Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αναγνωρίσεις ειδών

Αναγνωρίσεις ειδών Το είδατε και δεν ξέρετε τι είναι? Εδώ...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-01-12, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν από 3 μήνες άφησα να εκκολαφθούν 3 τσαμπιά από snails. Το αποτέλεσμα περισσότερα από 400 σαλιγκάρια, έδωσα σε συμφορουμίτες έδωσα σε όλα σχεδόν τα μαγαζιά της Πάτρας κι έχω ακόμη καμιά εικοσαριά. Τα λίτρα μου είναι 240 και αν καταλάβεις ότι τα σαλιγκάρια είναι μηχανές που τρώνε συνεχώς, τότε εύκολα θα καταλάβεις ότι για πλάκα όσο μικρά κι αν είναι κάνουν τον βυθό μαύρο χάλι. Επί πλέον αλλάζουν το ph του νερού κι επιτίθενται σε ότι φυτό υπάρχει όση τροφή κι αν τους ρίξεις.

Από τότε έχω αφαιρέσει πάνω από 10 τσαμπιά από το ενυδρείο μου, δεν θέλω ούτε να φανταστώ με πόσα σαλιγκάρια θα ήμουν τώρα αν επέτρεπα όλον αυτόν τον οργασμό αναπαραγωγής.

Τα πρώτα τσαμπιά έσκασαν σχεδόν μαζί με διαφορά 2-3 ημέρες κι έβλεπα τα μικρά νεογέννητα να πέφτουν στο νερό, μετά τα έχασα. Κρίμα σκέφτηκα μιας και είμαι άπειρος τα πέθανα τα κακόμοιρα, ώσπου μια ημέρα έβλεπα τον βυθό να κινείται και νόμιζα πως πρέπει επειγόντως να πάω οφθαλμίατρο.
χαχαχαχαχα

Ήταν μια κινούμενη μάζα από σαλιγκάρια που σουλατσάριζε. Σκέψου από τώρα τι θα τα κάνεις και σε ποιόν θα τα δώσεις.
+1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΟΣ! Γέννησε η μελανοταινία! Τώρα τι κάνω; aquaman Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 21 03-10-09 19:48
Τι είδος είναι τούτο? PascM Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 03-03-08 11:31
Τώρα τι κάνω;;;; MiziGr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 16-10-07 15:21
Γεννητούρια πριν 30 λεπτά! Τι κάνω τώρα? xatzargyros Αναπαραγωγή 4 05-03-05 22:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02812 seconds with 13 queries