Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-05, 13:15
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Exclamation Co2

Καλημερα Σασ Και Χρονια Πολλα.θα Ηθελα Μια Διευκρυνηση. Σκοπευω Να Αγορασω Ενα Συστημα Αυτοματησ Διαχυσησ Co2 Thσ Ferplast.xreiazetai Omωσ Μεγαλη Μπουκαλα Νοσοκομειου Με Co2. Που Θα Μπορουσα Να Βρω Τετοια Μπουκαλα ??? Ευχαριστω Εκ Των Προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-05, 13:20
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ψαξε στα πυροσβεστικα ειδη,η και στα μαγαζια με ιατρικα ειδη............
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-05, 13:59
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

se eyxaristw para poly klaz. kales giortes
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-05, 14:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

στα πυροσβεστικα θα βρεις σε καλυτερη τιμη αυτο που ψαχνεις,και σε μεγαλυτερη ποικιλια σε μποτιλιες,αλλα θα τονισεις οτι την θελεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ,γιατι μπορει να σου δωσουν κατι παρεμφερες......αντε και καλη συνεχεια,και κριμα που δεν εισαι θεσ/νικη,γιατι θα σε εστελνα συστημενο σε μαγαζι με πυροσβεστικα,για να γινει η δουλεια σου σωστα και φτηνα.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-05, 14:30
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω και παλι. Μια τελευταια ερωτηση αν δεν σε πριζω. Ειμαι σχετικα νεος στα ενυδρεια. εχω 230 λιτρα με πολυ ξυλο,φυτα και δισκους. το ph=8.3 kh=4 gh=5. αξιζει να παρω συστημα διαχυσης co2 ή θα αρχισουν να τα τιναζουν τα ψαρια ??? Τελευταια φορα που πηρα ph stabilizer σε ταμπλετες εχασα δυο δισκους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-05, 14:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

συγνωμη,κιολας...αλλα μου φαινεται οτι τρελλαθηκες και εβαλες δισκους σε τετοιο ph......... θα σου τα .διαβασε πολυ εδω μεσα ,να γνωρισεις το ειδος γιατι ειναι αρκετα απαιτητικο.....δες πως να φτιαχνεις το νερο σου*αντιστροφη οσμωση*....και γραψε αναλυτικα ολες τις συνθηκες-μετρησεις στο ενυδρειο σου...μπας και διορθωσουμε λιγο τα πραγματα.....ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΔΙΑΒΑΣΜΑ............. .το ph σου πρεπει να βρισκεται τουλαχιστο στο 7....για ολα τα υπολοιπα το συζηταμε.......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-05, 14:48
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα..Με τετοιες μετρησεις KH και GH το μονο που του λειπει ειναι το διοξειδιο για να ριξει το PH (σταδιακα).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-05, 14:52
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
συγνωμη,κιολας...αλλα μου φαινεται οτι τρελλαθηκες και εβαλες δισκους σε τετοιο ph......... θα σου τα .διαβασε πολυ εδω μεσα ,να γνωρισεις το ειδος γιατι ειναι αρκετα απαιτητικο.....δες πως να φτιαχνεις το νερο σου*αντιστροφη οσμωση*....και γραψε αναλυτικα ολες τις συνθηκες-μετρησεις στο ενυδρειο σου...μπας και διορθωσουμε λιγο τα πραγματα.....ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΔΙΑΒΑΣΜΑ............. .το ph σου πρεπει να βρισκεται τουλαχιστο στο 7....για ολα τα υπολοιπα το συζηταμε.......
Τι έγινε??? Ξεψαρώσαμε???

Να πω μία άλλη άποψη: πιο σημαντικό είναι να σταθερές οι συνθήκες του νερού παρά να είναι αυτές που "πρέπει" σύμφωνα με το δωδεκάλογο του δίσκου.

Θ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Theokyr : 27-12-05 στις 14:56
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-05, 14:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ναι.....δεν βλεπεις το μυαλο μου..???????αρχισει να μικραινει επικινδυνα.......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-05, 14:55
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

εχω παροχη co2 μεσω μπουκαλας της tetra (με την πρασινη φιαλη ) αλλα δεν επαρκει πιστευω. με το μηχανημα διαχυσης διοξειδιου ρυθμιζεις εσυ το ποσο θα ριχνει ? επειδη εχω 15-20 φυτα μεσα στο ενυδρειο, το διοξειδιο θα πρεπει να διαχεεται μονο κατα την διαρκεια του φωτισμου ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-05, 14:58
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Πριν σε κατατοπίσουν οι ειδικοί, θα πρέπει μάλλον να μεταφερθεί το θέμα αλλού...

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-05, 15:00
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

θα συμφονησω με τον Theokyr αλλα αν μπορουμε ιδανικες συνθηκες σταθερα τοτε ειναι το καλυτερο .. Με το optimat δεν κανεις τιποτα.Μια μπουκαλα θα σε σωσει..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-05, 15:00
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
συγνωμη,κιολας...αλλα μου φαινεται οτι τρελλαθηκες και εβαλες δισκους σε τετοιο ph......... θα σου τα .διαβασε πολυ εδω μεσα ,να γνωρισεις το ειδος γιατι ειναι αρκετα απαιτητικο.....δες πως να φτιαχνεις το νερο σου*αντιστροφη οσμωση*....και γραψε αναλυτικα ολες τις συνθηκες-μετρησεις στο ενυδρειο σου...μπας και διορθωσουμε λιγο τα πραγματα.....ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΔΙΑΒΑΣΜΑ............. .το ph σου πρεπει να βρισκεται τουλαχιστο στο 7....για ολα τα υπολοιπα το συζηταμε.......

το γνωριζω οτι ειναι πολυ απιτητικο το ειδος αυτο αλλα μου αρεσουν αυτα τα ψαρια. προσπαθησα να ριξω το ph me ph minus αλλα δεν επεφτε με τιποτα. καποια στιγμη το εριξα με ταμπλετες απο το 8,2 στο 7,8 και εχασα δυο δισκους.και την επομενη ημερα ξανανεβηκε.τι αλλο να κανω ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-05, 15:02
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smoof
θα συμφονησω με τον Theokyr αλλα αν μπορουμε ιδανικες συνθηκες σταθερα τοτε ειναι το καλυτερο .. Με το optimat δεν κανεις τιποτα.Μια μπουκαλα θα σε σωσει..

θα παρω σημερα το μηχανημα αυτοματης διαχυσης αλλα φοβαμαι μην μου το ριξει αποτομα και χασω και αλλους δισκους
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-05, 15:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ενα-ενα.οντως το τετρα δεν κανει δουλεια στα λιτρα σου.....επειτα,οχι δεν μπορεις να ρυθμισεις την παροχη απο συστημα διαχυσης...αυτο γινεται με ph-controller,το οποιο προυποθετει βεβαια πληρες συστημα διοξειδιου,μανομετρα κλπ.....και κατι αλλο...το kh 4..???πως και το εχεις τοσο χαμηλο..????η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το εχεις κοντα στο 5...για να αποφυγεις καποιο ph -crash,γιατι λογικα με 4 το ph σου ειναι ασταθεστατο.....και σταματα να ριχνεις ολες αυτες τις χημειες,για να το ριξεις...η το αντιθετο.....σιυ μιλαω απο προσωπικη πειρα(λιγη με δισκους),αλλα επειδη ποναει οταν κανω μια χαζομαρα με τοσο ωραια και πανακριβα ψαρια...αρχιζω να ειμαι καλυτερα διαβασμενος και μαθαινω απο τα λαθη μου....μην βιαζεσαι λοιπον.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-05, 15:07
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

εχω σταματησει να ριχνω χημικα στο ενυδρειο. το ανωτατο που μου εχει ανεβει το κΗ ειναι νομιζω 6 στην αρχη του ενυδρειου.η τυρφη χρειαζεται στο φιλτρο η να την βγαλω ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-05, 15:11
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

¶λλη μία "πρωτοποριακή" άποψή μου: Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις! Με άλλα λόγια, έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και θες να βάλεις CO2 (πχ περιορισμένη ανάπτυξη φυτών, "αδιαθεσία" ψαριών, αναπαραγωγή, κλπ.) ή σε δουλειά να βρισκόμαστε???

Αν ισχύει το 2ο, τότε εγώ θα πρότεινα τον 13ο μισθό να τον ξοδέψεις κάπου αλλού.

Φιλικά

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-05, 15:13
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οχι,προς το παρων δεν πειραζει η τυρφη...μαλλον καλο σου κανει....χρησιμοποιεις διοξειδιο(μαγια-ζαχαρη),λογικα..εε?σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να επεμβεις στην παροχη,η οποια ειναι ασταθεστατη......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-05, 15:14
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
¶λλη μία "πρωτοποριακή" άποψή μου: Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις! Με άλλα λόγια, έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και θες να βάλεις CO2 (πχ περιορισμένη ανάπτυξη φυτών, "αδιαθεσία" ψαριών, αναπαραγωγή, κλπ.) ή σε δουλειά να βρισκόμαστε???

Αν ισχύει το 2ο, τότε εγώ θα πρότεινα τον 13ο μισθό να τον ξοδέψεις κάπου αλλού.

Φιλικά

Θεόφιλος
η αναπτυξη των φυτων ειναι ικανοποιητικη. απλα θελω να το δοκιμασω και αυτο σαν υστατο τροπο να ριξω το ph.ti proteineis ?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-05, 15:18
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
οχι,προς το παρων δεν πειραζει η τυρφη...μαλλον καλο σου κανει....χρησιμοποιεις διοξειδιο(μαγια-ζαχαρη),λογικα..εε?σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να επεμβεις στην παροχη,η οποια ειναι ασταθεστατη......
εχω το tetra optimat με τις πρασινες μπουκαλες διοξειδιου.δεν ξερω τι περιεχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-12-05, 15:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από celica192tsport
εχω το tetra optimat με τις πρασινες μπουκαλες διοξειδιου.δεν ξερω τι περιεχουν.
CO2 !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-05, 15:25
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

περιεχουν co2,αλλα ειναι χειροκινητο,το συστημα,και επαναλαμβανω οτι δεν κανει για τα λιτρα σου....δοκιμασε αν δεν θελεις να μπεις σε εξοδα(φιαλες-μανομετρα κλπ)σε συστημα diy co2.ψαξε στο φορουμ,θα βρεις δεκαδες ποστ πανω στο θεμα......
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-05, 15:29
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
περιεχουν co2,αλλα ειναι χειροκινητο,το συστημα,και επαναλαμβανω οτι δεν κανει για τα λιτρα σου....δοκιμασε αν δεν θελεις να μπεις σε εξοδα(φιαλες-μανομετρα κλπ)σε συστημα diy co2.ψαξε στο φορουμ,θα βρεις δεκαδες ποστ πανω στο θεμα......
το προβλημα μου δεν ειναι τα χρηματα γιατι θελω να φτιαξω κατι σωστο και στο ματι και σε λειτουργια. απλα η μονη φοβια μου ειναι η αποτομη πτωση του ph. ισχυει οτι δεν εχει ουσια η παροχη co2 τις βραδυνες ωρες ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-12-05, 15:38
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οκ.τοτε θα κανεις ερευνα αγορας,θα χρειαστεις φιαλη,μανομετρο,ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα,need valve,και αν θελεις να εισαι κομπλε και πεχα κοντρολλερ.και ναι...το βραδι,εν χρειαζεται παροχη,γιατι τα φυτα φωτοσυνθετουν οση ωρα υπαρχει φως,και στο σκοταδι βγαζουν διοξειδιο,αρα δεν υπαρχει λογος παροχης το βραδι.........βεβαια να γνωριζεις οτι διοξειδιο συμβαδιζει και με τον καταλληλο φωτισμο,και την αναλογη λιπανση(αυτο σε οτι εχει σχεση με τα φυτα σου)......ψαξε λιγο στο θεμα τεχνολογιας...και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-12-05, 15:56
Το avatar του χρήστη celica192tsport
celica192tsport Ο χρήστης celica192tsport δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2005
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 49
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην celica192tsport
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
οκ.τοτε θα κανεις ερευνα αγορας,θα χρειαστεις φιαλη,μανομετρο,ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα,need valve,και αν θελεις να εισαι κομπλε και πεχα κοντρολλερ.και ναι...το βραδι,εν χρειαζεται παροχη,γιατι τα φυτα φωτοσυνθετουν οση ωρα υπαρχει φως,και στο σκοταδι βγαζουν διοξειδιο,αρα δεν υπαρχει λογος παροχης το βραδι.........βεβαια να γνωριζεις οτι διοξειδιο συμβαδιζει και με τον καταλληλο φωτισμο,και την αναλογη λιπανση(αυτο σε οτι εχει σχεση με τα φυτα σου)......ψαξε λιγο στο θεμα τεχνολογιας...και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.....
ph controler εχω ηλεκτρονικο.το μηχανημα διαχυσης που θα παρω νομιζω ειναι κομπλε.μονο η μπουκαλα λειπει.κατι τελευταιο.η αντιθετη οσμωση γινεται με μηχανημα ? τι καλο εχει για το ενυδρειο ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-12-05, 16:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από celica192tsport
ph controler εχω ηλεκτρονικο.το μηχανημα διαχυσης που θα παρω νομιζω ειναι κομπλε.μονο η μπουκαλα λειπει.κατι τελευταιο.η αντιθετη οσμωση γινεται με μηχανημα ? τι καλο εχει για το ενυδρειο ?
διαβασε αυτο.......http://www.tsamisaquarium.com/Selide...osmose.htm,και μετα αυτο....http://www.tsamisaquarium.com/Selide...ta/chim.htm#pH και μετα.....http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../co2b.htm..και τελος.....http://www.tsamisaquarium.com/Selide...2c.htm.....και τα ξαναλεμε.......
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-12-05, 16:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να συνοψισουμε λιγο.
Μετα απο τοσα πολλα ποστ συνεχιζει να μην βγαινει ακρη για το ποιο και αν υπαρχει συγκεκριμένο πρόβλημα.
Καταρχας πρεπει να διαχωρισουμε λιγο τα ερωτηματα.
Ξεκινησες ρωτωντας για διαχυση co2 και μετα το θεμα ξεφυγε γενικως.
Ως προς την διαχυση ειμαστε off topic, οποτε (αν χρειζεται ακομα) η ερωτηση πρεπει να μπει στην καταλληλη κατηγορια.
Ως προς το δισκοενυδρειο, θα σε παρακαλεσω να κανεις μια αναλυτικη παρουσιαση, κατα προτιμηση με φωτογραφιες ωστε να καταλαβουμε τι εχεις κανει μεχρι τωρα, τι πρεπει να βελτιωθεί/αλλάξει πως και ποτε.
Εκτος απο τις μετρησεις, χρειαζομαστε πληροφοριες φιλτρων υποστρωματος, προελευσεως νερού, φωτισμου, γενικότερα εξοπλισμού που έχεις προμηθευτεί ήδη, καθως επισης συγκατοικους του ενυδρείου, ρουτίνες συντήρησης νερου και ταίσματος, και οτι άλλο θα βοηθούσε να εχουμε μια πληρη εικόνα της κατάστασης.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-06-06, 14:23
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

ειχα και εγω αυο το προβλημα σε ενα ενυδρειο μου με το ph τοσο υψηλο και εριχαν minus και buffers αλλα την επομενη ημερα ανεβαινε παλι για να εχεις τοσο υψηλο ph εχεις σιγουρα πετρες ασβεστολιθικη αμμο η κατι ασβεστλιθικο στο ενυδρειο σου αν το ξεφορτωθεις θα δεις οτι ολα θα αλλαξουν
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-06-06, 14:39
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panousojet
ειχα και εγω αυο το προβλημα σε ενα ενυδρειο μου με το ph τοσο υψηλο και εριχαν minus και buffers αλλα την επομενη ημερα ανεβαινε παλι για να εχεις τοσο υψηλο ph εχεις σιγουρα πετρες ασβεστολιθικη αμμο η κατι ασβεστλιθικο στο ενυδρειο σου αν το ξεφορτωθεις θα δεις οτι ολα θα αλλαξουν
αδελφε...πιστευω να το ελυσε ο συναδελφος το προβλημα......τι διαολο ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08340 seconds with 12 queries