Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-12-10, 18:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα πρασινα μαμισια μπαστουνια που εχει το eheim απο την μανα του ειναι αρκετα. Ολος ο κοσμος αυτα χρησιμοποιει δεκαετιες τωρα.
Και ειναι και πολυ καλυτερης ποιοτητας απο τις κινεζικες ψευτοπλαστικουρες.
Ακομα και τα πρασινα λαστιχα εχουν διαφορα ποιοτητας (τα Eheim δεν τσακιζουν ευκολα), οπως και οι βεντουζες καμια σχεση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-12-10, 19:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Χε χε, γι' αυτό έβαλα τις φωτό, καιρό είχαμε να το πιάσουμε αυτό το αγαπημένο μας θέμα Σπύρο,
δεν απαντώ ακόμη, περιμένω και τον Μιχάλη για να απαντήσω και στους 2.

Θα ρωτήσω μόνο τον Αχιλλέα, πώς σου φαίνεται εσένα, δεν σου μοιάζει σα να συμπεριλαμβάνει το sun sun και τα 2
installation sets που η eheim πουλάει χωριστά, σχεδόν στην τιμή του sun sun (γιατί άραγε, αφού δεν χρειάζονται)???
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-12-10, 19:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Χε χε, γι' αυτό έβαλα τις φωτό, καιρό είχαμε να το πιάσουμε αυτό το αγαπημένο μας θέμα Σπύρο,
δεν απαντώ ακόμη, περιμένω και τον Μιχάλη για να απαντήσω και στους 2.
Θα ρωτήσω μόνο τον Αχιλλέα, πώς σου φαίνεται εσένα, δεν σου μοιάζει σα να συμπεριλαμβάνει το sun sun και τα 2 installation sets που η eheim πουλάει χωριστά, σχεδόν στην τιμή του sun sun (γιατί άραγε, αφού δεν χρειάζονται)???
Θα απαντησω εγω που τα εχω δει τα φιλτρα και τα εχω πιασει στα χερια μου, γιατι στις φωτο ολα ειναι τελεια.
Η τιμες ειναι "οτι πληρωνει παιρνει" συν κατι παραπανω για το γερμανικο λογω μαρκας, προοδου, αξιοπιστιας και χρονων ερευνας στη τεχνολογια φιλτρων. (και για να συνεχισουν να την κανουν)
Τα εξτρα Installation set ειναι για οσους θελουν το κατι παραπανω ακομα απο πολυτελεια και εχουν να το πληρωσουν.
Τα κινεζικα εχουν καλα μπαστουνια να μου δωσουν την επιλογη να τα αγορασω ? ή πρεπει να παρω υποχρεωτικα αυτα και να μου μεινουν στο χερι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-12-10, 20:02
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εξτρα Installation set ειναι για οσους θελουν το κατι παραπανω ακομα απο πολυτελεια και εχουν να το πληρωσουν.
Ε όχι και πολυτέλεια βρε Σπύρο, χρηστικότατα και πολύ ευέλικτα είναι. Και ο μόνος λόγος που δεν τα βάζει εξαρχής η eheim, είναι για να μην ανεβάσει κι άλλο την τιμή.
Τα κινεζικα εχουν καλα μπαστουνια να μου δωσουν την επιλογη να τα αγορασω ? ή πρεπει να παρω υποχρεωτικα αυτα και να μου μεινουν στο χερι?
Οχι δεν έχει καλύτερα, σου δίνει εξαρχής τα καλύτερα μπαστούνια της στην τιμή του φίλτρου, καθιστώντας το υπερπλήρες και πολύ πιο τίμιο, με 41 ευρώ.
Και μια ερώτηση: Ξέρει κανείς τι εξυπηρετούν αυτά τα βιδωτά καπάκια στα installation sets της eheim που δεν υπάρχουν στα στάνταρ μπαστούνια της??


Είναι για να γεμίζεις νερό (με τη βοήθεια ενός... χωνιού) τους σωλήνες και να κάνεις το priming, πράγμα που στο Κινεζάκι γίνεται με την πίεση ενός μπουτόν.
Στα στάνταρ πράσινα μπαστούνια, ούτε αυτή την ...ευκολία σου παρέχει η eheim, αλλά σύμφωνα με τον Σπύρο κι αυτό είναι πολυτέλεια, αρκεί να ...ρουφάς γερά.
-------------------------
Μήπως ξέρει κανείς τι εξυπηρετούν αυτοί οι σφιγκτήρες στα installation sets της eheim που δεν υπάρχουν στα στάνταρ μπαστούνια της??

¶λλη μια "πολυτέλεια", που στα μπαστούνια του Κινέζου είναι στάνταρ και δεν αφήνει τους σωλήνες να ξεφύγουν και να γεμίσει νερά το σαλόνι.
-----------------------

Μήπως παρατηρήσατε και το ότι τα μπαστούνια είναι αρθρωτά (3 κομμάτια) στα installation sets της eheim που δεν υπάρχουν στα στάνταρ μπαστούνια της???
Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να επιλέξουμε το κατάλληλο μήκος, χωρίς να κόβουμε κι αν αργότερα αλλάξουμε ενυδρείο να μας πέφτουν κοντά ή λειψά.
Έτσι είναι και στο Κινεζάκι εξ αρχής, χωρίς να χρεώνεται 35 ευρώ κι αυτή η "πολυτέλεια".
-----------------------

Όσο για τις βεντούζες, η sun sun παρέχει στην συσκευασία, 2 σετ βεντουζών, μικρές και μεγάλες, για να επιλέξουμε ανάλογα με τα γούστα και τις ανάγκες μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bokostas : 30-12-10 στις 20:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-12-10, 20:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα πες οτι εχει να πεις για τα κινεζικα και μην ασχολεισαι με τα πανακριβα παλιοeheim.

Για να μη τον κουραζουμε τον φιλο, τα classic εχουν τα παντα εκτος απο υλικα.
Και ειναι και ακριβα.
Ειμαστε και μακρυα

Οτι και να σου λενε οτι θελει παραπανω ειναι λαθος.
Ανοιξε ενα θεμα και ρωτα ποσοι χρειαστηκε να αγορασουν το extra installation set και θα καταλαβεις τι λεω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-12-10, 20:24
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Και συνεχίζω...

Ξέρεις τι είναι αυτό???


Είναι το surface skimmer που ή eheim κατά την προσφιλή τακτική της πουλάει χωριστά (μπορείς να φανταστείς την τιμή - 27 ευρώ) και
θα αναγκαστείς, αν το χρειαστείς, να το χρυσοπληρώσεις και να βάλεις μια 3η πράσινη γκουμούτσα μέσα στο ενυδρείο σου.
http://www.aquaristic.net/en/Filteri...ctor-3535.html
Το Κινεζάκι φυσικά το έχει ενσωματωμένο στο μπαστούνι εξόδου του νερού, πολύ διακριτικά και σε σικ μαύρο χρωματάκι.

Μπορείς να καταλάβεις λοιπόν για τι διαφορά τιμής μιλάμε, αφού με 41 ευρώ δεν παίρνεις ούτε τα εξτρά εξαρτήματα της eheim,
τα οποία ο Κινέζος στα βάζει μέσα στη συσκευασία, στάνταρ από την αρχή και το φίλτρο σου βγαίνει ουσιαστικά δωρεάν.

-------------------
Αυτό ξέρεις τι είναι???


Επίσης εξτρά $$$ καλαθάκι που πουλάει η eheim για το 2213, γιατί από τη μάνα του δεν έχει τίποτις και θα ρίξεις τα υλικά χύμα και τσουβαλάτα.
Φυσικά ο Κινέζος έχει 3 κομψά καλαθάκια, για να ταχτοποιήσεις σωστά τα διαφορετικά υλικά και να τα βγάζεις εύκολα για καθάρισμα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-12-10, 20:38
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Φοβερο μειονεκτημα οπως βλεπω τα μπαστουνια του κινεζου είναι οι πολλές ορθες γωνίες, που μειώνουν την ροή του νερού πολύ, που ήδη δεν είναι τρομερή.

Αμα παρω κινεζο καποια στιγμή, θα κοιτάξω για μπαστουνια eheim ή fluval που ακόμα καλύτερα είναι μαυρα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-12-10, 20:42
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα ρωτήσω μόνο τον Αχιλλέα, πώς σου φαίνεται εσένα, δεν σου μοιάζει σα να συμπεριλαμβάνει το sun sun και τα 2
installation sets που η eheim πουλάει χωριστά, σχεδόν στην τιμή του sun sun (γιατί άραγε, αφού δεν χρειάζονται)???
οντως το κινεζακι ειναι ''πληρες'' ...
κωστα ευχαριστω για τον κοπο σου...
οντως ναι ασχετα με τις πλαστικουρες που λεει εμενα δεν με απασχολει και ιδιαιτερα.. ''ενας κουβας ειναι που παει το νερο πανω κατω..με λαστιχακια..τωρα αν η γερμανικη εταιρια πουλαει τα λαστιχακια 10 ευρω.. και τα κινεζικα 1 δεν φταιει κανεις..δικαιωμα εχει ο καθενας να παρει οτι θελει...


εγω θα ρωτησω κατι αλλο τοτε γιατι η eheim τα πουλαει 35 ευρω αφου δεν χρειαζονται? μηπως τα αλλα δεν καλυπτουν απολυτα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κινεζικα εχουν καλα μπαστουνια να μου δωσουν την επιλογη να τα αγορασω ? ή πρεπει να παρω υποχρεωτικα αυτα και να μου μεινουν στο χερι?
μηπως εισαι λιγο υπερβολικος? να σου μεινουν στο χερι γιατι? επειδη ειναι κινεζικα? τι παραπανω εχουν τα γερμανικα δηλαδη? το ονομα..!!!
τοτε γιατι δεν τα βαζουν μαζι και σε ''υποχρεωνουν'' η μαλλον σε βαζουν στο τριπακι να τα παρεις?
αρα δινουν το σετ οχι ολοκληρωμενο για να παρεις και αλλα και αλλα και να κονομανε..
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 30-12-10 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-12-10, 20:45
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Γιατι οι πολλές πλαστικες γωνίες σταζουν. Στα εσωτερικά φιλτρα δεν πειράζει γιατι σταζουν μεσα στο ενυδρείο αλλα στα εξωτερικά....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-12-10, 20:49
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και συνεχίζω...

Ξέρεις τι είναι αυτό???


Είναι το surface skimmer που ή eheim κατά την προσφιλή τακτική της πουλάει χωριστά (μπορείς να φανταστείς την τιμή) και
θα αναγκαστείς, αν το χρειαστείς, να το χρυσοπληρώσεις και να βάλεις μια 3η πράσινη γκουμούτσα μέσα στο ενυδρείο σου.
Το Κινεζάκι φυσικά το έχει ενσωματωμένο στο μπαστούνι εξόδου του νερού, πολύ διακριτικά και σε σικ μαύρο χρωματάκι.

Μπορείς να καταλάβεις λοιπόν για τι διαφορά τιμής μιλάμε, αφού με 41 ευρώ δεν παίρνεις ούτε τα εξτρά εξαρτήματα της eheim,
τα οποία ο Κινέζος στα βάζει μέσα στη συσκευασία, στάνταρ από την αρχή και το φίλτρο σου βγαίνει ουσιαστικά δωρεάν.

-------------------
Αυτό ξέρεις τι είναι???


Επίσης εξτρά $$$ καλαθάκι που πουλάει η eheim για το 2213, γιατί από τη μάνα του δεν έχει τίποτις και θα ρίξεις τα υλικά χύμα και τσουβαλάτα.
Φυσικά ο Κινέζος έχει 3 κομψά καλαθάκια, για να ταχτοποιήσεις σωστά τα διαφορετικά υλικά και να τα βγάζεις εύκολα για καθάρισμα κλπ.

Κωστα σταματα..!!! με επεισες...
οντως η eheim σε βαζει να πληρωνεις τζαμπα για κατι που ο κινεζος το δινει τζαμπε...!!!


αρα χρειαζονται και τα χρυσοπουλανε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι οι πολλές πλαστικες γωνίες σταζουν. Στα εσωτερικά φιλτρα δεν πειράζει γιατι σταζουν μεσα στο ενυδρείο αλλα στα εξωτερικά....
εγω βλεπω τις ιδιες γωνιες να εχουν και τα δυο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερο μειονεκτημα οπως βλεπω τα μπαστουνια του κινεζου είναι οι πολλές ορθες γωνίες, που μειώνουν την ροή του νερού πολύ, που ήδη δεν είναι τρομερή.

Αμα παρω κινεζο καποια στιγμή, θα κοιτάξω για μπαστουνια eheim ή fluval που ακόμα καλύτερα είναι μαυρα.


θα ταιριαζουν του φλουβαλ αραγε?
αλλα γιατι να το κανεις....
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 30-12-10 στις 20:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-12-10, 21:03
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερο μειονεκτημα οπως βλεπω τα μπαστουνια του κινεζου είναι οι πολλές ορθες γωνίες, που μειώνουν την ροή του νερού πολύ, που ήδη δεν είναι τρομερή.

Αμα παρω κινεζο καποια στιγμή, θα κοιτάξω για μπαστουνια eheim ή fluval που ακόμα καλύτερα είναι μαυρα.
Για μέτρα βρε Γιώργο ορθές γωνίες στα installation sets της eheim, λίγες έχουν?
Η ροή δεν μειώνεται καθόλου από τις ορθές γωνίες, μειώνεται όταν στενεύει η διατομή.

Καλά είσαι εντελώς ??? Θ' αγοράσεις μπαστούνια μαύρα με κόστος άλλο 1 φίλτρο, όταν κι ο Κινέζος μαύρα σου δίνει και τσαμπέ???
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-12-10, 21:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω βλεπω τις ιδιες γωνιες να εχουν και τα δυο... Τα installation set...

θα ταιριαζουν του φλουβαλ αραγε?
αλλα γιατι να το κανεις....
Αμα είναι η ίδια διαμετρος λάστιχου φυσικα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μέτρα βρε Γιώργο ορθές γωνίες στα installation sets της eheim, λίγες έχουν?
Η ροή δεν μειώνεται καθόλου από τις ορθές γωνίες, μειώνεται όταν στενεύει η διατομή. Οταν μειώνεται η διατομή αυξάνει η ταχύτητα του νερου. Νομος Bernoulli Σημερα εγκατεστησα την ΑΟ μου στα Γιαννενα και επειδη ενας συνδεσμος δεν ήταν καλα σφιγμένος, έφυγε το λαστιχάκι και με πυροβόλησε! Εφτασε 2,5 μέτρα ύψος και 3 μέτρα ποιο εκεί. Αμα με έβλεπε κανένας να σφουγγαρίζω το ταβάνι θα καλουσε να με κλείσουν μεσα.
Καλά είσαι εντελώς ??? Θ' αγοράσεις μπαστούνια μαύρα με κόστος άλλο 1 φίλτρο, όταν κι ο Κινέζος μαύρα σου δίνει και τσαμπέ???
Ποιος μίλησε για installation set και με φαγατε βρε;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-12-10, 21:11
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά είσαι εντελώς ??? Θ' αγοράσεις μπαστούνια μαύρα με κόστος άλλο 1 φίλτρο, όταν κι ο Κινέζος μαύρα σου δίνει και τσαμπέ???
εγω παντως δεν θα το κανα...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-12-10, 21:22
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ξέρεις τι είναι???


Επίσης εξτρά $$$ καλαθάκι που πουλάει η eheim για το 2213, γιατί από τη μάνα του δεν έχει τίποτις και θα ρίξεις τα υλικά χύμα και τσουβαλάτα.
Φυσικά ο Κινέζος έχει 3 κομψά καλαθάκια, για να ταχτοποιήσεις σωστά τα διαφορετικά υλικά και να τα βγάζεις εύκολα για καθάρισμα κλπ.

Πλεον έρχεται σαν βασικό το καλαθάκι. Εγώ το δίνω σε οποιον θελει ανταλλαγή με 2 σχαρίτσες.... 7000000000 φορες προτιμότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-12-10, 21:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλεον έρχεται σαν βασικό το καλαθάκι. ....
Σοβαρά??? Επιτέλους, άρχισαν να καταλαβαίνουν το συμφέρον τους και ...ν' αντιγράφουν τους Κινέζους.
Βέβαια δεν έβαλαν 3 ή έστω 2 καλαθάκια (σιγά μη ξοδευτούν) για να ξεχωρίζεις τα υλικά, γι' αυτό δεν σου φαίνεται χρήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-12-10, 21:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κοιτα, εσυ πόσες φορες το έχεις ανοίξει το σαν-σαν; Εγώ είμαι στον 5ο μήνα και δεν το έχω ανοίξει καθόλου. Προτιμώ μισο λίτρο παραπάνω βιολογικό, παρα ευκολία οταν θα το ανοίγω μια φορά το 6μηνο, για να βγαλω το χαλικάκι που έχει ρουφήξει κατα καιρούς. Μια χαρά είναι και το δυχτάκι υλικών για αυτή την μία φορα!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-12-10, 21:55
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

David Bowie - China Girl

http://www.youtube.com/watch?v=E_8IXx4tsus
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-12-10, 21:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, εσυ πόσες φορες το έχεις ανοίξει το σαν-σαν; Εγώ είμαι στον 5ο μήνα και δεν το έχω ανοίξει καθόλου. Προτιμό μισο λίτρο παραπάνω βιολογικό, παρα ευκολία οταν θα το ανοίγω μια φορά το 6μηνο, για να βγαλω το χαλικάκι που έχει ρουφήξει κατα καιρούς. Μια χαρά είναι και το δυχτάκι υλικών για αυτή την μία φορα!
Το οποίο επίσης το πλήρωσες ξεχωριστά, να τα λέμε όλα: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2012

Κι αυτό είναι Κινέζικο, το Γερμανικό: http://www.aquaristic.net/en/Filteri...ilter-bag.html έχει 8 ευρώ το μικρότερο + μεταφορικά.

Κι εγώ δεν το έχω ανοίξει ακόμη Γιώργο το φίλτρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
...Προτιμώ μισο λίτρο παραπάνω βιολογικό, ...
Και καλά κάνεις, αφού ο κάδος του 2213 (και χωρίς την καλαθούνα), δεν παίρνει ούτε τα μισά υλικά από τον κάδο του Κινέζου (με τα 3 καλαθάκια)
κι αυτό είναι πολύ σοβαρό και κρίσιμο για την καλύτερη φίλτρανση του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-12-10, 22:11
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

1,30 απο τον αζόρες που χωράει γυρω στα 2 λίτρα σιποραξ!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-12-10, 22:37
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μου δείξεις κάποιο παράδειγμα κυκλοφορητή που θα μου έκανε?
Όπως σου είπα πρόκειται για 160 λίτρα. Αν παίζει ρόλο, το ύψος θα είναι στους 50 πόντους

Φιλε μου εδω το θεμα ειναι για φιλτρο αν ενδιαφερεσαι για τον κυκλοφορητη ανοιξε ενα καινουργιο θεμα και μην μπερδευεις εδω με τις απαντησεις..
γιατι καποιος μπορει να ψαχνεται και9 να μην καταλαβει τιποτα με τις ερωτησεις τις ''ξεκαρφωτες''

ειναι απλο πατα το κουμπι ''νεο θεμα''
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-12-10, 22:42
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Οκ, με συγχωρείς που έπιασα χώρο στο θέμα σου. Σβήνω τα μηνύματα μου
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-12-10, 22:45
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, με συγχωρείς που έπιασα χώρο στο θέμα σου. Σβήνω τα μηνύματα μου
δεν το ειπα με κακια.. απλα το θεμα ειναι ξεκαθαρο..
για εξωτερικα φιλτρα..

αν οντως εχεις προβλημα ανοιξε ενα νεο και γραψε αυτον τον τιτλο.. εδω μεσα ειναι ποιο δυσκολο να σε βοηθησει καποιος μιας και δεν θα ξερει οτι υπαρχει ...

καταλαβες τι εννοω? να σαι καλα...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-12-10, 23:50
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

tsoum-tsoum μπορεις σε παρακαλω να μην ξαναγραψεις?? Εχει γεμισει το φορουμ με συγκριτικα τεστ φιλτρων τα οποια αφορουν τα ιδια φιλτρα. Ολα καλα ειναι αναλογα με την δουλεια που τα θελει ο καθενας!
Tsoum αν δεν ξαναγραψεις για 10 μηνες το fluval 305 θα στο κανω δωρο!!!
Ασχολεισαι μονο 2-3 μηνες και γραφεις συνεχεια.....κατσε διαβασε βρε μικρο αγορι γιατι ο Χαραμαδας σε περιμενει στην γωνια!!
Bokosta οταν ''υπερασπιζεσαι'' (καλα κανεις) τα κινεζικα, στα συγκριτικα τεστ να βαλεις και τα Elite και τα ολα τα Tetra, Sera που ειναι κινεζικα! Ειναι το πιο σωστο νομιζω!!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-12-10, 00:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin Εμφάνιση μηνυμάτων
Bokosta οταν ''υπερασπιζεσαι'' (καλα κανεις) τα κινεζικα, στα συγκριτικα τεστ να βαλεις και τα Elite και τα ολα τα Tetra, Sera που ειναι κινεζικα! Ειναι το πιο σωστο νομιζω!!
Αν θέλεις τέτοια αναλυτική παρουσίαση με φωτό και συγκριτικά όλων αυτών, να μου κόψεις προμήθεια 3% επί των πωλήσεών τους βρε μάγκα.
Και δεν είναι ανάγκη να ξηλωθείς ζεστό χρήμα, παίρνω και σε είδος, κανένα φίλτρο (κατά προτίμηση eheim, μη μπλέξουμε με τα Κινέζικα).
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-12-10, 01:48
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin Εμφάνιση μηνυμάτων
tsoum-tsoum μπορεις σε παρακαλω να μην ξαναγραψεις?? Εχει γεμισει το φορουμ με συγκριτικα τεστ φιλτρων τα οποια αφορουν τα ιδια φιλτρα. Ολα καλα ειναι αναλογα με την δουλεια που τα θελει ο καθενας!
Tsoum αν δεν ξαναγραψεις για 10 μηνες το fluval 305 θα στο κανω δωρο!!! Πω Πω.... με βάζεις σε πειρασμο! Να πουμε για 8 μέρες καλύτερα; Μετα τις 8 μέρες θα δεχτώ και 50%
Ασχολεισαι μονο 2-3 μηνες και γραφεις συνεχεια.....κατσε διαβασε βρε μικρο αγορι γιατι ο Χαραμαδας σε περιμενει στην γωνια!!
2-3 μήνες σε αυτό το φορουμ. Συνολικα, εναμιση χρόνο! Αμα εσύ βαριέσαι να γράφεις εσυ εγώ τι φταίω;!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 02-01-11, 00:44
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Αυτο που δεν εχω καταλαβει..

αυτο το φιλτρο ας πουμε.. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2264

λεει εως 100 λιτρα ενυδρειο.. γιατι καποιος δεν μπορει να το βαλει ας πουμε σε 150 λιτρα?

αφου η διαφορα του σε μεγεθος ειναι μολις 7 εκατοστα απο το 205 ( σε υψος) μονο και μονο για την ροη?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 02-01-11, 02:20
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ποιος είπε οτι δεν μπορείς; Μπορείς, απλα δεν καλύπτει την προβλεπόμενη ιχθυοφορτιση για 150 λίτρα. Καπως έτσι.

Επίσης παίζει ρόλο κ η ροή για το 5-6 φορες τα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 02-01-11, 02:23
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος είπε οτι δεν μπορείς; Μπορείς, απλα δεν καλύπτει την προβλεπόμενη ιχθυοφορτιση για 150 λίτρα. Καπως έτσι.

Επίσης παίζει ρόλο κ η ροή για το 5-6 φορες τα λίτρα.


γιωργο ρωταω απο περιεργεια.. δεν προκειται να βαλω 10 χρυσοψαρα...
απλα θα λερωνει ποιο γρηγορα?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-01-11, 23:14
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Οκ.. κατεληξα τελικα στο fluval 205... θα το παραγγειλω αυριο απο τον γιωργο redrubin...
ελπιζω να βγει καλο...

και να μην με δυσκολεψει γιατι θα ειναι το πρωτο μου εξωτερικο φιλτρο...

οποιος θελει να μου πει κατι ας το κανει τωρα.. γιατι μετα θα ειναι αργα.. thanks...!!!
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-01-11, 23:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που δεν εχω καταλαβει..
αυτο το φιλτρο ας πουμε.. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2264
λεει εως 100 λιτρα ενυδρειο.. γιατι καποιος δεν μπορει να το βαλει ας πουμε σε 150 λιτρα?
Γιατι δεν φτανει ουτε για 100
Προσεχε τη λεξη "μεχρι" στις προδιαγραφες των φιλτρων και σκεψου τι μπορει να εννοει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια για επιλογη διαχυτη co2 skamanakos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 28-11-10 10:09
Βοηθεια για επιλογη moss oko Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 03-05-10 04:00
Βοηθεια για επιλογη ψαροσυνθεσης Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 17 10-01-10 23:31
ειμαι ακομη μπερδεμενος στην επιλογη φωτιστικου panoscorfu Φωτισμός 5 26-11-09 18:30
την βοηθεια σας στην επιλογη ενυδρειου panoscorfu Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 21-04-08 21:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09698 seconds with 13 queries