Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-07, 00:41
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή Προετοιμασία για δισκους.

Καταρχην καλησπέρα,

αν και νεος στο χομπυ, έχω παθιαστεί αρκετά θα έλεγα πόσο μάλλον με τους δίσκους. Μπορώ να πω πως έχω διαβάσει αρκετά σχεδόν όλο το forum των δίσκων , ωστόσο ξέρω οτι δεν είμαι έτοιμος τη δεδομένη χρονική στιγμή για κιχλίδες από άποψη εμπειρίας. Θα ήθελα ωστόσο να μπω στη διαδικασία προετοιμασίας ενός ενυδρείου το οποίο θα ήθελα να υποδεχτεί δίσκους κάποια στιγμή μακροπρόθεσμα.

Ο λόγος που σκέφτομαι να το κάνω έτσι είναι για να μάθω σταδιακά να διατηρώ τέλεις συνθήκες σε πολλά λίτρα(το οτι έχω τέλειο κύκλο αζώτου σε 65 καθαρά δεν λέει τιποτα) και να αγοράσω σταδιακά τον σαφώς ακριβό εξοπλισμό που θα χρειαστεί.

Επομένως θα ήθελα να μου αναφέρετε με ποια σειρά θα πρέπει να προμηθευτώ τα υποχρεωτικά. και να κατανοήσω τι είναι υποχρεωτικό και τι οχι.

Θα ήθελα μελλοντικά να φιλοξενησω γυρω στους 4-5 δίσκους που σημαινει απο οτι έχω καταλάβει γυρω στα 300-350 λίτρα με άνεση;
Ακόμα έχω καταλάβει ότι πρέπει να έχω 2 φιλτρά(ειτε 1 εσωτερικό και 1 εξωτερικο είτε και τα 2 εξωτερικά)
Έχω κατανοήσει τη λειτουργία της α.ο. αλλά αγνοώ τι θα πεί uv που πρεπει να μπει στο φιλτρο με τη χαμηλη ροη και δεν εχω ιδέα για τα υλικά των φίλτρων.
Επίσης δεν εχω βρεί καπου στο φορουμ μια συμφωνία για σωστες διαστασεις σε ύψος για δισκους.

Ακόμα με τις λάμπες και τα φυτά έχω χαθεί παντελώς.

Μήπως πρέπει και εγώ να το φτιάξω το ενυδρείο μόνος; Ένα έτοιμο τι κοστος μπορει να έχει και τα υλικά για ένα DIY πόσο;

Παρακαλώ διαφωτείστε με διότι θελω να μάθω και να προετοιμαστώ σιγα σιγά.


Α, και ένα φιλοσοφικό ερώτημα. Αν διαλέξω να αρχίσω το ενυδρείο, θα πρέπει να γίνει βιοτοπικό ή οπτικά όμορφο και καλό για την διαβίωση των ήμερων δίσκων που δεν είδαν ποτε το φυσικό τους περιβαλλον;

Πιστεύω οτι οι απαντησεις σας θα βοηθησουν και άλλα παιδιά που θα θελήσουν μελλοντικά να ασχοληθουν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-07, 01:16
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Αρχικα ηθελα να σε συγχαρω γιατι θεωρω οτι εχεις ηδη κανει την πιο σωστη αρχη για το εγχειρημα που ετοιμαζεις, δηλαδη αυτην:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να πω πως έχω διαβάσει αρκετά σχεδόν όλο το forum των δίσκων
Εχουμε και λεμε:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που σκέφτομαι να το κάνω έτσι είναι για να μάθω σταδιακά να διατηρώ τέλεις συνθήκες σε πολλά λίτρα(το οτι έχω τέλειο κύκλο αζώτου σε 65 καθαρά δεν λέει τιποτα)...
Και ομως, αυτο λεει πολλα. Αν εχεις καταφερει τις σωστες παραμετρους του νερου στα 65 λιτρα, θα τα καταφερεις πολυ πιο ευκολα στα 200,300 η οσα παραπανω λιτρα θα ειναι το ενυδρειο σου. Μην ξεχνας οτι οσο μεγαλυτερος ο ογκος νερου, τοσο πιο σταθερες οι συνθηκες του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως θα ήθελα να μου αναφέρετε με ποια σειρά θα πρέπει να προμηθευτώ τα υποχρεωτικά. και να κατανοήσω τι είναι υποχρεωτικό και τι οχι.
Τα απαραιτητα ειναι ενα καλο συστημα φιλτρανσης (νομιζω οτι για να βοηθηθεις για το/α φιλτρο/α θα πρεπει να γνωριζουμε ποσα ακριβως λιτρα θα ειναι το ενυδρειο και ποσοι θα ειναι οι κατοικοι του), μαλακο νερο (αν το νερο της βρυσης σου δεν ειναι τετοιο τοτε θα πρεπει να παρεις μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης) και ελαφρα οξινο (το ph του νερου σου μπορεις να το ριξεις με παροχη co2 αλλα επειδη τα ψαρακια που θες να φιλοξενησεις ειναι θα ελεγα πιο "ιδιαιτερα", μια μπουκαλα co2 με σταθερη παροχη και γιατι οχι και εναν ph controler θα ηταν οτι πρεπει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα μελλοντικά να φιλοξενησω γυρω στους 4-5 δίσκους που σημαινει απο οτι έχω καταλάβει γυρω στα 300-350 λίτρα με άνεση;
Νομιζω οτι τα λιτρα που αναφερεις ειναι πολυ καλα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αγνοώ τι θα πεί uv που πρεπει να μπει στο φιλτρο με τη χαμηλη ροη
Για πληροφοριες σχετικα με τη λαμπα uv μπορεις να κοιταξεις εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/UV.htm
H χρηση της ομως δεν ειναι υποχρεωτικη...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δεν εχω βρεί καπου στο φορουμ μια συμφωνία για σωστες διαστασεις σε ύψος για δισκους.
Νομιζω οτι οποιοδηποτε υψος μεγαλυτερο του 50-55cm ειναι ενταξει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hvolanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα με τις λάμπες και τα φυτά έχω χαθεί παντελώς.
Ο φωτισμος εξαρταται απο το ειδος των φυτων που θα εχεις. Απλα επειδη ο πολυ ισχυρος φωτισμος δεν ενδεικνυται για τους δισκους καλο ειναι να περιμενεις και αλλες γνωμες σχετικα με το θεμα αυτο...

Αυτα απο μενα...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-01-07, 21:59
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε δισκόφιλε καλώς ήρθες στον κόσμο μας!
θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις πρώτα απο το ενυδρείο.Τις δυνατές διαστάσεις του, τον χώρο όπου θα το βάλεις, και αφού καταλήξεις στα λίτρα, θα είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσουμε δίνοντας λύσεις με βάση τα λίτρα σου.
Να θυμάσε όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα για σένα αλλά και για τους δίσκους σου.
Ο φωτισμός θα εξαρτηθεί απο τα φυτά που θα βάλεις. Αν υπάρχουν σημεία σκιερά για τους δίσκους, μην φοβάσε τα watt, θα κάνουν καλό στα φυτά,( οχι υπερβολές φυσικά ) και απο την εμπιρεία μου θα σου έλεγα οτι τελικά δεν είμαι σύγουρος οτι οι δίσκοι θέλουν, σόνυ και καλά, λίγο φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία Για Καινούριο Ενυδρείο soupia Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-01-07 16:35
Προετοιμασία για φυλλόχωμα DimmyF Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 29-08-06 10:27
Προετοιμασία για αστακό - Πληροφορίες filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-07-06 09:38
R/O για δισκους Carebean pirate Δίσκοι 39 28-06-06 09:06
φυτα για δισκους! nhreas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-01-04 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04072 seconds with 15 queries