Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-11-10, 22:52
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
μην λες τπτ
Ποια φιλτρα??
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-11-10, 11:49
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Μιας και αναφερθηκε παλι να ξαναπω αλλη μια φορα τα ιδια

Εχω το 1400αρι μαζι με την uv λαμπα εδω και εναμιση χρονο , Μαλιστα πηρε και φιλος το ιδιο και 6 μηνες που το εχει δεν ειχε κανενα προβλημα .
Εγω το δικο μου το εχω ανοιξει μια φορα απο τοτε για να προσθεσω καποια υλικα και να αλλαξω τα σφουγκαρια , αν και δεν ειχε κανενα προβλημα ροης .
Απο εκει και περα θορυβο δεν κανει καθολου , πρεπει να κολησεις το αυτι σου επανω του για να ακουσεις κατι .
Και βεβαιος στα λευτα αυτα παιρνεις 2-3 να εχεις backup .
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-11-10, 20:58
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

κατευθασε σημερα το πρωι το φιλτρο μου απο το petcumulus που το ειχα παραγγειλει!! (εντος 2 εργασημων). Λοιπον, ωραιο μ φαινεται, τα πλαστικα φαινονται αρκετα στηβαρα κ γερα, κ ασφαλιζει αεροστεγως απολυτα οπως φαινεται κ στο βιντεο. δεν το εβαλα ακομα να δουλεψει. για παρασκευη το βλεπω! εχει 4 θηκες για μακαρονια, ανθρακα, (κατι σαν πολυεστερα(που περιεχεται και στις 4 θηκες) και για "bio ball" ετσι λεει το χαρτακι...! ξερει κανεις πως βαζουμε τα υλικα? (σειρα κ ποσοτητες!)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-11-10, 21:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ειναι τοσο απλο που σε 30λεπτα αν το πιασεις τωρα θα μας λες ποσο ωραια λειτουργει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-11-10, 21:17
papanikos Ο χρήστης papanikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι τοσο απλο που σε 30λεπτα αν το πιασεις τωρα θα μας λες ποσο ωραια λειτουργει
βασικα εκανα τη συνδεσμολογια τωρα! αλλα επειδη δεν ηρθε το ενυδρειο ακομα το ξανα ελυσα....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-11-10, 21:19
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papanikos Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα εκανα τη συνδεσμολογια τωρα! αλλα επειδη δεν ηρθε το ενυδρειο ακομα το ξανα ελυσα....
Τι υλικα εχει μεσα?το 1000αρι πηρες?ποσα λιτρα το ενυδρειο σου?
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-11-10, 01:34
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Έχει μόνο λεπτά σφουγγάρια, από 1 σε κάθε καλαθάκι, που πιάνει περίπου το 1/3 του χώρου του καλαθιού.

Πώς θα έβαζα εγώ τα υλικά:
Κάτω καλάθι: 1 ή 2 από τα σφουγγάρια και σε όσο χώρο μείνει από κάτω τους, μηχανικό μακαρόνι σαν αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1284
2 μεσαία καλάθια: Γεμάτα με κάποιο βιολογικό υλικό, από τα παρακάτω, ή συνδυασμό τους, ανάλογα με τα οικονομικά σου (εγώ προτείνω τα 2 πρώτα):
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2058
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=678
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1283
Πάνω καλάθι: ¶λλο 1 ή 2 από τα σφουγγάρια και σε όσο χώρο μείνει από κάτω τους, αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1288 μέσα σε διχτάκι
για 2-3 εβδομάδες και μετα το αφαιρείς, το πετάς και συμπληρώνεις με βιολογικό υλικό, σαν αυτά που σου πρότεινα για τα μεσαία καλάθια.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-11-10, 02:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα εβαζα κλασσικα
1ο καλαθι (κατω) ehfimech και απο πανω μια φετα χοντροτρυπο σφουγγαρι
2ο καλαθι βιολογικο υλικο
3ο καλαθι βιολογικο υλικο
4ο καλαθι βιολογικο υλικο και μια ψιλη/αραιη στρωση filterwool

αν εβαζα siporax για βιολογικο
1ο καλαθι (κατω) μια φετα χοντροτρυπο σφουγγαρι και απο πανω σιποραξ
2ο καλαθι σιποραξ
3ο καλαθι σιποραξ
4ο καλαθι σιποραξ και απο πανω μια ψιλη/αραιη στρωση filterwool
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-11-10, 08:47
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...ετσι λοιπον μ'αυτα και μ'αυτα οπως καταλαβες με τα βιολογικα που θα βαλεις(και σιγουρα θα το κανεις καποια στιγμη...) εφτασες την τιμη ενος eheim....
Δε θελω να σου την "σπασω", απλα καλα ειναι να ακουμε πολλες γνωμες αλλα και να φιλτραρουμε....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-11-10, 08:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...ετσι και ετσι οπως καταλαβες με τα βιολογικα που θα βαλεις(και σιγουρα θα το κανεις καποια στιγμη...) εφτασες την τιμη ενος eheim....
Δε θελω να σου την "σπασω", απλα καλα ειναι να ακουμε πολλες γνωμες αλλα και να φιλτραρουμε....
Τα classic (2217 στην περιπτωση του) δεν εχουν υλικα, θα τα αγοραζε και σε αυτη την περιπτωση.
Να παρει σειρα pro II (2028 στην περιπτωση του) που εχουν τα υλικα στην τιμη δεν θα βρει ευκολα.
Θα παει στα proIII που δεν τα κοβω το ιδιο καλα και αξιοπιστα, εκτος του μεγαλου και των electronic που ειναι πανακριβα.
Τα ecco pro ή τα pro I δεν βγαινουν σε τοσο μεγαλα μεγεθη και κυκλοφορια.
Τα wet dry δεν τα αναφερω.

Με χυμα σιποραξ (5 ευρω το λιτρο) δεν θα φτασει την τιμη τους.
Τα σφουγγαρια τα εχει.
Το filterwool εχει 3-4 ευρω η σακουλα, θα του κρατησει καναδυο χρονια.
Οπως και να εχει παλι πιο οικονομικα του ερχεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-11-10, 09:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Τα ecco pro ή τα pro I δεν βγαινουν σε τοσο μεγαλα μεγεθη και κυκλοφορια.

Με χυμα σιποραξ (5 ευρω το λιτρο) δεν θα φτασει την τιμη τους.
Τα σφουγγαρια τα εχει.
Το filterwool εχει 3-4 ευρω η σακουλα, θα του κρατησει καναδυο χρονια.
Οπως και να εχει παλι πιο οικονομικα του ερχεται.
...λοιπον το πηρε 50 με τα μεταφορικα,θα χρειαστει αλλα 4 λιτρα σιποραξ (περιπου 25 με τα μεταφορικα) αρα εφτασε τα 75 ευρω και εχει ενα κινεζικο φιλτρο με το μικροτερο σε βιολογια/μ2 βιολογικο υιλκο της αγορας.....
Αν παει στα αλλα βιολογικα πλησιαζει ακομη πιο πολυ μεχρι και που τα ξεπερναει
Υ.γ Η προταση μου αφορουσε το ecco pro 2036.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-11-10, 09:37
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εβαζα κλασσικα
1ο καλαθι (κατω) ehfimech και απο πανω μια φετα χοντροτρυπο σφουγγαρι
2ο καλαθι βιολογικο υλικο
3ο καλαθι βιολογικο υλικο
4ο καλαθι βιολογικο υλικο και μια ψιλη/αραιη στρωση filterwool

αν εβαζα siporax για βιολογικο
1ο καλαθι (κατω) μια φετα χοντροτρυπο σφουγγαρι και απο πανω σιποραξ
2ο καλαθι σιποραξ
3ο καλαθι σιποραξ
4ο καλαθι σιποραξ και απο πανω μια ψιλη/αραιη στρωση filterwool
καλημέρα σας.
θα ήθελα να ρωτήσω delta66 με ποιο σκεπτικό διαφοροποιείς τα υλικά που θα μπουν στο πρώτο καλάθι με την χρήση σιποράξ για βιολογικό υλικό. Με ενδιαφέρει και εμένα η διάταξη των υλικών και θα ήθελα να ακούσω το σκεπτικό σου. Δηλαδή το χοντρότρυπο σφουγγάρι αρκεί για την κατακράτηση των χοντρών σωματιδιών και για ενα καλό μηχανισκό καθαρισμό? Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα με την ερώτηση και να κατάλαβες την απορία μου.


σε ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-11-10, 09:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...λοιπον το πηρε 50 με τα μεταφορικα,θα χρειαστει αλλα 4 λιτρα σιποραξ (περιπου 25 με τα μεταφορικα) αρα εφτασε τα 75 ευρω και εχει ενα κινεζικο φιλτρο με το μικροτερο σε βιολογια/μ2 βιολογικο υιλκο της αγορας.....
Αν παει στα αλλα βιολογικα πλησιαζει ακομη πιο πολυ μεχρι και που τα ξεπερναει
Υ.γ Η προταση μου αφορουσε το ecco pro 2036.
Το Siporax εννοεις "το μικροτερο σε βιολογια/μ2 βιολογικο υιλκο της αγορας"?

Το ecco pro 2036 με χωρητικοτητα 2,8 υλικα + 0,3 (prefilter) και ονομαστικη ροη αντλιας 750 λιτρα/ωρα (καμια 500αρα πραγματικη) θα καλυψει ενυδρειο 240 λιτρων ? (με αφρικανες υποθετω)
Το λεει και στο πρωτο ποστ οτι απεκλεισε το sera γιαυτο το λογο.
Μαλλον θελει δυο 2036
Σελ 180 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...6_ecco_pro.pdf

Ειχα ενα 2026 και δεν εφτανε στο ριο180 απο θεμα ροης (μετα τον πρωτο μηνα που σταθεροποιουταν η ροη του) και ειχε ονομαστικη 950 λ/ω
σελιδα 180 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl..._2028_2128.pdf
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vrillgr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα σας.
θα ήθελα να ρωτήσω delta66 με ποιο σκεπτικό διαφοροποιείς τα υλικά που θα μπουν στο πρώτο καλάθι με την χρήση σιποράξ για βιολογικό υλικό. Με ενδιαφέρει και εμένα η διάταξη των υλικών και θα ήθελα να ακούσω το σκεπτικό σου. Δηλαδή το χοντρότρυπο σφουγγάρι αρκεί για την κατακράτηση των χοντρών σωματιδιών και για ενα καλό μηχανισκό καθαρισμό? Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα με την ερώτηση και να κατάλαβες την απορία μου.


σε ευχαριστώ
Ναι καταλαβα την απορια σου.

Το μηχανικο μακαρονι ehfimech που θα βαζαμε σε αλλη περιπτωση με αλλα υλικα, εκτος απο την μερικη κατακρατηση και διασπαση των πρωτων χοντρων σκουπιδιων εχει ως κυρια εργασια το "σπασιμο" (καταμερισμο) του νεοεισερχομενου νερου σε ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη δημιουργηθει ενα καναλι στη μεση των υλικων (channeling) με αποτελεσμα να μην περναει το νερο απο τα υλικα που βρισκονται στις πλευρες του φιλτρου.

Με το siporax εχουμε τη διασπαση αυτη χωρις βοηθεια.
Στον πατο του καδου που θα πρωτομπει το νερο και θα συναντησει στην ανοδο ως πρωτο υλικο το σφουγγαρι, δεν θα υπαρχει προβλημα channeling λογω της πιεσης του νεοεισερχομενου νερου που θα απλωθει μονο του σε ολο σχεδον το πλατος του πατου του καδου.

Αν θελεις πιο ισχυρο μηχανικο βαλε διπλο σφουγγαρι κατω (κανει καλυτερο μηχανικο καθαρισμο απο το μηχανικο μακαρονι κατα την αποψη μου), αλλα παντα χοντροτρυπο.
Υπαρχει φυσικα παντα το ενδεχομενο να βουλωνει πιο γρηγορα αν το στουμπωσουμε με πολλα σφουγγαρια στην αρχη της ροης και ιδιως μη χοντροτρυπα.
Θα εχουμε μεν πιο καθαρο νερο να ερχεται στα υλικα* αλλα μαλλον και πιο συχνη συντηρηση.
Υπαρχει κει το ενδεχoμενο channeling στο δευτερο σφουγγαρι. Αναλογα και τα παχη των υλικων.

* που ειναι ζητουμενο να ειναι καθαρο απο σκουπιδια το νερο που παει στα βιολογικα, για να μη βουλωνουν οι ποροι του και δεν μπορει να φιλοξενησει περισσοτερη βιολογια
-------------------------
Περιμενω την επομενη ερωτηση που πιστευω πως πρεπει να σου εχει δημιουργηθει
(αλλιως θα την κανω εγω)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-11-10 στις 09:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-11-10, 10:20
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Siporax εννοεις "το μικροτερο σε βιολογια/μ2 βιολογικο υιλκο της αγορας"?

Το ecco pro 2036 με χωρητικοτητα 2,8 υλικα + 0,3 (prefilter) και ονομαστικη ροη αντλιας 750 λιτρα/ωρα (καμια 500αρα πραγματικη) θα καλυψει ενυδρειο 240 λιτρων?
Μαλλον θελει δυο τετοια
Σελ 180 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...6_ecco_pro.pdf

Ειχα ενα 2026 με 4.9 λιτρα χωρητικοτητα και δεν εφτανε στο ριο180 (απο θεμα ροης) και ειχε ονομαστικη 950 λ/ω
σελιδα 180 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl..._2028_2128.pdf
-------------------------

Ναι καταλαβα την απορια σου.

Το μηχανικο μακαρονι ehfimech που θα βαζαμε σε αλλη περιπτωση με αλλα υλικα, εκτος απο την μερικη κατακρατηση και διασπαση των πρωτων χοντρων σκουπιδιων εχει ως κυρια εργασια το "σπασιμο" (καταμερισμο) του νεοεισερχομενου νερου σε ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη δημιουργηθει ενα καναλι στη μεση των υλικων (channeling) με αποτελεσμα να μην περναει το νερο απο τα υλικα που βρισκονται στις πλευρες του φιλτρου.

Με το siporax εχουμε τη διασπαση αυτη χωρις βοηθεια.
Στον πατο του καδου που θα πρωτομπει το νερο και θα συναντησει στην ανοδο ως πρωτο υλικο το σφουγγαρι, δεν θα υπαρχει προβλημα channeling λογω της πιεσης του νεοεισερχομενου νερου που θα απλωθει μονο του σε ολο σχεδον το πλατος του πατου του καδου.

Αν θελεις πιο ισχυρο μηχανικο βαλε διπλο σφουγγαρι κατω (κανει καλυτερο μηχανικο καθαρισμο απο το μηχανικο μακαρονι κατα την αποψη μου), αλλα παντα χοντροτρυπο.
Υπαρχει φυσικα παντα το ενδεχομενο να βουλωνει πιο γρηγορα αν το στουμπωσουμε με πολλα σφουγγαρια στην αρχη της ροης και ιδιως μη χοντροτρυπα.
Θα εχουμε μεν πιο καθαρο νερο να ερχεται στα υλικα* αλλα μαλλον και πιο συχνη συντηρηση.
Υπαρχει κει το ενδεχoμενο channeling στο δευτερο σφουγγαρι. Αναλογα και τα παχη των υλικων.

* που ειναι ζητουμενο να ειναι καθαρο απο σκουπιδια το νερο που παει στα βιολογικα, για να μη βουλωνουν οι ποροι του και δεν μπορει να φιλοξενησει περισσοτερη βιολογια
-------------------------
Περιμενω την επομενη ερωτηση που πιστευω πως πρεπει να σου εχει δημιουργηθει
(αλλιως θα την κανω εγω)
έχω μια ερώτηση ακόμα. εφόσον με τη βοήθεια ενός χοντρότρυπου σφουγγαριού ως πρωτο υλικό αποφεύγουμε το φαινόμενο channelling τοτέ
α) γιατί να μη αποφύγουμε εντελώς το ehfimech? (νομίζω είναι και πιο ακριβό)
β) πως μπορεί να δημιουργηθεί channeling στο δεύτερο σφουγγάρι?
γ) τι έχει το σιποραξ παραπάνω από αλλα βιολογικά υλικά όσον αφορά την καλύτερη διάσπαση του νερου -αποφυγή channeling

(ΥΓ. εγώ στο 2213 έχω 2 χοντρότρυπα σφουγγάρια, siporax mini και τέλος μια μικρή στρώση ενυδρειακού βαμβακιού. Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνωσεις στα φίλτρα απλά πρόσεξα με το καιρό ότι με αυτή την διάταξη εκμεταλλεύομαι την κυκλοφορία του φίλτρου sto max αλλά κάθε 3 βομάδες το πολύ καθαρίζω το πρώτο σφουγγάρι-πρόκειται για φυτεμένο ενυδρείο με υψηλή ιχθυοφόρτιση).

ελπίζω να μη χάλασα το post με την ερώτηση μου αλλά οι εναλλακτικές ΄σειρές υλικών που προτεινες δημιουργησαν απορίες ΄! Εξάλλου στις λεπτομέρειες γίνεται η διαφορά
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-11-10, 10:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vrillgr Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω μια ερώτηση ακόμα. εφόσον με τη βοήθεια ενός χοντρότρυπου σφουγγαριού ως πρωτο υλικό αποφεύγουμε το φαινόμενο channelling τοτέ
α) γιατί να μη αποφύγουμε εντελώς το ehfimech? (νομίζω είναι και πιο ακριβό)
β) πως μπορεί να δημιουργηθεί channeling στο δεύτερο σφουγγάρι?
γ) τι έχει το σιποραξ παραπάνω από αλλα βιολογικά υλικά όσον αφορά την καλύτερη διάσπαση του νερου -αποφυγή channeling

(ΥΓ. εγώ στο 2213 έχω 2 χοντρότρυπα σφουγγάρια, siporax mini και τέλος μια μικρή στρώση ενυδρειακού βαμβακιού. Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνωσεις στα φίλτρα απλά πρόσεξα με το καιρό ότι με αυτή την διάταξη εκμεταλλεύομαι την κυκλοφορία του φίλτρου sto max αλλά κάθε 3 βομάδες το πολύ καθαρίζω το πρώτο σφουγγάρι-πρόκειται για φυτεμένο ενυδρείο με υψηλή ιχθυοφόρτιση).
Ξεκιναω με απαντηση για το γ ερωτημα και θα σου λυθουν πιο ευκολα και οι αλλες αποριες

γ) Το σιποραξ εχει το πλεονεκτημα του σχηματος του μακαρονιου. Αυτο ειναι που κανει τον καταμερισμο του νερου σε ολο το πλατος

α) Δεν αποφευγουμε το channeling με το σφουγγαρι. Ειπα οτι δεν προλαβαινει στην αρχη να δημιουργηθει. Αν βαλουμε σφουγγαρι και μετα substrat θα αρχισει να δημιουργειται channeling οσο ανεβαινει το νερο ψηλα.
(Κανονικα το ehfimech ειναι πιο φτηνο απο το σιποραξ. Το χυμα σιποραξ ειναι πολυ φτηνο, γιαυτο ερχεται στα ιδια λεφτα περιπου).

β) Εγραψα στο α. οτι οσο ανεβαινει το νερο χωρις να εχει καταμεριστει απο μακαρονι, δημιουργειται channeling. Στο δευτερο σφουγγαρι θα αρχισει να δημιουργειται ηδη το φαινομενο.
Αν εχει μετα το πρωτο σφουγγαρι αμεσως siporax θα "σπασει" το νερο σε ολο το πλατος.
Αν το νερο βρει δευτερο σφουγγαρι, εκει θα δημιουργηθει channeling, πριν φτασει στο siporax που θα το σπασει.
(Μιλαμε για φιλτρα με μεγαλο και πλατυ καδο παντα).

Το φλτρο σου με τα δυο σφουγγαρια επιβεβαιωνει αυτο που ειπα για πιο συντομο βουλωμα. Αν δεν το καθαρισεις συντομα θα πεσει πολυ η ροη σε σχεση με το ενα σφουγγαρι.
Μιλαμε παντα για φιλτρα που θελουμε να κρατανε μηνες χωρις συντηρηση.

ΥΓ δεν μου εκανες την ερωτηση που επρεπε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-11-10, 11:19
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

DELTA66 μου έλυσες τις απορίες και σκέφτομαι να αφαιρέσω το δεύτερο σφουγγάρι και να βάλω και άλλο siporax και να παρατηρήσω.

αν θες πες μας τι ερώτηση περίμενες να ακούσεις και απάντησε την. Σίγουρα εγώ προσωπικά θα βοηθηθώ όσον αφορά στην καλύτερη διάταξη των υλικών με σκοπό την βέλτιστη φίλτρανση

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-11-10, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορω να βαλω στην αρχη της ροης για μηχανικο μακαρονι Siporax αντι ehfimech?

Οχι γιατι το siporax (αντιθετα απο το ehfimech που ειναι λειο) ειναι πορωδες υλικο και γεμιζουν οι ποροι του αμεσως με βρωμα απο το χοντρο σκουπιδι.
Αυτο μειωνει και τη δραση του ως βιολογικο υλικο (αφου δεν μενουν ελευθεροι οι ποροι του για φιλοξενια βακτηριων) αλλα και για μηχανικο καθαρισμο αφου βρωμιζει πολυ, στομωνει και βουλωνει ευκολα.


Το δοκιμασα για εξη μηνες ως μηχανικο και μετα εβαλα στη θεση του κανονικα ehfimech.
Πολυ πιο καθαρο το νερο στο ενυδρειο, αλλα πιο σημαντικο τα βιολογικα υλικα (ειχα substrat στη συνεχεια) μεσα στο φιλτρο ηταν πιο καθαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-11-10, 17:17
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Siporax εννοεις "το μικροτερο σε βιολογια/μ2 βιολογικο υιλκο της αγορας"? ναι

Το ecco pro 2036 με χωρητικοτητα 2,8 υλικα + 0,3 (prefilter) και ονομαστικη ροη αντλιας 750 λιτρα/ωρα (καμια 500αρα πραγματικη) θα καλυψει ενυδρειο 240 λιτρων ? (με αφρικανες υποθετω) ...μα και εγω δε νομιζω οτι θα το καταφερει με το ενα ecco pro....εσυ πιστευεις οτι θα το καταφερει με τον κινεζο?
Το λεει και στο πρωτο ποστ οτι απεκλεισε το sera γιαυτο το λογο.
Μαλλον θελει δυο 2036...Απο τα sun ποσα θελει?Η ροη τους πιστευεις οτι ειναι οσο λεει ή οτι τα watt που λεει οτι καταναλωνει ειναι οσα λεει...Αραγε απο πιστοποιησεις πως να τα πηγαινει?


-------------------------
.........
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-11-10, 20:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Φυσικά θα χρειαστεί 2 Χ Eheim ecco pro 2036, δηλαδή 2 Χ 96,22 = 192,44 ευρώ (+τα ταχυδρομικά) για να έχει 2 Χ 750 = 1.500 λίτρα/ώρα.

Από την άλλη το Κινέζικο SEN HW-303A γυρνάει 1.400 λίτρα/ώρα (ονομαστικά πάντα, όπως και τα Eheim) με τιμή 65,99 ευρώ (+τα ταχυδρομικά).

Η σχέση τιμών είναι 3/1 και η διαφορά τιμής είναι 126,45 ευρώ, ενώ τα υλικά δεν κοστίζουν πάνω από 25 ευρώ, άρα έχουμε κέρδος 100 ευρώ.

Η ροή είναι πολύ σχετική, αφού όλοι οι κατασκευαστές δίνουν ροή με άδειο φίλτρο και φυσικά ούτε τα Eheim την βγάζουν όταν γεμίσουν υλικά.
Και η κατανάλωση επίσης μετριέται από τις εταιρίες και όχι από κάποια ανεξάρτητη αρχή κι ο καθένας δηλώνει ότι θέλει, χωρίς έλεγχο.

Όπως το ίδιο συμβαίνει και με την επιφάνεια του κάθε βιολογικού υλικού, την οποία εκτιμούμε μόνο κατά την εκτίμηση της εταιρίας που το φτιάχνει.
Κι επειδή δεν υπάρχει ένας τυποποιημένος τρόπος ασφαλούς μέτρησης και σύγκρισης, δεν μπορούμε παρά να "πιστέψουμε" τις δικές τους δηλώσεις.
Όσο για τις πιστοποιήσεις, όλοι ξέρουμε με ποιόν τρόπο δίνονται (όταν υπάρχουν) και με ποιές διαδικασίες - βλέπε αξιοπιστία SIEMENS.

Μόνον η πράξη θα δείξει πόσο δυνατά, πόσο οικονομικά και πόσο αξιόπιστα θα αποδειχθούν τα Κινέζικα φίλτρα, ας κάνουμε λίγη υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-11-10, 20:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Και ο δικηγόρος του διαβ...εε...κινέζου μίλησε
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-11-10, 21:49
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παμε λοιπον αφου το πατε ετσι,σε ενα παραγοντα που δε τον αναφερουμε, στις καταναλωσεις
Με το ενα Κινεζικο εχουμε 35 watt ,με τα δυο eheim 16 watt.Διαφορα 19 watt.Αρα στο 24 ωρο(μια ημερα) 24χ19 =456WH ή 0,46 Kwh παραπανω καταναλωση απο το sun sun
Παμε στην καταναλωση στον ενα χρονο.
365 ημερες χ 0,46 Kwh = 168 Kwh στο χρονο(ετος)

Εδω περιμενω τα τιμολογια σας της ΔΕΗ.Μενει η τελευταια πραξη για να δουμε ποσο καιει παραπανω στον χρονο....
Απο δικια μου μετρηση σε 2 (+) χρονια εχω καψει τα παραπανω 100 ευρω που μου κοστιζουν τα eheim,εχω 2 φιλτρα κι οχι ενα (κι αυτο αν υπαρχει...) χωρις να υπολογιζω τις "στραβες".

υ.γ....ααα και μη το ξεχασω το παγιο για καταναλωση 4μηνου με 1600-2000KWH ειναι 15,18 ευρω.Για καταναλωση ομως 4μηνου με 2001-3000 KWH ειναι 46,38 ευρω.
Αν ειστε στο μεταβατικο σταδιο και "πηδατε"κλιμακα λογω του Κινεζου καταλαβαινετε οτι υπαρχει και εξτρα επιβαρυνση 30 ευρω περιπου!....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-11-10, 22:06
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Παμε λοιπον αφου το πατε ετσι,σε ενα παραγοντα που δε τον αναφερουμε, στις καταναλωσεις
Με το ενα Κινεζικο εχουμε 35 watt ,με τα δυο eheim 16 watt.Διαφορα 19 watt.Αρα στο 24 ωρο(μια ημερα) 24χ19 =456WH ή 0,46 Kwh παραπανω καταναλωση απο το sun sun
Παμε στην καταναλωση στον ενα χρονο.
365 ημερες χ 0,46 Kwh = 168 Kwh στο χρονο(ετος)

Εδω περιμενω τα τιμολογια σας της ΔΕΗ.Μενει η τελευταια πραξη για να δουμε ποσο καιει παραπανω στον χρονο....
Απο δικια μου μετρηση σε 2 (+) χρονια εχω καψει τα παραπανω 100 ευρω που μου κοστιζουν τα eheim,εχω 2 φιλτρα κι οχι ενα (κι αυτο αν υπαρχει...) χωρις να υπολογιζω τις "στραβες".

υ.γ....ααα και μη το ξεχασω το παγιο για καταναλωση 4μηνου με
1600-2000KWH ειναι 15,18 ευρω.Για καταναλωση ομως 4μηνου με 2001-3000 KWH ειναι 46,38 ευρω.
Αν ειστε στο μεταβατικο σταδιο και "πηδατε"κλιμακα λογω του Κινεζου καταλαβαινετε οτι υπαρχει και εξτρα επιβαρυνση 30 ευρω περιπου!....
Ναι όμως αν μιλήσουμε για λίγο περισσότερα λίτρα ανα ώρα με 80 ευρώ συν 40 ευρώ υλικα πες χονδρικά βάζεις 2 χιλιάρια sun sun και γυρνάς 2000 ονομαστικά λίτρα την ώρα με κατανάλωση 36W δεν μπορείς να κάνεις και πολύ καλύτερα σ αυτά τα λεφτά!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-11-10, 22:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι όμως αν μιλήσουμε για λίγο περισσότερα λίτρα ανα ώρα με 80 ευρώ συν 40 ευρώ υλικα πες χονδρικά βάζεις 2 χιλιάρια sun sun και γυρνάς 2000 ονομαστικά λίτρα την ώρα με κατανάλωση 36W δεν μπορείς να κάνεις και πολύ καλύτερα σ αυτά τα λεφτά!
με αγορα των δυο κινεζων οπως το λες, στο χρονο θα εχω κανει αποσβεση λογω μεγαλυτερου κοστους αγορας τους...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-11-10, 22:21
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

παιδια ειναι θεμα επιλογης...

πχ μπορω να πω οτι πρεπει να τεθει και θεμα αρχικου κοστους αγορας...

αλλο ειναι να δινω το 2μηνο στην ΔΕΗ +5ε και αλλο να δωσω 100ε εφαπαξ
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-11-10, 22:31
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Να κάνω κι εγώ λίγο τον δικηγόρο του Κινέζου?
Νομίζω ότι συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα. Το Sun Sun είναι μια κατηγορία φίλτρου (όσον αφορά τις δυνατότητες) πάνω από το 2036. Το ότι έχει λιγότερη χωρητικότητα κάδου και μικρότερη κυκλοφορία αυτομάτως σημαίνει λιγότερα Watt. Αν πας στην ίδια κατηγορία το Eheim 2217 π.χ. που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Sun Sun έχει κατανάλωση 20 Watt!
Πιστεύω ότι η όλη συζήτηση λαμβάνει χώρα επειδή δεν υπάρχει ένα μικρότερο εισαγωγικό μοντέλο από την Sun Sun...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-11-10, 22:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το θεμα της καταναλωσης ειναι σοβαρο.
Και φαινεται στο ετησιο μπατζετ αρκετα, ιδιως αν μιλαμε για πανω απο ενα ενυδρεια και μαλιστα μεγαλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-11-10, 23:40
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

@ Μαικλ

Ε θα το συγκρίνεις με ένα συνδιασμό που θα είσαι στα ανάλογα λίτρα ανα ώρα. Μην ξεχνας πως για ένα ενυδριο 300 λιτρα ας πουμε το φιλτράρισμα που προτείνω εγω είναι ικανοποιητικό εώ το δικό σου οχι και τόσο!


Συμφωνώ με τον rtolis!!!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-11-10, 23:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Με αυτήν την λογική θα έπρεπε όσοι έχουμε eheim της σειράς classic, να τα πετάξουμε αμέσως και ποτέ να μη συμβουλέψουμε κανέναν να τα πάρει,
αφού είναι λιγότερο αποδοτικά και πιο ενεργοβόρα ακόμη κι από τα Κινέζικα (άσε που στοιχίζουν 3 φορές πάνω), για δείτε τις καταναλώσεις:
Eheim 2217: 20 Watt για 1.000 λίτρα/ώρα, ενώ ο Κινέζος 18 Watt για 1.000 λίτρα/ώρα και Eheim 2215 15 Watt για 620 λίτρα/ώρα, ποιό καίει πιο πολύ?
Θέλετε να συγκρίνουμε και τιμές: 129,19 € το Eheim 2217 με βανάκια και χωρίς υλικά, έναντι 40 του Κινέζου με πολύ περισσότερα καλούδια.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-11-10, 00:05
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτήν την λογική θα έπρεπε όσοι έχουμε eheim της σειράς classic, να τα πετάξουμε αμέσως και ποτέ να μη συμβουλέψουμε κανέναν να τα πάρει,
αφού είναι λιγότερο αποδοτικά και πιο ενεργοβόρα ακόμη κι από τα Κινέζικα (άσε που στοιχίζουν 3 φορές πάνω), για δείτε τις καταναλώσεις:
Eheim 2217: 20 Watt για 1.000 λίτρα/ώρα, ενώ ο Κινέζος 18 Watt για 1.000 λίτρα/ώρα και Eheim 2215 15 Watt για 620 λίτρα/ώρα, ποιό καίει πιο πολύ?
Θέλετε να συγκρίνουμε και τιμές: 129,19 ¤ το Eheim 2217 με βανάκια και χωρίς υλικά, έναντι 40 του Κινέζου με πολύ περισσότερα καλούδια.

Κοίτα σίγουρα τα eheim έχουν αποδέιξει την αξία τους αλλά νομίζω ότι πλέον η τεχνογνωσία τους δεν φένεται σε αυτές τις σειρές αλλά στις profesional που θες μισό ασικό μισθό να τα πάρεις. Ο κινέζος από την άλλη προσφέρει πολλά και ζητάει λίγα.Στα μικρότερα ενυδρεία μπορεί και να είσαι καλύτερα με κάτι γνωστό (αν και εγώ στο 100 πάλι κινέζο θα βάλω) αλλα είπαμε δνε βγάζει ο ηλιος ηλιος κάτι πιο μικρό.Εγω αυτή τη στιγμή θέλω να πάρω 3 φίλτρα για τα 2 πρότζεκτ μου.Ας μου κάνει κάποιος ίδια η πιο συμφέρουσα προσφορά και θα την ακολουθήσω.Μην ξεχνλαμε ότι η κουβέντα με τα κινέζικα πλέον πάει καιρο.Οκ δεν έχει τα χρόνια εμπειρίας της eheim (και δικια τους και δικια μας) αλλά και από την άλλη αρκετοι είναι αυτοί που αν τον κόσμο έχουν πάρει πλέον και δεν έχει ακουστεί κάτι κακό για όσο καιρό δουλεύουν.Από την άλλη πρόσφτα ακούσαμε για profesional 3 με υπερβολικό θόρυβο. ¨Οσο για το long term test είπαμε άμα είναι στ ίδι αλέφτ ανα αγοράζω έξι δεν μου λέει κάτι!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-11-10, 00:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω θα ηθελα να πω την γνωμη μου για τα κινεζικα προιοντα(οχι αποκλειστικα για τα φιλτρα,αφου δεν εχω δοκιμασει).Ειναι ολα κατωτερης και επικινδυνης καμια φορα ποιοτητας.Τα ρουχα τους;;;;Φτιαγμενα απο απαγορευμενα για την υγεια πολλες φορες υλικα.Τα αυτοκινητα τους;;;Ημαρτον,δεν εχει περασει κανενα αυτοκινητο τους κανενα τεστ ποτε.Και σε ολα κανουν αντιγραφη.Προσωπικα θα προτιμουσα να παρω ενα bmw και ας το πληρωσω και 3 φορες παραπανω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο(απο θεμα ασφαλειας),παρα να παρω ενα κινεζικο κουτακι φτηνης αντιγραφης και να θετω καθημερινα την ζωη μου σε κινδυνο...Εδω προχθες κατασχεσαν ποσοτητα κινεζικων τσοπστικς γιατι ηταν φτιαγμενα απο επικινδυνο για την δημοσια υγεια υλικο.....Τι να περιμενεις απο αυτους;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξωτερικο φιλτρο παναθας Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 22-02-09 10:47
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-12-07 15:20
Εξωτερικο durso vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 04-11-07 11:13
εξωτερικο φιλτρο paulos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-07-07 15:04
Εξωτερικο φιλτρο ggeos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 09-11-06 10:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11067 seconds with 13 queries