Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-15, 21:41
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή πετρες praktiker

παιδια εχω αυτες τις πετρες http://www.praktiker.gr/p/votsalo-ou...-9cm-16lt-7286.
Εσπασα μια δυο , εριξα υδροχλωρικο οξυ και δεν αφρισαν. Σκεφτομαι να βαλω μερικες . Να δεσω πανω τους τις ανουμπιες ή να τις κολλησω και να κανω κανα πυργακι.
Τις εχει βαλει κανεις ?
Αν και παλι σκεφτομαι να κανω μετρησεις ph πριν και μετα και αν τελικα ειναι ασβεστολιθικες , θα τις βγαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-15, 22:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου τι ψάρια έχει μέσα ; Νομίζω πως είναι ασβεστολιθικές, γιατί τις έχω και εγω στα χρυσόψαρα και όταν τις έπλυνα με χλωρίνη για να φύγει η άλγη έγιναν άγριες, πρέπει η χλωρίνη να τις έφαγε λίγο. Βάλε μια πέτρα σε ένα πλαστιό κουτάκι με ακουαφόρτε και αστη 24 ώρες , και αν χάσουν τη γυαλάδα τους και αγριέψει η επιφάνειά τους είναι ασβεστολιθικές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-15, 22:57
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Μονομαχο , γκαπυ και ξιφοφορο εχω.
Νομιζα οτι το τεστ με το ακουαφορτε αρκει. Αν αφρισει ή οχι δηλαδη.
Οι πετρες ειναι ηδη αρκετα πορωδη και αγριεμενες στην επιφανεια.
Δεν εχουν καμια ιδιαιτερη γυαλαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-15, 23:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για τα ζωοτοκα δεν σε πειραζει αν ειναι ασβεστολιθικες. Αντιθετως, θελουν σκληρο νερακι. Ο Μονομαχος, ομως, απαιτει μαλακο νερο για να παραμεινει υγιης και φυσικα δεν ταιριαζει σε ενυδρειο με ζωοτοκα.

Υ.Γ. Αν δεν κανω λαθος, ειχα κανει παλιοτερα τεστ σε αυτες τις πετρες και αφρισαν. Αλλα μαλλον δε θυμαμαι καλα, αν το εκανες και εσυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-15, 23:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονομαχο , γκαπυ και ξιφοφορο εχω.
Νομιζα οτι το τεστ με το ακουαφορτε αρκει. Αν αφρισει ή οχι δηλαδη.
Οι πετρες ειναι ηδη αρκετα πορωδη και αγριεμενες στην επιφανεια.
Δεν εχουν καμια ιδιαιτερη γυαλαδα.
Για γκάπυ και ξιφοφόρους δεν θα έχεις πρόβλημα, για μονομάχο όμως και ειδικά αν είναι μαζί με τα άλλα που λες, θα έχεις πρόβλημα κάποια στιγμή, αν όχι από τις πέτρες, αλλά από τη συγκατοίκηση.
Να ξέρεις πως δεν είναι 100% σίγουρο πως δεν είναι ασβεστολιθική μια πέτρα επειδή δεν άφρισε με ακουφόρτε, μπορεί να είναι και ας μην αφρίζει, κάνε τη δοκιμή που σου είπα και σύγκρινέ την με την αφή με μια άλλη , αν έχουν την ίδια αίσθηση τότε μάλλον δεν είναι ασβεστολιθική
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-15, 23:20
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Το ενυδρειο το εστρωσα με τα ψαρια μεσα και ειχα ηδη απωλειες ξαφνικες. Μπορει τωρα να ειναι στρωμενο αλλα πιστευω τα ψαρακια ειναι ταλαιπωρημενα και υπαρχουν πιθανοτητες να τα χασω και αυτα.
Τον μονομαχο τον εχω ηδη δυο χρονια περιπου και πιο πριν τον ειχα σε χαλια συνθηκες. Αρα αν τον χασω και αυτον δεν θα μου φανει περιεργο.
Το λεω γιατι σε περιπτωση που τα χασω τα ψαρια εχω σκοπο να κανω την ψαροσυνθεση με ενα ζευγαρι γκουραμι και ενα κοπαδι cherry barb.
Γιαυτο δεν θελω ανεβασμενο ph.

Τη μια πετρα την εσπασα εριξα στο εσωτερικο το οξυ και δεν αφρισε καθολου.
Στην αλλη εριξα στην επιφανεια και αφρισε για ενα δευτερολεπτο αλλα ειχε πανω χωμα και θεωρησα οτι γιαυτο αφρισε ετσι στιγμιαια.
-------------------------
Ο μονομαχος δειχνει οντως να ενοχλειται απο τα αλλα ψαρια αλλα δεν τα πειραζει. Αντιθετως εχει κανει μονιμο σπιτι του ενα κουφιο διακοσμητικο που εχω και βγαινει εξω μονο οταν ανοιξω το καπακι.
Το βραδυ φυσικα δεν ξερω τι κανει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afg86 : 11-03-15 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-15, 23:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο το εστρωσα με τα ψαρια μεσα και ειχα ηδη απωλειες ξαφνικες. Μπορει τωρα να ειναι στρωμενο αλλα πιστευω τα ψαρακια ειναι ταλαιπωρημενα και υπαρχουν πιθανοτητες να τα χασω και αυτα.
Τον μονομαχο τον εχω ηδη δυο χρονια περιπου και πιο πριν τον ειχα σε χαλια συνθηκες. Αρα αν τον χασω και αυτον δεν θα μου φανει περιεργο.
Το λεω γιατι σε περιπτωση που τα χασω τα ψαρια εχω σκοπο να κανω την ψαροσυνθεση με ενα ζευγαρι γκουραμι και ενα κοπαδι cherry barb.
Γιαυτο δεν θελω ανεβασμενο ph.

Τη μια πετρα την εσπασα εριξα στο εσωτερικο το οξυ και δεν αφρισε καθολου.
Στην αλλη εριξα στην επιφανεια και αφρισε για ενα δευτερολεπτο αλλα ειχε πανω χωμα και θεωρησα οτι γιαυτο αφρισε ετσι στιγμιαια.
-------------------------
Ο μονομαχος δειχνει οντως να ενοχλειται απο τα αλλα ψαρια αλλα δεν τα πειραζει. Αντιθετως εχει κανει μονιμο σπιτι του ενα κουφιο διακοσμητικο που εχω και βγαινει εξω μονο οταν ανοιξω το καπακι.
Το βραδυ φυσικα δεν ξερω τι κανει.
Φίλε μου , ίσως θα σου φανώ κακός με αυτό που θα σου πω, αλλά δεν συμφωνώ έτσι όπως τα λες. Μπορεί να είναι ταλαιπωρημένα τα ψάρια σου όπως λες , αλλά θεωρώ πως κάτι πρέπει να κάνεις, και αν όντως έχουν πάθει μη ανατρέψιμη ζημιά δώσε τους μια καλύτερη διαβίωση έως τα τελευταία τους, για αυτό βελτίωσε το περιβάλλον τους και κάνε το ανάλογα με τον τρόπο που είναι μαθημένα αλλά και φτιαγμένα να ζουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-15, 00:20
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Τι εννοεις ? Τα ψαρια ειναι ταλαιπωρημενα απο αμμωνια ( παντως ποτε δεν εφτασε σε πολυ ψηλα επιπεδα ).
Τι μπορω να κανω για αυτα δηλαδη ? Υπαρχει καποια προοληπτικη θεραπεια ?
Απο την στιγμη που εγινε οτι εγινε και αφου ειχα και καποιες απωλειες , η λογικη λεει οτι θα τα χασω και αυτα. Ασχετα που τωρα ειναι στρωμενο. Μπορει να μην ακουγεται ωραια αλλα ειναι μια πιθανη εξελιξη.
Το αν βαλω ή οχι καποιες μη ασβεστολιθικες πετρες θα τα καταπονησει περισσοτερο ?
Το ενυδρειο ειναι 60λιτρο και εχω μεσα 9 φυτακια. Τι θα μπορουσα να κανω για να τα βοηθησω ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-15, 00:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ξαναλεμε.
Οταν αφριζει με ακουφορτε ειναι σιγουρα ασβεστολιθικο.
Οταν δεν αφριζει, δεν σημαινει απαραιτητα και οτι δεν ειναι ασβεστολιθικο.
Υπαρχουν ασβεστολιθικα πετρωματα που δεν αφριζουν.

Περισσοτερα εδω και στις παρατηρησεις στο τελος του αρθου.
http://www.greekdiscus.com/test2000/...EF%E3%DF%E1%F2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-15, 00:29
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ε γιαυτο ειπα να κανω μετρησεις ph πριν και μετα την εισοδο των πετρων στο ενυδρειο. Αν δω ανοδο του θα τις βγαλω. Αν και εχω αφησει μεσα σε ακουαφορτε μια πετρα να δω πως θα γινει αυριο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-15, 11:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις ? Τα ψαρια ειναι ταλαιπωρημενα απο αμμωνια ( παντως ποτε δεν εφτασε σε πολυ ψηλα επιπεδα ).
Τι μπορω να κανω για αυτα δηλαδη ? Υπαρχει καποια προοληπτικη θεραπεια ?
Απο την στιγμη που εγινε οτι εγινε και αφου ειχα και καποιες απωλειες , η λογικη λεει οτι θα τα χασω και αυτα. Ασχετα που τωρα ειναι στρωμενο. Μπορει να μην ακουγεται ωραια αλλα ειναι μια πιθανη εξελιξη.
Το αν βαλω ή οχι καποιες μη ασβεστολιθικες πετρες θα τα καταπονησει περισσοτερο ?
Το ενυδρειο ειναι 60λιτρο και εχω μεσα 9 φυτακια. Τι θα μπορουσα να κανω για να τα βοηθησω ?
Φίλε μου, αν όχι όλοι, οι περισσότεροι κάναμε τα ίδια λάθη όταν ξεκινήσαμε το χόμπι (και εγώ). Από εκεί και πέρα προσπαθούμε να βελτιώσουμε αυτή τη κατάσταση. Εφόσον εκτέθηκαν στην αμμωνία δεν υπάρχει κάτι προληπτικό πλέον, ή θα ανακάμψουν , αν ήταν μικρή η έκθεση, ή έπαθαν μη ανατρέψιμη ζημιά , και τότε ή θα πεθάνουν πιο γρήγορα από όσο είναι το προσδόκιμο της ζωής τους ή θα ζήσουν με κάποια αναπηρία. Παρόλα αυτά όμως , δεν έχουμε τη λογική πως αφού τους προκαλέσαμε κάποιο πρόβλημα να μη προσπαθούμε να βελτιώσουμε το υπόλοιπο της ζωής που τους έχει απομείνει. Και όλα αυτά δεν τα λέω για το αν θα βάλεις τις πέτρες ή όχι μέσα στο ενυδρείο, θεωρώ πιο σημαντικό να βελτιώσεις τις συνθήκες διαβίωσης τους, και όσο έχεις ασύμβατα είδη μέσα στο ίδιο ενυδρείο αυτό δεν είναι εφικτό. Στη προκειμένη περίπτωση θα πρέπει να κρατήσεις στο ίδιο ενυδρείο μόνο τα είδη που είναι συμβατά μεταξύ τους , και σε παραμέτρους αλλά και σε κοινωνικότητα. Ο μονομάχος είναι σχετικά μοναχικό ψάρι ή θέλει χώρο και κρυψώνες για να μην έχει άμεση οπτική επαφή με άλλα ψάρια και ταυτόχρονα θέλει μαλακό και όξινο νερό, σε αντίθεση με τα ζωοτόκα που θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό αλλά μπορεί και να στρεσάρονται από τυχόν επιθέσεις του μονομάχου. Και ήδη φαίνεται από τη συμπεριφορά του μονομάχου πως κάτι δεν πάει καλά, γιατί είπες πως συνέχεια κρύβεται και βγαίνει σπάνια, αυτό δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά, και είναι ένας δείκτης που μας προειδοποιεί. Για αυτό προτείνω να ασχοληθείς πρώτα με αυτό και μετά με τις πέτρες.
Φιλικά πάντα
Τάκης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-15, 15:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις ? Τα ψαρια ειναι ταλαιπωρημενα απο αμμωνια ( παντως ποτε δεν εφτασε σε πολυ ψηλα επιπεδα ).
Τι μπορω να κανω για αυτα δηλαδη ? Υπαρχει καποια προοληπτικη θεραπεια ?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
Βασικα, καθαρο νερο , αεραντλια, για οσο χρειαζεται η εξτρα οξυγονωση, seachem prime και αλατι για οποια ειδη το αντεχουν.
Στα χαμηλα ορια οι τιμες σε θερμοκρασια και πεχα, μεχρι να στρωσει καλα. Αν και καθυστερουν λιγο το στρωσιμο, κανουν πιο ατοξικη την ολικη αμμωνια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-15, 19:27
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Τελικα την πετρα την ειχα μισοβυθισμενη σε απο χθες στο ακουαφορτε και σημεερα που την εβγαλα δεν εχει καμια διαφορα .
Τις πληροφοριες για τα ψαρια τις αντλω απο το seriouslygish π.χ και βλεπω οτι ζουνε τα ψαρια σε ενα ευρος τιμων. Αν τα ψαρια ζουνε σε μια μονο τιμη τοτε δεν θα αναφεροταν πουθενα οτι ζουνε σε συγκεκριμενο ευρος.
Αναφερει οτι ο μονομαχος ζει στην φυση σε οξινο νερο αλλα οτι στα ενυδρεια εχουν προσαρμοστει και ζουν σε αλλες τιμες οι οποιοες συμπιμπτουν με τα γκαπυ.
Επισης οτι αρθρο διαβασα ελεγε οτι ο μονομαχος ειναι ειρηνικο ψαρι και πραγματικα ποτε δεν τον ειδα να κυνηγαει αλλο στο ενυδρειο μου. Πιο μεγαλο προβλημα εχω απο τα αρσενικα γκαπυ μεταξυ τους.
Οσο εψαξα , βρηκα οτι ο μονομαχος μπορει να ζησει με μικροτερα απο αυτον ειρηνικα ψαρια που πιστευω ειναι τα γκαπυ.Δηλαδη ποιος δοκιμασε να βαλει μονομαχο με ολα τα ειδη και να μας πει οτι δεν ταιριαζει με κανενα ?

Δελτα το ειχα διαβασει αυτο. Αυτο δεν ειναι αντιμετωπιση για τον καιρο που εχουμε αμμωνια ? Πραγμα που εκανα. Καθε μερα αλλαζα νερο.
Τωρα που εστρωσε παλι θελει αλλαγες ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-15, 19:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πληροφοριες για τα ψαρια τις αντλω απο το seriouslygish π.χ και βλεπω οτι ζουνε τα ψαρια σε ενα ευρος τιμων. Αν τα ψαρια ζουνε σε μια μονο τιμη τοτε δεν θα αναφεροταν πουθενα οτι ζουνε σε συγκεκριμενο ευρος.
Αναφερει οτι ο μονομαχος ζει στην φυση σε οξινο νερο αλλα οτι στα ενυδρεια εχουν προσαρμοστει και ζουν σε αλλες τιμες οι οποιοες συμπιμπτουν με τα γκαπυ.
Επισης οτι αρθρο διαβασα ελεγε οτι ο μονομαχος ειναι ειρηνικο ψαρι και πραγματικα ποτε δεν τον ειδα να κυνηγαει αλλο στο ενυδρειο μου. Πιο μεγαλο προβλημα εχω απο τα αρσενικα γκαπυ μεταξυ τους.
Οσο εψαξα , βρηκα οτι ο μονομαχος μπορει να ζησει με μικροτερα απο αυτον ειρηνικα ψαρια που πιστευω ειναι τα γκαπυ.Δηλαδη ποιος δοκιμασε να βαλει μονομαχο με ολα τα ειδη και να μας πει οτι δεν ταιριαζει με κανενα ?
Δηλαδή κατάλαβες πως ο μονομάχος μπορεί να συγκατοικήσει με ζωοτόκα και λόγω χαρακτήρα ψαριών αλλά και παραμέτρων νερού
Νομίζω πως κάνεις λάθος

http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
Water Conditions
Temperature: 17 – 28 °C
pH: 7.0 – 8.5
Hardness: 90 – 536 ppm


http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
Water Conditions
Temperature: 22 – 30 °C
pH: Wild-collected fish are likely to prefer a value between 5.0 – 7.0, but the ornamental strains are unfussy with a range of 6.0 – 8.0 acceptable.
Hardness: 0 – 357 ppm; see comments under pH on wild vs. captive-bred fish.
Behaviour and Compatibility

Not recommended for the standard community set-up for reasons already touched upon. It’s requirements and disposition mean it’s best kept alone or with very peaceful species since much bigger or more vigorous fishes are likely to intimidate and outcompete it. Some small cyprinids and loaches that inhabit similar environments in nature are compatible, but the presence of any other fishes can be a distracting influence should a pair decide to spawn.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-15, 20:31
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Γιατι που δεν ταιριαζουν οι τιμες ? για συμπεριφορα βλεπω απο αρθρα οπως αυτο. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-15, 21:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι που δεν ταιριαζουν οι τιμες ? για συμπεριφορα βλεπω απο αρθρα οπως αυτο. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm
Μη παίρνεις τα άκρα στις τιμές
όταν στο ένα λέει από 7-8,5 και το άλλο από 6-8 τότε οι μέσες είναι 7,75 στο ένα και 7 στο άλλο.
Αντίστοιχα όταν στο ένα λέει 90 – 536 ppm και στο άλλο 0 – 357 τα μέσα είναι 313 στο ένα και 178,5 το άλλο
Στα ζωοτόκα θα χρειαστεί να βάλεις και αλάτι κάποια στιγμή, ο μονομάχος τι θα κάνει τότε ;
γενικά τα ζωοτόκα μπαίνουν μόνα τους, σπάνια ταιριάζουν με άλλα ψάρια, αντίστοιχα οι μονομάχοι μπορούν να μπουν με άλλα ψάρια αλλά πρέπει να υπάρχει αρκετός χώρος και φυτά για να απομονώνεται ο μονομάχος
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-03-15, 22:05
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Αυτο ηθελα να πω και πριν. Εσυ στην ουσια μου λες να παρω τη μεση τιμη που ειναι μια τιμη. Αρα Γιατι μου παραθετουν ευρος ?
Πραγμα που θεωρω και λιγο δυσκολο . Να εχω δηλαδη μονιμως 7,75 ph στο ενυδρειο μου. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχω μεταβολες. Ασε που θα ειναι αδυνατο να ταιριαξω ψαρια αν λαμβανω υποψιν μου μια και μονο τιμη. Ή δεν θα ταιριαζει κανενα ή δεν θα βρισκω να αγορασω τα λιγοστα που θα ταιριαζουν.
Επισης στην ιδια σελιδα , ψαχνοντας για γκουραμι , ελεγε επιγραμματικα οτι μπορουν να ζησουν κανονικα οπουδηποτε μεταξυ 6-7.5.
Αυτο ειδα και καταλαβα οτι ισχυει για ολα τα ψαρια. Οτι οταν δινουν ευρος εννουν οτι το ψαρι ζει κανονικα μεσα σε αυτο.

Αυτο με το αλατι δεν το ηξερα. Θελει οπωσδηποτε αλατι ? Αν το ηξερα δεν θα τα ειχα παρει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-03-15, 22:12
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

να σου πω κι εγω τη γνωμη μου στο θεμα αυτο..
ισως στις μεσες τιμες να ζησουν οπως διαβασες αλλα ποτε δεν θα ζησουν οπως πρεπει.
αν θες να το δοκιμασεις ειναι δικαιωμα σου.κανεις δε σε κατηγορει.απλα πανε να σε γλυτωσουν απο πιθανες απωλειες.
ακου τα παιδια οπως κανω κι εγω και δε θα χασεις.το καλο σου θελουν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-03-15, 22:34
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Τι να πω , ψιλομπερδευομαι.
Απο οτι βλεπω στο κειμενο για τον μονομαχο λεει οτι θα μπορουσε να ζησει με μικρες κυπρινιδες.
Ισως αν βρω ενα αλλο σπιτι για τα γκαπυ και βαλω στην θεση τουσ cherry barbs να ειναι καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-03-15, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαβασε πιο προσεκτικα, ιδιως τα Bold και υπογραμμισμενα.

Παράθεση:
Behaviour and Compatibility
Not recommended for the standard community set-up for reasons already touched upon. It’s requirements and disposition mean it’s best kept alone or with very peaceful species since much bigger or more vigorous fishes are likely to intimidate and outcompete it. Some small cyprinids and loaches that inhabit similar environments in nature are compatible, but the presence of any other fishes can be a distracting influence should a pair decide to spawn.
Avoid keeping it with anything similarly-shaped or with trailing finnage as a male may see these as rivals. Males from the aquarium trade seem more aggressive than any other Betta species, including others from the B. splendens group, and only a single individual can be kept per tank in most cases. A popular option is to keep a single male alongside several females.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-15, 00:07
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ναι τα διαβασα. Αν και λιιιιγο πιο κατω εχει τη λεξη ''may'' .
Τιποτα δεν ειναι στανταρ. Ισως εξαρταται απο ψαρι σε ψαρι. Ισως ο δικος μου επειδη ειναι παππους και ταλαιπωρημενος , να μην ασχολειται. Καποιος μου ειπε οτι μπορει να ξυπνησει αργοτερα αν και εγω προσωπικα αμφιβαλλω.
Οπως ειπα με την πρωτη ευκαιρια θα αλλαξω τα γκαπυ με cherry barb.
Αφου τα πρωτα θελουν και αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-15, 02:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το stress υπαρχει σε ολες τις ηλικιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-15, 08:44
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Σωστα. Αν ριχνω που και που και λιγο αρνταν περιραζει
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-15, 13:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπα, οχι χημειες.
Βαλε κανενα φυτακι ακομα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-15, 13:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Σπύροοοο....φαγώθηκες να μας κάνεις μποστανάδες
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-03-15, 14:44
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Σημερα αυριο θα παρω δυο επιφανειας. Στον βυθο δεν νομιζω να χωραει αλλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πετρες απο Praktiker Κανουν? Nick :D Γλυκό νερό - Γενικά 7 06-09-11 12:03
Απορία για πέτρες Praktiker endymion Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 4 29-06-10 16:44
λάβα απο praktiker κάνει? ΜΙΜΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 6 15-04-09 10:59
Φυτα ενυδρειου απο το Praktiker... GFON Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 28-02-06 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08725 seconds with 13 queries