Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-06, 12:11
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Χρώμα των Δίσκων?

Καλημέρα σε όλους. Είμαι τελείως αρχάριος στο θέμα των δίσκων, βασικά δεν ξέρω καν αν θα βάλω λόγω του δικού μου setup με πολύ φως και επειδή θέλω να βάλω πολλά φυτά μέσα, αλλά αν μπορείτε λύστε μου μια απορία. Ήμουν σε ένα pet shop και κοίταζα τους μικρούς δίσκους που είχε και ήταν όλοι άχρωμοι, σαν γκρι με σκούρες ρίγες. Δίπλα είχε ένα ζευγάρι ενήλικες με πανέμορφο πορτοκαλο-κόκκινο χρώμα. Το χρώμα βγαίνει στους δίσκους όταν μεγαλώσουν ή απλά οι μικροί δίσκοι ήταν στρεσαρισμένοι και σε κακή κατάσταση οπότε απλά δεν θα πρέπει να αγοραστούν?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-06, 12:58
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλη αυτή η ιστορία ότι οι δίσκοι στρεσσάρονται με το πολύ φως είναι σχετικά υπερβολική. Αναλογία 0.5 w/lt και παραπάνω είναι απολύτως ανεκτή. Από την άλλη, καλό είναι να τους προσφέρεις σημεία με κρυψώνες και σκιά.

Τώρα στο θέμα: Το χρώμα των δίσκων εξαρτάται από την ποικιλία, την ηλικία και την υγεία του ψαριού. Ένας άγριος καφέ δίσκος δεν θα είναι μπλε ακόμα και ενήλικος. Ένας ενήλικος τυρκουάζ αν φαίνεται καφέ τότε κάτι δεν πάει καλά (κάτι που δυστυχώς συμβαίνει σε ένα δικό μου). Επίσης, μπορεί κάποιο ψάρι να έχει πχ κόκκινες βούλες όταν είναι μικρό και όσο μεγαλώνει να εξαφανίζονται.

Αν σκέφτεσαι να αγοράσεις δίσκους, θα πρότεινα να ακολουθήσεις τα εξής βήματα:
1) Να ενημερωθείς σφαιρικά για τα ψάρια και τις συνήθειές τους.
2) Να κρίνεις αν μπορείς να τους δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες (όγκος ενυδρείου, ποιότητα νερού).
3) Να "στρώσεις" καλά το ενυδρείο σου και να διαμορφώσεις την διακόσμηση πριν βάλεις τους δίσκους.
3) Όσα ψάρια αγοράσεις, να τα αγοράσεις όλα μαζί για να μειώσεις τις απώλειες (sos)

Και αν έχεις κατάλληλο ενυδρείο, να προτιμήσεις ενήλικα ψάρια και γιατί είναι πιο ωραία και γιατί αν πάρεις μικρά κάποια από αυτά είναι δεδομένο ότι δεν θα μεγαλώσουν στην πορεία όσο κάποια άλλα. Όλα αυτά που σου γράφω έχουν στόχο να ευχαριστηθείς το δισκοενυδρείο σου (αν φτιάξεις) με όσο το δυνατό λιγότερα χρήματα.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-06, 13:23
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Θεόφιλε, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Προσωπικά ήμουν έτοιμος για δίσκους αλλά σε άλλη ερώτηση στο forum (για CO2), όταν ανεφερα το σύστημά μου, η γενική άποψη ήταν μάλλον να το ξανασκεφτώ και να μην βάλω δίσκους. Συγκεκριμένα, το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα, το φως μου 160W T5, θα είναι φυτεμένο και με carpet plants και θα έχω και CO2.
Ιδανικά θα προτιμούσα να αγοράσω ένα ζευγάρι ενήλικων δίσκων που δεν θέλουν την ποιότητα νερού που ίσως εγώ δεν θα μπορέσω να προσφέρω λόγω φυτών. Από την άλλη, η τιμή τους (τουλάχιστον στο μαγαζί που πήγα) είναι πάνω από 200 ευρώ ο ένας... Αν δεν βρω κάποιο φθηνότερο μαγαζί, δύσκολο το βλέπω...
Έχω διαβάσει πως οι σπηλιές είναι χρήσιμες για να κρύβονται οι δίσκοι. Πως ακριβώς δημιουργούνται όμως? Από πέτρες? Φυτά? Ετοιμα διακοσμητικά ενυδρείων?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-06, 13:30
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

¶πλετο φως! Προσοχή μην κολυπάς στις άλγες. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Σε 180 λίτρα θα πρότεινα μόνο ένα ζευγάρι το οποία όντως είναι πιο ακριβά. Στο Water Inn στην Κηφισιά πρέπει να κάνουν περίπου (250 - 300 Ευρώ το ζεύγος) - αν θυμάμαι καλά. Σπηλιές (με την κλασσική έννοια του όρου) οι δίσκοι δεν χρειάζονται. Ξύλα (κυρίως) και φυτά.

Μάλλον θα πρέπει να αποφασίσεις: φυτημένο υψηλών απαιτήσεων ή φυτημένο χαμηλών απαιτήσεων με δίσκους? Μην ξεχνάς ότι οι δίσκοι θέλουν και υψηλότερη θερμοκρασία από το συνήθες (28-30 C) που για πολλά φυτά είναι περιοριστικός παράγοντας.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-06, 13:42
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Α, το έχω πάρει πατριωτικά το θέμα την άλγης! Είμαι αποφασισμένος να μην την ξαναπατήσω όπως πριν που πνίγηκα στην κυριολεξία από brush algae. Φως λοιπόν, CO2, ειδικό υπόστρωμα για φυτά (και από πάνω άμμο για να είναι πιο εύκολο το καθάρισμα και απείρως πιο όμορφο το ενυδρείο), 2 SAEs και υγρά fertilizers. Αγόρασα ΟΛΗ την σειρά της Seachem! Αν και έτσι πιάσω brush algae, θα τα παρατήσω γιατί θα αλλιώς βρεθώ στο Δαφνί και είναι κρίμα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-06, 14:58
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
Α, το έχω πάρει πατριωτικά το θέμα την άλγης! Είμαι αποφασισμένος να μην την ξαναπατήσω όπως πριν που πνίγηκα στην κυριολεξία από brush algae. Φως λοιπόν, CO2, ειδικό υπόστρωμα για φυτά (και από πάνω άμμο για να είναι πιο εύκολο το καθάρισμα και απείρως πιο όμορφο το ενυδρείο), 2 SAEs και υγρά fertilizers. Αγόρασα ΟΛΗ την σειρά της Seachem! Αν και έτσι πιάσω brush algae, θα τα παρατήσω γιατί θα αλλιώς βρεθώ στο Δαφνί και είναι κρίμα!
Δυστυχως τα παραπανω δεν εγγυονται algae free tank..
Και δεν θελει πολυ να ξεφυγει κατι, και η αλγη να κανει παρτυ..
και με πολυ φως... μπορεις παντα να φτιαξεις ΠΟΛΥ αλγη.
Τα προιοντα της seachem ειναι οντως πολυ καλά. Επισης οι ferrari ειναι πολυ καλα αυτοκινητα.. Δεν σου εγγυονται ομως οτι δεν τρακαρουν..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-06, 15:05
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Σε 180 λίτρα μπορείς να πας και σε 4 δίσκους αρκεί να τους πάρεις όλους μαζί.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-06, 19:42
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εγώ παλι νομιζω πως σε 180 λίτρα μπορείς να πας σε 4 μικρους δισκους. Αλλα όταν μεγαλώσουν.....................
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-06, 21:05
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φυτα και δισκοι ειναι δυσκολο και για ενα ακομα λογο.... Τα φυτα η γυναικα και το κοτοπουλο θελουν χερι..... Λιγο κλαδεμα λιγο ξεριζωμα λιγο αλλαγη θεσης και οι δισκοι σου θα φρικαρουν..... ΟΣο για το φως φυσικα και οι δισκοι στρεσσαρονται απο το υπερβολικο φως.... Αν σκεφτεις οτι στο φυσικο τους περιβαλλον το νερο ειναι σαν καφες καταλαβαινεις τι τους αρεσει.... ΘΑ διαπιστωσεις οτι οι δισκοι σου θα ψαχνουν παντα σκιες για να κρυφτουν.... Και να σου πω και κατι απο προσωπικη εμπειρια..... Το ενυδρειο μου ειναι 1,5μετρο οι δισκοι μου παντα βρισκονται στα 70 εκ που δεν εχω φυτα.... Ποτε δεν πανε στο φυτεμενο κομματι....Αν θες την αποψη μου καλα ειναι καποιο φυτα με φυλλα που περνουν υψος (νυμφεα λοτους, υγροφιλια)και πολλα χαμηλα φυτα για να σπασεις το χωμα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-06, 21:27
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Τα φυτα η γυναικα και το κοτοπουλο θελουν χερι.....
αντε και η νομαρχια ερχεται......ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΓΙΑ ΝΟΜΑΡΧΗΣ.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-02-06, 00:06
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Tα φυτα και το κοτοπουλο θελουν χερι.. η γυναικα χαϊδεμα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pleco-συμπεριφορά & χρώμα cbr929 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 29-10-05 17:34
Καραντίνα Δίσκων MaGiC Δίσκοι 9 06-06-05 22:31
Φύλο και συμπεριφορά δίσκων ??? Marie Δίσκοι 5 23-01-05 23:13
Ζευγάρι Δίσκων σε 120 λίτρα??? Cristos Δίσκοι 10 08-12-04 14:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05028 seconds with 13 queries