Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-12, 11:34
tool
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Νέος,ευχαριστίες,παρουσίαση,απορίες,προτάσεις.

Χαιρετώ την παρέα του GAB και εύχομαι καλό καλοκαίρι.
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες που έχετε δώσει όλοι στο φόρουμ και μπόρεσα πριν ένα χρόνο να διαβάσω και να καταφέρω δειλά-δειλά να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο (θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφίες).

Πριν ένα χρόνο λοιπόν ένας φίλος μου μου έκανε δώρο ένα ενυδρειάκι 15Λτ χωρίς εξοπλισμο ή ψάρια,εντελώς άδειο. Τότε ήταν που άρχισα να ψάχνω στο διαδικτύο και ανακάλυψα αυτό το φορουμ.Ξεκίνησα αμέσως το διάβασμα...
15Λτ είναι μικρό..,αρκει για ένα μονομάχο...,κάνει μόνο για φυτά...,όχι είναι μόνο για ασπόνδυλα...,είναι μια χαρά για φυτά και 2 ψάρια...
γκρρρρ!!!! Τί να κάνω τώρα;;; Οι απόψεις πολλές,εγώ μπερδεμένος, πολύ διάβασμα...αξίζει τόσος κόπος;;;
Αποφασίζω λοιπόν να κάνω το πρώτο βήμα...
Η απόφαση έλεγε: καλό καθάρισμα χωρίς χυμικά σε ενυδρείο και διάκοσμο,γέμισμα με νερό και μετά από 2-3 εβδομάδες, μπλουμ!!!! ένας μονομάχος.
Το ενυδρείο δεν έχει ακόμα φίλτρο ή θερμοστάτη ή ότι άλλο,αλλάζω το νερό μια φορά τη βδομάδα με νερό βρύσης που έχω αφήσει σε δοχείο για 3-4 μέρες χωρίς αντιχλώριο κλπ. Δέν έχω καταφέρει ακόμα να καθαρίζω το βυθό ή τα τοιχόματα απ την πρασινίλα κτλ.εκείνο που κάνω είναι μια φορά κάθε 2-3 μήνες να μεταφέρω το ψάρι σε ένα δοχείο που έχω γεμίσει με νερό απ το ενυδρείο και να καθαρίζω το ενυδρείο απ την αρχή (είναι λάθος το ξέρω αλλά εδώ είναι που ζητώ τις συμβουλές σας)
Υπήρχαν φορές που το ψαράκι δεν ήταν στα καλά του,μάλον απ το κρύο γι αυτό και σκέφτομαι να του πάρω ένα θερμοστάτη (τι προτείνετε; ).
Συνήθεις προβλήματα όπως πρισμένη κοιλιά λύθηκαν με αρακά και νυστεία για κάποιες μέρες.Η τροφή του είναι σκουλίκια και φυλαράκια εναλάξ.(για πείτε γνώμες) Σκέφτομαι να ανανεώσω το διάκοσμο με κάποιο φυτό μιας και ξέρω ότι είναι καλό για ενα μονομάχο να κρύβετε στα φύλα που είναι στην επιφάνεια.(κάποιο ευκολο φυτό και τρόπο εγκατάστασης του; )
Τον περισσότερο καιρό το ψαράκι δίχνει χαρούμενο και τώρα ετοιμάζει τη φωλιά του,τί γίνετε όμως με τις αλλαγές νερού που χαλάνε της φουσκάλες; (κάποια συμβουλή; )
Τέλος θέλω να συμβουλέψω αυτούς που ξεκινάνε τώρα το χόμπι να μήν ξεκνήσουν με μεγάλο ενυδρείο όπως προτείνετε συνήθως εδω μέσα,αποψή μου έιναι πώς ένα μέτριο ενυδρείο με ένα μονομάχο είναι ο κατάλληλος συνδιασμός για να δείτε αν σας ταιριάζει το χόμπι,χωρις να χρειαστεί να ξοδέψετε πολλά και να μη χρειαστεί να θυσιαστούν πολλά ψάρια.Κανονικά δε θα πρέπει να θυσιαστεί κανένα αλλά αν είναι να γίνει τουλάχιστον ας αδικοχαθεί μονάχα ένα.Και ξανατονίζω πως είναι η άποψη ενός αρχαρίου που ίσως να είναι και λάθος.
Συγνώμη αν κούρασα, και για άλλη μια φορά ευχαριστώ για τις γνώσεις που μοιράζεστε και κάνουν τη ζωή ακόμα ενός ψαριού ευχάριστη.Αν άξιζε τον κόπο;.... Είναι απίστευτη αίσθηση να βλέπεις ένα χαρούμενο ψαράκι να κολιμπάει σα να θέλει να σου πεί ¨ευχαριστώ¨ και εσύ να βάζεις στόχο να το κάνεις ακόμα πιο χαρούμενο.
Φιλικά,Γιώργος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  faegg.jpg
Εμφανίσεις:  315
Μέγεθος:  42,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6040366d.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  47,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-12, 13:22
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

καλησπερα γιωργο και καλως ηρθες!


1) ο μονομαχος αντεχει για καποιο διαστημα σε 15 λιτρα,αλλα σιγουρα δεν ειναι ευτιχισμενος...
χρειαζεται μινιμουμ 30 λιτρα για να ειναι καλα (αν και πιο εμπειροι προτινουν 50-60! - nick,μην ουρλιαξεις με την "συμβουλη" μου! )

τα σοβαροτερα λαθη σου ειναι αλλα ομως:

2) ενυδρειο χωρις φιλτρο,μπορει να σου εγγυηθεί οτι το ψαρι δεν θα ζησει πολυ...
κολυμπαει στην αμμωνια...
πρεπει οπωσδήποτε να βαλεις φιλτρο και να κατανοησεις πληρως τον κυκλο του αζωτου και φυσικα να βρεις μπολι για να μην καθυστερεις αλλο!

3) ο θερμοστατης για τον μονομαχο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ καθως ειναι τροπικο ψαρι που ζει στους 27-8 βαθμους,χωρις διακυμανσεις!
αυτη τη στιγμη,ζεστανε ο καιρος,αλλα μετα το καλοκαιρι,το ψαρι θα παγωνει!


4) οι τροφες ειναι μια χαρα!


5) οι αλλαγες νερου (εφοσον εχεις φιλτρο) πρεπει να γινονται σε ποσοστο 30% καθε εβδομαδα,εφοσον το νερο (βρυσης) θα εχει μεινει σε ενα δοχειο απο το προηγουμενο βραδυ,παντα με ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ!
αν μπει και κανενας κυκλοφορητης μαζι,ακομη καλυτερα!

6) θα πρεπει να παρεις μετρησεις,για να δεις που εχει φτασει η αμμωνια!
ενω και οταν θα εχεις το φιλτρο θα πρεπει να μετρας συχνα,τα νιτρικα,ph,σκληροτητες κλπ!


7) φυτα πρεπει να βαλεις,καθως εχουν μεγαλη σημασια για το ψαρι!
κερατοφυλλο μπορεις να βαλεις,καθως ειναι ευκολο φυτο και "τραβαει" τα νιτρικα (που θα εχεις οταν βαλεις φιλτρο)!
επισης η ανουμπια ειναι πανευκολο φυτο!


8 ) οταν τα κανεις ολα αυτα,θα πρεπει να αρχισεις να "μαλακωνεις" το νερο,καθως ο μονομαχος δεν μπορει να ζησει σε νερο βρυσης!
βαζεις catappa leaves (απο ebay ειναι πολυ φθηνα!),και σταδιακα πεφτουν οι σκληροτητες!

9) οι συμβουλες σου για μικρο ενυδρειο,ειναι ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ!
ο λογος που οι εμπειροι του σαιτ,προτεινουν μεγαλυτερα ενυδρεια σε αρχαριους,ειναι γιατι τα πολλα λιτρα "συγχωρουν" λαθη τα οποια θα κανει ενας χομπιστα στην αρχη..
τα χρηματα ειναι πολυ λιγα πλεον,καθως ανετα φτιαχνεις ενα ενυδρειο μονος σου σημερα...

φιλικα και καλη συνεχεια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-12, 13:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Νομιζω ο janickrules ηταν κατατοπιστικοτατος, αλλα να συμπληρωσω πως οι αλλαγες νερου -ειναι ζωτικοτατης σημασιας αυτο- πρεπει να γινονται με νερο ακριβως ιδιας θερμοκρασιας με αυτη του ενυδρειου, και ασχετα με τις θερμοκρασιες το νερο πρεπει να μεινει στον κουβα καμποσες ωρες πριν μπει στο ενυδρειο για το λογο οτι το νερο που πινουμε εκτος των αλλων εχει αρκετα δηλητηριωη αερια που πρεπει να φυγουν εντελως.
Οσο για φυτα, βρες φθηνα φυτα γρηγορης αναπτυξης και καντο ζουγκλα (κερατοφυλλο, ελοντεα, πολυσπερμα, και φυσικα για να σπασει η μονοτονια βαλε και καναν εχινοδωρο) Γενικα οτιδηποτε πρασσινο (ακομα και η αλγη χεχε ασχετα αν ειναι αντιαισθητικη) μονο καλο κανει στο ενυδρειο



ΥΓ ναι εγω προτεινω minimum 50 - 60 λιτρα για πολλους και διαφορους λογους, εκτος των αλλων νοιωθει και το ψαρακι καλυτερα... Τωρα απο κει και περα τα 30 σιγουρα ειναι καλυτερα απο τα 15, αλλα οι διαφορες τιμων ειναι αμελητεες οποτε ποιος ο λογος να παει καποιος σε λιγοτερα? Και οσο να ναι ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι και πιο elegant απο ενα φτωχο μικρο κουτακι. (δηλαδη ποσους αλλους λογους πρεπει να θεσω αφου οι κυριοι λογοι δειχνουν να μην επηρρεαζουν αρκετο κοσμο? )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-12, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Για αρχη θα ελεγα να βαλεις ενα φιλτρακι μικρο καταλληλο για λιγα λιτρα και μονομαχο (που δεν θελει μεγαλη ροη).
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2604
Γυρνας το spraybar στο τζαμι να στελνει το νερο κατω και να μην ενοχλει το ψαρι.

Μετα, μικρο θερμαντηρα και θερμομετρο να κρατας σταθερη τη θερμοκρασια στους 27. (η σταθεροτητα ειναι το σημαντικοτερο)
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1211
Μπορεις να πεφτεις στου 25 σε τυχων αλλαγη νερου με πιο δροσερο αλλα οχι αποτομα κι αυτο γινεται αν βαζεις το νερο που αργα μεσα (πχ σε μιση μια ωρα)
Το καλοκαιρι μπορεις να το αφηνεις μεχρι 30C (max 31-32 για λιγες μερες)
(Ψυξη γινεται με καποιο ανεμιστηρακι)

Δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να ξεστηνεις το ενυδρειο χωρις λογο καθε λιγο και λιγακι για την αλγη.
Η αλγη φευγει ή ελεγχεται σε μεγαλο ποσοστο, με σωστες παραμετρους νερου (νιτρικα φωσφορικα σε ελαχιστες τιμες - με συχνες ποσοστιαιες αλλαγες νερου τα αποφευγεις), με σωστη διαλυση διοξειδιου (δεν ασχολεισαι με αυτο ιδιαιτερα τωρα, αν και σημαντικος παραγοντας στον ελεγχο της αλγης) και με καθαρισμα τα υπολοιπα με ενα ξυραφι ή τηλεκαρτα, πριν προλαβει να γεμισει ομως και ειναι πιο δυσκολο.
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1010
Μερικα αληθινα ευκολα φυτα χωρις απαιτησεις, βοηθανε στην ποιοτητα του νερου, στον ανταγωνισμο κατα των αλγων (αφου καταναλωνουν τα ιδια θρεπτικα που καταναλωνουν και εκμεταλευονται και οι αλγες) αλλα και στο θεαμα του ενυδρειου.

Μη σε νοιαζει αν χαλαει η φωλια (ετσι κι αλλιως δεν εχει αυγα).
Θα φτιαξει αλλη. Να εχει να ασχολειται και με κατι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες Νέου Ενυδρείου skotsio Χρυσόψαρα 25 15-03-13 17:42
Παρουσίαση ενυδρείου...Προτάσεις?!!! Islander Ζωοτόκα 25 04-05-07 08:39
Νέος Πνιγμένος με Απορίες lamdami Αρχάριοι γλυκού νερού 29 25-10-06 16:10
Ευχαριστίες και απορίες eliasfot1 Bettas 6 09-06-06 11:06
Νέος με απορίες για Κιχλίδες! Kostis T. Malawi 4 29-12-04 01:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04823 seconds with 14 queries