Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-15, 06:01
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή νεο project

Γεια σας και παλι, μετα απο ατυχημα που ειχα στο γλυκο, αναγκαστηκα να διατηρησω τους τελευτεους μηνες ,ιχθιοσυνθεση-φυτοσενθεση 100λιτρου , σε μολις ενα 60λιτρο. Ευτιχως ολα ειναι καλα χαρη στον αρκετο χωρο βιολογικου υλικου που διαθετει το φιλτρο μου και τα αρκετα πυκνα φυτα που πλεον ειναι μια ζουγκλα .ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ...Δεν μου αρεσει οπτικα, και δεν μου εχει κατσει σωστα το υποστρομα.με αποτελεσμα να μην μπορω να φυτεβω οπου θελω και οπως θελω. ΚΑΙ για αυτο το ενυδρειο πρεπει να διαλυθει και να ξαναστηθει. οποτε

σχεδιαζω οταν εχω την οικονομικη ανεση να κολισω μονος μου και εγω το προτο μου ενυδρειο μιας που πιανουν τα χερια μου , το οποιο θα ειναι απο 120λτ εως 180 λτ .το σκεφτομαι γενικα να το κανω 80 μηκος και να του δοσω λιτρα στο υψος , μιας που το ενυδρειο καθετε στο πατωμα χωρις επιπλο .
ψαρια , θα μπουν προς το παρον τα γκαπυ μου , μιας που δεν μπορω να τα αποχοριστω .
ΑΛΛΑ . σε φυτα θελω βιοτοπο ασιας , επειδη η επομενη ιχθιοσυνθεση θα ειναι ΑΣΙΑΣ
.

ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΣΤΗΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ
εμπνευσμενο απο μεθοδο walstad. με χωμα αντι για υποστρομα και χαμηλους φωτισμους . μεχρι στιγμης μου παει καλα και ετσι θα ειναι και το επομενο .

μονο που σε αυτο θελω να προσπαθησω να παιξω με γρασιδια , και για αυτο ανοιξα και το ποστ , κυριως για να μαθω,

τι γρασιδια μπορω να βαλω σε ενα χαμηλων απαιτησεων χωρις διοξιδιο και ζουμια γενικα?(αφηνωντας ανοιχτο το ενδεχομενο του να πειραματιστω με τον φωτισμο)*=(ΑΣΙΑ)

επιπλεον, μπορω να αρχησω με drystart ενα ενυδρειο στο οποιο δεν θα μπει διοξιδιο και ουτε υποκαταστατα ζουμια ?(το εχει προσπαθησει καποιος? )

υγ το υποστρομα θα εχει υψος πανω απο 10 ποντους σιγουρα
και ο φωτισμος θα φτιαχτει απο εμενα

υγ 2 το ολο προτζεκτ θα αργησει επειδη τωρα ειμαι ασχημα οικονομικα
ΑΛΛΑ υπολογιζω να γινει εντος του επομενου εξαμηνου .

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας προκαταβολικα , και για την υπομονη σας διαβαζοντας το κατεβατο μου το οποιο δεν το θεωρω πληρη χαχαχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-15, 13:27
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

από ότι εχω διαβασει εδώ και τονιζω ότι δεν το εχω επιχειρησει ποτε ...όταν από την drystart μορφη το ενυδρειο γυρισει στην κανονικη του με νερο εκδοχή τα φυτα θα αποκοπουν παντελως από το co2 του αερα και για αυτό το λογο θα χρειαστουν μπουκαλα....είμαι σιγουρος ότι αν διαβασεις στο φορουμ θα απαντησεις σε ολες σου τις αποριες μονος σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-15, 16:30
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το μονο γρασίδι που ισως παει σχετικά ¨καλα¨ χωρις διοξείδιο ειναι η μαρσιλεα η οποία ειναι απο Αυστραλία οχι Ασία ,τα γρασιδια εχουν ανάγκη καλο φωτισμό αλλα πιο πολύ θέλουν το διοξείδιο και καλη κυκλοφορία. Dry start κανουμε μονο αν εχουμε μπουκαλα αλλιώς τζαμπα ο κόπος σου ,μολις γεμίσεις νερό τα φυτα θα λιώσουν λογω της αποκοπής απο το co2. Υπάρχουν αλλα φυτα που μπορουν να μπουν Οχι γρασιδια αλλα τύπου γρασίδι οπως η cryptocorine parva που θελει μέτριο φωτισμο και δεν χρειάζεται διοξείδιο κ ειναι και ασιατικό.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-15, 16:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκεφτομαι γενικα να το κανω 80 μηκος και να του δοσω λιτρα στο υψος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο που σε αυτο θελω να προσπαθησω να παιξω με γρασιδια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
τι γρασιδια μπορω να βαλω σε ενα χαμηλων απαιτησεων χωρις διοξιδιο και ζουμια γενικα?(αφηνωντας ανοιχτο το ενδεχομενο του να πειραματιστω με τον φωτισμο)*=(ΑΣΙΑ)


Αυτά που λες δυσκολεύουν λίγο τη κατάσταση , γιατί το πολύ ύψος σε συνδυασμό με γρασίδια θα σε αναγκάσουν να βάλεις πολύ δυνατό φωτισμό και αυτό χωρίς να είναι απαραίτητο να έχεις την απόδοση που θες , με μεγάλη κατανάλωση ρεύματος. Φυτεμένο με γρασίδι και ύψος πάνω από 40-45 εκατοστά είναι ένα θέμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-15, 00:14
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Όπως σου είπαν και πιο πάνω τα παιδιά χωρίς μπουκάλα αν κάνεις dry start δεν θα μείνει τπτ από το σοκ που θα πάθουν όταν από κοπούν από το διοξιδιο της ατμόσφαιρας.
και γω με τυρφη και χαλίκι θα ξεκινήσω dry start αλλά έχω είδη διοξιδιο για όταν μπει νερό. Όταν έρθει το γρασίδι γιατί περιμένω είδη 3 μηνες και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι.
Όσο μεγαλύτερο το ύψος τόσο πιο δύσκολα φτάνει ο φωτισμός κάτω.
βάλε εύκολα φυτα ξέχνα το γρασίδι γιατί low tech και γρασιδι και ψύλλο ενυδρείο δεν ταιριάζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-12-15, 18:21
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις σας
το υψος το βλεπω αμα ειναι ευκολα .
για drystart χωρις διοξιδιο το χω διαβασει και εγω απλα ηθελα να σιγουρευτω..
μαλον θα παω σε κατι τυπου γρασιδι,
το υψος δεν το χα σκευτει καθολου...
εχω χρονο μπροστα μου να το μελετησω , οταν μπορεσω θα δω κανα φυτο .
τωρα εχω πολυ πολυσπερμα , κορισμπορα ,και αλες δυο hygrophilies που μου διαφευγουν αφτη την στιγμη , και θελω να παρω σιγουρα ντοματια . για γρασιδια θα ψαξω χαμηλων απαιτησεων και θα ξαναρωτησω για σιγουρια .
το μονο που ξερω ειναι οτι η cuba στην πρωτη προσπαθεια μου δεν πεθανε , απλα δεν αναπτισοταν καθολου και μονο συντηρουταν και για αυτο το σκεφτηκα κιολας, απο αφτην την παρατηρηση που ειχα κανει τοτε..(ενοειτε πως δεν θα μπει cuba στο ασιατικο , αν και μου αρεσει πολυ σα γρασιδι)και στο μυαλο μου το drystart to ειχα μονο για γρασιδι , και αυτο λογω της διαπιστωσης μου .Ισως να γινοταν μετα το drystart να μπει στην αρχη διοξυδιο μεχρι σταδιακα να της το μειωνω για να συνηθησει στις νεες συνθηκες., (diy) φιλοσοφικα παντα και επειδη το χω σαν απορια .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY CO2 project Malawi Lover DIY . Φτιάχτο μόνος σου 78 16-01-13 18:30
Led project 96L+13L GiWrGoS198 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 31-03-12 21:29
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04372 seconds with 13 queries