Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-11, 19:35
MONA VAMP Ο χρήστης MONA VAMP δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή παρακαλω βοηθηστε με, κινδυνευει το χρυσοψαρο μου

καλησπερα σε ολους,

ειμαι νεα χομπιστας και επειδη η απειρια μου ενδεχομενως να σκοτωσει το χρυσοψαρο μου τυπου calico παρακαλω βοηθηστε με.

η ιστορια εχει ως εξης:
ειχα μια γυαλα 4 λιτρων, αρχικα εβαλα νερο βρυσηςκαι το χρυσοψαρο συμπεριφεροταν πολυ θετικα, ηταν πολυζωηρο. μετα απο λιγες ωρες του εβαλα καποια πετραδακιαπου ειχα μαζεψει απο παραλια και τα οποια ειχα πλυνει με χλωριο και ξεπλυνει επαρκως.

απο την ωρα που εβαλα τα πετραδακια στην γυαλα το ψαρι εχασε την ζωντανια του και ειναι στον πατο....
απομονωσα τα πετραδακια και του εβαλα καθαρο νερο βρυσης.
παρακαλω προτεινετε τι να κανω μεχρι αυριο που θα παω να παρω αντιχλωριο, για να μην ψοφησει το ψαρακι μου.

επισης ο ιχθυολογος που το πηρα μου ειπε οτι σ'αυτην την μικρη χωρητικοτητας γυαλα (δεν εχει φιλτρο και οξυγονο), το χρυσοψαρο δεν θα κινδυνευει αν του αλλαζω το νερο καθημερινα. τι λετε γι'αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-11, 20:05
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Μου θυμίζεις την πρώτη μου επαφή με το χόμπυ...

Δυστυχώς (για το ψαράκι σου) τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο θέλουν να τα παρουσιάζουν αυτοί που εμπορεύονται τα ψάρια (μακάρι να ήταν ιχθυολόγοι...).

Σε αντίθεση με την πολύ διαδεδομένη αντίληψη ότι τα χρυσόψαρα ζουν μέσα σε γυάλες ανθοδοχεία, η πραγματικότητα είναι διαφορετική:

  • Κανένα ζωντανό δε μπορεί να ζήσει μέσα σε 4 λίτρα νερό
  • Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια που αν διατηρηθούν σωστά, μεγαλώνουν πολύ, είναι πολύ κινητικά, χρειάζονται παρέα και κατά συνέπεια μεγάλα ενυδρεία για να ζήσουν αξιοπρεπώς
  • Τα ενυδρεία πρέπει όχι απλώς να έχουν φίλτρο αλλά ιδιαίτερα καλή φίλτρανση για να ανταπεξέλθουν στους ρύπους των ψαριών
  • Εκτός από λίτρα και φίλτρανση χρειάζονται προσεγμένη διατροφή, χαμηλές θερμοκρασίες και πολλά άλλα που σίγουρα δεν μπορεί να προσφέρει μια γυάλα 4 λίτρων
Στη σχετική κατηγορία για τα χρυσόψαρα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24 μπορείς να διαβάσεις ενδιαφέροντα υπομνήματα και άρθρα που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις αυτά που δε σου είπε ο έμπορος που σου πούλησε ψάρι και γυάλα.

Αν θέλεις το ψαράκι σου να συνεχίσει να σου κάνει παρέα το πράγμα είναι μονόδρομος. Ταϊζεις λίγο, προμηθεύεσαι άμεσα αντιχλώριο και προσθέτεις την ανάλογη ποσότητα στο νερό της αλλαγής, δεν αλλάζεις όλο το νερό της γυάλας μαζί αλλά αφήνεις το μισό μέσα και προσθέτεις νερό βρύσης με αντιχλώριο αφού πρώτα το έχεις αφήσει 1 ωρίτσα σε κάποιο δοχείο για να εξισωθεί η θερμοκρασία με αυτή της γυάλας.

Αυτά για αύριο το πρωί γιατί από μεθαύριο πρέπει να αναζητήσεις ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο τουλάχιστον 60 λίτρων (όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα) με φίλτρο και φωτισμό για να μπορέσεις να φιλοξενήσεις το ψαράκι σχετικά αξιοπρεπώς... Διαφορετικά πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι το ψαράκι πρέπει να χαριστεί σε χομπίστα με κατάλληλο ενυδρείο ή να επιστρέψει στο πετσόπ.

Ελπίζω ότι τα παραπάνω δε θα σε απογοητεύσουν γιατί έχεις την τύχη να έρθεις σε επαφή με ένα πολύ όμορφο και ενδιαφέρον χόμπυ και με ένα φόρουμ που μπορεί να σου προσφέρει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για να χαρείς εσύ και το ψαράκι σου, ένα πολύ όμορφο και υγιές ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-11, 20:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προς το παρον βγαλε τα πετραδια και κανε αλλαγη το μισο νερο αμεσα.
Το νερο πρεπει να ειναι ιδιας θερμοκρασιας ph gh kh

Οσο για τις συμβουλες που σου δωθηκαν, αν γινονται σωστα οι αλλαγες και δεν προλαβαινει να γινεται τοξικο το νερο μπορει να διατηρηθει χωρις φιλτρο αλλα ...
Το χρυσοψαρο γινεται πολυ μεγαλο για γυαλα. Αναλογα το ειδος μπορει να γινει 30, 40, 50 εκ.
Εκτος κι αν μεινει καχεκτικο και οτι συνεπαγεται αυτο στην υγεια του και στη μακροζωια του (ζουν 20-40 χρονια).

Γενικα η γυαλα ειναι μια κατασταση απαραδεκτη και σε πολλες προηγμενες χωρες εχει ηδη απογορευθει η διατηρηση τους σε γυαλες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-11, 03:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Δυστηχως ειναι ετσι οπως τα λενε τα παιδια!!
Η γυαλες ειναι καταλληλες μονο για ανθοδοχεια και οχι για ζωντανα!

Η δε "ιχθυολογος" απλα απαραδεκτη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-11, 11:55
MONA VAMP Ο χρήστης MONA VAMP δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή η διασωση του χρυσοψαρου calico

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια, με σωσατε ... ηδη αλλαξα το νερο οπως μου ειπατε και εβαλα και αντιχλωριο και ηδη το χρυσοψαρο εχει ζωντανεψει !!!

με προβληματιζει βεβαια η μεγαλη ποσοτητα περιττωματων που βγαζει....πρεπει να του σακατεψα το εντερο με το χλωριο απο τις πετρες...ή να συνηθισω τις ποσοτητες αυτες γενικως?

διαβασα επιπλεον μια αποψη πως οι ηφαιστιακου τυπου πετρες οπως ειναι αυτες που ειχα μαζεψει απο καθαρη θαλασσα αν τις βρασεις μερικες φορες και τους βαλεις και ξυδι, καθαριζουν επαρκως και ειναι ετοιμες για ενυδρεια.

τι λετε γι'αυτο?? ισχυει??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-11, 12:12
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Aσε τις πετρες γενικως μεσα στην γυαλα τα ξυδια και την λαδοριγανη.Ο χωρος ειναι ελαχιστος ετσι κι αλλιως,μην τον περιορισεις κι αλλο.Επικεντρωσου στην αγορα ενος ενυδρειου.Μπορεις να βρεις σε πολυ καλες τιμες στις αγγελιες του φορουμ η στην χρυση ευκαιρια.
Το χρυσοψαρο βγαζει πραμα......μην σε προβληματιζει.
Γκολ αυτο????...........σκουπα εσυ......!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-11, 21:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σορυ για το offtopic αλλα αμα δεν το πω θα σκασωτελικα αυτοι οι ιχθυολογοι ρε παιδι μου ειναι η καταστροφη του χομπιστα.δεν πεζονται΄το λεω γιατι εχω δει ξανα και ξανα ποστ που αφορουσανε συμβουλες ιχθυολογου το τελευταιο διμηνο-τριμηνο.πολυ ιχθυολογια ρε παιδι μου,ολοι στα ψαρια τοχουν ριξει...δε λεω τιποτα για τα πετσοπ γιατι ειναι απλα απαραδεκτοι και ανευθυνοι "επαγγελματιες".
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-11, 21:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σορυ για το offtopic αλλα αμα δεν το πω θα σκασωτελικα αυτοι οι ιχθυολογοι ρε παιδι μου ειναι η καταστροφη του χομπιστα.δεν πεζονται΄το λεω γιατι εχω δει ξανα και ξανα ποστ που αφορουσανε συμβουλες ιχθυολογου το τελευταιο διμηνο-τριμηνο.πολυ ιχθυολογια ρε παιδι μου,ολοι στα ψαρια τοχουν ριξει...δε λεω τιποτα για τα πετσοπ γιατι ειναι απλα απαραδεκτοι και ανευθυνοι "επαγγελματιες".
Kαλα μην τρελλαινεσαι, τα περισσοτερα παιδια που δουλευουν εκει, μολις εχουν παρει τα πτυχια τους και δεν εχουν πειρα με τα ενυδρεια (ιδιως του γλυκου νερου, παροτι πιο ευκολα).
Για ιχθυοκαλλιεργιες, τσιπουρες, λαβακια, μαθαιναν,
Για το ενυδρειο οτι προλαβουν να διαβασουν απο κανενα βιβλιο του καταστηματος ενδιαμεσα στις αγγαριες που εχουν να κανουν απο το πρωι μεχρι το βραδι για ενα μισθουλακο, αλλα συνηθως οτι γραφει το βιβλιο με τις τιμες (μια δυο πληροφοριες μονο).

Πρεπει να εχεις πολυ τρελλα για να εχεις ορεξη να μαθεις κι αυτα μετα τη δουλεια.
Ξερω καναδυο ομως που ειναι αψογοι και στα ενυδρεια, γραφουν και σε φορουμ και βοηθανε.
Στη δουλεια δεν μπορουν να κανουν και πολλα γιατι εκτελουν εντολες, και αλλιως ....

Ειναι και δικο μας χρεος να μαθαινουμε για το ενυδρειο, δεν μπορει κανενας πωλητης να ειναι απο πανω μας και να επιβλεπει ή να ξερει τι εχουμε στο μυαλο μας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-11, 03:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω καναδυο ομως που ειναι αψογοι και στα ενυδρεια, γραφουν και σε φορουμ και βοηθανε.
Στη δουλεια δεν μπορουν να κανουν και πολλα γιατι εκτελουν εντολες, και αλλιως ....

Ειναι και δικο μας χρεος να μαθαινουμε για το ενυδρειο, δεν μπορει κανενας πωλητης να ειναι απο πανω μας και να επιβλεπει ή να ξερει τι εχουμε στο μυαλο μας.
ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουνε "σωστοι" ιχθυολογοι αλλα και πετσοπαδες που αγαπανε αυτο που κανουνε,που εχουνε ορεξη και εχουν μαθει και σιγουρα μπορουμε ολοι να μαθουμε απο εκεινους.δεν αμφιβαλω καθολου.
το σχολιο μου -το λεω για να μην παρεξηγηθω-εχει να κανει με εκεινους που δεν ειναι σωστοι αλλα και με εμας τους χομπιστες-βαζω και τον εαυτο μου μεσα-που πολλες φορες μπορει να ειμαστε ευκολοπιστοι, η στη προσπαθεια μας να βρουμε βοηθεια απο καπου χαφτουμε σαν χαιβανια οτι μας πει καποιος μονο και μονο επειδη ο τιτλος του πτυχιου του εχει τη λεξη ιχθυς μεσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!! Dimitris77 Bettas 11 06-05-11 16:08
SOS Αρρωστος μονομαχος-παρακαλω βοηθηστε Λενα21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 21-01-11 10:57
Σας παρακαλω βοηθηστε με ''ΣΚΙΟΥΡΟΣ'' n!kol@s ¶λλα ζώα 6 09-12-08 23:21
S.O.S. ο μονομαχος μου κινδυνευει??? Γιάννης Bettas 34 05-05-08 12:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04877 seconds with 15 queries