Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-10-10, 13:46
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Roussaks δεν μας απάντησες σε κάτι βασικό. Τη συγκεκριμένη διαδικασία που ανέφερες ότι πρέπει να γίνει για το στρώσιμο με τα βακτήρια δεν την αναφέρει η εταιρεία στις οδηγίες στο μπουκάλι. Απλά λέει ότι σε 24 ώρες βάζεις μέσα ψάρια. ¶ρα και να ισχύει αυτό που περιγράφεις από τη στιγμή που δεν αναφέρεται πως θα την εφαρμόσει ο εκάστοτε αρχάριος???

Αν λάβουμε υπόψη ότι οι οδηγίες είναι λανθασμένες ή απλά δεν αναφέρουν όλα όσα χρειάζονται να γίνουν για το στρώσιμο, τότε σε τί εξυπηρετεί αυτό? Εσένα τί σου κάνει το όλο ζήτημα? Δε σε κάνει να υποψιάζεσαι κάτι??
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-10-10, 13:49
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δε σου λέει όμως ΠΟΣΑ ψάρια να βάλεις !!!!
Εκεί είναι η παγίδα για μένα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-10-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

@aquablue
Ναι με κανει να υποψιαζομαι , αλλα οταν χρειαστηκε δεν ημουν ακομα σε θεση να υποψιαστω λογω γνωσης οποτε πλεον δωρο αδωρο ! Τωρα μονο αντιχλωριο και αυτο σπανια λογω Α.Ο ! Απλα προτιμω να ακουσω καποιον χρονιο χομπιστα παρα τον πετσοπα ή την ΑχΨ εταιρια και το τι γραφουν τα προιοντα της ... και να κρινω βεβαια !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-10-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε σου λέει όμως ΠΟΣΑ ψάρια να βάλεις !!!!
Εκεί είναι η παγίδα για μένα
Κι ένα μόνο να βάλω, και κάνω μετά από 1-2 μέρες μετρήσεις, σημαίνει ότι θα είναι όλα ΟΚ στα αποτελέσματα που θα πάρω?
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-10-10, 13:52
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

¶λλο ένα όσκαρ στα 60 λίτρα και άλλο ένα γκάπι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-10-10, 13:54
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
@aquablue
Ναι με κανει να υποψιαζομαι , αλλα οταν χρειαστηκε δεν ημουν ακομα σε θεση να υποψιαστω λογω γνωσης οποτε πλεον δωρο αδωρο ! Τωρα μονο αντιχλωριο και αυτο σπανια λογω Α.Ο ! Απλα προτιμω να ακουσω καποιον χρονιο χομπιστα παρα τον πετσοπα ή την ΑχΨ εταιρια και το τι γραφουν τα προιοντα της ... και να κρινω βεβαια !!!
¶ρα όπως λές εσύ, αν όλοι πράξουν όπως εσένα, εμένα κτλ κτλ, η εταιρεία κερδίζει χωρίς όμως να έχει αποτελεσματικό προϊόν για αυτό που διαφημίζει και τα ψάρια πνίγονται στην αμμωνία και σιγα σιγά στρώνουν το ενυδρείο κι εμείς πιστεύουμε (αν επιζήζουν τα ψάρια) ότι το στρώσιμο έγινε με τα βακτήρια.

Επιπλέον, γι αυτό και οι περισσότεροι χομπίστες επιμένουν ότι δεν κάνουν δουλειά τα βακτήρια κι εσυ επιμένεις να αποδείξεις το αντίθετο, και δικαιολογείς κατά κάποιον τρόπο τους πετσοπάδες και τις εταιρείες που απλά θέλουν να πουλάνε.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-10-10, 13:56
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Επειδη εχασα την μπαλα,george εσυ συμφωνεις η διαφωνεις με το ρουσσακς και το μιχαλη?Οπωσ και να εχει ειμαι πραγματικα σιγουρος πως κανενας δεν εκατσε να διαβασει τι αναφερεται σε καθε συσκευασια απο βακτηρια απλα ανακυκλωνει ο καθενας αυτα που εχει διαβασει η ακουσει απο αλλους........... εκατσα και μπηκα σε καθε εταιρεια που προσφερει βακτηρια για ενυδρειακη χρηση και καθε μια αναφερει καποιες χρησιμες πληροφοριες για τα προιοντα της....οπως πχ η σερα λεει πως ¨το προιον τησ εκτος απο βακτηρια διασπα και τα νιτρωδη που περιεχονται στο νερο οποτε μετα απο 24 ωρες μπορεις να προσθεσεις ΜΕΡΟΣ των ψαριων μεσα στο ενυδρειο και πως πρεπει για αρχη να το χρησιμοποιεις καθε εβδομαδα οποτε και θα διασπα ξανα και ξανα τα νιτρωδη ωστε να μην φτασουν σε επικυνδηνα επιπεδα¨
Ο καθενας με τον τροπο του σε αυτο το φοπουμ εχει και δικιο αλλα προς θεου εδω δεν ειναι κανενα ριαλιτυ για να τσακωνεστε και να ανεβαινει η τηλεθεαση ουτε (απ οσο ξερω) εχει ανακοινωθει κανενας διαγωνισμος για να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη (την εμπειρια εννοοω).......
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-10-10, 14:10
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τσακώθηκα με κάποιον και δεν το κατάλαβα ;
Ο καθένας μιλάει μέσα από τις εμπειρίες του.
Εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα έτοιμα σκευάσματα. Από εκεί και πέρα δεν είπα πότε ότι είναι άχρηστα και δεν κάνουν αυτό που υπόσχονται.

Το να τα προτείνεις όμως σε κάποιον αρχάριο, κατά τη γνώμη μου πάντα, θα υπάρξει πρόβλημα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-10-10, 14:19
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

axaxaxaxaxax προς θεου δεν ειπα οτι τσακωθηκες με καποιον,απλα μιλαω γενικα για τα ποστ που βλεπω σε ολα τα θεματα,καποιοι το περνουν προσωπικα και αντιδρουν λιγο ποιο επιθετικα το οποιο δε χρειαζεται,βεβαια ο καθενας αντιδρα αναλογα με το χαρακτηρα του και καμια φορα γινονται παρεξηγησεις......τελοσ παντων οσο για τα βακτηρια πιστευω πως ο καθενας πρεπει να χρησιμοποιει οτι του δινεται και αναλογα με τις αναγκες του....αν σου φερουν δηλαδη ενα ενυδρειακι δωρο που εχει γινει και της μοδας τωρα τελευταια για καποιο λογο,τι θα κανεις?δεν ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις τα βακτηρια η μηπως το πας πισω για να μην υποφερει το ψαρακι? φυσικα βεβαια αν εχεις τη διαθεση και το χρονο μπορεις να χρησιμοποιεισ και τη φυσικη διαδικασια και να το πας σιγα σιγα και μονο του χωρις προσθετα........
Τα συμπερασματα δικα σας
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-10-10, 14:21
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikeruless Εμφάνιση μηνυμάτων
.αν σου φερουν δηλαδη ενα ενυδρειακι δωρο που εχει γινει και της μοδας τωρα τελευταια για καποιο λογο,τι θα κανεις?δεν ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις τα βακτηρια η μηπως το πας πισω για να μην υποφερει το ψαρακι?
Αν βάλεις μέσα την ¶ρτα και τα Γιάννενα....και δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα.....τι να σου κάνουν τα βακτήρια ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-10-10, 14:23
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikeruless Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις τα βακτηρια η μηπως το πας πισω για να μην υποφερει το ψαρακι? φυσικα βεβαια αν εχεις τη διαθεση και το χρονο μπορεις να χρησιμοποιεισ και τη φυσικη διαδικασια και να το πας σιγα σιγα και μονο του χωρις προσθετα........
Τα συμπερασματα δικα σας
Φίλε τι εννοείς λέγοντας ''αν εχεις τη διαθεση και το χρονο μπορεις να χρησιμοποιεις και τη φυσικη διαδικασια και να το πας σιγα σιγα και μονο του χωρις προσθετα''. Ποιά είναι η φυσική διαδικασία χωρίς πρόσθετα για σένα, γιατί κι εμεις για αυτή τη φυσική διαδικασία μιλάμε τόση ώρα. Υπάρχει βέβαια η περίπτωση να μιλάμε για διαφορετικά πράγματα!

Και κάτι ακόμα, αν σου φέρουν δώρο ένα ενυδρειάκι και δεν έχεις ιδέα τι να κάνεις, θα πάς στο πετ σόπ και ότι σου πεί ο πετσοπάς θα κάνεις και θα βάλεις και τα βακτήρια. Αν όμως μιλάμε για κάποιον που έχει τη διάθεση και τον χρόνο να ασχοληθεί και γίνει και μέλος στο forum τότε δεν έχει δικαιολογία να θέλει να κάνει στρώσιμο με ζουμιά και να επιμένει ότι κάνει και το σωστό.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-10-10, 14:29
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Συγνωμη κιολας αλλα επειδη το ανεφερες και νωριτερα,εσυ θα εβαζες ενα οσκαρ σε 60 λιτρα?γιατι τοτε εχουμε αλλα θεματα......δε μιλαμε για να φορτωσεις το ενυδρειο εξαλου και ενα καλα στρωμενο ενυδρειο δεν θα την παλευε με την αρτα και τα γιαννενα....... και οπως ανεφερα και πριν η σερα αναφερει καθαρα στις οδηγιες οτι προσθετεις μερος των ψαριων και οχι ολα απ την αρχη..και ενα τελευταιο κανενας νεος δεν ξεκινα με ενα ενυδρειο και 30 ψαρια μεσα,ακομα και οι αρχαριοι ξεκινανε με ενα η δυο ψαρια και προσθετουν στην πορεια ολα τα αλλα.....
-------------------------
Ναι για την ιδια διαδικασια λεμε κανενας δεν ειπε οτι διαφωνησα,απλα λεω πως ο καθενας το κανει αναλογα με τις αναγκες του

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikeruless : 29-10-10 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-10-10, 14:31
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει και αυτό το θέμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36830
Εκεί, σύμφωνα με ένα βιβλίο μου, είχα γράψει ότι τα βακτήρια του κύκλου του αζώτου δεν ανήκουν στην κατηγορία που δημιουργούν σπόρια.
Τώρα τι γίνεται στα μπουκαλάκια ακριβώς δεν ξέρω, αλλά σιγουρα υπάρχουν τρόποι να διατηρηθούν βακτήρια σε μπουκαλάκια για κάποιο διάστημα. Δεν πιστεύω ότι μας πουλάνε νερό για αποικίες με βακτήρια. Σίγουρα, μπορεί να μην διατηρούνται σωστά από τις μεταφορικές εταιρίες και τα πετσοπ (ποσες φορές βλέπουμε πολλά προϊόντα να εκτίθενται στον ήλιο και σε συνθήκες που δεν πρέπει) και να έχουν μειωμένη (έως μηδενική) απόδοση. Για το λόγο αυτό προτιμώ το μπόλι...
Σχετικά με την απορία της "δημιουργίας" βακτηρίωαν, και σε ένα νέο ενδυδρείο υπάρχουν πάντα βακτήρια μέσα στο νερό που είτε υπάρχουν στο νερό βρύσης (σε μικρές ποσότητες) είτε έχουν μεταφερθεί από την άμμο, τα φυτά, τα ψάρια, τα χέρια μας κλπ, απλά επειδή είναι σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις παίρνει αρκετό χρόνο να αποικίσουν το φίλτρο και τις υπόλοιπες επιφάνειες
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-10-10, 14:33
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Φυσικη ταξη πραγματων------>παιρνεις ενυδρειο--->ακους τον πωλητη-->αν παει κατι στραβα ψαχνεσαι και μετα γινεσαι μελος στο φορουμ,
Προσωπικα εγω δεν ειδα ποτε ποστ σε αυτο το φορουμ να αναφερει ¨Σκεφτομαι να αγορασω το πρωτο μου ενυδρειο,τι πρεπει να κανω?¨ ολοι λενε εχω αυτο το ενυδρειο τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-10-10, 14:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikeruless Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη κιολας αλλα επειδη το ανεφερες και νωριτερα,εσυ θα εβαζες ενα οσκαρ σε 60 λιτρα?
Όχι

γιατι τοτε εχουμε αλλα θεματα......δε μιλαμε για να φορτωσεις το ενυδρειο εξαλου και ενα καλα στρωμενο ενυδρειο δεν θα την παλευε με την αρτα και τα γιαννενα....... και οπως ανεφερα και πριν η σερα αναφερει καθαρα στις οδηγιες οτι προσθετεις μερος των ψαριων και οχι ολα απ την αρχη

Είναι τόσο γενικό αυτό που ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει



..και ενα τελευταιο κανενας νεος δεν ξεκινα με ενα ενυδρειο και 30 ψαρια μεσα,ακομα και οι αρχαριοι ξεκινανε με ενα η δυο ψαρια και προσθετουν στην πορεια ολα τα αλλα.....

Χαχαχα....το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ;

__________________




Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-10-10, 14:42
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikeruless Εμφάνιση μηνυμάτων
κανενας νεος δεν ξεκινα με ενα ενυδρειο και 30 ψαρια μεσα,ακομα και οι αρχαριοι ξεκινανε με ενα η δυο ψαρια και προσθετουν στην πορεια ολα τα αλλα.....
Μην είσαι τόσο σίγουρος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikeruless Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα εγω δεν ειδα ποτε ποστ σε αυτο το φορουμ να αναφερει ¨Σκεφτομαι να αγορασω το πρωτο μου ενυδρειο,τι πρεπει να κανω?¨ ολοι λενε εχω αυτο το ενυδρειο τι να κανω?
Υπάρχουν, αλλά είναι πολύ λιγότερα από τα αντίστοιχα "ΒΟΗΘΕΙΑ, SOS και τα συναφή..."
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-10-10, 14:44
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

[QUOTE=mikeruless;500457]..και ενα τελευταιο κανενας νεος δεν ξεκινα με ενα ενυδρειο και 30 ψαρια μεσα,ακομα και οι αρχαριοι ξεκινανε με ενα η δυο ψαρια και προσθετουν στην πορεια ολα τα αλλα.....
-------------------------
Ήμουνα παρών όταν ένα νεαρό ζευγάρι πήγε σε πετ και λέει στον τύπο εκεί:
Είμαστε εμείς που αγοράσαμε το πρωϊ ένα 60άλιτρο ενυδρείο και πήραμε και καμιά δεκαριά χρυσόψαρα, αλλά επειδή δεν φαίνονται μέσα στο ενυδρείο ήρθαμε να πάρουμε κι άλλα.
Και βέβαια ο πετσοπάς απάντησε: OK διαλέξτε τι θέλετε και πείτε μου!!!

¶ντε μετά να στρώσει αυτό το 'ενυδρειάκι' με βακτήρια!!!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-10-10, 14:49
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Nαι βρε Μιχαλη , απλα το ολο ποστ ξεκινησε για την χρηση ή οχι βακτηριδιων !
Απο τους εμπειροτερους (τρομαρα μου/μας ) σε σχεση με ενα παιδι που αρχιζει τωρα .
Ειπαν καποια παιδια οτι ΔΕΝ κανουν δουλεια και περιμενα τεκμιριωσει γιατι ... ο george εβαλε επαληθευση του αντιθετου και γω περιμενω απαντητικο εμεηλ απο εταιρια του χωρου .

Kαι η αρχικη απορροια μου που περασε στο ΝΤΟΥ ΚΟΥ !!!!

Πως γινεται αν δεν υπαρχουν τα βακτηρια μεσα στο ενυδρειο & χωρις να τα προσθεσουμε να γινει ο κυκλος του αζωτου ;;; αφου χρειαζονται 3 βακτηρια;;;;;

Αυτα απο μενα , το βραδυ θα βαλω τις μετρησεις μου αμα τις βρω !!!


Απο εκει και περα το να το πεις σε εναν αρχαριο εχει και συν και πλην!!! και το γνωριζουμε

Πλην γιατι θα βαρεθει να περιμενει ενα μηνα για το πρωτο του ψαρι και τριεις για το συνολο των ψαριων (συνφωνα με τα λεγομενα το Delta66 οταν μου τα εχωσε και καλα εκανε)

και ΣΥΝ γιατι θα εχει τον χρονο να μαθει πραγματα και να εγραφει στο φορουμ!!!


---------------------------------
Μιχαλη σε πηραν απο κατω !!! Εγω παντως ευχαριστω που μου εδωσες τα ψαρακια σου και δεν αναγκαστηκα να παρω ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-10-10, 14:54
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
...Πως γινεται αν δεν υπαρχουν τα βακτηρια μεσα στο ενυδρειο & χωρις να τα προσθεσουμε να γινει ο κυκλος του αζωτου ;;; αφου χρειαζονται 3 βακτηρια;;;;;...
what? 3 είδη βακτηριδίων όχι 3, γιατί αλλιώς τη βάψαμε. και δεν είναι 3 είναι 2 τα nitrosomonas και τα nitrobacter
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-10-10, 14:59
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

The patented mix of Nitrosomonas, Nitrosospira, and Nitrospira is proven to work.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nitrosomonas
http://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Nitrospira

Σαν να εχεις ενα δικιο και το Nitrosospira να ειναι μονο της τετρα ( πατεντα γιατι δεν βρηκα πληροφοριες σχετικα ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-10-10, 15:04
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι η αρχικη απορροια μου που περασε στο ΝΤΟΥ ΚΟΥ !!!!

Πως γινεται αν δεν υπαρχουν τα βακτηρια μεσα στο ενυδρειο & χωρις να τα προσθεσουμε να γινει ο κυκλος του αζωτου ;;; αφου χρειαζονται 3 βακτηρια;;;;;
Σου απάντησα εδώ:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με την απορία της "δημιουργίας" βακτηρίων, και σε ένα νέο ενδυδρείο υπάρχουν πάντα βακτήρια μέσα στο νερό που είτε υπάρχουν στο νερό βρύσης (σε μικρές ποσότητες) είτε έχουν μεταφερθεί από την άμμο, τα φυτά, τα ψάρια, τα χέρια μας κλπ, απλά επειδή είναι σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις παίρνει αρκετό χρόνο να αποικίσουν το φίλτρο και τις υπόλοιπες επιφάνειες
Τα βακτήρια αυτά είναι πολύ κοινά, υπαρχουν παντού...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-10-10, 17:10
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Το δικο μου ξεκινημα στο χομπυ ηταν ως εξης.
Πηρα τα βακτηρια που φυσικα μου εδωσε ο πετσοπας,ο οποιος κιολας μου ειπε οτι σε 3-4 μερες μπορω να βαλω ψαρια κ αρχισα να ριχνω καθε μερα.Μετα απο μερικες μερες αρχισα να διαβαζω εδω κ καταλαβα οτι πρεπει να εχω κ τεστ NH4 κ NO2.Τα πηρα κ αρχισα να κανω μετρησεις.Φυσικα αφου δεν εριχνα ουτε τροφη,ουτε αμμωνια αλλα ουτε ειχα ψαρι μεσα,μετρουσα αμμωνια 0.
Α ωραια λεω.....Εστρωσε....
Πηρα 4 γκαπυ κ τα εβαλα μεσα καθως συνεχισα να ριχνω βακτηρια.
Το αποτελεσμα ηταν για τουλαχιστον 15-20 μερες να εχω αμμωνια κ νιτρωδη παρ' ολο που ταυτοχρονα εριχνα κ τα λεγομενα θαυματουργα βακτηρια.
Το θεμα βασικα ειναι οτι δεν λενε ολη την αληθεια οι εταιρεις.
Το μονο που μπορω να φανταστω οτι κανουν αυτα τα ετοιμα βακτηρια ειναι ΑΝ ταιζουμε εμεις Ή ριχνουμε αμμωνια να δημιουργηθουν πιο γρηγορα οι αποικιες των βακτηριδιων.Δεν ειναι μαγικο νερο.
Απλα φανταστειτε κατι τετοιο στα χερια ενος αρχαριου.Θα σκεφτει οτι ολα ειναι καλα κ μπλουμ τα ψαρια (οπως εγω).
Το μπολι ειναι η καλυτερη λυση.
Θα μπορουσαμε να κανουμε κ ενα πειραμα να δουμε αν οντως κανουν δουλεια.
Θα μπορουσαμε σε 2 ιδια ενυδρεια να ριξουμε λιγη αμμωνια κ στο 1 να ριξουμε κ βακτηρια,ενω στο αλλο οχι.Μετα να κανουμε μετρησεις κ να συμπληρωσουμε την αναλογη αμμωνια.ΑΝ δουμε οτι το ενυδρειο που βαζουμε βακτηρια στρωσει πιο γρηγορα τοτε λογικα τα βακτηρια θα κανουν δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-10-10, 18:08
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

καλησπερα και απο εμενα! βρε παιδια πυρηνικη φυσικη το καναμε...
δεν ειναι μαθηματικα..... και κατα την δικη μου προσωπικη αποψη... δεν πρεπει ποτε να πουμε σε κανεναν να παρει τα ζουμια και να κανει τον κυκλο ετσι...
1ον, τρελα χρονοβορο(δεν εχουμε ιδεα σε ποσο καιρο ειναι ασφαλες να βαλεις καποιο ψαρι μεσα)
2ον, δεν γνωζουμε αν δουλευουνε η οχι...(εμενα προσωπικα δεν με απασχολει καθολου κατι τετοιο)
3ον, ανθρωποι με ενυδρια που ασχολουντε σοβαρα, υπαρχουν σε ολη την ελλαδα, οποτε? ποιος ο λογος να πουμε σε καποιον παρε ζουμια, παλευε κανα μηνα μεχρι να στρωθει το ενυδριο σου, κανε μετρησεις καθημερινα και τα σχετικα??? και μολις τα μετρησεις ολα καλα πετα και κανα ψαρι μεσα ετσι για το και καλα....
τι λεμε τωρα?
ΜΠΟΛΙ. υπαρχει παντου, ολοι εχουμε... και οριστε ζωντανες αποικιες ετοιμες....μεσα σε λιγο χρονο, μεσα στο ενυδριο σου... και ετοιμο το ενυδριο....
απλα βαλε τα ψαρια που πρεπει....

εγω προσωπικα μετα την ψαροσουπα που ειχα σαν τελειως αρχαριος...(και τωρα τετοιος ειμαι, αλλα χωρισ το τελειως) και οπως ειναι φυσικο εχασα πολλα ψαρακια(ενω εβαζα και τα"ζωντανα βακτηρια")
τελικα καποια στιγμη στρωθηκε. απο τοτε ομως βγαζω φιλτρα-βαζω φιλτρα, αλλαζω ενυδρια, εχω στησει αλλα 3, δεν ξερω τι κανω καθε κυριακη... και ψαρακι,οχι μονο δεν εχει πεθανει... αλλα μεγαλωνω και μωρα απο δικη μου γεννα....
και ολα αυτα με δικο μου μπολι.....
οποτε για εμενα και δουλεια να κανουνε τα ζουμια, δεν τα ξαναπληρωνω ποτε
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-10-10, 18:30
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ο zapatas με κάλυψε πλήρως, τι φαγωνόμαστε αν δουλεύουν ή όχι τα μπουκαλάκια, αφού σαν μέλη του φόρουμ βρίσκουμε εύκολα μπόλι, είναι
τσάμπα, πιο γρήγορο, πιο σίγουρο, πιο εύκολο, πιο αποδοτικό, γιατί να τρέχουμε να ξοδευόμαστε και να αγωνιούμε αν θα δουλέψουν ή όχι?

Είναι αστείο να έχεις την καλύτερη, φθηνότερη και ταχύτερη λύση (μπόλι) διαθέσιμη και να ταλαιπωρείσαι/ξοδεύεσαι/αναρωτιέσαι για εναλλακτικές.
Για μένα τα εμφιαλωμένα βακτήρια ανήκουν στο παρελθόν και δεν ασχολούμαι, κάτι σαν τα φίλτρα βυθού, τις αεραντλίες για μπουρμπουλήθρες
και τα ούπατ ή τα ρόλλεϋ μαλλιών που βάζαμε κάποτε για βιολογικό υλικό στα φιλτρα μας (οι δεινόσαυροι σαν και μένα ίσως τα θυμούνται).

Να τα συστήσω στον αρχάριο γιατί??? Είτε δουλεύουν, είτε όχι, είναι ακριβά, αργά κι αμφιλεγόμενα σε σχέση με το μπόλι που θα του δώσω.
Γιατί τα πουλάνε οι εταιρίες? Για τον ίδιο λόγο που μας συστήνουν να έχουμε πάντα ενεργό άνθρακα στο φίλτρο μας, για να τον αγοράζουμε.
Το ίδιο λίγο-πολύ ισχύει και για το στρώσιμο με αμμωνία. Όποιου του αρέσει να παιδεύεται, ΟΚ. Το εύκολο/γρήγορο/φθηνό όμως είναι το μπόλι.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 29-10-10, 18:50
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο zapatas με κάλυψε πλήρως, τι φαγωνόμαστε αν δουλεύουν ή όχι τα μπουκαλάκια, αφού σαν μέλη του φόρουμ βρίσκουμε εύκολα μπόλι, είναι
τσάμπα, πιο γρήγορο, πιο σίγουρο, πιο εύκολο, πιο αποδοτικό, γιατί να τρέχουμε να ξοδευόμαστε και να αγωνιούμε αν θα δουλέψουν ή όχι?

Είναι αστείο να έχεις την καλύτερη, φθηνότερη και ταχύτερη λύση (μπόλι) διαθέσιμη και να ταλαιπωρείσαι/ξοδεύεσαι/αναρωτιέσαι για εναλλακτικές.
Για μένα τα εμφιαλωμένα βακτήρια ανήκουν στο παρελθόν και δεν ασχολούμαι, κάτι σαν τα φίλτρα βυθού, τις αεραντλίες για μπουρμπουλήθρες
και τα ούπατ ή τα ρόλλεϋ μαλλιών που βάζαμε κάποτε για βιολογικό υλικό στα φιλτρα μας (οι δεινόσαυροι σαν και μένα ίσως τα θυμούνται).

Να τα συστήσω στον αρχάριο γιατί??? Είτε δουλεύουν, είτε όχι, είναι ακριβά, αργά κι αμφιλεγόμενα σε σχέση με το μπόλι που θα του δώσω.
Γιατί τα πουλάνε οι εταιρίες? Για τον ίδιο λόγο που μας συστήνουν να έχουμε πάντα ενεργό άνθρακα στο φίλτρο μας, για να τον αγοράζουμε.
Το ίδιο λίγο-πολύ ισχύει και για το στρώσιμο με αμμωνία. Όποιου του αρέσει να παιδεύεται, ΟΚ. Το εύκολο/γρήγορο/φθηνό όμως είναι το μπόλι.

τι αλλο μπορει να πει κανεις? πιστευω τιποτα....
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 29-10-10, 18:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι η αρχικη απορροια μου που περασε στο ΝΤΟΥ ΚΟΥ !!!!

Πως γινεται αν δεν υπαρχουν τα βακτηρια μεσα στο ενυδρειο & χωρις να τα προσθεσουμε να γινει ο κυκλος του αζωτου ;;; αφου χρειαζονται 3 βακτηρια;;;;;....
το εβαλα στ οαλλο θεμα...το γραφω και εδω..

στη μικροβιολογια στο πρωτο μαθημα μας εκαναν το εξης πειραμα...εστειλαν μια συναδελφο να πλυνει πολυ καλα τα χερια της και να ερθει χωρις να ακουμπησει τιποτα...ουτε το πομολο της πορτας. με τα καθαρα δαχτυλα της αγγιξε σε ενα και μονο σημειο το θρεπτικο υλικο (για καλλιεργεια βακτηριων δηλαδη τροφη). μετα απο σχολαστικο πλυσιμο υπηρχαν τοσα βακτηρια ωστε το θρεπτικο υλικο γεμισε με αποικιες βακτηριων ..μανιταρια και τα συναφη σε μεγαλη ποικιλια...
αυτο το παραδειγμα μπορει να σου δωσει να καταλαβεις οτι τα βακτηρια ειναι παντου. μεσα μας..εξω μας...στο νερο..στο φαγητο...σε καθε επιφανεια. μονο οι αποστειρωμενες επιφανειες εχουν ανενεργα βακτηρια.
οποτε στο ενυδρειο υπαρχουν τα βακτηρια ηδη...απλα δεν εχουν διαθεσιμη τροφη και μενουν σε ελαχιστους πληθυσμους. μολις ομως βρουν φαγητο (αμμωνια τα συγκεκριμενα) ροη νερου (αρα οξυγονο) αρχιζει ο πολλαπλασιασμος τους ωστε να εχουμε μια αποικια ικανη να υποστηριξη το βιοφορτιο μας.
οταν λεμε στρωσιμο δεν εννοουμε την εμφανιση των βακτηριων αλλα τον πολλαπλασιασμο τους σε επαρκη αριθμο
-------------------------------------------------
με μια ανζητηση..περιπτωσεις που ΔΕΝ δουλεψαν τα βακτηρια....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41866
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43323
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...67&postcount=6
εχεις λινκ με περιπτωσεις που δουλεψαν?? με μετρησεις...οχι οτι απλα δε πεθαναν τα ψαρια.

επισης στη βιολογια μας ειχαμε μαθει πως αρχικα τα nitrosomonas και nitrobacter ειναι υπευθυνα για τον κυλο του αζωτου κυριως...αλλα οι νεοτερες μελετες εδειξαν οτι τα nitrospira συμβαλλουν περισσοτερο απο τα Nitrobacter.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 29-10-10, 19:25
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
στη μικροβιολογια στο πρωτο μαθημα μας εκαναν το εξης πειραμα...εστειλαν μια συναδελφο να πλυνει πολυ καλα τα χερια της και να ερθει χωρις να ακουμπησει τιποτα...ουτε το πομολο της πορτας. με τα καθαρα δαχτυλα της αγγιξε σε ενα και μονο σημειο το θρεπτικο υλικο (για καλλιεργεια βακτηριων δηλαδη τροφη). μετα απο σχολαστικο πλυσιμο υπηρχαν τοσα βακτηρια ωστε το θρεπτικο υλικο γεμισε με αποικιες βακτηριων ..μανιταρια και τα συναφη σε μεγαλη ποικιλια...
Το ίδιο κάναμε κι εμείς στο πρώτο έτος (Βιολογία), σε 3 συνθήκες, άπλυτο δάχτυλο, πλυμμένο με σαπούνι και πλυμμένο με οινόπνευμα... Περιττό να πω ότι ακόμα και μετα το οινόπνευμα εμφανίστηκαν 2-3 αποικίες...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 29-10-10, 21:44
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

OK ..εν κατακλειδι . Ο καθενας διαβαζωντας την κουβεντα μας μπορει να καταλαβει πως το καλυτερο ειναι να παλι μπολι απο ενυδρειο που τρεχει καιρο !!! πολυ καιρο που ουτοσι αλλως θα ειναι στρωμενο...σωστος!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 30-10-10, 00:37
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

συγνωμη παιδια εγω ειμαι πολυ νεος στο χομπι και θελω να ρωτησω: το ενυδρειο δεν το στρωνουμε με βακτηρια απο τις εταιριες;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-10-10, 01:11
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Οχι φιλε μου.Δεν εχει αποδειχτει οτι βοηθανε.Τουλαχιστον οχι απο μονα τους.
Διαβασε αυτα εδω κ θα καταλαβεις.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με βακτηρια? gkrokidis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 17-02-10 17:16
βακτηρια dimis_george Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-01-10 09:50
βακτηρια anestoudis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-12-09 11:50
βακτηρια naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 16 01-01-08 22:25
tetra ζωντανα βακτηρια?? alan boy Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-07-07 10:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11112 seconds with 14 queries