Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-11-15, 20:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 8 μερες με νεκρο βραχο και αραγωνιτη, με γεμισμα νερο θαλασσας, ηταν ηδη στρωμμενο, οταν μετρησα. Γνωμη μου σε στρωμμενο ενυδρειο, η χρηση βακτηριων ειναι πεταμα χρημματων, μια ακομη υπερβολη των θαλασσινων! Δυομιση χρονια δεν εχβ χρησιμοποιησει ποτε, ουτε εκρινα.να χρειαζεται καποια στιγμη.
Με συγχωρείς αλλά πώς έγινε αυτό??? Πρόλαβε να επικοιστεί ο νεκρός βράχος και ο αραγωνίτης σε 8 μέρες με βακτήρια από το θαλασσινό νερό??? Το θαλασσινό νερό περιέχει βακτήρια αλλά καμία απολύτως σχέση με τον αριθμό που θα εποικήσουν τον βράχο σου στην πάροδο του χρόνου και θα μπορείς να πεις οτι το ενυδρείο είναι στρωμένο... Μήπως στις μέρες αυτές δεν πρόλαβε καν να δημιουργηθεί αμμωνία και μέτραγες μηδέν?? Πώς τροφοδοτούσες τα βακτήρια στις 8 αυτές μέρες??
Προσωπική μου άποψη είναι ότι 8 μέρες δεν είναι σε καμία περίπτωση αρκετός χρόνος για στώσιμο ενυδρείου...
Γράφω μόνο και μόνο επειδή μπορεί να διαβάσει και κάποιος αρχάριος την δημοσίευσή σου, εντελώς φιλικά...

Επίσης ο κύκλος του αζώτου, δεν προκαλείται από κάτι, γιατί απλά δεν σταματάει ποτέ σε ένα ενυδρείο!!

Υπάρχουν και μέθοδοι απομάκρυνσης νιτρικών που απαιτούν προσθήκη βακτηρίων ώστε να λειτουργήσουν, οπότε δεν είναι πάντα πεταμένα λεφτά!!

Όσο για τον φίλο μας εδώ, συστήνω απλά υπομομή Το ξέρω οτι θες να επιταχύνεις τα πράγματα, λογικό είναι, αλλά γνώμη μου είναι να αφήσεις την φύση να κάνει τη δουλειά της!! Βάλε τροφούλα, ή αμμωνία και όλα θα γίνουν... Αν και θα έπρεπε να περιμένεις το έπιπλο πρώτα... καλή συνέχεια φίλε μου...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-11-15, 22:10
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ Σακη αν είχες στρώσει με βακτήρια και εβαζες 10 ψάρια δεν θα είχες πρόβλημα;Αν ολα γινοντουσαν μεσα σε 8 μερες οτι και να εριχνε ναι θα ειχα μεγαλο προβλημα!!Αν ειχε περασει 15-30μερες και εριχνα βακτηριδια και λιγη τροφη ή αμμωνια τοτε 99% οχι! Στρώσιμο είναι ένα! Όταν μηδενιζεινη αμμωνία και έχουμε μετρήσιμα νιτρικά! Στηβσυνεχεια αυξανουμαινσιγα σιγα το βιοφορτιο μας για να αυξηθει σταδιακα και ο πληθυσμος των βακτηριων.Κοιτα καλα τα λες εσυ σιγα σιγα π.χ. μια μια χρομιδα αλλα διστυχως δεν ειμαστε ολοι απο μεγαλουπολης.και επιδι αμα μπεις στη διαδικασια να στοκαρης θα βαλεις και κατι της παραπανω καλο ειναι να εχει κανει ενα κυκλο. και οχι απλα να εχουν μηδενισει την αμμωνια τα λιγοστα βακτηριδια του νερου! Αιτιολόγησε σε παρακαλώ γιατινδσεν έχω δίκιο και μην υποννοεις και αλλά πράγματα , αν δεν έχεις όρεξη να γράψεις πια!Σου εξηγησα παραπανω το γιατι και θα σου πω κατι ακομα γιανα το καταλαβεις επιδι αυτα που κανουμε εμεις μπορει να τυχαινει να εχουν επιπτωσης δεν σημαινει οτι ετσι ειναι το σωστο. Στο λεω αυτο γιατι οταν εστησα το δικο μου ενυδρειο εβαλα μεσα στο σαργουδακια μετα απο 15μερες και εχοντας βαλει νερο απο θαλασσα και βακτηριδια παρολλα αυτα ανεβασε αμωνια αλλα δεν με πηραζει για τα ψαρια γιατι το μονο που ηθελα ηταν να κανει κυκλο το ενυδρειο. τα ψαρια την βγαλαν και ξανα γιρησαν απο εκει που τα πηρα!φυσικα περασαν πολλα που δεν επρεπε! Από τις διαφωνίες βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα, αν αιτιολογουμαι που διαφωνουμαι και γιατί όμως!διαφορετικα μπορεί να νομίζω ότι θες να με κοντραρεις χωρίς λόγο, κάτι που μου ειπες ότι δεν ισχύει! ελπίζω να το εννοούσες!

Για αιτιολόγησε λοιπόν γιατί σε στρωμμένο ενυδρείο, με επαρκηνπληθυσμο νιτροποιητικων βακτηρίων για την ιχθυοφορτωση μας, χρειάζεται ή προσθήκη τέτοιων βακτηρίων σε ρουτίνα; Για διαφορους λογους...
θα σου πω δυο λογους εναν βασικο και εναν δευτερουσας αξειας αλλα πολυτιμης.
1απομακρυνση νιτρικων φωσφορικων. βοηθαει το σκημμερ να αποβαλει πολυ πιο γρηγορα τους ριπους!
2τα κοραλια καταναλωνουν βακτηριδια σαν τροφη!
Να ξερεις διαβασα πριν το μηνημα σου αλλα περιμενα μην εκανες παλι αναφορα για αυτο που σου ειπα παραπανω.
Μην τα περνεις ολα οτι τα λεμε για παρτη σου!
Εγω προσωπικα δεν εχω να χορισω κανενα χωραφι -ενυδρειο ο καθενας εχει το δικο του και το απολαμβανει!!!
Φυσικα δεν μπορουμε να σε αφηνουμε να γραφεις πραγματα που μπορουν να διμιουργισουν προβλημα σε αλλο συνχομπιστα!
Απο οτι βλεπεις δεν στο λεω μονο εγω αλλα και αλλοι!
καλο βραδυ να εχεις και μην πιστεψεις οτι εγω θα παψω να γραφω για κατι που με γεμιζει καθημερινα περισσοτερο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-11-15, 22:53
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παιδια πρωτον και κυριον ψιχρεμια!!! ειμαστε που μαστε λιγοι τοι αλμυρου εδω μην αρπαζομαστε κιολας. Προφανος υπαρχουν διαφορετικες αποψεις που δοκιμο ειναι να τις ακουμε και ο καθενας με τη σειρα του μπορει να κρινει και να λεει αν θελει την αποψη του.
Τον κυκλο της αμωνιας τον ξερω στο γλυκο αλλα δεν ηξερα αν υσχιει το ιδιο και στο αλμυρο... αλλα προφανος και ειναι το ιδιο μιας και μιλαμε για βακτιρια που δεν επιρεαζονται απο αλατοτιες και τρεφονται απο κατι που παραγουν ολοι οι οργανισμοι!!! Απλα ηλπιζα οτι ειπαρχουν σκευασματα τα οπιοια με καποια σειρα χρησης μπορουν να ζωντανεψουν ενα βραχο κατα την διαικασια του στισηματος (ετσι για να εχω κατι να ασχολουμε μεχρι να ειναι ετιμο για ψαρια η κοραλια)
Φυσικα και ξερο οτι κανω χαζομαρα που δεν περιμενω το επιπλο αλλα επιδει στην βραση κωλαει το συδερο και τα οικονομικα ειναι.... αστα αν δεν τα κανω τα αρχικα με μια ανασα και να βλεπω καποια προοδο (και η γυναικα γιατι φωναζει) τοτε ... καικαμε αλλα οκ τι να κανουμε αποδω και περα υπομονη!!! χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-11-15, 00:00
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
(και η γυναικα γιατι φωναζει)
Είσαι δικαιολογημένος για τα πάντα τότε φίλε, σε καταλαβαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-11-15, 00:25
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρείς αλλά πώς έγινε αυτό??? Πρόλαβε να επικοιστεί ο νεκρός βράχος και ο αραγωνίτης σε 8 μέρες με βακτήρια από το θαλασσινό νερό??? Το θαλασσινό νερό περιέχει βακτήρια αλλά καμία απολύτως σχέση με τον αριθμό που θα εποικήσουν τον βράχο σου στην πάροδο του χρόνου και θα μπορείς να πεις οτι το ενυδρείο είναι στρωμένο... Μήπως στις μέρες αυτές δεν πρόλαβε καν να δημιουργηθεί αμμωνία και μέτραγες μηδέν?? Πώς τροφοδοτούσες τα βακτήρια στις 8 αυτές μέρες??
Προσωπική μου άποψη είναι ότι 8 μέρες δεν είναι σε καμία περίπτωση αρκετός χρόνος για στώσιμο ενυδρείου...
Γράφω μόνο και μόνο επειδή μπορεί να διαβάσει και κάποιος αρχάριος την δημοσίευσή σου, εντελώς φιλικά...

Επίσης ο κύκλος του αζώτου, δεν προκαλείται από κάτι, γιατί απλά δεν σταματάει ποτέ σε ένα ενυδρείο!!

Υπάρχουν και μέθοδοι απομάκρυνσης νιτρικών που απαιτούν προσθήκη βακτηρίων ώστε να λειτουργήσουν, οπότε δεν είναι πάντα πεταμένα λεφτά!!

Όσο για τον φίλο μας εδώ, συστήνω απλά υπομομή Το ξέρω οτι θες να επιταχύνεις τα πράγματα, λογικό είναι, αλλά γνώμη μου είναι να αφήσεις την φύση να κάνει τη δουλειά της!! Βάλε τροφούλα, ή αμμωνία και όλα θα γίνουν... Αν και θα έπρεπε να περιμένεις το έπιπλο πρώτα... καλή συνέχεια φίλε μου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξερεις διαβασα πριν το μηνημα σου αλλα περιμενα μην εκανες παλι αναφορα για αυτο που σου ειπα παραπανω.
Μην τα περνεις ολα οτι τα λεμε για παρτη σου!
Εγω προσωπικα δεν εχω να χορισω κανενα χωραφι -ενυδρειο ο καθενας εχει το δικο του και το απολαμβανει!!!
Φυσικα δεν μπορουμε να σε αφηνουμε να γραφεις πραγματα που μπορουν να διμιουργισουν προβλημα σε αλλο συνχομπιστα!
Απο οτι βλεπεις δεν στο λεω μονο εγω αλλα και αλλοι!
καλο βραδυ να εχεις και μην πιστεψεις οτι εγω θα παψω να γραφω για κατι που με γεμιζει καθημερινα περισσοτερο!!!
Σακ ηκαι παγοκοφτη και οι 2 μπερδευεται τα ετεροτροφα βακτηρια, τα οποια αυξανονται πληθυσμιακα με την προοσθηκη πηγης ανθρακας (βοτκα, biopellet κτλ) και μειωνουν τα νιτρικα και φοσφωρικα, απομακρυνοντας, τους πληθυσμους τους, τελικα με το σκιμερ, http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/ , με τα νιτροποιητικα βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια σε νιτρικα https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrifying_bacteria ! Ειναι τελειως διαφορετικα βακτηρια, και κανουν τελειως διαφορετικη δουλεια. " carbon dosing involves adding a carbon source to grow heterotrophic bacteria. These bacteria uptake phosphates and nitrates among other nutrients. (Note that heterotrophic bacteria are completely different from nitrifying bacteria. Also note that running activated carbon in your tank is NOT carbon dosing). The nutrient-rich bacteria is then exported from your tank usually via protein skimming. Over time, enough bacteria can be grown that your tank reaches a low nutrient or ultra-low (ULN) state where nitrates and phosphates are low enough that your test kit won’t detect them. Vodka dosing, biopellets and the Zeovit system are all examples of carbon dosing "

Την ιδια δουλεια =μειωση νιτρικων, με τα ετεροτροφα βακτηρια που αναπτυσονται με τις προβιοτικες μεθοδους, αλλα με πολυ πιο φυσικο τροπο και διαφορετικη βιολογικη διεργασια , κανουν τα αναεροβια απονιτροποιητικα βακτηρια, που αναπτυσονται στα Deep Sand Bed, που χρησιμοποιω εγω , για μειωση νιττρικων!

Φιλε παγοκοφτη ο κυκλος ολοκληρωθηκε σε λιγοτερο απο 8 μερες(για να παρω ενδειξη νιτρικων, σημαινει οτι πριν ειχα αμωνια), γιατι προφανως ο νεκρος βραχος και αραγωνιτης ειχαν ελαχιστους νεκρους οργανισμους που απελευθερωσανε μικρη ποστητα αμμωνιας, ενω το θαλασσινο νερο ειχε μεγαλο πληθυσμο απο νιτροποιητικα βακτηρια, που πολυ γρηγορα καταναλωσανε την λιγη αμμωνια....γι αυτο και στις 8 μερες ειχα μολις 3ppm ΝΟ3 και 0ppm ΝΗ4. Ποτε δεν γραφω κατι αν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος και το καταναω πληρως !

Λεοναρδο οταν λεω οτι μικρες αλλαγες σε στρωμεννο ενυδρειο , προκαλουν ενα μικρο κυκλο αζωτου, εννοω οτι θα ανεβει λιγο η αμμωνια, με τα οποια επακολουθα στα ζωντανα μας. ο λογος https://en.wikipedia.org/wiki/Periphyton

http://algaescrubber.net/forums/show...-food-producer

Σακη ο πληθυσμος των νιτροποιητικων βακτηριων, μετα το στρωσιμο, αυξανεται σιγα, γι αυτο χρειαζεται και με μετρο στοκαρισμα, ειτε στρωσεις με θαλασσινο νερο, ειτε με ζωντανο βραχο=μπολι, ειτε με αγοραστα βακτηρια=πεταμενα λεφτα για εμενα, διοτι υπαρχουν δωρεαν καλυτεροι και πιο φυσικοι τροποι στρωσιματος! Και εγω επαρχεια ειμαι, και μετα το στρωσιμο, ανεμωνες εβαλα δικες μας, τις οποιες εχω ακομη, για να αυξησω των πληθυσμο των νιτροποιητιλων βακτηριων, πριν βρω και βαλω ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-11-15, 02:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Φίλε μου πρώτα απ' όλα γνωρίζω πολύ καλά τα είδη των βακτηρίων και τι δουλειά κάνει το καθένα και δεύτερον τα μπουκαλάκια που περιέχουν βακτήρια γράφουν πάνω τι βακτήρια περιέχουν και για ποια δουλειά προορίζονται... Το αν κάνουν δουλειά ή όχι να το δούμε... Πάντα μου φαινόταν εξωπραγματικό να κρατήσεις βακτήρια μέσα σε ένα σφραγγισμένο μπουκαλάκι...
Κάνω από πέρυσι πειράματα με vodka και ζαχαρίτσα σε θαλασσινό ενυδρείο και με και χωρίς πρόσθεση βακτηρίων (ουσιαστική διαφορά δεν είδα με χρήση βακτηρίων, εκτός της μη τήρησης καθημερινής ρουτίνας, αλλά περιοδικής, εβδομαδιαίας π.χ.)...
Προφανώς και δεν μπερδεύω κάτι!! Πρόσθεσα για την χρήση βακτηρίων, αναφερόμενος στην παρακάτω δημοσίευσή σου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου σε στρωμμενο ενυδρειο, η χρηση βακτηριων ειναι πεταμα χρημματων, μια ακομη υπερβολη των θαλασσινων!
Εννοείται οτι σε στρωμένο ενυδρείο δεν στοχεύεις για νιτροποιητικά βακτήρια, δεν χρειάζεται παραπάνω επεξήγηση πιστεύω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εβαλες νερο απο θαλασσα, δεν χρειαζεσαι βακτηρια.
Αν δεν ήταν από θάλασσα το νερό, θα χρειαζόταν υποχρεωτικά??? Πίστεψέ με το θαλασσινό νερό περιέχει ελάχιστο αριθμό βακτηρίων, ικάνο να σου επιταχύνει τον κύκλο!! Και ο λόγος είναι οτι τα βακτήρια δεν γουστάρουν το κολύμπι, αλλά τις επιφάνειες και κυρίως δεν χρειάζεται να είναι αυξημένα σε αριθμό στην θάλασσά μας, γιατί δεν αντιμετωπίζουν ούτε στο ελάχιστο τις αμμωνίες κλπ... που παράγονται στο ενυδρείο μας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε παγοκοφτη ο κυκλος ολοκληρωθηκε σε λιγοτερο απο 8 μερες(για να παρω ενδειξη νιτρικων, σημαινει οτι πριν ειχα αμωνια), γιατι προφανως ο νεκρος βραχος και αραγωνιτης ειχαν ελαχιστους νεκρους οργανισμους που απελευθερωσανε μικρη ποστητα αμμωνιας, ενω το θαλασσινο νερο ειχε μεγαλο πληθυσμο απο νιτροποιητικα βακτηρια, που πολυ γρηγορα καταναλωσανε την λιγη αμμωνια....γι αυτο και στις 8 μερες ειχα μολις 3ppm ΝΟ3 και 0ppm ΝΗ4. Ποτε δεν γραφω κατι αν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος και το καταναω πληρως !
Με συγχωρείς, αλλά αυτό που μόλις έγραψες ονομάζεται στρώσιμο ενυδρείου??????? Είναι εντελώς τραγικό!!! Η αντιμετώπιση μιας μικρής ποσότητας αμμωνίας από τα ελάχιστα βακτήρια που περιείχε το νερό της θάλασσας ονομάζεται στρώσιμο???
Για να λες οτι από τους ελαχιστους νεκρους οργανισμους, που απελευθέρωσαν αμμωνία, μέτρησες μετά από 8 ημέρες 3ppm ΝΟ3, πρώτα απ' ολα σημαίνει οτι αυτες τις μέρες δεν προσέθετες κάποια άλλη τροφή ή αμμωνία!!!! Δηλαδή κατάφερες να στρώσεις ενυδρείο και σε 8 μέρες και χωρίς να προσθέσεις τροφή ή αμμωνία!!!!!!!!!!!!!! Είσαι απόλυτα σίγουρος και το κατανοείς αυτό????
Δεύτερον, με 3ppm NO3 θεωρείς οτι το ενυδρείο έχει στρώσει?? Αυτό που λέμε ότι όταν το ενυδρείο στρώσει να νιτρικά θα έχουν φτάσει στον Θεό και κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή νερού.... στο δικό σου στρώσιμο, απλά δεν συνέβη??????? (που δεν θα μπορούσε έτσι κι αλλιώς να συμβεί)
Τρίτον, για να λέμε ένα ενυδρείο στρωμένο, θεωρούμε οτι έχει επαρκή εποικισμό από βακτήρια το φίλτρο του, ή ο βράχος στο θαλασσινό ενυδρείο, ώστε να αντιμετωπίσει τις ανάγκες του!! Εσένα αυτή η εποίκηση πώς έγινε??? Αυτός ο ελάχιστος αρχικός αριθμός από βακτήρια, αποφάσισε να πάει να ξεκουραστεί μετά το κολύμπι στον βράχο σου και να αρχίσει να πολλαπλασιάζεται (χωρίς τροφή!!!) σαν τρελός για μία βδομάδα ΜΟΝΟ και εγένετο στρώσιμο ενυδρείου??????????
Τέταρτον, αν δεν είχες καθόλου βράχο μέσα και έβαζες σε ποσότητα τροφής ή αμμωνίας το ποσό της αμμωνίας που απέβαλε ο βράχος σου, και έβλεπες ότι μετά από μία βδομάδα είχε γίνει 3ppm NO3, πάλι στρωμένο θα έλεγες το ενυδρείο σου????
Δεν έχω να πω κάτι άλλο, εκτός από ότι το ενυδρείο σου, σίγουρα δεν έστρωσε ποτέ μέσα σε 8 μέρες!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιαδήποτε αλλαγή πχ αναδιάταξη βράχων, όσο μικρή και να είναι σε ένα στρωμένο ενυδρειο, προκαλεί έναν μικρό κύκλο αζώτου. Φαντασία ποσό μεγάλη είναι, ή προσθήκη ένους σαμπ.
Πρώτα απ' όλα η προσθήκη ενός sump γιατί να προκαλέσει αμμωνία? Μην είσαι σίγουρος οτι θα ανέβει αμμωνία με την παραμικρή μετακίνηση παντως!! Σε μεγάλες μετακινήσεις πιθανόν ναι, αλλά θα είναι ελάχιστη και θα εξαφανιστεί γρήγορα!! Εμένα τα ψάρια μου, ειδικά τα gobies, σκάβουν την άμμο, ξεθάβουν βράχο κλπ... ποτέ δεν έχω μετρήσει αμμωνία... Τα links σχετικά με το περίφυτο, λίγο άκυρα πιστεύω...

Έχεις γράψει αρκετά ποστ που έχω διαβάσει και ψάχνεις και διαβάζεις αρκετά, αλλά το θέμα αυτό με το στρώσιμο οφείλεις να παραδεχθείς οτι ήταν off εντελώς...

Οτιδήποτε μπορεί να εκλάβεις σαν ειρωνία = χιούμορ (χωρίς δεύτερη σκέψη)
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-11-15, 06:46
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακ ηκαι παγοκοφτη και οι 2 μπερδευεται τα ετεροτροφα βακτηρια, τα οποια αυξανονται πληθυσμιακα με την προοσθηκη πηγης ανθρακας (βοτκα, biopellet κτλ) και μειωνουν τα νιτρικα και φοσφωρικα, απομακρυνοντας, τους πληθυσμους τους, τελικα με το σκιμερ, http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/ , με τα νιτροποιητικα βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια σε νιτρικα https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrifying_bacteria ! Ειναι τελειως διαφορετικα βακτηρια, και κανουν τελειως διαφορετικη δουλεια. " carbon dosing involves adding a carbon source to grow heterotrophic bacteria. These bacteria uptake phosphates and nitrates among other nutrients. (Note that heterotrophic bacteria are completely different from nitrifying bacteria. Also note that running activated carbon in your tank is NOT carbon dosing). The nutrient-rich bacteria is then exported from your tank usually via protein skimming. Over time, enough bacteria can be grown that your tank reaches a low nutrient or ultra-low (ULN) state where nitrates and phosphates are low enough that your test kit won’t detect them. Vodka dosing, biopellets and the Zeovit system are all examples of carbon dosing "

Την ιδια δουλεια =μειωση νιτρικων, με τα ετεροτροφα βακτηρια που αναπτυσονται με τις προβιοτικες μεθοδους, αλλα με πολυ πιο φυσικο τροπο και διαφορετικη βιολογικη διεργασια , κανουν τα αναεροβια απονιτροποιητικα βακτηρια, που αναπτυσονται στα Deep Sand Bed, που χρησιμοποιω εγω , για μειωση νιττρικων!
Εδω κρατα μικρο καλαθει γιατι εχω ακουσει οτι μετα απο χρονια δεν δουλευει τοσο καλα και δεν μπορουν να παισουν με τπτ τα νιτρικα!
Φιλε παγοκοφτη ο κυκλος ολοκληρωθηκε σε λιγοτερο απο 8 μερες(για να παρω ενδειξη νιτρικων, σημαινει οτι πριν ειχα αμωνια), γιατι προφανως ο νεκρος βραχος και αραγωνιτης ειχαν ελαχιστους νεκρους οργανισμους που απελευθερωσανε μικρη ποστητα αμμωνιας, ενω το θαλασσινο νερο ειχε μεγαλο πληθυσμο απο νιτροποιητικα βακτηρια, που πολυ γρηγορα καταναλωσανε την λιγη αμμωνια....γι αυτο και στις 8 μερες ειχα μολις 3ppm ΝΟ3 και 0ppm ΝΗ4. Ποτε δεν γραφω κατι αν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος και το καταναω πληρως !

Λεοναρδο οταν λεω οτι μικρες αλλαγες σε στρωμεννο ενυδρειο , προκαλουν ενα μικρο κυκλο αζωτου, εννοω οτι θα ανεβει λιγο η αμμωνια, με τα οποια επακολουθα στα ζωντανα μας. ο λογος https://en.wikipedia.org/wiki/Periphyton

http://algaescrubber.net/forums/show...-food-producer

Σακη ο πληθυσμος των νιτροποιητικων βακτηριων, μετα το στρωσιμο, αυξανεται σιγα, γι αυτο χρειαζεται και με μετρο στοκαρισμα, ειτε στρωσεις με θαλασσινο νερο, ειτε με ζωντανο βραχο=μπολι, ειτε με αγοραστα βακτηρια=πεταμενα λεφτα για εμενα, διοτι υπαρχουν δωρεαν καλυτεροι και πιο φυσικοι τροποι στρωσιματος! Και εγω επαρχεια ειμαι, και μετα το στρωσιμο, ανεμωνες εβαλα δικες μας, τις οποιες εχω ακομη, για να αυξησω των πληθυσμο των νιτροποιητιλων βακτηριων, πριν βρω και βαλω ψαρια.
ΡΕ αδελφε γινεσαι κουραστικος αλλα δεν πηραζει!
Σε 8 μερες δεν κανεις τπτ το οτι εσυ ειδες χαμηλα νιτρικα και μη μετρησημα φωσφορικα δεν σημαινει στρωσιμο! πηραμα εκανες με πηραματοζωα της ανεμονες δεν εβαλες κανενα σοβαρο ψαρι!! Ο αλλος δεν ξερεις τι εχει να βαλει για να κανει την δοκιμη.
Οποτε πρεπει να κανει λιγο υπομονη ακομα μεχρι να περασουν μερικες μερες δυνεχιζοντας καποιες ρουτηνες!
Δεν λεμε οτι χορις βακτηριδια δεν μπορεις να κανεις δουλεια απλα να boostaris το συστημα σου! δεν ειναι πεταμενα λεφτα σε οποια μορφη και να ειναι.Πεταμανα τα εβλεπα και εγω οταν μου ελεγαν πριν απο περιπου 1.5 χρονο αλλα τελικα κανει δουλεια!
Επισις το συστημα σου ειναι 850λτ και ισως και με λιγα ψαρια ή της ανεμωνες να μη φενοταν αμμωνια γιατι ηταν πολλα τα λιτρα! σε ενα μικροτερο δεν ξερεις τι θα επαιζε και δεν μπορεις να πεις ειναι σε κλιμακα!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-11-15, 08:43
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Καλημερα

Φιλε παγοκοφτη, αν και φαινεσαι εκνευρισμενος, ελπιζω να μην εισαι, γιατι κουβεντιαζω μαζι σου πολυ ομορφα. Ουσιαστικα διαφωνουμαι στο ποτε ειναι στρωμενο και ποτε ωριμο ενα ενυδρειο. Στρωμενο εγω θεωρω οτι ειναι ενα ενυδρειο, οταν μπορει να διαχειριστει και την ελαχιστη ποσοτητα αμμωνιας. Ωριμο, ειδικα.το θαλασσινο ,μετα τον χρονο! Υποεκτιμας ,οπως και εγω πριν το διαπιστωσω με τα ματια μου, την ππσοτξτα των νιτροποιητικων βακτηριων, που υπαρχουν στο θαλασσινο νερο. Σου περιεγραψα την εμπειια μου για να πεισθεις οπως και εγω. Επισης βλεπω οτι οτι ξερεις και ξεχωριζεις τα βακτηρια, αλλα.με μπερδεψες που συμφωνησες με τον Σακη, και μιλησες για βακτηρια που μειωνουν τα νιτρικα, ενω ο φιλος εδω , ενδειαφερεται γαι το στρωσιμο του ενυδρειου του!

Σακη θα πρεπει ςπεπιτελους να μαθεις να κουνεντιαζεις, χωρις να κανεις χαρακτηρισμους. Ο κουραστικος λοιπον, στα εγραψα για να ξεκαθαρισεις εσυ κυριως, πια ειναι τα ετεροτροφικα και πια τα νιτροποιητικα βακτηρια, και να μην πληροφορεις λανθασμενα τον φιλο εδω. Του προτεινες να στρωσει το ενυδρειο, με ετεροτροφικα βακτηρια, τα special blend, που η ιδια εταιρεια , τα συνιστα για χρηση μονο σε συνδυασμο με προσθηκη πηγης ανθρακας!!!! Πρεπει πρωτα να τα ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου, και μετα να αρχισεις να συμβουλευεις και αλλους. Αντι να διαβασεις αυτα που σουεγραψα, με.χαρακτηρισες και κουραστικο!!! Η ημιμαθεια, ειναι πολυ χειροτερη της αμαθειας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-11-15, 09:58
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

παιδια καλημερα!χαλαρωστε λιγο......καλο ειναι τις γνωσεις σας να τις μεταλαμπαδευετε προς οφελος των αρχαριων & νεων συνχομπιστων και οχι για την δικη σας "προβολη"!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-11-15, 11:51
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Σακη ενιδρειο και .... επιπλο... περασαν το κρασ τεστ του σισμου που μολις εκανε... οποτε την γλυτωσαμε
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-11-15, 15:04
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη θα πρεπει ςπεπιτελους να μαθεις να κουνεντιαζεις, χωρις να κανεις χαρακτηρισμους. Ο κουραστικος λοιπον, στα εγραψα για να ξεκαθαρισεις εσυ κυριως, πια ειναι τα ετεροτροφικα και πια τα νιτροποιητικα βακτηρια, και να μην πληροφορεις λανθασμενα τον φιλο εδω. Του προτεινες να στρωσει το ενυδρειο, με ετεροτροφικα βακτηρια, τα special blend, που η ιδια εταιρεια , τα συνιστα για χρηση μονο σε συνδυασμο με προσθηκη πηγης ανθρακας!!!! Πρεπει πρωτα να τα ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου, και μετα να αρχισεις να συμβουλευεις και αλλους. Αντι να διαβασεις αυτα που σουεγραψα, με.χαρακτηρισες και κουραστικο!!! Η ημιμαθεια, ειναι πολυ χειροτερη της αμαθειας.
Γρηγορη η εταιρια λεει οτι δουλευει καλυτερα με χρηση ανθρακα και οχι μονο αν γινεται χρηση του ανθρακα.
επισις το προιον δεν περιεχει μονο ετεροτροφικα βακτηριδια και αυτο μπορεις να το καταλαβεις εκει που λεει οτι κανει μειωση την αμωννιας!
οτι συνιστω σε φιλους ειναι απο πραγματα που εχω δοκιμασει και πολλες φορες με διαφορους συνδιασμους!
το θεμα με τα βακτηριδια το γνωριζω εδω και ενα χρονο που κανω χρηση αυτων!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-11-15, 16:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα

Φιλε παγοκοφτη, αν και φαινεσαι εκνευρισμενος, ελπιζω να μην εισαι, γιατι κουβεντιαζω μαζι σου πολυ ομορφα. Ουσιαστικα διαφωνουμαι στο ποτε ειναι στρωμενο και ποτε ωριμο ενα ενυδρειο. Στρωμενο εγω θεωρω οτι ειναι ενα ενυδρειο, οταν μπορει να διαχειριστει και την ελαχιστη ποσοτητα αμμωνιας. Ωριμο, ειδικα.το θαλασσινο ,μετα τον χρονο! Υποεκτιμας ,οπως και εγω πριν το διαπιστωσω με τα ματια μου, την ππσοτξτα των νιτροποιητικων βακτηριων, που υπαρχουν στο θαλασσινο νερο. Σου περιεγραψα την εμπειια μου για να πεισθεις οπως και εγω. Επισης βλεπω οτι οτι ξερεις και ξεχωριζεις τα βακτηρια, αλλα.με μπερδεψες που συμφωνησες με τον Σακη, και μιλησες για βακτηρια που μειωνουν τα νιτρικα, ενω ο φιλος εδω , ενδειαφερεται γαι το στρωσιμο του ενυδρειου του!
Βρε, γιατί να είμαι εκνευρισμένος μαζί σου???? Μου έκανες κάτι και δεν το γνωρίζω????
Καμία σχέση ειλικρινά, γενικά σαν άνθρωπος δεν εκνευρίζομαι και σίγουρα δεν προσπαθώ να περάσω τις απόψεις μου με το ζόρι!!!

Στρωμένο πιστεύω οτι θεωρείται ένα ενυδρείο όταν μπορέι να διαχειριστεί μία έστω και μικρή ποσότητα ΣΥΝΕΧΟΥΣ παραγωγής αμμωνίας, όπως είναι ένα ψαράκι που κάνει κακάκια καθημερινά και όχι μια ποσότητα αμμωνίας από υπολλείματα σε βράχο...
Αν στις 8 μέρες δηλαδή κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού, πες 80% με συνθετικό αλάτι και όχι από την θάλασσα, το ενυδρείο σου θα είναι και πάλι στρωμένο?? Αν μπορούν να υπάρξουν τόσα πολλά βακτήρια μέσα στο νερό, τότε η παρότρυνση σε μερικές περιπτώσεις για άνω του 70% αλλαγή νερού με συνθετικό αλάτι, θα ήταν επικίνδυνη!!!
Έχω στρώσει 3 ενυδρεία θαλασσινά με νερό θαλασσινό και αμμωνία μετρώντας με τεστ, πώς δεν παρατήρησα κάτι αντίστοιχο με την περίπτωσή σου??
2 χρόνια που ασχολούμαι, δεν είδα ούτε μία δημοσίευση ποτέ για στρώσιμο ενυδρείου σε μια βδομάδα!!
Πέρασαν οι 8 ημέρες και είδες αμμωνία 0 και νιτρικά 3... Πες οτι βάζεις ψαράκι και αρχίζεις και το ταΐζεις και το ψαράκι αρχίζει τα κακάκια, πόσα βακτήρια θα έχουν απομείνει μετά από 8 μέρες και χωρίς φαγητάκι, ώστε να αντιμετωπίσουν την διαρκή πλέον παραγωγή αμμωνίας??
Την ελάχιστη ποσότητα αμμωνίας δεν την διαχειρίστηκε το ενυδρείο σου, αλλά το νερό από την θάλασσα... ότι μπορούσε να κάνει το έκανε, έστω να μπορούσε να κάνει και κάτι παραπάνω από 3ppm... όταν βάλεις το ψαράκι μέσα τι θα γίνει που θα έχεις συνεχή παραγωγή αμμωνίας και τα βακτήρια απο το νερό θα εξαντληθούν?? Θα περιμένεις η αμμωνία αυτή να μετατραπέι σε νιτρώδη νιτρικά κλπ... δηλαδή να στρώσει το ενυδρείο σου... Αυτό λέγεται στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια....
Τέλος να πω το προφανές, η ελάχιστη διαχείριση ποσότητας αμμωνίας μπορέι να γίνει και σε λιγότερο από 1 μέρα, αφού ότι χρειάζεται για να πραγματοποιηθεί, βρίσκεται μέσα στο νερό αρχικά.. Δεν χρειάζεται να περάσουν 8 μέρες... θεωρείται και σε μία μέρα στρωμένο το ενυδρείο?????
Για να έχεις έτοιμο στρωμένο ενυδρείο, όσο το δυνατόν γίνεται, άμεσα, πρέπει να βάλουμε όσο πιο ζωντανό βράχο τουλάχιστον μπορούμε και ζωντανή άμμο αν γίνεται και όχι μόνο φρέσκο θαλασσινό νερό!!
Μπορείς να κάνεις πείραμα κλείνοντας ένα βαρέλι με θαλασσινό νερό αεροστεγώς και να το ξανανοίξεις μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και να μετρήσεις αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά ότι θες... για να καταλάβεις πόσα βακτήρια υπήρχαν και ψόφησαν μέσα στο βαρέλι...

Να γράψω κι ένα λίγο σιχαμερό παράδειγμα μιας και εκτρέφω κατσαρίδες για τις ταραντούλες μου...
Έχω σε ένα δοχείο 100 κατσαρίδες μιας ημέρας και ξέρω οτι για να αρχίσουν να αναπαράγονται πρέπει να περάσουν 3 μήνες... Και όντως μετά από 3 μήνες αρχίζω και βλέπω νύμφες και λέω ωραία έστρωσε η αποικία μου, μπορώ να ταΐζω συνεχώς τις ταραντούλες μου χωρίς να φοβάμαι οτι θα μου μειωθούν σε αριθμό, καθώς για κάθε μία που δίνω θα παίρνω 10-15 μικρά κλπ κλπ
Έχω και ένα άλλο δοχείο με 100 κατσαρίδες μιας ημέρας, που όταν μου το έφεραν τους έπεσαν και 3-4 ενήλικες, οι οποίες μετά από 8 μέρες γέννησαν απο 10 μικρά, βλέπω τα μικρά και λέω έστρωσε η αποικία μου, μπορώ να ταΐζω συνεχώς κατσαρίδες χωρίς να φοβάμαι, μείωση του αριθμού τους...
Ποιά αποικία θα διατηρηθεί από τις 2?? Δεν ξέρω αν είναι επιτυχής παραλληλισμός, ελπίζω στο περίπου πως ναι Αν συγκρίνω τον αριθμό βακτηρίων μέσα σε ένα στρωμένο φίλτρο ή βράχο, με αυτά που μπανιαρίζονται ελεύθερα στο νερό, σίγουρα ναι...

Αν τώρα εσύ αυθαίρετα ορίζεις σαν στρώσιμο, την διαχείριση ελαχιστης ποσοτητας αμμωνιας, σε αντίθεση με ότι έχω διαβάσει μέχρι σήμερα... ε τότε έχεις δίκιο... Αλλά τότε κι εγώ μπορώ να ορίσω σαν στρώσιμο του ενυδρείου, την επιβίωση για μία μέρα ένος χρυσόψαρου σε νερό βρύσης και βουαλά, το ενυδρείο στρωνει μέσα σε μία μέρα...

Ξαναγράφω οτι έγραψα για τις χρήσεις βακτηρίων απαντώντας στο δικό σου παρακάτω ποστ και όχι σε συμφωνία ή διαφωνία με τον Σάκη...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου σε στρωμμενο ενυδρειο, η χρηση βακτηριων ειναι πεταμα χρημματων, μια ακομη υπερβολη των θαλασσινων!
Αυτά!! Μπορείς κάλλιστα να συνεχίσεις να πιστεύεις οτι το ενυδρείο έστρωσε όντως σε 8 ημέρες κι εγώ το αντίθετο, εκτός και φυσικά αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω λάβει υπ' όψην μου... Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει συμφωνία σε μια γνώμη μετά από μια διαφωνία όπου όλα τα επιχειρήματα έχουν παρατεθεί

Και μη μου ξαναπεις οτι εκνευρίστηκα γιατί θα γίνει χαμός
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια καλημερα!χαλαρωστε λιγο......καλο ειναι τις γνωσεις σας να τις μεταλαμπαδευετε προς οφελος των αρχαριων & νεων συνχομπιστων και οχι για την δικη σας "προβολη"!!!
Φίλε μου αν αναφέρεσαι σε εμένα, με συγχωρείς ειλικρινά και σίγουρα δεν επιθυμώ καμία προβολή εδώ μέσα!! Είμαι διάσημος έτσι κι αλλιώς στην Πάτρα που ζω
Χωρίς πλάκα τώρα, παρακολουθώ κάθε θέμα ειδικά νέου θαλασσινού και γράφω όπως μπορέις να διαπιστώσεις πολύ σπάνια, συνήθως αν έχω εμπειρία σε κάτι που δεν έχει προταθεί από τους εμπειρότερους!! Απλά επειδή μου έκανε πολύ παράταιρο το στρώσιμο του ενυδρείου σς 8 ημέρες και κάθε αρχάριος θα μπορούσε να πράξει το ίδιο, γι' αυτό διαφώνησα και το συνέχισα...
Αν ήμουν αρχάριος θα καταλάβαινα οτι το μυστικό για το αστραπιαίο στρώσιμο είναι το θαλασσινό νερό, καθώς όλα τα άλλα είναι νεκρά, και χωρίς βακτήρια σε μπουκαλάκια κι όλας... Magic!!! Αυτά!!
Σορρυ που καταστρέψαμε το θεμα του φίλου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 24-11-15 στις 16:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-11-15, 17:11
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

από τα λεγόμενά σας δείχνετε ότι έχετε προηγούμενα. καλό είναι να τα λύσετε , ίσως σε κάποιο καφέ η αν θέλετε μέσα στο φορουμ μπείτε σε ένα νέο ποστ που θα ανοίξετε με τιτλο " το στρωσιμο σε 8 ημέρες" κάτι σαν τον γύρο της γης. ο άνθρωπος εδώ ζητάει πληροφορίες , κι εγώ ως αρχάριος μπαίνω και θέλω να μάθω κάτι παραπάνω οχι να χανω την μπαλα.
__________________
REEF LIGHT
Main display : 80x60x60h , Sump : 60x50x40h
Lighting : Kessil A360W Controller : Apex
Circulation: 2 X Tunze 6055 Return pump: Sicce 4000
Skimmer : RLSS 6
Heating : Eheim 300 Cooling : Teco TK500


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-11-15, 17:15
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παγικοφτη θύμισε το όνομασου. Ενυδρεία στρώνουν και σε λιγότερες από 8 μέρες, είτε με μπόλι σε γλυκού είτε με ζωντανό βράχο και θαλασσινό νερό σε ριφ. Δεν κατανοώ γιατί δεν αποδέχεται αυτά οουνσου γράφω. Μετά τις 8 μέρες πρόσθεσαν ζωντανά, τα ταιζα κατεψυγμενη, μπήκε χαετο, λίγος ζωντανός αραγωνιτης από το νάνο που διατηρούσαν , για να σινταρω με ωφέλιμα σκουλίκια τον νεκρό, στις 15 μέρες δεν είχα αμμωνία παραβτα ταισματα και δεν......ξαναμετρησα. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και το αναφέρω, για να επισήμανω στον φδιλο Λεονάρδο ,ότι αφού γέμισε θάλασσα έβαλε αρκετά νιτροποιητικα βακτήρια, ώστε να μην χρειάζεται να ξοδέψει λεφτά σε εμπορικό σκεύασμα, απλά να οπλισθεί με υπομονή, και τάιζοντάς ελαφρά ,βάζοντας καμία γαριδουλα κτλ να συνέχισει να αυξάνει τον αριθμό των βακτηριδίων!

Τώρα φιλέ μου αλλα και εσυ Σακη για πες μου όμως αν είσαι υπέρ της χρήσης έστω ετερότροφικων βακτηριων σε ρουτίνα σε στρωμμένο ενυδρείο που δεν εφαρμόζει προβιοτικες μεθόδους! Εγω νομίζω οτινδεν χρειάζεται και είναι πέταμα χρημάτων, γιατί για μια δεδομενη ποσότητα άνθρακα που υπάρχει σε στρωμμένο ενυδρειο, αντιστοιχεί συγκεκριμένους πληθυσμός βακτηρίων, που αν προσθέσουμε και αλλά, χωρίς να αυξήσουμε τονφαι τους=πηγή άνθρακα, απλαμθανσου ψοφησουν! Ακόμη καιμστιςμπροβιοτικες μεθοδους θεωρώ οεριτη την προσθήκη βακτηρίων σε μορφή ρουτίνας, γιατί απλά αυξάνοντας τον άνθρακα, σταδιακα,θα αυξηθεί πολύ γρήγορα και πληθυσμός των ετερότροφων βακτηρίων που υπάρχουν ήδη στο ενυδρειο! Μπορώ να αποδεχτω την προσθήκη βακτηρίων 2-3 φορές τον χρόνο, απλά για ανανεωση των πληθυσμών και να μην επικρατήσει ένα είδος μοινο, και αυτό με ενδοιασμό, αν είναι χρήσιμο!

Σάκη έχεις δίκιο για τα σπέσιαλ Μπλεντ, τώρα είδα το σιτε τους, το πρωί είχα άλλο εμπορικό σκεύασμα στο μυαλό μου. Γιατί όμως προτείνει να ξοδευτει στον φίλο και όχι να κάνει λίγο ακόμη υπομονή; Ήδη πρόσθεσε με το θαλασσινό νεράκι νιτροποιητικα βακτήρια.


ΥΓ τώρα εσύ φιλέ βόα δεν κατάλαβα πιον υποννοεις ότι προσπαθεί να προβληθεί! Και Μιχάλη πέραν των αψιμαχιών, που κακώς είχαμε, έχουν γράφει πολύ χρήσιμα πράγματα. Αν δεν τα καταλαβαίνεις, υπομονη, σε λίγο καιρό θα σου είναι κατανοητά, συνέχισε το .διαβασμα!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-11-15, 17:27
mixalakis Ο χρήστης mixalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2014
Περιοχή: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 647
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη πέραν των αψιμαχιών, που κακώς είχαμε, έχουν γράφει πολύ χρήσιμα πράγματα. Αν δεν τα καταλαβαίνεις, υπομονη, σε λίγο καιρό θα σου είναι κατανοητά, συνέχισε το .διαβασμα!
κοίταξε να δεις , μίλησα πολύ ευγενικά χωρίς στοχοποίηση κάποιου αλλά θα σε παρακαλούσα την ειρωνεία να την κάνεις στους φίλους σου όχι σε μένα.

δεν θες να γράψω το δικό μου συμπέρασμα....από αυτά που διαβάζω απλά κάνω λίγο τον βλάκα..
__________________
REEF LIGHT
Main display : 80x60x60h , Sump : 60x50x40h
Lighting : Kessil A360W Controller : Apex
Circulation: 2 X Tunze 6055 Return pump: Sicce 4000
Skimmer : RLSS 6
Heating : Eheim 300 Cooling : Teco TK500


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-11-15, 17:28
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Σορρυ που καταστρέψαμε το θεμα του φίλου... [/QUOTE]

Ασφαλος και δεν κατεστρεψες κανενα θεμα, ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος!!! οι διαφωνιες ειναι για να υπαρχουν και μεσω ανταλαγης αποψεων να μας κανουν καλητερα κατιρτισμενους η ποιο ξεροκεφαλους

Παρ ολα αυτα τα απονιτροποιητικα βακτιρια εχουν σαν δουλεια την οξειδωση της αμωνιας σε νιτροδι ιοντα και αυτα με τη σειρα τους σε νιτρικα ιοντα. Αυτα ειναι τα Nitrosomonas sp. και τα Nitrobacter sp. Οσ γνοστον μια αποικια ακμαζει οσο τα φαγητο ειναι επαρκες (υπερ επαρκεσ θα ελεγα), παρικμαζει με την μειωση του και σταθεροποιοιτε με την σταθεροποιηση του. Αυτο ακριβος ειναι που περιμενουμε να γινει σε ενα νεο ενυδρειο, η δημιουργεια μιας υπερ αποικειας και η σταδιακη μειωση του πληθησμου της μεχρι να σταθεροποιοιθουν οι παραμετροι μας, κατι το οποιο θα αλλαζει (ασημαντα ομος) καθε φωρα που θα αλλαζει κατι μεσα στο ενυδρειο. Αν ας πουμε κουνισουμε ενα βραχο τοτε καποια βακτιρια εδεχομενος να πεθανουν αυτα κατα την αποσυνθεση θα παραξουν αμωνια.... το ιδιο αν προσθεσουμε καποιο ψαρι... ολα αυτα λογικα ειναι.
Τωρα το ποσο γρηγορα γυνεται αυτη η διαδικασια... η βιβλιογραφια λεει 2 μηνες max
Η ερωτιση ηταν αν μπορει μα μπουσταριστει, αλλα μαλων ειναι καλητερα να την ξεχασουμε

Ας δοκιμασω τοτε μια αλλη ερωτιση!!
Οταν λεμε ζωντανος βραχος η ζωντανεμα του βραχου τι ενωουμε??? τον αποικισμο του απο απονιτροποιητικα βακτιρια ή και αλλα???
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-11-15, 17:51
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
κοίταξε να δεις , μίλησα πολύ ευγενικά χωρίς στοχοποίηση κάποιου αλλά θα σε παρακαλούσα την ειρωνεία να την κάνεις στους φίλους σου όχι σε μένα.

δεν θες να γράψω το δικό μου συμπέρασμα....από αυτά που διαβάζω απλά κάνω λίγο τον βλάκα..
Που την ειδες την ειρωνία; Εσύ δηλώσεις αρχάριος και ότι εχσασες την μπαλα και σου έγραψα να συνεχίσεις το διαβασμα και σε λίγο καιρό θα καταλάβεις τα πολύ χρησιμα που γραφτηκαν εδώ μεσα! Θα σε παρακάλεσω λοιπόν , με την σειρά μου να γραφείς πιο ήρεμα και ελπίζω ή εριστική σου απαντηση, να οφείλεται σε παρεξήγηση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σορρυ που καταστρέψαμε το θεμα του φίλου...
Ασφαλος και δεν κατεστρεψες κανενα θεμα, ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος!!! οι διαφωνιες ειναι για να υπαρχουν και μεσω ανταλαγης αποψεων να μας κανουν καλητερα κατιρτισμενους η ποιο ξεροκεφαλους

Παρ ολα αυτα τα απονιτροποιητικα βακτιρια εχουν σαν δουλεια την οξειδωση της αμωνιας σε νιτροδι ιοντα και αυτα με τη σειρα τους σε νιτρικα ιοντα. Αυτα ειναι τα Nitrosomonas sp. και τα Nitrobacter sp. Οσ γνοστον μια αποικια ακμαζει οσο τα φαγητο ειναι επαρκες (υπερ επαρκεσ θα ελεγα), παρικμαζει με την μειωση του και σταθεροποιοιτε με την σταθεροποιηση του. Αυτο ακριβος ειναι που περιμενουμε να γινει σε ενα νεο ενυδρειο, η δημιουργεια μιας υπερ αποικειας και η σταδιακη μειωση του πληθησμου της μεχρι να σταθεροποιοιθουν οι παραμετροι μας, κατι το οποιο θα αλλαζει (ασημαντα ομος) καθε φωρα που θα αλλαζει κατι μεσα στο ενυδρειο. Αν ας πουμε κουνισουμε ενα βραχο τοτε καποια βακτιρια εδεχομενος να πεθανουν αυτα κατα την αποσυνθεση θα παραξουν αμωνια.... το ιδιο αν προσθεσουμε καποιο ψαρι... ολα αυτα λογικα ειναι.
Τωρα το ποσο γρηγορα γυνεται αυτη η διαδικασια... η βιβλιογραφια λεει 2 μηνες max
Η ερωτιση ηταν αν μπορει μα μπουσταριστει, αλλα μαλων ειναι καλητερα να την ξεχασουμε

Ας δοκιμασω τοτε μια αλλη ερωτιση!!
Οταν λεμε ζωντανος βραχος η ζωντανεμα του βραχου τι ενωουμε??? τον αποικισμο του απο απονιτροποιητικα βακτιρια ή και αλλα???[/QUOTE]


Το ζωντανεμα του βραχου πέραν των νιτροποιητικων βακτηρίων , περιλαμβάνει και πολλούς άλλους μικροοργανισμούς, όσο πιο πολύ καιρός περάσει, τόσο πιο πολύ ζωντανεύει! Δες παραπάνω τα λινκ που σου έβαλα για το περιφυτο

Λεονάρδο πέραν του στρωσιματος και της αμμωνιας, στο θαλασσινό, ειδικά όταν ξεκινάμε με νεκρό βράχο, το στοκαρισμα ,πρέπει να γίνει με πολύ Άργους ρυθμούς ,για να μην αντιμετωπίσει προβλήματα, με άλγες, κυανοβακτήρια κτλ. Πολύ υπομονή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregkn73 : 24-11-15 στις 17:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-11-15, 18:31
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα φιλέ μου αλλα και εσυ Σακη για πες μου όμως αν είσαι υπέρ της χρήσης έστω ετερότροφικων βακτηριων σε ρουτίνα σε στρωμμένο ενυδρείο που δεν εφαρμόζει προβιοτικες μεθόδους!Λαθος χρειαζονται βακτηριδια παντα ακομα και σε μη προβιοτικες. για παρα πολους λογους. ακομα και για να περασεις καποια αλγη π.χ.κυανο. Εγω νομίζω οτινδεν χρειάζεται και είναι πέταμα χρημάτων, γιατί για μια δεδομενη ποσότητα άνθρακα που υπάρχει σε στρωμμένο ενυδρειο, αντιστοιχεί συγκεκριμένους πληθυσμός βακτηρίων, που αν προσθέσουμε και αλλά, χωρίς να αυξήσουμε τονφαι τους=πηγή άνθρακα, απλαμθανσου ψοφησουν! Ακόμη καιμστιςμπροβιοτικες μεθοδους θεωρώ οεριτη την προσθήκη βακτηρίων σε μορφή ρουτίνας, γιατί απλά αυξάνοντας τον άνθρακα, σταδιακα,θα αυξηθεί πολύ γρήγορα και πληθυσμός των ετερότροφων βακτηρίων που υπάρχουν ήδη στο ενυδρειο!Λαθος χορις "καλα"βακτηριδια θα υπερασπισουν τα "κακα" και εκει ξεκινανε τα προβληματα συνηθες το κυανοβακτιριδιο. Μπορώ να αποδεχτω την προσθήκη βακτηρίων 2-3 φορές τον χρόνο, απλά για ανανεωση των πληθυσμών και να μην επικρατήσει ένα είδος μοινο, και αυτό με ενδοιασμό, αν είναι χρήσιμο! θα σου ελεγα οτι σε ενυδρειο με 35νιτρικα και μια αμπουλα βακτηριδια τα νιτρικα φτασαν στο 10 ο φιλος με 1.1ευρω το μηνα μειωσε δραματικα το προβλημα με τα νιτρικα του!

Σάκη έχεις δίκιο για τα σπέσιαλ Μπλεντ, τώρα είδα το σιτε τους, το πρωί είχα άλλο εμπορικό σκεύασμα στο μυαλό μου. Γιατί όμως προτείνει να ξοδευτει στον φίλο και όχι να κάνει λίγο ακόμη υπομονή; Ήδη πρόσθεσε με το θαλασσινό νεράκι νιτροποιητικα βακτήρια.
το ενυδρειο στην αρχη ειναι εβαλωτο και πολλες φορες με το νερο της θαλασσας φερνουμε διαφορα! Του προτηνω αυτο γιανα γλητωσει απο τυχων προβληματα το λιγοτερο κυανο.
Εκανα 1.5χρονο αλλαγες απο θαλλασσας και καταλαβα οτι δεν ειναι τοσο καλο οσο φενεται!
βασικα δεν θα ξανα εβαζα αμα δεν ηταν αναγκαιο.
αυτο ομοσ ειναι αλλο θεμα που θα το δουμε αλλου.


ΥΓ τώρα εσύ φιλέ βόα δεν κατάλαβα πιον υποννοεις ότι προσπαθεί να προβληθεί! Και Μιχάλη πέραν των αψιμαχιών, που κακώς είχαμε, έχουν γράφει πολύ χρήσιμα πράγματα. Αν δεν τα καταλαβαίνεις, υπομονη, σε λίγο καιρό θα σου είναι κατανοητά, συνέχισε το .διαβασμα!
καλο ειναι να μην σβηστουν σχολια και να μηνουν να μπορει να διαβαζουν οι επομενοι!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-11-15, 18:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Αλμυρόπαιδα μη με αναγκάζετε να παρέμβω
Παραθέστε τα επιχειρήματα και τις γνώσεις σας, αντιπαραθέστε τις διαφορετικές σας απόψεις και εμπειρίες αλλά
παρακαλώ προσοχή με τον γραπτό λόγο που εύκολα παρεξηγείται
Δεν χρειάζονται ούτε υπονοούμενα, ούτε χαρακτηρισμοί, ούτε εκνευρισμοί.
(τους δισκάδες μου θυμίζετε )
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-11-15, 18:37
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλμυρόπαιδα μη με αναγκάζετε να παρέμβω
Παραθέστε τα επιχειρήματα και τις γνώσεις σας, αντιπαραθέστε τις διαφορετικές σας απόψεις και εμπειρίες αλλά
παρακαλώ προσοχή με τον γραπτό λόγο που εύκολα παρεξηγείται
Δεν χρειάζονται ούτε υπονοούμενα, ούτε χαρακτηρισμοί, ούτε εκνευρισμοί.
(τους δισκάδες μου θυμίζετε )
και ελεγα πουντος ο φιλος μου ο αφρικανος!!!!
αδελφε καλισπερα! και επιδι το σχολιο ειναι εκτος θεματος αμα κρινεις λαθος κοψτο!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-11-15, 18:38
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Σάκη κακά βακτήρια, όπως το κυανό, έχω δει να βγάζουν πολύ εύκολα ενυδρεία με προβιοτικές ή πιυναπλα προσθέτουν ρουτινιαρικα βακτήρια, γιατί χάνονται πολύ εύκολα οι ισσοροπιες στις οποίες περμβενεται δραστικά! Επειδή και ο φίλος γέμισε θάλασσα, Γράψε εδώ τι αρνητικά ειδες. Εγω 2,5 χρόνια μόνο θετικά πράγματα έχω δει και απολύτως τίποτα αρνητικό!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-11-15, 18:54
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη κακά βακτήρια, όπως το κυανό, έχω δει να βγάζουν πολύ εύκολα ενυδρεία με προβιοτικές ή πιυναπλα προσθέτουν ρουτινιαρικα βακτήρια, γιατί χάνονται πολύ εύκολα οι ισσοροπιες στις οποίες περμβενεται δραστικά! Επειδή και ο φίλος γέμισε θάλασσα, Γράψε εδώ τι αρνητικά ειδες. Εγω 2,5 χρόνια μόνο θετικά πράγματα έχω δει και απολύτως τίποτα αρνητικό!
Στης προβιοτικες ναι ειναι πιο ευκολο και πολυ συχνο να βγαλεις κυανο αλλα αυτο γινεται οταν εχεις μεγαλη ποσοτητα ανθρακα σε σχεση με τα βακτηριδια που ριχνεις.
Το μονο που κανεις εκει ειναι να βαλεις περισοοτερα βακτηριδια και ισως λιγο λιγοτερο ανθρακα και φευγει!
Δεν εχεις δικαιο στο θεμα της ισοροποιες και στο λεω οτι εχω δει ενυδρειο που να προσθετη σκετα βακτηριδια να βγαζει κυανο!
Για να βγει πρεπει να εχει χοντρο προβλημα και σιγουρα δεν φταινε τα βακτηριδια!

Στο νερο της θαλασσας εγω το εκοψα με την 1η ευκαιρια μολις εκοψα της πολλες αλλαγες νερου και καταλαβα οτι πολλα προβληματα ηταν απο αυτο!
χαμηλο μαγνησιο σε 1025αλατοτητα περνουσα αλγες χορις να υπαρχει λογο και μαλλον απο το νερο οπος και μερικες αλγες που δεν φηγαν ουτε μετα απο re start! και αλλα προβληματα που μπορει να ξεχναω!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-11-15, 19:30
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Χαλαρά παιδιά , θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τον Γρήγορη και στα περισσότερα με τον Σάκη , μην ξεχνάτε μόνο ένα πράγμα σε αυτό που κάνουμε υπάρχουν πολλοί δρόμοι να φτάσει κανείς στο επιθυμητό αποτέλεσμα και αν και οι βασικές αρχές ειναι ίδιες καθε σύστημα ειναξ ξεχωριστό και κατι που δουλεύει σε εμένα δεν δουλεύει απαραίτητα και στον άλλο .
Πιστεύω πως το ψιλο εξαντλησατε το θέμα μήπως να δούμε και λιγο το ενυδρείο εε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-11-15, 20:38
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Κάτσε ρε Κώστα, το θαλασσινό νερό τωρα το Πιάσαμε! Σάκη για τις άλγες που είχες δεν νομίζω να φταίει το θαλασσινό νερό, γιατί στα 2,5 χρόνια με πάνω 100 αλλαγές σίγουρα θα είχα τσιμοησει και εγώ κάτι! Το μόνο που έβαλα απρόσμενα σε αυτά τα χρόνια, ήταν σπόρος από μύδια! Ένα από τα οποία εξακολουθεί να μεγαλώνει! Το mg που είναι χαμηλό, προσθέτεις λίγο από το διάλυμα που βάζεις στο ενυδρειο και είσαι κομπλε. Από ότι διαβάζω και τα πιο πολλά συνθετικά , χαμηλό μαγνήσιο δίνουν!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-11-15, 20:47
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε ρε Κώστα, το θαλασσινό νερό τωρα το Πιάσαμε! Σάκη για τις άλγες που είχες δεν νομίζω να φταίει το θαλασσινό νερό, γιατί στα 2,5 χρόνια με πάνω 100 αλλαγές σίγουρα θα είχα τσιμοησει και εγώ κάτι! Το μόνο που έβαλα απρόσμενα σε αυτά τα χρόνια, ήταν σπόρος από μύδια! Ένα από τα οποία εξακολουθεί να μεγαλώνει! Το mg που είναι χαμηλό, προσθέτεις λίγο από το διάλυμα που βάζεις στο ενυδρειο και είσαι κομπλε. Από ότι διαβάζω και τα πιο πολλά συνθετικά , χαμηλό μαγνήσιο δίνουν!
το ιδιο θεμα με αλγες ειχε και αλλος φιλος στο νησι φιλος!
Και γιανα ειμστε σωστοι μετραει το μερος. τι περνει τι πεφτει εκει και παει λεγοντας!
Το θεμα ειναι απο οταν εβαλα ριακτορα και γλίτωσα απο την δοσομετρικη κανω αλλαγες με συνθετικο μια φορα τον μηνα 20%
παλια εκανα απο θαλασσα καθε εβδομαδα και τουλαχιστον 25%.
Για τετοιες αλλαγες ο κοπος ειναι πολυ περισοτερος και η διαφορα μικρη.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-11-15, 20:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Τα εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Κρατήστε τη ψυχραιμία σας γιατί εγώ την χάνω
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-11-15, 20:54
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Εγω κάνω αλλαγές από θάλασσα, όχι λόγω οικονομίας, στο νάνο τα πετρέλαια μου κόστιζαν παραπάνω από το νερό αν το έφτιαχναν, αλλά γιατί το θεωρώ πολύ καλύτερο από το συνθετικό! Είναι ζωντανό!μπερα από την ιδανικη συσταση του, περιέχει και λίγη τροφή αλλά το πιο σημαντικό βακτήρια! Ανανεώνει τελείως ισσοροπημεναμ τον πληθυσμο τους, και έχεις την τέλεια ισορροπία στο ενυδρειο! Πέραν των παραπάνω, ευχαριστείμαι και την διαδικασία-βολτα)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-11-15, 22:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
από τα λεγόμενά σας δείχνετε ότι έχετε προηγούμενα. καλό είναι να τα λύσετε.......
Ούτε καν...!! Γιατί ρε παιδιά να έχω προηγούμενα?? Σόρρυ αν έγραψα με λίγο περισσότερο πάθος το ποστ μου... Τι άλλο να πω???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παγικοφτη θύμισε το όνομασου. Ενυδρεία στρώνουν και σε λιγότερες από 8 μέρες, είτε με μπόλι σε γλυκού είτε με ζωντανό βράχο και θαλασσινό νερό σε ριφ..........για να επισήμανω στον φδιλο Λεονάρδο ,ότι αφού γέμισε θάλασσα έβαλε αρκετά νιτροποιητικα βακτήρια, ώστε να μην χρειάζεται να ξοδέψει λεφτά σε εμπορικό σκεύασμα, απλά να οπλισθεί με υπομονή, και τάιζοντάς ελαφρά ,βάζοντας καμία γαριδουλα κτλ να συνέχισει να αυξάνει τον αριθμό των βακτηριδίων!
Γιάννης Παππάς!! Το ανέφερα παραπάνω νομίζω, ζωντανό βράχο και άμμο (άμμο, αν στήνουμε κανά μεσογειακό τουλάχιστον...)
Συμφωνώ, δεν είπα πουθενά να αγοράσει βακτήρια!! Ούτε κι εγώ έχω αγοράσει ποτέ για στρώσιμο... απλά την γαριδούλα θα πρότεινα μετά τον μήνα... Boost δεν ξέρω αν κάνουν, μπορέι και να κάνουν, απλά πιστεύω δεν υπάρχει λόγος βιασύνης (η μουρμούρα της γυναίκας είναι σίγουρα πάντως ) και μου φαίνεται περίεργο να τα φυλάνε ενεργά σε ένα σφραγισμένο μπουκαλάκι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα φιλέ μου αλλα και εσυ Σακη για πες μου όμως αν είσαι υπέρ της χρήσης έστω ετερότροφικων βακτηριων σε ρουτίνα σε στρωμμένο ενυδρείο που δεν εφαρμόζει προβιοτικες μεθόδους! Εγω νομίζω οτινδεν χρειάζεται και είναι πέταμα χρημάτων, γιατί για μια δεδομενη ποσότητα άνθρακα που υπάρχει σε στρωμμένο ενυδρειο, αντιστοιχεί συγκεκριμένους πληθυσμός βακτηρίων, που αν προσθέσουμε και αλλά, χωρίς να αυξήσουμε τονφαι τους=πηγή άνθρακα, απλαμθανσου ψοφησουν! Ακόμη καιμστιςμπροβιοτικες μεθοδους θεωρώ οεριτη την προσθήκη βακτηρίων σε μορφή ρουτίνας, γιατί απλά αυξάνοντας τον άνθρακα, σταδιακα,θα αυξηθεί πολύ γρήγορα και πληθυσμός των ετερότροφων βακτηρίων που υπάρχουν ήδη στο ενυδρειο! Μπορώ να αποδεχτω την προσθήκη βακτηρίων 2-3 φορές τον χρόνο, απλά για ανανεωση των πληθυσμών και να μην επικρατήσει ένα είδος μοινο, και αυτό με ενδοιασμό, αν είναι χρήσιμο!
Και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!! (βλέπετε δεν έχω καμία εμπάθεια, συμφωνώ απόλυτα ) Το ίδιο έκανα κι εγώ, και με την βότκα και με την ζάχαρη... Σιγά σιγά αύξανα την δόση, ώστε να ανταποκρίνεται στην αύξηση των συγκεκριμένων βακτηρίων το σύστημα... Δεν είχα ποτέ έτσι ούτε bloom, ούτε κυάνο, ούτε άσπρα πραγματάκια σαν σκουληκάκια που έχουν παρατηρηθεί κλπ... Εννοείται ότι έκανα υπερδοσολογία 2 φορές για να δοκιμάσω τα αποτελέσματα και το ενυδρείο γαλάτισε αρκετά για 2 μέρες, χωρίς να παρατηρήσω κυάνο ή κάτι άλλο αρνητικό!! Ο αστερίας μου την άκουσε λίγο, πιθανώς από κάποια σχετική μείωση οξυγόνωσης?? Δεν ξέρω...
Σε πείραμα με εβδομαδιαία μόνο προσθήκη πηγής άνθρακα, χρησιμοποίησα MB7 για 2 μήνες και τους επόμενους 2 όχι... Είδα κάποια ελάχιστη διαφορά στο ότι θόλωνε ελαφρά το νερό για 2 μέρες μετά την προσθήκη άνθρακα χωρίς ΜΒ7, αλλά δεν ήταν τόσο εμφανής ώστε να πω ότι σκεύασμα έκανε δουλειά!! Απλά την εμπειρία μου παραθέτω, υπάρχουν άτομα που χρησιμοποιούν τις μεθόδους αυτές χρόνια και το κατέχουν... Πιστεύω και η προσθήκη 2-3 φορές τον χρόνο, λαμβάνοντας υπ' όψην τον ελάχιστο χρόνο ζωής τους, δεν θα είχε κάποιο νόημα...
Μπορώ να καταλάβω σε εβδομαδιαίες προσθήκες άνθρακα, να θέλεις να δώσεις και ζωντανά βακτήρια για να καταναλώσουν την περίσσεια άνθρακα, αλλά σε καθημερινή δόση, όχι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη έχεις δίκιο για τα σπέσιαλ Μπλεντ, τώρα είδα το σιτε τους, το πρωί είχα άλλο εμπορικό σκεύασμα στο μυαλό μου. Γιατί όμως προτείνει να ξοδευτει στον φίλο και όχι να κάνει λίγο ακόμη υπομονή; Ήδη πρόσθεσε με το θαλασσινό νεράκι νιτροποιητικα βακτήρια.
Συμφωνώ πάλι (θα γίνουμε κολλητοί στο τέλος )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ ολα αυτα τα απονιτροποιητικα βακτιρια εχουν σαν δουλεια την οξειδωση της αμωνιας σε νιτροδι ιοντα και αυτα με τη σειρα τους σε νιτρικα ιοντα. Αυτα ειναι τα Nitrosomonas sp. και τα Nitrobacter sp. Οσ γνοστον μια αποικια ακμαζει οσο τα φαγητο ειναι επαρκες (υπερ επαρκεσ θα ελεγα), παρικμαζει με την μειωση του και σταθεροποιοιτε με την σταθεροποιηση του. Αυτο ακριβος ειναι που περιμενουμε να γινει σε ενα νεο ενυδρειο, η δημιουργεια μιας υπερ αποικειας και η σταδιακη μειωση του πληθησμου της μεχρι να σταθεροποιοιθουν οι παραμετροι μας, κατι το οποιο θα αλλαζει (ασημαντα ομος) καθε φωρα που θα αλλαζει κατι μεσα στο ενυδρειο. Αν ας πουμε κουνισουμε ενα βραχο τοτε καποια βακτιρια εδεχομενος να πεθανουν αυτα κατα την αποσυνθεση θα παραξουν αμωνια.... το ιδιο αν προσθεσουμε καποιο ψαρι... ολα αυτα λογικα ειναι.
Τωρα το ποσο γρηγορα γυνεται αυτη η διαδικασια... η βιβλιογραφια λεει 2 μηνες max
Η ερωτιση ηταν αν μπορει μα μπουσταριστει, αλλα μαλων ειναι καλητερα να την ξεχασουμε
Σωστά τα λες, αν βοηθούν τα σκευάσματα 100% δεν το γνωρίζω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζωντανεμα του βραχου πέραν των νιτροποιητικων βακτηρίων , περιλαμβάνει και πολλούς άλλους μικροοργανισμούς, όσο πιο πολύ καιρός περάσει, τόσο πιο πολύ ζωντανεύει! Δες παραπάνω τα λινκ που σου έβαλα για το περιφυτο
Λεονάρδο πέραν του στρωσιματος και της αμμωνιας, στο θαλασσινό, ειδικά όταν ξεκινάμε με νεκρό βράχο, το στοκαρισμα ,πρέπει να γίνει με πολύ Άργους ρυθμούς ,για να μην αντιμετωπίσει προβλήματα, με άλγες, κυανοβακτήρια κτλ. Πολύ υπομονή!
Συμφωνώ επίσης... Απλά πιστεύω ζωντάνεμα λέμε την εποίκηση και ωρίμανση ότι περιγράφουν τα links αυτά σε γενικές γραμμές....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρά παιδιά , θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με τον Γρήγορη και στα περισσότερα με τον Σάκη , μην ξεχνάτε μόνο ένα πράγμα σε αυτό που κάνουμε υπάρχουν πολλοί δρόμοι να φτάσει κανείς στο επιθυμητό αποτέλεσμα και αν και οι βασικές αρχές ειναι ίδιες καθε σύστημα ειναξ ξεχωριστό και κατι που δουλεύει σε εμένα δεν δουλεύει απαραίτητα και στον άλλο .
Σε αυτό δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω περισσότερο απ' όλα...

Τέλος ξαναλέω ότι δεν έχω εμπάθεια με κανέναν άνθρωπο στη ζωή μου, πραγματικά, πόσο μάλλον εδώ στο φόρουμ......
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Κρατήστε τη ψυχραιμία σας γιατί εγώ την χάνω
Don't do it
Έχεις δίκιο έπρεπε να γραφτούν σε κάποιο άλλο ποστ τα εκτός θέματος... Νομίζω οτι ο φίλος μας μπορέι να συνεχίσει να μας ενημερώνει μετά τις λίγο off topic παρεμβάσεις μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 24-11-15 στις 22:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-11-15, 22:54
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω κάνω αλλαγές από θάλασσα, όχι λόγω οικονομίας, στο νάνο τα πετρέλαια μου κόστιζαν παραπάνω από το νερό αν το έφτιαχναν, αλλά γιατί το θεωρώ πολύ καλύτερο από το συνθετικό! Είναι ζωντανό!μπερα από την ιδανικη συσταση του, περιέχει και λίγη τροφή αλλά το πιο σημαντικό βακτήρια! Ανανεώνει τελείως ισσοροπημεναμ τον πληθυσμο τους, και έχεις την τέλεια ισορροπία στο ενυδρειο! Πέραν των παραπάνω, ευχαριστείμαι και την διαδικασία-βολτα)
Εμεις δουλευουμαι τελειως αναποδα τελικα!
Εσυ κοιτα τα θετικα του νερου απο την θαλασσα και εγω ψαχνω για τυχων αρνητικα!
Δλδ εσυ μετρας τα βακτηριδια που εχει το νερο της θαλασσας και εγω τα αφερω για τυχων μολυνσεων λογο πληθυσμου!
εσυ κοιτας για τροφες που εχει και εγω ρυχνω αβερτα!
εσυ κοιτας για ισχνοστοιχεια που δεν ξερουμε αν ειναι σωστα και εγω τα προσθετω με το ριακτορα σε αναλογιες που τραβουσαν τα κοραλια που λιωνει ο ριακτορας!
κ.α.
λοιπον ολα καλα ειναι το θεμα ειναι τι θελεις! Για μενα δεν θελω να αφηνω τπτ στην τυχει και να ψαχνω ποτε θα κανει καλο καιρο να παρω νερο.Μου φενεται καλυτερη επιλογη να εχω το αλατακι το αποτελεσμα δεν πιστευω οτι θα με κανει να αλλαξω γνωμη!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-11-15, 23:45
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Γρηγορη συγνομη αλλα link δεν βλεπω

Κλεοβουλε εμενα δεν με πιραζει αντιθετος το βρισκο πολυ επικοδομιτικο και ας παει και λιγο παραπερα, εμφανιζωνται γνωσεις και αποριες που δεν ειχα οποτε ασε τα παιδια να λενε την αποψη τους (τωρα απο την αλλη αν νομιζεις οτι επιρεαζει η αντιτιθεται στους κανονες του forum κανε οτι επιθυμεις)

Γιαννη αυτο με τη βοτκα και τη ζαχαρη δεν το επιασα??? τι ειναι??? αλλα κολπα ή ταιζεις Ρωσικα αλλογα??? χχαχαααχαχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκινημα με reefακι 150λιτρων jiraiya Reef 72 11-01-11 23:43
Το reefακι μου! golf4470 Reef 13 11-04-10 13:54
Το reefακι μου! madfdg Reef 96 12-10-08 19:36
Το reefακι μου sot-zoe Reef 13 01-01-06 21:42
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ DIY CO2 GEORGE ARGOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 22-09-05 16:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17402 seconds with 14 queries