Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-03-17, 13:56   #1
Ενυδρείο 56lt 4 μηνών
 
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc
Member
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος 02-03-17, 13:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα και απο εμένα νέος στο χόμπι ακόμη πιο νέος στο forum.
Πάντα μου άρεζε και έτσι 4 μήνες πριν ξεκήνισα τη διαδικασία.
Έχω λοιπόν ένα ενυδρείο 56 λίτρων (50 καθαρά) με Eco-filter 300lt/h
θερμοστάτη 50watt σε θερμοκρασία 24° - 27° C και λάμπα 15watt αυτήν που είχε το ενυδρείο. Από ψαράκια έχω 2 Χρυσόψαρα (τα πρώτα )
2 Ξιφοφόρους , 2 Melanotaenia praecox, 1Pterophyllum scalare (Αγγελόψαρο)
και 1 Crossocheilus siamensis (καθόλου σίγουρως για την ονομασία )

Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά αν μπορώ να προσθέσω κάποια ψαράκια όσο το δυνατόν μεγαλα και κινητικά. Επίσης αν μπορώ να προσθέσω μονομάχο η θα υπάρχει πρόβλημα με τα άλλα ψάρια του ενυδρείου. Θα δεχόμουν με ευχαρίστηση τυχόν διορθώσεις η παρατηρήσεις που θεωρείται απο εμπειρότερους. Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. : Έχω σιχαθεί όλους τους ''ειδικούς'' του εμπορίου που κάνουν τα πάντα ώστε να αγοράζεις είτε ειναι συμπληρώματα για το νερό είτε για την τροφή είτε για τα ψάρια.
Και ένα βιντεάκι με το ενυδρείο μου (σε περίπτωση που δεν λειτουργει το παρακάτω : https://www.youtube.com/watch?v=NvYI5LtET4w )
BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-03-17 στις 14:20.
Εμφανίσεις: 10927
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-17, 14:45
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

έχεις βάλει πολλά ψάρια για τα λίτρα αυτά και ακατάλληλα για να είναι μαζί
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-17, 14:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου.
Κατα αρχή να σου πως πως εκτός από Melanotaenia praecox
http://www.seriouslyfish.com/species...aenia-praecox/
Crossocheilus siamensis δεν είδα
εκτός και αν εννοείς το roseline barb που έχεις
http://www.seriouslyfish.com/species...ria-denisonii/
Crossocheilus siamensis ή Siamese Algae Eater
είναι αυτό http://www.seriouslyfish.com/species...heilus-langei/
Δυστυχώς όμως θα σε απογοητεύσω,
γιατί όχι μόνο δεν μπορείς να βάλεις άλλα ψάρια στο ενυδρείο σου,
αλλά θα πρέπει να βγάλεις τα περισσότερα , αν όχι όλα, από αυτά που έχεις.
Οι λόγοι είναι πολλοί,
κατά αρχή τα ψάρια που έχεις θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού,
τα χρυσόψαρα θέλουν κρύο και σκληρό νερό,
οι ξιφοφόροι θέλουν πιο ζεστό νερό και σκληρό και αυτοί,
όπως και η μελανοταινία,
τα υπόλοιπα θέλουν ζεστό , μαλακό και όξινο νερό.
Επίσης, λόγο μεγέθους τα χρυσόψαρα δεν μπορούν να μπουν,
γιατί το μεν shubunkin θέλει ενυδρείο με μήκος τουλάχιστον 120 εκατοστά και 80 λίτρα νερό,
ενω το black moor θέλει ενυδρείο τουλάχιστον 80 εκατοστά και 40 λίτρα,
άρα μιλάμε για ενυδρείο 200 λίτρων τουλάχιστον.
Τα σκαλάρια πρέπει να είναι ομάδα τουλάχιστον των 8 ατόμων και το ύψος του ενυδρείου να είναι τουλάχιστον 55 εκατοστά, άρα μιλάμε για ενυδρείο 300 λίτρων και πάνω.
Το roseline barb θέλει και αυτό μήκος 1,20 τουλάχιστον γιατί είναι δεινός κολυμβητής και πρέπει να είναι πάνω από 6 άτομα.
Οι ξιφοφόροι ίσως να μπορούν να μείνουν αλλά να γίνουν χαρέμι , 1 αρσ. 3 θηλυκά, αλλά κάποια στιγμή θα γεμίσεις μωρά που θα πρέπει να τα δίνεις.
Επίσης θα σου πρότεινα να βγάλεις όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά που έχεις ,
γιατί και δεν προσφέρουν τίποτα, εκτός από το αισθητικό,
αλλά μπορούν να προκαλέσουν και πρόβλημα λόγω του αμφίβολου υλικού που είναι αφτιαγμένα,
και επίσης αυτή τη στιγμή που έχεις παραφορτώσει το ενυδρείο σου πρέπει να τα βγάλεις όλα , και τις πέτρες, γιατί τα ψάρια έχουν ανάγκη από χώρο,
και φαίνεται καθαρό από τον νευρικό τρόπο που κινούνται.
Μετρήσεις έχεις κάνει στο ενυδρείο σου ;
Πως το έστρωσες ;
Για τους πετσοπαδες να μη το συζητήσω, μόνο να πουλάνε θέλουν,
ειδικά τα "μαντζούνια" και τα μαγικά υγρά
-----------------------------
Κάτι ακόμα,
έτσι όπως ξεκίνησες εσύ, ξεκινήσαμε και εμείς,
και το ενυδρείο σου μου θύμισε το δικό μου ,
τα ίδια και χειρότερα είχα κάνει και εγώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-17, 14:51
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αν και οφείλω να πω οτι απογοητεύτηκα. Πολύ σωστή διόρθωση του φίλου μας σχετικα με την ονομασία του ψαριού. Το οποίο συγκεκριμένα κάθεται ακουνιτο 3-4 μέρες, μόνο μία φορα έφαγε και δν απλα κουνιέται δυστακτικά.
Παρεμπιπτόντως στο μαγαζί που τα είχα δει και μου άρεσαν ενω ήξερε τι ψάρια έχω μέσα τον ρώτησα θα έχω κανενα θέμα χωράνε, πρέπει να είναι κοπάδι? Όχι μου λέει κανενα πρόβλημα και το βλέπω μόνο του δείχνει πολυ στρεσαρισμένο και σκεφτόμουνα να πάρω αλλο ένα για ''παρέα''. Τώρα όσον αφορά τα άλλα ψάρια που υπάρχουν μέσα είναι επιλογή απο τις συμβουλές των εμπόρων διασταυρώνοντας πάντα τις απόψεις και οφείλω να ομολογήσω οτι έχω μείνει άφονος που μου είπατε ότι δν ταιριάζουν τα ψάρια μεταξύ τους. Έκανα μία γενναία αλλαγή νερού (γύρω στο 80%, Το ξέρω ότι δν πρέπει πάνω απο το μισό ποτέ αλλά το νερό είχε γίνει πορτοκαλί, Φαντάζομαι λόγω υπερταίσματος) μετά απο 3 μέρες χωρίς τάισμα όπως μου είπαν πήγα για τσεκ το νερό και μου λέει ντάξει καλό είναι απλά χαμηλά νιτρικά αυτο μόνο και τον ρωτάω μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο, μου λέει ειναι λίγο επικινδυνο αλλα δν πιστεύω να έχεις πρόβλημα και έβαλα άλλη μια μελανοταινία το αγγελόψαρο και το roseline . Και νευριάζω που δν ξέρω τπτ για το νερό μου πέρα απο την θερμοκρασία. Μπορώ απο κάπου να αγοράσω αυτά τα 'τεστάκια ' ? Α και κάτι τελευταίο το φίλτρο σε τι λειτουργεία να το έχω.? Προς το παρόν οξυγονόνεται με το σωληνάκι παίζει ρόλο αυτό ?
To στρώσιμο του ενυδρέιου έγινε κανονικά νομίζω το είχα δούλευε για περίπου 15 μέρες με αντιχλώριο και την βιολογία.
Σαν εμπειρότεροι εσείς τρ τί θα μου συμβουλεύατε για να διορθωθεί κάπως η κατάσταση ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-17, 15:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τεστ υπάρχουν στα πετ-σοπ.
Αν το ενυδρείο λειτουργεί 4 μήνες , το πιθανότερο είναι να έχει στρώσει.
Και αν αρχίσεις να βγάζεις ψάρια από μέσα, που κάποια πρέπει να φύγουν οπωσδήποτε,
τότε μάλλον θα χρειαστείς μόνο τεστ νιτρικών.
Επειδή ξέρω πως οι καιροί είναι δύσκολοι ,
και όλοι μας δεν είμαστε στα καλύτερα μας από οικονομικής άποψης,
μη κάνεις βιαστικές κινήσεις σε αγορές.
Αύξησε τις αλλαγές σου σε 2 φορές την εβδομάδα και άρχισε να αφαιρείς ψάρια.
Τα ψάρια που θέλουν μαλακό νερό δεν χωράνε στο ενυδρείο ,
και θα πρέπει να φτιάχνεις νερό και όχι νερό από τη βρύση,
άρα θα πρέπει να φύγουν.
Τα χρυσόψαρα δεν χωράνε με τίποτα,
άρα και αυτά θα πρέπει να φύγουν.
Τις μελανοταινίες που ζουν σε νερό βρύσης , θέλουν λίγο πιο μεγάλο ενυδρείο.
Επομένως τα μόνα που μπορείς να κρατήσεις και να διατηρήσεις είναι οι ξιφοφόροι.
και αυτοί οριακά , γιατί είναι από τα μεγαλόσωμα ζωοτόκα.
Αν μπορείς να τα επιστρέψεις στο πετ-σοπ , είναι η καλύτερη λύση,
αλλά δυστυχώς ξέρω πως δεν είναι πάντα εφικτό,
έτσι ίσως χρειαστεί να τα πουλήσεις σε κάποιον άλλον χομπίστα που έχει το κατάλληλο ενυδρείο ,
ή και ακόμα να τα χαρίσεις.
Δυστυχώς ξεκίνησες και εσύ με λάθος πληροφόρηση, όπως οι περισσότεροι από εμάς,
αλλά πιστεύω με λίγη καλή θέληση όλα λύνονται.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-17, 15:15
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Μάλιστα, κατάλαβα..Ευχαρισώ.. Βοήθησέ με και για το φίλτρο, παίζει ρόλο αν έχεις το λαστιχάκι που οξυγωνόνεται (σε μένα και με κλειστή τη βαλβίδα πάλι οξυγωνόνεται) η όχι ? Τι είναι καλύτερο γενικά και από τι εξαρτάται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-17, 15:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οτιδήποτε προκαλεί ανατάραξη στην επιφάνεια κάνει καλό.
Τις φυσαλίδες που βάζουμε ,
δεν είναι για τις φυσαλίδες που ανεβαίνουν μέσα στο νερό,
αυτές δεν κάνουν τίποτα,
η διαδικασία που προσθέτει οξυγόνο στο νερό είναι το σκάσιμο της φυσαλίδας στην επιφάνεια.
Δημιουργείτε ανατάραξη , και αυτή συντελεί στην ανταλλαγή αερίων,
έξοδος του διοξειδίου και άλλων αερίων, και είσοδο του οξυγόνου.
Αρα ακόμα και να έχεις την έξοδο του φίλτρου κοντά στην επιφάνεια ή και ακόμα πάνω από αυτήν ,
και το νερό δημιουργεί ανατάραξη ή κυματισμό,
είναι αρκετό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-17, 15:38
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Smile Μία ερώτηση σχετικά με φίλτρο

Καλησπέρα και απο εμένα νέος στο χόμπι.
Έχω ένα ενυδρείο 56 λίτρων (50 καθαρά) με Eco-filter 300lt/h
θερμοστάτη 50watt σε θερμοκρασία 24° - 27° C και λάμπα 15watt αυτήν που είχε το ενυδρείο. Από ψαράκια έχω 2 Χρυσόψαρα (τα πρώτα )
2 Ξιφοφόρους , 2 Melanotaenia praecox, 1Pterophyllum scalare (Αγγελόψαρο)
και 1 roseline barb (θέλω να προσθέσω και δεύτερο γτ πάνε κοπάδι απο όσο ξέρω).
Επίσης θέλω να προσθέσω κ έναν μονομάχο αλλά νομιζώ ότι μαζεύονται πολλά πέρα απο το αν ταιριάζει και είναι λίγα λίτρα. Στα pet shop μου λένε ότι κάθε εκατοστό ψαριού ισοδυναμεί με 1 litro που απαιτείται.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρησίμευε ένα Air Pump τέτοιου τύπου www.ebay.com/itm/BEST-Silent-Electrical-220-240V-3W-Fish-Aquarium-Oxygenation-Air-Pump-KG/172357883316?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkpa rms=aid%3D888007%26algo%3DDISC.MBE%26ao%3D1%26asc% 3D42816%26meid%3D1f2fd9a1ef584145ac1fb6695a9a8121% 26pid%3D100009%26rk%3D1%26rkt%3D1%26sd%3D272571864 392

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω να ακούσω χρήσιμες συμβουλές απο εμπειρότερους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-17, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν σωνεται η κατασταση με μια αεραντλια.
Στο προηγουμενο σου θεμα, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96234 εχει αναλυθει πληρως το ενυδρειο σου στο 3ο ποστ. Δεν χρειαζεται να γραφτει τιποτα περισσοτερο.
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει και θελεις να προσθεσεις κι αλλα ψαρια, αντι να αφαιρεσεις ή μαλλον να αλλαξεις εντελως τη συνθεση των ψαριων.

ΥΓ για να υπολογιζεις σωστα οποιες δοσολογιες προσθετων χρησιμοποιεις, να ξερεις οτι τα καθαρα λιτρα νερο δεν ειναι 50. Μονο το χαλικι κλπ που εχεις μεσα, "τρωνε" πολυ περισσοτερα λιτρα απο 4. Υπολογισε και απο πανω το καπακι κλπ.
Μονο το νερο υπολογιζεις γα τα "καθαρα λιτρα".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-03-17, 15:54
Το avatar του χρήστη xristos.egaleo.
xristos.egaleo. Ο χρήστης xristos.egaleo. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

καλησπερα κωστα και καλως ηρθες, αρχικα θα ηθελα να σου πω τι ειναι λαθος στο ενυδρειο σου και στη συνεχεια να συζητησουμε τις αποριες σου, οποτε ως πρωτο λαθος σου ειναι οτι εχει ενα ενυδρειο 50 λιτρων και αθελα σου φυσικα ως νεος, εχεις βαλει λιγο απο ολα κατι το οποιο ειναι εως και θανατηφορο για τα ψαρια. Αυτο οσον αφορα τα ειδη ψαριων επισης το επομενο λαθος ειναι πως σε ενα "τοσο μικρο" ενυδρειο εχεις βαλει παρα πολλα ψαρια. γιαυτο λοιπον εγω σου προτεινω να διαλεξεις ενα ειδος απο ολα αυτα εκτος του χρυσοψαρου που δεν κανει για αυτα τα λιτρα και να το κρατησεις με τις καταληλες συνθηκες. επισης λαθος ειναι και η διακοσμιση διοτι ειναι επικυνδινη γαι τα ψαρια αφου μπορει πανω στα πλαστικα φυτα να τραυματιστουν αλλα αυτο ειναι δευτερευον. Η γνωμη μου λοιπον ειναι να τα επιστρεψεις στο πετ σοπ που τα πηρες και να επιλεξεις ενα ειδος οπου θα κανεις την αρχη σου στο κοσμο των ενυδρειων. Η καλυτερ επιλογη που θα μπορουσες να κανεις κατα τη γνωμη μου ειναι ενας μονομαχος που ειναι και ευκολο ψαρι και εντυπωσιακο και τα λιτρα ειναι κομπλε για να ζησει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-17, 15:57
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Mα μετά απο 1 μήνα βλέπω χαρούμενα ψαράκια να κολυμπάνε να τρώνε και να είναι όλα καλά. Έχω φωνάξει και 2 φίλους που είναι πολύ πιο έμπειροι απο μένα μου είπαν ίσως είναι πολλά αλλά εφόσον κοιλούν όλα ομαλά μην τα βγάλεις. Κάνω τεστ το νερό μου λένε έχεις το τέλειο νερό. Κάνω μία αλλαγή τις 15 μέρες ούτε θολώνει το νερό ούτε άλγη υπάρχει τπτ. Κανένα απο τα ψαράκια δεν είναι στρεσσαρισμένο ακόμη και το roreline που είναι μόνο του κολυμπάει μια χαρά. Έτσι και αλλιώς τα χρυσόψαρα βρίσκονται στο βυθό, οι ξιφοφόροι πάνω πάνω και στην μέση τα άλλα και αξιοποιειται πλήρως όλος ο χώρος του ενυδρείου οπώτε θεώρησα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αυτο που λένε οι πετσοπάδες ισχύει.? Γιατί έχω ρωτήσει πολλές φορές πόσα ψάρια μπορώ να βάλω και μου λένε αυτό με τα εκατοστά/λίτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-17, 16:04
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι και αλλιώς τα χρυσόψαρα βρίσκονται στο βυθό
Θεωρεις οτι ειναι φυσιολογικο τα χρυσοψαρα να βρισκονται στον βυθο;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 12-06-17 στις 08:42
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-17, 16:04
Το avatar του χρήστη xristos.egaleo.
xristos.egaleo. Ο χρήστης xristos.egaleo. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

ισχυει αλλα οχι παντα διοτι οπως και να το κανουμε ενα ψαρι και οχι μονο οσο μεγαλωνει και αναπτυσεται εχει περισσοτερες αναγκες οποτε οσο μεγαλωνει αν δεν εχει επαρκει λιτρα και οχι οριακα τοτε θα παθει μια μορφη νανισμου που θα το σκοτωσει καποια στιμγη.

το ενυδρειο σου εξακολουθω να υποστηριζω πως ειναι λαθος, αν κατσεις και δεις μονο τις αναγκες του καθε ψαριου θα καταλαβεις πως δεν πρεπει να ειναι μαζι. Ας φαινονται ευτυχισμενα δεν ειναι ζουν σε ενα ενυδρειο μικρο και νιωθουν σφικτικα. Οι παραμετροι του νερου μπορει να ειναι οκ αλλα οσο κυλανε οι μερες τα ψαρια δυσκολευονται ολο και περισσοτερο. Αν ηταν ετσι θα βαζαμε ολοι οτι ψαρι θελαμε σε οτι ενυδρειο ειχαμε ακομα και δισκους σε ενυδρεια 100 λιτρα πχ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-17, 16:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα μετά απο 1 μήνα βλέπω χαρούμενα ψαράκια να κολυμπάνε να τρώνε και να είναι όλα καλά. Έχω φωνάξει και 2 φίλους που είναι πολύ πιο έμπειροι απο μένα μου είπαν ίσως είναι πολλά αλλά εφόσον κοιλούν όλα ομαλά μην τα βγάλεις. Κάνω τεστ το νερό μου λένε έχεις το τέλειο νερό. Κάνω μία αλλαγή τις 15 μέρες ούτε θολώνει το νερό ούτε άλγη υπάρχει τπτ. Κανένα απο τα ψαράκια δεν είναι στρεσσαρισμένο ακόμη και το roreline που είναι μόνο του κολυμπάει μια χαρά. Έτσι και αλλιώς τα χρυσόψαρα βρίσκονται στο βυθό, οι ξιφοφόροι πάνω πάνω και στην μέση τα άλλα και αξιοποιειται πλήρως όλος ο χώρος του ενυδρείου οπώτε θεώρησα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αυτο που λένε οι πετσοπάδες ισχύει.? Γιατί έχω ρωτήσει πολλές φορές πόσα ψάρια μπορώ να βάλω και μου λένε αυτό με τα εκατοστά/λίτρο.
Το θεμα στο εχει αναλυσει ο Τακης στο προηγουμενο θεμα. Για τις συμβατοτητες, θερμοκρασιες, πεχα κλπ
Γραψε μας τα αποτελεσματα των μετρησεων.

Οχι δεν ισχυει αυτο με το 1 εκ ανα λιτρο.
Υπαρχουν ψαρια που σε 1 εκ μηκος εχουν αλλο βαρος απο αλλα ψαρια.
Δεν υπαρχει μονο το μηκος σαν διασταση. Υπαρχει και το παχος και το υψος.
Ολα τα ψαρια δεν εχουν ιδιο παχος και υψος.
Πχ δεν μπορει 1 εκ μηκος ενος καρδιναλιου να εχει το ιδιο βαρος με 1 εκ απο ενα δισκο που ειναι πλατυ και παχυ ψαρι.
Υπολογισε επισης οτι τα ψαρια σου δεν ειναι τελικο μεγεθος. Καποια ειναι μωρα ακομα (πχ χρυσοψαρα).

Επισης δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε διατροφη ψαρια με ιδιο μηκος. Το ειδος και η ποσοτητα της διατροφης δεν ειναι παντα ιδιο σε ψαρια ακομα και με το ιδιο βαρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-17, 16:08
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι και αλλιώς τα χρυσόψαρα βρίσκονται στο βυθό
Θεωρεις οτι ειναι φυσιολογικο τα χρυσοψαρα να βρισκονται στον βυθο;
Από τα λίγα που ξέρω, ναι θεωρώ φυσιολογικό τα χρυσόψαρα να ανακατεύουν τα πετραδάκια ναι, ειδικά μετά από κάθε τάισμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 12-06-17 στις 08:44
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-17, 16:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων

Από τα λίγα που ξέρω, ναι θεωρώ φυσιολογικό τα χρυσόψαρα να ανακατεύουν τα πετραδάκια ναι, ειδικά μετά από κάθε τάισμα.
Τα χρυσοψαρα κινουνται παντου.
Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-03-17, 16:20
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Επίσης ρε παιδια στο προηγούμενο ποστ μου είπατε να τα βγάλω όλα γτ δεν ταιριάζουν και ότι χριαζεται ενυδρείο 200+ lt. Μου φάνηκε ακραίο ενα σκαλεράκι σαν το δικό μου να χρειάζεται τόσο μεγάλο. Επίσης καταλαβαίνω να είναι απαράδεκτο τα χρυσόψαρα να τα βάζουν σε γυάλες αλλά 48 lt (μετρημένα ακριβώς για τον φίλο μου) το θεωρώ ακραίο να μην φτάνουν.
Επίσης οικονομικά πιστεύω είμαστε όλοι δύσκολα πόσο μάλλον εμείς οι φοιτητές. Οπώτε συγγνώμη για την τοποθέτηση μου το θεώρω ακραίο να έχω ενα ενυδρείο 50 lt με 2 ξιφοφόρους μέσα μόνο. Δεν είπα να τα στριμώξω όλα αλλά βλέποντας αντιδράσεις ''ευτυχισμένων'' ψαριών στο youtube η άλλα ενυδρεία έκρινα ότι και τα δικά μου έχουν παρόμοιες αντιδράσεις και κινήσεις.
Λυπάμαι που το λέω αλλά σε ένα ενυδρείο που εικονικά τουλάχιστον δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα δεν πάει το χέρι μου εύκολα να τα βγάλω. Επίσης μου έιχαν πει και είχα διαβάσει ότι αν το ενυδρείο είναι υπεράριθμο θα λερώνεται θα θολώνει το νερό και θα υπάρχει άλγη. Τίποτα απο τα παραπάνω δεν συμβαίνει το νερό είναι αψεγάδιαστο μετά απο 20 μέρες όπως είναι μετά απο κάθε αλλαγή.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-17, 16:29
Το avatar του χρήστη xristos.egaleo.
xristos.egaleo. Ο χρήστης xristos.egaleo. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

φιλε μου το οτι καποιος ειναι φοιτητης δεν ειναι λογος για να μην εχεις ενα ενυδρειο σωστο.Ενα σωστο ενυδρειο θα σε ικανποιει καλε λεπτο απο την εικονα και απο την σκεψη οτι εχεις ψαρια υγιεστατα. Δεν ειναι ουτε δυσκολο ουτε ακριβο να στησεις ενα σωστο ενυδρειο σιγα σιγα με σωστα και αργα βηματα αρκει να υπαρχει η σωστη αναλογια ψαριων και οι καταληλες συνθηκες και οχι τις συμβουλες του πετσοπα που δινει αβερτα ψαρια για να πουλησει. Ετσι λοιπον διαλεξε ενα ειδος ψαριου και ξεκινα να στηνεις απο την αρχη σωστα το ενυδρειο σου διαβαζοντας πολυ πρωτα γιατι για να το καταφερεις θα πρεπει να διαβασεις πολυ απο εδω μεσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-03-17, 17:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω φωνάξει και 2 φίλους που είναι πολύ πιο έμπειροι απο μένα μου είπαν ίσως είναι πολλά αλλά εφόσον κοιλούν όλα ομαλά μην τα βγάλεις.
Μετά από αυτό αδυνατώ να πω τη γνώμη μου,
προφανώς οι "εμπειροι" φίλοι σου ξέρουν καλύτερα από αυτά που λέμε εμείς, και ειδικότερα από αυτά που λένε άνθρωποι που είναι επιστήμονες σε αυτό. Χρυσόψαρα με σκαλάρια δηλαδή όλα είναι καλά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνω τεστ το νερό μου λένε έχεις το τέλειο νερό. Κάνω μία αλλαγή τις 15 μέρες ούτε θολώνει το νερό ούτε άλγη υπάρχει τπτ.
Με τόσα ψάρια και με αλλαγές ανα 15 ημέρες και το νερό είναι τέλειο ;
Μπορείς να μας πει τις μετρήσεις που μέτρησες ;
Να μη συζητήσω για PH , GH & KH που είναι πολύ σημαντικά για μερικά απο τα ψάρια που έχεις.
Όπως να μη πω για θερμοκρασίες, γιατί αυτή την εποχή τα χρυσόψαρα θέλουν θερμοκρασία 20-22.
Σε αυτές τις θερμοκρασίες ξέρεις τι θα πάθουν τα υπόλοιπα ;
Θα αποδημήσουν να για να ησυχάσουν από το μαρτύριο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι και αλλιώς τα χρυσόψαρα βρίσκονται στο βυθό
Τα χρυσόψαρα είναι από τα ψάρια που κινούνται σε όλα τα πλάτη, μήκη και ύψη του ενυδρείου, παντού, εκτός και αν λιμοκτονούν και ψάχνουν συνέχεια για τροφή
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λένε οι πετσοπάδες ισχύει.? Γιατί έχω ρωτήσει πολλές φορές πόσα ψάρια μπορώ να βάλω και μου λένε αυτό με τα εκατοστά/λίτρο.
Για αυτό να μην απαντήσω, γιατί αν φέρω παράδειγμα το δικό μου χρυσόψαρο που είναι 36 εκατοστά, θα μου πουν πως μπαίνει σε 36 λίτρα νερό .
Και όπως είπε και ο Σπύρος (Delta66) τα είπαμε και στο προηγούμενο θέμα σου.
Επίσης να προσθέσω πως τους κανόνες δεν τους βάζουμε εμείς,
αλλά η φύση ,
και για να μάθουμε μερικούς από τους κανόνες της φύσης κάποιοι κόπιασαν,
και ψάρια θανατώθηκαν. Το θεωρώ άδικο να έρχονται κάποιοι που το παίζουν "έμπειροι" και να λένε ότι τους κατέβει.
Και θα στο θέσω πιο απλά.
Σκέψου το χρυσοψαράκι που έχεις πως πρέπει να φτάσει τα 30-35 εκατοστά και βάρος πάνω από 500 γραμμάρια.
Πιστεύεις πως χωράει στο ενυδρείο σου ;
Σίγουρα δεν το πιστεύεις, όπως δεν το πίστευα και εγώ,
γιατί ποτέ δεν αξιωθήκαμε να δούμε να προλαβαίνει να μεγαλώνει ένα χρυσόψαρο τόσο πολύ, πέθαινε ενώ ακόμα ήταν βρέφος, αν συγκρίνεις πως ζουν πάνω από 25 χρόνια.
Τα σκαλάρια στη φύση ξεπερνούν τα 15 εκατοστά ύψος και ζουν σε ομάδες των 100 και πλέον ατόμων, και εμείς παίρνουμε 2 και τα στριμώχνουμε σε ένα κουτί 50 Χ 30 Χ 35.
Φίλε μου τίποτα δεν είναι κρίμα,
και βέβαια μπορείς να έχεις ένα όμορφο ενυδρείο των 50 λίτρων,
αλλά θα βάλεις τα ανάλογα ψάρια και το ανάλογο είδος,
επιλογές υπάρχουν άπειρες.
Με το ίδιο σκεπτικό που δεν μπορείς να έχεις ένα άλογο μέσα στο διαμέρισμα σου αλλά πολύ εύκολα μπορείς να έχεις μία γάτα ή ένα μαλτεζάκι,
έτσι δεν μπορείς σε ένα ενυδρείο 50 λίτρων να βάλεις να ζήσουν ψάρια που θέλουν άλλους χώρους και άλλες συνθήκες.
Και όπως δεν μπορείς να βάλεις μια πολική αρκούδα να ζήσει στην Αίγυπτο ή μία καμήλα από τη Σαχάρα να ζήσει στη Γροιλανδία.
Και δεν είμαι υπερβολικός, το ίδιο ακριβώς και χειρότερα είναι χρυσόψαρα με σκαλάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-03-17, 17:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Τα 2 θέματα ενώθηκαν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-03-17, 00:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα μετά απο 1 μήνα βλέπω χαρούμενα ψαράκια να κολυμπάνε να τρώνε και να είναι όλα καλά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα να τα στριμώξω όλα αλλά βλέποντας αντιδράσεις ''ευτυχισμένων'' ψαριών στο youtube η άλλα ενυδρεία έκρινα ότι και τα δικά μου έχουν παρόμοιες αντιδράσεις και κινήσεις.
Πως καταλαβαινεις ότι τα ψάρια είναι χαρούμενα? Ότι βλέπουμε στο YouTube δεν είναι πάντα σωστό. Μπορώ αύριο το πρωί να πάω και να βάλω 20 χρυσόψαρα σε ένα 50λιτρο ενυδρείο, να το τραβήξω βίντεο και το ανεβάσω στο YouTube. Και να γράψω στον τίτλο "Happy Goldfishes" Αυτό όμως θα σημαίνει ότι είναι σωστό και ότι καλύτερο για τα χρυσόψαρα?

Δεν θα πω κάτι άλλο, τα παιδιά πιο πάνω σου είπαν μερικά πράγματα που καλό θα ήταν να τα λάβεις υπόψιν σου. Μονό σε καλό θα σου βγει αν θελήσεις να καταλάβεις και να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές. Εδώ τα παιδιά που γράφουν έχουν καλή πρόθεση και θέλουν το καλό των ψαριών γενικά.

Πάντα φιλικά, Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-03-17, 11:53
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως καταλαβαινεις ότι τα ψάρια είναι χαρούμενα? Ότι βλέπουμε στο YouTube δεν είναι πάντα σωστό. Μπορώ αύριο το πρωί να πάω και να βάλω 20 χρυσόψαρα σε ένα 50λιτρο ενυδρείο, να το τραβήξω βίντεο και το ανεβάσω στο YouTube. Και να γράψω στον τίτλο "Happy Goldfishes" Αυτό όμως θα σημαίνει ότι είναι σωστό και ότι καλύτερο για τα χρυσόψαρα?

Δεν θα πω κάτι άλλο, τα παιδιά πιο πάνω σου είπαν μερικά πράγματα που καλό θα ήταν να τα λάβεις υπόψιν σου. Μονό σε καλό θα σου βγει αν θελήσεις να καταλάβεις και να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές. Εδώ τα παιδιά που γράφουν έχουν καλή πρόθεση και θέλουν το καλό των ψαριών γενικά.

Πάντα φιλικά, Γιάννης.
Ντάξει οτι βλεπουμε δν ειναι σωστο αλλα οταν βλεπω σε διαφορα να εχουν καποιο μεγαλο αριθμο ψαριων αναλογικα με το δικο μου με διαφορες συνιστωσες μπορεις να κανεις συγκριση. Δεν σου ειπα οτιδηποτε βλεπεις ειναι το ιδανικο αλλα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα με καποια κριτηρια. Μετα απο καποιο αριθμο προβολων και πιστευω μπορεις να βγαλεις ενα κυριο συμπερασμα, δεν σου ειπα να δεις ενα βιντεο και να πεις αυτο ειναι το τελειο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-03-17, 12:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντάξει οτι βλεπουμε δν ειναι σωστο αλλα οταν βλεπω σε διαφορα να εχουν καποιο μεγαλο αριθμο ψαριων αναλογικα με το δικο μου με διαφορες συνιστωσες μπορεις να κανεις συγκριση. Δεν σου ειπα οτιδηποτε βλεπεις ειναι το ιδανικο αλλα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα με καποια κριτηρια. Μετα απο καποιο αριθμο προβολων και πιστευω μπορεις να βγαλεις ενα κυριο συμπερασμα, δεν σου ειπα να δεις ενα βιντεο και να πεις αυτο ειναι το τελειο.
Για την αεραντλια που ρωτησες στην αρχη, χρειαζεται οταν το ενυδρειο εχει αναγκη οξυγόνωσης. Μειωμενο οξυγονο εχουμε σε περιπτωσεις υψηλης ιχθυοφορτωσης και αυξησης της θερμοκρασιας. Ενδειξεις για μειωση του οξυγονου στο νερο ειναι οταν βλεπουμε τα ψαρια να λαχανιαζουν στην επιφανεια του νερου. Αυτη η ενδειξη βεβαια δεν ειναι συμπτωμα μονο της ελλειψης οξυγονου αλλα και αλλως προβληματων, οπως αμμωνια ή νιτρωδη στο νερο, διαφορες ασθενειες.
Κρινε αναλογα για τη χρηση της.
Οσο για τα υπολοιπα και για να μη το κουραζουμε αλλο, εχεις ολα τα λινκ με τα προφιλ για τις αναγκες των ψαριων σου, το θεμα συζητηθηκε αναλυτικα, μπορεις λοιπον να συνεχισεις οπως νομιζεις, και να δεις τα αποτελεσματα απο πρωτο χερι. Ειτε συντομα, ειτε μακροχρονα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-03-17, 12:28
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Αρχικά να πω στον φίλο οτι με κάλυψε πλήρως και προφανώς δεν αναιρώ η αμφισβητώ κάποιον για τις γνώσεις του,αποψεις κατατείθενται όπως οι δικές σας η των φίλων μου η των petshop. Αιτιολογώντας ανάλογα ο καθένας τις αποψείς του διαμορφώνεις κάποια άποψη. Βέβαια τα πράγματα σε αυτήν την περίπτωση είναι πιο ξεκάθαρα διότι πρόκειται για ένα χόμπι με καταπληκτική επιστήμη που έχει αναπτυχθεί σε βάθος χρόνων και θα ήταν απαράδεκτο να μην το αποδέχεται κάποιος που έχει οριακά την γνώση στοιχειωδών πραγμάτων όπως εγώ οπότε αρχικά σας ευχαριστώ για τις πολίτιμες γνώσεις σας επι του θέματος και για τα εύστοχα παραδείγματα που (χωρίς καμία δόση ειρωνείας) έγραψε ο φίλος και βοήθησε να καταλάβω το μέγεθος του συγκεκριμένου προβλήματος. Δεν αμφισβήτισα ποτέ την επιστήμη του ενυδρείου και δεν θα μπορούσα να το κάνω διότι σαν άνθρωπος που βρίσκεται σε μία θετική επιστήμη (Μαθηματικό) θα έπρεπε να τηρεί όλες τις απαιτήσεις και τα πεδία σε απόλυτο βαθμό, αλλά πιστεύω ότι ο καθένας προσπαθεί να αγγίξει το σωστό επιστημονικά αλλά πιστεύω πολλοί λίγοι το έχουν καταφέρει στο τέλειο βαθμό. Δλδ ρε φίλε απο όσο καταλαβαίνω δεν θα έπρεπε ποτέ ένα χρυσόψαρο να μπει σε ενυδρείο κάτω απο 150 λιτρα όμως στην ωμή πραγματικότητα σε τι ποσοστό επιτυγχάνεται αυτό? Δεν λέω ότι επειδή το 80% κάνει λάθη άρα θα κάνω και εγώ αλλά είναι μία λεπτή γραμμή μέχρι ένα οριακό σημείο και συμβιβάζεσαι με κάποια πράγματα. Επίσης η ενασχόλησή μου με το χόμπι δεν θα ήθελα να φτάσει σε τόσο μεγάλο βαθμό διότι κακά τα ψέματα οι περισσότεροι έχουν σαν μεγαλύτερη συνιστώσα την ομορφιά ενός ενυδρείου παρά την επιστημονική του εγκυρότητα και ορθότητα. Εγώ ψάχνω το σημείο ισσοροπίας όλων των κυριότερων απαιτήσεων και να διαφυλλάγεται η εύρυθμη λειτουργία ενος ενυδρείου.
Για να κλείσω το θέμα δεν έχω την παραμικρή αμφισβήτηση των λεγόμενων σας προφανώς αλλά μπορείται να μου εξηγήσεται κάποια πράγματα σχετικά με την συμπεριφορά των ψαριών μου στο ενυδρείο. Αυτές τις μέρες θα προσθέσω ένα βίντεο που θα καταγράφονται οι συμπεριφορές στο ενυδρέιο και θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω απόψεις. Επίσης θα σας ανεβάσω αναλυτικά τις τιμές του νερού μου.

ΥΓ: Παρακολουθώντας το δικό σου ενυδρείο 300 λίτρων με δύο μεγάλα χρυσόψαρα πραγματικά πόσοι από εσάς διαθέτεται ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο μόνο για δύο ψάρια για να είναι επιστημονικά σωστό? Αφενός έχεις μεγάλο ποσοστό εξειδίκευσης και έχεις υδροβιότοπο χωρίς καμία ατέλεια αγγίζοντας το ιδανικό αλλά προσωπική μου άποψη σε θέμα ομορφιάς πιστεύω υστερεί.
Και όταν ασχολούμαι με ένα χόμπι με πρώτο μέλημα την ομορφιά αλλά σε συνδυασμό την εύρυθμη λειτουργία θα ήθελα μία τελευταία συμβουλή σχετικά με τις αλλαγές που θα πρέπει να γίνουν στο ενυδρείο για να είναι και χαρούμενα τα ψάρια αλλά και να μην έχω 2 ψάρια μέσα στο ενυδρείο.
Οι περισσότετοι μου λένε να βγάλω τα χρυσόψαρα και θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, επίσης έχω μία γυάλα 30 λίτρων που είχα σκεφτεί να βάλω να τα χρυσόψαρα αλλά μετά τα προαναφερθείσα το θεωρώ και πάλι λάθος, να τα επιστρέψω στο pet shop το θεωρώ και πάλι λάθος γιατί λογικά θα καταλήξουν σε κάποιον αρχάριο και πάλι μπορεί και χειρότερα.
Ξανα λέω ότι για μένα πρωταρχικό μέλημα είναι να τηρούνται οι βασικές απαιτήσεις και όχι οι ιδανικές για το κάθε ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-17, 14:38
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Καλησπέρα φιλε μου ,δεν θελω να σε προσβαλω η να σε ειρωνευτο
αλλα το ενυδρειο σου ειναι η επιτομη του ασχημου και λαθος ενυδρειου ταυτοχρονα.
Στο λεω αυτο γιατι αναφερθηκες αφενος στο αισθητικο κομματι, και αφετερου στης "βασικες αναγκες" των ψαριων τις οποιες ουτε καν πλησιαζεις.
ΥΓ1
Το 95% των μελων του φορουμ εχουν τα καταλληλα λιτρα και παραμετρους για τα ζωντανα που φιλοξενουν.
ΥΓ2
δες ενα ωραιο ενυδρειο αισθητικα για να εχεις και μετρο συγκρισης γιατι οταν δεν γνωριζουμε δεν ξερουμε και τι να ψαξουμε στο youtube BORKED
εβαλα ενα φυτεμενο μιας και ειναι τα αγαπημενα μου υπαρχουν αντιστοιχα
παραδειγματα απο ενυδρεια με χρυσοψαρα με αφρικάνες με γαριδες φυτεμενα και μη κλπ
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-03-17, 15:25
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φιλε μου ,δεν θελω να σε προσβαλω η να σε ειρωνευτο
αλλα το ενυδρειο σου ειναι η επιτομη του ασχημου και λαθος ενυδρειου ταυτοχρονα.
Στο λεω αυτο γιατι αναφερθηκες αφενος στο αισθητικο κομματι, και αφετερου στης "βασικες αναγκες" των ψαριων τις οποιες ουτε καν πλησιαζεις.
ΥΓ1
Το 95% των μελων του φορουμ εχουν τα καταλληλα λιτρα και παραμετρους για τα ζωντανα που φιλοξενουν.
ΥΓ2
δες ενα ωραιο ενυδρειο αισθητικα για να εχεις και μετρο συγκρισης γιατι οταν δεν γνωριζουμε δεν ξερουμε και τι να ψαξουμε στο youtube BORKED
εβαλα ενα φυτεμενο μιας και ειναι τα αγαπημενα μου υπαρχουν αντιστοιχα
παραδειγματα απο ενυδρεια με χρυσοψαρα με αφρικάνες με γαριδες φυτεμενα και μη κλπ
Αρχικά η έννοια της αισθητικής και της ομορφιάς είναι μια έννοια πολύ σχετική που ποικίλει παρά πολύ από διάφορες απόψεις. Όποτε δεκτό να μην σου αρέσει το decor αλλά ο καθένας το διαμορφώνει διαφορετικά .
Δεν θα μπορούσα να ασχοληθώ με πραγματικά φυτά όπως και μου δείχνεις που οφείλω να πω ότι το θαυμάζω αλλά Δν μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα. Ο καθένας διαμορφώνει το δικό του χώρο ανάλογα με τα πιστεύω του και ανάλογα το βαθμό απαιτήσεων που θεωρεί σωστό. Αμφιβάλλω αν το 95% του φόρουμ διαθέτει όλες τις απαιτήσεις των ψαριών σε τελείωσε βαθμό περνώντας ένα μικρό δείγμα από ενυδρεία με χρυσόψαρα συγκεκριμένα σε ενυδρεία μικρότερα από το δικό μου έχοντας μέσα 5-6 χρυσόψαρα..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-03-17, 16:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάποιες φορές γινόμαστε κακοί, ή για την ακρίβεια φαίνεται πως ήμαστε κακοί.
Δεν είναι έτσι όμως, δεν έχουμε να χωρίσουμε με κανέναν τίποτα,
ούτε ζηλεύουμε που κάποιος έχει φτιάξει κάποια ψαρόσουπα,
γιατί κάλλιστα μπορούμε να τη φτιάξουμε και εμείς, και προσωπικά την έχω φτιάξει και εγώ και σε χειρότερο βαθμό.
Τελικά όμως δεν είναι κακία να εξηγείς σε κάποιον κάποια λάθη που έχει κάνει,
που στις αρχές τα κάναμε οι περισσότεροι αν όχι όλοι.
Ο στόχος μας είναι να μπορούν να αποκτήσουν όλοι ένα ενυδρείο,
με τον πιο οικονομικό και ξεκούραστο τρόπο.
Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να ακολουθήσουμε κάποιους κανόνες,
που δεν τους βάζουμε εμείς αλλά η φύση.
Ακολουθώντας όμως αυτούς τους κανόνες , έχει αποδειχθεί πως αυτό το χόμπι γίνεται ακόμα ποιο εύκολο αλλά και ποιο οικονομικό.
Γιατί δεν αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε συνέχεια ζωντανά γιατί τα χάνουμε με τις λάθος συνθήκες που τα έχουμε ,
ή δεν αναγκαζόμαστε να προσθέτουμε εξοπλισμό για να καλύψουμε αυτές τις λάθος συνθήκες,
ή δεν ασχολούμαστε καθημερινά με αποτέλεσμα το χομπι να γίνεται βάσανο και να γινόμαστε δέσμιοι του.
Λύσεις και τρόποι υπάρχουν πάρα πολλοί και ο καθένας με διαφορετικό τρόπο προσέγγισης.
Θα σου φέρω για παράδειγμα το 300αρι που ανέφερες με τα 2 μεγάλα ψάρια (ίσως να λες για το δικό μου .
300αρι έχω και εγώ, και δυστυχώς δεν μόνο έχω 2 μεγάλα ψάρια αλλά συνολικά πρέπει να είναι 10, μικρά μεγάλα.
Αν το δεις από μεριά και αυτό είναι λάθος.
Κανονικά θα έπρεπε να είχε μήκος τουλάχιστον 1,5 μέτρο και όχι 1,20 που είναι τώρα,
και αυτό επειδή υπάρχει μέσα ψάρι που τώρα πρέπει να έχει μήκος μαζί με την ουρά πάνω από 36 εκατοστά και χωρίς την ουρά πάνω από 22 εκατοστά.
Σε αυτό το τομέα υπάρχει κάποιος αναγκαστικός συμβιβασμός.
Το ψάρι ήδη έχει φτάσει σε αυτό το μεγάλο μήκος και ευελπιστώ πως δεν θα μεγαλώσει άλλο, και αυτό γιατί ήδη έχει ξεπεράσει το μέσο όρο του συνήθους μεγέθους που βλέπουμε σε ενυδρεία.
Θεωρητικά αναφέρεται πως φτάνουν χωρίς την ουρά γύρω στα 25 εκατοστά αλλά μπορεί να φτάσουν και 30 εκατοστά.
Επίσης ο χαρακτήρας του ψαριού είναι τέτοιος που δεν έχει κυριαρχικά δικαιώματα στο χώρο του και επομένως όλος ο χώρος του ενυδρείου είναι
διαθέσιμος.
Αντίθετα όμως , αν ήταν άλλο είδος ψαριού, όπως σκαλάρια,
παρόλο που είναι πιο μικρά σε μέγεθος από το ψάρι που συζητάμε,
μια ομάδα θα ήθελε περισσότερο χώρο και αυτό λόγο κυριαρχικών δικαιωμάτων στο χώρο.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν ο χώρος είναι σημαντικός όχι μόνο ως προς το χώρο κολύμβησης του ψαριού αλλά και ως κυριαρχικός χώρος.
Το επόμενο είναι η ιχθυοφόρτιση.
Τα 300 λίτρα είναι λίγα έως πολύ λίγα για 10 χρυσόψαρα,
και αυτό όχι για τους παραπάνω λόγους που σου είπα ,
αλλά ως προς τη σχέση λίτρα/χρόνος συσσώρευσης ρύπων.
Δηλαδή, τα 10 αυτά χρυσόψαρα σε 300 λίτρα νερό μπορούν να ανεβάσουν τα νιτρικά στο 20 σε 3 με 4 ημέρες.
Αυτό σημαίνει πως τουλάχιστον κάθε 3-4 ημέρες θα πρέπει να γίνονται αλλαγές της τάξης ακόμα και του 50%.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν θα πρέπει κάθε 3-4 ημέρες να βγάζεις βαρέλια και λάστιχα και να κάνεις αλλαγές.
Αυτό όμως σε κάνει δέσμιο του ενυδρείου, δεν είναι αυτός ο σκοπός μας,
το ενυδρείο το έχουμε για να χαλαρώνουμε και όχι κάθε λίγο και λιγάκι να είμαστε από πάνω.
Ένα σωστό ενυδρείο θα πρέπει να μας απασχολεί για συντήρηση μία φορά την εβδομάδα, αλλιώς θα μας κουράσει γρήγορα και θα το βαρεθούμε,
για αυτό προτείνουμε να υπάρχει μία ήπια ιχθυοφόρτιση.
Αυτό όμως είναι τεχνικό θέμα, αν μπορούμε να δώσουμε τεχνική λύση
και να φροντίσουμε με τεχνικά μέσα έτσι ώστε τα νιτρικά να είναι σε χαμηλά επίπεδα τότε μπορούμε να συμβιβαστούμε κατά κάποιο τρόπο και με αυτό.
Και για να σου δώσω να καταλάβεις, αυτή τη στιγμή που σου γράφω είμαι στη δουλειά , και στο σπίτι μόλις τελείωσε μια αλλαγή της τάξης των 150 λίτρων στο ενυδρείο μου, και αυτό έγινε μόνο του, αυτόματα.
Αυτό δεν το έχω κάνει στα άλλα 2 ενυδρεία, γιατί τεχνικά ήταν αδύνατον.
Έτσι φρόντισα να υπάρχει τέτοια ιχθυοφόρτιση που να μη χρειάζονται συντήρηση περισσότερες φορές από 1 φορά την εβδομάδα ή και ακόμα 10 ημέρες σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω.
Όλα αυτά βέβαια δεν έγιναν από τη μια στιγμή στην άλλη ,
αλλά σταδιακά και με παρατηρήσεις για να βρεθεί ο καλύτερος τρόπος.
Γιατί και εγώ στην αρχή είχα κάνει τα ίδια λάθη με εσένα ,
και είχα πάλι 10 χρυσόψαρα σε 55 λίτρα,
και το αποτέλεσμα ήταν να φτάσω να κάνω αλλαγές 2 φορές την ημέρα από 40 λίτρα τη φορά, να χάσω 2 ψάρια μεγάλα, και να χαρίσω αλλά 4.
Έτσι έπρεπε να επιλέξω ,
ή να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο για αυτά τα ψάρια
ή να τα δώσω και βάλω άλλο είδος ψαριών στο ενυδρείου που ήδη είχα.
Έτσι επέλεξα το 1ο, αλλά επειδή ήξερα πως η "πλεονεξία" είναι ένα από τα ελαττώματα μου, φρόντισα να δώσω κάποιες τεχνικές λύσεις για αν έχω ένα "σωστό" περιβάλλον.
Για αυτό λοιπόν , επειδή πρώτος εγώ έχω κάνει τα ίδια λάθη,
προτείνω και επιμένω και ίσως να φαίνεται πως "φωνάζω" ,
οι νεότεροι στο χόμπι να προσέξουν την ιχθυοφόρτιση των ενυδρείων τους.
Για τη διαφορετικότητα των παραμέτρων που θέλει το κάθε είδος δεν νομίζω
πως χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω,
εκεί δεν υπάρχουν συμβιβασμοί,
ή αν υπάρχουν κάποιοι είναι μέσα στα όρια του φυσικού περιβάλλοντος που ζουν τα ψάρια, εννοώ θερμοκρασίες , σκληρό-μαλακό νερό, όξινο-αλκαλικό περιβάλλον.
Όπως επίσης για τη συμβατότητα σε θέμα χαρακτήρα τους κάθε είδους ψαριού.
Δεν είναι σωστό να βάζουμε ένα κυνηγό μαζί με το θήραμα του,
είναι άδικο,
ούτε να βάζουμε ψάρια με έντονα κυριαρχικά δικαιώματα γιατί τότε θα υπάρχουν έντονες αψιμαχίες, που και αυτό είναι άδικο.
Στη φύση τα θηράματα έχουν πολλές εναλλακτικές να αποφύγουν τον κυνηγό τους, σε ένα κλειστό κουτί όμως όπως ένα ενυδρείο δεν υπάρχει καμία εναλλακτική και θα καταλήξει το θήραμα να γίνει γεύμα.
Για αυτό λοιπόν , φρόντισε να βάλεις στο ενυδρείο σου ,
τη κατάλληλη ιχθυοφόρτιση
και τη κατάλληλη ιχθυοσύνθεση
σύμφωνα με αυτά που μπορείς να προσφέρεις στα ζωντανά που θες να "φιλοξενήσεις".
Και όλα τα παραπάνω χωρίς να γίνεις δέσμιος του χόμπι,
και τότε να είσαι σίγουρος πως θα απολαύσεις ατέλειωτες ώρες χαλάρωσης
μπροστά σε ένα ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-03-17, 16:36
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φίλε μου τα ποστ σου είναι σαν να έχω μπει εγώ σε φόρουμ με μαθηματικούς και να τούς λέω 1+2= 7 και μετά να τούς εξηγώ για υποκειμενικοτητες προσωπικά γούστα κλπ
Το ενυδρείο σου είναι η επιτομή του λάθους χρυσόψαρα με σκαλαρια μαζί, είναι ανέκδοτο. Φιλικά στα λέω δεν έχω κάτι να κερδίσω,αν μείνεις στο χόμπι και το κάνεις σωστά,όχι πολλά πράγματα απλά τα βασικά να καταλαβεις,θα διαβάζεις μετά από κάνα χρόνο τα ποστ σου και θα γελάς και εσύ ☺,αυτά από εμένα και καλή συνεχεια.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-03-17, 20:35
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Δεκτές όλες οι συστάσεις μιας και δεν έχω προσωπικά επιχειρήματα να ισχυριστώ το αντίθετο λόγω απειρίας αλλά αυτά που έλεγα είναι απόψεις απο υποτίθεται πιο ''έμπειρους''. Δηλαδή ρε φίλε δεν νοείται να μου λέει ο πετσοπας ναι πάρε σκαλαρι ενω ξέρει για τα χρυσόψαρα για να βγάλει 8 ευρώ, το θεωρώ τραγικό και λυπηρό. Επίσης είναι κρίμα που η μόνη πηγή ενημέρωσης να είναι φόρουμ τέτοια. Γιατί εψαχνα απο την αρχή πληροφορίες και έπεσα σε πολλά σιτε παραπληροφόρησης.
Φίλε μου Τάκη τα λες πολύ ωραία και έχεις δίκιο. Το δικο σου ενυδρείο έλεγα ναι τα εβλεπα στο προφίλ σου αξιοθαύμαστα μεν αλλά μου φαίνεται περίεργο 2 χρυσόψαρα σε τετοιο μέγεθος, ίσως να έχουμε αφομοιώσει διαφορετική εικόνα για τα χρυσόψαρα όπως προανέφερες.!


Εν κατακλείδι αφαιρώντας τα 2 χρυσόψαρα και το roseline (δεν έχω ιδέα τι να κάνω/ και στο petshop να τα επιστρέψω κάπως έτσι και χειρότερα λογικά θα καταλήξουν ) θα βελτιωθεί η κατάσταση με 2 ξιφοφόρους 2 μελανοταινίες και το σκαλάρι ? Η μπορώ να προσθέσω ακόμη μία μελανοταινία γτ για να θεωρείται κοπάδι πρέπει να είναι over 2 (ετσι μου είπαν δεν ξέρω αν ισχύει)
Επίσης θα προσπαθήσω να αφαιρέσω τα πλαστικά decor προσθέτωντας κάτι πιο φυσικό η και τπτ. Κάτι τελευταίο το αν χρειάζεται ένα ενυδρείο αλλαγή νερού το καταλαβαίνεις αποκλειστικά απο τις μετρήσεις του νερού. ?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-03-17, 21:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα δες μια συζήτηση που είχαμε σήμερα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96574
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχάριος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση σχετικά με ΝΟ3 Netrino Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 27-06-13 15:37
Ερώτηση σχετικά με φυτά nikolokithaki Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 13-10-12 16:20
ερώτηση σχετικά με εξ. φίλτρο mac32 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 13-04-11 21:19
Ερώτηση σχετικά με UV sterlizer gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 15-05-09 08:58
Ερώτηση σχετικά με την ανάπτυξη των φυτών μου noe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 07-09-07 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13447 seconds with 13 queries