Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-09, 21:31
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή Arduino aquarium controller

Ασχολούμαι ως χόμπι και με τα ηλεκτρονικά και έχω ένα arduino board http://www.arduino.cc/ για εντελώς άλλη χρήση και πειραματισμούς.

Ψάχνοντας βρήκα αυτήν την σελίδα http://reefprojects.com/wiki/Main_Page

Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος από εδώ ασχολείται με τον arduino ή έχει υλοποίηση το εν λόγο project .

Ακόμα ήθελα να πω, ποιος έχει γνώση με προγραμματισμό και όρεξη να φτιάξουμε μια ανάλογη εφαρμογή στα Ελληνικά ώστε να μπορεί οποιοσδήποτε να την κάνει.μιας και εγω δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο

Eυχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-08-09, 16:51
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Εχω φτιαξει κατι αναλογο με atmega8 το οποιο εχω σχεδιασει την πλακετα εγω, σίγουρα με arduino ειναι πιο απλο απλα πρεπει να εχεις ιδεα απο C. Σκεφτομαι καποια στιγμη που θα το τελειώσω να κανω μια παρουσιαση. Ως ωρα επειδη λείπω απο το σπιτι το εχω φτιαξει για αναπληρωση, ελεγχο θερμοκρασιας με ανεμιστηρακια και δοσεις λιπασματων. Νομιζω οτι καποιος παλαιότερα στο forum ειχε φτιαξει κατι και ειχε κανει μια παρουσίαση, κανε ενα search και κατι θα βρεις..
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-09, 07:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κατα καιρους εχουν γινει προτασεις ωστε να φτιαχτει κατι τετοιο (καποιος μαλιστα ειχε φτιαξει και σχετικη πλακετα). Ενα τετοιo project κολλαει συνηθως (εκτος απο ελλειψη χρονου) στις διαφορετικες απαιτησεις σε hardware, αρα και σε δυνατοτητες του καθε ενδιαφερομενου.
Για παραδειγμα, να αναφερω κατι που ειναι απλο, στη πραξη ομως γινεται δυσκολο.
Στα ενυδρεια σχεδον οτιδηποτε ειναι προς ελεγχο (πχ φωτα, θερμαντηρες, co2, αντλιες) λειτουργει με 230Vac. Αυτο σημαινει οτι στην απλουστερη μορφη, θα πρεπει ο οποισδηποτε mc να ελεγχει πριζες μεσω ρελε.
Επισης για λογους ευκολιας και συντηρησης δεν ειναι καλο να κοπουν τα σουκο φις των συσκευων. Αρα χρειαζομαστε πριζες που να ελεγχονται απο mc. Επισης πρεπει τα παντα να ειναι σωστα στηριγμενα και προστατευμενα ωστε ουτε κινδυνος ηλεκτροπληξιας να υπαρχει, ουτε να σου μεινει κατι στο χερι.
Τονιζω οτι η τελικη κατασκευη δεν θα πρεπει να απευθυνεται σε γνωστες του θεματος ηλεκτρισμου και ασφαλειας επιπεδου ηλεκτρολογου, αλλα απλους χρηστες.
Μια λυση θα ηταν ενας εξωτερικος ηλεκτρικος πινακας με σουκο πριζες ραγας. Ομως πιανει πολυ χωρο και δεν ειναι και φτηνο.
Ιδανικη λυση θα ηταν ενα πολυμπριζο με ενσωματωμενους ρελεδες.
Controllers τυπου iks εχουν κανει τετοια ειδικη κατασκευη.
Αλλα αμα ξεκιναμε με ενα πολυμπριζο 4 θεσεων να κανει 150 ευρω, υπαρχει προβλημα.

Υπαρχει ενα φτηνο προγραμματιζομενο πολυμπριζο, με 35 ευρω για 4 θεσεις ΑΛΛΑ ειναι φτιαγμενο για pc και θελει ο mc να ειναι usb HOST (οχι client) και εκει αναγκάστικα να το αφησω για οταν παρω συνταξη, κατι που
α. αργει και β. ετσι πως παμε μαλλον δεν θα γινει ποτε.. ( η συνταξη, για το controller παιζεται.)

Και για να μην παρεξηγηθω, δεν αποθαρρυνω κανεναν, το αντιθετο.
Επειδη ομως η εμπειρια εχει δειξει οτι υπαρχουν παραμετροι που δεν τις φανταζομαστε απο την αρχη, η συμβουλη μου ειναι για οποιον θελει να ασχοληθει, να φτιαξει στην αρχη χωριστες συσκευες και να τις δοκιμασει στη πραξη και σε βαθος χρονου. Τοτε θα διαπιστωσει οτι υπαρχουν και αλλες παραμετροι. Για παραδειγμα μια αναπληρωση μπορει να δουλευει, αλλα καποια στιγμη μπορει να τελειωσει το νερο. Τοτε ο mc θα πρεπει καποια στιγμη να σταματησει την αντλια ωστε να μην καει. Δεν ειναι κατι δυσκολο οταν εχεις mc, πρεπει ομως να το παθεις για να το σκεφτεις να το φτιαξεις... Και μετα παμε και σε all-in-one κατασκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-09, 16:58
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Σωστα ολα αυτα. Οσον αφορα τις πρίζες επειδή το επισημαίνεις πολύ, εγω εφτιαξα ενα κουτι απο plexi εκανα τρυπες και εβαλα πριζες τοιχου και μεσα στο κουτι ολα τα ρελε. Ειναι αρκετα σταθερο και τελειως ακίνδυνο. Οσο για τις παραμετρους πιστευω οτι γιαυτο ειναι καλο να συζητηθεί εδω στο forum ωστε να προχωράει το θέμα και να πεφτουν συνεχώς ιδέες απο πολλούς .
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-09, 20:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για βαλε λοιπον καμμια φωτο....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-09, 16:39
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Καλησπέρα, επειδη παρακολουθώ την πορεία τέτοιον projects στα διαφορα forum με μεγάλο ενδιαφέον θα ήθελα κυρίως απο τον Sir (που έχει πείρα) , lucky 13 να σπρώξετε να κάνω μια αρχή και βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε. Καταρχήν ειμαι προγραμματιστής αλλά δεν έχω ασχοληθεί με embedded συστηματα... Απο που ξεκινάμε και το mc που αναφέρεις τι είναι ( mircrocontroller?).

Επίσης ειχε συζητηθεί και η λύση PC με Χ10 πρίζες και καποιο προγραμμα... ξερει κανεις κατι σχετικο?
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-09, 18:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το Χ10 το ξεχνας. Ειναι καταλληλο για να αναβει τα φωτα αλλα απο κει και περα ειναι αρκετα αναξιοπιστο για χρηση σε ενυδρειο. Το εχω δοκιμασει Για χριστουγενιατικο δεντρο ειναι μια χαρα.
Πχ μπορει να δωσει ο controler εντολη off για θερμαντηρα. αλλα να μην φτασει ποτε.
Το mc ειναι microcontroller. Γενικα οι mc μπορουν να προγραμματιστουν σε assembly, basic ή C. Δυστυχως ή ευτυχως, ο προγραμματισμος δεν ειναι και πολυ απομονωμενος απο το ηλεκτρονικο μερος, οποτε για αρχη πρεπει να κανεις το αντιστοιχο του hello world, δλδ να αναβοσβυσεις ενα led.
Μπολικη πληροφορια εδω
http://www.avrbeginners.net/
http://www.avrfreaks.net/
και για λιγο πιο σοβαρο διαβασμα εδω
http://www.smileymicros.com/index.ph...N_position=2:2
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-08-09, 21:19
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Οσες φορες και να πω υχαριστω ειναι λίγο... Thank you Sir!!! (Θα εκμεταλλευτω την καλοσυνη και την γνωση σου στις οποιες απορίες μου...)
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-08-09, 21:32
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Όσον αφορά avr καλύτερα για εμενα ειναι να μαθεις να γραφεις C. Αssembly την ψιλοξεχνας για αρχη και basic για εμενα δεν ειναι και οτι πιο κατάλληλο για avr. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να ασχοληθείς με basic αν χρησιμοποιήσεις mc basicX οπως το bx24 που ερχεται και ετοιμος πανω σε board. Το εχω χρησιμοποιήσει καποτε και ηταν αρκετα απλο για ξεκινημα με αρκετες δυνατότητες που πιστευω καλύπτει ενα τετοιο project. Εξαρτάτε λοιπον παντα με την ορεξη που εχεις για διαβασμα..
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-08-09, 22:35
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Καλησπέρα lucky13, ευχαριστω για την βοηθεια σου.Δυστυχώς C δεν έχω γραψει σοβαρα ( αυτα τα λιγα στο πανεπιστημιο...). Λόγο επαγγελματος παιζω σε c# και Java....

Κοιτουσα τα link του Sir και το Arduino πιο πάνω.... πολυ ενδιαφεροντα.... θελει αρκετο διαβασμα... θα κοιταξω και το bx24...

Ξανα ευχαριστω !
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-08-09, 22:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Tο arduino εχει λιγο πιο μαζεμενο hardware και προσφερεται πολυ για πειραματισμο και μαθηση χωρις να χρειαζεται να εισαι και πολυ του κολητηριου.
Εχει παει ενα βημα παραπανω βεβαια και εχει φτιαξει ενα ολοκληρωμενο περιβαλλον αναπτυξης, χωρις να ειναι και το μοναδικο βεβαια.
Το παιζουν πολυ οι makers (του περιοδικου make για οσους το διαβαζουν..)
Παντως οταν αποφασισεις να λερωσεις τα χερια σου, υπαρχει και η ere http://www.ereshop.com/
Απο ενυδρειακης αποψης, ενα ασιατικης προελευσης ενυδρειο δεν πρεπει να ελεγχεται απο ενα ταυλανδεζικο controller? :P
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-09, 00:22
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω και εγώ netblues με αυτά που λες και λέω να βάλω κάποια πραγματάκια σε μια σειρά

1ον Η ασφάλεια της κατασκευής (η λύση με ρελλέ και με πολύπριζο ή με κάποιου άλλου είδους κατασκευή όπως είπε ο lucky13 πιστεύω είναι η ποιο οικονομική και ασφαλής. ¶ντε να βρεις όμως πολύπριζο που να έχει μεμονωμένες τις πρίζες του ,συνήθως τις έχουν σε παράλληλη διάταξη όλες μαζί συνδεμένες)

2ον η απλότητα της κατασκευής (όσο το δυνατό ποιο εύκολη κατασκευή και με ευκολία να βρεις τα υλικά . Δηλαδή και ένας που δεν ξέρει από προγραμματισμό, ηλεκτρονικά δεν θα είναι δύσκολο να κατεβάσει μια έκδοση του προγράμματος και να την φορτώσει στον arduino από τον υπολογιστή μέσω usb)
Σε αυτό το σημείο από ότι βλέπω θα μπορούσε να γίνουν και τμηματικά προγράμματα, κομμάτια δηλαδή του ολοκληρωμένου προγράμματος και να υλοποιεί κάποιος μέρος της όλης κατασκευής π.χ. (φώτα, πεχα μέτρο , αναπλήρωση κτλ)

3ον Το μικρό κόστος της κατασκευής. Είναι φυσικά κατανοητό για να κάνεις μια τέτοια κατασκευή θα πρέπει να έχει μικρό κόστος .Αν είναι να δώσουμε περισσότερα ευρώ από αυτά που θα δίναμε αν παίρναμε έναν IKS controller,καλύτερα να πάρουμε έναν τέτοιο κοντρολερ . Εγώ βλέπω πώς το κόστος είναι σαφώς μικρότερο αλλά αν δεν το υλοποίησης το έργο και μένεις στην θεωρεία δεν μπορείς να βγάλεις και αποτέλεσμα οικονομικό.

4ον Να μην ξεφύγουμε από τον στόχο μας. Δηλαδή αναφέρθηκα στην πλακέτα arduino γιατί είναι οικονομική λύση, με εύκολο περιβάλλον προγραμματισμού για μένα .καλό το Χ10 και οι άλλοι mc αλλά μου είναι δύσκολο να μάθω pic και ότι άλλο υπάρχει μιας και έτσι χάνεις τον λογαριασμό

Τελοσ,
αυτήν την εβδομάδα θα πάρω τα υπόλοιπα εξαρτήματα που χρειάζομαι για να φτιάξω αυτό εδώ http://reefprojects.com/wiki/Main_Page και θα το βάλω μπροστά να το ολοκληρώσω σίγα σίγα .θα κοιτάξω και τον basicΧ που λες lucky13
Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-08-09, 08:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν μιλησε κανεις για PIC..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-08-09, 12:20
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

για να μην μιλήσει το έγραψα γιατι δεν ξερω και πολλα δλδ σχεδον τιποτα απο PIC
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-08-09, 22:14
Το avatar του χρήστη neo
neo Ο χρήστης neo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Γειά σας και από μένα!

Σε τέτοια περίπτωση πιστεύω πως ο ATmega128 είναι μονόδρομος, όπως και η C, αν και προτιμώ την assembly πιο πολύ!!!

Επίσης τα ταυλανδέζικα "εργαλεία" που προτίνει ο netblues φαίνονται πολύ καλά όπως το παρακάτω....
http://www.ereshop.com/index.php?mai...roducts_id=180

...είναι απλά τέλειο. Μαζί με το motherboard ενοείτε....
Με ενσωματομένο RTC, EEPROM, RS485, και τις έτοιμες βιβλιοθήκες του CodeVisionAVR είναι η καλύτερη "βάση" κατά τη γνώμη μου. Δεν χρειάζεται κολλητήρη, καλό για αυτούς που δεν το κατέχουν το "άθλημα"!!!
Το μόνο που χρειάζεται μετά είναι μερικές πλακέτες γύρο, γύρο, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-08-09, 18:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Board για αναπτυξη υπαρχουν πολλα. Ομως οι ενυδρειακες εφαρμογες πρεπει να δοκιμαστουν στη πραξη για να εντοπιστουν τυχον ατελειες οχι τοσο στην υλοποιηση αλλα στο τροπο λειτουργιας, δλδ διαφορες μικρες μεν αλλα σημαντικες λεπτομερειες.
Και βεβαια ενα αλλο κεφαλαιο ειναι το interface με τους διαφορους sensors.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-08-09, 09:12
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Γνώσεις software σε assembly και C έχω μπόλικες, αλλά από τέτοιο hardware δεν σκαμπάζω. Με την αγορά της βασικής πλακέτας μπορείς να ξεκινήσεις;

Δηλαδή:
1. κάνεις κάποιο προγραμματάκι
2. μεταγλωτίζεις
3. το "περνάς" μέσω USB στην EPROM
4. δοκιμάζεις το πρόγραμμα
(5. ψάχνεις να βρεις γιατί δεν δουλεύει και ξανά στο 1.)

Αυτά μπορείς να τα κάνεις με την αγορά της βασικής πλακέτας ή χρειάζεσαι και κάτι άλλο σε hardware;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-08-09, 10:31
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Νομίζω πως το arduino κανει ολα αυτα που περιγραφεις... απλα γραφεις σε τύπου C ( πολυ ευκολη ). Θα μπορουσες να πάρεις την βασική πλακέτα και ένα breadboard για να καρφωσεις επάνω τα led κτλπ... ή καλυτερα να πάρεις ένα ετοιμο starting kit με ολα τα συμπρακαλα... καλωδια, sensors, leds ... και να το ξεκινησεις κομπλέ...


Αλήθεια .... οι αισθητήρες πχ θερμοκρασίας που βγαίνουν σε 2 καλώδια (π.χ. elliwell) ειναι συμβατοί με το project μας?

Για να τιθασέψουμε τα πολυπριζα μας απ΄οτι καταλαβάινω χρειαζόμαστε καποιο ειδος διακοπτη που θα ελεγχεται απο τον mc... τι χρησιμοποιούμε και αν θέλουμε αυξομιώσεις τι ΄κανουμε?

Κατι ακόμα σχετικ΄'α με την αυτοματη αναπλήρωση... πως ελεγχουμε την σταθμη του νερού? Κατι σαν φλοτερ με μεχανικό διακόπτη ήμπορουμε να βάλουμε και sensor υγρασίας ?
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-09, 11:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώσεις software σε assembly και C έχω μπόλικες, αλλά από τέτοιο hardware δεν σκαμπάζω. Με την αγορά της βασικής πλακέτας μπορείς να ξεκινήσεις;

Δηλαδή:
1. κάνεις κάποιο προγραμματάκι
2. μεταγλωτίζεις
3. το "περνάς" μέσω USB στην EPROM
4. δοκιμάζεις το πρόγραμμα
(5. ψάχνεις να βρεις γιατί δεν δουλεύει και ξανά στο 1.)

Αυτά μπορείς να τα κάνεις με την αγορά της βασικής πλακέτας ή χρειάζεσαι και κάτι άλλο σε hardware;
3. η usb σπανιως ειναι ενσωματομενη στον mc. Συνηθως ειναι εξωτερικο chip usb2serial. Οι καπως μεγαλυτεροι avr (σειρα mega) εχουν bootloader οποτε μπορουν απλα να κατεβαζουν νεες version απο τη σειριακη.
Για οποιον δεν εχει pc με σειριακη ενα φτηνο usb2serial των 3-4 ευρω κανει.
Συμφωνω οτι σε ενα τελειωμενο project θα ηταν πολυ χρησιμο ενα προγραμματακι που θα ετρεχε σε pc και θα εδινε τη δυνατοτητα σε καποιον να κατεβασει καινουργιο firmware προσθετωντας δυνατοτητες και διορθωνοντας bugs... Ομως απεχουμε ακομα απο κει.
Σιγουρα πρεπει να καψουμε μερικους mc πρωτα και μετα...
4. Στα embedded συστηματα το δοκιμαζεις ειναι αρκετα "καπως"
Σε ενα προγραμμα που τρεχει σε pc βαζεις μια printf και βλεπεις στην οθονη... Σε ενα embedded που δεν εχει καν οθονη, ειτε αναβοσβυνεις led, ειτε τα στελνεις στη σειριακη, (με την προυποθεση οτι το προβλημα δεν ειναι με την ιδια τη σειριακη.. )
Για πιο σοβαρο development βαζει κανεις jtag που σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις debug το προγραμμα καθως εκτελειται στον mc. Το avr studio (δλδ το δωρεαν ide περιβαλλον) εχει simulator οπου μπορεις να κανεις trace & debug assembly αλλα και c κωδικα (στο source παντα) αλλα οταν ερθει η ωρα να δει κανεις πως αντιλαμβανεται ο mc τον εξω κοσμο (δλδ τους σενσορες) εκει το πραγμα γινεται πιο περιπλοκο. Ενα jtag επιτρεπει να βλεπεις τις πραγματικες τιμες που διαβαζει το hardware (πχ θερμοκρασια, ph κλπ)

Με τη βασικη πλακετα μπορεις να τα κανεις το βασικο προγραμματισμο, οχι ομως ευκολα και in circuit debugging. Και θελει και λιγη προσοχη με τα fuses ωστε να μην "κλειδωθεις" απεξω. (τα fuses ειναι προγραμματιζομενα "διακοπτακια" που αλλαζουν τις δυνατοτητες του hardware.. π.χ. αν του πεις να χρησιμοποιησει external clock αλλα δεν του εχεις δωσει κανενα external clock στο σχετικο pin, ο mc σταματαει να λειτουγει (και ουτε ξαναπρογραμματιζεται με σειριακο τροπο.. Για να επανελθει, ειτε πρεπει να του βαλεις clock ειτε να τον προγραμματισεις με HVPP (high voltage parallel programming, κατι που μπορει να μην ειναι και τοσο ευκολο.)

Το ardouino ειναι ενα πιο "προστατευμενο" περιβαλλον που δεν σε αφηνει να κανεις ευκολα "χοντραδες". Αυτο εχει τα καλα του και τα κακα του.
Οπως και ναναι, πρωτου αρχισουμε να μιλαμε για ενυδρειακους controllers πρεπει να φτιαξει κανεις το αντιστοιχο του hello world (να αναβοσβησει ενα led). Επισης, μιας και δεν υπαρχει λειτουργικο, οτι προγραμμα γραφτει θα πρεπει να κανει και καποιας μορφης cooperative multitasking, μιας και πρεπει απο τη μια να αναβοσβηνουμε φωτα, απο την αλλη να κραταμε την ωρα αλλα και να μετραμε το ph και τη θερμοκρασια και να ανοιγοκλεινουμε ρελεδες κατα το δοκουν.

ΥΓ Ακουγεται μπερδεμενο (και ειναι στην αρχη) αλλα οποιος ασχοληθει βρισκει την ακρη..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-08-09, 16:49
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greemlin Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλήθεια .... οι αισθητήρες πχ θερμοκρασίας που βγαίνουν σε 2 καλώδια (π.χ. elliwell) ειναι συμβατοί με το project μας?
Δεν υπαρχει κανενας λογος να χρησιμοποιήσεις eliwell η κατι παρόμοιο απο την στιγμη που καθεσε και στηνεις μια τετοια κατεσκευη. Για το συγκεκριμενο πραγμα ψαχνεις κατι σχετικο με LM355 μονωμένο με σιλικόνη η θερμοζευγος το οποιο ειναι "αδιαβροχο" απλα ειναι πιο δυσκολο να το χειριστείς με τον mc γιατι δεν σου βγαζει καθαρο σημα και θελει ενισχύσεις και διαφορα.
[/quote]

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greemlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι ακόμα σχετικ΄'α με την αυτοματη αναπλήρωση... πως ελεγχουμε την σταθμη του νερού? Κατι σαν φλοτερ με μεχανικό διακόπτη ήμπορουμε να βάλουμε και sensor υγρασίας ?
Sensor υγρασιας γιατι? Φυσικα και μπορεις απλα δεν βρισκω τον λογο. Για αναπληρωση εγω χρησιμοποιώ μηχανικο κινεζικο φλοτερακι το οποιο ως ωρας κανει μια χαρα την δουλεια του, αλλα υπαρχει και μια πατεντα που εχει κανει ο sir το οποιο λειτουργεί αφοβα για μεγαλύτερο χρονικο διαστημα.[/quote]
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-08-09, 17:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η ερωτηση ηταν αν μπορει κανεις να χρησιμοποιησει τον αισθητηρα του eliwell.
Μπορει, καθοτι ειναι pt100 και τα περι ενισχυσης κλπ ειναι στο προγραμμα, οταν σκοπευουμε να φτιαξουμε ph μετρο...
Εννοεις Lm335 η μαλλον το καλιμπραρισμενο Lm35.
Ομως υπαρχει ακομα καλυτερη λυση. Δες DS18B20, με 2 μονο καλωδια και καθαρα ψηφιακη μεταδοση τιμων, ωστε να αποφυγουμε προβληματα απο παρασιτικα ρευματα κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-08-09, 22:41
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

... wow !!!! φιλτατοι ειμαι απιστευτα ασχετος... σας ευχαριστω πολύ για την βοηθεια σας... καθε φορα που λέτε κατι με κωδ ονομασια πχ. Lm335 ή Ds18B20 o google παιρνει φωτιά!!!
Η ενυσχηση γινεται μεσω hardware??? Γενικότερα καταλαβα πως περνουμε sensores που μπορεί να διαβασει ο Arduino... ο ph sensoras δεν μπορεί να ειναι π.χ ενας aquamedic... κοβουμε το BNC το οποιο ειναι δικλονο και το συνδεουμε στην αναλογικη εισοδο που εχουμε προγραμματισει??

Σχετικά με το πολυμπριζο... πως ελεγχο μια πριζα on off και ενταση π.χ. 10, 20%?

... ευχαριστω για την υπομονή σας
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-08-09, 01:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχουν mc με ενσωματομενο gain amplifier αλλα ολο και καποιο φιλτρο θα χρειαστει στην εισοδο, για τα χοντρα..
Γενικοτερα η λογικη ειναι οιτι τα παντα μετατρεπονται σε ταση που μπορει να διαβασει ο mc ή δινονται κατευθειαν ψηφιακα οπως με το ds.
Ειδικοτερα για το ph-meter επειδη ειναι βεβαιο οτι το op-amp δεν τα γλιτωνει κανεις, απλως το περνει αποφαση.
Το ph probe εχει εσωτερικη αντισταση μερικα MΩ κατι που κανει τη μετρηση του καπως ειδικη, για να μην πω δυσκολη.
Οπως και να χει για την επικοινωνια με το ενυδρειο θα χρειαστουν καποια ελαχιστα εξτρα ηλεκτρονικα.
Τωρα για τις πριζες, υπαρχει η κλασσικη μεθοδος, που ειναι το ρελε. Μετα υπαρχει η πιο μοντερνα (αλλα και σαφως ακριβοτερη) του solid state relay (οπως στο reefcentral), και η λυση με triac (που ειναι μια πολυ φτηνοτερη προσεγγιση του ετοιμου solid state relay). Η υλοποιηση με Triac εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να ελεχγει κανεις το φορτιο παιζοντας με τη γωνια εναυσης (τι ειπα τωρα..) ΑΛΛΑ αυτο εχει καποιο νοημα για τους θερμαντηρες, αλλα οι περισσοτερες αλλες ενυδρειακα, περιλαμβανομενου του φωτισμου, δεν ντιμαρονται.
Ειδικοτερα τωρα για τη θερμανση, θα ηταν ενδιαφερον να υλοποιηθει ελεγχος θερμοκρασιας με PID control, με συνεχη ρυθμιση ισχυος στους θερμαντηρες. Το αποτελεσμα θα ειναι θερμαντηρες που θα ειναι σχετικως ζεστοι μεχρι χλιαροι, σχεδον παντα αναμμενοι, με αποτελεσμα μεγαλη σταθεροτητα θερμοκρασιας και οικονομια της ταξεως του 15%.
Πολλοι θα πουν οτι ολο αυτο ειναι υπερβολικο, ΑΛΛΑ τελικα η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι software.

Μπορω να γραψω κιαλλα.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 08-08-09 στις 09:15
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-08-09, 19:48
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Nαι LM335 εννοουσα απλα το εγραψα λαθος. Ενδιαφερον το DS18B20. Ποσα bit αναλυση εχει? Το εχεις χρησιμοποιήσει για αυτην την δουλεια? Οσο για PID ελεγκτη θερμοκρασιας καλη φαση δεν λεω αλλα καλητερα να μην μπλεξουμε, με 2 γραμμες software με τον παραδοσιακο τροπο εχουμε τελειωσει, ασε που εκει πρεπει να χρεησιμοποιηθει οποσδηποτε TRIAC γιατι με τοσα ανοιξε κλεισε με PID θα την ακουσει γρηγορα ενα απλο ρελε πραγμα που δεν λεει.
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-08-09, 19:58
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ειδικοτερα τωρα για τη θερμανση, θα ηταν ενδιαφερον να υλοποιηθει ελεγχος θερμοκρασιας με PID control, με συνεχη ρυθμιση ισχυος στους θερμαντηρες. Το αποτελεσμα θα ειναι θερμαντηρες που θα ειναι σχετικως ζεστοι μεχρι χλιαροι, σχεδον παντα αναμμενοι, με αποτελεσμα μεγαλη σταθεροτητα θερμοκρασιας και οικονομια της ταξεως του 15%.
Πολλοι θα πουν οτι ολο αυτο ειναι υπερβολικο, ΑΛΛΑ τελικα η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι software.

Μπορω να γραψω κιαλλα.......
Γράψε, γράψε, έχουμε αρκετούς κοντρολάδες εδώ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-08-09, 12:42
Το avatar του χρήστη neo
neo Ο χρήστης neo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Το DS18B20 το έχω χρησιμοποιήσει εγώ με επιτυχία.
Η αναλυση του είναι ρυθμιζόμενη από 9 εως 12 bit που αντιστοιχεί σε βήματα των 0.5, 0.25, 0.125, and 0.0625 βαθμων κελσιου.

http://www.datasheetcatalog.org/data...im/DS18B20.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-08-09, 15:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μπορουμε να κανουμε και θερμομετρηση 4 σημειων μεσα στο ενυδρειο :P
Μια χαρα ειναι το DS για ενυδρειο (ακομα και το απλο οχι το Β)
Εννοειται οτι αμα κανουμε PID θα δουλεψουμε με Triac (και μεταβαλλομενη ισχυ θερμανσης.)

Θα ηταν ενδιαφερον επισης να ασχοληθει κανεις με μετρηση αποστασης νερου με υπερηχους ωστε να φτιαχτει ετσι ο ultimate level controller.
(αν και οταν το ειχα ψαξει λιγο ειχα δει οτι η ελαχιστη αποσταση transducer /επιφανειας ηταν 50cm... Θελει κιαλλο ψαξιμο ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-08-09, 00:59
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Θα ηταν ενδιαφερον επισης να ασχοληθει κανεις με μετρηση αποστασης νερου με υπερηχους ωστε να φτιαχτει ετσι ο ultimate level controller.
(αν και οταν το ειχα ψαξει λιγο ειχα δει οτι η ελαχιστη αποσταση transducer /επιφανειας ηταν 50cm... Θελει κιαλλο ψαξιμο ομως.
Eννοείς κάτι ανάλογο με αυτό;
__________________
Reefkeeping : Το ¶λας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-08-09, 09:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτο λειτουργει σαν χωρητικο proximity. Και αυτο ειναι μια ιδεα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-08-09, 09:41
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο λειτουργει σαν χωρητικο proximity. ...
Δηλαδή?
__________________
Reefkeeping : Το ¶λας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Digital aquarium controller DYI abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 31-12-09 10:10
Open aquarium controller DiY project abrous DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 30-12-09 19:17
Bas Aquarium johnny98130 Δίσκοι 6 18-11-05 00:48
Aquarium Controller mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 15-10-03 01:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10596 seconds with 13 queries