Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-11, 12:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή βιβλιο για εκπαιδευση σκυλων.

μου ζητηθηκε να ψαξω στο ιντερνετ για καποιο βιβλιο εκπαιδευσης σκυλων.
αν και ο σκυλος μαλλον θα παει και σε εκπαιδευτη για βασικη υπακοη και εκπαιδευση φυλακα....θελουν και καποιο βιβλιο σχετικο να διαβασουν.
με την αναζητηση βρηκα πολλα...αλλα ηθελα να παρω καποια γνωμη απο οσους γνωριζουν απο σκυλια (εχω δει αρκετους εδω μεσα) και εχουν εντοπισει καποιο καλο.
δεν περιμενουν φυσικα να εκπαιδευσουν το σκυλο με το βιβλιο...αλλα σαν βοηθημα και μπουσουλα..τι πρεπει να προσεχουν κ.τ.λ.
γνωριζετε καποιο??
σταθηκα λιγο σε αυτο http://www.stamoulis.gr/ViewShopProd...oductId=399219 βλεποντας τα περιεχομενα του.
__________________
  #2  
Παλιά 03-05-11, 12:54
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. είναι δίκοπο μαχαίρι δυστυχώς το θέμα της εκπαίδευσης σε ότι αφορά τα βιβλία. και για να σου δώσω και ένα παράδειγμα που σίγουρα θα το καταλάβεις, είναι σα να πεις ότι θα διαβάσεις κάποιο βιβλίο για το πως θα ρίξεις μια γυναίκα
όπως καταλαβαίνεις έχει διαφορά ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ θα εφαρμόσει αυτά που γράφει το βιβλίο, αλλά ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ θα τα εφαρμόσει.
το μόνο που βοηθάει ένα τέτοιο βιβλίο είναι να πάρει ο ιδιοκτήτης μια πρώτη γεύση για τον τρόπο που σκέφτονται και αντιδρούν τα σκυλιά.
θα μπορούσα να σου μιλάω ώρες για το θέμα αυτό αλλά είμαι σίγουρος ότι με το χαρακτηριστικό παράδειγμα που σου έγραψα, τα έχεις καταλάβει όλα
  #3  
Παλιά 03-05-11, 13:47
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

αχαχαχα πολύ καλο ......!!!!

Βλεπε τον cesar στο N.Geographic.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
  #4  
Παλιά 03-05-11, 13:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

αλλά και http://www.dogforum.gr/v3/showthread...81%CE%AC%CF%82


http://www.dogforum.gr/v3/showthread...%CE%BF%CF%82-2


αν δεν είναι δόκιμη η επισύναψη λίνκ απο άλλο φόρουμ ζητώ συγνώμη


όντως δεν μαθαίνεις να εκπαιδευεις τον σκύλο σου απο βιβλία
αλλά το να μάθεις "πως" καταλαβαίνει ο σκύλος είναι πολύ χρήσιμο

και αν το "έχεις" και ο σκύλος είναι "δεκτικός" μπορεί και να τα καταφέρεις

ο εκπαιδευτής εκπαιδευει όλα τα σκυλιά-και γιαυτό τον λένε εκπαιδευτή
τον σκύλο "σου" όμως μπορείς να τον μάθεις τα βασικά εύκολα-και ίσως αν το "έχεις" ξαναλέω ,και περισσότερα


πάντως
επειδή παίζουν πολλοί που δηλώνουν εκπαιδευτές χωρίς να είναι
και ειδικά για εκπαίδευση φύλακα
προσοχή πολύ

τα περισσότερα σκυλιά που πήγαν για φύλακες γύρισαν "δαγκώνω όποτε νά ναι όποιον να ναι"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 03-05-11 στις 23:35
  #5  
Παλιά 03-05-11, 15:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω. εχω ηδη μεταφερει τα σχολια σας.
__________________
  #6  
Παλιά 03-05-11, 15:31
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
αχαχαχα πολύ καλο ......!!!!

Βλεπε τον cesar στο N.Geographic.....

ο σέζαρ είναι "ακατάλληλον για αρχαρίους"
οι μεθόδοι του είναι ως επι το πλείστον άκυρες έως απαράδεκτες
  #7  
Παλιά 03-05-11, 15:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ξεχασαμε κατι
τι ρατσα ειναι ο σκυλος ?
ειναι αρσενικο η θυλικο ?
αυτος που θα τον εκπεδευσει ειναι αντρας η γυναικα ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #8  
Παλιά 03-05-11, 15:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προκειται για νεαρο αρσενικο ντομπερμαν και αρσενικο εκπαιδευτη αγνωστης ηλικιας..
δεν ειναι δικος μου ο σκυλος και δεν ξερω πολλες λεπτομερειες ...απλα μου ζητησαν αν μπορω να βρω και καποιο σχετικο βιβλιο να μελετησουν...για το οποιο δε νομιζω οτι εχει σχεση το φυλο...ειτε του σκυλου ειτε του εκπαιδευτη
__________________
  #9  
Παλιά 03-05-11, 15:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
προκειται για νεαρο αρσενικο ντομπερμαν και αρσενικο εκπαιδευτη αγνωστης ηλικιας..
δεν ειναι δικος μου ο σκυλος και δεν ξερω πολλες λεπτομερειες ...απλα μου ζητησαν αν μπορω να βρω και καποιο σχετικο βιβλιο να μελετησουν...για το οποιο δε νομιζω οτι εχει σχεση το φυλο...ειτε του σκυλου ειτε του εκπαιδευτη
κι ομως να σου πω τη συνταγη αυτος που εχει το σκυλι μπορει να το εχει 24 ωρες μαζι του και να του μιλαει ?
κανενας εκπεδευτης στον κοσμο δε μπορει να εκπεδευσει σκυλο αλλουνου δεν εχουμε ολοι τα χουγια του εκπεδευτη σωστα και αυτα που λενε ειναι βλακιες εχω δει εκπεδευμενα σκυλια που διπλα στον δικο μου το μουργο ηταν ανεκπεδευτα αλλα οπως ειπα τον ειχα ολη μερα μαζι μου παντου ακομα και στα μπαρακια οσο για το θεμα φυλακας ειναι να το εχει ο σκυλος κανεις δε μπορει να του το μαθει ... και αν προσπαθησει ειναι αυτο που γραφει ο φιλος πανω εξαγριονετε ο σκυλος και δαγκωνει οποτε και οπου και χωρις λογο

οσο για το φυλο που ρωτησα που ειναι πολυ σιμαντικο
οταν το σκυλι ειναι θυλικο και το αφεντικο αντρας δημιουργητε αλλη σχεση ερωτικη θα ελεγα και εκπεδευετε ποιο ευκολα
οταν ο σκυλος ειναι αρσενικος και το αφεντικο αντρας η σχεση τους ειναι σαν ο φανταρος με το λοχαγο του και οταν μιλαμε και για ντομπερμαν που ειναι κυριαρχη ρατσα αν τον καλομαθουν και του κανουν τα χατηρια η καταλαβει οτι αμα βγαλει δοντια το αφεντικο τον φωβατε τοτε την πατησε ο φιλος σου μετα τους 9 μηνες παντος να του το πεις θα αρχησουν οι μαγκιες και να μη τον λυπηθει 5-6 μπατσες παντα κανουν καλο σε τετειεσ περιπτοσεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #10  
Παλιά 03-05-11, 16:01
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
ο σέζαρ είναι "ακατάλληλον για αρχαρίους"
οι μεθόδοι του είναι ως επι το πλείστον άκυρες έως απαράδεκτες

Θα σου αφήσω το πεδίο ελεύθερο... Να μη γράφουμε τα ίδια και μα μη μου παρεξηγησεις το αβατάρ μου...
__________________
  #11  
Παλιά 03-05-11, 16:12
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
οι μεθόδοι του είναι ως επι το πλείστον άκυρες έως απαράδεκτες
γιατι ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
  #12  
Παλιά 03-05-11, 18:23
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

καταρχάς μόνο δικά μου σκυλιά έχω εκπαιδευσει και αυτά μόνο στα τελείως βασικά
\αλλά έχω φίλους με σκύλους που χορευουν κάνουν ράνουν φιάνουν
άλλους με σκύλους που πηδάνε εμπόδια και ρίχνουν κάτω ανθρώπους με το δάγκωμα τους
κι άλλους που τα σκυλιά τους παριστάνουν πως ξέρουν πρόσθεση ή αν τους κάνεις "μπάαααμ σε έφαγα" πέφτουν ξερά και πετάνε και την γλώσσα έξω

όλα αυτά τα λέω για να καταλάβετε ότι δεν είμαι εκπαιδευτής αλλά δεν είμαι και εκτός τόπου και χρόνου με την εκπαιδευση

απλά τον Μίλαν δεν τον εγκρίνω προσωπικά γιατί τα σκυλιά τα πονάει-τα χτυπάει και τα τρομοκρατεί χρησιμοποιώντας απλά τον ταχύτερο τρόπο σπασίματος σκύλου που υπάρχει
καθότι συνήθως τα σκυλιά που μας δείχνει δεν δουλευτηκαν καθόλου όταν έπρεπε και συν τις άλλοις έχουν αναπτύξει και παγιώσει διάφορες συμπεριφορές απο βαρεμάρα κυρίως ή και φοβίες
βέβαια υπάρχουν και άλλοι του χώρου που διαφωνούν και αντιπροτείνουν ότι εφόσον αυτά τα σκυλιά είναι τελειωμένα οι μέθοδοι του μίλαν είναι οι μόνοι διαθέσιμοι

τελικά επειδή πραγματικά ποτέ δεν ξέρουμε σε ένα τηλεοπτικό σόου ποιά είναι η αλήθεια και ποιό το ψέμα θεωρώ ότι τουλάχιστον το να βλέπει κάποιος μίλαν και να "κλέβει" τέχνη για τον σκύλο του που είναι κουτάβι ή που δεν είναι κανα βαρεμένο που δαγκώνει ή που κάνει σαν υστερικό για ψύλλου πήδημα είναι τουλάχιστον αυτοκαταστροφικό και σίγουρα βάρβαρο προς τον σκύλο

Για το πόστ του Χάρη - θα θεωρήσω ότι κάνει πλάκα για να "ανάψω"

αλλά ξύλο στον σκύλο δεν παίζει με τίποτα.......
δεν λέω ότι δεν θα φέρει αποτέλεσμα ,ανάλογα τον σκύλο πάλι(γιατί υπάρχουν και σκυλιά που αν αρχίσει το ξύλο "καίγονται" και τελειώνουν)
αλλά ο ίδιος σκύλος χωρίς ξύλο θα έφερνε πολύ πιο μόνιμα πολύ πιο σίγουρα και πολύ πιο τίμια αποτελέσματα

απλά το σκυλί πρέπει να δουλευτεί απο 2 μηνών ΣΩΣΤΑ με κοινωνικοποίηση,να είναι άνετο και ήρεμο
και μετά πρέπει να μάθει ότι το φαί η βόλτα το νερό (οι πόροι που λέμε) κερδίζονται και δεν είναι δεδομένα (όπως παντού άλλωστε)
ύστερα απλά του μαθαίνεις πότε θα κάνει τί (το γιατί το έχει μάθει απο πρίν)

με το ξύλο απλά το συστήνει σε έναν κόσμο που η βία φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα ή το κάνεις να σε χέζεται.....


για το φύλλο ίσως να στέκει λίγο τώρα που το σκέφτομαι -αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με σεξουαλικότητα κλπ αλλά ότι ανάλογα τον σκύλο "αποδίδει" καλύτερα ο γλυκός τόνος φωνής ή ο αυστηρός
τώρα αν είναι γυναίκα και έχει φωνή λοχία μονιμά
ή άντρας με φωνή .... γλυκιά και πρίμα
ο σκύλος δεν θα κάτσει να μυρίσει αχαμνά τους πόρους που λέγαμε θέλει να εξασφαλίσει
  #13  
Παλιά 03-05-11, 19:53
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
γιατί τα σκυλιά τα πονάει-τα χτυπάει και τα τρομοκρατεί χρησιμοποιώντας απλά τον ταχύτερο τρόπο σπασίματος σκύλου που υπάρχει
τωρα εδω νομιζω οτι υπερβαλεις..... Εχω δει τα περισσότερα επεισοδια του και δεν ειδα ποτε κατι τετοιο.... Να μην θεωρεις τη μεθοδο του σωστη για καποιο λογω που εγώ αγνοω σεβαστό, αλλά όχι να λεμε και οτι θελουμε.......

Παράθεση:
υπάρχουν και άλλοι του χώρου που διαφωνούν και αντιπροτείνουν ότι εφόσον αυτά τα σκυλιά είναι τελειωμένα οι μέθοδοι του μίλαν είναι οι μόνοι διαθέσιμοι
μπορει να ειναι και ετσι...

Παράθεση:
απλά το σκυλί πρέπει να δουλευτεί απο 2 μηνών ΣΩΣΤΑ με κοινωνικοποίηση,να είναι άνετο και ήρεμο
και μετά πρέπει να μάθει ότι το φαί η βόλτα το νερό (οι πόροι που λέμε) κερδίζονται και δεν είναι δεδομένα (όπως παντού άλλωστε)
ύστερα απλά του μαθαίνεις πότε θα κάνει τί (το γιατί το έχει μάθει απο πρίν)

με το ξύλο απλά το συστήνει σε έναν κόσμο που η βία φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα ή το κάνεις να σε χέζεται..
Συμφωνω και εγω μαζι σου.......αλλα το ξυλο που το ειδες......?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
  #14  
Παλιά 03-05-11, 20:41
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

για το ξύλο απάντησα στον Χάρη-όχι σε εσένα

για τον Μίλαν αν ψάξεις στο youtube θα βρείς πολλά βίντεο με αργή κίνηση ή βίντεο απο "πρίν το μοντάζ" και θα καταλάβεις...

http://www.youtube.com/watch?v=RFCGt...embedded#at=95

http://www.youtube.com/watch?v=9iUeD...embedded#at=90

και πολλά ακόμα...

γενικά είναι μιά αμφιλεγόμενη προσωπικότητα
  #15  
Παλιά 03-05-11, 20:58
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Αν πραγματι χτυπουσε τα σκυλια μπροστα στους ιδιοκτητες δεν νομιζεις οτι θα υπηρχε θεμα ? Ποσο μαλλον που πολλοι απο αυτους ειναι και "καποιοι".....
Το πρωτο βιντεο εχει τα κλασικα αγγιγματα που κανει..... Ε δεν ειναι κλωτσια αυτο....Πιο πολύ τρομαζει .....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
  #16  
Παλιά 03-05-11, 23:06
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

τι θέμα?
γιατί δεν πάνε πολλοί τον σκύλο τους για εκπαιδευση σε σκιτζήδες και τους το κάνει το σκυλί τηγανιτό με το ηλεκτρικό κολλάρο μπροστά τους?
εδώ είναι ο dog whisperer σε παγκόσμιο δίκτυο τηλεόρασης -συγγραφέας βιβλίων κλπ κλπ

τα κλασσικά αγγίγματα (όπως λέει ο ίδιος) για κάποιους κατατάσσονται στις βίαιες πράξεις

πλέον τα σκυλιά εκπαιδευονται χωρίς καν άγγιγμα (ούτε καν λουρί)
το να κλωτσάς τον σκύλο με το τακούνι σου στην κοιλιά του που είναι και το μοναδικό ακάλυπτο και ευαίσθητο σημείο πάνω στον σκύλο δεν είναι άγγιγμα

κι αν είναι άγγιγμα αυτό
το χάδι στον λαιμό που κάνουμε όλοι μας τι είναι? Μηδέν τίποτα?

ας μην κάνουμε το φόρουμ σκυλοφόρουμ όμως
το γεγονός είναι ότι παγκοσμίως μεγάλη μερίδα αυτών που ασχολούνται με σκυλιά και εκπαιδευση (και ειδικά με θετική εκπαίδευση) τον κατηγορούν
δεν είμαι αρκετά καταρτισμένος για τίποτα παραπάνω παρά μεταφορά αυτών που λένε
προσωπικά δεν έχω χρειαστεί να ασκήσω οποιαδήποτε καταπίεση (πέραν του ΜΗ) σε κανέναν σκύλο μου εδώ και 25 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ή ανάγκη για κάτι παραπέρα

θεωρώ πάντως περισσότερο dog whisperer εμένα (γιατί σπάνια τους φωνάζω ) παρά αυτόν με τους πνίχτες τα φίμωτρα και τα τακουνάκια

και αυτό που με αγχώνει και "πετάχτηκα" σε αυτό το θέμα να σχολιάσω
είναι διάφοροι ημιμαθείς (με την καλή έννοια,κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης) που δεν θα συνειδητοποιήσουν ότι αυτές οι μεθόδοι δεν είναι εντάξει ,τουλάχιστον για έναν σκύλο χωρίς εγκατεστημένα προβλήματα
  #17  
Παλιά 04-05-11, 00:40
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ?

Επειδη αντιλαμβανεται τον σκυλο τελειως λαθος με κριτηρια τα οποια δεν συμφωνουν με την φυση του σκυλου που οπως ειναι φυσικο συμφωνα με την αντιληψη του δεν υπαρχει σκυλος που να ειναι ισορροπημενος

Ο σκυλος για να δουλεψει με τον χειριστη του ή αφεντικο του πρεπει να εχει μια Α σχεση

Η σχεση πρεπει να ειναι καλη και το ζευγαρι δεμενο , αυτο ξεκιναει απο το αφεντικο που σεβεται τον σκυλο του και την φυση του σκυλου γενικοτερα

Οταν ενας σκυλος βγαινει βολτα και τραβαει στο λουρι , δεν το κανει επειδη θελει να ειναι αρχηγος και για αυτο προσπερνα το αφεντικο του , αλλα επειδη το αφεντικο δεν του εχει δωσει καποιον στοχο , κοινως ο σκυλος δεν ξερει τι να κανει και τραβαει , ο Μιλαν αντι να δωσει κινητρο στον σκυλο τον κλωτσαει ή τον πνιγει

Στην εκπαιδευση σκυλων ( και μιλαω για σοβαρες καταστασεις με επιθετικα σκυλια , ατυνομιας , σπορ , στρατου ) οι σκυλοι δουλευονται συμφωνα με τα ενστικτα τους , εκφραζονται δηλαδη , η καθε ασκηση ( εντολη ) γινεται με σκοπο την επιβραβευση ( κινητρο δλδ τροφη και παιχνιδι )

Στην " εκπαιδευση " του μιλαν το κινητρο απουσιαζει εντελως , ο σκυλος που κανει κατι που δεν θελουμε δεν μαθαινει να κανει αυτο που θελουμε με σκοπο την επιβραβευση αλλα μαθαινει οτι αμα εκφραζει τον εαυτο του θα πονεσει

Λεει οτι σωζει φοβικους και επιθετικους σκυλους απο την ευθανασια , μεχρι τωρα πραγματικα φοβικο σκυλο δεν εχω δει στην εκπομπη του , φοβικος ειναι οπ σκυλος που οταν ερθει αντιμετωπος με την φοβια του σχεδον πεθαινει , οπως και να εχει ομως εναν σκυλο που φοβαται δεν τον φοβιζεις περισσοτερο αλλα τον κανεις να νιωσει ωραια προσφεροντας του ενα κινητρο για να γεφυρωσει το χασμα που δημιουργει η φοβια του ( το ιδιο και για τους σκυλους που γινονται επιθετικοι λογω φοβου ) , ο Μιλαν απλα μαθαινει τον σκυλο οτι οποτε θα εκφρασει την φοβια του θα πονεσει , οποτε ο σκυλος δεν εκφραζεται


Ενας σκυλος που ειναι επιθετικος χωρις να φοβαται , ειναι θησαυρος για εναν που ξερει να τον δουλεψει γιατι η επιθετικοτητα του μπορει να γινει το κινητρο ωστε ο σκυλος να κανει παππαδες , ο Μιλαν μεχρι τωρα εχει φροντισει ετσι ωστε δεν εχει πεσει σε σκυλο που πραγματικα πιστευει στον εαυτο του ( για να ξεκαθαριζουμε ορισμενα πραγματα για τις ικανοτητες του )

Ο Μιλαν λεει οτι : ο σκυλος πρεπει να μας αφηνει να περασουμε την πορτα , να σηκωνεται για να περασουμε , να μην ανεβαινει στους καναπεδες γιατι λογω του οτι ειναι ψηλοτεροι απο το πατωμα και οταν το κανει προσπαθει να ανεβει στην ιεραρχια ( επειδη ο καναπες ειναι μαλακος ανεβαινουν ) να μην τραβαει στην βολτα , να μην γαυγιζει σε ξενους κλπ

Οποτε , στρεσσαρει ειτε με πονο ειτε οχι τον σκυλο καθε φορα που αυτος φοβαται , καθε φορα που αυτος εκφραζει το φυσιολογικοτατο ενστικτο της προστασιας του ζωτικου του χωρου , καθε φορα που παει να περασει την πορτα πριν απο εμας , καθε φορα που κοπροσκυλιαζει σαν σκυλος στο πατωμα και δεν σηκωνεται για να περασουμε , καθε φορα που βγαινει βολτα και επειδη δεν εχει επικοινωνια με εμας ή/και στοχο - κινητρο μην ξεροντας τι να κανει τραβαει μπροστα ειτε για να εκτονωθει ειτε για να γεφυρωσει το αγχος λογω της ελλειψης κινητρου

Σχεδον ολα τα σκυλια που παρουσιαζει ως ετοιμα παρουσιαζουν σημαδια αγχους , ο Μιλλαν ομως λεει οτι ειναι ηρεμα και κουλ πλεον

Με λιγα λογια ο Μιλλαν δεν κανει τιποτα για να μην συνδεσει ο σκυλος τις δυσαρεστες εμπειρειες με τον ιδιοκτητη του η για να δημιουργησει σχεση αλληλοσεβασμου στο ζευγαρι και αναγκαζει τον σκυλο να μην δειχνει τα συναισθηματα του και αυτο λεγεται σπασιμο προσωπικοτητας , ο μονος τροπος να υπαρχει ενα αποτελεσμα εστω και ψευτικο μεσα στο χρονικο διαστημα μιας εκπομπης

εσεις αυτο το θεωρειτε εκπαιδευση , σχεση χειριστη - σκυλου , και χαλαρο σκυλο ;

Για να προλαβω καποιες συνηθισμενες αποριες , οταν ο σκυλος ειναι μεγαλος και με εδραιωμενα προβληματα απλα ξεκιναμε παλι απο το 0 λες και ειχαμε κουταβι μεχρι εκει που θα φτασει ενας ενηλικας σκυλος και χωρις τρομερες απαιτησεις σεβομενοι τον σκυλο

Οι σκυλοι δεν κανουν τιποτα χωρις κινητρο οπως και οι περισσοτεροι απο εμας για αυτο και η αναγκαιοτητα της επιβραβευσης

Χαρη λαθος οι σφαλιαρες , κινητρο και ανακατευθυνση θελει ο σκυλος και αν χρειαστει διορθωση οι σφαλιαρες ειναι λαθος τροπος
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #18  
Παλιά 04-05-11, 00:43
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή


Με απλά λόγια positive training - θετική εκπαίδευση.....
__________________
  #19  
Παλιά 04-05-11, 03:16
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφερονται όλα αυτα που ακούγονται. Τον τελευταίο καίρο παρακολουθούσα την εκπομπη που και που, και μου φαίνονταν λογικα. Ειχαμε σκυλο οικογενειακώς απο τοτε που ήμουν ακόμα στην περπατούρα αλλα δεν ειχα ασχοληθεί ποτε με την εκπαιδευση και δεν γνώριζα. Εβλεπα την εκπομπη ωστε οταν αργοοοοοοοοοοοοοοοοτερα ισως παρω καποιον σκύλο εγώ, να έχω καμια ιδέα για το τι να κανω.

Δηλαδή, απο αυτά που λέτε για ενα κουτάβι με το οποίο ξεκινας απο το 0 πρεπει να προμηθευτείς μπολικες λιχουδιες, και όχι περιλαιμια που σφιγγουν κτλπ...;

Οταν ενας ενηλικός σκύλος (αρσενικος γερμανικος ποιμενικός) δεν αφήνει κανεναν απολύτως αγνωστο να πλησιασει, και μπορει να επιτεθει σε καποιον γνωστό αμα τον ακουμπήσει, τότε ποια ειναι η σωστή προσεγγιση; Υποθετικά μιλαμε!
__________________
Γιώργος
  #20  
Παλιά 04-05-11, 08:38
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Eκανα τον κοπο και διαβασα ολες τις αποψεις που γραφτηκαν, σε πολλα βρηκα ορθοτητα σε αλλα σφαλματα δεν θελω να μεινω σε επιμερους σημεια γιατι θα ανοιξουμε παλι ατελειωτες αντιπαραθεσεις. Εγω θα πω κατι ποιο απλο, που μπορει να τεθη σαν βαση. Ολοι πρεπει να συμφωνησουμε οτι για να εκπαιδευτη καποιο ζωο πρεπει να πειθαρχηση η να υπακουση ποιο απλα. Ο ανθρωπος ειναι το ποιο εξυπνο και δυσκολο ζωο και ομως πειθαρχητε με διαφορες μεθοδους. Το ιδιο συμβαινη και με τα ζωα και δει τα σκυλια. Αναλογα με τον βαθμο της πειθαρχιας η της εκπαιδευσης που θελουμε να φτασουμε ειναι και οι μεθοδοι. Απο οτι εχω διαβαση οσοι εχουν ασχοληθη με εκπαιδευσεις σκυλων ετυχε να ειναι η αστυνομικοι που λογω πειρας γραψαν καποια βιβλια η ανθρωποι οι οποιοι ειχαν σχεση με την πειθαρχια γενικα. Δεν αποκλειω και γιατρους η εκτροφεις αλλα υπαρχουν βασικοι κανονες πανω στην εκπαιδευση που πρεπει να ακολουθουνται αλλιως εχουμε κινδυνο αρνητικων αποτελεσματων. Οπως πλαθεται ενας δυνατος ανδρας και αποκτα δυναμη και τεχνη πολεμικη στις ειδικες δυναμεις κατι παρωμοιο συμβαινη και με τον σκυλο. Αλλα εχουμε και το πλεονεκτημα στο ζωο οτι απο φυση του εχει χαρισμα που προστατευη τον χωρο του οπως και ο ανθρωπος αλλωστε. Ειναι νομοι διαβιωσης και δεν μπορουμε να τους αλλαξουμε απλα να τους προσδιορισουμε. Τωρα θεμα ξυλου κτλπ δεν ενδεικνυνται πουθενα γιατι δημιουργουν φοβεια και κομπλεξ, υπαρχουν πολλες αλλες μεθοδοι υπακοης και επιβραβευσης. Ειναι μεγαλο θεμα και πιστευω πως δεν μπορει να βασισθη καποιος την εκπαιδευση του σκυλου του, εαν δεν δει και προσεξη πως γινεται σε αλλα σκυλια για να μην καταντηση να εχει ενα (καμμενο) σκυλι. Αυτος ειναι για μενα ο λογος που δεν θελω να μου εκπαιδευσουν αλλοι τα δικα μου τα ζωα και προτιμω να χασω πολυ χρονο δικο μου και να πετυχω αποτελεσματα που θα με φερουν και ποιο κοντα με τον σκυλο αλλα και θα εχω τα αποτελεσματα που θελω. Το να διαβασεις δυο και τρια βιβλια δεν ειναι κακο μαθαινης το πως θα τα εφαρμωσης ειναι το δυσκολο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
  #21  
Παλιά 04-05-11, 10:33
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

οσο αφορα για τον μιλαν επειδη το παρακολουθω χρησιμοποιει λιγο βια αφου τραβαει κατι τακουνιες...
βεβαια ειναι ενα σοου και δεν ξερεις τι εχει προηγηθει πριν δουμε το τελικο αποτελεσμα στην τηλεοραση μας

επισης σε σκυλια που ειναι κυριαρχικα τους κανει στειρωση
  #22  
Παλιά 04-05-11, 12:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ασχετα μηνυματα παρακαλω με πμ
__________________
  #23  
Παλιά 04-05-11, 13:44
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
EΑυτος ειναι για μενα ο λογος που δεν θελω να μου εκπαιδευσουν αλλοι τα δικα μου τα ζωα και προτιμω να χασω πολυ χρονο δικο μου και να πετυχω αποτελεσματα που θα με φερουν και ποιο κοντα με τον σκυλο αλλα και θα εχω τα αποτελεσματα που θελω. Το να διαβασεις δυο και τρια βιβλια δεν ειναι κακο μαθαινης το πως θα τα εφαρμωσης ειναι το δυσκολο.
Το σωστο ειναι ενας εμπειρος να ειναι διπλα σου οταν δουλευεις τον σκυλο σοθ να σου δειξει πως θα μαθεις εσυ την υπακοη στον σκυλο σου

Σωστο αυτο για τα βιβλια , αλλο η θεωρια αλλο η πραξη και ο σκυλος ειναι μονο πραξη
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #24  
Παλιά 04-05-11, 18:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχάς μόνο δικά μου σκυλιά έχω εκπαιδευσει και αυτά μόνο στα τελείως βασικά
\αλλά έχω φίλους με σκύλους που χορευουν κάνουν ράνουν φιάνουν
άλλους με σκύλους που πηδάνε εμπόδια και ρίχνουν κάτω ανθρώπους με το δάγκωμα τους
κι άλλους που τα σκυλιά τους παριστάνουν πως ξέρουν πρόσθεση ή αν τους κάνεις "μπάαααμ σε έφαγα" πέφτουν ξερά και πετάνε και την γλώσσα έξω

όλα αυτά τα λέω για να καταλάβετε ότι δεν είμαι εκπαιδευτής αλλά δεν είμαι και εκτός τόπου και χρόνου με την εκπαιδευση

απλά τον Μίλαν δεν τον εγκρίνω προσωπικά γιατί τα σκυλιά τα πονάει-τα χτυπάει και τα τρομοκρατεί χρησιμοποιώντας απλά τον ταχύτερο τρόπο σπασίματος σκύλου που υπάρχει
καθότι συνήθως τα σκυλιά που μας δείχνει δεν δουλευτηκαν καθόλου όταν έπρεπε και συν τις άλλοις έχουν αναπτύξει και παγιώσει διάφορες συμπεριφορές απο βαρεμάρα κυρίως ή και φοβίες
βέβαια υπάρχουν και άλλοι του χώρου που διαφωνούν και αντιπροτείνουν ότι εφόσον αυτά τα σκυλιά είναι τελειωμένα οι μέθοδοι του μίλαν είναι οι μόνοι διαθέσιμοι

τελικά επειδή πραγματικά ποτέ δεν ξέρουμε σε ένα τηλεοπτικό σόου ποιά είναι η αλήθεια και ποιό το ψέμα θεωρώ ότι τουλάχιστον το να βλέπει κάποιος μίλαν και να "κλέβει" τέχνη για τον σκύλο του που είναι κουτάβι ή που δεν είναι κανα βαρεμένο που δαγκώνει ή που κάνει σαν υστερικό για ψύλλου πήδημα είναι τουλάχιστον αυτοκαταστροφικό και σίγουρα βάρβαρο προς τον σκύλο

Για το πόστ του Χάρη - θα θεωρήσω ότι κάνει πλάκα για να "ανάψω"

αλλά ξύλο στον σκύλο δεν παίζει με τίποτα.......
δεν λέω ότι δεν θα φέρει αποτέλεσμα ,ανάλογα τον σκύλο πάλι(γιατί υπάρχουν και σκυλιά που αν αρχίσει το ξύλο "καίγονται" και τελειώνουν)
αλλά ο ίδιος σκύλος χωρίς ξύλο θα έφερνε πολύ πιο μόνιμα πολύ πιο σίγουρα και πολύ πιο τίμια αποτελέσματα

απλά το σκυλί πρέπει να δουλευτεί απο 2 μηνών ΣΩΣΤΑ με κοινωνικοποίηση,να είναι άνετο και ήρεμο
και μετά πρέπει να μάθει ότι το φαί η βόλτα το νερό (οι πόροι που λέμε) κερδίζονται και δεν είναι δεδομένα (όπως παντού άλλωστε)
ύστερα απλά του μαθαίνεις πότε θα κάνει τί (το γιατί το έχει μάθει απο πρίν)

με το ξύλο απλά το συστήνει σε έναν κόσμο που η βία φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα ή το κάνεις να σε χέζεται.....


για το φύλλο ίσως να στέκει λίγο τώρα που το σκέφτομαι -αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με σεξουαλικότητα κλπ αλλά ότι ανάλογα τον σκύλο "αποδίδει" καλύτερα ο γλυκός τόνος φωνής ή ο αυστηρός
τώρα αν είναι γυναίκα και έχει φωνή λοχία μονιμά
ή άντρας με φωνή .... γλυκιά και πρίμα
ο σκύλος δεν θα κάτσει να μυρίσει αχαμνά
τους πόρους που λέγαμε θέλει να εξασφαλίσει
μαλλον φιλε μου ολα τα σκυλακια σου ηταν μπουμπουδες και πατσαβουρακια
αν ειχες κανενα τερας 55-60 κιλα με σαγονια σα καρχαρια μη το δειρεις και αμα αποφασισει να γινει αρχηγος της αγελης παρε μια καραμπινα να κοιμαστε αγκαλια
και για να παμε και στην αρχη της ιστοριας ο αρχηγος της αγελης δερνει τους αλλους για να τον σεβοντε αλλιωσ περνει ο δυνατοτεροσ τα σκυπτρα

οσο για το αν μυριζει αχαμνα ειναι το μονο σιγουρο και δε χρειαζετε να ερθει και κοντα για να το κανει και φυσικα αλλαζει ολη η φαση αναλογα το φυλο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #25  
Παλιά 04-05-11, 19:50
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Στην πραξη ο πραγματικα δυνατος σκυλος και αυτο δεν εχει να κανει με το μεγεθος του , αν κακοποιηθει απλα δεν θα σπασει και ακομα πιο απλα θα σε φαει

Τον σκυλο που δεν σηκωνει κοντρα δεν τον κοντραρουμε για να μην τον χαλασουμε και τον σκυλο που σηκωνει για να μην τον χασουμε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #26  
Παλιά 04-05-11, 22:42
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

harris samos.... το εννοεις αυτο που γράφεις;;; Δηλαδή ο μόνος τρόπος να κερδισει κάποιος το σεβασμο του τεράστιου σκύλου του είναι το ξύλο;;;;;

Ας μιλήσει κάποιος άλλος γιατί εγώ απλά λυπάμαι κ θυμώνω μαζί σου.... Επισης λυπάμαι που ένα μεγαλοσωμο σκύλο τον ονομάζεις τέρας με δοντια καρχαρια!!!!! Κι αν εσυ είχες τέτοια σκυλιά τέρατα... τότε αναρωτησου τί πήγε στραβά...
__________________
  #27  
Παλιά 05-05-11, 07:49
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

τα σκυλιά είναι ανταποδοτικά ζώα. ότι τους δώσεις αυτό θα σου δώσουν και μάλιστα στο πολλαπλάσιο. το μόνο κακό που έχουν, για τα ίδια, είναι ότι αισθάνονται και αντιλαμβάνονται την εξάρτηση που έχουν από τον αφέντη τους ως προς το φαγητό και αυτό τα κάνει συνήθως να υπομένουν όλα του τα κουσούρια.

αυτό είναι και το λεπτό σημείο για μένα όπου ο ιδιοκτήτης πρέπει να αντιληφθεί. θέλει ένα σκύλο που θα κάνει τον καραγκιόζη γιατί είναι εξαρτημένος από το φαγητό? ή θέλει ένα πιστό σύντροφο και φίλο όπου η σχέση τους θα είναι ειλικρινής και ανταποδοτική?
  #28  
Παλιά 05-05-11, 09:07
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον φιλε μου ολα τα σκυλακια σου ηταν μπουμπουδες και πατσαβουρακια
αν ειχες κανενα τερας 55-60 κιλα με σαγονια σα καρχαρια μη το δειρεις και αμα αποφασισει να γινει αρχηγος της αγελης παρε μια καραμπινα να κοιμαστε αγκαλια
και για να παμε και στην αρχη της ιστοριας ο αρχηγος της αγελης δερνει τους αλλους για να τον σεβοντε αλλιωσ περνει ο δυνατοτεροσ τα σκυπτρα

οσο για το αν μυριζει αχαμνα ειναι το μονο σιγουρο και δε χρειαζετε να ερθει και κοντα για να το κανει και φυσικα αλλαζει ολη η φαση αναλογα το φυλο
μιλάμε για αστεία περίπτωση έτσι;
__________________




  #29  
Παλιά 05-05-11, 09:44
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων

αυτό είναι και το λεπτό σημείο για μένα όπου ο ιδιοκτήτης πρέπει να αντιληφθεί. θέλει ένα σκύλο που θα κάνει τον καραγκιόζη γιατί είναι εξαρτημένος από το φαγητό? ή θέλει ένα πιστό σύντροφο και φίλο όπου η σχέση τους θα είναι ειλικρινής και ανταποδοτική?

Ως προς την επιβραβευση τοποθετεισαι Δημητρη ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #30  
Παλιά 05-05-11, 10:29
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

H επιβράβευση ενός σκύλου μπορεί να ειναι ενα χάδι στο κεφάλι, ένα μπράβο, μια απλή κροκέτα, ή ενα μπαλάκι...

Το σκυλί που περιμένει τη λιχουδιά του από το χειριστή του δεν το κάνει για να χορτάσει( δε θα φάει ένα μπολ κροκέτες) αλλά γιατί αυτό είναι η επιβράβευσή του! Κι έτσι έχει κίνητρο! Θα κάτσω γιατι αυτο θελεις να κάνω κι επειδή είσαι χαρούμενος θα με χαιδέψεις! Αυτό είναι ανταποδοτική σχέση!

Κάπως ετσι δε λειτουργούμε κι εμείς;;; Ποιος δεν περιμένει ένα μπράβο, μια καλή κουβέντα όταν πετυχαίνει κάτι;; Πόσοι δεν πάιρνουν μπόνους από τη δουλειά τους όταν πετυχαίνουν το στοχο τους;;;

Τα σκυλιά με το ξυλο και τη βία δεν αναπτυσσουν υγιή σχέση με τον ιδιοκτήτη τους σε καμία περίπτωση. Ούτε τον σέβονται. Γιατί κι οι μαύροι κάποτε ήταν σκλάβοι και άριστοι κ υπάκουοι εργατες αλλά τα αφεντικά τα μισούσαν. Ο σκύλος αναλογα με τη φυλή κ τις ιδιαιτερότητές του θέλει υπομονή, αγάπη κ πολύ χρόνο κ δουλειά για να εκπαιδευτεί σωστά. Κι όπως λέει και ένας φίλος εκπαιδευτής " Σπανια αντιμετωπίζω πρόβλημα με κάποιο σκυλί. Τις περισσότερες φορές έχω πρόβλημα με τους ιδιοκτήτες που δεν μπορούν να μάθουν πως να δώσουν στο σκύλο να καταλάβει τί θέλουν!"
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
On Line Βιβλιο ahar Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 13 09-03-09 15:21
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΨΑΡΙΟΥ g-pavl Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-11-08 12:54
Βιβλιο για δισκους Pritanis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 72 19-08-08 06:02
προταση για καλο βιβλιο giamaios Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 9 26-10-04 10:38
ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ?? sbravos Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 22-03-03 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11435 seconds with 13 queries