Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-11, 22:36
takisgoa Ο χρήστης takisgoa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ GH...

Καλησπερα και παλι σε ολους,πριν απο λιγες μερες σας εδειξα φωτογραφιες απο το ενυδρειακι μου,λοιπον,την επομενη μερα το απογευμα,3 απο τα πεντε ψαρακια μου τα βρηκα ανασκελα χωρις να υπαρχει ουτε μια ενδειξη πιο πριν,ολα κυλουσαν φυσιολογικα.Το χρονικο ειναι το εξης,πριν απο τους αιφνιδιους θανατους πηρα αυτη την σκονη της seachem(tanganyika buffer)για να ανεβασω λιγο το ph,πριν ηταν στο 7,6 ,κανοντας λοιπον οπως εγραφαν οι οδηγιες μετα απο δυο-τρεις μερες οντως το ph εγινε 8,6 αλλα επεσε κατα κορυφα το gh.Προσπαθωντας λοιπον τις τελευταιες μερες να ξεπερασω το χαμω των ψαριων μου,προσπαθω να επαναφερω και το νερο,αυτη τη στιγμη εχω μεσα μονο δυο ψαρακιακαι οι μετρησεις που εκανα πριν απο λιγο ειναι οι εξης
NO3-10 , NO2-0 ,GH<3 ,KH 12 ,PH-8,3
Μπορει καποιος πιο εμπειρος να μου πει τι ακριβως να κανω?????Εχω τρελαθει τελειως με το θεμα.....
Εκανα κια μια γενναια αλλαγη νερου προσφατα.: confused:: confused:
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-11, 22:41
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Με τι τεστ μετρας?Το kh παντα ειναι μικροτερο απο το gh.Στις μετρησεις που γραφεις κατι δεν παει καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-11, 22:43
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Ξαναμέτρα........... κάπου κάνεις λάθος.......... δεν μπορεί να είναι σωστές οι μετρήσεις σου.........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-11, 22:55
takisgoa Ο χρήστης takisgoa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Το NO3,KH,GH τα μετραω με τα στικακια της JBL,το ΝΟ2,ΝΗ3-ΝΗ4 με τεστακι της SERA και το ph με τεστ της JBL,οπως τα βλεπω σας τα γραφω gh<3od και KH12od
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-11, 22:59
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisgoa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το NO3,KH,GH τα μετραω με τα στικακια της JBL,το ΝΟ2,ΝΗ3-ΝΗ4 με τεστακι της SERA και το ph με τεστ της JBL,οπως τα βλεπω σας τα γραφω gh<3od και KH12od
Μετρα με υγρα τεστ τα στικ δειχνουν μια πολυ χονδρικη εικονα και μερικες φορες οτι να ναι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-11, 23:02
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν μετράω τίποτα με στικάκια, οπότε δεν ξέρω και για τι πράγμα μιλάς, αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι η γενική σκληρότητα του νερού 3 και η ανθρακική 14...........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-11, 23:13
takisgoa Ο χρήστης takisgoa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2010
Περιοχή: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ,θα επανελθω διασταυρωνοντας τις μετρησεις μου....και ο θεος βοηθος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-11, 00:42
ατσαλης Ο χρήστης ατσαλης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisgoa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και παλι σε ολους,πριν απο λιγες μερες σας εδειξα φωτογραφιες απο το ενυδρειακι μου,λοιπον,την επομενη μερα το απογευμα,3 απο τα πεντε ψαρακια μου τα βρηκα ανασκελα χωρις να υπαρχει ουτε μια ενδειξη πιο πριν,ολα κυλουσαν φυσιολογικα.Το χρονικο ειναι το εξης,πριν απο τους αιφνιδιους θανατους πηρα αυτη την σκονη της seachem(tanganyika buffer)για να ανεβασω λιγο το ph,πριν ηταν στο 7,6 ,κανοντας λοιπον οπως εγραφαν οι οδηγιες μετα απο δυο-τρεις μερες οντως το ph εγινε 8,6 αλλα επεσε κατα κορυφα το gh.Προσπαθωντας λοιπον τις τελευταιες μερες να ξεπερασω το χαμω των ψαριων μου,προσπαθω να επαναφερω και το νερο,αυτη τη στιγμη εχω μεσα μονο δυο ψαρακιακαι οι μετρησεις που εκανα πριν απο λιγο ειναι οι εξης
NO3-10 , NO2-0 ,GH<3 ,KH 12 ,PH-8,3
Μπορει καποιος πιο εμπειρος να μου πει τι ακριβως να κανω?????Εχω τρελαθει τελειως με το θεμα.....
Εκανα κια μια γενναια αλλαγη νερου προσφατα.: confused:: confused:
καλησπέρα φιλε,απότομες κινισεις βλαπτουν σοβαρα τα ζοντανα μας!εξηγισε μας για την (γενναια αλλαγη νερου)το gh πρωσπαθα να το ανεβασεις με φισηολογηκους τροπους βαλε στο φιλτρο σου σπασμενο κοραλι και μες στο ενυδρείο!επησεις lava είναι ασβεστολιθικός και βοηθάει και την βιολογία διοτει είναι πορώδεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-11, 01:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πιο σημαντικο ειναι να μην γινοται αποτομα οι αλλαγες στις παραμετρους του νερου, παρα να ειναι σωστα τα νουμερα τους.
Το λεει και στις οδηγιες: Use 5 g (1 level teaspoon) for each 40–80 L (10 to 20 gallons) of water each day until desired pH is attained and maintained
Μηπως αλλαξαν αποτομα οι σκληροτητες?
Ακολουθησες τις οδηγιες του σκευασματος οσον αφορα τη διαλυση του κλπ?
(HINTS: It is best to dissolve the buffer in freshwater before use)

Αυτο το σκευασμα ανεβαζει την ανθρακικη σκληροτητα (kH) και εμμεσα το πεχα, και για την ανοδο της γενικης σκληροτητας (gH) χρειαζεται το Cichlid Lake Salt*, αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα φερει και καποια πτωση στην gH.
Κατι αλλο δεν παει καλα και μετρησες (αν μετρησες σωστα) πτωση στην gH.

* λεει στις οδηγιες : Use when setting up an aquarium or making water changes (preferably after the addition of Seachem’s Cichlid Lake Salt™) and between water changes as needed to maintain pH

Το σωστο ειναι να προετοιμαζει το νερο της αλλαγης με τα αλατα και το μπαφερ και οχι να γινεται ολη η διαδικασια μεσα στο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑ kokos125 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 20-12-09 13:10
Προβλημα... babis-marina Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-05-09 22:22
Προβλημα με ph golf4470 Γλυκό νερό - Γενικά 11 07-02-08 01:31
Προβλημα!!! ΠΟΠΟ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 30-05-06 20:08
προβλημα dim Bettas 8 31-03-06 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04649 seconds with 13 queries