Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-03, 18:23
vagos1 Ο χρήστης vagos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή FIREMOUTH?

Μηπως γνωριζη καποιος-α γιατι 2 firemouth που εχω δεν εχουν ουτε παιρνουν καθολου κοκκινο χρωμα?
Τα εχω 3 βδομαδες, το ενα 3cm και το αλλο 4cm.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-03, 20:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πολλά πράγματα παίζουν ρόλο. Μερικές ερωτήσεις.

Σε τι ενυδρείο τα έχεις;
Πες μας τις τελευταίες μετρήσεις σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, GH, KH).
Πως το έχεις διακοσμήσει;
Τι φίλτρο έχεις στο ενυδρείο;
Υπάρχουν άλλα ψάρια μαζί τους; Αν ναι, ποια και πόσα;
Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο νερό αλλάζεις;
Τι τα ταϊζεις, πόσο;
Πες μας γενικά για τη συμπεριφορά τους... επιθετικότητα, κινητικότητα, αν τρώνε κανονικά κλπ.

Αυτά για αρχή.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-03, 20:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν ειναι και μικρα ακομα για να παρουν χρωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-03, 23:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όσα Firemouth είχα παλιότερα στα 4 cm είχαν αρκετό κόκκινο χρώμα στον "λαιμό" και κοιλιές τους και όσο μεγάλωναν (ειδικά τα αρσενικά) τόσο πιο έντονο γινόταν.

Ο vagos λέει ότι δεν έχουν καθόλου κόκκινο χρώμα που δεν το θεωρώ φυσιολογικό στο μέγεθος που έχουν. Μην ξεχνάς πως δεν πρόκειται για μεγάλο ψάρι (ειδικά για αμερικάνικη κιχλίδα). Αρσενικό --> 13-15cm, θηλυκό --> 10cm.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-03, 02:39
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αν και η ολοκληρωτική απουσία χρώματος δεν δικαιολογείται, εν τούτοις, είναι παρατηρημένο ότι τα ανασυνδυαζόμενα σε αιχμαλωσία ζώα δεν έχουνε το κόκκινο που βλέπουμε στις φωτογραφίες του είδους.. (ειδικά μετά από αρκετές γενιές).

Τα είχα για κανένα εξάμηνο και όταν είδα ένα άγριο του είδους κατάλαβα ότι τα δικά μου ήταν άχρωμα και άοσμα.. αν και περίπου σε τελικό μέγεθος !!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-03, 03:08
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Οταν πηγαινα στο γυμνασιο ειχα ενα firemouth που ηταν σαν κοσμημα κοκκινο σαν ferari ,παρολο που οι συνθηκες στο ενυδρειο δεν ηταν και η καλυτερες λογω αγνοιας μου εκεινα τα αθωα χρονια.Πριν δυο χρονια πηρα μερικα για να φτιαξω ζευγαρι και απογοητευτικα εντελως οταν ειδα οτι ο μονος τροπος για να κοκκινισουν ηταν αν καταφερνες να τα κανεις να ντραπουν το ιδιο ισχυει και για οσα ψαρια του ειδους εχω δει σε μαγαζια μεχρι τωρα.
Αθωα ερωτηση τι μεσολαβησε την τελευταια δεκαετια και αυτα τα καποτε υπεροχα ψαρια δεν δικαιολογουν πια το ονομα τους.Αδυνατω να πιστεψω οτι τοτε ειχαν δωσει σε ενα δεκα πενταχρονο τοτε παιδι αγριο ψαρι ουτε καν F1.
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-03, 13:51
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εντάξει. Μην τα παραλέμε ρε παιδιά. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα για τα Firemouth! Σίγουρα τα άγρια που ζουν στα νερά της Guatemala έχουν πιο έντονα χρώματα (όχι μόνο το κόκκινο...) αλλά ακόμα και σήμερα μπορείς να βρεις πολύ καλά Firemouth.

Πριν μερικούς μήνες είδα σε ένα μαγαζί (όχι από τα καλύτερα) Firemouths σε πολύ καλή κατάσταση και αρκετά καλής ποιότητας.

Επειδή το θεωρώ αδύνατο, αφύσικο και αδικαιολόγητο τα Firemouth να έχουν ολοκληρωτικά την έλλειψη του κόκκινου, ας περιμένουμε τις απαντήσεις του vagos1 και βλέπουμε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-03, 20:00
vagos1 Ο χρήστης vagos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Λοιπον οι μετρησεις ειναι ΝΟ3=10 ΝΟ2=1 GH=>12 KH=6~7 PH=7,2~7,4 αμμωνια δεν εχω τεστ.
Αλλαγες νερου 20~25% καθε 2~3 βδομαδες.
Ταιζω 2 φορες την ημερα tetraphyll & sera blood worms.
Θερμοκρασια 25C, ενυδρειο 110 λιτρα.
Διακοσμηση πλαστικα φυτα ,χαλικι μπεζ σκουρο παραλιας καθως και 2 πετρινες τρυπες.
Ψαρια... 2 βεντουζες ,3 ξιφοφοροι(μου γεννησαν 2 φορες),3 μολλυ,1 κοκκινος με μαυρο καρχαριας (labeo), 3 γατοψαρα, και
1 κιχλιδα η οποια φαινεται ιδια σαν aristogramma αλλα τα χρωματα της ειναι διαφορετικα (ασημι με εντονο μπλε ιδιως απο την μεση και κατω ,και γινεται ανθρακι με πιο σκουρο το μπλε οταν νευριαζη), μηπως γνωριζη κανεις την ονομασια του?
Η συμπεριφορα των firemouth δεν ειναι καθολου επιθετικη προς τα αλλα ψαρια , μεταξυ τους νομιζω οτι ερωτοτροπουν στριφογυριζουν αργα με φουσκωμενα βραγχια και κυνηγουνται χωρις να χτυπαει το ενα το αλλο ,ο μοναδικος που τα εχει κυνηγηση μερικες φορες ειναι ο καρχαριας.
Παντως πριν 12 χρονια που ειχα ενυδρειο σχεδον με τα ιδια ψαρια 1 firemouth που ειχα, με τον παραμικρο τσαμπουκα γινοταν κατακοκκινο, ειχαν χωριση το ενυδρειο με εναν καρχαρια με μια νοητη γραμμη στην μεση και οποτε εβαζε μυτη το ενα στην περιοχη του αλλου γινοταν κολαση.
Αυτα που εχω μου φαινονται μουροχαυλα μαλλον επεσα σε μαπα γονιδια, τι λετε και σεις?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-03, 22:25
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

ΝΟ2 = 1 mg/l είναι πάρα πολύ. Κανονικά θα πρέπει να είναι στο 0! Αλλαγή νερού κάθε 3 βδομάδες?! Θα έπρεπε να κάνεις τουλάχιστον κάθε βδομάδα... ειδικά με το βιολογικό φορτίο που έχεις στο ενυδρείο σου! Πρέπει να κάνεις επειγόντως αλλαγή νερού επί τόπου και να ρίξεις τα νιτρώδη (ΝΟ2) στο μηδέν. Κάνε αλλαγή νερού 25% και ξαναμέτρα τα νιτρώδη. Αν συνεχίσουν να υπάρχουν, τότε θα πρέπει να ξανακάνεις (μετά από 24 ώρες). Με αυτόν τον τρόπο θα καταφέρεις να τα φέρεις εκεί που πρέπει να είναι... στο μηδέν. Επίσης πρέπει να αγοράσεις ένα τεστ για αμμωνία οπωσδήποτε!

Δυστυχώς vago έχεις πάρα πολλά ψάρια για τα λίτρα του ενυδρείου σου και δεν έχεις κάνει και τις καλύτερες επιλογές στα είδη... δηλαδή δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. 110 λίτρα επαρκούν μόνο για τα δύο firemouth... άντε και για κάνα γατόψαρο αλλά τίποτε άλλο. Τα μωρά των molly και των ξιφοφόρων θα αποτελέσουν γεύματα ειδικά για τα firemouth. Οι βεντούζες τι είναι; Μήπως εννοείς κάποιο είδος plecostomus? Τα γατόψαρα που αναφέρεις τι είναι; Θα πρέπει να μάθεις αυτή η άγνωστη κιχλίδα τι είδος είναι. Αν όντως είναι Apistogramma, θα περάσει δύσκολους καιρούς.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-03, 13:54
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Και παλι ολα αυτα δεν δικαιολογουν την απωλεια του κοκκινου χρωματος απο τα FIREMOUTH((IMO))
Η εμπειρια μου με το συγκεκριμενο ψαρι(( προ 10ετιας)) τα οποια ειναι σε λιγα λιτρα(( 2 σε 100 λιτρα)) με κανει να σκεφτομαι για καποιο εκφυλισμο του ειδους (( σε αυτα που εχουμε στα ενυδρεια μας, και οχι wild)) που πιθανον μπορει να εγινε με το περασμα των χρονων (( ΙΜΟ))
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-03, 02:34
Entreri1221 Ο χρήστης Entreri1221 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

AND NOW WE HAVE THE BARBIE-MOUTH
__________________
Dimidiochromis compressiceps is the best compression in this world even from the MP3 - Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-03, 15:34
Anonymous Ο χρήστης Anonymous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Ναι ρε παιδιά εγώ προσωπικά έχω να δώ έντονο κόκκινο firemouth πάνω απο ένα χρόνο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04579 seconds with 12 queries