Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-06, 02:45
ακαραβας
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Lightbulb δισκοενυδρειο και τι χρειαζεται

Για σας παιδες είμαι καινούριος στον τόπο αυτό κ θα ήθελα την βοήθεια σας

σχετικά με τα ενυδρεία μου <3>
Το ένα είναι 120λιτρα με απλό φίλτρο άγνωστη προέλευση (σχετικά δυνατό όμως ). Το άλλο 400λιτρα καθαρά
Το 1 φίλτρο EHEIM 2215 Βιολογικό το 2 φίλτρο άγνωστη προέλευση εσωτερικό με σφουγγαράκι κ μακαρόνια μέσα!
Το 3 ενυδρείο είναι άσχετο, 30 λίτρων αλμυρού νερού με μια μικρή τσιπούρα κ ένα άλλο που δεν ξέρω , τα έπιασα το καλοκαίρι που μας πέρασε , επέζησαν ψιλομεγαλοσαν.
Στο θέμα σε πιο από τα δυο ενυδρεία να βάλω δίσκους (έχω αποφασίσει ότι θέλω να έχω δίσκους) 1= από πού να προμιθευτο τους δίσκους?(θες/νίκη) Για τον εκσοπλισμο ενημεροθικα από τον Pritanh και τον ευχαριστώ! Αν θελεται κ εσεις βοηθεια καλοδεχουμενη!
Έχω διαβάσει αρκετά από το φόρουμ και στα βιβλία , βεβαία για δίσκους δεν λένε κ πολλά ειδικά για αναπαραγωγή ! Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό κ είναι ωραίο να έχεις δυο άτομα να ρωτήσεις όταν έχεις ανάγκη!
Τη χρειάζεται για ολα αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-06, 09:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να έκανες το 400 άρι ενυδρείο για δίσκους. Σε αυτά τα λίτρα θα μπορέσεις να κρατήσεις άνετα 6-7 δίσκους.
Ο Πρύτανης θα σε ενημέρωσε σωστά για τον εξοπλισμό, αφού έχει την απαιτούμενη εμπειρία.
Όσο για την αναπαραγωγή, ακόμα είναι πολύ νωρίς να συζητήσουμε γι΄ αυτό.
Καλό ξεκίνημα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-06, 12:44
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σιγουρα το 400αρι ειναι ιδανικο για δισκους (οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα).... Για εξοπλισμο δεν καναμε καμια κουβεντα παρα μονο απο που να τον βρει φθηνα..... Πιστευω οτι χρειαζεσαι οπωσδηποτε μια αντιστοφη οσμωση για να μαλακωσεις και να φιλτραρεις το νερο, προαιρετικα ενα επιπλεον εξωτερικο φιλτρο να αντικαταστησεις το εσωτερικο ( το ακουαριστικ εχει πολυ καλες προσφορες σε eheim), επισης προαιρετικα μια uv αν κρινεις οτι χρειαζεται.... Κανε ενα πακετο με ολα οσα θα χρειαστεις για να γλιτωσεις μεταφορικα... Καλο ειναι να σκεφτεις και τροπο για να κατεβασεις το ph.
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-06, 15:21
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ερώτηση! Το Ph δεν κατεβαίνει αρκετά με την Α.Ο.?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-06, 15:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Kατεβαινει σιγουρα αλλα μετα απο καποιο χρονο στο ενυδρειο αρχιζει να αυξομειωνεται (φωτοσυνθεση φυτων, αναπνοη, διασπαση τροφων κλπ)..... Ισως η σωστη εκφραση ειναι να κρατω σταθερο το ph στο ενυδρειο.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-06, 18:03
ακαραβας
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Σιγουρα το 400αρι ειναι ιδανικο για δισκους (οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα).... Για εξοπλισμο δεν καναμε καμια κουβεντα παρα μονο απο που να τον βρει φθηνα..... Πιστευω οτι χρειαζεσαι οπωσδηποτε μια αντιστοφη οσμωση για να μαλακωσεις και να φιλτραρεις το νερο, προαιρετικα ενα επιπλεον εξωτερικο φιλτρο να αντικαταστησεις το εσωτερικο ( το ακουαριστικ εχει πολυ καλες προσφορες σε eheim), επισης προαιρετικα μια uv αν κρινεις οτι χρειαζεται.... Κανε ενα πακετο με ολα οσα θα χρειαστεις για να γλιτωσεις μεταφορικα... Καλο ειναι να σκεφτεις και τροπο για να κατεβασεις το ph.
Στο 400 εχω φιλτρο εξωτερικο της eheim2215 + το εσωτερικο που ειπα! Πρεπει να βαλω κι αλλο εξωτερικο φιλτρο? Pritani eisai apo thes/nikh? Το p.h εδω ειναι 8.2!
Ο τρόπος που θέλω να μειώσω το P.H είναι σίγουρα με Α.Ο κ.τ.λ
Δεν έχω φυτά θα πρέπει να βάλω? .
(Μπορω να βαλω εναν εναν δισκο τη φορα ερωτηση για το μελλον!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-06, 19:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το Phθα πέσει με την R.O. αλλά το θέμα είναι να το διατηρήσεις σε σταθερά επίπεδα. Αυτό μπορεί να γίνει με την (ακριβή) λύση ενός Phcontrollerπου θα είναι συνδεδεμένος με μια φιάλη CO2 με ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα. Ίσως όμως δεν θα χρειαστείς κάτι το τόσο εξειδικευμένο. Ξεκίνα την αγορά της R.O. να δεις και τι Phθα έχεις και βλέπουμε.
Ορισμένα φυτά θα πρέπει να βάλεις. Ορισμένα βέβαια όπως anubia, η οποία αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες (28-30C) που θέλουν οι δίσκοι. Θα βοηθήσουν στην ποιότητα του νερού σου και θα δημιουργήσουν ένα πιο καλό οπτικό αποτέλεσμα.
Για το μέλλον λοιπόν, δεν είναι σωστό να βάλεις έναν – έναν δίσκο, γιατί είναι ομαδικά ψάρια. Αφού κάνεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου, θα βάλεις δύο ή τρεις για αρχή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-06, 21:47
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εξαρταται τι θελεις να κανεις..... Υπαρχουν περιεργοι που κραταν δισκους σε εντελως γυμνα ενυδρεια... Ευκολο στη συντηρηση και την καθαριοτητα αλλα απο αισθητικη....... Ενα σωστα φυτεμενο ενυδρειο με αρκετα ψηλα φυτα ωστε να προσφερουν καταφυγειο και σκια στους δισκους ειναι μια καλη επιλογη. Αν θελεις μπορεις να κανεις λιγη υπομονη και να τα πουμε αναλυτικα στη συναντηση που θα γινει την αλλη εβδομαδα
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-06, 01:48
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
..... Υπαρχουν περιεργοι που κραταν δισκους σε εντελως γυμνα ενυδρεια...
Α... έγινα και "περίεργος" ε ?



Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-06, 10:09
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Από φίλτρανση νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω... Ενδεικτικά στο 400άρι το δικό μου έχω ένα 2215 και άλλα δύο... 2217 (ίσως είμαι υπερβολικός αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

Όσους περισσότερους δίσκους βάλεις ταυτόγχρονα τόσο καλύτερα (εφόσον βέβαια το ενυδρείο είναι στρωμένο).

Για φυτά και δίσκους υπάρχουν προηγούμενα ποστ καθώς και το site της τρόπικα που αναφέρει τα κατάλληλα είδη.

Για ότι άλλο θες ρώτησέ τον klaz και κάνε ακριβώς τα αντίθετα...

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-06, 12:43
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Για ότι άλλο θες ρώτησέ τον klaz και κάνε ακριβώς τα αντίθετα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-06, 18:47
ακαραβας
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Από φίλτρανση νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι παραπάνω... Ενδεικτικά στο 400άρι το δικό μου έχω ένα 2215 και άλλα δύο... 2217 (ίσως είμαι υπερβολικός αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

Όσους περισσότερους δίσκους βάλεις ταυτόγχρονα τόσο καλύτερα (εφόσον βέβαια το ενυδρείο είναι στρωμένο).

Για φυτά και δίσκους υπάρχουν προηγούμενα ποστ καθώς και το site της τρόπικα που αναφέρει τα κατάλληλα είδη.

Για ότι άλλο θες ρώτησέ τον klaz και κάνε ακριβώς τα αντίθετα...

Θεόφιλος
Δηλαδη πρεπει να παρω τουλάχιστον ενα ακομη φυλτρο 2217 ??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-06, 10:25
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Δεν ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις τίποτα... Καλό είναι τα φίλτρα που έχεις να ανακυκλώνουν το νερό του ενυδρείου σου 5-6 φορές. Κάνε τους υπολογισμούς σου και εσύ αποφασίζεις...

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05294 seconds with 15 queries