Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-08-09, 10:07   #1
Ερωτήσεις Αρχάριου
 
Το avatar του χρήστη persival
persival
Senior Member
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος 23-08-09, 10:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ, βλέπω πολύ μεράκι απο πολλά παιδιά και ήδη ζηλεύω! Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου (εντελώς άσχετος) πήγα στο Petshop για να πάρω τροφές για το χάμστερ και κολλάω ξανά στα ενυδρεία... αποκαρδιοτικές οι τιμές, ρωτάω τον petshopa και με οδήγησε στο να πάρω ένα μικρό για να ξεκινήσω, όπως και έκανα. Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, πόσο μάλλον όταν θέλω να ασχοληθώ και να το κάνω "εντυπωσιακό". Έτσι, ρώτησα ένα γνωστό όπου είχε μεγαλούτσικο ενυδρείο αν ασχολείται ακόμη και αν έχει να μου δώσει κανένα, μου είπε οτι σταμάτησε να ασχολείται και πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). Να μην πολυλογώ, με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα (τα ψαράκια, διαβάζοντας κατάλαβα οτι τα φυτά δεν είναι καλό να έχουν έντονο χρώμα).

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα, όμως ενώ διάβασα αρκετά, τα περισσότερα μου είναι ακαταλαβίστικα, θα ήθελα εάν γίνεται βέβαια, να μου πείτε μερικά είδη ψαριών που είναι συμβατά και δεν δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Εμφανίσεις: 10911
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-08-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας καλως ηρθες! και ήδη ζηλεύω! δεν εχεις να ζηλεψεις τιποτα...αν εχεις το "μικροβιο" με υπομονη και διαβασμα μπορεις να κανεις θαυματα..Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. υπαρχουν καποια βασικα εξοδα..αλλα μπορεις να κρατησεις ενα ενυδρειο low budget που λενε...τα λαθη ειναι που κοστιζουν περισσοτερο..Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, οντως ειναι....πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. η γνωμη μου ειναι πως ειναι ακριβο....ισως για την ποιοτητα του να ειναι καλα τα χρηματα..αλλα αν το κοστος ειναι για σενα σημαντικο μπορεις με τα μισα χρηματα να παρεις ενα καρφουρισιο που θα εχει και το θερμοστατη μεσα...τα λιτρα θα ειναι 120....και θα ειναι καινουριο. για μεταχειρισμενο 150 λιτρα χωρις θερμοστατη μου φαινεται ακριβο.Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα !!!
μπορεις να βαλεις ζωοτοκα που εχουν πλουσια χρωματα και ταιριαζουν τις περισσοτερες φορες με το νερο του δικτυου μας...υπαρχουν φυσικα και αλλα ψαρια...πρωτα ομως πρεπει να κατανοησεις αυτα τα ακαταλαβιστικα που λες...διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων....επειτα οτι απορια εχεις μπορεις να τη λυσεις εδω www.tsamisaquarium.gr και ρωτωντας στο φορουμ...
καλη αρχη και μη βιαζεσαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-08-09, 11:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

..θα μεινω στα τελευταια λογια του Πανου..."καλη αρχη και μη βιαζεσαι".

Υ.γ....για το ενυδρειο θα σου ελεγα να το ψαξεις λιγο περισσοτερο,καθως υπαρχουν πολλες και σιγουρα καλυτερες προσφορες ειτε εδω ειτε (ακομη καλυτερα) εδω π.χ..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-09, 12:21
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!
Θα προσπαθήσω να μη βιαστώ, όσο μπορώ δηλαδή
Σχετικά με τα είδη που θα βάλω, σίγουρα θα το ψάξω αρκετά πριν.
Όσο για το ενυδρείο, ίσως να παρέλειψα οτι είναι μαζί με τη βάση. Η αλήθεια είναι οτι είχα πάει στο σπίτι του φίλου που το πουλάει και είχα μείνει άφωνος, τότε όμως δεν το είχα πάρει ακόμη ζεστά. Σε οτι αφορά τις προτάσεις του φίλου lmaikl, καλό το κατάστημα και με πολλές επιλογές, αλλά δυστυχώς είμαι επαρχία (Κρήτη) και εκτός των μεταφορικών, αλλιώς είναι να βλέπεις απο κοντά και αλλιώς φωτογραφίες... Εξάλλου το έχω ήδη "κλείσει" (το απόγευμα η μεταφορά) και δεν μου αρέσει να χαλάω συμφωνίες
Να είστε όμως σίγουροι οτι θα ακολουθώ κατά γράμμα τις οποιεσδήποτε συμβουλές για την φροντίδα και συντήρηση που θα μου δώσετε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-09, 15:47
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

πρωτα πρεπει να βρεις με τι ψαρακια θελεις να ασχοληθεις ,δεν ταιριαζουν ολα μεταξυ τους . το 20lt μπορεις μετα να το κανεις ενα αξιοπρεπεστατο σπιτακι για bettas αργοτερα!!!αντε καλη αρχη σου ευχομαι.
αντε για μαζευτειτε κιαλλοι να γινουμε πολλοι πιο πολλοι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-09, 22:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
μου το δίνει 300 ευρώ
φιλε μην βιαζεσαι......
Ρωταμε τιμες και μετα αγοραζουμε...
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-09, 01:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μην βιαζεσαι......
Ρωταμε τιμες και μετα αγοραζουμε...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-09, 09:59
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα σας!
Λοιπόν τελικά το πήρα, είναι το "Ferplast Cayman 110". Διαστάσεις 110x55x45 (μόνο το γυαλί). Φαντάζομαι είναι τουλάχιστον 240 λίτρα! Άρα δεν είναι και κακή η τιμή (?)
Κάλεσα ένα ειδικό (πετσοπ) να έρθει το απογευματάκι να μου το στήσει και να μου δείξει απο κοντά τη συντήρηση του, θα ανεβάσω φώτο με την πρώτη ευκαιρία.
Μια ερώτηση σχετικά με το μικρό, εχτές το βράδυ τα γκαπάκια ήταν συνεχώς στην στάθμη του νερού, πιθανότατα έψαχναν για οξυγόνο... αν και πριν 2 μέρες είχα αλλάξει το 30% του νερού. Τελικά άλλαξα ξανά νερό (περίπου 20%) και λίγο μετά όλα έμοιαζαν φυσιολογικά. Και το πρωί όλα καλά ήταν μέχρι που τα τάισα, μετά απο λίγο πάλι έμειναν πάνω... καμμία συμβουλή;

Και πάλι ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-09, 10:22
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας!
Λοιπόν τελικά το πήρα, είναι το "Ferplast Cayman 110". Διαστάσεις 110x55x45 (μόνο το γυαλί). Φαντάζομαι είναι τουλάχιστον 240 λίτρα! Άρα δεν είναι και κακή η τιμή (?)
Κάλεσα ένα ειδικό (πετσοπ) να έρθει το απογευματάκι να μου το στήσει και να μου δείξει απο κοντά τη συντήρηση του, θα ανεβάσω φώτο με την πρώτη ευκαιρία.
Μια ερώτηση σχετικά με το μικρό, εχτές το βράδυ τα γκαπάκια ήταν συνεχώς στην στάθμη του νερού, πιθανότατα έψαχναν για οξυγόνο... αν και πριν 2 μέρες είχα αλλάξει το 30% του νερού. Τελικά άλλαξα ξανά νερό (περίπου 20%) και λίγο μετά όλα έμοιαζαν φυσιολογικά. Και το πρωί όλα καλά ήταν μέχρι που τα τάισα, μετά απο λίγο πάλι έμειναν πάνω... καμμία συμβουλή;

Και πάλι ευχαριστώ
Μη νομίζεις οτι αφού πουλάνε ψάρια είναι και ειδικοί αυτοί στα πετσοπ. Καλό είναι να τσεκάρεις αυτά που θα σου πεί και εδώ γιατί πολλές φορές οι οδηγίες του οδηγούν σε "καταστροφικά αποτελέσματα".

Και καλή αρχή! Θα κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο!
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-09, 10:43
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marly Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη νομίζεις οτι αφού πουλάνε ψάρια είναι και ειδικοί αυτοί στα πετσοπ. Καλό είναι να τσεκάρεις αυτά που θα σου πεί και εδώ γιατί πολλές φορές οι οδηγίες του οδηγούν σε "καταστροφικά αποτελέσματα".

Και καλή αρχή! Θα κάνεις ένα υπέροχο ενυδρείο!
Ευχαριστώ Marly

Για τον συγκεκριμένο έχω πάρει καλές συστάσεις απο 3 άτομα, δεν έχω και πολλές επιλογές, σίγουρα είναι πολύ "ειδικότερος" απο μένα που είμαι άσχετος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-08-09, 10:59
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Marly

Για τον συγκεκριμένο έχω πάρει καλές συστάσεις απο 3 άτομα, δεν έχω και πολλές επιλογές, σίγουρα είναι πολύ "ειδικότερος" απο μένα που είμαι άσχετος...
Είναι πιθανό να γνωρίζει πολλά και όντως να χαρακτηρίζεται "ειδικός" στο θέμα ενυδρείο,Δεν αντιλέγω(δεν τον ξέρω τον άνθρωπο).
Απλά σου λέω να το έχεις και μιά επιφύλαξη για τα λεγόμενα του. Ετσι θα αποφύγεις κακοτοπιές(παθόν και μαθόν είμαι γιαυτό στα λέω).

Θα δείς που σε λίγο καιρό θα γίνεις εσύ ειδικότερος απο αυτόν!
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-08-09, 11:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
την πρώτη ευκαιρία.
Μια ερώτηση σχετικά με το μικρό, εχτές το βράδυ τα γκαπάκια ήταν συνεχώς στην στάθμη του νερού, πιθανότατα έψαχναν για οξυγόνο... αν και πριν 2 μέρες είχα αλλάξει το 30% του νερού. Τελικά άλλαξα ξανά νερό (περίπου 20%) και λίγο μετά όλα έμοιαζαν φυσιολογικά. Και το πρωί όλα καλά ήταν μέχρι που τα τάισα, μετά απο λίγο πάλι έμειναν πάνω... καμμία συμβουλή;

Και πάλι ευχαριστώ
εχεις αναταραξη επιφανειας? αν οχι και η επιφανεια ειναι "ηρεμη" γυρνα τηνεξοδο του φιλτρου να την αναταρασσει και να οξυγονωνεται το νερο...
εχεις στρωσει το ενυδρειο σου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-08-09, 11:29
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Δυστυχώς στρώσιμο με τη σωστή έννοια έμαθα εκ των υστέρων πως γίνεται. Επίσης δυστυχώς, ακολούθησα τις οδηγίες αυτού που μου πούλησε το μικρό ενυδρείο και που μου είπε οτι απλά να βάλω το νερό, τα φάρμακα και το φίλτρο σε λειτουργεία για 3 μέρες και μετά να βάλω τα ψαράκια. Εκ των υστέρων, 1 μέρα μετά που έβαλα τα ψαράκια, μετέφερα λίγο νερό απο άλλο ενυδρείο...
Κατά τ'άλλα, γίνεται ανατάραξη της επιφάνειας, όμως δεν έχω κριτήριο για να πω αν είναι λίγο η πολύ. Θα βοηθήσει αν βάλω να δουλέψει η αντλία αέρος για να κάνει φυσαλίδες;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-08-09, 11:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν ειναι ελλειψη οξυγονου θα βοηθησει η αεραντλια...αν εχεις ομως αναταραξη τοτε μαλλον δεν ειναι αυτο...
ποια φαρμακα σου ειπε ο πετσοπας να βαλεις? μνο αντιχλωριο επρεπε να βαλεις..
χρειαζομαστε μετρησεις...πρεπει να παρεις καποια τεστ..που αν δε μπορεις αυτο που μπορεις να κανεις για μεγαλυτερη ασφαλεια ειναι να βαλεις μπολι...το παλιο νερο απο αλλο ενυδρειο δε κανει τιποτα....βοηθα μονο το μπολι και για να μπολιασεις σωστα μπορεις να διαβασεις εδω...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-08-09, 12:48
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

οκ, θα το δοκιμάσω, μόλις πάω σπίτι αν καταφέρω να βρω "δότη"...
θα ανοίξω και την αεραντλία καλού κακού...

ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-08-09, 12:51
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Φίλε μου αν σε φέρει ο δρόμος σου από Ηράκλειο ευχαρίστως να σου δώσω εγώ μπόλι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-08-09, 12:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και μολις μπορεσεις να προμηθευτεις τεστ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-08-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Marly

Για τον συγκεκριμένο έχω πάρει καλές συστάσεις απο 3 άτομα, δεν έχω και πολλές επιλογές, σίγουρα είναι πολύ "ειδικότερος" απο μένα που είμαι άσχετος...
συζητούσα με υπάλληλο αλυσίδας πετσοπ, ειδικό στα ψάρια, και μου έλεγε διάφορα πράγματα περίπου σωστά, δηλαδή ότι τα χρυσόψαρα θέλουν πολλά λίτρα κλπ. και σκέφτηκα ότι ο υπάλληλος είναι πραγματικά γνώστης και προσπαθεί να βοηθήσει τους πελάτες του. έκεινη την στιγμή μπήκε μέσα ένας υποψήφιος πελάτης που δεν είχε ιδέα και τον ρώτησε πόσο έχει ένα ενυδρείο (έδειχνε ένα 20-30 λίτ) και του είπε ο υπάλληλος να ξεκινήσει με αυτό και οτι μπορεί να βάλει μέσα 3-4 χρυσόψαρα. Φρίκαρα εντελώς.

Ότι και να σου πει επιβεβαίωσε το εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-08-09, 13:34
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου αν σε φέρει ο δρόμος σου από Ηράκλειο ευχαρίστως να σου δώσω εγώ μπόλι
Φίλε μου αν και είμαι απο Ηράκλειο δουλεύω στην Ελούντα και μένω στον Άγιο... Βρήκα μπόλι όμως, σε ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-08-09, 14:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με γεια το ενυδρειο.
Ειναι πολυ αξιοπιστο ενυδρειο και αν δεν εχει υποστει καποια ζημια (γρατζουνιες στο τζαμι, ξερες σιλικονες) ειναι πολυ καλη αγορα.

Σε ενημωρωνω απλα οτι αν το αγοραζες απο Αθηνα θα σου κοστιζε καινουριο 435 εβρω με το επιπλο (χωρις μεταφορικα κλπ ομως).
Νομιζω πως ηταν συμπαθητικη η τιμη που το αγορασες δεδομενου οτι δεν εισαι αρκετα ενημερος στην αγορα και θα μπορουσες να ειχες δωσει τα ιδια χρηματα χωρις να παρεις τπτ αξιολογο.
Αυτα δεν πηρες? επιπλο ενυδρειο



Ισως πρεπει να κανεις στην πορεια μια αναβαθμιση μονο στη φιλτρανση ειτε στα υλικα του ειτε προσθετωντας ενα εξωτερικο φιλτρο, αφου δεν θα μεινεις οπως καταλαβαινω σε πολυ χαμηλη ιχθυοφορτωση.

Τα λιτρα του ειναι 280 μικτα, και καθαρα νερο υπολογισε τα σε 250 και κατω (αναλογα τι διακοσμηση θα βαλεις πχ πετρες, υψος βυθου).


ΥΓ προταση : πριν εφαρμοσεις οποιαδηποτε συμβουλη απο οποιονδηποτε, παρε και μερικες γνωμες απο το φορουμ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-08-09, 06:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ, βλέπω πολύ μεράκι απο πολλά παιδιά και ήδη ζηλεύω! Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου (εντελώς άσχετος) πήγα στο Petshop για να πάρω τροφές για το χάμστερ και κολλάω ξανά στα ενυδρεία... αποκαρδιοτικές οι τιμές, ρωτάω τον petshopa και με οδήγησε στο να πάρω ένα μικρό για να ξεκινήσω, όπως και έκανα. Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, πόσο μάλλον όταν θέλω να ασχοληθώ και να το κάνω "εντυπωσιακό". Έτσι, ρώτησα ένα γνωστό όπου είχε μεγαλούτσικο ενυδρείο αν ασχολείται ακόμη και αν έχει να μου δώσει κανένα, μου είπε οτι σταμάτησε να ασχολείται και πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). Να μην πολυλογώ, με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα (τα ψαράκια, διαβάζοντας κατάλαβα οτι τα φυτά δεν είναι καλό να έχουν έντονο χρώμα).

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα, όμως ενώ διάβασα αρκετά, τα περισσότερα μου είναι ακαταλαβίστικα, θα ήθελα εάν γίνεται βέβαια, να μου πείτε μερικά είδη ψαριών που είναι συμβατά και δεν δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
καλως ηρθες και απο μενα . μια που ξεκινισες με γκαπι και σαλιγκαρακια ταιριαζουν πολυ θελουν σκλυρο νερο και τα δυο ειναι πολυ ευκολα ψαρια ασε που θα γεμισεις το καινουριο ενυδρειο σε χρονο μηδεν γεννανε σα τρελα με λιγα φυτα μεσα και εφτιαξες ενα παραδεισο γιαυτα και για σενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-08-09, 11:24
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με γεια το ενυδρειο.
Ειναι πολυ αξιοπιστο ενυδρειο και αν δεν εχει υποστει καποια ζημια (γρατζουνιες στο τζαμι, ξερες σιλικονες) ειναι πολυ καλη αγορα.

Σε ενημωρωνω απλα οτι αν το αγοραζες απο Αθηνα θα σου κοστιζε καινουριο 435 εβρω με το επιπλο (χωρις μεταφορικα κλπ ομως).
Νομιζω πως ηταν συμπαθητικη η τιμη που το αγορασες δεδομενου οτι δεν εισαι αρκετα ενημερος στην αγορα και θα μπορουσες να ειχες δωσει τα ιδια χρηματα χωρις να παρεις τπτ αξιολογο.
Αυτα δεν πηρες? επιπλο ενυδρειο



Ισως πρεπει να κανεις στην πορεια μια αναβαθμιση μονο στη φιλτρανση ειτε στα υλικα του ειτε προσθετωντας ενα εξωτερικο φιλτρο, αφου δεν θα μεινεις οπως καταλαβαινω σε πολυ χαμηλη ιχθυοφορτωση.

Τα λιτρα του ειναι 280 μικτα, και καθαρα νερο υπολογισε τα σε 250 και κατω (αναλογα τι διακοσμηση θα βαλεις πχ πετρες, υψος βυθου).


ΥΓ προταση : πριν εφαρμοσεις οποιαδηποτε συμβουλη απο οποιονδηποτε, παρε και μερικες γνωμες απο το φορουμ.

Λοιπόν ήρθε ο άνθρωπος απο το petshop και στήσαμε το ενυδρείο. Είναι ακριβώς αυτά που αναφέρεις φίλε delta. Διαρροές και γρατζουνιές ευτυχώς δεν υπάρχουν.
Εργασίες και αλλαγές που έγιναν:

νέο υλικό στο φίλτρο (εσωτερικό, το bluwave 07)
νέο υπόστρωμα (6 σακιά των 10 κιλών, κατάλληλο και για τα φυτά σύμφωνα πάντα με τον καταστηματάρχη)
αντικατάσταση 2ου κυκλοφορητή (ήταν χαλασμένος ο παλιός)
Αντικατάσταση στο υλικό που μπαίνει πάνω απο τις λάμπες (αυτό για αντανάκλαση που δεν ξέρω πως το λενε )
Τοποθέτηση των διακοσμητικών που πήρα "πακέτο" με το ενυδρείο. Αυτά είναι 4 ηφαιστιακές πέτρες (1 μεγάλη, 3 μικρές), ένα "ναυάγιο" (αφού πρώτα το έβρασα) και ένα κομμάτι ξύλο που αγόρασα.
Τοποθέτηση φυτών (στο πίσω μέρος) "Cryptocoryne beckettii viridifolia", "Rotala rotundifolia" & "Cladophora aegagrophila"
Τοποθέτηση αεραντλίας με μια πέτρα περίπου 30cm στο κέντρο

Έριξε και καμπόσα φάρμακα (4 διαφορετικά) της σειράς Sera. Μου είπε για τις πρώτες 10 μέρες να ρίχνω το nitrivec και μετά σε κάθε αλλαγή κάποια απο τα άλλα (τα οποία δεν έχω κοντά μου και δεν θυμάμαι)

Επίσης πήρα και το υγρό τεστ της ίδιας εταιρίας (sera) πού έχει 4 διαφορετικά τεστ (5 μπουκαλάκια).

Απο εδώ και πέρα, το μόνο που θα κάνω λογικά είναι να μετράω το νερό και όταν είναι έτοιμο να βάλω και ψαράκια.

Οπότε, ακούω απόψεις για αν έγινε κάτι λάθος, ή κάτι που ίσως παρέλειψα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos
καλως ηρθες και απο μενα . μια που ξεκινισες με γκαπι και σαλιγκαρακια ταιριαζουν πολυ θελουν σκλυρο νερο και τα δυο ειναι πολυ ευκολα ψαρια ασε που θα γεμισεις το καινουριο ενυδρειο σε χρονο μηδεν γεννανε σα τρελα με λιγα φυτα μεσα και εφτιαξες ενα παραδεισο γιαυτα και για σενα
Τα γκάπι θα μεταφερθούν στο μεγάλο όταν είναι έτοιμο, τα σαλιγκάρια όχι αυξάνονται πολύ εύκολα απ' όσα έμαθα εδώ, και δεν το θέλω! Το ένα γκάπι είναι ήδη σε εγγυμοσύνη και το έχω απομονώσει

Τέλος σχετικά με το μικρό ενυδρείο, το μπόλιασα, άνοιξα και την αεραντλία, όλα φαίνεται να έχουν επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς, ευτυχώς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-08-09, 13:45
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Καλή αρχή και υπομονή τώρα να στρώσει.Αν μπορείς να βρείς μπόλι και για το μεγάλο ενυδρείο θα είναι καλύτερα.

Την γκαμπίνα σου την έχεις βάλει σε γεννήστρα; Αν μπορέσεις να βρεις κερατόφυλλο ασε την ελεύθερη να γεννήσει μεσα στο ενυδρείο (ετσι δεν θα στρεσαριστεί και δεν θα την χάσεις μετά την γέννα).Τα πιο υγειή και δυνατά μωρά θα επιβιώσουν κρυμένα μέσα στα φυτά.

Λογικά έχεις το nitrivec aquatan(αντιχλώριο-πάντα βάζεις απο αυτό σε κάθε αλλαγή) turbo-clear(ενζυμα για καλύτερη απόδοση του nitrivec κυρίως στην αρχή λειτουργίας του ενυδρείου). Το τέταρτο; (όταν μπορέσεις μας λές)

Καλά έκανες που πήρες τέστ.Πρόσεχε μόνο, αφού έχεις της sera, την διαβάθμηση στους σωλήνες(μερικές φορές τα 5 και 10 ml δεν έιναι εκεί που υπάρχει η γραμμή).
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-08-09, 14:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Οπότε, ακούω απόψεις για αν έγινε κάτι λάθος, ή κάτι που ίσως παρέλειψα....
Παρελειψες να διαβασεις το ΥΓ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
.. ΥΓ προταση : πριν εφαρμοσεις οποιαδηποτε συμβουλη απο οποιονδηποτε, παρε και μερικες γνωμες απο το φορουμ.
Νομιζω πως εγιναν πολλες περιττες εργασεις.

- 2ος κυκλοφορητης χρειαζεται? Ηταν στον αρχικο εξοπλισμο του ενυδρειου?
- 60 κιλα υποστρωμα???!!!!! σε 280 λιτρα ενυδρειο
- Καταλληλο για φυτα? Τι να το κανεις? Τα φυτα που εχεις δεν χρειαζονται υποστρωμα λιπανσης ειναι "ευκολα" φυτα. Δες τον καταλογο της tropica. Σου συνιστω να μη μπλεξεις με "δυσκολα" και απαιτητικα φυτα σε φως, λιπανση, και διοξειδιο (προς το παρον).
- Οι ανακλαστηρες τι ειχαν και τους αντικατεστησε? καθαρισμα δεν εφτανε? αλλα και παλι χρειαζονται σε φυτα που δεν ειναι απαιτητικα? Το πολυ φως οπως και το λιγο δεν κανει καλο. Πρεπει να εχεις οσο φως πρεπει και οχι παραπανω γιατι θα γεμισεις αλγες.
- Αεραντλια βγαλτη, σε φυτεμενο ενυδρειο ειναι μειονεκτημα, διωχνει το λιγοστο διοξειδιο που υπαρχει στο νερο και χρειαζονται τα φυτα, Για οξυγονωση φτανει να υπαρχει ελαφρα αναταραξη στην επιφανεια του νερου απο το φιλτρο.
- Πετρες ξυλα ΟΚ, αλλα το ναυαγιο τι το ηθελες? βιοτοπικο σαρωνικου φταχνεις? Θεωρουνται αντιαισθητικα και κιτσ για πολλους χομπυστες τα μη φυσικα διακοσμητικα και τα παρδαλα χρωματα, (τα "περιεργα" χρωματα δεν κανουν καλο και στα ψαρια), βεβαια ειναι υποκειμενικη γνωμη του καθενος η διακοσμηση και αν δεν βγαζει τοξικα και μπογια το διακοσμητικο στο νερο τοτε ....


Οσο για ...
- Τα βακτηρια πες ΟΚ, τα υπολοιπα "φαρμακα" τι ειναι ακριβως πες, γιατι δεν κανουν καλο ολα.
- Τεστ sera εγω δεν τα εμπιστευομαι.
- Αντικατασταση υλικου στο φιλτρο. Τι ειχε πριν και τι εβαλε?

Αλλες παρατηρησεις....
- Το μικρο ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει? δεν ειχε στρωσει? γιατι το μπολιασες? με τι μπολι πως και απο που? Γιατι δεν μπολιασες και το μεγαλο τοτε?
- Τα σαλιγγαρια κανουν καλο σε ενα ενυδρειο, καθαριζουν απο αλγη και περισσευματα τροφης.
Μη το διακοψεις το μικρο ενυδρειο, θα σου χρειαστει.

ΥΓ (ευχομαι να το διαβασεις αυτη τη φορα ) μη βαζεις τα ψαρια σε γεννηστρα ουτε το γονο. Ασε στην επιφανεια του νερου φυτα επιφανειας και βαλε και moss καποια στιγμη δεμενη σε ξυλα και πετρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-08-09, 10:59
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα σας και πάλι,

Καταρχάς να απολογηθώ γιατί δεν μου έχουν μεταφέρει ακόμη τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι, κατά συνέπεια δεν έχω ιντερνετ και μπαίνω απο τη δουλειά, άρα κάποια πράγματα που δεν τα έχω μπροστά μου δεν μπορώ να τα αποστηθίσω ακόμη.

(απολογητικό ύφος) Φίλε Δέλτα έχεις δίκιο, απο πολλές πλευρές. Τελικά ο φίλος μας μάλλον που θέλει να πουλήσει...

2ος κυκλοφορητής υπήρχε στα πράγματα που μου είχε δώσει ο πρώην κάτοχος του ενυδρείου, όμως επειδή είχε καιρό να δουλέψει είχε χαλάσει. Έτσι αντικαταστάθηκε.
Στο 60 κιλά μάλλον λάθος κάνω εγώ, ήταν 6 τα σακούλια αλλά όχι 10κιλα... τα πέταξε αμέσως μόλις τα έβαλε και δεν κράτησα κανένα άδειο...
Σχετικά με τα φυτά, δεν σκοπεύω να βάλω άλλα εκτός απο μια Anubia. Σύμφωνα με όσα διάβασα σχετικά με αυτά που πήρα, είναι όλα εύκολα.
Οι αντανακλαστήρες, έναν είχε αλλά απο άσπρος που ήταν κανονικά είχε γίνει καφέ και με το που τον άγγιζα έσπαγε, ήθελε όντως αλλαγή, αυτό το καταλάβαινε και ο πλέον άσχετος
Την αεραντλία να την βγάλω εντελώς; Περισσότερο για το "εφφέ" την ήθελα, αλλά αν κάνει κακό, να την βγάλω.
Όσο για το ναυάγιο, το έβαλα αφού υπήρχε και δεν έχει χρώματα. Μοιάζει κάπως με τις πέτρες. Αν δω και μεγαλώνουν τα φυτά και δεν ταιριάζει, το πολύ πολύ να το βγάλω
Σχετικά με τα φάρμακα, θα τα σημειώσω σε χαρτί σήμερα για να τα αναφέρω αύριο. Αυτά που θυμάμαι είναι Nitrivec, Aquatan, Morena. Μόνο το πρώτο βάζω κάθε μέρα για 10 μέρες, μετά όλα θα τα βάζω ανάλογα με το τι θα δείχνουν και τα τεστ.
Τα φίλτρα πρίν (ειναι ένα φίλτρο αλλά έχει 2 "κουτάκια" για υλικό) είχαν και τα 2 "μακαρόνια". Στο ένα έμειναν, στο άλλο έβαλε κάτι σαν στραγάλια... Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά είναι το μόνο που ξέρω...
Το μικρό το μπόλιασα γιατί μου το πρότεινε κάποιος άλλος φίλος λίγο παραπάνω, λόγω παράξενης αντίδρασης των ψαριών (έμεναν σχεδόν συνεχώς στην επιφάνεια) Το μπόλιασα με υλικό απο άλλο (υγειές) ενυδρείο απο όπου προέρχονταν και τα ψαράκια. Δεν έκανα το ίδιο και στο μεγάλο γιατί θεώρησα οτι αφού ξεκίνησα να το στρώνω αλλιώς, δεν θα ήταν καλό.

Το μικρό δεν θα το διακόψω, σκόπευα να το κάνω γεννήστρα. Επειδή την γκαπίνα την έχω βάλει σε γεννήστρα, πείτε μου ποιό φυτό να πάρω για να την βγάλω άμεσα μιας και όπως καλά λέτε, στρεσάρεται...

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον χρόνο σας, κάποια πράγματα ξέρω τα κάνω λάθος, αλλα υπόσχομαι να είμαι καλός μαθητής και να βελτιώνομαι συνεχώς!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-08-09, 11:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

OΚ.
Την αεραντλια αν εχει καποια αναταραξη η επιφανεια και δεν ειναι λαδι, δεν την χειαζεσαι.
Το Morena δεν το χρειαζεσαι (για να κανει αυτο που λεει οτι κανει, θελεις ενα μπουκαλι την ημερα και δεν χρειαζεσαι να μαλακωσεις το νερο ή να ριξεις το πεχα με τα ζωοοτοκα).
Ανακλαστηρας, αμμος, κυκλοφορητης ακουγονται ΟΚ, το υλικο που σου εβαλε πρεπει να ειναι eheim substart pro και εκανε καλη κινηση.
Ενα φυτο που βολευει για το γονο κλπ ειναι κερατοφυλλο αφημενο στην επιφανεια του νερου, υπαρχει κατα εκατονταδες κιλα σε αγγελιες συνχομπιστων και χαριζεται.
Το μπολιασμα στο μικρο και τι νορμαλ στρωσιμο στο μεγαλο, ακουγεται οπως το εξηγεις σωστο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-08-09, 08:01
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι!

1. Απενεργοποίησα την αεραντλία
2. Το φάρμακο που δεν θυμόμουν είναι το toxivec
3. Κερατόφυλλο δεν βρήκα έβγαλα απλά την γκαπίνα απο την γεννήστρα και περιμένω να γεννήσει για να αφήσω μόνους τους γόνους
4. Αντί για το morena που πολύ καλά λες θέλει πολύ για να "μαλακώσει" το νερό, υπάρχει εναλλακτική ή απλά αφήνω το νερό εκεί που είναι? γύρω στο 18 σκληρότητα... και 8 πεχα
5. θα ήταν βάρβαρο να μεταφέρω τα γκαπις στο μεγάλο απο τώρα;

Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-08-09, 09:18
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

H rotundifolia θεωρειτε σχετικα δυσκολουτσικο φυτο και θελει φως και CO2 για να πιασει και να δειξει τα χρωματα της...
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-08-09, 10:23
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Απο φως θεωρώ οτι είμαι οκ, το ενυδρείο έχει 2 λάμπες, η μια βγάζει πράσινο φως και η άλλη ροζ...
τώρα απο οξυγόνο... δεν έχω και να πω και την αλήθεια δεν σκοπεύω να πάρω. οπότε να το βγάλω η να το αφήσω και το πολύ πολύ να μην "πιάσει"?

και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-08-09, 10:58
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

2 λαμπες λογικα θα ειναι Τ8 στα 30 w
Aρα λογικα πρεπει να εχεις 60watt φωτισμο.Οταν λες πρασινο χρωμα τι ακριβως εννοέις.Ανεβασε καμια φωτο
Ειναι για ενυδρειακη χρηση η λαμπα??
Δεν μιλησα για οξυγονο αλλα για διοξειδιο του ανθρακα.Τεσπα σε αφηνω να τα ανακαλυψεις μονος σου τα μυστικα του ενυδρειου.Εχει σασπενσ.
Αλλα για τις λαμπες ειναι σημαντικο

Υ.Γ. Χαρισε καπου το ναυαγιο ή πανε το πισω απο κει που το πηρες.
Χαλαει την αγρια ομορφια του ενυδρειου σου.
Δες στις παρουσιασεις ενυδρειων ,αλλα και στο aquascape κοινωνικων-φυτεμενων για να παρεις ιδεες.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος και πάλι! Vangelis77 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-04-09 21:09
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Καραρχάριος. Ερωτήσεις Nightfall Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-09-07 16:01
Μα, εντελώς αρχάριος !!!... alexispi Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-06-07 16:43
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11179 seconds with 14 queries