Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-06-06, 12:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
9 δίσκοι σε πυκνοφυτεμένο rio 400; Τι μέγεθος έχουν;Θα τους κρατήσεις όλους;
..και βεβαια....εχω 1 μικρουλι γυρω στους 8-9 ποντους,αλλους 3 στους 10 ποντους,οι υπολοιποι 4 ειναι στους 13-15 ποντους,και ο μεγαλος αρσενικος ειναι στους 20+ ποντους....γιατι το λες αυτο..??υπαρχουν σε λειτουργια 4 φιλτρα ,2 εξωτερικα με substrat pro ,1 diy και αυτο εξωτερικο,που εχει διπλο ρολο,εκτος απο μηχανικο φιλτρο,λειτουργει και σαν διαχυτηρας του διοξειδιου,καθως και ενα εσωτερικο τυπου αμβουργου....και απο αλλαγες νερου 40% καθε βδομαδα....τα ψαρια ειναι σε τελεια κατασταση,και λαμπουν...ισως φαινεται οτι ειμαι οριακα λογω σχεσης λιτρων προς ψαρι,και οντως κατι τετοιο ισχυει,αλλα με ολα τα παραπανω που ανεφερα,δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα..αφου τα ακολουθω με ευλαβεια........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 24-06-06 στις 12:35
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-06-06, 12:46
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Δεν το είπα σε σχέση με φιλτράρισμα κ.λ.π. αλλά κυρίως σε σχέση με το πως δείχνει το ενυδρείο και πόσο άνετοι με το διαθέσιμο χώρο που έχουν είναι οι δίσκοι.
Στο δικό μου μέχρι χθες ήταν 6 των 10cm περίπου.Το βράδυ πήρα ενα στα 14cm και το ενυδρείο μου φαίνετε πολύ <<φορτωμένο>>.Προβληματίζομε αν θα τον γυρίσω ή θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Δυστυχώς για μας το rio 400 δεν είναι ούτε 450 λιτρα(βλέπε προφίλ) ούτε καν 400.
Αν έβαζες μια φωτογραφεία...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-06-06, 12:52
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Δεν το είπα σε σχέση με φιλτράρισμα κ.λ.π. αλλά κυρίως σε σχέση με το πως δείχνει το ενυδρείο και πόσο άνετοι με το διαθέσιμο χώρο που έχουν είναι οι δίσκοι.
Στο δικό μου μέχρι χθες ήταν 6 των 10cm περίπου.Το βράδυ πήρα ενα στα 14cm και το ενυδρείο μου φαίνετε πολύ <<φορτωμένο>>.Προβληματίζομε αν θα τον γυρίσω ή θα πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Δυστυχώς για μας το rio 400 δεν είναι ούτε 450 λιτρα(βλέπε προφίλ) ούτε καν 400.
Αν έβαζες μια φωτογραφεία...
γιατι το λες αυτο..???το αν φαινεται φορτωμενο οπως λες,εχει και να κανει με το ακουασκειπινγκ,και οχι μονο με το μεγεθος των ψαριων σου.σε μενα το θεαμα ειναι''αυτοκρατορικο'',και να φανταστεις οτι υπαρχει και ενα κοπαδακι 12 ροδοστομων,μαζι με ενα ζευγαρι απιστογραμμα αγκαζιζι...........τωρα για τα λιτρα του τανκ δεν συμφωνω,αφου μεικτα τα λιτρα του ειναι 478.....αρα στην''χειροτερη'' μιλαμε για 400 καθαροτατα.......(ΥΓ.τον 14ιντσο...αν δεν το θελεις......ξερεις.....)... .φωτογραφια,απλα την ξεχναμε για τους γνωστους λογους,εκτος και αν μεχρι τον νοεμβριο(που πιστευω οτι θα ειμαι ετοιμος για την παρουσιαση)βρω τιμιο ξυλο απο το αγιο ορος,κρεμασω τετραφυλλο τριφυλλι,λαγοποδαρα,σκορδα κλπ,κλπ.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 24-06-06 στις 12:55
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-06-06, 13:05
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
τωρα για τα λιτρα του τανκ δεν συμφωνω,αφου μεικτα τα λιτρα του ειναι 478.....αρα στην''χειροτερη'' μιλαμε για 400 καθαροτατα.......(ΥΓ.τον 14ιντσο...αν δεν το θελεις......ξερεις.....
Για τα καθαρά λίτρα μετρας εξωτερικές διαστάσεις και αφαιρείς απο μήκος και βάθος 2cm (πάχος γυαλιού)και υπολογίζεις και το καθαρό ύψος του νερού.(το μήκος πχ του γυλιου δεν είναι 151 που είναι μαζι με το πλαστικό αλλά 150,5-2=148,5κλπ)Αν το κάνεις θα δεις ότι νερό είναι 370 με 380 λιτρα.
Ο 14cm δεν είναι απλα ωραίος είναι μοντελο και μόνο για χάρη του αξίζει να πάω σε μεγαλύτερο.
Αντε ναρθει το Φθινόπωρο να δούμε και καμιά φωτό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonm : 24-06-06 στις 13:09
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-06-06, 13:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Για τα καθαρά λίτρα μετρας εξωτερικές διαστάσεις και αφαιρείς απο μήκος και βάθος 2cm (πάχος γυαλιού)και υπολογίζεις και το καθαρό ύψος του νερού.Αν το κάνεις θα δεις ότι νερό είναι 370 με 380 λιτρα.
Ο 14cm δεν είναι απλα ωραίος είναι μοντελο και μόνο για χάρη του αξίζει να πάω σε μεγαλύτερο.
Αντε ναρθει το Φθινόπωρο να δούμε και καμιά φωτό
βρε τρελλε επιστημονα,εγω ξερω οτι οταν το πρωτογεμισα,το γεμισα με εναν 10λιτρο κουβα,και πιστεψε με χρειαστηκαν αρκετοι περισσοτεροι απο 38 κουβαδες....βαλε και καποια λιτρα που κερδισα με τα εξωτερικα φιλτρα......αντε να σου ζησει ο νεος βασιλιας!!!!ναι,να ερθει το φθινοπωρο,να ξεμπερδεψω και με τη bga,που με ταλαιπωρει...να προσθεσω και καποια φυτακια της tropica που θελω,ετσι ωστε το αποτελεσμα να ειναι αυτο το οποιο εχω στο μυαλο μου....θα δουμε φιλε leonm....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-06-06, 22:50
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
βρε τρελλε επιστημονα,εγω ξερω οτι οταν το πρωτογεμισα,το γεμισα με εναν 10λιτρο κουβα,και πιστεψε με χρειαστηκαν αρκετοι περισσοτεροι απο 38 κουβαδες....βαλε και καποια λιτρα που κερδισα με τα εξωτερικα φιλτρα......αντε να σου ζησει ο νεος βασιλιας!!!!ναι,να ερθει το φθινοπωρο,να ξεμπερδεψω και με τη bga,που με ταλαιπωρει...να προσθεσω και καποια φυτακια της tropica που θελω,ετσι ωστε το αποτελεσμα να ειναι αυτο το οποιο εχω στο μυαλο μου....θα δουμε φιλε leonm....
Για τα λίτρα με ένα μέτρο και ένα κομπιουτεράκι λύνεται κάθε αμφιβολία, αρκει να αφαιρεθούν και τα πάχη των τζαμιών.
Για τη bga είχα παλιά λίγη, όταν είχα και τριχωειδή η οποια εξαφανίστηκε μετά από θεραπεία που έκανα με οξυζενέ για τη δεύτερη. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αρκει να μην έχεις riccia-πειράζει και κάποια άλλα φυτά αλλά αυτά δεν είναι σημαντικά.Η συνιστόμενη δόση για τα 400λίτρα είναι 90ml όπως θα ξέρεις, πάντως την έχω πάει και στα 150ml χωρίς κανένα πρόβλημα (η riccia χάθηκε στα 90).
Τώρα για τον αριθμό των δίσκων μου φαίνετε ότι 9 στα μεγέθη που τους έχεις είναι πολλοί για το 400αρι ακόμη και αν είναι άδειο, μόνο τα τζάμια.Ασχετα και με αριθμό μου φαίνετε ότι το 400αρι είναι πολύ πολύ μικρό σε σχέση με το τελικό μέγεθος ενήλικου δίσκου.Το ιδανικό για μένα θα ήταν να έχουμε ένα ενυδρείο στα λίτρα του jojo πχ με μια ομάδα 8-9 ενήλικων δίσκων.
Αυτά για τώρα η συνέχεια όταν θα βάλεις φωτογραφία.Και είμαι πολύ περίεργος να τη δω γιατί εσεις οι Θεσσαλονικείς έχετε καλή σχολή...Δεν ξέρω ίσως τότε να αλλάξω γνώμη και για τον αριθμό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonm : 24-06-06 στις 22:57
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-06-06, 14:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή η μεγαλη...των φυτεμενων σχολη.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Αυτά για τώρα η συνέχεια όταν θα βάλεις φωτογραφία.Και είμαι πολύ περίεργος να τη δω γιατί εσεις οι Θεσσαλονικείς έχετε καλή σχολή...Δεν ξέρω ίσως τότε να αλλάξω γνώμη και για τον αριθμό
...αδελφε δεν εχεις αδικο.οταν ερθει η ωρα,θα δεις πραγματα,και πιστεψε με θα αλλαξεις γνωμη,οχι μονο για τη σχεση φυτεμενου-δισκοι,αλλα και για τα λιτρα του τανκ που τους φιλοξενει......μεχρι τοτε....πολλα γινονται...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-06-06, 08:11
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Για τη bga είχα παλιά λίγη, όταν είχα και τριχωειδή η οποια εξαφανίστηκε μετά από θεραπεία που έκανα με οξυζενέ για τη δεύτερη. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αρκει να μην έχεις riccia-πειράζει και κάποια άλλα φυτά αλλά αυτά δεν είναι σημαντικά.
Για την BGA συνίστατε η χρήση ερυθρομυκίνης εάν ειναι καλπάζουσας μορφής
και αυτό οχι σε όλες τις περιπτώσεις.
Είναι προτιμότερο να κάνει ποιο τακτικές αλλαγές νερού και σκούπα βυθού στην παρούσα φάση παρά να ρίξει οξυζενέ.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-07-06, 10:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Klaz! Μας έχει πιάσει ο ύπνος μου φαίνετε! Τι γίνετε? Δεν βρήκα σε άλλο ποστ να προχωράει κάτι με τις γέννες!!! Είναι έτοιμη η γεννήστρα!!!! Δισκάκια βρε θα βγάλουμε! ¶σε τα Αβαταρ τώρα! Λίγο δουλειά!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-07-06, 11:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Klaz! Μας έχει πιάσει ο ύπνος μου φαίνετε! Τι γίνετε? Δεν βρήκα σε άλλο ποστ να προχωράει κάτι με τις γέννες!!! Είναι έτοιμη η γεννήστρα!!!! Δισκάκια βρε θα βγάλουμε! ¶σε τα Αβαταρ τώρα! Λίγο δουλειά!!!!
...χεχεχε..και εγω περιμενω...μετα το μουντιαλ ο αρσενικος ασχολειται με τα παντα εκτος απο το φικι-φικι....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-07-06, 11:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γιατι? Έχασε η ομάδα του?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-07-06, 12:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Γιατι? Έχασε η ομάδα του?
...χμ ναι ..ειχε πονταρει ολα τα tetra bits στην αργεντινη..και τωρα επεσε σε βαθυ στοχασμο......
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-07-06, 19:21
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Μου φαίνεται ότι οι δίσκοι σου πηραν αδεια για καλοκαίρι.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-07-06, 19:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εντελως γιαννη μου....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Payback Time !!!, για όσους διαθέτουν χιούμορ ΜΟΝΟ !!! Tolis Greek Aquarist's Boards 57 29-05-06 12:04
Pangasius που μονο Κρύβονται! ΑΚΗΣ_ΧΑΝΙΑ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 06-04-06 10:08
απαντηση στο μανο και οχι μονο... chrisstam Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 19-01-05 11:37
βιβλια μονο για αφρικανες fishme Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 1 22-10-04 16:52
Μονο αρσενικα ψαρια στο ενυδρειο ;;; Tolis Malawi 5 02-01-03 17:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08661 seconds with 14 queries