Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 30-10-10, 04:52
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

To ολο θεμα εγινε για ακριβως αυτο .... αν εχει ή οχι αποδεικτει οτι βοηθανε , εξου και ολο το κατεβατο αυτο . Τεσπα παιδια μαζι σας !!! και γω με μπολι εστρωσα το 450αρι αλλα του εριξα και βακτηρια για καβατζα , δεν ξερω αν εκανε δουλεια ή οχι δεν εχω μετρησεις και γι αυτο περιμενα καμποσο για να βαλω ψαρακι!

Δημητρη αν εχουμε την δυνατοτητα παιρνουμε μπολι !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 30-10-10, 05:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είχα αγοράσει βακτήρια κι έκανα ότι μου είπε ο πετσοπάς και βέβαια ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της εταιρείας. Παράλληλα αγόρασα και υγρά τεστς της ίδιας εταιρείας. Σύμφωνα λοιπόν με τις οδηγίες στο μπουκάλι με τα βακτήρια, θα μπορούσα να βάλω ψάρια στο ενυδρείο μετά από 24 ώρες!!!!!!!!! Μετά από 24 ώρες και αφού βέβαια έκανα τη σωστή χρήση βακτηρίων έκανα και τα πρώτα τεστς και είδα ότι ο κύκλος του αζώτου δεν είχε κάν αρχίσει.
Φυσικα και δεν ειχε αρχισει.
Το προιον δεν αρχιζει το κυκλο του αζωτου. Το ψαρι που θα βαλεις μεσα θα το κανει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιταζα αυτο http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2710
δηλαδη το διπλωμα ευρεσιτεχνιας το πηρε τζαμπα ;;;
Εχει διαβασει κανεις το manual της εταιρειας?
Το σλογκαν ειναι:
TetraAqua® SafeStart at work!
The bacteria reduce ammonia and nitrite!

Λεει πουθενα οτι στρωνει το φιλτρο?
Εγω μεταφραζω "μειωνει αμμωνια και νιτρωδη", δεν διαβαζω μηδενιζει.

Απότι διαβασα δεν υποσχεται οτι θα στρωσει το φιλτρο σε μια μερα.
Αλλα οτι μπορεις να βαλεις ψαρια σε μια μερα.
Εχει μια μικρη διαφορα.
Και αυτο με την προυποθεση τι θεωρει οτι ειναι ασφαλες ή επιθυμητο οριο "ταλαιπωριας" των ψαριων η καθε πλευρα (η δικη σου και του κατασκευαστη).

Αν θες να μαθεις το γιατι, πρεπει να διαβασεις το κατεβατο πιο κατω.

Κατεβατο:
Στο λινκ με το pdf του προιοντος εχει στη σελιδα 9 ενα σχεδιαγραμμα με τις μετρησεις ammonia ΝΗ3 (αμμωνιας) και nitrite ΝΟ2.
Δειχνει λοιπον στα σχεδιαγραμματα τι τιμες θα ειχαν (στην καλυτερη των περιπτωσεων, συμπληρωνω, και με το καλυτερο χειρισμο εισαγωγης ψαριων) η αμμωνια και τα νιτρωδη με την προσθηκη βακτηριων safestart σε συγκριση την προσθηκη βακτηριων απο 3 ανταγωνιστικα προιοντα και απο την καθολου προσθηκη βακτηριων (το μπλε χρωμα ειναι για την πορεια των μετρησεων με safestart)
Φαινεται λοιπον οτι απο την πρωτη μερα θα εχεις ενδειξεις αμμωνιας μεχρι την 3 μερα που θα εχει το peak στο 0,5 pmm και μεχρι την 5 μερα θα μηδενισει τελειως.
Τα νιτρωδη απο την αλλη, (που δημιουργουνται δευτερα στη σειρα στο κυκλο του αζωτου) θα εχεις ανοδο απο τη 2 ως την 5η μερα, μεχρι 1 ppm και μετα την 5η μερα θα αρχισει η καθοδος μεχρι την 10-11η μερα που θα μηδενισει τελειως και θα θεωρειται στρωμενο το φιλτρο.
Ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα βαλεις μεσα ψαρια που το συνολικο τους μηκος (σε τελικο μεγεθος) θα ειναι 1 εκ ανα λιτρο νερο, πχ σε 60 λιτρα νερου 12 τετρα των 5 εκατοστων (5Χ12=60)
Ας το κανει καποιος να δουμε

Παμε τωρα στο δια ταυτα.
Ειναι τοξικο και επικινδυνο το 0,5 ppm για τα ψαρια?
Αν παρουμε υποψιν μας για την τοξικοτητα της αμμωνιας, τους παραγοντες πεχα και θερμοκρασια του νερου μπορουμε να βρουμε ευκολα αν ειναι επικινδυνη η τιμη με το calculator (παραγραφος 5) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

Παραδειγμα με τιμες απο ενυδρειο με νερο Αττικης.
Πεχα 7.5 - θερμοκρασια 26 - αμμωνια 0.5ppm
Αποτελεσμα 0.009 ppm ελευθερης αμμωνιας
Ειμαστε στη πρωτη σκαλα : Απο 0-0.01 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια (που βρηκαμε την τιμη της με το πιο πανω calcuator) ειναι ακινδυνη για τα ψαρια.
Ακομα και λιγο παραπανω να ηταν θα πηγαιναμε στην πιο πανω σκαλα "προβληματα στα ψαρια σε μακροχρονη εκθεση τους σε αυτη" που τα ψαρια μας δεν θα εμεναν πανω απο 10 μερες (βαση σχεδιαγραμματος tetra) και με μερικες αλλαγες νερου θα ημασταν ακομα πιο σιγουροι για την υγεια των ψαριων μας.
Λιγο να χειριστουμε λαθος την κατασταση θα μας ξεφυγει απο τον ελεγχο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 30-10-10, 09:44
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Αν και εγω είμαι μόλις στο πρώτο μου ενυδρείο, θα μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με βακτήρια εταιρείας και με μετρησεις και πείτε μου εσεις αν δούλεψαν

Απο ότι βλέπετε είχε ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου από την τρίτη ημέρα με παρουσία ΝΟ3.
Αν την 10η μέρα δεν είχα κανει την @@@@κία να ρίξω αμμωνία, πιστευω ότι θα είχα μηδενίσει τιμές την 12η μέρα. ( την μέτρηση αμμωνίας αγνοήστε την: εγω βλέπω το χρώμα περισσότερο προς το 0,5 ακόμη και σε νερό βρύσης και απιονισμένο, αλλοι το χρώμα το βλέπουν σαν 0)

Ο ψαρής μου μπήκε μεσα στις 22/6.
Εγω πιστευω πως τα βακτήρια σιγουρα συντομευουν την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mytaras.jpg
Εμφανίσεις:  399
Μέγεθος:  36,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-10-10, 09:45
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

μιλάμε πάντα για το γλυκό ε?να το λέμε
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-10-10, 15:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και εγω είμαι μόλις στο πρώτο μου ενυδρείο, θα μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με βακτήρια εταιρείας και με μετρησεις και πείτε μου εσεις αν δούλεψαν

Απο ότι βλέπετε είχε ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου από την τρίτη ημέρα με παρουσία ΝΟ3.
Αν την 10η μέρα δεν είχα κανει την @@@@κία να ρίξω αμμωνία, πιστευω ότι θα είχα μηδενίσει τιμές την 12η μέρα. ( την μέτρηση αμμωνίας αγνοήστε την: εγω βλέπω το χρώμα περισσότερο προς το 0,5 ακόμη και σε νερό βρύσης και απιονισμένο, αλλοι το χρώμα το βλέπουν σαν 0)

Ο ψαρής μου μπήκε μεσα στις 22/6.
Εγω πιστευω πως τα βακτήρια σιγουρα συντομευουν την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.
Φιλε μου εγω δεν θα πιστεψω αυτο το διαγραμμα τιμων.
Μονο με μπολιασμα μπορεις να δεις ΝΟ3 αμεσα.
Με τι τεστ μετρησες? Ημερομηνια ληξης?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλάμε πάντα για το γλυκό ε?να το λέμε
Πες την αποψη σου για τα βακτηρια στο θαλασσινο, οπως ποσο και γιατι μπορει να ταιριαζουν ή διαφερουν σαν περιπτωσεις εφαρμογης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-10-10 στις 15:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-10-10, 15:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

απο 5 μεχρι 8 ιουνιου πως πηγες απο 0 νιτρικα στα 25 χωρις να πεσει η αμμωνια απο το 10 και χωρις να προσθεσεις αμμωνια??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-10-10, 16:47
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
απο 5 μεχρι 8 ιουνιου πως πηγες απο 0 νιτρικα στα 25 χωρις να πεσει η αμμωνια απο το 10 και χωρις να προσθεσεις αμμωνια??
Αν δεις ειχα προσθεσει αμμωνία την πρωτη μέρα και στις 10ιουνίου είχε πέσει στο 5: Ειναι οι ακριβως διπλανές τιμές στα τεστ μου. οπότε μικρές διαφορές δεν θα τις έπιανε το τεστ.
Παράθεση:
Με τι τεστ μετρησες? Ημερομηνια ληξης?
Υγρά τεστ της SERA, ημ/νία λήξης 7/2014 και 6/2013

Τώρα όσον αφορά 2 θεματάκια:
  • φίλη θα ήταν πιο σωστή προσφώνηση
  • αν πιστευεις ή όχι τις μετρήσεις: δεν μπορώ να σου το επιβάλλω. Καταθέτω μια άλλη άποψη που βασίζεται σε αυτά που μέτρησα. Αν ήταν φανταστικά νούμερα δεν είχα λόγο να γράψω. Από ότι βλέπεις σπανίως "ποστάρω"
χωρίς παρεξήγηση
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 30-10-10, 16:49
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και εγω είμαι μόλις στο πρώτο μου ενυδρείο, θα μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με βακτήρια εταιρείας και με μετρησεις και πείτε μου εσεις αν δούλεψαν

Απο ότι βλέπετε είχε ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου από την τρίτη ημέρα με παρουσία ΝΟ3.
Αν την 10η μέρα δεν είχα κανει την @@@@κία να ρίξω αμμωνία, πιστευω ότι θα είχα μηδενίσει τιμές την 12η μέρα. ( την μέτρηση αμμωνίας αγνοήστε την: εγω βλέπω το χρώμα περισσότερο προς το 0,5 ακόμη και σε νερό βρύσης και απιονισμένο, αλλοι το χρώμα το βλέπουν σαν 0)

Ο ψαρής μου μπήκε μεσα στις 22/6.
Εγω πιστευω πως τα βακτήρια σιγουρα συντομευουν την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.
τοσο γρηγορα αποτελεσματα???? εμενα οταν ξεκινησα στο χομπι γιατι δεν δουλεψε που τα εκανα πως τα ελεγε το κουτι???
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 30-10-10, 16:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεις ειχα προσθεσει αμμωνία την πρωτη μέρα και στις 10ιουνίου είχε πέσει στο 5: Ειναι οι ακριβως διπλανές τιμές στα τεστ μου.
δε καταλαβα αυτο που εγραψες..εγω μιλω για το διαστημα 5-8.
στις 5 ιουνη εχεις ΝΗ4 10 και ΝΟ3 0...και στις 8 ιουνη εχεις παλι ΝΗ4 10 και ΝΟ3 25 χωρις να εχεις ριξει στο μεσοδιαστημα αμμωνια...αυτο πως γινεται??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 30-10-10, 17:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεις ειχα προσθεσει αμμωνία την πρωτη μέρα και στις 10ιουνίου είχε πέσει στο 5: Ειναι οι ακριβως διπλανές τιμές στα τεστ μου. οπότε μικρές διαφορές δεν θα τις έπιανε το τεστ.
Υγρά τεστ της SERA, ημ/νία λήξης 7/2014 και 6/2013

Τώρα όσον αφορά 2 θεματάκια:
  • φίλη θα ήταν πιο σωστή προσφώνηση
  • αν πιστευεις ή όχι τις μετρήσεις: δεν μπορώ να σου το επιβάλλω. Καταθέτω μια άλλη άποψη που βασίζεται σε αυτά που μέτρησα. Αν ήταν φανταστικά νούμερα δεν είχα λόγο να γράψω. Από ότι βλέπεις σπανίως "ποστάρω"
χωρίς παρεξήγηση
Συγνωμη φιλη μου τοτε.
Τι εννοεις με το "σπανια ποσταρω"?
Θα εκλαβω θετικα τη φραση σου "Από ότι βλέπεις σπανίως "ποστάρω", κι οτι δεν υποννοεις κατι. Και οτι το λες για να τονισεις την σπουδαιοτητα της παρατηρησης σου.
Γιαυτο θα ηταν χρησιμο για ολους και αφου εισαι η μονη που ξερω με τετοια αποτελεσματα, να κανεις μια αναλυτικη παρουσιαση με λεπτομερεις οδηγιες και οσες λεπτομερειες εχεις κρατησει απο τη διαδικασια που ακολουθησες και σου πετυχε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος έχει όρεξη ας διαβάσει και αυτό το θέμα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36830
Εκεί, σύμφωνα με ένα βιβλίο μου, είχα γράψει ότι τα βακτήρια του κύκλου του αζώτου δεν ανήκουν στην κατηγορία που δημιουργούν σπόρια.
...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....990#post500990
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-10-10 στις 17:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 30-10-10, 18:28
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δε καταλαβα αυτο που εγραψες..εγω μιλω για το διαστημα 5-8.
στις 5 ιουνη εχεις ΝΗ4 10 και ΝΟ3 0...και στις 8 ιουνη εχεις παλι ΝΗ4 10 και ΝΟ3 25 χωρις να εχεις ριξει στο μεσοδιαστημα αμμωνια...αυτο πως γινεται??
Αυτό που λέω είναι το εξής: τα τεστ μου εχουν τιμές ΝΗ4: 10 και η αμέσως επόμενη είναι 5. Η εξήγηση που δίνω για αυτό που λες είναι ότι είχε πέσει η τιμή της ΝΗ4 κάτω από το 10 αλλα όχι ακόμη στο 5. Θα μπορούσε ας πούμε να είναι 8. Όμως λόγω του ότι είναι χρωματικό το τεστ το χρώμα ετεινε προς το 10 και όχι προς το 5. Ελπίζω να μπορεσα να σου εξηγήσω αυτό που εννοώ.

Τώρα όσον αφορά ότι είμαι η μόνη με αυτα τα αποτελεσματα, θα κάνω μια πλήρη παρουσίαση μια που κράτησα όλες τις μετρήσεις μου μέχρι τώρα (εύκολο μιας που έχω μόνο ενα ενυδρείο....ακόμη)
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-10-10, 20:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κατανοητο αλλα και παλι να πεσει η αμμωνια 2-3 μοναδες και να ανεβουν τα νιτρικα στο 25 μου φαινεται λιγο περιεργο. οπως και να εχει ενδιαφερουσα η εμπειρια σου και περιμενουμε λεπτομερειες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-10-10, 20:07
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο θα ηταν χρησιμο για ολους και αφου εισαι η μονη που ξερω με τετοια αποτελεσματα, να κανεις μια αναλυτικη παρουσιαση με λεπτομερεις οδηγιες και οσες λεπτομερειες εχεις κρατησει απο τη διαδικασια που ακολουθησες και σου πετυχε.
Όπως υποσχέθηκα, αναλυτικά η διαδικασία στρωσίματος:
ογκος ενυδρείου: 54λτ μεικτα, ~45 λτ καθαρα
Φίλτρο: εσωτερικό φίλτρο με ένα μπλε σφουγγάρι, ροή ~280lt/h (http://mr-aquaristik.de/Juwel-Bioflow-Mini-Filter)
βακτήρια: sera bio nitrivec, λήξη 03/2012
Αλλαγές νερού μετα που μπήκε ο ψαρής κάνω καθε εβδομαδα 16 λίτρα.
Επισυνάπτω το excel αναλυτικά με όλες οι μετρήσεις που έκανα μεχρι να στρώσει το φίλτρο.
Θα δείτε ότι δεν ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες:
  1. Εβαλα και αμμωνία που δεν συνιστά η εταιρεία.
  2. εβαλα μόνο 2 φορες βακτήρια: την αρχική δοση 10ml/25lt (εβαλα και δω λιγο παραπάνω) και αλλη μία φορά 5ml (αυτο αψυχολόγητο τελείως- δεν θυμάμαι καν πως μου ήρθε αυτή η δοσολογία)
Έχω βάλει ακόμη μία φορά βακτήρια στην αρχική δόση. Τότε νόμιζα ότι είχα καταστρεψει την βιολογία μου: μάλλον λάθος διαγνωση ήταν : ποτέ δεν ανεβηκε η αμμωνία ή τα ΝΟ2.

Αυτα.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc mytaras.doc (66,0 KB, 304 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 30-10-10, 21:19
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εγω δεν θα πιστεψω αυτο το διαγραμμα τιμων.
Μονο με μπολιασμα μπορεις να δεις ΝΟ3 αμεσα.
Με τι τεστ μετρησες? Ημερομηνια ληξης?
-------------------------

Πες την αποψη σου για τα βακτηρια στο θαλασσινο, οπως ποσο και γιατι μπορει να ταιριαζουν ή διαφερουν σαν περιπτωσεις εφαρμογης.
εδώ μπορείς να διαβάσεις ένα εξερετικό άρθρο. Δε λέω ότι το συμπέρασμα είναι ντε και καλά σωστό..είναι όμως μετά από παρατήρηση και έρευνα. Πιστεύω η μαγαλη διάφορα είναι στο ότι πρέπει να καταλάβει κανείς ότι τον κύκλο του αζώτου τον ξεκινάει η αμμωνία και όχι τα βακτήρια!!!!

το άρθρο είναι από δω http://www.openreef.gr/phpbb2/viewtopic.php?f=49&t=3522. Ο Γιώργος (Nervas) που γράφει το άρθρο έχει και ανάλογες σπουδές...πράγμα που έχει για μένα πολύ μεγάλη σημασία.

Παράθεση:
Σε μια αναζήτηση για την ιδανική μεθοδολογία συντήρησης των κοραλλιών μου και αντιμετωπίζοντας με αρκετό σκεπτικισμό την φιλοσοφία μου(περιγράφεται στην αρχή της παρουσίασης μου)
viewtopic.php?f=42&t=3111&start=0
όπου αναφέρομαι στα μικρά κλειστά τεχνητά οικοσυστήματα που έχουμε όλοι, αντιλήφθηκα ότι για να διατηρηθεί χρειάζεται συνεχή προσθήκη βακτηρίων σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Και θα δικαιολογήσω και θα τεκμηριώσω την άποψη-διαπίστωση μου, όταν μπήκα στο χόμπι το πρώτο πράγμα που άκουσα ήταν η προσθήκη ζωντανού βράχου για την επίτευξη καλής βιολογίας και έναρξης κύκλου αζώτου και τα λοιπά!
Τι είναι αυτό που κάνει ο ζωντανός βράχος και συντηρεί το οικοσύστημα?

Μήπως μπορούμε με άλλο τρόπο να αντικαταστήσουμε την διαδικασία που επιτελεί?

Ο βράχος μας φέρει κάποια βακτήρια τα οποία δεσμεύουν τον Ρ και Ν και επιτελούνται όλοι οι κύκλοι δέσμευσης –διάσπασης και μετατροπής των θρεπτικών σε βακτηριακή μάζα ή οποία στη συνέχεια πάλι είτε καταναλώνεται από τους οργανισμούς που φιλοξενούμαι είτε εξάγονται από το φιλτράρισμα που κάνουμε(σκίμερ) λόγω ότι έχουν αυξημένο μοριακό βάρος και μπορεί να τα πιάσει η φίλτρανση σε σύγκριση απλών μοριακών ελεύθερων στοιχείων.

¶ρα ανακεφαλαιώνοντας κατά βάση ο ''ζωντανός βράχος'' βοηθά σε μια τέτοια διαδικασία δημιουργώντας τον αέναο κύκλο της χρήσης των θρεπτικών οργανικών και ανόργανων στοιχείων.

Με τον ζωντανό βράχο όμως έρχονται πάντα προβλήματα, όπως καβούρια, απταίζιες, πλανάριες και γενικά κάθε λογής παράσιτο το οποίο όπως αναφέρω στην φιλοσοφία μου οφείλεται στην φύση των οργανισμών λόγω της συνεχής αλληλεξάρτησης και συνεξέλιξης στο βάθος των εκατομμύριων ετών.

Πολλοί χομπίστες έχουν επίσης στο μυαλό τους ότι ένα σύστημα δεν μπορεί να δεχθεί πολλά ζωντανά γιατί μπορεί να καταρρεύσει από υπερβολικό τάισμα και τα λοιπά.
Το κακό είναι όμως ότι μπερδεύουμε πως ότι βάζουμε ζωντανό βράχο και έχουμε ξεμπερδέψει και έχουμε ΅ΆβιολογίαΆΆ πλέον και ξεκινάει το ενυδρείο και καταρέει με κάθε λογής συμπτώματα όπως έξαρση κυάνο, άλγης και θανάτους κοραλλιών απο αυξημένες συγκεντρώσεις θρεπτικών, επίσης μπορεί να πεθαίνουν διότι υπάρχουν θρέπτικά αλλά αυτά να λιμοκτονούν γιατί δεν είναι στην μορφή που μπορούν να τα αποροφήσουν, αλλά κανένας δεν μπαίνει στην διαδικασία ότι οφείλεται στο ότι δεν έχουμε πλέον βιολογία γιατί δεν λειτουργεί πια ο ζωντανός βράχος!
Τα πράγματα είναι δεν είναι όμως τόσο απλά και θα εξηγήσω τι εννοώ όσο πιο απλά γίνεται, αν καλλιεργήσεις μικρόβια σε υπόστρωμα σε εργαστήριο θα δημιουργηθούν αποικίες όπου θα αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο, όταν φτάσουν τα όρια τους σε άλλη αποικία άλλου είδους αρχίζει ένας πόλεμος χημικών για την επικράτηση του χώρου και την εκμετάλλευση των θρεπτικών(έτσι προέκυψαν και τα πρώτα αντιβιοτικά), κάτι το οποίο έχετε δει με διαφορετικά χρώματα κυανοβακτηρίου στην έναρξη του ενυδρείου σας και πως τα χρώματα εναλλάσσονται το οποίο οφείλετε στην επικράτηση μιας ομάδας έναντι της άλλης και συνεχώς αποικιοκράτηση. Οπότε φανταστείτε αυτόν τον πόλεμο στα ενυδρεία μας να καταλήγει να επικρατούν μια μικρή βιοποικιλότητα βακτηρίων λίγων ειδών τα οποία έχουν μάθει να συνηπάρχουν και στην φύση διότι δεν αλληλοαντιδρούν(πάρα πολύ).

Μην ξεχνάμε πως τα βακτήρια λόγω ότι είναι κλώνοι πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ένα άτομο κατά είδος και ας είναι δις, σε μια μικρή διακύμανση που θα γίνει στην αλλαγή συνθηκών μπορεί να προκαλέσει θανάτωση των ωφέλιμων βακτηρίων και να επέλθει η επάνοδο κακών βακτηρίων που βρίσκονταν υπό καταστολή(κυανοβακτήρια, δινομαστιγωτά) ακόμη και αλγών, φανταστείτε τα βακτήρια υπο καταστολή(κύστες) μπορούν να επιβιώσουν για πάρα πολλά χρόνια σε τέτοια κατάσταση και με την πρώτη περίπτωση ειδανικών συνθηκών για αυτά(θερμοκρασία, διαθέσιμο οξυγόνο, θρεπτικά, κ.α.) ευδοκιμούν ξανά.

''Φυσικά σε αυτή την περίπτωση ο ζωντανός βράχος έχει χάσει την ιδιότητα του ως αρχικό μπόλιασμα αυξημένης βιοποικιλότητας βακτηρίων.''

¶ρα προσθέτοντας ανά διαστήματα πληθυσμούς ωφέλιμων βακτηρίων επιτυγχάνουμε τα εξής:
Δεν αφήνουμε να εξαλειφτεί η βιοποικιλότητα από τους φυσικούς εξελεγκτικούς μηχανισμούς εξάλειψης, επιτυγχάνουμε την σημαντική συνεχόμενη υπεροχή των ωφέλιμων βακτηρίων(για εμάς πάντα, γιατί όλα τα βακτήρια είναι ωφέλιμα) έναντι των μη ωφέλιμων τύπου κυάνο, δεν υπάρχει περίπτωση να υποπέσουμε σε old tank syndrome το οποίο παθαίνουν παλαιά ενυδρεία που καταρρέουν λόγω ότι φτάνει στο αποκορύφωμα του ο μηχανισμός εξάλειψης, διαύγεια στο νερό λόγω διάσπασης των μεγαλομοριακών ενώσεων των θρεπτικών και βοηθούμε το σκίμερ να εξάγει περισσότερη μούργα(σώματα βακτηρίων, κ.α.), έναρξη οικοσυστήματος με νεκρό βράχο και ΅ΆζωντάνεμαΆΆ του με την προσθήκη τους και αποφεύγοντας τα ΅ΆπαράσιταΆΆ, υπάρχουν και αρκετά ακόμη προτερήματα της προσθήκης που φυσικά είναι δευτερεύων σημασίας.

Για να αποδώσουν όμως τα βακτήρια δεν χρειάζονται απλά να τα προσθέτεις!

Πρέπει και να τα συντηρείς, για να συντηρηθούν και να αναπαραχθούν χρειάζονται θρεπτικά συστατικά τα οποία είναι κυρίως άνθρακας-αζωτούχες ουσίες, νιτρώδη- φώσφορος, τα φωσφορικά και τα νιτρικά τα παρέχουμε με τις τροφές και είναι τα συστατικά μεταβολισμού των ψαριών μας, ο άνθρακας όμως? Πρέπει να προστίθεται σε οργανική μορφή, στην αρχή ξεκίνησα την μέθοδο της βότκας με απίστευτα αποτελέσματα το πρώτο διάστημα και με συνταρακτικά αποτρεπτικά το τελευταίο.

Δηλαδή ενώ πρόσθετα βακτήρια και βότκα άρχισαν τα θρεπτικά να πέφτουν και τα κοράλλια να αλλάζουν χρώματα(σούπερ), στο τέλος όμως άρχισαν να καίγονται και να ασπρίζουν από κάτω και στις άκρες καθώς και να αποχρωματίζονται, γιατί? Γιατί η μέθοδος είναι ελλιπής σε ότι αφόρα την διατήρηση της ισσοροπίας και με ποιον τρόπο και δεν περιγράφετε πλήρως τι κάνεις αφού φτάσεις στο αποκορύφωμα, αναφέρει την μείωση της προσθήκης στο μισό όταν φτάσεις να έχεις μειώσει τα φωσφορικά και νιτρικά, επίσης δεν αναφέρει την προσθήκη βακτηρίων, στηρίζετε καθαρά στην τύχη σου να ευδοκιμήσουν τα ωφέλιμα βακτήρια γιατί υπάρχουν χομπίστες που βλαστημούν την ώρα και την στιγμή που την ξεκίνησαν λόγω εξάρσεων κυάνου και άλλα, αυτό οφείλεται στα παραπάνω που αναφέρω μιας και ίδια είναι η λειτουργία συντήρησης τους, αν έχεις κυάνο ρίχνοντας βότκα χωρίς προσθήκη βακτηρίων απλά συντηρείς το κυάνο.

Οπότε καλή η προσθήκη βακτηρίων και η προσθήκη άνθρακα για να έχεις οφέλειμες επιδράσεις στο σύστημα σου αλλά τι κάνεις όταν φτάσεις στο αποκορύφωμα της?

Αναζήτησα πληροφορίες σε διάφορες μεθόδους πάντα έχοντας στο μυαλό μου την τεκμηρίωση αυτών, είδα και την μέθοδο ζεοβιτ που είναι αυτή η φιλοσοφία, προσθήκης βακτηρίων, προσθήκης άνθρακα, προσθήκη πρόσθετων(πολύ μαρκετινκ εδώ), προσθήκη βιταμινών και αμινοξέων και καθημερινή ανάδευση. Αλλά…. Πάντα υπάρχει ένα αλλά φέρνοντας στα όρια του το σύστημα, συνεχή παρακολούθηση – προσθήκη μαντζουνιών, καθημερινή ανάδευση και πάρα πολύ χρήμα.
Χωρίς να θέλω να κατακρίνω την μέθοδο η οποία προσφέρει ειδανικά χρώματα για φωτογραφήσεις αλλά πέζει στην κόψη του ξυραφιού με ανα πάσα στιγμή κατάρευση συστήματος απο την τεράστια καθημερινή εξαγωγή θρεπτικών, αυτό οφείλετε στην καθημερινη ανάδευση όπου αποβάλωνται βακτήρια απο τους ζεόλιθους και κατά συνέπεια και απο το σκίμερ, έτσι δημιουργούντε πάλι οι συνθήκες εκ νέου ανάπτυξης(οικόθεση) βακτηρίων στους αναδευόμενους ζεόλιθους.

Οπότε γιατί πρέπει να είναι οριακό μηδενικό το σύστημα μας?
Μήπως θα μπορούσαμε να επιτύχουμε μια σχετική ισσοροπία που να συγχωρεί λάθη?

Φτάνοντας στην μέθοδο neo-zeo της Brightwell βρήκα κάποιες απαντήσεις – επιβεβαιώσεις σε κάποια ερωτήματα που μου είχαν δημιουργηθεί δεν παύει και η συγκεκριμένη εταιρία μαντζούνια περιττά και για το τίποτα, επιβεβαιώνει όμως τα εξής, ναι στην προσθήκη βακτηρίων, ναι στην προσθήκη άνθρακα(πολυμερές), ναι στην προσθήκη αμινοξέων προς αντικατάσταση του φωσφόρου που εξάγεται, ναι στην προσθήκη βιταμινών και διατήρηση μιας σχετικής ισορροπίας.
¶ρα και αυτή η μέθοδος έχει κάτι καλό να μας δώσει πέραν τις χρήσιμες πληροφορίες.

Ποια είναι αυτή η σχετική ισορροπία?

Αν διατηρείς σε χαμηλά επίπεδα τα φωσφορικά σου αλλά όχι μηδενικά(τίμες 0,04 ppm και κάτω), νιτρικά κάτω από 10 ppm και προσθέτεις τόσο άνθρακα ώστε να συντηρούνται τα βακτήρια σου και προσθέτεις για να ανανεώνεις τους πληθυσμούς σου μπορείς να πετύχεις την ισορροπία που αναφέρω.

Διαβάζοντας πάντα το ενυδρείο σου φυσικά!

αν δεις ότι αρχίζει να αναπτύσσετε κυάνο κόβεις τάισμα(που πρέπει να είναι αρκετό) και αυξάνεις την προσθήκη βακτηρίων, αν δεις ότι λιμοκτονούν τα κοράλλια σου ανεβάζεις το τάισμα, αμινοξέα και βιταμίνες.Αν μετράς και βρίσκεις αυξημένα φωσφορικά και μηδενικά νιτρικά, αυξάνεις το τάισμα και προσθέτεις επιπλέον άνθρακα, αν βρεις το αντίθετο, αυξάνεις την προσθήκη αμινοξέων και βιταμινών.
Αυτό οφείλετε στην εξισορόπηση της εξαγωγής θρεπτικών(παραγωγής κυτταρικού τοιχώματος βακτηρίων) όπου χρειάζονται μια αναλογία
106:16:1 C:N:P (carbon : nitrogen : phosphorus)
αν δηλαδή δεν υπάρχει αυτή η σχετική ισσοροπία ποτέ δεν θα μπορέσεις να εξάγεις(τουλάχιστον εύκολα) τα θρεπτικά σου, οπότε καταρίπτετε η ιδέα της εξαγωγής με προσθήκη αντιφωσφόρου και άλλα ματζούνια και ερχόμαστε στην προσθήκη, κοινώς μιλάμε για ομοιοπαθητική

¶ρα τα μαντζούνια που χρειαζόμαστε περιορίζονται σε 4 βασικά, αυτά είναι τα βακτήρια, η πηγή άνθρακα, τα αμινοξέα και οι βιταμίνες(οι οποίες επιτελούν βασικό ρόλο στον μεταβολισμό των ζωντανών μας και όλων των βιοχημικών αντιδράσεων).
Τα υπόλοιπα όπως ιχνοστοιχεία, ιώδιο, κάλιο, κ.α. είναι placebo για εμάς, φυσικά πάντα αν κάνουμε κανονικές αλλαγές νερού και όχι σε μεγάλα διαστήματα όπου εκεί όντως χρειάζοντε αναγκαστικά κάποια απο αυτά.

Πολύ βασικό το dKH που πρέπει να διατηρείτε πολύ χαμηλά όσο στην Θάλασσα μεταξύ 7-8 γιατί λόγω διαύγειας του νερού και άλλων αντιδράσεων προκαλούνται εγκαύματα στα κοράλλια μας.
Όχι προσθήκη αντιφωσφόρου(κάτι το οποίο σε εμένα ισχύει το τελευταίο 6μηνο τουλάχιστόν).

Φυσικά πρέπει να υπάρχουν και οι υπόλοιποι παράγοντες σε καλό επίπεδο, όπως φωτισμός, κυκλοφορία, σκιμάρισμα.


Τα παραπάνω βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες, πειραματισμούς και εξαγωγή συμπερασμάτων, οπότε δεν είναι απαραίτητο ότι ακολουθώντας κάποια συγκεκριμένη φόρμουλα θα μπορεί κάποιος να στήνει ενυδρείο, τα δεδομένα και τα εργαλεία που έχει ο καθένας είναι διαφορετικά, άρα:

Η φόρμουλα διατήρησης υφάλου είναι καλό διάβασμα του ενυδρείου μας και συμπλήρωση των αναγκών του και απαιτήσεων του την δεδομένη χρονική στιγμη!
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 30-10-10, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ μπορείς να διαβάσεις ένα εξερετικό άρθρο. Δε λέω ότι το συμπέρασμα είναι ντε και καλά σωστό..είναι όμως μετά από παρατήρηση και έρευνα. Πιστεύω η μαγαλη διάφορα είναι στο ότι πρέπει να καταλάβει κανείς ότι τον κύκλο του αζώτου τον ξεκινάει η αμμωνία και όχι τα βακτήρια!!!!
Δεν ειδα που ειναι η διαφορα στον κυκλο του αζωτου σε θαλλασινο και γλυκο οπως αφησες να καταλαβω απο το ποστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλάμε πάντα για το γλυκό ε?να το λέμε
Αν εννοεις για το οτι γινονται κι αλλο κυκλοι στη ζωη εκτος του αζωτου μεσω του ΖΒ, οπως του φωσφορου κλπ, τοτε ουτε εδω υπαρχει νομιζω ουσιαστικη διαφορα γιατι κατι παρομοιο προσπαθω να διευκρινησω σε οσους λενε για στρωσιμο με αμμωνια και οχι με φυσικο τροπο, οτι γινεται στο βυθο κυριως (αλλα και και στις επιφανειες του ενυδρειου πχ τζαμια ξυλα πετρες κλπ) που δεν στρωνει με υγρη αμμωνια.
πχ εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....113#post498113
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 30-10-10, 21:38
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειδα που ειναι η διαφορα στον κυκλο του αζωτου σε θαλλασινο και γλυκο οπως αφησες να καταλαβω απο το ποστ

Αν εννοεις για το οτι γινονται κι αλλο κυκλοι στη ζωη εκτος του αζωτου μεσω του ΖΒ, οπως του φωσφορου κλπ, τοτε ουτε εδω υπαρχει νομιζω ουσιαστικη διαφορα γιατι κατι παρομοιο προσπαθω να διευκρινησω σε οσους λενε για στρωσιμο με αμμωνια και οχι με φυσικο τροπο, οτι γινεται στο βυθο του ενυδρειου που δεν στρωνει με υγρη αμμωνια.
πχ εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....113#post498113
η μόνη διάφορα που βλέπω είναι ο ζωντανός βράχος...άρα ύπαρξη αμμωνίας..άρα ίσως γι αυτό να δουλεύουν σε μας τα βακτήρια πέρα τα όσα αναφέρει το αρθρο.από αυτά πω διαβάζω βλέπω να ρίχνουν βακτήρια και να περιμένουν να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου....οπότε συμπεραίνω πως είναι διαφορετικός ο τρροπος και οι συνθήκες χρήσης
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 30-10-10, 21:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
η μόνη διάφορα που βλέπω είναι ο ζωντανός βράχος...άρα ύπαρξη αμμωνίας..άρα ίσως γι αυτό να δουλεύουν σε μας τα βακτήρια πέρα τα όσα αναφέρει το αρθρο.από αυτά πω διαβάζω βλέπω να ρίχνουν βακτήρια και να περιμένουν να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου....οπότε συμπεραίνω πως είναι διαφορετικός ο τρροπος και οι συνθήκες χρήσης
Δεν νομιζω.
Η φιλη μας ειπε καθαρα οτι εβαζε υγρη αμμωνια για να θρεψει προφανως τα βακτηρια.
Οι οδηγιες στα προιοντα λενε να βαζουμε ψαρι και αλλοι λεμε να ριχνουμε τροφη.
Ολες οι μεθοδοι εμπεριεχουν ρυπους = αμμωνια = εναρξη κυκλου
Που ειναι η διαφορα με το θαλλασινο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως υποσχέθηκα, αναλυτικά η διαδικασία στρωσίματος:
ογκος ενυδρείου: 54λτ μεικτα, ~45 λτ καθαρα
Φίλτρο: εσωτερικό φίλτρο με ένα μπλε σφουγγάρι, ροή ~280lt/h (http://mr-aquaristik.de/Juwel-Bioflow-Mini-Filter)
βακτήρια: sera bio nitrivec, λήξη 03/2012
Αλλαγές νερού μετα που μπήκε ο ψαρής κάνω καθε εβδομαδα 16 λίτρα.
Επισυνάπτω το excel αναλυτικά με όλες οι μετρήσεις που έκανα μεχρι να στρώσει το φίλτρο.
Θα δείτε ότι δεν ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες:
  1. Εβαλα και αμμωνία που δεν συνιστά η εταιρεία.
  2. εβαλα μόνο 2 φορες βακτήρια: την αρχική δοση 10ml/25lt (εβαλα και δω λιγο παραπάνω) και αλλη μία φορά 5ml (αυτο αψυχολόγητο τελείως- δεν θυμάμαι καν πως μου ήρθε αυτή η δοσολογία)
Έχω βάλει ακόμη μία φορά βακτήρια στην αρχική δόση. Τότε νόμιζα ότι είχα καταστρεψει την βιολογία μου: μάλλον λάθος διαγνωση ήταν : ποτέ δεν ανεβηκε η αμμωνία ή τα ΝΟ2.

Αυτα.
Τα παραξενα που βλεπω εγω ειναι οτι εμφανιστηκαν απο την 3η μερα ΝΟ3.
Δινεις τιμη αμμωνιου ΝΗ4 και οχι ελευθερης (τοξικης) αμμωνιας ΝΗ3 ή τουλαχιστον ολικης ΝΗ3/ΝΗ4 και να βγαλουμε με το calculator την τιμη ελευθερης αμμωνιας.
Μαλιστα η τιμη ΝΗ4 ειναι ακομα στο 0.5ppm ακομα και στο τελος.
(ισως ειναι φυσιολογικο γιατι δεν κανω μετρηση ΝΗ4 ποτε παρα μονο ΝΗ3/ΝΗ4)
Δεν δινεις θερμοκρασιες.
Δεν ξερουμε αν ειχες φυτα και ποια φυτα.
Οι μετρησεις ειναι πριν την αλλγη νερου ή μετα?

ΟΚ, ο μηδενισμος των ΝΟ2 σε 17 ημερες ειναι εφικτος σε επισπευση του κυκλου ενω χρειαζεται συνηθως 25 ημερες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-10-10 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 30-10-10, 22:08
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παραξενα που βλεπω εγω ειναι οτι εμφανιστηκαν απο την 3η μερα ΝΟ3.
Δινεις τιμη αμμωνιου ΝΗ4 και οχι ελευθερης (τοξικης) αμμωνιας ΝΗ3 ή τουλαχιστον ολικης ΝΗ3/ΝΗ4 και να βγαλουμε με το calculator την τιμη ελευθερης αμμωνιας.
Μαλιστα η τιμη ΝΗ4 ειναι ακομα στο 0.5ppm ακομα και στο τελος.
(ισως ειναι φυσιολογικο γιατι δεν κανω μετρηση ΝΗ4 ποτε παρα μονο ΝΗ3/ΝΗ4)
Δεν δινεις θερμοκρασιες.
Δεν ξερουμε αν ειχες φυτα και ποια φυτα.
Οι μετρησεις ειναι πριν την αλλγη νερου ή μετα?

ΟΚ, ο μηδενισμος των ΝΟ2 σε 17 ημερες ειναι εφικτος σε επισπευση του κυκλου ενω χρειαζεται συνηθως 25 ημερες.
(Το αρχειο είναι οπως τα περνουσα στο προγραμμα) Τα υγρα τεστ της σερα μετρουν ΝΗ3/ΝΗ4, αρα όπου ΝΗ4 αλλαξέ το σε ΝΗ3/ΝΗ4.
Τις θερμοκρασίες δεν τις κατεγραφα.. οποτε δεν θελω να δωσω λαθος στοιχεια. Δεν θυμαμαι παντως να είχε πέσει κατω απο 25 το καλοκαίρι. Η μεγιστη στην διαρκεια του καλοκαιριου ήταν 32, οπότε κάπου εκεί κυμαίνονταν.
Φυτά μπήκαν μετά που μπήκε ο ψαρής αρα και μετα το στρώσιμο.
Οι μετρήσεις ήταν συνήθως την ημέρα της αλλαγής, αλλοτε πρίν και άλλοτε μετά την αλλαγή. ( δεν σκοπευα τότε να κάνω επισταμένη μελέτη)

Όσο για τις ακριβείς ημέρες εως τον μηδενισμο των ΝΟ2: εκανα την βλακεία κα ξαναέριξα αμμωνία, οπότε δεν ξέρω πότε θα μηδενιζόταν διαφορετικά
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 30-10-10, 22:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
(Το αρχειο είναι οπως τα περνουσα στο προγραμμα) Τα υγρα τεστ της σερα μετρουν ΝΗ3/ΝΗ4, αρα όπου ΝΗ4 αλλαξέ το σε ΝΗ3/ΝΗ4.
Τις θερμοκρασίες δεν τις κατεγραφα.. οποτε δεν θελω να δωσω λαθος στοιχεια. Δεν θυμαμαι παντως να είχε πέσει κατω απο 25 το καλοκαίρι. Η μεγιστη στην διαρκεια του καλοκαιριου ήταν 32, οπότε κάπου εκεί κυμαίνονταν.
Φυτά μπήκαν μετά που μπήκε ο ψαρής αρα και μετα το στρώσιμο.
Οι μετρήσεις ήταν συνήθως την ημέρα της αλλαγής, αλλοτε πρίν και άλλοτε μετά την αλλαγή. ( δεν σκοπευα τότε να κάνω επισταμένη μελέτη)

Όσο για τις ακριβείς ημέρες εως τον μηδενισμο των ΝΟ2: εκανα την βλακεία κα ξαναέριξα αμμωνία, οπότε δεν ξέρω πότε θα μηδενιζόταν διαφορετικά
Η θερμοκρασια ειναι βασικος παραγοντας για σωστη παρατηρηση.
Επισης αυτη μαζι με το πεχα ειναι που καθοριζει την τοξικοτητα της αμμωνιας.

Η μετρηση πριν ή μετα την αλλαγη ειναι πολυ βασικος παραγοντας για σωστη καταγραφη και σωστα αποτελεσματα της παρατηρησης.
Αν μετραγες μετα την αλλαγη, δεν μετραγες το νερο του ενυδρειου αλλα το νερο της βρυσης μιξαρισμενο με το νερο του ενδυρειου.

Κριμα λειπουν στοιχεια σημαντικα.
-------------------------
Απο τη στιγμη ομως που ειχες ακομα απο τις 11/6 εως τις 13/8 ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4: 0.5ppm, κατi δεν πηγαινε καλα με τη βιολογια σου.
Και φυσικα δεν ειχε στρωσει το ενυδρειο.
Σημερα ποση ΝΗ3/ΝΗ4 μετρας?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-10-10 στις 22:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 30-10-10, 22:41
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Να θυμίσω ότι η συζήτηση είναι για το αν βοηθάνε τα σκευάσματα "βακτηρίων" του εμπορίου στο στρώσιμο.
Δε νομίζω πως προσφέρουν κάτι ουσιαστικό. Δεν μπορούμε να βασιστούμε όμως στην υποκειμενική εμπειρία του καθενός μας. Θα ήταν ενδιαφέρον αν κάποιος έκανε το εξής πείραμα: Τρία πανομοιότυπα δοχεία, τρία πανομοιότυπα φίλτρα. Ίδιο νερό, ίδια μεταχείριση. Στο ένα ξεκινά στρώσιμο ΜΟΝΟ με αμμωνία (για συγκρίσιμα αποτελέσματα), στο άλλο με αμμωνία & έτοιμα βακτήρια, στο 3ο με αμμωνία και μπόλι (μόνο μπίχλα) ίσου όγκου με το σκεύασμα βακτηρίων. Ταυτόχρονες μετρήσεις και στα 3, τήρηση ημερολογίου και παρουσίαση αποτελεσμάτων όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος και στα 3 ενυδρεία. Νομίζω πως τα αποτελέσματα είναι αναμενόμενα, αλλά μόνο το πείραμα προσφέρει αντικειμενικότητα.
Κατά τα άλλα, θέλω να αναφέρω ότι λέγοντας "στρώσιμο" εννοούμε την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου. Σαφώς ο κύκλος του αζώτου δεν είναι ο μόνος βιοχημικός κύκλος που συμβαίνει σε ένα υδάτινο οικοσύστημα. Είναι όμως μακράν ο πιο σημαντικός, ο μόνος που έχει να κάνει με την ασφάλεια των ψαριών (σε πρακτικό επίπεδο), γιαυτό και δίνουμε τόση σημασία στο στρώσιμο πριν μπουν τα ψάρια. Το δε 90 - 95% του κύκλου του αζώτου διενεργείται στο φίλτρο μας και το υπόλοιπο 5-10% στο βυθό κυρίως και στις λοιπές επιφάνεις, ανάλογα με την ηλικία του ενυδρείου. Οι υπόλοιπες βιοχημικές διεργασίες καθώς και τα λοιπά μικρο-οικοσυστήματα (βυθός, πέτρες, κλπ) ωριμάζουν σταδιακά και με μικρότερο ρυθμό (κύκλος φωσφόρου, κύκλος θείου, κλπ) σε βάθος κάποιων μηνών.
Τα δε τα nitrosomonas, nitrobacter και nitrospira (ιδίως τα δύο πρώτα) είναι ΚΟΙΝΟΤΑΤΑ βακτήρια, βρίσκονται παντού, και αποτελούν και μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας σε διάφορα μέρη στο σώμα μας.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 30-10-10, 22:56
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασια ειναι βασικος παραγοντας για σωστη παρατηρηση.
Επισης αυτη μαζι με το πεχα ειναι που καθοριζει την τοξικοτητα της αμμωνιας.
...........................
Απο τη στιγμη ομως που ειχες ακομα απο τις 11/6 εως τις 13/8 ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4: 0.5ppm, κατi δεν πηγαινε καλα με τη βιολογια σου.
Και φυσικα δεν ειχε στρωσει το ενυδρειο.
Σημερα ποση ΝΗ3/ΝΗ4 μετρας?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
( την μέτρηση αμμωνίας αγνοήστε την: εγω βλέπω το χρώμα περισσότερο προς το 0,5 ακόμη και σε νερό βρύσης και απιονισμένο, αλλοι το χρώμα το βλέπουν σαν 0)
Ακόμη 0,5 μετραω- θέμα αχρωματοψίας μαλλον.
οσον αφορά την θερμοκρασία και το pH, όπως λες και συ, είναι θέμα τοξικότητας της αμμωνίας και όχι θέμα συγκέντρωσης της αμμωνίας.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 31-10-10, 02:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμη 0,5 μετραω- θέμα αχρωματοψίας μαλλον
Αχρωματοψία μπορούν να πάθουν μονο οι άντρες (εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις)!! Ο ασθενής μπερδεύει το κόκκινο με το πράσινο ή με το καφέ καθώς επίσης και το μπλε με το μοβ.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 31-10-10, 03:32
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Ωπα κ οφθαλμιατρος ο Γιωργος.
Σιγα σιγα μας βγαζεις τα ταλεντα σου......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με βακτηρια? gkrokidis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 17-02-10 17:16
βακτηρια dimis_george Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-01-10 09:50
βακτηρια anestoudis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-12-09 11:50
βακτηρια naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 16 01-01-08 22:25
tetra ζωντανα βακτηρια?? alan boy Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-07-07 10:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14505 seconds with 16 queries