Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-12-11, 21:10
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πιρανχας εξαρτάται από το είδος που θα επιλέξεις. Είναι κάποια που δεν ξεπερνουν τα 15εκ. ....που προφανώς θα μπορούσες να βάλεις ένα κοπαδάκι 4-5.

Αν μιλάμε για Red belly που φτάνει εύκολα 30-35εκ. Βάζεις 1 και πάλι είναι οριακό.

.....Γιατί όμως δεν κάνεις σκέψεις και για άλλα ψάρια?

Κατ'αρχή μπορώ να καταλάβω να μην θέλεις να βάλεις σε 800ρι ενυδρεί τα χρυσόψαρα που έχεις στο 220ρι και να προτιμάς κάτι διαφορετίκο.....ΤΩΡΑ όμως που μιλάμε για ένα 300ρι και ένα 220ρι, είσε σίγουρος ότι έχει λογική να κρατήσεις τα ψάρια κρύου νερού στο σαλόνι και τα τροπικά στο μπαλκόνι???

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....βγάλε τα χρυσόψαρα στο μπαλκόνι και κάνε το 220ρι αφρικάνικο (αν δεν είχες μέχρι τώρα την εμπειρία...θα το λατρέψεις!)

Αν πάλι είσε μανιακός με την Αμερική...βάλε κανένα Σεβερουμ με κανένα ωραίο κοπαδόψαρο (όχι μικρού μεγέθους)
ή κάτι σε Ραμιρεζι
ή κανένα ζευγάρι κατάδικους
ή ένα Jack Dempsey που είναι πραγματικό κατοικίδιο!
ή ένα ζευγάρι Blue Acara (πολύ όμορφο ψάρι)

ή πιο όρικακά ένα Green Terror ή ένα Όσκαρ (αν και εγώ θα έλεγα όχι πάρα πολύς κόσμος κρατάει 1 Όσκαρ σε 210 λίτρα που για πολλούς είναι το ελάχιστο)

....Για ασημένιους καρχαρίες όπως σου είπε και ο delta66΄...ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-12-11, 17:22
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις όταν τελειώσω με τον εξοπλίσμό του ενυδρείου θα δω τί τελικά θα βάλω και θα σας ενημερώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-12-11, 08:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα μια που δε θελεις οσμωση η τυρφη θα πρεπει να αποκλεισεις σχεδον ολα τα ψαρια που σου προταθηκαν!!!
Εδω που τα λεμε τα πιο ομορφα ψαρια ειναι του μαλακού νερου εχεις βεβαια πολλες επολογες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-12-11, 11:57
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα μια που δε θελεις οσμωση η τυρφη θα πρεπει να αποκλεισεις σχεδον ολα τα ψαρια που σου προταθηκαν!!!
Εδω που τα λεμε τα πιο ομορφα ψαρια ειναι του μαλακού νερου εχεις βεβαια πολλες επολογες!!
Αν και oi αμερικάνικες κιχλίδες (Oscar, Severum, Green Terror, Jack Dempsey) και τα Red Belly Πιρανχας που αναφέρθηκαν πιο πάνω προσαρμόζονται εύκολα στην σκληρότητα του νερού, εν τούτοις αν θέλεις να είσε σωστός και να προσφέρεις στο ψάρι σου το καλύτερο, ο Γιώργος έχει απόλυτο δίκαιο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-12-11, 13:18
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Τελικά ειμαι στα πρόθυρα να παρω ένα 450άρι anubias μιάς και βρέθηκε τρόπος να βάλω το ενυδρείο μέσα στο σπίτι μου ύστερα βέβαια μετα απο μία ανακατανομή του χώρου άν χρησιμοποιήσω φίλτρο τύρφης τα red belly πιράνχας μπορώ να τα βάλω? Και σε τι αριθμό κοπαδιού?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-12-11, 14:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εδω: http://www.seriouslyfish.com/profile...reri&id=23#top θα βρεις πολυ χρησιμες πληροφοριες!!
Η τυρφη σε αυτα τα λιτρα και σε βαθος χρονου δε συμφερει οικονομικα ... μια οσμωση θα ειναι οτι πρεπει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-12-11, 14:20
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/profile...attereri&id=23

Για αρχή ρίξε μια ματιά εδω! Προσωπικά δεν θα το πρότεινα σαν επιλογή αφού στα 450 λίτρα βάζεις 3 άντε 4 άτομα. (τελικό μέγεθος 30εκ.) Είναι ψάρι που θέλει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο και κοπάδι 5-6 ατόμων για να δεις συμπεριφορές.

.....Υπάρχουν πολλά πιο δραστήρια και με μεγαλύτερο (κατά τη γνώμη μου) ενδιάφέρον από τα πιρανχας για αυτά τα λίτρα.

...άσε που όπως θα διαβάσεις και πιο πάνω, αν περιμένεις το αιμοβώρο ψάρι που βλέπεις στις ταινίες θα απογοητευτείς (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορείς να τους βάλεις και συγκάτοικους )

ΥΓ: Μεγαλώνουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ γρήγορα οπότε ΔΕΝ παιζει η επιλογή "βάλε 6-7 μικρά και όταν μεγαλώσουν βλέπουμε"!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-12-11, 15:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για την τυρφη εγω συμφωνω και χωρις οσμωση σε αυτα τα ψαρια.
Αρκει να σου αρεσει το "σκοτεινο" νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-12-11, 15:59
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

οκ θα δώ τι θα βάλω αυτή τη στιγμή και θα σας το παρουσιάσω οταν λειτουργήσει δεδομένου του ότι θα αγοράσω κομμάτι κομμάτι τον εξοπλισμό(φίλτρο 1500 άρι θερμοστάτη 300 βατ και ένα τσίλερ jad L-200) είμαι σε παζάρι όσο αφορά την τιμή του ενυδρείου με 450 ευρώ που διαθέτω μπορώ να βρώ ενυδρείο περισσότερων λίτρων με βάση καπάκι και φωτισμό και συναρμολόγηση από ιδίωτη κατασκευαστή? Αν ναι έχετε να μου προτείνετε κάποιον? Ευχαριστώ
-------------------------
όσο αφορά τα πιράνχας από οτι ρώτησα το πετσόπ μου μου είπε ότι είναι απαγορευμένη ή εισαγωγή τους και θα πρέπει να ψάξω σε άλλο μπάς και έχουν καί όταν το ρώτησα γιατί μου είπε επειδή εχουν αντιδράσει φιλοζωικές οργανώσεις επειδή κάποιοι που τα είχαν τα τάιζαν με άλλα ζωντανά διακοσμητικά ψαράκια και επειδή είχαν παρατηρηθεί ατυχήματα με ανθρώπους και όταν το ρώτησα όταν κάνω καθάρισμό βυθού δηλαδή μπορεί να μου επιτεθεί μου είπε ότι είναι κατά κανόνα φοβιτσιάρικα ψαράκια ως πρός τον άνθρωπο αλλά πότε δεν ξέρεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agapanthos : 12-12-11 στις 15:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-12-11, 18:30
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Εμενα δεν μου αρεσανε ποτε τα πιρανχας να τα εχω,το θεορο και καλα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60 λίτρων tzetzos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-11-11 22:46
ενυδρείο 240 λίτρων Nikos_alex Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 20-05-11 21:18
Νέο ενυδρείο 20 λίτρων tony Αρχάριοι γλυκού νερού 13 27-04-09 12:33
Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων glazar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 43 16-12-07 00:50
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04736 seconds with 13 queries