Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-05, 23:01
Το avatar του χρήστη akis07
akis07 Ο χρήστης akis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά!

Είμαι νέος στο χόμπυ και μετά από 2 μήνες που έχω το ενυδρείο μου (200LT) αποφάσιασα να βάλω 2 αληθινά φυτά. Το ένα είναι το Hemigraphis colorata ( http://www.tropica.com/plant_print.asp ) για το οποίο λέει η συγκεκριμένη σελίδα ότι τα ψάρια δεν το τρώνε. Και όμως από την πρώτη μέρα κιόλας οι γλύγτες μου με την βοήθεια των υπολοίπων το έκαναν σουρωτήρι. Το άλλο φυτό που έβαλα είναι νομίζω το Lysimachia nummularia 'Aurea' το οποίο η μόνη απώλεια ήταν ένα κομένο φυλλαράκι. Και τα δύο τα πήρα από το ΙΚΕΑ και αφού τα έβγαλα από το γλαστράκι τους τα φύτεψα μαζί με το βαμβάκι στη άμμο. Τα υπόλοιπα ψάρια μου είναι 2 σκαλάρια, 2 γατόψαρα, 2 γκουράμι και 1 καρχαριάκι. Θα βάλω 5-6 ακόμη δέν ξέρω τι. Τί φυτά να επίλέξω για να έχω το κεφάλι μου ύσηχο. Αν έκανα κάτι λάθος στα προηγούμενα, κάθε υπόδειξη είναι καλοδεχούμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-05, 00:14
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Το Hemigraphis colorata δεν ειναι φυτο ενυδρειου...καλυτερα που στο τρωνε, γιατι θα παει χαμενο ετσι κι αλλιως....

Παράθεση:
..τα φύτεψα μαζί με το βαμβάκι στη άμμο. ...
Κακως........βγαλε το "βαμβακι" και φυτεψε τα.....

Το Lysimachia nummularia 'Aurea' δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα φυτα...

Παράθεση:
...Τί φυτά να επίλέξω για να έχω το κεφάλι μου ύσηχο....
Ησυχο σε σχεση με τι???οτι θα ειναι ανθεκτικα τα φυτα???οτι δεν θα τα τρωνε τα ψαρια??......δεν μας δινεις καθολου πληροφοριες για το setup σου (μετρησεις, φως, λιπασματα, υποστρωμα κλπ)...και βεβαια τι ακριβως θελεις να φτιαξειςκαι ποσο να ασχοληθεις με το θεμα.....οταν λες 5-6 φυτα τι εννοεις??....με 5-6 φυτα απο 5 γλαστρακια το καθενα σου γεμιζω το 200αρι....αν ομως εννοεις 5-6 γλαστρακια σε 200 λτ ειναι αλλο θεμα...

akis07 απο τις αποριες σου θα ελεγα οτι πρεπει να κοιταξεις αρκετα απ'αυτα που εχουν γραφτει εδω μεσα...κανε ενα search με τα θεματα που σε απασχολουν και θα βρεις πολυ πληροφορια......κι αμα δε βρεις παλι εδω ειμαστε...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03093 seconds with 12 queries