Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-18, 07:28
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Μεταφορα μεσογειακων ανεμωνων

Ετοιμαζω μεσογειακο με ανεμωνες ,ντοματες κανενα αχινο κ σαλιγκαρια
Σκεφτομαι να βρω βραχακια με ανεμωνες ντοματες και οτι μπορει να υπαρχει ζωντανο πανω στον βραχο για να βαλω στο ενυδρειο
Η μεταφορα θελει 1 ωρα περιπου μεχρι το σπιτι μου , θα τα βαλω σε 1 μεγαλο κανιστρο με ανοιγμα απο πανω (13 λιτρα χωραει)
Ποση ωρα αντεχουν αυτα στην μεταφορα?
Επισης μερικα φυκια μπορει να μπουν ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-18, 08:25
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Τα φυκια δεν νομιζω να εχουν προβλημα. Τωρα αχινους πετρες με ανεμωνες σκαρτσινια και σαλιγκαρια τα ειχα σε εναν κουβα με νερο 25 λιτρο και μεχρι να τελειωσω το μαζεμα περασε κανα 2ωρο. Το σπιτι μ ειναι 10 λεπτα απο τη θαλασσα αλλα αργησα μεχρι να τα μαζεψω. Οταν πηγα σπιτι και τα εβαλα στο ενυδρειο ταν όλα μια χαρα και κινητικοτατα.
Για φυκια θες δυνατο φως γιαυτο κ εγω που δεν διαθέτω φωτα ακομα εχει μονο πετρες ψαρια κ ντοματες (Μη φωτοσυνθετικες ανεμωνες).
Θα χρειαστείς και ενα wave maker στο ενυδρειο να κανει ενα ρευμα μεσα στο νερο.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:32
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-18, 09:41
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, εχω δυνατο φως με led modules που ειναι πολυ δυνατοτερα απο τις ταινιες led αν βαλεις μερικα στην σειρα.
Επισης εχει αρκετο φως την ημερα γιατι ειναι απεναντι απο το παραθυρο το ενυδρειο ,το απογευμα το κλεινω για να μην λιαζεται και για να μην ζεσταινεται το νερο
Μια ερωτηση ακομα , αν βαλω κανενα καβουρακι ειναι επικυνδυνο οταν μεγαλωσει να φαει καποιο μικρο ψαρακι (η να το δαγκωσει?)
και μπορεις να βρεις ανεμωνες ντοματες κτλ σε ρηχο νερο χωρις να χρειαστει να βουτηξεις (ειναι λιγο κρυο το νερο ακομα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-18, 09:48
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Απο εκει που τις μαζεύω εγω δεν χρειαζεται να μπεις μεσα. Ουτε μεχρι το γόνατο δεν ειναι το νερο και εχει αυθονες. Αμα θες να τις ξεκολλησεις παρε ενα κουταλάκι και βαλτο σιγα σιγα αναποδα απο κατω για να ξεκολλησει κ μετα βγαλτη σιγα με το χερι σου. Εγω προσωπικα αποφευγω να το εχω κοντα σε παράθυρα γτ δεν εχω τσιλερ κ μ ανεβαζει θερμοκρασια.
Καλύτερα για εμενα να βαλεις σκαρτσινια, πολυ πιο αποδοτικα στο να καθαρίζουν το ενυδρειο. Επισης οι καβουρες δεν θα φάνε κανενα ψαρακι γτ ειναι μικροι οι δικοί μας αλλα θα ενοχλουν τις ανεμωνες και θα ειναι ζημιαρηδες στο ενυδρειο. Συν ότι αν βαλεις κοραλια τα ξεχνάς με τους κάβουρες. Ειναι καταστροφη

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:32
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-18, 10:31
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Η λογική, φτιάχνω μεσογειακό ενυδρείο, βουτάω στη θάλασσα και ότι βρω το βάζω μέσα, δεν είναι καλή... Δεν λέω οτι κάνεις αυτό, απλά το επισημαίνω..
Ελπίζω να έχεις διαβάσει τι χρειάζεται ένα μεσογειακό ενυδρείο... Το ότι τα πάντα βρισκονται στη θάλασσά μας δεν λέει κάτι...
Έχει παρόμοιες απαιτήσεις με ένα τροπικό ενυδρείο...
Φύκια δεν θα σου έλεγα να βάλεις αν δεν στρωθεί ο βυθός σου..
Αν λόγω φωτισμού και άλλων παραμέτρων δεν σου ευδοκιμήσουν, θα είναι συνεχόμενη πηγή νιτρικών...
Γράψε μας τι έχεςι σκεφτεί να κάνεις από εξοπλισμο/φιλτρανση να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς...
Για τις ανεμώνες μία ώρα μεταφορά είναι οκ, απλά μη γεμίσεις μέχρι πάνω το κάνιστρο με νερό.. Η κίνηση του αυτοκινήτου δεν θα αφήνει στάσιμο το νερό και δεν θα έχεις θέμα με οξυγόνωση.. Για ψαράκια είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα...
Το φως του ήλιου να μην το χτυπάει καθόλου το ενυδρείο!! Δεν είναι το ίδιο με το φως που χτυπάει την θάλασσα... θα γεμίσεις και άλγες εκτός από την εναλλαγή θερμοκρασίας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-18, 11:10
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εχω το ενυδρειο με 2 clown fish (2 χρονων) 105 λιτρα ,ηταν σε 60 τωρα εγινε 105 με sump 20 lt
Σκεφτομουν να βαλω μεσογειακη χλωριδα με τα κλουνακια
ανεμωνες , ντοματες , κτλ
Το οτι ειναι διαφορετικου βιοτοπου (τροπικο - μεσογειακο ) ,τελευταια εχουν παρατηρηθει τροπικα ηδη να βρισκονται στην μεσογειο ειδικα νοτια (πχ λεοντοψαρο) που μαλλον περασαν απο το σουεζ οποτε αυτα τα 2 μπορουν να ζησουν μαζι
Το μεσογειακο θελει περισσοτερη αλατοτητα απο οτι το τροπικο αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο. Σε καποιες περιοχες εχει περισοτερο η λιγοτερο αλατι η θαλασσα . Το εχω μετρησει αυτο, πηρα νερο απο την θαλασσα σε μια περιοχη γεματα ψαρια και η αλατοτητα ηταν 1025 (Το ρεφακτομετρο δουλευει οκ και ειναι καλιμπραρισμενο)
Ενω παω σε αλλες περιοχες και μολις στεγνωσεις απο το μπανιο εισαι γεματος αλατια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:33
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-18, 11:13
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σωστο και αυτο. Παντως λεοντοψαρο θα ήθελα πολυ να είχα σε ενυδρειο αλλα εδω περα ουτε με παραγγελια δε βρισκεις. Πολυ ωραιο ψαρι. Θα ψαξω μηπως βρω κανεναν σκορπιό να βαλω στο ενυδρειο.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:33
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-18, 12:17
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Διαφωνώ κάθετα, όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα πιστεύω, στο να αναμειγνύουμε τροπικά με μεσογειακά είδη, για άπειρους λόγους... η απόφαση όπως πάντα είναι δική σου...
Μιλάς για ένα ψάρι που κατάφερε να επιζήσει στις θάλασσες μας...
Σε ποιά παραλία βρήκες αλατότητα 1025??? Έχω χάρτες από όλη την Ελλάδα με θερμοκρασίες, αλατότητα κλπ... ανα μήνα, αρκετές χρονολογίες... Πουθενά δεν έχω δει τόσο χαμηλά!!! Παραπάνω σε φυσικές λεκάνες, λόγω εξάτμισης το καλοκαίρι, ναι, παρακάτω, όχι!!
Επίσης οι ανεμώνες δεν θεωρούνται χλωρίδα, ζωντανά είναι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-18, 12:19
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Εαν απευθυνεσαι σε εμενα, εαν μπορουσα να αποκτησω lionfish θα το ειχα σε τροπικό reef ενυδρείο, ταιριαζει κ πιο πολυ σε αυτο.
Τωρα στο μεσογειακο θα εβαζα εναν σκορπιο παντως.

Πάντως συμφωνω μαζι σου, δεν ειναι καλο να αναμειγνυουμε ειδη απο διαφορετικους βιοτοπους λογω ασθενιων κ.α.


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:33
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-18, 12:31
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Στον φίλο Μίχαλο απευθυνόμουν..
Σκορπιούς έχει 1002 πανέμορφους πραγματικά η θάλασσά μας... Απλά ξεχνάς τα υπόλοιπα ψαράκια που χωράνε στο στόμα του
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-18, 13:01
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον φίλο Μίχαλο απευθυνόμουν..
Σκορπιούς έχει 1002 πανέμορφους πραγματικά η θάλασσά μας... Απλά ξεχνάς τα υπόλοιπα ψαράκια που χωράνε στο στόμα του
Ανεμογοβιους μεγαλους η περκα δε θα τη πειραξουν λογικα. Θα παω να ψαξω σε κατι μερη στα ρηχα εκει οπου μαζεύω τις ανεμωνες. Ειναι κατι σκουριασμενοι σωληνες με χοντρα τοιχωματα και παξτα βρισκω σκορπιους εκει.
Θα βαλω εναν δυο εξαλου γεματο βραχους και σπηλιες το εχω το ενυδρειο σαν στο σπιτι τους θα ειναι

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-18, 13:12
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Την πέρκα όχι, αλλά επειδή μεγαλώνουν αρκετά και γρήγορα, είναι κρίμα να μην μπορέις να βάλεις τόσα άλλα όμορφα ψαράκια που έχουμε...
Μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά ο λόγος που πλέον δεν βάζω είναι αυτός... Οτιδήποτε χωράει σε περιφέρεια το στόμα τους, γίνεται τροφή.. Ας εξέχει και 2-3 εκατοστά η ουρά όταν το έχει αρπάξει... Τέρατα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:33
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-18, 13:24
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ακομα καλυτερα ετσι
Γενικως γουσταρω τέτοιου ειδους ψαρια (aligator gar, arrowana (το αγαπημενο μ),barracuda, blacktip sharks,κτλ)

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:34
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-18, 09:35
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η αλατότητα, μπορεί να είναι χαμηλή μόνο εκεί που υπάρχουν βλυχάδες. Οι υπόγειες πηγές που βγαίνουν μέσα στη θάλασσα και μας παγώνουν…
Δυστυχώς αλλά το lionfish όπως πάει θα γίνει μεσογειακό είδος….
-------------------------
Μια σκέψη που έχω κάνει σχετικά με την συλλογή ζωντανών από τις θάλασσές μας.


Αν μαζεύουμε από σχετικά βαθιά νερά, οι οργανισμοί αυτοί είναι συνηθισμένοι σε σταθερές συνθήκες νερού όπως η θερμοκρασία, η ήπια ένταση φωτισμού, η σταθερή αλατότητα κ.ο.κ.


Αν μαζεύουμε από ρηχά νερά, οι οργανισμοί αυτοί είναι πιο ανεκτικοί σε έντονες μεταβολές. Πολλές φορές μένουν εκτός νερού. ¶λλες φορές εκτίθενται σε ακραίες θερμοκρασίες (μεσημέρι -λιοπύρι- βράδυ).


Αυτά θα πρέπει να τα λάβουμε υπόψη και να διαμορφώσουμε τις συνθήκες του ενυδρείου μας, έτσι ώστε να έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης. Γιατί κακά τα ψέματα όταν παίρνουμε οργανισμούς από την φύση και τους βάζουμε σε (κοινά) ενυδρεία ρισκάρουμε την επιβίωσή τους.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 01-06-18 στις 09:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-18, 10:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σωστά, αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχουν περιοχές στις θάλασσές μας με αλατότητα 1025 όμως... Έχουμε και στην Ηλεία τέτοιες περιοχές όπου τα ψάρια δεν τις προτιμούν...
Μακάρι να μην γίνει, αλλά από την στιγμή που επιβιώνει σε 12C μπορεί να ζήσει και σε σχεδόν γλυκό νερό και γεννάει χιλιάδες αυγά συχνά... την κάτσαμε...
Γι αυτό τον λόγο προτείνουμε συλλογή παράκτιων ειδών.. Πολλά είδη γοβιών προτιμούν λεκάνες που το νερό βράζει... Όλα έχουν την επιλογή όμως να κινηθούν στην απέραντη θάλασσα και να "διαλέξουν" και αλατότητα και θερμοκρασία... Απλά τα είδη που βλέπουμε να κινούνται στα ρηχά αυθόρμητα, μέ ολες τις μεταβολές αυτές που υπάρχουν, είναι λογικό να είναι πιο εύκολα για να μπουν σε ενυδρείο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:34
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-18, 12:31
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλατότητα, μπορεί να είναι χαμηλή μόνο εκεί που υπάρχουν βλυχάδες. Οι υπόγειες πηγές που βγαίνουν μέσα στη θάλασσα και μας παγώνουν…
Δυστυχώς αλλά το lionfish όπως πάει θα γίνει μεσογειακό είδος….
-------------------------
Μια σκέψη που έχω κάνει σχετικά με την συλλογή ζωντανών από τις θάλασσές μας.


Αν μαζεύουμε από σχετικά βαθιά νερά, οι οργανισμοί αυτοί είναι συνηθισμένοι σε σταθερές συνθήκες νερού όπως η θερμοκρασία, η ήπια ένταση φωτισμού, η σταθερή αλατότητα κ.ο.κ.


Αν μαζεύουμε από ρηχά νερά, οι οργανισμοί αυτοί είναι πιο ανεκτικοί σε έντονες μεταβολές. Πολλές φορές μένουν εκτός νερού. ¶λλες φορές εκτίθενται σε ακραίες θερμοκρασίες (μεσημέρι -λιοπύρι- βράδυ).


Αυτά θα πρέπει να τα λάβουμε υπόψη και να διαμορφώσουμε τις συνθήκες του ενυδρείου μας, έτσι ώστε να έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα επιβίωσης. Γιατί κακά τα ψέματα όταν παίρνουμε οργανισμούς από την φύση και τους βάζουμε σε (κοινά) ενυδρεία ρισκάρουμε την επιβίωσή τους.
Ισχυει αυτο που ειπες φιλε μου. Οσο πιο βαθια τα νερα τοσο πιο σταθερες οι συνθηκες. Οργανισμο τον οποίο πηρες σε βάθος μεγαλύτερο των 5 με 10 μετρων (και ειναι εκει ο βιότοπος του, οχι για ψαρια των ρηχων που απλα πανε μεχρι εκει οπως γοβιοι περκες κτλ μιλαω για ψαρια του τυπου σαργο συναγριδα κτλ) θα πρεπει να εχουν οσο το δυνατον πιο σταθερες θερμοκρασιες στο ενυδρειο και λογικα θα ειναι και χαμηλες λογω βαθους ποτε θα χρειαστει και τσιλερ και ολον τον σχετικο εξοπλισμο. Οργανισμοι που ζουνε στα ρηχα ειναι πιο προσαρμοσμενοι στις αποτομες και ακραιες μεταβολες των συνθηκων οπως ειπες κ συ (οι τοματες για παραδειγμα μπορουν να μεινουν προσκολημενες σε βραχο εκτος νερου εως και μια εβδομαδα γτ κλεινουν κ κρατανε μεσα τους).
Τωρα για το lionfish, παρ'όλο που ειναι ξενικο ειδος πολυ πιθανον να γινει οντως μεσογειακο. Δεν εχει φυσικους εχθρους και τρωει τα παντα. Σιγουρα ηρθαν απο τη διωρυγα του Σουέζ αλλα μπορει και καποια να ειναι κ απελευθερωμένα απο καποιο ενυδρειο.
Τωρα πιστευω οτι η διαθεση τους στην ευρωπη μπορει να εχει απαγορευτει λογω αυτου (στο αβυσσος π κοιταξα τα ειχε ως προιον αλλα δεν ήταν διαθεσιμο), οπως εχει γινει και με τις χελωνες με τα κοκκινα μαγουλα (read eared slider turtles) καθως δεν εχουν φυσικούς εχθρους ειναι πολυ μεγαλύτερα και εκτοπιζουν τα αυτοχθονα ειδη και εχουν καταστρεψει μεγαλα κομματια υγροβιοτοπων στην Ευρώπη και στην Ελλάδα μεσω της απελευθέρωσης τους απο χομπιστες.
Κατι αναλογο εχει γινει στην ανατολική ακτη της Αμερικής (Florida,Miami) καθως και στον κολπο του μεξικου και εχουν γεμισει lionfish.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-06-18, 05:47
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

χθες πηγα σστη θαλασσα σε ενα σημειο με πεντακαθαρα νερα (δεν παει αυτοκινητο εκει , πρεπει να κανεις ορειβασια για να πας) και ειχε ενα μικρο ρηχο κολπο
Εκει κοιταζω και βλεπω 2 ντοματες οπα λεω επιτελους ! κανω μια βουτια κα βγαζω 2 αχινους και 2 κομματια φυκια που βγηκαν μαζι με κομματι βραχου
Τελεια! μαζευω και 6-7 σαλιγκαρια για καθαριστες
Δεν βρηκα κανενα ερημιτη καβαυρακι ,αλλη φορα
Πανω που ετοιμαζομαι να φυγω βλεπω πισω απο ενα βραχο καμια 10 ντοματες!
Μαζεψα ακομα μερικες, τις μισες εβγαλα, δεν χρειαζομουν αλλες
Τις πηγα στο ενυδρειο και μολις τις εβαλα ανοιξαν οι περισσοτερες
Οι αχινοι τρυπωσαν κατω απο το βραχο και τα σαλιγκαρια αρχισαν το εργο τους
Το επομενο βημα ειναι 1-2 ερημιτες και μερικες ανεμωνες
Θερμοκρασια εχω 24- 25 βαθμους με αεροψυξη και εχω σχετικα δυνατο φωτισμο για τα φυκια
Ερωτηση: πως ταιζω τις ντοματες και τι τρωνε? και ποσο συχνα?
Ο παγοκοφτης θα ξερει σιγουρα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  50,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  64,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-06-18, 09:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραία τα βραχάκια σου..
Να έχεις υπόψιν σου οτι οι ανεμώνες απο πλευράς ρύπων είναι σαν τα ψάρια..
Οπότε κάνε λίγο κράτει
Τους αχινούς σπάνια θα τους βλέπεις, την ημέρα κρύβονται και το βράδυ θα σου τρώνε την κοραλίνη.. Προσωπικά πλέον δεν βάζω, εκτός από κανένα μικρό..
Τις ντομάτες εγώ τις ταΐζω 2-3 φορές την βδομάδα, με γαρίδα, μύδι, bloodworms, κομματάκια από ψάρι... Απο το σουπερμάρκετ μπορείς να πάρεις πολύ φθηνά συσκευασίες γαρίδων, αυτές που είναι 3-4εκ. και μυδιών.. Βάζω σε ένα μικρό μπολάκι μισά μισά και κάθε φορά, βγάζω και αφήνω να ξεπαγώσουν, όσο χρειάζεται, τα κρατάω με το χέρι μου και με την λαβίδα κόβω μικρά κομμάτια και ταΐζω.. Αν έχεις μεγάλες ντομάτες, 10εκ διαμέτρου βάσης π.χ. τις τρώνε και ολόκληρες.. Αν δεν μπορούν να τις καταπιούν θα τις βγάλουν.. Κόβοντας κομματάκια μόνο καλό κάνεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 14-06-18 στις 10:26
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-06-18, 06:18
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε!
Χθες το βραδυ εκανα το ταισμα , εκοψα τις γαριδες σε 3 κομματια και τις ταισα
Εφαγαν ολες , καποιες πιο αργα, αλλες την καταπιναν αμασητη!
Που μπορω να βρω μια λαβιδα για ταισμα ? θελω να ειναι γυρω στα 40 -50 εκ μηκος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:34
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-18, 08:19
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μια χαρά!!
Ψάξε για Stainless Steel Tweezer στο ebay... π.χ. εδώ, είναι 47cm...
Τις έχω πάνω από 4 χρόνια σε θαλασσινά ενυδρεία, τις χρησιμοποιώ καθημερινά, πλύσιμο σε νερό βρύσης μετά και ένα καλό τίναγμα/σκούπισμα και δεν έχουν πάθει το παραμικρό από σκουριά κλπ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-06-18 στις 08:35
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-06-18, 10:09
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

ok ευχαριστω και παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-18, 10:12
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παιδια, λιγο ασχετο, αλλα μιας κ αναφέρθηκε εδω να μην ανοιξω αλλο θεμα. Αυτη η μακροαλγη η κοραλινη (αυτο το ροζ που εχουν οι βραχοι), θελει φως για να αναπτυχθει; Αν ναι σε τι απαιτησεις; Οπως τα μαλακά κοραλια πχ ή οπως τα φυτα;
Βρηκα κοματια σπασμενα απο βραχο εκει που πηγαινω για ψαροντουφεκο και εχουν άφθονη πανω αλλα ακομα δεν εχω φωτα στο ενυδρειο. Να βαλω και τετοιον βραχο η θα πεθανει;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-18, 11:50
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Η κοραλίνη , ειδικά η δική μας δεν θέλει πολύ φως, γι αυτό τον λόγο και θα την δεις στο κάτω μέρος των βράχων συνήθως... Προσαρμόζεται σε διάφορους φωτισμούς, αλλά θέλει χρόνο και συνήθως οταν εκτεθεί σε ισχυρό σχετικά φως θα ασπρίσει σύντομα... Απο φως πιστεύω γύρω στα 0,4w/l είναι οκ και το φάσμα από 10.000Κ μέχρι ακτινική..
Επίσης το σημαντικότερο είναι τα επίπεδα ασβεστίου και μαγνησίου που θα πρέπει να κρατούνται σταθερά και υψηλά, καθώς συμπεριφέρεται σαν ένα σκληρό κοράλι...
Γι αυτό τον λόγο και υπάρχει παντού σχεδόν στα reef ενυδρεία με σκληρά κοράλια..
Οπότε αν οι αλλαγές νερού είναι αραιές, δεν θα υπάρχει ανάπτυξη...
Μεγάλος εχθρός, οι αχινοί
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-18, 17:28
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

σε ενα βιντεο στο youtube ειχα δει καποιος εξυνε κοραλλινη απο ενα βραχο την εβαλε σε μιξερ να διαλυσει τελεις κ μετα εριξε αυτα τα ξυσματα στο ενυδρειο για να το μπολιασει και να γεμισουν γρηγορα οι βραχοι
Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο γιατι στο youtube κυκλοφορουν και πολλες μουφες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-18, 18:23
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ναι το είχα δει κι εγώ παλιότερα... Τι να σου πω, δεν το έχω δοκιμάσει... Ανάπτυξη πάντως είχα μόνο σε συστήματα που γίνονταν πολύ συχνές αλλαγές νερού, όπως ξεκίνησα στο ενυδρείο του ανηψιού μου στην αρχή.. λογικά λογω σταθερών τιμών ασβεστίου μαγνησίου.. Σε ενυδρεία με μέθοδο carbon dosing ή ATS κλπ όπου οι αλλαγές δεν ήταν συχνές.. δεν είδα προκοπή..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-18, 14:09
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

@pagokoftis

Αν κανω αλλαγές νερου 20% μια φορα υην εβδομάδα ειναι ενταξει για τη κοραλινη; Αλλιως πως μπορω να συμπληρωσω ασβεστιο; 14.000K ειναι υπερβολικα και θα ασπρισει; Μηπως 7500Κ σε μπλε χρωμα γυρω στα 35 με 45 watt θα ηταν καλυτερα; (μ αρεσει κ πιο πολυ το μπλε). Να παρω τροφη για κοραλια ή απλα φως ασβεστιο κ ολα καλα; Εχω βρει κατι κομματια με βραχους και ειναι τελεια. Μ ερχεται να βγαλω τπυς παλιους και να το κανω ολο ετσι ειναξ πολυ ομορφο. Επιασα κ 2 thalassoma pavo θα ειναι τελεια με φοντο τετοιο reef.

Αν χρειαστούν φαγητο ειναι καλυτερα ενα υγρο συμπληρωμα ζωοπλανγκτον ή τπτ αλλο. Πχ seachem zooplankton η seachem reef plus?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 17-06-18 στις 17:12
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-06-18, 11:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Τι να σου πω? Ανάλογα..
Μπορείς συμπληρώσεις με προσοχή...
Το νούμερο των Kelvin είναι το φάσμα που χρησιμοποιείς και όχι η ένταση... Στα 14000Κ θα μπλεδίζει το φως και είναι οκ!! 7500Κ είναι ψυχρό λευκό!! 0,5w/l ή και χαμηλότερα είναι καλά..
thalassoma pavo = τα αγαπημένα μου...
Η κοραλλίνη δεν τρέφεται με τις τροφές που γράφεις, τα σφουγγάρια θα βοηθούσες μόνο με τς τροφές αυτές..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-06-18, 11:11
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω? Ανάλογα..
Μπορείς συμπληρώσεις με προσοχή...
Το νούμερο των Kelvin είναι το φάσμα που χρησιμοποιείς και όχι η ένταση... Στα 14000Κ θα μπλεδίζει το φως και είναι οκ!! 7500Κ είναι ψυχρό λευκό!! 0,5w/l ή και χαμηλότερα είναι καλά..
thalassoma pavo = τα αγαπημένα μου...
Η κοραλλίνη δεν τρέφεται με τις τροφές που γράφεις, τα σφουγγάρια θα βοηθούσες μόνο με τς τροφές αυτές..
Φιλε οντως εισαι επιστημονας στα θαλασσινα τελικα !
Αρα κοραλλινη τεστακι νιτρικα ασβεστιο σκληροτητα κτλ κ απλα συμπληρώνω αναλογα; Αν τα καταφέρω θα ανεβασω φωτο απο τα κοραλια τα κοκκινα τα μικρά που βρηκα. Μαλλον γοργονιες ειναι αλλα ειναι πολυ ρηχα για γοργονιες εκει



Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-06-18, 11:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nicholas_Pachis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε οντως εισαι επιστημονας στα θαλασσινα τελικα !

Είναι όντως πάρα πολύ ρηχά κοράλλια!!! Κάτι άλλο θα είναι λογικά!!
Μήπως τα μπερδεύεις με κόκκινες άλγες, π.χ. Polyides Rotundus, Jania Squamata, Ptilota Gunneri, Corallina Officinalis Linnaeus...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-06-18, 11:54
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων

Είναι όντως πάρα πολύ ρηχά κοράλλια!!! Κάτι άλλο θα είναι λογικά!!
Μήπως τα μπερδεύεις με κόκκινες άλγες, π.χ. Polyides Rotundus, Jania Squamata, Ptilota Gunneri, Corallina Officinalis Linnaeus...
Δεν ξέρω παντως ειναι σκληρα και εσπασα ενα κομματακι καταλαθος και εκανε κρακ δεν σκιστηκε...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρθρο στα αγγλικα για τη συμβιωση ανεμωνων και clown. sarpijk Παραλία - Beach Bar 1 01-03-13 09:04
μεταφορα... ikaria_jim Γλυκό νερό - Γενικά 17 26-02-13 00:05
μεταφορα βραχου dim orestiada Θαλάσσια Βιολογία 3 22-11-10 16:33
μεταφορα βραχου Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 2 18-12-04 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10442 seconds with 16 queries