Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-07, 22:19
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Red face προβλημα με εσωτερικο φιλτρο

εχω ενα εσωτερικο φιλτρακι fluval 250l/h σε ενα ενυδρειο 15λ εκτος απο το σφουγγαρακι στριμωξα μεσα και substrat αφου ειχε παρα πολυ χωρο extra το προβλημα μου ειναι οτι κανει ενα περιεργο θορυβο σα να χει ενα χαλικακη στη φτερωτη καπως και εχει μειωθει παρα πολυ η ροη του η ροη ειναι μειωμενη και σχετου του κυκλοφορητη αφου το δοκιμασα και σχετο και δεν ευθηνεται το οτι το χω μπουκωσει...το φιλτρο ειναι σχεδον καινουργιο..εβγαλα τη φτεροτουλα και ειναι οκ δεν καταλαβαινω τι λετε?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 22:38
Asotos Ο χρήστης Asotos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Μηπως εχει στραβωσει το αξονακι της φτερωτης με αποτελεσμα να βρισκει η φτερωτη σου στο γυρω κελυφος; Ισως εκει οφειλεται και ο ηχος που ακους.
Αν θες ριξε μια ματια προσεκτικα στο αξονακι.
Φιλικα, Χρηστος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-07, 23:50
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ετσι μονο του στραβωσε?δουλευει πολυ λιγο καιρο περιεργο μου φαινεται...εχω και ενα ζωντανο μεσα και δε θα με περνει ο υπνος το βραδυ απ το θορυβο το χω στο υπνοδωματιο

λοιπον το ενλογο φιλτρακι το αντκατεστησα με ενα eheim aquaball γιατι ηταν ετοιμο να μας αφησει χρονους χωρις να καταλαβω τι ακριβως πηγε στραβα..απ το νεο φιλτρο εβγαλα το ρυθμιστικο ροης ωστε να χει 2 τρυπες η εξοδος την κανονικη και μια απο πανω για να μειωνεται η ροη...εκτος απο το σφουγγαρακι που ειχε εβαλα μεσα μερικα μπιλακια substrat και ενα αλλο μικρο σπογγο απο το παλιο φιλτρο μια που χωρουσαν με λιγο στριμωγμα...το ωραιο ειναι οτι το φιλτρακι καθε τοσο κανει ενα θορυβο για μερικα δευτερολεπτα σαν να δουλεβει εξω απ το νερο για να καταλαβαιτε η σαν τον ηχο που θα κανε αμα βαζαμε ενα στυλο σε ενα ανεμηστηρα αμα το θελεται ποιο παραστατικα να κρρρρρρρ...αυτο το κρρ το κανει κανα 2-3 φορες τη μερα ειναι σχετικα εντονο και με χει φαει η περιεγια τι ειναι μιας και αμα εχω και αλλη απωλια θα παω να πνιγω..... η ροη του ειναι οκ και δεν βλεπω κατι αλλο λαθος η φτερωτη και ολα τα σχετικα μεσα φαινονται οκ...ΒΟΗΘΕΙΑ

μηπως φταινε τα extra υλικα η το οτι εβγαλα το ρυθμιστη ροης?αμα χαλασει με βλεπς να κανω καθε μερα αλλαγες φραγκα για αλλο φιλτρο δεν παιζουνμε τιποτα...

βρηκα ενα στοιχειο ισως λογο σουμπωματος μασησε λιγο σπογγο λετε αμα μασαγε καμια τριχα απο το σπογγο να εκανε ετσι?εβαλα ενα μικρο κοματακι πλαστικη σιτα αναμεσα στα υλικα και στην τρυπα απ τη φτερωτη για να δουμε....


υ.γ μονος τα λεω μονος απανταω....
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 03-03-07 στις 00:14
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο jordan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 07-02-07 20:35
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 73 29-01-07 07:00
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ Lary80 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 13-02-05 01:08
εσωτερικο φιλτρο tolis_1234 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 16-11-04 23:38
Εσωτερικο φιλτρο Lary80 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-05-04 01:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02964 seconds with 13 queries