Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-16, 21:17
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή τάισμα στις διακοπές

σίγουρα θα έχει γραφτεί κάτι για το θέμα αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.
επίσης δεν ξέρω αν ανοίγω το θέμα στη σωστή ενότητα.

λοιπόν ... μιας κ το καλοκαίρι θα λείπω για 15-20 μέρες πρέπει να βρω έναν τρόπο να τρώνε τα ζωντανά (ψαράκια - γαρίδες - σαλιγκάρια).
θα υπάρχει κάποιος να έρχεται στο σπίτι 2-3 φορές τη βδομάδα για τα φυτά αλλά δεν θέλω να του αναθέσω κ τα ψάρια.
δεν έχω ιδέα όμως από αυτόματες ταΐστρες κλπ.
μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει κ ίσως να μου δώσει κάποια links ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-16, 21:29
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αφου θα έρχεται άνθρωπος, θα του έχεις έτοιμες τις μερίδες της τροφής σε αλουμινοχαρτα και θα τα ταΐζει κι ολας, κόπος δε θα είναι. Τα φυτά σου θέλουν περισσότερο κόπο. Απλά του λες να μη παίρνει περαιτέρω πρωτοβουλίες και όλα καλά. Το σκέφτεσαι κι ολας;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-16, 21:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Υπαρχουν διαφορες στο εμποριο η μονη που εχω δουλεψει ειναι η juwelαυτη οτι ωρα την ανοιξεις ριχνει την ιδια ωρα σε καθε 24ωρο το σιγουρο ειναι αν εχεις ανεμιστηρακια να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη να τα σταματαει οταν ριχνει τροφη και τουλαχιστον μια εβδομαδα δοκιμη πριν φυγεις να σιγουρευτεις οτι ολα δουλευουν σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-16, 22:08
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

αυτό με τα αλουμινόχαρτα κ τάισμα 2-3 φορές τη βδομάδα δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια.
φαντάζομαι ότι αντέχουν κ μερικές μέρες ατάιστα οπότε με 5-6 πλούσιες μερίδες θα είναι εντάξει.

υπάρχει ταΐστρα που να μη χρειάζεται να βιδωθεί στο γυαλί ?
αν χρησιμοποιήσω κόκκους κ όχι flakes πάλι θα πρέπει να σβήνουν τα ανεμιστηράκια ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-16, 22:39
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

5-6 κανονικές μερίδες, δεν είναι απαραίτητο να είναι γενναίες. Την ταΐστρα θα την φοβόμουν πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-16, 22:51
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

ήλπιζα να στήσω κ το αυτόματο πότισμα ώστε να μην υποχρεώνω τον άνθρωπο να έρχεται κάθε τρεις κ λίγο.
υπολογίζω να λείπω 15 μέρες κ σκεφτόμουν να έρθει τρεις φορές απλά για να ελέγχει ότι όλα δουλεύουν σωστά.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-16, 00:21
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

εγω εχω παρει μια αυτοματη ταιστρα και εχω ξεμπερδεψει! για το καλοκαιρι την πειρα και πλεον την δουλευω ολο τον χρονο, την εχω και ταιζει 3 φορες την ημερα και οταν θυμηθω ταιζω και εγω ενδιαμεσα ή ριχνω καμια ταμπλετα σπιρουλινα .(guppies) εχω αυτην

κινεζη ειναι , αλλα την δουλεια της την κανει και για τα λευτα της ειναι μια χαρα
Δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα αυτην μπορουσα να παρω με τα λευτα που ειχα τοτε..
σιγουρα ειναι καλυτερο να παρεις μια ακριβοτερη, ομως εγω και με αυτην την δουλεια μου την εκανα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-16, 05:00
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου θα έρχεται άνθρωπος, θα του έχεις έτοιμες τις μερίδες της τροφής σε αλουμινοχαρτα και θα τα ταΐζει κι ολας, κόπος δε θα είναι. Τα φυτά σου θέλουν περισσότερο κόπο. Απλά του λες να μη παίρνει περαιτέρω πρωτοβουλίες και όλα καλά. Το σκέφτεσαι κι ολας;;;
Ακολουθησε αυτα που σου γραφει ο Safarpn και ολα θα ειναι ενταξει.
Επισης ο ανθρωπος που θα ερχεται να σου συμπληρωνει το νερο εαν υπαρχει εξατμιση.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-16, 10:06
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

πολύ φοβάμαι ότι θα δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα αν μπλέξω κ την αναπλήρωση.
το σπίτι θα είναι κλειστό με κατεβασμένα παντζούρια οπότε δεν θα ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία άρα ελπίζω να μην υπάρχει υπερβολική εξάτμιση. κ 6-7 λίτρα να χάσει δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.
θα κατεβάσω το φίλτρο χαμηλά, θα μειώσω σταδιακά κ τις ώρες φωτισμού από οκτώ σε έξι.

οι κινέζικες ταΐστρες που κυκλοφορούν στο ebay με 8-9 ευρώ μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-16, 10:42
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Το μόνο πρόβλημα που μπορούν να σου δημιουργήσουν είναι να μπουκώσει το φυλλαράκι από την υγρασία και να μην ταΐζουν τελικά.

Εγώ κινέζικη από ebay χρησιμοποιώ χρόνια τώρα (όχι την τελείως ξεφτίλα φθηνή, την λίγο πιο ακριβή), αλλά με granules, γιατί στο φύλλο πάντα μπούκωνε η κατάσταση.

Θέλει να την δουλέψεις και να την παρακολουθήσεις καμιά δεκαριά μέρες, να βεβαιωθείς ότι ρίχνει τις επιθυμητές ποσότητες, και να δεις και για πόσο σου κρατάει η τροφή που χωράει το δοχείο, αλλά έτσι είναι όλοι οι αυτοματισμοί.
Έχει επιλογή από 1 εώς και 4 ταΐσματα (μονά ή διπλά) την μέρα!

Όσο για την αναπλήρωση, γιατί δεν φτιάχνεις ένα φθηνό σύστημα DIY που θα σου μείνει κιόλας;
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-16, 11:41
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κινέζικη από ebay χρησιμοποιώ χρόνια τώρα (όχι την τελείως ξεφτίλα φθηνή, την λίγο πιο ακριβή), αλλά με granules, γιατί στο φύλλο πάντα μπούκωνε η κατάσταση.....
αυτό έχεις ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-16, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
το σπίτι θα είναι κλειστό με κατεβασμένα παντζούρια οπότε δεν θα ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία άρα ελπίζω να μην υπάρχει υπερβολική εξάτμιση. κ 6-7 λίτρα να χάσει δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.
Με αυτο το πλευρο να κοιμασαι
Το φαι δεν θα το σκεφτομουν οσο τη θερμοκρασια και την εξατμιση.
Λαρισα ή Αλεξ/λη ειναι το ενυδρειο?
Ψυξη εχει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-16, 13:32
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

το ενυδρείο είναι στη Λάρισα. το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν κ όταν τα παντζούρια είναι τέρμα κλειστά για μέρες η θερμοκρασία εντός είναι αποδεκτή.
για την ψύξη έχω 2 δωδεκάρια ανεμιστηράκια.
κ 10 λίτρα (~17%) να χάσει δε νομίζω πως θα είναι τρομακτικό (ή μήπως είναι ... )
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-16, 13:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό έχεις ?
Αυτήν έχω και εγώ,
και φέτος που μάλλον θα πάω διακοπές θα τα αφήσω νηστικά, δεν θα βάλω ταΐστρα, μια φορά που την έβαλα χειρότερα ήταν. Ετσι και αλλιώς στην εβδομάδα θα γυρίζω να αλλάζω νερό, και θα τα ταίσω
Αν μπορείς να έχεις έτοιμες τις μερίδες που είπε ο Πάνος (Safarpn) την θεωρώ καλύτερη λύση, δεν θα πάθουν τίποτα στις 20 ημέρες να φάνε μόνο 3-4 φορές, θα είναι και το νερό πιο καθαρό.
Η ζέστη και η εξάτμιση θεωρώ πως είναι πιο σοβαρά θέματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-16, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο είναι στη Λάρισα. το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν κ όταν τα παντζούρια είναι τέρμα κλειστά για μέρες η θερμοκρασία εντός είναι αποδεκτή.
για την ψύξη έχω 2 δωδεκάρια ανεμιστηράκια.
κ 10 λίτρα (~17%) να χάσει δε νομίζω πως θα είναι τρομακτικό (ή μήπως είναι ... )
Αφου θα πηγαινει ανθρωπος στο σπιτι, δεν ειναι δυσκολο να γεμιζει 1-2 κανατες νερο (αναλογα) και να τη ριχνει στο ενυδρειο. Ουτε καν αντιχλωριο δεν χρειαζεται.
Θα μπορεις να αφησεις και την ψυξη ανοιχτη, ρυθμισμενη στο μεγιστο οριο των ψαριων
Endlers δεν εχει? 30C ειναι ΟΚ για μεγιστη.
Το φαγητο σε αλουμινοχαρτα, (εγω το εβαζα σε κουτακια απο φιλμ) και εισαι ΟΚ.
2 φορες την εβδομαδα φαγητο. Χωρις αλλαγες νερου, να μην επιβαρυνεται το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-16, 14:34
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι δυσκολο να γεμιζει 1-2 κανατες νερο (αναλογα) και να τη ριχνει στο ενυδρειο. Ουτε καν αντιχλωριο δεν χρειαζεται.
οταν λες δεν χρειαζετε αντιχλωριο τι ενοεις? οτι επειδη θα εχουν μεινει μερες οι κανατες θα εχει φιγει το χλωριο?
ακυρη απορια

εγω ειχα μπουκαλες 5 λιτρα απο βενζιναδικο, γεματες ετοιμες με αντιχλωριο, και ειχα αεραντλιες μεσα σε καποιες (οχι σε ολες). Αλλα δεν ειχα τοσο πολυ εξατμιση για να χρειαστει να προσθεσει η θεια μου που ειχε ερθει. ειχα βαλει σημαδια στο ενυδρειο για το ποτε να προσθεσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-16, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζονται ολα αυτα για αναπληρωση μικρης ποσοτητας.
Ειναι πολυ λιγο το χλωριο για να κανει οποιαδηποτε ζημια.
Για να μη μπλεξει περισσοτερο ο ανθρωπος που θα κανει την αναπληρωση, καλυτερα ειναι να μην ασχοληθει με δοσολογιες αντιχλωριου κλπ. Μια κανατα νερο ξερει να τη γεμιζει.
Το μονο θεμα που κοιταμε ειναι να μην εχουμε ψαρια μαλακου νερου, γιατι με αναπληρωση με βρυσης, το νερο σκληραινει. Εκει θελει αντιστροφη ωσμωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-16, 15:34
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

το πρόβλημα μου στην αναπλήρωση ήταν το prime κ η σύριγγα για την αναλογία αλλά αν μου λέτε ότι δεν χρειάζεται αντιχλώριο δεν θα είναι δύσκολο να προσθέτει 2-3 λίτρα νερό βρύσης τη βδομάδα.
την ψύξη σκεφτόμουν να την ρυθμίσω στο 28-29 μιας κ αντέχουν τα ζωντανά μου κ θα ταιριάζει περισσότερο στο νερό της αναπλήρωσης.

Τάκη τι προβλήματα είχες με την ταΐστρα ?
αυτήν έλεγα να πάρω κ εγώ κ σκεφτόμουν να βάλω κάτι κόκκους που έχω μαζί με μερικά flakes για να μη κολλήσουν με την υγρασία. το να χρησιμοποιήσουμε ρύζι (όπως στις αλατιέρες) δεν παίζει ???
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-16, 15:41
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

το ρυζι φανταζομαι λιγο δυσκολα,, ισος μεσα σε καποιο τουλι αλλα και παλι ειναι καπως,, παντος εαν αντιμετωπιζετε προβλημα με αυτες τις ταιστρες αυτη που εχω εγω ειναι ενταξυ... μπορει να μην εχει οθονακι και τα λοιπα, ομως βαζεις μπαταριες και καθε φορα που πατας κουμπι ταιζει . με αυτο τον τροπο φανταζομαι πως μπορεις να την κανεις να ταιζει οσες φορες θες μεσα στην μερα .εγω την εχω 3. ελενχεις την ποσοτητα απο τον ρυθμιστη που εχει επανω και εισαι ενταξυ. για 20 μερες που θα ληψεις πιστευω οτι δεν χρειαζετε να φοβασε τις υγρασιες . επησις κοστος εντος ελλαδος γυρω στα 15 ευρω.
φαντασου την εχω ολο τον χρονο επανω , και σπανια μου κολανε τα φιλαρακια απο την υγρασια, (βαζω θριματισμενα flakes) επησις το δοχειο το μεγαλο το γεμιζω και το ξεχναω για μηνες.. μονο μπαταριες αλαζω 1 φορα τον μηνα για σιγουρια, και οταν αλαζω ανοιγω και ανακατευω την τροφη.

τα ελατοματα της? οτι δεν εχει οθονακι να ριθμισεις απο εκει αλλα ενα κουμπι. Και λιγο η εμφανιση ,που προσοπικα δεν με απασχολει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-06-16, 18:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζονται ολα αυτα για αναπληρωση μικρης ποσοτητας.
Ειναι πολυ λιγο το χλωριο για να κανει οποιαδηποτε ζημια.
Για να μη μπλεξει περισσοτερο ο ανθρωπος που θα κανει την αναπληρωση, καλυτερα ειναι να μην ασχοληθει με δοσολογιες αντιχλωριου κλπ. Μια κανατα νερο ξερει να τη γεμιζει.
Το μονο θεμα που κοιταμε ειναι να μην εχουμε ψαρια μαλακου νερου, γιατι με αναπληρωση με βρυσης, το νερο σκληραινει. Εκει θελει αντιστροφη ωσμωση.
Διευκρινιζω και δημοσια, γιατι ειχα καποιο ΠΜ με σχετικη απορια.

Θεωρητικα (αλλα και πρακτικα) το χλωριο δεν πρεπει να υπαρχει καθολου στο νερο.
Στο παρον θεμα μιλαμε για μια περιοδο 15-20 ημερων και για αναπληρωση 5-10% του νερου.
Αν γινεται ομως συστηματικα (και οχι για μερικες μερες ή μια στο τοσο), τοτε μακροχρονα θα εχουμε προβληματα (τουλαχιστον στα βραγχια) των ψαριων.
Για αλλαγη νερου δε, και σε μεγαλυτερο ποσοστο απο 10% και μαλιστα συστηματικα, δεν το συζηταμε καν προφανως.
Πολλοι μπορουν να πουν οτι το κανουν για χρονια και δεν εχουν "δει" προβλημα.
Ε απλα δεν το εχουν δει, οχι και οτι δεν δημιουργηθηκε.
Ο καθενας βλεπει οτι θελει ή οτι ξερει να βλεπει.
Δεν γινεται να μη δημιουργηθει προβλημα.

Περισσοτερα εδω
http://www.theaquariumwiki.com/How_t...damage_to_fish
https://books.google.gr/books?id=_xh...0gills&f=false
Συγεκριμενη μελετη με αριθμους κλπ http://www.academia.edu/4121636/Stud...amental_Fishes
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-06-16, 23:15
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό έχεις ?
Ναι αυτήν ακριβώς, αλλά σου ξαναλέω ότι την δουλεύω ΜΟΝΟ με granules, το flake νοτίζει για πλάκα και γίνονται όλα ένα σώμα εκεί μέσα.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, και την χρησιμοποιώ χειμώνα καλοκαίρι. Τον χειμώνα κυρίως για σταθερότητα στην ώρα ταΐσματος, και ταΐζω κι εγώ επικουρικά

Και να προσθέσω ότι από τότε που, τυχαία, μου έσπασε το πορτάκι και το έβγαλα τελείως, δουλεύει ακόμα καλύτερα από πριν!!!!!
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-06-16, 07:18
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή μπορεί να βοηθήσει κι άλλους η ερώτηση μου...
Εγώ πρέπει να βρω 6 ταϊστρες οι οποίες να μπορούν να ταϊζουν για 2 εβδομάδες και επίσης να είναι φθηνές (γιατί θα είναι 6) Επίσης να είναι από ελληνικό κατάστημα. Έχετε να προτίνετε καμία;
Π.χ. αυτές είναι οκ; Περιστασιακά θα χρησιμοποιούνται.
http://www.petsupermarket.gr/6959/%C...er-af-007.html
http://www.petsupermarket.gr/6960/%C...der-af012.html
http://www.igna.gr/index.php/eshop/a...a-resun-detail
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-06-16, 16:37
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Σταύρο ενημερώτικά, για την πρώτη που γράφεις, (δεν την έχω δοκιμάσει) αλλά όταν είχα πάει να πάρω τη δική μου και ρώτησα τα παιδιά εκεί μου είπαν ότι είχαν πολλές επιστροφές από αυτήν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-06-16, 19:10
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

μόλις παρέλαβα αυτή.
φαίνεται καλή κατασκευή, ρυθμίζεται αρκετά εύκολα, αλλά τα flakes σίγουρα θα κολλάνε από την υγρασία. μόνο για granules
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-06-16, 19:56
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αυτήν έχω κι εγώ. Τρεις φορές την έχω λειτουργήσει βέβαια αλλά φροντίζω όσο μπορώ να την βάζω σε τέτοια θέση ώστε να αποφεύγω να την πιάνει υγρασία. Την πρώτη φορά που δεν το είχα προσέξει, τα flakes όντως ειχανε γινει πολτος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-07-16, 13:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Περισσότερο θα ανησυχούσα για τη θερμοκρασία και την αναπλήρωση του νερού και μετά για το ταισμα

Αποψη μου ειναι 2-3 φορες, μέσα στο 20ημερο, αυτός που θα ερθει για τα φυτά να ταισει τη φορά που θα ερθει και να συμπληρώσει νερό

Αν δεν βάλεις ανεμιστήρες, δεν ξέρεις ποσο ψηλά θα φτάσει η θερμοκρασία και μπορεί όταν επιστρέψεις να θες να ταισεις, αλλά να μην βρίσκεις ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-07-16, 13:53
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

απο πολλες προσωπικες εμπειριες καλυτερα να ταισει μια φορα στο διαστημα που λειπεις ο φιλος σου παρα να εμπιστευτεις ταιστρα χωρις να εισαι εκει..... οσο αδειαζει το ντεποζιτακι αλλαζει και η συμπεριφορα με την οποια ριχνει τροφη και ενω οταν εσυ το γεμισες και το δοκιμασες εριχνε μια μικρη ποσοτητα μπορει μετα απο καποιες μερες να ριχνει μεγαλες ποσοτητες που τα ψαρια να μην μπορουν να φανε και σε συνδυασμο με τη ζεστη που σιγουρα θα εχει το αδειο σπιτι μπορει να σου σηκωσει αμωνια και μετα η καταστοφη ερχεται με μαθηματικη ακριβεια..... Ψοφαει απο την αμμωνια το πρωτο ψαρι και με την αποσυνθεση τιναζει ολο το ενυδρειο στον αερα..... Την επαθα δυο φορες με ταιστρες σερα και εχαιμ και βρηκα ενυδρειο χρονων με σχεδον ολα τα ψαρια νεκρα.....

Και φυσικα ο κινδυνος ειναι πολυ μεγαλυτερος με τα πελετ παρα με τις νιφαδες, που τρεχουν πολυ πιο ευκολα απο το ανοιγμα......Καλο θα ηταν επισης φευγοντας να ριξεις και λιγο αντιχλωριο στο ενυδρειο γιατι τα περισσοτερα απο αυτα βοηθουν και στην αμμωνια......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-07-16, 16:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο θα ηταν επισης φευγοντας να ριξεις και λιγο αντιχλωριο στο ενυδρειο γιατι τα περισσοτερα απο αυτα βοηθουν και στην αμμωνια......
Δυστυχως η δραση του κραταει μονο 24 ωρες (για το prime τουλαχιστον που γνωριζω, αλλα δεν πιστευω οτι και τα αλλα θα διαφερουν)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-07-16, 12:32
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Μου ακούγονται λίγο υπερβολικά όλα αυτά, την συγκεκριμένη ταΐστρα την χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, όλο τον χρόνο, και από όταν αντικατέστησα τα flakes δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. πριν με τα flakes το πρόβλημα ήταν μάλλον το αντίθετο από αυτό που περιγράφετε, δηλαδή κολλούσαν από την υγρασία και δεν έπεφταν.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-07-16, 12:20
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

υπερβολη θα ηταν αν δεν μου ειχε συμβει ηδη δυο φορες και απλα σου ελεγα θεωριες.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπλήρωση νερού στις διακοπές ? tounion DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 26-06-12 00:31
Ώρες για τάισμα! panioul Αρχάριοι γλυκού νερού 28 15-09-11 14:41
Καλοκαιρινές διακοπές και τάισμα vouros Γλυκό νερό - Γενικά 28 20-07-10 12:07
Διακοπές και τάισμα μέρα παρά μέρα aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-07-09 22:03
Πως τρώνε στις διακοπές ???? Minakki Χρυσόψαρα 6 22-11-08 10:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08758 seconds with 14 queries