Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αναγνωρίσεις ειδών

Αναγνωρίσεις ειδών Το είδατε και δεν ξέρετε τι είναι? Εδώ...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-11, 19:08
ral Ο χρήστης ral δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή Τι αλγοφάγους πήρα??

Πήρα ένα ζευγαράκι για να μου φάνε την καφέ άλγη.. Είναι γύρω στα 2 εκατοστά, λευκά-διάφανα κ ο πετσοπάς μου είπε οτι φτάνουν τα 4-5 εκ. Αλλά τί είδος είναι? Επίσης τί τροφή χρειάζονται συμπληρωματικά με την άλγη? Συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0215.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  57,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0217.jpg
Εμφανίσεις:  449
Μέγεθος:  43,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-11, 19:25
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ποσο τα πήρες; Αν είναι γύρω στα 4-5-6 είναι pterygoplicthys joselimanius albino και γίνεται... 35-40 εκατοστά. Καταλαβαίνεις πως σε δουλεψε σε αυτήν την περίπτωση. Αν είναι γύρω στα 10 είναι ancistrus cf. chirrosus albino ή ancistrus sp4.

Βαλε μια φωτο που να φαίνεται καθαρα το ραχιαιο πτερυγιο, η μουσούδα, και το στόμα (οταν είναι κολλημένος στο τζάμι σου)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-11, 20:07
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο τα πήρες; Αν είναι γύρω στα 4-5-6 είναι pterygoplicthys joselimanius albino και γίνεται... 35-40 εκατοστά. Καταλαβαίνεις πως σε δουλεψε σε αυτήν την περίπτωση. Αν είναι γύρω στα 10 είναι ancistrus cf. chirrosus albino ή ancistrus sp4.

Βαλε μια φωτο που να φαίνεται καθαρα το ραχιαιο πτερυγιο, η μουσούδα, και το στόμα (οταν είναι κολλημένος στο τζάμι σου)
για ανσιστρους μωρα μου φαινονται..και εσυ βρε φιλαρακι τα παιρνεις δεν ρωτας τι ψαρι παιρνεις???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-11, 20:47
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
για ανσιστρους μωρα μου φαινονται..και εσυ βρε φιλαρακι τα παιρνεις δεν ρωτας τι ψαρι παιρνεις???




Είναι και τα δυο ancistrus φίλε μου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-11, 20:56
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Βαλε μερικές ποιο καθαρές φωτό όπως σου είπαν πιο πάνω.
Λόγικα είναι κάποιο είδος ancistrus.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-11, 22:15
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων




Είναι και τα δυο ancistrus φίλε μου;
ναι το ξερω οτι δεν ειναι απο την φωτο ειναι δυσκολο να διακρινεις τα μουστακια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-11, 22:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ναι, αλλα γιατί δεν είναι; Θα μπορουσε ο ένας να είναι αρσενικός και ο άλλος θηλυκός. Ομως το σχήμα του 2ου δεν είναι σχήμα ancistrus αλλα pterygoplichtys. Εκτος αυτού οι κιλίδες τους είναι αρκετά διαφορετικές.

Γι'αυτό λεω οτι μπορεί να είναι κάποιο απο τα 3 είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-11, 22:53
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Εγώ είμαι σίγουρος οτι είναι ancistrus cf. cirrhosus (πρώην sp3) Albino.
Δες μια φωτό από τα δικά μου μικρά



Τα θηλυκά φτάνουν τα 8-9cm και τα αρσενικά max 12cm.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-11, 23:09
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Εχεις δικιο Ancistrus ειναι.
Βαλε κ μια πλαινη...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-11, 23:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

το αλλο ψαρι μεσα τι ειναι χρυσοψαρο ??????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-11, 00:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ancistrus ειναι και το επιβεβαιωνουν οι 2 λευκες "μυτες" πανω και κατω στο τελειωμα του ουριαιου πτερυγιου. αν και θολες οι φωτο φαινονται καθαρα και στις 2.

αλλα και ενα μου δημιουργηθηκε η απορια
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
το αλλο ψαρι μεσα τι ειναι??????
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-01-11 στις 01:27
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-11, 13:41
ral Ο χρήστης ral δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aura Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι σίγουρος οτι είναι ancistrus cf. cirrhosus (πρώην sp3) Albino.
Δες μια φωτό από τα δικά μου μικρά



Τα θηλυκά φτάνουν τα 8-9cm και τα αρσενικά max 12cm.
Εύρηκα, αυτό είναι! Από το μαγαζί μου είπαν οτι είναι ancistrus, αλλά όταν το googlαρα οι φωτογραφίες δεν έμοιαζαν καθόλου με τα δικά μου!! Είναι έτσι ακριβώς, και δεν έχουν μουστάκια/περίεργο στόμα. Δουλειά κάνουν? Επίσης το ψάρι που διακρίνεται στη φωτογραφία μου είναι ένα longfin rosy barb. Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-11, 14:02
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Φιλε μπορείς να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία των δικών σου ψαρίων απο το πλάι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-11, 17:14
ral Ο χρήστης ral δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Φαντάζομαι εννοείς τα γλειφτάκια, όχι τα barb! Ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω το ανέβασα, η φωτογραφική αρνείται να εστιάσει καλύτερα σε κάτι τόσο μικρό! Θα μου φάνε την καφέ άλγη τελικά? Εχω κ πάνω σε φυτά.. Κ τί τελικό μέγεθος φτάνουν??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00456.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  67,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00459.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  69,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-11, 18:49
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=49

Διάβασε εδω....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-11, 19:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ral Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήρα ένα ζευγαράκι για να μου φάνε την καφέ άλγη.. Είναι γύρω στα 2 εκατοστά, λευκά-διάφανα κ ο πετσοπάς μου είπε οτι φτάνουν τα 4-5 εκ. Αλλά τί είδος είναι? Επίσης τί τροφή χρειάζονται συμπληρωματικά με την άλγη? Συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας!
Ωραια ολα αυτα αλλα θα πω αυτο που πρεπει και ας σε στενοχωρησω.
Πρωτα τα πηρες τα ψαρια και μετα ρωτας?
Αν ηταν ακαταλληλα τι θα εκανες?
Θα εριχνες το φταιξιμο στον πετσοπα που στα πουλησε?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48027
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-11, 19:17
ral Ο χρήστης ral δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Φίλε delta66 φυσικά και ρώτησα πριν τα αγράσω, γι αυτό ήξερα και να σας πω μέγεθος και τα σχετικά. Απλά είχα ξεχάσει το όνομα που μου είπε. Όσο για τις λοιπές ερωτήσεις, ό,τι ρώτησα στο μαγαζί ρωτάω κι εδώ, για να μαι σίγουρη οτι δε μου είπε ο,τι τον βόλευε για να τα πουλήσει. Τον εμπιστεύτηκα και το αγόρασα, αλλά και οι πετσοπάδες άνθρωποι όπως όλοι είναι κ ήθελα να διασταυρώσω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-11, 19:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ral Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε delta66 φυσικά και ρώτησα πριν τα αγράσω, γι αυτό ήξερα και να σας πω μέγεθος και τα σχετικά. Απλά είχα ξεχάσει το όνομα που μου είπε. Όσο για τις λοιπές ερωτήσεις, ό,τι ρώτησα στο μαγαζί ρωτάω κι εδώ, για να μαι σίγουρη οτι δε μου είπε ο,τι τον βόλευε για να τα πουλήσει. Τον εμπιστεύτηκα και το αγόρασα, αλλά και οι πετσοπάδες άνθρωποι όπως όλοι είναι κ ήθελα να διασταυρώσω.
ΟΚ.
Οταν βλεπεις ενα ψαρι και σου αρεσει,
α) κρατας το ονομα του στο μυαλο σου (αλλα και τη οψη του -ακομα και με φωτο- για εξακριβωση, γιατι πολλες φορες βαφτιζουν οπως θελουν τα ψαρια σε καποια πετσοπ)
και β) κανεις μια καλη ερευνα για τις αναγκες διαβιωσης του.
Δεν βασιζεσαι στις πληροφοριες που σου δινουν στο πετσοπ αλλα και ουτε απο μια τυχαια πηγη στο ιντερνετ μονο.
Κανεις διασταυρωση των πληροφοριων.
Αφου βεβαιωθεις οτι μπορεις να καλυψεις αυτες τις προυποθεσεις, πας και το αγοραζεις

Αυτες ειναι κατα την αποψη μου οι σωστες κινησεις για αγορα ενος νεου ειδους ψαριου για το ενυδρειο μας.
Η αναρτηση του τοπικ οπως διατυπωθηκε μου εδωσε την ιδεα οτι δεν ησουν επαρκως σιγουρη για τις κινησεις σου, γιαυτο και ανεφερα τα παραπανω.
-------------------------
Επι του θεματος τα ψαρια φαινονται για Ancistrus cf. cirrhosus albino (αν εχουν κοκκινα ματια) ή για Ancistrus sp.4 (αν εχουν μαυρα).
Μεγεθος δεν θα ειναι 4-5 εκ οπως σου ειπαν.
Γινονται 10-13 εκ

Ζευγαρι δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι, γιατι ειναι πολυ μικρα για να αναγνωρισεις το φυλο τους.
Μετα την ηλικια των 6-8 μηνων θα δεις στα αρσενικα να αναπτυσονται μουστακια σαν "κεραιες" στο πανω μερος ("μετωπο") του κεφαλιου τους.
Επισης τα θηλυκα μπορει να εμφανισουν μουστακια, αλλα θα ειναι μικρα και περιμετρικα του στοματος μονο.

Φιλήσυχο νυκτοβιο ψάρι που μπορεί να συμβιώσει με σχεδόν όλα τα ψάρια αντίστοιχων συνθηκών νερού. Όχι ιδιαίτερα κτητικό αλλά όπως τα περισσότερα πλεκόστομα, προστατεύουν την περιοχή τους. Αν εχεις δυο αρσενικα πολυ πιθανο να υπαρξουν προβληματα σε μικρο χωρο (οχι πως ειναι αδυνατον να δημιουργηθουν και σε μεγαλυτερο χωρο).
Απαραίτητη η χρήση κρυψώνων, κυρίως για τα αρσενικά που αναζητούν σπηλιές. Οι σπηλιές μπορεί να είναι πέτρινες ή και ξύλινες.
Τα φυτά και η λεπτόκοκκη άμμος είναι προαιρετικά, όμως καλό είναι να υπάρχουν.
Το ελάχιστα λιτρα είναι 50 με 60 λίτρα για ένα ζευγάρι κι εφόσον πρόκειται για τα μοναδικά είδη βυθού. Σε μεγαλυτερο ενυδρειο μπορούν να συγκατοικήσουν με κάθε είδος βυθόψαρου,εφόσον οι συνθήκες νερού είναι κατάλληλες και υπάρχουν οι απαραίτητες σωστές κρυψώνες για όλους.

Ειναι κυρίως αλγοφάγα ψάρια μη στηριζεσαι ομως μονο στις αλγες του ενυδρειου. Θα εκτιμηθούν ταμπλέτες άλγης. Φρέσκα λαχανικά και φρούτα, ταμπλέτες βυθού και οποιαδήποτε τροφή βυθίζεται επίσης θα καταναλωθεί. Επισης απαραιτητο συμπληρωμα στη διατροφη τους ειναι η Λιγνίνη που βρισκεται στα ξυλα που βαζουμε στα ενυδρεια.
Η συχνη καταναλωση αρκετης ποσοτητας πρωτεινικης τροφης θα φερει προβληματα υγειας.

Τα λαχανικά και τα φρούτα να τα τοποθετούμε έτσι ώστε να βυθίζονται (είτε πιασμένα με λαστιχάκι σε κάποια πέτρα, είτε σε ειδικά clips για λαχανικά που πωλούνται στα ενυδρειακά καταστήματα, είτε σε ένα προϊόν που είναι από χειρουργικό ανοξείδωτο ατσάλι και λέγεται screwcumber).
Τα λαχανικά που θα μπορούσαμε να τους δώσουμε είναι το αγγούρι, μπρόκολο, σπανάκι, κολοκύθι, καρότο, μαρούλι, λάχανο, πατάτα, γλυκοπατάτα, πράσινα φασολάκια (χωρίς το εξωτερικό φλούδι), αρακάς, κουνουπίδι (αν δεν σας ενοχλεί η μυρωδιά του) και φρούτα όπως μάνγκο, μπανάνα (για λίγη ώρα όμως, γιατί λερώνει πολύ το νερό), παπάγια, πεπόνι και άλλα.
Τα σκληρά λαχανικά όπως καρότο, πατάτα, μπρόκολο, σπανάκι, λάχανο, φασολάκια, αρακάς, κουνουπίδι κλπ, χρειάζονται ελαφρύ ζεμάτισμα σε σκέτο βραστό νερό για 2-3 λεπτά.
Όλα τα φρούτα και λαχανικά πρέπει να είναι πολύ καλά πλυμένα και καθαρισμένα.

Αφήνουμε τα λαχανικά και τα φρούτα τόση ώρα μέσα στο ενυδρείο, ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου, την φίλτρανση του, το είδος του λαχανικού αλλά και το αν το έχουμε ζεματίσει πριν.
Συνήθως 12 ώρες ειναι αρκετές για να φαγωθεί η τροφή. Σε κάποια φρούτα όπως η μπανάνα που διαλύεται γρήγορα και λερώνει το νερό , καλό είναι να την αφήνουμε λιγότερο μέσα στο ενυδρείο πχ 2-3 ώρες και να προτιμάμε να ταΐζουμε ρυπαρή τροφή λίγο πριν την αλλαγή νερού. Τα ζεματισμένα λαχανικά διαλύονται πιο γρήγορα και πρέπει να αφαιρούνται πιο σύντομα από τα ωμά, τα οποία μπορούν να παραμείνουν και 24-48 ώρες μέσα στο ενυδρείο, ανάλογα και τους προηγούμενους παράγοντες.

pH: 5.5-7.5 (Ιδανικά: 6.5)
gH: 4-15 °dGH (Ιδανικά: <9°dGH)
Θερμοκρασία: 21-28°C (Ιδανικά: 25°C)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-01-11 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πήρα χτες ένα 120λτ από το carrefour pepe72 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 29-05-07 19:38
Την πάτησα! Πήρα Οscar! catfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 20-11-05 22:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06531 seconds with 16 queries