Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-15, 20:49
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Λαμπες τ5 φθωριου ερωτηση

Πηγα σημερα κ πηρα κατι λαμπες τ5 39 βατ.εγω τις αλλαζω καθε χρονο στο φυτεμμενο.Η ερωτηση μου ειναι χρειαζεται οντως καθε χρονο αλλαγη επειδη πεφτει η ενταση της λαμπας?Ρωτησα το ιδιο κ αυτον που αγορασα την λαμπα κ μου ειπε οτι αντε να πεφτει ενα 10 τα εκατο.Αν ειναι τοσο μικρη η διαφορα πως μπορει να επηρεασει τα φυτα αφου θα γινει κ σταδιακα η πτωση.Επισης μου ειπε οτι δεν εχουν συγκεεκριμενη διαρκεια ζωης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-15, 21:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγα σημερα κ πηρα κατι λαμπες τ5 39 βατ.εγω τις αλλαζω καθε χρονο στο φυτεμμενο.Η ερωτηση μου ειναι χρειαζεται οντως καθε χρονο αλλαγη επειδη πεφτει η ενταση της λαμπας?Ρωτησα το ιδιο κ αυτον που αγορασα την λαμπα κ μου ειπε οτι αντε να πεφτει ενα 10 τα εκατο.Αν ειναι τοσο μικρη η διαφορα πως μπορει να επηρεασει τα φυτα αφου θα γινει κ σταδιακα η πτωση.Επισης μου ειπε οτι δεν εχουν συγκεεκριμενη διαρκεια ζωης.
Εγώ τις αλλάζω όταν καίγονται

Εκανα την ιδια "βλακεια" με τις λάμπες της dennerle και τις άλλαζα κάθε χρόνο...και τους έκανα πλούσιους...για μερικά χρόνια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-15, 21:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι θελει αλλαγη ανα 6 εως 18 μηνες συνηθως, αναλογα τη λαμπα, τις ωρες λειτουργίας και το τροφοδοτικο.
Αλλαζει και το φασμα τους, δεν ειναι μονο η αποδοση. Ευνοουνται οι αλγες κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-15, 21:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θελει αλλαγη ανα 6 εως 18 μηνες συνηθως, αναλογα τη λαμπα, τις ωρες λειτουργίας και το τροφοδοτικο.
Αλλαζει και το φασμα τους, δεν ειναι μονο η αποδοση. Ευνοουνται οι αλγες κλπ.
Χμ..Σπύρο, γιατί θυμαμαι παλαιότερο ποστ σου, που εγραφες το αντίθετο? (ισως να κανω λάθος - οπότε ακυρο το ποστ)

ΥΓ : Σε βρηκα http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=37
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-15, 21:15
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Αν υποθεσουμε καθημερινη χρηση 8 ωρες συνεχομενα στα ποσο καιρο θελει αλλαγη?Επισης αυτο με το τροφοδοτικο δεν το καταλαβα τι πρεπει να κανω να ανοιξω το φωτιστικο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-15, 21:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ..Σπύρο, γιατί θυμαμαι παλαιότερο ποστ σου, που εγραφες το αντίθετο? (ισως να κανω λάθος - οπότε ακυρο το ποστ)
Ναι το εκανα κι εγω παλια αυτο που κανεις, αλλα διαπιστωσα οτι ναι θελουν αλλαγη.
-------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποθεσουμε καθημερινη χρηση 8 ωρες συνεχομενα στα ποσο καιρο θελει αλλαγη?Επισης αυτο με το τροφοδοτικο δεν το καταλαβα τι πρεπει να κανω να ανοιξω το φωτιστικο?
Καθε λαμπα, αν ειναι ενυδρειακη τουλαχιστον, γραφει για ποσες ωρες ειναι μαξιμουμ. Για μη ενυδρειακες, ακομα κι αν αναγραφουν ωρες, πειραματιζεσαι λιγο παραπανω. Αν δεις και αλλαζει το "σκηνικο" (αλγες, μειωμενη αναπτυξη, χρωμα φωτισμου) τις αλλαζεις.
Αν το τροφοδοτικο ειναι ηλεκτρονικο εισαι ΟΚ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-01-15 στις 21:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-15, 21:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σε αγγλικο εγκυρο forum παντως διαβασα οτι εν ολιγοις η θεωρια περι αλλαγης λαμπας καθε λιγο και λιγακι ειναι ενα πολυ καλο κολπο μαρκετινγκ και τιποτα αλλο.
Το post συνεδευεται και απο εικονες που συνηγορουν στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει λογος αλλαγης της λαμπας εκτος και αν καει. Δειτε στο post #9.

Πιστευω η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-15, 22:00
Το avatar του χρήστη evperis
evperis Ο χρήστης evperis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Φιλε μου,εχω αλλαξει χιλιαδες λαμπες πολλων τυπων....λογω επαγγελματος.ενυδρειακα τωρα και για αναπτυξη φυτων για τις t5 μεχρι να φτασουν τις 20000 ωρες λειτουργιας χανουν μονο το 5%.οποτε τσαμπα λεφτα μην δινεις.γνωμη μου μην παρεξηγηθω,
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-15, 22:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αγγλικο εγκυρο forum παντως διαβασα οτι εν ολιγοις η θεωρια περι αλλαγης λαμπας καθε λιγο και λιγακι ειναι ενα πολυ καλο κολπο μαρκετινγκ και τιποτα αλλο.
Το post συνεδευεται και απο εικονες που συνηγορουν στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει λογος αλλαγης της λαμπας εκτος και αν καει. Δειτε στο post #9.

Πιστευω η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.
+1

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evperis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου,εχω αλλαξει χιλιαδες λαμπες πολλων τυπων....λογω επαγγελματος.ενυδρειακα τωρα και για αναπτυξη φυτων για τις t5 μεχρι να φτασουν τις 20000 ωρες λειτουργιας χανουν μονο το 5%.οποτε τσαμπα λεφτα μην δινεις.γνωμη μου μην παρεξηγηθω,
+1.1
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-15, 23:53
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Συμφωνώ με το φίλο evperis λόγω... επαγγέλματος!
Αν θες να κάνεις κάτι με τις λάμπες σου που να έχει ουσία αυτό είναι να τις κρατάς καθαρές! Όχι να τις αλλάζεις κάθε τόσο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για λαμπες tsoui Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-01-14 13:39
ερωτηση για λαμπες! Antopets Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 17-10-13 22:12
Ερωτηση για λαμπες dimitrisfz1 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 27-04-13 18:41
Ερωτηση για λαμπες rastafarian Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 01-07-11 17:04
Ερωτηση για λαμπες 2 σε 1 mikeruless Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-11-10 00:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04662 seconds with 15 queries