιζεις με την αλλαγη του νερου?Εγω τα 30 τα θεωρω παρα πολλα για τα συγκεκριμενα φυτα.Βαλε μια φωτο ολοκληρου του ενυδρειου να καταλαβουμε.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-03-19, 16:42
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, το φωτισμο τον εχεις ακομα
2 χ 45 watt?
Ναι αυτον που ειχα βαλει και στο αρχικο ποστ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαιως και χρειάζονται λιπανση.Λες για 30 ππμ νιτρικα.Τα μηδενιζεις με την αλλαγη του νερου?Εγω τα 30 τα θεωρω παρα πολλα για τα συγκεκριμενα φυτα.Βαλε μια φωτο ολοκληρου του ενυδρειου να καταλαβουμε.
Δεν μηδενιζουν με την αλλαγη αλλα πριν καιι μετα απο την αλλαγή κανω μετρησεις για να ξερω που βρίσκομαι,και να ρυθμιζω αναλογος τις δοσεις απο τα λιπασματα ...φωτο θα βαλω σε λιγο γιατι ειμαι εξω.δηλαδη εαν βαλουμε ενα φυτο χαμηλων απαιτησεων σε ενα ενυδρείο high tech θα γεμισει αλγες το φυτο λογο του φωτισμού και των λιπασμάτων?Η kh ειναι στο 5 και το ph στο 6.7 με συνεχείς παροχη co2.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 02-03-19 στις 16:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-03-19, 16:47
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Οχι δεν θα γεμισει αλγες ενα φυτο χαμηλων απιτησεων αν ειναι ισορροπημένο το συστημα.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-03-19, 17:01
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πρέπει να μειώσεις το φωτισμο σου. Ειχε αναφερθεί εξ αρχης. Αυτο που βλεπεις σαν αποτέλεσμα αλγης σημερα μπορεί να οφείλεται σε κατι που άρχισε δωδεκα ημέρες πριν. Δεν αλλαζει κατι αμεσα δλδ και θελει να εχεις και εσυ υπομονη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-03-19, 18:05
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να μειώσεις το φωτισμο σου. Ειχε αναφερθεί εξ αρχης. Αυτο που βλεπεις σαν αποτέλεσμα αλγης σημερα μπορεί να οφείλεται σε κατι που άρχισε δωδεκα ημέρες πριν. Δεν αλλαζει κατι αμεσα δλδ και θελει να εχεις και εσυ υπομονη.
Να αλλάξω τον φωτισμό ειναι δυσκολο αυτη τη στιγμη .την φωτοπεριοδο μπορω να την κατεβασω ας πούμε στις 6 ωρες..μου κάνει εντύπωση ομως για τον φωτισμο... ανέβηκα απο 2χ39 w σε 2χ45 για να μπουν και μελλοντικά λιγακι πιο απαιτητικα φυτα δηλαδή απο 0.39w ανα λιτρο ανεβηκα στοα 0.45. τοσο πολύ επηρεαστηκε? Το προβλημα με τις αλγες ειχε ξεκινησει αρκετα πριν αναβαθμιστεί ο φωτισμος γιαυτο και πιστεύω ότι δεν ειναι το πρόβλημα αυτό και πιστευα οτι λογο του οτι οι λαμπες ηταν αρκετα παλιες και ειχαν χασει την ποιότητα τους προκαλεσαν τις αλγες.να αυξησω την φυτομαζα μου είναι πιο ευκολο απο το να αλλαξω τον φωτισμο..απλα φοβαμαι οτι αν αυξησω την φυτομαζα και γεμισουν και αυτα αλγες τότε θα αναγκαστω να τα πεταξω και θα πανε χαμενα...ελεγα να δοκιμασω ταυτοχρονα με την αυξηση της φυτομαζας μια θεραπεια με esha protalon η με το algae exit που με ειχε βοηθήσει παλιοτερα .τι να πω ειμαι αρκετα μπερδεμενος..
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-03-19, 18:13
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλυψε τη μια λάμπα με λωριδες αλουμινόχαρτο. Οχι τελείως δλδ. Επίσης αυξησε την παροχή co2 σταδιακα και παρατηρωντας τα ζωντανά σου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-03-19, 18:39
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυψε τη μια λάμπα με λωριδες αλουμινόχαρτο. Οχι τελείως δλδ. Επίσης αυξησε την παροχή co2 σταδιακα και παρατηρωντας τα ζωντανά σου.
Το co2 το αυξανω συνεχώς και απο λιγο καθε φορα..κανω μετρήσεις σε ph καί kh για να ειμαι σιγουρος..εχω και το drop checker που τσεκαρω.δεν εχω δει καποια αντιδραση απο τα ψαρια πραγμα που σημαινει ότι ειναι σε λογικά επιπεδα.τη λιπανση αν την σταματησω φοβάμαι οτι θα χασω τα φυτα.ειναι που ειναι ταλαιπωρημενα..δειχνουν έλλειψη παντος.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-03-19, 20:32
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πως κανεις διαχυση του co2?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-03-19, 00:23
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως κανεις διαχυση του co2?
Εχω βαλει τον qanvee..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-03-19, 04:20
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ολα τα φυτα που εχεις τα ειχα και εγω στα ενυδρεια μου και δεν εβαζα ποτε λιπασματα. π.χ. στο 200λιτρο μου ειχα 0,60 βατ/λιτρο, φουλ διοξειδιο 24/24, πολυ χαμηλες σκληροτητες gh 5, kh 4, ph 6,6 και εβαζα βροχινο νερο με λιγο νερο βρυσης για να πετυχω αυτες τις σκληροτητες.
οταν δοκιμασα να παιξω με λιπασματα σε φουλ φυτεμενο ενυδρειο επειδη νομιζα οτι το χρειαζονται, γεμισα αλγες.
εμενα η γνωμη μου ειναι να σταματησεις τα λιπασματα, να κανεις ενα δυνατο κλαδεμα στα φυτα σου και να κρατας τα νιτρικα σου γυρω στο 10.
πιστευω μονο με το ταισμα στα ψαρια σου θα ειναι καλυμμενα τα φυτα σου και αν χρειαστει κατι ο εχινοδωρος και οι κρυπτο μπορεις να βαλεις ταμπλετες στη ριζα.
-------------------------
τωρα ειδα και το ενυδρειο σου στην πρωτη σελιδα. βασικα τσαμπα ασχοληθηκες με λιπασπατα με τα φυτα που εχεις και το ενυδρειο σου δεν ειναι φουλ φυτεμενο ουτε ειδα καπου καποια φυτα γρηγορης αναπτυξης, εκτος και αν ειναι μικρα ακομα απο 2-3 στεμ το καθενα και δεν φαινονται καπου. βαλε μια φωτο που να φαινεται ολοκληρο το ενυδρειο.
κανε αλλαγες νερου συνεχεια και μη βαζεις τιποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρηστος Ζ. : 03-03-19 στις 04:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-03-19, 07:34
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Ωραια ,να κρατησω τα νιτρικά στο 10 και να ελεγχω μονο τα φωσφορικά να ειναι περιπου στο 1 και να κοψω τα υπολοιπα λιπασματα?και τι γινετε αν τα φυτα δείχνουν ελλειψη απο λιπανση?πχ κιτρινισμα φυλλων απ τις ακρες προς τα μεσα με κανονικο πρασσινο στα νευρα των φυλλων,κατσαρωμενες ακρες στα φύλλα, μεγαλα μεσογονατια στα στεμ .να μην ριχνω ουτε traces δηλαδή?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-03-19, 11:03
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

και μερικες φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  135,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090138_HDR_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  109,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090154_HDR_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  163,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090207_HDR_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  129,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090321_HDR_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  161,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090340_HDR_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  186,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090507_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  79,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090535_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  70,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-03-19, 11:04
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

και μερικες ακομα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090630_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  108,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090806_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  86,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190303_090909_800x600.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  120,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-03-19, 11:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Aν δεν εχεις ισορροπια φωτισμου και διοξειδιου ειναι λογικο να χεις αλγες..και με την ελαχιστη φυτομαζα που βλεπω,δυσκολο να ισορροπησει το συστημα..
Εφοσον δεν μπορεις να μειωσεις φωτισμο οπως λες,μειωσε φωτοπεριοδο στις 5-6 ωρες.Σιγουρεψου οτι εχεις καλη διαχυση,οι φυσαλλιδες να πηγαινουν παντου και να μη φευγουν γρηγορα στην επιφανεια..
Βαλε και κανα φυτο γρηγορης αναπτυξης να βοηθησει οπως limnofilla sessiliflora,stargrass κι ενα επιφανειας πολυ ωραιο που φυτευεται κιολας https://misirlis-aquarium.gr/50-zont...201300147.html θα βοηθησει πολυ!!
Λιγο λιπασμα γενικο στην αρχη!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-03-19, 11:43
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Βλεπω ΚΗ 5 PH 6.5.
Πως πας το πεχα στο 6.5?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-03-19, 12:17
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπω ΚΗ 5 PH 6.5.
Πως πας το πεχα στο 6.5?

το ph ειναι 6.7-6.8.σημερα που θα κανω αλλαγη θα το ξαναδω και πριν και μετα..οπως ειπα και πριν βαζω 60 λιτρα απο Α.Ο. και τα υπολοιπα απο βρυση..ισως αυτος ειναι ο λογος που το ph ειναι σε αυτα τα επιπεδα ,απλα ειναι πεσμενη η Α.Ο.και μου δινει και νιτρικα μαζι..να σκεφτεις οτι απο το kno3 βαζω 5ml την καθε φορα συνολο 3 φορες την εβδομαδα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν εχεις ισορροπια φωτισμου και διοξειδιου ειναι λογικο να χεις αλγες..και με την ελαχιστη φυτομαζα που βλεπω,δυσκολο να ισορροπησει το συστημα..
Εφοσον δεν μπορεις να μειωσεις φωτισμο οπως λες,μειωσε φωτοπεριοδο στις 5-6 ωρες.Σιγουρεψου οτι εχεις καλη διαχυση,οι φυσαλλιδες να πηγαινουν παντου και να μη φευγουν γρηγορα στην επιφανεια..
Βαλε και κανα φυτο γρηγορης αναπτυξης να βοηθησει οπως limnofilla sessiliflora,stargrass κι ενα επιφανειας πολυ ωραιο που φυτευεται κιολας https://misirlis-aquarium.gr/50-zont...201300147.html θα βοηθησει πολυ!!
Λιγο λιπασμα γενικο στην αρχη!
οι φυσαλιδες πανε σε ολο το ενυδρειο λογο και του κυκλοφορητη,limnofilla sessiliflora εχω ειδη μεσα(πηρα απο την προηγουμενη φορα που συζητουσαμε 2 τεμαχια) εχω σκοπο να βαλω και αλλα φυτα να αυξησω την φυτομαζα οπως μου λετε.(την ανουμπια δεν την βαζω ακομα μεσα και την εχω σε εναν κουβα εδω και 10 μερες να γλιτωνει απω τις αλγες..εχει γινει πολυ μεγαλη και δεν βολευει στο καθαρισμα..επιφανειας εχω βαλει το Limnobium laevigatum..οποτε σαν λυσεις στο προβλημα μου ειναι 2.Η μειωνω φωτισμο-φωτοπεριοδο και λιπανση ή αυξανω την φυτομαζα αρκετα ουτως ωστε να μην πανε χαμενα τα λιπασματα και παραμενει ο φωτισμος εως εχει
εχω καταλαβει καλα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 03-03-19 στις 12:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-03-19, 14:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τα περιμενα πιο τραγικα τα πράγματα Αυτο που βλεπω δεν ειναι τόσο ασχημα. Θελει υπομονη. Το θέμα με το φωτισμο ειναι οτι καθορίζει το ρυθμο ανάπτυξης συνεπως εαν τονβμειωσεις θα διορθώσεις οποιες ελλειψεις υπαρχουν σε λιπασμα και co2.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-03-19, 21:56
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περιμενα πιο τραγικα τα πράγματα Αυτο που βλεπω δεν ειναι τόσο ασχημα. Θελει υπομονη. Το θέμα με το φωτισμο ειναι οτι καθορίζει το ρυθμο ανάπτυξης συνεπως εαν τονβμειωσεις θα διορθώσεις οποιες ελλειψεις υπαρχουν σε λιπασμα και co2.
απο τις φωτο δεν μπορεις να το διακρινεις καλα,αν προσεξες την φωτο με τον κυκλοφορητη οπου πριν απο μια εβδομαδα ηταν πεντακαθαρος καταλαβαινεις την ταχυτητα με με την οποια ξαναεμφανιζετε..σημερα αλαξα 100 λιτρα νερου μειωσα την φωτοπεριοδο στις 5 ωρες και λιπασματα τελος.μονο ιχνοστοιχεια θα ριχνω οσα λεει το μπουκαλι (5 πατηματα στα 100 λιτρα την εβδομαδα,που σημαινει 10 στα 200, 3 δοσεις των 3 δλδ)θα αυξησω και την φυτομζα σταδιακα και βλεπουμε..πιστευω να εχει αποτελεσμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωριση αλγης nafpaktos91 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 0 22-07-16 20:49
αναγνωριση αλγης johnpecn` Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 29-12-12 00:23
αναγνωριση αλγης rastafarian Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 19-01-11 13:28
Αναγνωριση Αλγης abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 01-10-09 19:42
Αναγνωριση Αλγης... sarevock Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 17-02-09 14:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08243 seconds with 16 queries