Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-14, 23:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή αποξηραμενο σκουληκι(freezedried)ποια εταιρια προτιματε?

με αφορμη ενα θεμα που ειχα με τα mahachai τωρα προσφατα,αλλα και με αλλους μονομαχους παλιοτερα,θελω να ρωτησω αν εχει παρατηρησει κανεις διαφορα σε αποξηραμενα Bloodworm μεταξυ διαφορετικων εταιριων.

συγκεκριμενα για την περιπτωση με τα mahachai,αγορασα μια συσκευασια της omega one http://www.omegasea.net/products/nut...ed-blood-worms

αλλα τα ψαρια δεν την πλησιαζανε καθολου.οταν λεω καθολου,εννοω οτι ουτε κοιταζανε στην επιφανεια για να δουνε την τροφη.σνομπαρισμα κανονικο
υποψιν οτι η τροφη δεν εχει ληξει.ληγει τον 5ο του 16 και ητανε σφραγισμενη αεροστεγως.εγω την ανοιξα.

επειδη το ιδιο πραγμα μου εχει ξανατυχει με τους προηγουμενους μονομαχους που ειχα ,μονο που δεν θυμαμαι ποιανης εταιριας ειχα παρει τοτε αρχικα,χτες μου εδωσε συγχομπιστας bloodworm της sera,και οπως και την προηγουμενη φορα,μολις εριξα,τα ψαρια φαγανε αμεσως.

μαλιστα μου φανηκανε πιο ετοιμασμενα να φανε αυτη,παρα τα γκρινταλ!
τα γκρινταλ οταν εριξα την πρωτη φορα χτες το βραδι δεν τσιμπησανε πολυ.σημερα τα φαγανε πιο ορεξατα βεβαια

το θεμα ειναι,τοχει παρατηρησει κιαλλος αυτο με το σκουληκι της σερα?οσες φορες εχω δοκιμασει αποξηραμενο σκουληκι αλλη εταιριας δεν το τρωνε τα ψαρια μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-14, 00:05
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

παντως επειδή το ταιζα και εγω το bloodworm της σέρα,ειναι απιστευτο,..τώρα για το τί παραπάνω εχει απο τις αλλες τροφές,δεν ξερω να σου πω...στα συστατικα ειδες τιποτα μηπως?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-14, 00:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Sera Bloodworms
100% κοκκινο σκουλίκι
Ποιοτική ανάλυση : Ακατεργαστη πρωτεϊνη 59%
Ακατέργαστα λιπαρά 6,1%
Ακατέργαστες ίνες 3,7%
Υγρασία 7,8%
Ακατέργαστη τέφρα 8,2%

Κι εγώ στους δικούς μου μονομαχους, αυτή προτιμω να δίνω
Αλλη δεν εχω δοκιμάσει, για να έχω άποψη στο αν τρωνε ή δεν τρωνε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-14, 00:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στα συστατικα δεν βλεπω κατι διαφορετικο,ειναι και στα γερμανικα της σερα και δεν τα βγαζω καλα,αλλα εχουν ενδιαφερον οι αναλυσεις τους....

Omega one
crude protein 55%
crude fat 3%
crude fiber 5%
moisture 5%
sera
crude protein 59%
crude fat 6.1%
crude fiber 3.7%
moisture 7.8%

της σερα εχει και αλλο ενα στοιχειο που ειναι το Crude ash.αυτο ειναι 8.2%
καντε ενα Googl-αρισμα ειναι ενδιαφερον το τι ειναι.(δεν ειναι σταχτη)

οποτε με βαση τα στοιχεια τους,αν εξαιρεσουμε τις ινες,το σκουληκι της σερα ειναι πιο "πλουσιο" αποτι της Omega one.

επισης στη μυρωδια,καταλαβαινω μια ελαφρα μεγαλυτερη φρεσκαδα στο σκουληκι της σερα αποτι στης Omega one,ενω στο δευτερο καταλαβαινω και μια ελαφρα μεγαλυτερη "ξυνιλα" στη μυτη...

το μονο που μπορω να σκεφτω,σαν υπαιτιο για ολα αυτα,ειναι η πηγη τροφης των σκουληκιων...
απλα ηθελα να δω αν εχει τυχει και σε αλλον αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-14, 00:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στα συστατικα δεν βλεπω κατι διαφορετικο,ειναι και στα γερμανικα της σερα και δεν τα βγαζω καλα,αλλα εχουν ενδιαφερον οι αναλυσεις τους....

Omega one
crude protein 55%
crude fat 3%
crude fiber 5%
moisture 5%
sera
crude protein 59%
crude fat 6.1%
crude fiber 3.7%
moisture 7.8%

της σερα εχει και αλλο ενα στοιχειο που ειναι το Crude ash.αυτο ειναι 8.2%καντε ενα Googl-αρισμα ειναι ενδιαφερον το τι ειναι.(δεν ειναι σταχτη)

οποτε με βαση τα στοιχεια τους,αν εξαιρεσουμε τις ινες,το σκουληκι της σερα ειναι πιο "πλουσιο" αποτι της Omega one.

επισης στη μυρωδια,καταλαβαινω μια ελαφρα μεγαλυτερη φρεσκαδα στο σκουληκι της σερα αποτι στης Omega one,ενω στο δευτερο καταλαβαινω και μια ελαφρα μεγαλυτερη "ξυνιλα" στη μυτη...

το μονο που μπορω να σκεφτω,σαν υπαιτιο για ολα αυτα,ειναι η πηγη τροφης των σκουληκιων...

What is crude ash in pet foods?


Anything that does not come into one of these categories is called by the general term 'ash'. Therefore ash contains minerals and vitamins and is essential for your pet's health.

http://uk.answers.yahoo.com/question...7141756AArMiej
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-14, 00:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Sera Bloodworms
100% κοκκινο σκουλίκι
Ποιοτική ανάλυση : Ακατεργαστη πρωτεϊνη 59%
Ακατέργαστα λιπαρά 6,1%
Ακατέργαστες ίνες 3,7%
Υγρασία 7,8%
Ακατέργαστη τέφρα 8,2%

Κι εγώ στους δικούς μου μονομαχους, αυτή προτιμω να δίνω
Αλλη δεν εχω δοκιμάσει, για να έχω άποψη στο αν τρωνε ή δεν τρωνε
........
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-14, 01:32
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω απο την αλλη ειχα παρει της omega και ακομα ταχω θα την πεταξω. Και τωρα ο δικος μου και ενος φιλου ο μονομαχος αυτην τρωγανε με ορεξη, οπως και γκρινταλ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-14, 01:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειχες προβλημα εσυ δηλαδη ε?
τι να πω,να μου τυχαινουνε δυστροπα ψαρια?
δεν ξερω
ειναι η δευτερη φορα που μου τυχαινει με διαφορετικα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-14, 13:34
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Για τα bloodworm δεν εχω αποψη αλλα μπορω να σου πω σιγουρα οτι με την sera πρεπει να παιζει κατι γενικοτερα μεχρι το σαββατο εδινα στα δικα μου φιλαρακια sera χθες τους εδωσα μια της tropical( astacolor) καινουργια και ουτε να την φτυσουνε το απογευμα τους εδωσα spiroulina παλι της tropical και ψιλοτσιμπησαν δε ξερω μηπως ειναι νωρις και πρεπει να συνηθισουν την αλλαγη αλλα το Post σου με εβαλε σε σκεψεις.Αυτο παντως που παρατηρισα ειναι οτι της sera ειναι πιο λιπαρη ενω της tropical στεγνη ισως συνηθισαν στο <<junk food>>
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-14, 14:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χμμμ...
αρα δεν τυχαινει μονο σε μενα αυτο...
παιζει αυτο που λες για το junk food,αλλα δεν νομιζω...
οταν ασχολιομουνα με ψαρεμα κυπρινων (λογω καταστηματος που ειχε μελος της οικογενειας)
παρασκευαζαμε δολωματα boilies κλπ και ειχε πεσει το αναλογο διαβασμα και απο μενα και απο αλλους που ασχολουνταν με τη διαδικασια και ειχαμε βρει οτι τα ψαρια οπως και ολα τα ζωα,ενστικτωδως καταλαβαινουν ποια τροφη θα τους κανει καλο να τη φανε.
εβλεπες δηλαδη ενα ψαρι που τσιμπαγε σε μια μπιλια που περιειχε βιταμινες,αντιοξειδωτικα κλπ και γενικα ητανε "πλουσια" και προσεγμενα φτιαγμενη και δεν ειχε μονο αλευρα κ αρωματα,και δεν τσιμπαγε στο "φτωχο" δολωμα που βρισκοτανε ακριβως διπλα

προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι το θεμα της διατροφης και της επιλογης τροφης και απο μας και απο τα ψαρια,ειναι εξαιρετικα πιο πολυπλοκο αποτι συνηδητοποιουμε.

οταν βαζεις σκορδο στην τροφη δηλαδη,το ψαρι τρωει γιατι καταλαβαινει τα οφελη του,και οχι απλα γιατι του αρεσει η μυρωδια του σκορδου...

ενα ειδος "αποδειξης" γιαυτο,ειναι το γεγονος οτι τα περισσοτερα ψαρια προτιμανε περισσοτερο και τρωνε με πιο πολυ ορεξη μια diy τροφη παρα μια ετοιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-14, 14:15
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Γενικα τα ψαρια κυνηγουν ειτε με την οραση ειτε με την οσφρηση, εφοσον λοιπον στο ενυδρειο το χανουμε το πρωτο μενει και υποθετω αυξανεται το δευτερο σαν δεξιοτητα με βαση αυτο πιστευω οτι μια τροφη η οποια ειναι πιο λιπαρη σε ελαια κτλπ ειναι πιο ευκολο να <<τραβηξει>> τα ψαρια.Θυμαμαι ενα ψαρα οταν τον ειχα ρωτησει πιο ειναι το καλυτερο δολωμα μου ειχε πει σαρδελα χαλασμενη να εχει <<αρπαξει>> δηλαδη γιατι εχει πιο εντονη μυρωδια.Σιγουρα παιζουν και αλλοι παραγοντες αλλα πιστευω δε μπορουμε να τους ακουμπησουμε σαν χομπιστες απο αποψη γνωσεων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι μεγεθος συσκευασια τροφων προτιματε Nick74 Διατροφή 27 18-10-13 16:57
αποξηραμενο σκουληκι gianniwpopi Διατροφή 8 10-03-12 18:36
ποια ειναι αρσενικα και ποια θυληκα labidochromis sp yellow? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-05-09 13:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05530 seconds with 13 queries