Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-04, 01:16
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Ενυδρειο για δισκακια

Καλησπερα παιδια.Ως νεος στο χωρο αυτο ειπα να σας ρωτησω καποια πραγματακια.Διαβαζω εδω και αρκετο καιρο τα διαφορα θεματα που δημοσιευονται εδω και μπορω να πω οτι εχω βοηθηθει αρκετα σε πολλα πραγματα μιας και δεν ειχα την παραμικρη ιδεα για αυτον τον φανταστικο χωρο που λεγετε 'ενυδρειο'.
Λοιπον εχω δυο ενυδρεια.το ενα ειναι 120 λιτρων και περιεχει ηδη καποια ψαρακια ημιαγρια (γκουραμια-σκαλαρια-καρχαριακια κ.α.).μπορω να πω οτι παει αρκετα καλα αν και πριν λιγες μερες εχασα καποια ψαρακια προφανως λογω θερμοκρασιας (περιπου 30 βαθμοι).το συμπερασμα αυτο το βγαλαμε συζητωντας με καποιον στο ΑΒΥΣΣΟΣ.σηκωσα τα καπακια κ η θερμοκρασια μετα και απο την βοηθεια αλλαγης νερου εχει κατεβει στους 26 βαθμους και ελπιζω να πανε ολα καλα απο εδω και στο εξης.
Το δευτερο ενυδρειο ειναι 285 λιτρα και εχει μεσα φυτα (ανουμπιες,δρακαινες και καποια αλλα τα οποια δεν θυμαμαι την ονομασια τους),και καποια μικρα ψαρακια (νεον,πλακωστομα,γκαπυ,lemon tetra).Το στρωνω γυρω στον ενα μηνα και το εχω φερει στις παρακατω μετρησεις PH 6,8 GH 4 KH 4 ΑΜΩΝΙΑ 0 ΝΟ2 Ο ΚΑΙ ΝΟ3 Ο.Ειχα και εδω προβλημα με την θερμοκρασια αλλα καταφερα και την κατεβασα στους 27 και ελπιζω να την κρατησω εκει με καποια ανεμιστηρακια που εβαλα.Εχω βαλει φιλτρο της FLUVAL το 404 και το εχω ενισχυσει και με τιρφυ στο μεσα.Ξεχασα να σας πω οτι εχω βαλει πλακακια βυθου με τιρφυ σε κομματια απο πανω απο αυτα και περιπου 3 cm χαλαζια.Πριν απο λιγο εβαλα και εναν κυκλοφορητη (Hagen Aquaclear powerhead 402 λεει οτι γυρναει 900 λιτρα την ωρα)αλλα ειδα οτι τα αναταραζει ολα μεσα και τον εβγαλα αμεσως.Θα ηθελα να μου πειτε αν οι παραπανω μετρησεις εναι ενταξει για να βαλω δισκους μεσα και αν χρειαζετε ο κυκλοφορητης.Μπορω να τον αλλαξω κι να παρω μικροτερο.
Και κατι τελευταιο.Αν ξερετε καποιο αξιοπιστο μαγαζι που να ειναι και γνωστες πραγματων γιατι αν και νεος στο χωρο εχω δει και ακουσει τα πλεον ασχετα απο 'σχετικους΄.Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-04, 01:31
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή συνεχεια

Ξεχασα να σας πω οτι στο ενυδρειο που προοριζω για τους δισκους ειχα προβλημα με τα φυτα.Μου χαλασαν καποια και πηρα και εριξα FloraPride της Tetra.Εκτος αυτου εβαλα και παροχη CO2 της Tetra(το απλα πρασινο μπουκαλακι).Μου ειπαν να ριχνω 5 πιεσεις στη βαλβιδα (ελπιζω να καταλαβατε ποσο ειναι αυτο)καθημερινα.Δεν εχω δει να χαλανε αλλα φυτα.Να τα ενισχυσω και με κατι αλλο η ειναι οκ αυτα?Τα φωτα τα εχω αναμεννα 12 ωρες.Ειναι 3 λαμπες των 30 watt, 6500K η καθε μια.Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-04, 02:21
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν ξερετε καποιο αξιοπιστο μαγαζι που να ειναι και γνωστες πραγματων γιατι αν και νεος στο χωρο εχω δει και ακουσει τα πλεον ασχετα απο 'σχετικους΄
Εξηγησε μας αν θελεις, τι εννοεις με την ενοια "αξιοπιστο"...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-04, 02:23
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

εννοω να ξερετε οτι φερνει καλα ψαρια χωρις αρρωστιες και να ειναι γνωστης πραγματων και γενικα του ολου θεματος ΄ενυδρειο'
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-04, 11:33
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

sorry ρε παιδια.μολις τωρα ειδα οτι υπαρχει και topic για δισκους.μηπως φταιει το οτι δεν το εβαλα εκει και δεν μου εχετε δωσει καποια απαντηση ακομα?εννοω μηπως δεν τοχουν δει τα ατομα που γνωριζουν για τους δισκους.μηπως να τα ξαναεγραφα και εκει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-04, 15:40
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Καλός ήρθες στην παρέα μας...
Για μαγαζιά δες εδώ..
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=976
Οι μετρήσεις που λες είναι εντάξει για Δίσκους..
Με την θερμοκρασία οι Δίσκοι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα μιας και
πάνε περίφημα στους 28-29 όχι όμως και τα αλλά ψαριά.
Αυτός είναι και ένας λόγος που αντί για νέον πρέπει να προτιμάμε
τους καρδινάλιους μιας και σηκώνουν τις θερμοκρασίες σε ένα ενυδρείο
για δίσκους
Με αυτές τις μετρήσεις τα guby πρέπει να τα βγάλεις από το ενυδρείο
μιας και έχουν διαφορετικές ανάγκες πιο σκληρό νερό.
Για τα φυτά τις δράκαινες ποίος στις έδωσε?
Δεν είναι φυτά για το ενυδρείο μπορούνε μόνο για λίγους μήνες
να παραμείνουν στο ενυδρείο μετά σάπισμα...
Φρόντισε να επιλέξεις φυτά που να σηκώνουν υψηλές θερμοκρασίες
Δες εδώ..
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1311
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-04, 16:46
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση.τα νεον και τα γκαπυ ηδη ζουν μεσα στο συγκεκριμενο ενυδρειο γυρω στις 10 μερες και ,τουλαχιστον εγω με τα λιγα που ξερω, δεν βλεπω ναχουν προβλημα.καποιο προβλημε εντοπιζω στα γυαλινα γατοψαρα που εχω βαλει μεσα.δεν ανεβαινουν να φανε και τους ριχνω σκουληκια κατεψυγμενα για να τρωνε απο κατω.τη δρακαινα μου την εδωσε ο μαγαζατορας.τα εχω κοιταξει τα μαγαζια που υπαρχουν εδω μεσα και μιλησα με ενα απο αυτα σημερα και θα παω να δω καποιους δισκους που εχει σε προσφορα.απλα ελεγα μηπως μπορειτε να μου πειτε συγκεκριμενα στον ταδε για ναμαι ησυχος απο πλευρας ασθενειων.6-8 ποντοι (το μεγεθος)ειναι καλα για αρχη η να τους παρω μεγαλυτερους?τι πρεπει να προσεξω?τι φαγητο να τους δινω? πολλα thanx.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-04, 17:31
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα εχω κοιταξει τα μαγαζια που υπαρχουν εδω μεσα και μιλησα με ενα απο αυτα σημερα και θα παω να δω καποιους δισκους που εχει σε προσφορα
Αν θελεις πες μας και εμας πιο μαγαζι ειναι, και για τι δισκους μιλαμε [/code]
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-04, 19:36
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

το μαγαζι που μιλησα λεγετε Αβυσσος.νομιζω οτι εχει blue diamont,marlboro red και καποιους αλλους παρεμφερει σε προσφορα.ο κυκλοφορητης χρειαζετε η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-04, 04:40
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια φιλε geoil, οντως εχει μερικες πολυ καλες προσφορες...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-04, 16:18
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

και πολυ καλα ψαρακια αποτι ειδα.χθες μολις εμπλουτισα το ενυδρειο μου με 3 δισκακια και επετε συνεχεια.ειναι φανταστικα,υπεροχα.δεν το περιμενα οτι θαναι τοσο τελεια!!!αν μπορειτε και καποια στιγμη μου απανταται και στα ερωτηματα που σας εχω ρωτησει τοσες μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-04, 20:01
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Φιλε περασα σημερα το πρωι απο το συγκεκριμενο μαγαζι, και τα δισκακια τα οποια εχει σε προσφορα, δεν ειναι και τοσο "σωστα"...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-04, 20:12
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Φιλε περασα σημερα το πρωι απο το συγκεκριμενο μαγαζι, και τα δισκακια τα οποια εχει σε προσφορα, δεν ειναι και τοσο "σωστα"...
δηλαδη μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος

για να μαθουμε και εμεις για ποιο λογο
για να ειμαστε πιο "τυπικοι" και αναλυτικοι με την κριτικη μας απεναντι στο καθε μαγαζι για να μην υπαρχουν και παρεξηγησεις με αυτα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-04, 20:35
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

φιλε dantouan εγω πηγα χθες το βραδυ και ππως ειδες πηρα 3 δισκους περιπου 8 cm εκαστος.Ημουν στο μαγαζι για πανω απο μια ωρα μεχρι να τους παρω και τους παρακολουθουσα συνεχως.απο τα λιγα που ξερω δεν ειδα κατι ασχημο.ουτε χτυπηματα ειχαν,και κινητικοι αρκετα ηταν.εσυ τι ακριβως ειδες?σε ρωταω για να προσεξω και τους δικους μου μηπως εχουν κατι παρομοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-04, 20:37
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Δεν κανω κριτικη στο μαγαζι παιδια, απλα λεω οτι οι μικροι δισκοι που εχει σε προσφορα, δεν ειναι και τοσο καλοι και σε χρωματα και σε κατασταση, σε αντιθεση με τους μεγαλους δισκους που εχει και ειναι καταπληκτικοι
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-04, 20:43
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
απο τα λιγα που ξερω δεν ειδα κατι ασχημο.ουτε χτυπηματα ειχαν,και κινητικοι αρκετα ηταν.εσυ τι ακριβως ειδες?
Χωρις να ειμαι discus expert, παρατηρησα οτι τα πτερυγια τους τουλαχιστον στο πανω μερος ηταν λιγο φαγωμενα, κατι το οποιο (προς τιμην του μαλιστα), παραδεχθηκε και το παιδι που εχει το μαγαζι.
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-04, 22:28
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

φιλε κοιταξα τους δικους μου και ευτυχως δεν εχουν κατι σαν αυτο που ανεφερες.το μονο που ειναι η πρωτη τους μερα στο νεο τους σπιτι και δεν εχουν και πολλη διαθεση ακομα ουτε για φαι ουτε για βολτες.ελπιζω ναλλαξουν συντομα συμπεριφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-04, 03:47
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ειναι ακομα στρεσαρισμενοι απο την αλλαγη περιβαλοντος , μην ανησυχεις θα στρωσουν τις επομενες μερες...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-08-04, 14:14
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Hello again guys.Μετα απο τους τρεις μικρους δισκους που ανεφερα πιο πανω εβαλα και αλλους 2.Σε συζητηση που ειχα με τον μαγαζατορα για το προβλημα που αντιμετωπιζα(ο ενας δισκος κυνηγουσε(red dragon) μονιμα τον ενα απο τους δυο(cobalt blue) και μερικες φορες ο κυνηγημενος κυνηγουσε τον τριτο(blue torquise)) μου προτεινε να παρω εναν πιο μεγαλο.Ετσι πηρα εναν Pigeon blood red 14 cm και εναν Pigeon blood blue 5 cm.Ειναι τωρα περιπου 15 ημερες μεσα στο ενυδρειο και η κατασταση ειναι σχεδον η ιδια,και λεω σχεδον γιατι ο red dragon κυνηγαει καμια φορα και τον Pigeon blood red(14 cm).γιατι μπορει να γινετε αυτο?Ενα ακομη προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι δεν εχω δει τον μεγαλο δισκο (Pigeon blood red) να τρωει.ουτε καν σκουληκια που πεφτουν κατω και τρωνε ολα τα ψαρια που εχω μεσα στο ενυδρειο.τι μπορει να γινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-08-04, 18:24
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Φίλε geoil καθότι οι δίσκοι είναι στην οικογένεια των κιχλιδων έχουν τα περισσότερα από τα χαρακτηριστικά του γένους.
Αυτό που περιγράφεις είναι κατά πάσα πιθανότητα η προσπάθεια ενός αρσενικού να επιβληθεί στα αλλά μέλη.
Φαντάσου ότι όλα τα δισκάκια που έχεις μέσα στο tank είναι σε μια ιεραρχία
από πανό προς τα κάτω γιαυτο και βλέπεις τέτοια φαινόμενα όπως λες εδώ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geoil
Είναι τώρα περιπου 15 ημερες μεσα στο ενυδρειο και η κατασταση ειναι σχεδον η ιδια,και λεω σχεδον γιατι ο red dragon κυνηγαει καμια φορα και τον Pigeon blood red(14 cm).
Για να μειωθεί η επιθετικότητα μετάξι τους πρέπει να υπάρχουν κάποιες κρυψώνες όπως ξυλά mopani και κάποια φυτά.
Το μέγεθος επίσης του ενυδρείου παίζει καταλυτικό ρόλο..

Τώρα για τον Δίσκο που πήρες και δεν τρώει μπορείς να τραβήξεις καμία photo.
Κανει προσπαθεια να κυνηγισει την τροφη η αδιαφορει?
O μαγαζάτορας τι λεει?ποσο καιρό τον είχε?
Τι τροφες χρησιμοποίουσε?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-08-04, 02:15
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

φιλε tan το μονο που ξερω σχετικα με το μαγαζι ειναι οτι τους ειχα πανω απο μηνα πριν τους παρω.γενικα δεν τον βλεπω να κυνηγαει τροφη.αποτι θα δεις και στις φωτο εχω καποια ξυλα και φυτα για να κρυβονται.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-08-04, 02:22
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι 285 λιτρα και οι μετρησεις που εκανα πριν λιγο ειναι οι εξης ΝΟ3 10(θα ρυθμιστει αυριο με αλλαγη νερου 30%), ΝΟ2 0, ΝΗ3 ΝΗ4 0, ΡΗ 7,0 , ΚΗ 5 , GH 6, θερμοκρασια 29 βαθμοι.νομιζω οτι γενικα ειναι καλες.τι λες και συ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-08-04, 04:02
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Φιλε ο δισκος σου φαινεται σε αριστη κατασταση (αν κρινω απο τα χρωματα του), μαλιστα αν τον εχεις μεσα στο ενυδρειο σου ηδη 15 μερες, αποκλειεται να μην τρωει τιποτα, ισως δεν τον βλεπεις εσυ...
Τι τροφη τους δινεις?
Μηπως στο μαγαζι που τον πηρες τον ταιζαν καποια αλλη τροφη και δεν εχει συνηθισει ακομα την δικια σου....
Δοκιμασες να τον ταισεις και κατι διαφορετικο
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-08-04, 09:46
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Από τι photo φαίνετε σε καλή κατάσταση.
Η τιμές ενταξει αλλά θα σου πρωτινά σταδιακά
να κατεβάσεις την σκληρότητα στο 4.
Η τροφή σε πελετς που χρησιμοποιώ εγώ και είναι από τις καλύτερες για δίσκους είναι η prima της Tetra.Δοκίμασε την
Μήπως το ενυδρείο είναι δίπλα σε πόρτα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-08-04, 12:18
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλημερα.δυστυχως ειμαι στην δουλεια τωρα και δεν μπορω να δω τη μαρκα απο τις τροφες που τους δινω.Θα σας πω το απογευμα.Το ενυδρειο ειναι στο υπνοδωματιο και ουσιαστικα ειναι σε μια ευθεια με την πορτα του υπνοδωματιου και την μπαλκονοπορτα.Βεβαια απεχει γυρω στο 1 μετρο απο καθε μερια απο τις πορτες αυτες.Ειχα βαλει τυρφη μεσα στο φιλτρο αλλα μετα απο παροτρυνση του μαγαζατορα ,που πηρα το μεγαλο μου δισκο,οτι δεν κανει απολυτως τιποτα την εβγαλα.Σημερα λεω ομως να την ξαναβαλω γιατι ειδα οτι ανεβηκαν καποιες τιμες στις μετρησεις μου.Αποτι ξερω η τυρφη κραταει καποιες τιμες σταθερες.Σωστα?Την σκληροτητα πως μπορω να την κατεβασω?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-08-04, 14:27
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geoil
Ειχα βαλει τυρφη μεσα στο φιλτρο αλλα μετα απο παροτρυνση του μαγαζατορα ,που πηρα το μεγαλο μου δισκο,οτι δεν κανει απολυτως τιποτα την εβγαλα
Πολλες φορες αυτα που λενε οι μαγαζατορες δεν ειναι σωστα η τα διατιπονουν λαθος.Για οτι σε απασχολει να ρωτας εδω στο board αυτη ειναι
και μια απο τις βασικες λειτουργιες του.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geoil
Την σκληροτητα πως μπορω να την κατεβασω?
Με την τυρφη.
Αυτη ειναι η δουλια της-μαλακονει το νερο.Πρεπει να την αλλαζουμε καθε μηνα γιατι μετα το περας του χανοντε οι ιδιοτιτες της.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-08-04, 17:34
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geoil
Ειχα βαλει τυρφη μεσα στο φιλτρο αλλα μετα απο παροτρυνση του μαγαζατορα ,που πηρα το μεγαλο μου δισκο,οτι δεν κανει απολυτως τιποτα την εβγαλα.Σημερα λεω ομως να την ξαναβαλω γιατι ειδα οτι ανεβηκαν καποιες τιμες στις μετρησεις μου.Αποτι ξερω η τυρφη κραταει καποιες τιμες σταθερες.Σωστα?Την σκληροτητα πως μπορω να την κατεβασω?
Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο ΤΑΝ, και θα σου αντιπροτεινω να χρησιμοποιεις sera morena το οποιο οπως αναφερθηκε και σε αλλο thread, ουσιαστικα ειναι διαλυμα τυρφης, αλλα δεν σκουραινει τοσο πολυ το νερο...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-08-04, 22:48
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Υπαρχει και αυτη η λυση http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=910
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-08-04, 23:33
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια.Η τροφη που δινω στους δισκους ειναι η Tetra Prima και η Tetra Veg απο ξηρα.Απο κατεξυγμενη τους δινω Blood warms Aqua yams της Ocean nutrition και Schlingmann Baby discus fit της Van Gerven.Της ξερετε?Ειναι καλες?Τωρα απο τυρφη εχω της Fluval και της Aqua vital.Ποια να βαλω καλυτερα απο τις δυο?Αποτι ειδατε εχω καποια φυτα μεσα.Μαλλον απο πολυ φως απεκτησα τριχωειδη αλγη αλλα ευτυχως εχει μειωθει παρα πολυ.Ριχνω καθε μερα απο μια μπουκαλα απλη της Tetra καποια ποσοτητα CO2.Εχω διαβασει τους τροπους να φτιαξω ενα συστημα μονος μου αλλα το φοβαμαι μηπως κατι παει στραβα τωρα με τις διακοπες του καλοκαιριου και οταν επιστρεψω τα βρω ολα μανταρα και σκεφτομουν να αγορασω μπουκαλα και μανομετρα και να φτιαξω κατι πιο αξιοπιστο.Μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως χρειαζετε και αποποια μαγαζια μπορω να τα αγορασω?Οπως επισης και την ποσοτητα που πρεπει να ριχνει αφου στηθει.Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-08-04, 13:37
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Καλες τροφες και οι 2.Απλα πρεπει να εμπλουτισεις λιγο περισσοτερο την διατροφη τους.Να προσθεσεις Daphnia,Artemia,shrimps κτλ...
Μπορεις να παρεις και το AQUA MENU TROPICAL απο την ιδια εταιρια,που περιεχει ποικιλια τροφων.

Σχετικα με την τυρφη εγω προσωπικα χρησιμοποιουσα AQUA VITAL και ημουν πολυ ευχαριστημενος.
Μεχρι που αποφασισα να παρω R.O :win

Σε οτι αφορα τα φυτα θα πρεπει να ανοιξεις αλλο θεμα στην κατηγορια με τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08030 seconds with 12 queries