Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-13, 11:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Εξοπλισμός για μετρήσεις νερού

Καλημέρα

Διαβάζω για pHμετρα, tds...κλπ, για συσκευές που μετράνε πολλά παράλληλα...κλπ κι αρχιζω να χανομαι

Μια γενική ερώτηση :
Τι εξοπλισμό χρησιμοποιείτε για να κανετε μετρήσεις ή να κρατάτε σταθερές συνθήκες στο νερό του ενυδρείου

Για να βγαλω άκρη, όποιος έχει όρεξη ας απαντήσει με βασει το παρακάτω:

1. Ονομασία
2. Τι ακριβώς κάνει ή που χρησιμοποιείται
3. Σχετικό link (αν υπάρχει)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-13, 11:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εξαρταται Σακη τι θες. Θελω να πω μεχρι και οι CRS σουγεννησαν!. Θανατους δεν εχεις. Δε μιλαει η εικονα του ενυδρειου και των κατοικων?

Προσωπικα πηρα τεστ υγρα στην αρχη με το πρωτο ενυδρειο. Πλεον απο τη στιγμη που ειμαι τυπικος στις ρουτινες και το ενυδρειο τρεχει πανω απο μισο χρονο, χρειαστηκε μονο προσφατα να μετρησω τα νιτρικα μου γιατι τα φυτα εμεναν στασιμα και δεν εκανα λιπανση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-13, 11:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαρταται Σακη τι θες. Θελω να πω μεχρι και οι CRS σουγεννησαν!. Θανατους δεν εχεις. Δε μιλαει η εικονα του ενυδρειου και των κατοικων?

Προσωπικα πηρα τεστ υγρα στην αρχη με το πρωτο ενυδρειο. Πλεον απο τη στιγμη που ειμαι τυπικος στις ρουτινες και το ενυδρειο τρεχει πανω απο μισο χρονο, χρειαστηκε μονο προσφατα να μετρησω τα νιτρικα μου γιατι τα φυτα εμεναν στασιμα και δεν εκανα λιπανση.
Συμφωνώ σε ολα

Αλλά ψάχνω το κάτι παραπάνω...κι αν υπάρχει εξοπλισμός που μπορεί να βοηθήσει εμάς & τα ψάρια μας, θα θέλα να αρχισω να το ψάχνω...

Αναφέρομαι μόνο σε εξοπλισμό για μετρήσεις ή για σταθερές παραμέτρους
ΑΟ, κλπ...φτου φτου, μακριά από μένα

Πχ αυτά "χρειάζονται"? Κάνουν κάτι περισσότερο ή είναι πιο ασφαλή απ τα υγρά τεστ?
http://www.ebay.com/itm/6-in-1-Multi...item2330a894f3
http://www.ebay.com/itm/Digital-LCD-...item19e3392aca
http://www.ebay.com/itm/Pocket-LCD-D...item43c0a2e154
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-13, 12:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με εχεις μπερδεψει λιγο Σακη με τους προβληματισμους σου , αλλα θα προσπαθησω να απαντησω.

"Εξοπλισμος για μετρησεις και σταθερες συνθηκες" που αναφερεις, δεν υπαρχει. Θα μπορουσε μονο να θεωρηθει ο ph controller, ο οποιος ρυθμιζει ουσιαστικα το ph σε σχεση με την παροσχη CO2.

Τα υγρα tests ειναι αξιοπιστα, αλλα υπαρχει αυτο το θεμα με τις χρωματικες διακυμανσεις. Διαφορες αλλες συσκευες που υποσχονται με μια συσκευη μετρησεις σε αμμωνια, νιτρικα κ.α. δεν εχουν δοκιμαστει αρκετα για να θεωρηθουν εξιοπιστα. Οποτε, λυση ειναι τα υγρα tests και διαφοροι μετρητες οπως για tds, ph κλπ ξεχωριστα (παντα προσωπικη αποψη).

Μπορει κατι να μου διαφευγει, αλλα γνωμη μου ειναι οτι οι συνθηκες παραμενουν σταθερες μονο με σωστες ρουτινες και σωστες παροχες (CO2, λιπασματα, φωτισμος, νερο βρυσης ή επεξεργασιας κλπ). Και μετα απο καποιους μηνες που θα ωριμασει το ενυδρειο, νομιζω πλεον "τρεχει" μονο του, αρκει ολα να παραμενουν σταθερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-13, 12:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εχεις μπερδεψει λιγο Σακη με τους προβληματισμους σου , αλλα θα προσπαθησω να απαντησω.

"Εξοπλισμος για μετρησεις και "ή" όχι "και" εγραψα σταθερες συνθηκες" που αναφερεις, δεν υπαρχει. Θα μπορουσε μονο να θεωρηθει ο ph controller, ο οποιος ρυθμιζει ουσιαστικα το ph σε σχεση με την παροσχη CO2. Να υποθέσω πως αναφέρεσαι σε συστημα παροχής CO2 κλπ (κι όχι DIY...)

Τα υγρα tests ειναι αξιοπιστα (είναι όμως η μοναδική επιλογή που έχουμε?), αλλα υπαρχει αυτο το θεμα με τις χρωματικες διακυμανσεις . Διαφορες αλλες συσκευες που υποσχονται με μια συσκευη μετρησεις σε αμμωνια, νιτρικα κ.α. δεν εχουν δοκιμαστει αρκετα για να θεωρηθουν εξιοπιστα. Οποτε, λυση ειναι τα υγρα tests και διαφοροι μετρητες οπως για tds, ph κλπ.

Μπορει κατι να μου διαφευγει, αλλα γνωμη μου ειναι οτι οι συνθηκες παραμενουν σταθερες μονο με σωστες ρουτινες και σωστες παροχες (CO2, λιπασματα, φωτισμος, νερο βρυσης ή επεξεργασιας κλπ). Και μετα απο καποιους μηνες που θα ωριμασει το ενυδρειο, νομιζω πλεον "τρεχει" μονο του, αρκει ολα να παραμενουν σταθερα.
Ποιους εννοείς (διαφοροι μετρητες οπως για tds, ph)?
(θα το ξεμπερδέψουμε...που θα πάει )
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-13, 12:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υπαρχουν απλοι μετρητες tds σε μορφη pen για παραδειγμα, με αξια 8-10 ευρω απο ebay. Εχω ενα και ειναι μια χαρα.

Για ph controller ή meter, οι τιμες ανεβαινουν. Θα ηθελα να μπορω να ψαξω τωρα για να βαλω κανενα link, αλλα δεν εχω χρονο ρε συ. Αν κανεις μια αναζητηση, ειναι ενα θεμα που εχει συζητηθει αρκετα στο φορουμ (περι ph controller).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-13, 12:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν απλοι μετρητες tds σε μορφη pen για παραδειγμα, με αξια 8-10 ευρω απο ebay. Εχω ενα και ειναι μια χαρα.

Για ph controller ή meter, οι τιμες ανεβαινουν. Θα ηθελα να μπορω να ψαξω τωρα για να βαλω κανενα link, αλλα δεν εχω χρονο ρε συ. Αν κανεις μια αναζητηση, ειναι ενα θεμα που εχει συζητηθει αρκετα στο φορουμ (περι ph controller).
Το εψαξα και εβαλα λινκ πιο πανω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-13, 14:19
archer65 Ο χρήστης archer65 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή μετρησεις

η μια περιπτωση ειναι να βλεπεις τη κατασταση των ψαριων - συμπεριφορα - χρωματισμο τους κλπ και συνηθη ρουτινα αλλαγων η δευτερη μπορεις να αγορασεις αυτο seneye home, δες το στο youtube για να δεις τι κανει 80-90 ευρω απο κουμουλους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-13, 14:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από archer65 Εμφάνιση μηνυμάτων
η μια περιπτωση ειναι να βλεπεις τη κατασταση των ψαριων - συμπεριφορα - χρωματισμο τους κλπ και συνηθη ρουτινα αλλαγων η δευτερη μπορεις να αγορασεις αυτο seneye home, δες το στο youtube για να δεις τι κανει 80-90 ευρω απο κουμουλους

To έχει δοκιμάσει κανείς...?


Πάντως τα βιντεο φαίνονται ενδιαφέροντα
http://www.youtube.com/watch?v=USNTZDvGUPU
http://www.youtube.com/watch?v=vHN1NyXUdE4
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-10-13, 15:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν μου αρεσει το οτι εξαρταται τοσο πολυ απτον υπολογιστη και το σερβερ τους.

επισης δε μου αρεσει το θεμα με τα ανταλλακτικα.18 λιρες για 3 slides που κρατανε 30 μερες το καθενα.

οταν βγει κατι πιο αυτονομο θα το σκεφτω.μεχρι τοτε,υγρα

ενα tdsομετρο ομως ειναι χρησιμο να υπαρχει,και ειναι καλη "επενδυση" ακομη κιαν δεν εχεις ΑΟ.εγω εχω αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-13, 16:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μου αρεσει το οτι εξαρταται τοσο πολυ απτον υπολογιστη και το σερβερ τους.

επισης δε μου αρεσει το θεμα με τα ανταλλακτικα.18 λιρες για 3 slides που κρατανε 30 μερες το καθενα.

οταν βγει κατι πιο αυτονομο θα το σκεφτω.μεχρι τοτε,υγρα

ενα tdsομετρο ομως ειναι χρησιμο να υπαρχει,και ειναι καλη "επενδυση" ακομη κιαν δεν εχεις ΑΟ.
Γιωργο συμφωνώ οτι ίσως να "μην συμφέρει" η παραπάνω συσκευή

Αλλα και τα υγρά τεστ, αν λάβω υπόψη την προσωπική μου εμπειρία (ότι δεν μπορώ να βγαλω άκρη με το νερό της βρύσης!!) και αυτά που διαβάζω για ληγμένα, χαραγμένες ημερομηνίες κλπ...δεν είναι κι ότι καλύτερο
Ή τουλάχιστον, όχι τα πλέον αξιόπιστα. Παίζει ρόλο το φως, πόση ωρα θα αφήσεις το νερό σε ποτηρι, αν κουνήσεις το μπουκάλι πριν τη μέτρηση...κλπ

Οκ δεκτό. Εχω σταθερές ρουτίνες, τα ψάρια γεννάνε και δεν πεθαίνουν, αλλα έφτασα μετά από 2 χρόνια, να μην ξέρω τι pH έχω και τι σκληρότητες ......

Tdsομετρο ψάχνω ήδη κάτι από ebay...(ας είναι καλά ο Σπύρος)!

Γι αυτό αναρωτιέμαι μήπως τα υγρα τεστ είναι πλέον "παλιά μέθοδος"...κι αναξιόπιστη και ψάχνω κάτι πιο "συγχρονο"...

Τωρα ειδα την πρόταση σου για tds
Εγώ κοιτάω γι αυτό : http://www.ebay.com/itm/HM-Digital-T...item414a7c82c9
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-13, 16:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν νομιζω πως ειναι "ξεπερασμενα".ακομα και σε κλινικα εργαστηρια χρησιμοποιουνται πολυ για μετρησεις ρουτινας.ενταξει υπρχουνε κιαλλες μεθοδοι,φασματογραφοι κλπ αλλα εκει ξεφευγουμε πολυ...


τωρα οσον αφορα τα τεστ,προσωπκα δεν αγοραζω ποτε απτο ιντερνετ τετοια πραγματα,γιαυτον ακριβως το λογο.οχι γιατι δεν μπορει να γινει αλλαγη κλπ,αλλα γιατι δε γουσταρω το "τρεξιμο".ενω απο φυσικο καταστημα το βλεπεις απο κοντα και αν δεν σου κανει δεν το παιρνεις.αν παρολαυτα προκυψει προβλημα,ειναι ευκολο να το αλλαξεις γρηγορα.

εχει τυχει να αγορασω τεστ σκληροτητων της api απο ebay,και δεν ειχα προβλημα ευτυχως.αλλα γενικα προτιμω να πληρωσω παραπανω και εστω να πιαστω και κοροιδο στην τελικη,παρα να μπλεκω με email,αποστολες και παραλαβες.
αλλα αυτο ειναι απλα "βιτσιο" δικο μου

μια χαρα ειναι αυτο.και ο σπυρος το ιδιο εχει αν θυμαμαι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-13, 16:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα ευτυχως οι αγορές των τεστ μέσω ebay, δεν μου έχουν βγει προβληματικές

Το Σαββατο θα φερω νερο στον "Σταυλο"...μήπως βγάλει άλλος άκρη αντί για μένα!

Εν τω μεταξυ, παραγγέλνω TDSόμετρο... και βλέπουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι αυτο.και ο σπυρος το ιδιο εχει αν θυμαμαι καλα.
Ναι βρε συ. Αυτό που έχει, μου πρότεινε
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 12-10-13 στις 16:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-13, 17:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά και εγώ της API χρησιμοποιώ και όλα από EBAY. Κανένα πρόβλημα και γενικότερα θεωρώ πως είναι από τις αφαλέστερες αγορές. Συγκεκρμένα το τεσ NO3 μου ηρθε και το 1 μπουκαλάκι έτρεχε, του έστειλα email και φωτο και ζήτησα τα λεφτά μου πίσω και όχι ανικατάσταση. Πάντα αυτό ζητάω γιατι αν αργήσει να έρθει και περάσουν οι 45 ημέρες που έχω δυνότητα απο το Paypal να ζητήσω επιστροφή χρημάτων, τα έχασα. Ετσι και έγινε, μου επέστρεψε τα λεφτα και αέσως παράγγειλα καινούρια. Τα πρώτα τα έχω ακόμα (εδώ και 11 μήνες)
Γενικότερα Σάκη δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα τεστ της API, εδώ και 1 χρόνο περίπου που τα χρησιμοποιώ και έχω όλα τα τεστ

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1381232914
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-13, 17:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικότερα Σάκη δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα τεστ της API, εδώ και 1 χρόνο περίπου που τα χρησιμοποιώ και έχω όλα τα τεστ
Τάκη κι εγώ έτσι πίστευα για 2+ χρόνια
Αλλά pH 7.2, KH 14 & GH 21 σε νερό βρύσης...δύσκολα βρίσκεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-13, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν σε προλαβα μη παραγγελεις αυτο του λινκ γιατι εχει calibration υγρο στα 1382 ppm.
To νερο που μετρας εσυ δεν ειναι τοσο σκληρο ή αλατισμενο.
Το υγρο πανω στο οποιο καλιμπραρεις πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στα ppm του νερου που μετρας.
πχ αυτο το υγρο 342ppm ειναι ΟΚ για γλυκο νερο
http://www.ebay.com/itm/HM-Digital-3...item3a7cf2a65b

Κοιτα για αλλο tds meter χωρις calibration υγρα (να πιο οικονομικο χωρις το υγρο) ή ζητα του αν εχει να σου δωσει μαζι του calibration υγρα για χαμηλα ppm.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-13, 19:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν σε προλαβα μη παραγγελεις αυτο του λινκ γιατι εχει calibration υγρο στα 1382 ppm.
To νερο που μετρας εσυ δεν ειναι τοσο σκληρο ή αλατισμενο.
Το υγρο πανω στο οποιο καλιμπραρεις πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στα ppm του νερου που μετρας.
πχ αυτο το υγρο 342ppm ειναι ΟΚ για γλυκο νερο
http://www.ebay.com/itm/HM-Digital-3...item3a7cf2a65b

Κοιτα για αλλο tds meter χωρις calibration υγρα (να πιο οικονομικο χωρις το υγρο) ή ζητα του αν εχει να σου δωσει μαζι του calibration υγρα για χαμηλα ppm.
Τσεκ. Με προλαβες
Αυτό είπες οτι είναι οκ? http://www.ebay.com/itm/HM-TDS4-Mete...item3ef43011ee
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-13, 20:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκ. Με προλαβες
Αυτό είπες οτι είναι οκ? http://www.ebay.com/itm/HM-TDS4-Mete...item3ef43011ee
Μωρε ΟΚ ειναι σαν tds meter, απΛα δεν ειναι πιο οικονομικο απο το αλλο (γιατι οπως βλεπω απο κατω εχει κι αυτο calibration 1382)
(Includes a free sachet of 20ml 1382ppm calibration solution)

Αν διαβασεις ακομα πιο κατω λεει
"TDS in Drinking Water Testing:
You do not need to re-calibrate the HM TDS-EZ, TDS-3 and TDS-4 meters, the meters are Factory Precalibrated at 342 ppm TDS/NaCl for drinking water range TDS testing already".


"TDS in Aquarium (εννοει θαλλασινα που εχουν μεγαλο Tds), Hydroponics Testing:
Recalibrate the HM TDS-EZ, TDS-3 or TDS-4 TDS meters with the 1382 ppm TDS/KCl solution for higher ppm TDS testing needs such as Aquariums, Hydroponics, Pools and Spas".


Μπορεις να παρεις οπου βρεις πιο οικονομικα το tds4 kai tds3 της HM και υγρα 342 για calibration.
Aν και δεν ειναι ευαισθητα τα probe τους οπως των πεχαμετρων.
Aν ξεπλενεις το probe μετα τη χρηση με λιγο νερο απο ΑΟ ή απιονισμενο (για να μη μενουν πανω του αλατα) θα κανει χρονια να χρειαστει re-calibration.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-13, 20:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μωρε ΟΚ ειναι σαν tds meter, απΛα δεν ειναι πιο οικονομικο απο το αλλο (γιατι οπως βλεπω απο κατω εχει κι αυτο calibration 1382)
(Includes a free sachet of 20ml 1382ppm calibration solution)

Αν διαβασεις ακομα πιο κατω λεει
"TDS in Drinking Water Testing:
You do not need to re-calibrate the HM TDS-EZ, TDS-3 and TDS-4 meters, the meters are Factory Precalibrated at 342 ppm TDS/NaCl for drinking water range TDS testing already".


"TDS in Aquarium (εννοει θαλλασινα που εχουν μεγαλο Tds), Hydroponics Testing:
Recalibrate the HM TDS-EZ, TDS-3 or TDS-4 TDS meters with the 1382 ppm TDS/KCl solution for higher ppm TDS testing needs such as Aquariums, Hydroponics, Pools and Spas".


Μπορεις να παρεις οπου βρεις πιο οικονομικα το tds4 kai tds3 της HM και υγρα 342 για calibration.
Aν και δεν ειναι ευαισθητα τα probe τους οπως των πεχαμετρων.
Aν ξεπλενεις το probe μετα τη χρηση με λιγο νερο απο ΑΟ ή απιονισμενο (για να μη μενουν πανω του αλατα) θα κανει χρονια να χρειαστει re-calibration.
Να παω σ αυτο που έχει ο Γιωργος?http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29898

Τα υγρα σε προβληματίζουν? Εννοω, αυτά ειναι που κοστίζουν και που έτσι κι αλλιως πρέπει να αγοράσω?
Γιατι σαν τιμες, τα δυο προηγούμενα, δεν διαφέρουν και πολυ - Αν κατάλαβα καλά το 1ο, έχει υγρά "μακριά" απ το δικό μου το νερό ενώ είναι καλύτερα να πάρω κάποιο χωρίς υγρά & να αγοράσω επιπλέον υγρα?

Ή να βρω κάποιο που να μην χρειάζεται calibration? (υπάρχουν ή έγραψα βλακεία?)

Αυτό? http://www.ebay.com/itm/HM-Digital-T...item20d8b77af3 αναφέρει "...are calibrated with a 342 ppm.."
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-13, 20:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://viewitem.eim.ebay.gr/6IN1-MUL...177207101/item

κοιτα κι αυτο που ειναι ολα σε ενα, θα προσπαθησω να βρω γνωμες γιατι ψηνομαι... (ισως μαθουμε και τι ειναι το redox χαχαχα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-13, 20:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://viewitem.eim.ebay.gr/6IN1-MUL...177207101/item

κοιτα κι αυτο που ειναι ολα σε ενα, θα προσπαθησω να βρω γνωμες γιατι ψηνομαι... (ισως μαθουμε και τι ειναι το redox χαχαχα)
Αυτά τα είδες (το 1ο εννοω)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...85&postcount=3
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-13, 20:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα είδες (το 1ο εννοω)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...85&postcount=3

ενταξει, αυτα ειναι τα κλασσικα φορητα. Κι εγω τετοιο εχω σε ph της hanna, δεν ειναι κακο, αλλα ενα οργανο που ειναι μονιμα σε λειτουργια ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο. Τωρα αν ειναι αξιοπιστο αυτο το "ολα σε ενα" (αυριο θα ξερω λογικα τι bg εχει η εταιρια που το παραγει) τοτε τη θεωρω πολυ καλυτερη λυση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-13, 21:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει, αυτα ειναι τα κλασσικα φορητα. Κι εγω τετοιο εχω σε ph της hanna, δεν ειναι κακο, αλλα ενα οργανο που ειναι μονιμα σε λειτουργια ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο. Τωρα αν ειναι αξιοπιστο αυτο το "ολα σε ενα" (αυριο θα ξερω λογικα τι bg εχει η εταιρια που το παραγει) τοτε τη θεωρω πολυ καλυτερη λυση
ok!
Ποσταρε εδώ, αν έχεις κάποιο νέο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-13, 21:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

Ή να βρω κάποιο που να μην χρειάζεται calibration? (υπάρχουν ή έγραψα βλακεία?)

Αυτό? http://www.ebay.com/itm/HM-Digital-T...item20d8b77af3 αναφέρει "...are calibrated with a 342 ppm.."
Δεν υπαρχουν κι αν υπαρχουν δεν ειναι καλο να μη καλιμπραρεται.

Αυτο Λεει οτι καλιμπραρεται με αυτο το υγρο αλλα δεν γραφει οτι περιεχει και το υγρο
Καλα θαταν να το ειχε.
-------------------------
Αυτα τα "ολα σε ενα", δεν εχουν βγαλει ποτε κανενα καλο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-10-13 στις 21:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-13, 21:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχουν κι αν υπαρχουν δεν ειναι καλο να μη καλιμπραρεται.

Αυτο Λεει οτι καλιμπραρεται με αυτο το υγρο αλλα δεν γραφει οτι περιεχει και το υγρο
Καλα θαταν να το ειχε.
-------------------------
Αυτα τα ολα σε ενα δεν εχουν βγαλει ποτε κανενα καλο
ok!
Τωρα κατάλαβα τι πρέπει να κοιτάω
Ευχαριστώ Σπύρο...!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα "ολα σε ενα", δεν εχουν βγαλει ποτε κανενα καλο


κατσε βρε να δουμε, γιατι? μπορει να ειναι και αξιοπιστο... ξερεις ποσα επαγγελματικα οργανα μετρησεων εχω "ολα σε ενα" ? απο τη στιγμη που τα ηλεκτρονικα τα εχει παρει ο Κινεζος εχει αλλαξει ο χωρος κατα πολυ... (οχι απαραιτητα προς το κακο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-11-13, 12:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα

Για πείτε...τι σημαίνει 332 ppm στο νερό βρύσης & 398 στο ενυδρείο????

Η μέτρηση έγινε μ αυτό : http://www.ebay.com/itm/HM-TDS4-Mete...item3ef43011ee
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-11-13, 13:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν ριχνεις λιπασματα στο ενυδρειο εμενα μου φαινεται φυσιολογικη η διαφορα.και επηρεαζεται και απτη θερμοκρασια του νερου.
μπορεις να βαλεις σε ενα ποτηρι νερο απτο ενυδρειο και σε αλλο ενα απτη βρυση.
αστα και τα δυο κανα διωρο καπου μαζι να πιασουν την ιδια θερμοκρασια και ξαναμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-11-13, 13:20
archer65 Ο χρήστης archer65 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

σακη 332 εχω και εγω βρυση , αλλα 398 ??????? στο ενυδρειο μηπως εχεις πετρες ασβεστολιθικες η εχεις ριξει καποιο αλατι μεσα ?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-11-13, 13:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από archer65 Εμφάνιση μηνυμάτων
σακη 332 εχω και εγω βρυση , αλλα 398 ??????? στο ενυδρειο μηπως εχεις πετρες ασβεστολιθικες η εχεις ριξει καποιο αλατι μεσα ?
Δυο πέτρες ηφαιστιακές έχω, ουτε αφρίζουν ούτε ξαφρίζουν...
(αλάτι nope)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ριχνεις λιπασματα στο ενυδρειο εμενα μου φαινεται φυσιολογικη η διαφορα.και επηρεαζεται και απτη θερμοκρασια του νερου.
μπορεις να βαλεις σε ενα ποτηρι νερο απτο ενυδρειο και σε αλλο ενα απτη βρυση.
αστα και τα δυο κανα διωρο καπου μαζι να πιασουν την ιδια θερμοκρασια και ξαναμετρα.
Η αλήθεια είναι πως έριξα λιπασμα χθες

Θα ξανακανω μετρηση μετά απο 2ωρο!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 02-11-13 στις 13:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρήσεις Νερού ChocolatePuma Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 42 11-10-13 19:46
νέα αρχή!!! μετρήσεις νερού spirossd Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-08-10 00:02
R.O και μετρήσεις νερού klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-11-06 01:25
Χρήση RO και μετρήσεις νερού gemini_str Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-12-04 03:16
Μετρήσεις νερού gougouk Γλυκό νερό - Γενικά 15 10-06-03 08:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10270 seconds with 13 queries