Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-20, 10:45
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Οι αφρικάνες της Κίνας

....Και ενώ καθόμασταν σπίτι εδώ Σανγκάη, σε complete isolation, λόγω του coronavirus.... έχοντας ομολογουμένος τρελαθεί... (1 μηνα κλεισμένοι μέσα 100%)... μου μπήκε η σκέψη... ΛΕΩ.. ΛΕΣ?

Και έτσι κ εγίνε.... και το project ξεκινάει!

600 λιτρα mbuna tank under construction

Γυάλα: custom made 155x60x65cm 15mm γυαλί ultra white.
Canopy: Υψους 10cm
Βάση: 155χ60χ80cm με 2 οριζόντια χωρισματα (3 ντουλαπια) και το μεσαιο ντουλαπι με ενα οριζοντιο χωρισμα για την δημιουργια 2 ραφιών
Κάτω Canopy: Υψους 5cm

Διακοσμηση: Πετρες και ασπρη αμμος, 3d background (ακομα σε σκεψη.. αν οχι, τοτε παμε σε βαψιμο της πλατης εξωτερικα.. μαυρο χρωμα)

Ο λογος που ακομα το σκεφτομαι... ειναι οι αναεροβιες περιοχες πισω απο το 3D background και η δυσκολια σχολαστικου καθαρισμου..

Φυτά: Μερικά σκληρά/ εύκολα φυτά για λόγους ομορφιάς αλλά και απονιτροποίησης

Φωτισμός: 2x T8... δεν εχω αποφασισει τι λαμπες θα μπουν!

Φιλτρανση: 2x SUN SUN 704B (combined ονομαστικη ροη 4000 λιτρα την ωρα- worst case scenario real output 50% = 2000lph αρα μιλαμε στην χειροτερη.. μιλαμε για ροη 3.5 φορες περιπου ΤΟΝ ΜΕΙΚΤΟ ογκο του ενυδρειου.. ανα ωρα)

Βιολογια απο κατω προς τα πανω - ιδια και στα 2 φιλτρα:
Προφιλτρο στην εισοδο (απλο κονικό coarse foam
No name siporax style rings: Κατω απο το τελευταιο κουβαδακι (χυμα)
4ο κουβαδακι: Σφουγγαρι coarse, σφουγγαρι medium, σφουγγαρι fine (βαμβακι)
3ο κουβαδακι: ελαφροπετρα
2ο κουβαδακι: ελαφροπετρα
1ο κουβαδακι: ακριβο βιολογικο υλικο σε μικροτερη ποσοτητα-- δεν εχω αποφασει ακομα ποιο θα ειναι.. και απο ενα διχτακι χημικη φιλτρανση PURIGEN

Θέρμανση: 2Χ 300W .. εχω 80% αποφασισει τους JBL με 4 χρονια εγγυηση... λόγω του οτι.. πραγματικα δεν μπορω ουτε να βλεπω τους ΕΗΕΙΜ των 52 εκατοστων.!!
https://www.jbl.de/en/products/detai...-s-300#details

Οι θερμοστατες θα μπουν σε controller


Και μετα το σεντονι... καλώς σα βρηκα! και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια και τις απαντήσεις σας σε μερικές ερωτήσεις που έχω.

1. Ποιο ακριβό/επώνυμο βιολογικο υλικο θα προτεινατε?
2. Πως σας φαινεται η συσταση της φιλτρανσης μου
3. Ποια η γνωμη σας για το 3D background, οσο αφορα την υγεια του οικοσυστηματος μας..
4. Γνωμη για θερμοστατες και επισης για συνολικα W... Οταν ειχα δισκους.. (Στην ελλαδα)... ακολουθουσα τον κανονα μεικτα λιτρα= βατ... αλλα οι δισκοι θελουν πιο ζεστο νερο... μηπως με 2χ200 ειμαι οκ για αφρικανες?
5. Ποιο τροπο στρωσιματος προτιματε? - ο χρονος δεν με πιεζει.. μπορω να του δωσω μεχρι 4-5 βδομαδες..
6. Τι φωτισμό να προτιμήσω στις αφρικανες?
7. Τι κοκομετρία αμμο χρησιμοποιουμε συνηθως? Εχω διαβασει οτι πρεπει να αποφυγουμε την ψιλη ψιλη αμμο.. Υπαρχει καποια ιδανικη κοκομετρια?


Κάνω attach μια αρκετα messy απεικονιση του μοντελου που μου εφτιαξε η κυρια (αρχιτεκτονας) το οποιο και δωθηκε στην βιοτεχνια για το καστομ ενυδρειο.. οι τελευταιες αλλαγες εγιναν στο χερι.. και εξου και οι διορθωσεις στο χαρτι..

Το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο περιπου μεσα Μαρτιου.. οπότε μεχρι τοτε εχω αρκετο χρονο για να σχεδιασω/αγορασω τον εξοπλισμο/ διακοσμηση και να ετοιμασω τα φιλτρα...

Μαλλον θα στρωσω με αμμωνια + seachem stability, αλλα ισως και με τροφή + stability.. και σε αυτο δεν εχω 100% αποφασισει ακομα


Ευχαριστώ

Φώτης
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture.PNG
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  122,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-20, 20:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στα νερά μας Φώτη και καλή επιτυχία στο εγχείρημα!
Πάω κατευθείαν στις ερωτήσεις:
1. Ποιο ακριβό/επώνυμο βιολογικο υλικο θα προτεινατε? η ελαφρόπετρα είναι ίδια με το επώνυμο matrix seachem οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο
2. Πως σας φαινεται η συσταση της φιλτρανσης μου Μια χαρά είναι. Το πούριτζεν είναι υπερβολή αλλά δεν βλάπτει αν δεν μας ενδιαφέρει το έξοδο. Στο πρώτο επάνω καλάθι σαν τελευταίο υλικό θα έβαζα ένα λεπτό στρώμα ενυδρειακό βαμβάκι.
3. Ποια η γνωμη σας για το 3D background, οσο αφορα την υγεια του οικοσυστηματος μας..Σωστές οι ανησυχίες σου. Προτιμώ το βάψιμο ή ένα σκούρο αδιαφανές φιλμ.
4. Γνωμη για θερμοστατες και επισης για συνολικα W... Οταν ειχα δισκους.. (Στην ελλαδα)... ακολουθουσα τον κανονα μεικτα λιτρα= βατ... αλλα οι δισκοι θελουν πιο ζεστο νερο... μηπως με 2χ200 ειμαι οκ για αφρικανες? Φαντάζομαι η θερμοκρασία εκεί κάτω θα επιτρέπει εύκολα έναν 300άρη να ανεβάσει άνετα τους 25 περ. βαθμούς που χρειάζονται αυτές οι κιχλίδες
5. Ποιο τροπο στρωσιματος προτιματε? - ο χρονος δεν με πιεζει.. μπορω να του δωσω μεχρι 4-5 βδομαδες..Αφού μάλλον είναι δύσκολο να βρεις μπόλι εγώ θα προτιμούσα το στρώσιμο με τροφή.
6. Τι φωτισμό να προτιμήσω στις αφρικανες? Μια λάμπα daylight και μιά cοolwhite είναι καλός συνδυασμός. Βρίσκεις led τύπου φθορίου για οικονομία ή Τ5 για καλύτερη απόδοση από τις Τ8.
7. Τι κοκομετρία αμμο χρησιμοποιουμε συνηθως? Εχω διαβασει οτι πρεπει να αποφυγουμε την ψιλη ψιλη αμμο.. Υπαρχει καποια ιδανικη κοκομετρια? Να αποφύγεις την πάρα πολύ ψιλή σαν πούδρα ή τύπου carat που λόγω της αναγκαίας έντονης κυκλοφορίας θα σηκώνεται και θα καταλήγει στα φίλτρα. Η θαλασσινή από καθαρή παραλία είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-20, 01:29
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Καλη αρχη λοιπον!
Ειναι υπερβολη 15αρι τζαμι σε αυτες τις διαστασεις,θα ειναι ασηκοτη η γυαλα.Με 10αρι τζαμι θα εισαι καλυμμενος και θα σου βγει πολυ πιο φτηνο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-20, 08:28
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη λοιπον!
Ειναι υπερβολη 15αρι τζαμι σε αυτες τις διαστασεις,θα ειναι ασηκοτη η γυαλα.Με 10αρι τζαμι θα εισαι καλυμμενος και θα σου βγει πολυ πιο φτηνο.
ευχαριστω πολυ

To κοστος εδω ειναι μικρο .... πολυ πιο φθηνα απο ελλαδα/ευρωπη..

Θα εκανα πιο μεγαλο ενυδρειο αλλα θα ειναι υπερβολη για το μεγεθος του σαλονιου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στα νερά μας Φώτη και καλή επιτυχία στο εγχείρημα!
Πάω κατευθείαν στις ερωτήσεις:
1. Ποιο ακριβό/επώνυμο βιολογικο υλικο θα προτεινατε? η ελαφρόπετρα είναι ίδια με το επώνυμο matrix seachem οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο
2. Πως σας φαινεται η συσταση της φιλτρανσης μου Μια χαρά είναι. Το πούριτζεν είναι υπερβολή αλλά δεν βλάπτει αν δεν μας ενδιαφέρει το έξοδο. Στο πρώτο επάνω καλάθι σαν τελευταίο υλικό θα έβαζα ένα λεπτό στρώμα ενυδρειακό βαμβάκι.
3. Ποια η γνωμη σας για το 3D background, οσο αφορα την υγεια του οικοσυστηματος μας..Σωστές οι ανησυχίες σου. Προτιμώ το βάψιμο ή ένα σκούρο αδιαφανές φιλμ.
4. Γνωμη για θερμοστατες και επισης για συνολικα W... Οταν ειχα δισκους.. (Στην ελλαδα)... ακολουθουσα τον κανονα μεικτα λιτρα= βατ... αλλα οι δισκοι θελουν πιο ζεστο νερο... μηπως με 2χ200 ειμαι οκ για αφρικανες? Φαντάζομαι η θερμοκρασία εκεί κάτω θα επιτρέπει εύκολα έναν 300άρη να ανεβάσει άνετα τους 25 περ. βαθμούς που χρειάζονται αυτές οι κιχλίδες
5. Ποιο τροπο στρωσιματος προτιματε? - ο χρονος δεν με πιεζει.. μπορω να του δωσω μεχρι 4-5 βδομαδες..Αφού μάλλον είναι δύσκολο να βρεις μπόλι εγώ θα προτιμούσα το στρώσιμο με τροφή.
6. Τι φωτισμό να προτιμήσω στις αφρικανες? Μια λάμπα daylight και μιά cοolwhite είναι καλός συνδυασμός. Βρίσκεις led τύπου φθορίου για οικονομία ή Τ5 για καλύτερη απόδοση από τις Τ8.
7. Τι κοκομετρία αμμο χρησιμοποιουμε συνηθως? Εχω διαβασει οτι πρεπει να αποφυγουμε την ψιλη ψιλη αμμο.. Υπαρχει καποια ιδανικη κοκομετρια? Να αποφύγεις την πάρα πολύ ψιλή σαν πούδρα ή τύπου carat που λόγω της αναγκαίας έντονης κυκλοφορίας θα σηκώνεται και θα καταλήγει στα φίλτρα. Η θαλασσινή από καθαρή παραλία είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά Κλεόβουλε!

Καθαρή παραλία δυστυχώς δεν μπορώ να βρω οπότε πάμε στην λύση της αγοράς.. Κάνω attach μερικες φωτο με διαφορετικες κοκομετριες.. ποια θα μου πρότεινες? και περιπου ποσα κιλα να υπολογιζω?

Σχετικα με την ελαφροπετρα! ποσα περιπου κιλα να υπολογιζω? εχεις καποια εικονα?

Επίσης παράγγειλα υγρα τεστ νερου... θα τα εχω σε 2 μερες περιπου ωστε να δουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο βρυσης για να σχεδιασουμε τα συμπληρωματα αν χρειαζονται.. (ελπιζω οχι.. δεν μ αρεσει η πολυ χημεια μεσα στο ενυδρειο)

σχετικα με τους θερμαντηρες... να το κανω 2χ 150 για καλυτερο distribution ή 2χ200 ?

ευχαριστω πολυ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  72,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  66,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotis_cycling : 25-02-20 στις 08:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-20, 22:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_cycling Εμφάνιση μηνυμάτων
........
Καθαρή παραλία δυστυχώς δεν μπορώ να βρω οπότε πάμε στην λύση της αγοράς.. Κάνω attach μερικες φωτο με διαφορετικες κοκομετριες.. ποια θα μου πρότεινες? και περιπου ποσα κιλα να υπολογιζω? 2-3mm και τόση όσο να καλύψει γύρω στα 5εκ του βυθού - κάνε τις πράξεις να βρεις τον όγκο που θέλεις να καλύψεις

Σχετικα με την ελαφροπετρα! ποσα περιπου κιλα να υπολογιζω? εχεις καποια εικονα? Ανάλογα τον όγκο των καλαθιών των φίλτρων σου. Πάρε ένα σακί που έτσι κι αλλιώς θα σου χρειαστεί (εγώ, επειδή είναι και φτηνή, κάθε φορά που μπουκώνει ανανεώνω μια ποσότητα αντί να την πλένω)

Επίσης παράγγειλα υγρα τεστ νερου... θα τα εχω σε 2 μερες περιπου ωστε να δουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο βρυσης για να σχεδιασουμε τα συμπληρωματα αν χρειαζονται.. (ελπιζω οχι.. δεν μ αρεσει η πολυ χημεια μεσα στο ενυδρειο) Έχω την εντύπωση ότι τα νερά εκεί είναι πολύ πιο μαλακά απ' ότι εδώ αλλά θα δούμε. Η άμμος και οι πέτρες που θα χρησιμοποιήσεις να είναι ασβεστολιθικές ώστε να βοηθήσουν μακροπρόθεσμα.

σχετικα με τους θερμαντηρες... να το κανω 2χ 150 για καλυτερο distribution ή 2χ200 ? 2χ200

ευχαριστω πολυ!
..........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-20, 18:24
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Κύριοι καλησπέρα

το ph μας είναι χαλια...

Ph=7.0-7.5 περίπου στο 7.2
kh=6-7
NO2=0

Τα υπόλοιπα τεστ τα περιμένω

Τι μου προτείνετε ; Θέλω αν γίνεται να τα ανεβάσουμε χωρίς χημικά...

1. Crushed coral
2. Limestone πέτρες...
3. soda

Η άμμος που βρίσκω εδώ, στα αγγλικά μεταφράζεται σε quartz sand! Ξέρετε αν μου κάνει για να ανεβάσει ph;

θενξ ε λοτ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-20, 19:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εντάξει δεν είναι και τραγικά τα πράγματα
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881 στο πρώτο ποστ θα βρεις την απάντηση.
Το quartz sand είναι χαλαζιακή άμμος άρα δεν μας κάνει. Αν δεν βρίσκεις ασβεστολιθική άμμο μπορείς να βάλεις ψιλό αραγωνίτη στο βυθό (είναι ακριβότερος βέβαια) και/ή σπασμένο κοράλι σε ένα καλαθάκι του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-20, 15:38
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει δεν είναι και τραγικά τα πράγματα
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881 στο πρώτο ποστ θα βρεις την απάντηση.
Το quartz sand είναι χαλαζιακή άμμος άρα δεν μας κάνει. Αν δεν βρίσκεις ασβεστολιθική άμμο μπορείς να βάλεις ψιλό αραγωνίτη στο βυθό (είναι ακριβότερος βέβαια) και/ή σπασμένο κοράλι σε ένα καλαθάκι του φίλτρου.
Βρισκω αραγωνιτη (πολυ ψιλο θριματισμενο κοραλλι σε 1-3μμ) που ισως ειναι για τα θαλασσινα ενυδρεια?
Μας κανει αυτο? Και αν ναι.... το χρειαζομαι σε ολη την ποσοτητα για το ενυδρειο δηλαδη 75κιλα αμμο... ή να το κανω μισο μισο με χαλαζιακη? ειναι αρκετα πιο ακριβο!
Σκεφτομαι να βαλω και απο ενα σακουλακι coral skeleton στο καθε φιλτρο στο τελευταιο καλαθι
-------------------------
Παιδιά καλησπέρα...

Νέες τιμές νερού... αυτή τη φορά άφησα ένα ποτήρι νερό 24ωρες και πηρα την μέτρηση μετά.
Οι χθεσινές ήταν Κατευθείαν από βρύση... διάβασα στα εγγλέζικα τα φορα ότι πρέπει να το αφήνεις 24 ώρες..

Το αποτέλεσμα ήταν ενθαρρυντικό για το pH αλλά μας τα χάλασαν τα NO3...

pH=7.5-7.7
KH= 6-7
NO2=0
ΝΟ3=20!!!!! ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ!!!
GH= περιμένω το τεστ να έρθει
NH3 = περιμένω να έρθει

τι κάνουμε όταν το νερό βρύσης έχει ΝΟ3 ;
Αυτό σημαίνει ότι στην καλύτερη περίπτωση θα τερματίζω την βδομάδα με ΝΟ3=40 - αν ξεκινάω από 20

Θενξ



Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotis_cycling : 28-02-20 στις 15:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-20, 19:25
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

παιρνεις ενα φιλτρο βρυσης και προσθετεις και ειδικο προφιλτρο νιτρικων.....Θα κανεις καλο και σε εσενα....αν και δεν πιστευω οτι πινεις το νερο βρυσης στην Κινα!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-20, 21:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_cycling Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρισκω αραγωνιτη (πολυ ψιλο θριματισμενο κοραλλι σε 1-3μμ) που ισως ειναι για τα θαλασσινα ενυδρεια?
Μας κανει αυτο? μας κάνειΚαι αν ναι.... το χρειαζομαι σε ολη την ποσοτητα για το ενυδρειο δηλαδη 75κιλα αμμο... ή να το κανω μισο μισο με χαλαζιακη? ειναι αρκετα πιο ακριβο!αν είναι ακριβό βάλε μισο μισο αλλά δεν ξέρω πως θα είναι οπτικά
Σκεφτομαι να βαλω και απο ενα σακουλακι coral skeleton στο καθε φιλτρο στο τελευταιο καλαθι σωστή σκέψη
-------------------------
Sent from my iPhone using Tapatalk
.........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-02-20, 05:14
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιρνεις ενα φιλτρο βρυσης και προσθετεις και ειδικο προφιλτρο νιτρικων.....Θα κανεις καλο και σε εσενα....αν και δεν πιστευω οτι πινεις το νερο βρυσης στην Κινα!!!!


Όχι προφανώς και πίνουμε εμφιαλωμένο!

Το σύστημα αυτό που αναφέρεις είναι αντίστροφη όσμωση;
Αν ναι, τότε θα μας ρίξει και το ph


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-03-20, 17:39
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις μια οικιακή α/ο , με στάδιο για εμπλουτισμό ιχνοστοιχείων...
Κάτι σαν αυτή
Δεν θα πέφτει το ph , μιας και θα εμπλουτίζεται από ιχνοστοιχεία (ασβέστιο κλπ) και θα μπορείτε να πίνετε κι εσείς νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-03-20, 15:57
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Oχι δεν ειναι ΑΟ ειναι προφιλτρο για απομακρυνση νιτρικων..... Θα βρεις σιγουρα στην Κινα!! Εχει και σφουγγαρια μαυρα που κανουν τετοια δουλεια αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-20, 16:32
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Oχι δεν ειναι ΑΟ ειναι προφιλτρο για απομακρυνση νιτρικων..... Θα βρεις σιγουρα στην Κινα!! Εχει και σφουγγαρια μαυρα που κανουν τετοια δουλεια αλλα δεν τα εχω χρησιμοποιησει......

Πρύτανη, αυτό εννοείς ;



Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-03-20, 10:38
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Tετοιο δεν εχω βρει εδω αλλα γιατι να μην κανει?
Εγω λεω κατι τετοιοhttps://www.primato.gr/proionta/anta...AaAnrVEALw_wcB
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-03-20, 15:32
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Tετοιο δεν εχω βρει εδω αλλα γιατι να μην κανει?
Εγω λεω κατι τετοιοhttps://www.primato.gr/proionta/anta...AaAnrVEALw_wcB

παιδιά καλησπερα!

Δεν μπορω να βρω φιλτρο νιτρικων κτλ...

Παμε στην λυση της RO αναγκαστικα...

Υπαρχει καποιο thread ή καποιος Calculator για να μας δινει τι πρόσθετα και πόσο πρεπει να βαζω στο βαρελι προετοιμασιας, ωστε το νερο της οσμωσης να εμπλουτιστει σε οτι χρειαζεται πρωτου μπει στο ενυδρειο?

Ευχαριστω
-------------------------
Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα είχαμε παραλαβές από την sunsun...
Ήρθαν τα φίλτρα και κάποια σφουγγάρια, υαλοβάμβακας κτλ...
Έχουν έρθει και οι θερμοστατες απο την JBL.. προχωράμε!

Αγόρασα μια μικρή συσκευασία ελαφρόπετρα να δω την ποιότητα κτλ και μετά να παραγγείλω μεγάλη συσκευασία... πως σας φαίνεται στις φωτό ;




Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotis_cycling : 05-03-20 στις 15:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-20, 18:13
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

αν παρεις ΑΟ (με προφιλτρο ανθρακα) γιατι δεν χρησιμοποιεις το απονερο της οσμωσης για το ενυδρειο???? Σκληρο νερο δεν θελες??? Για μετρησε τα απονερα να δεις τι νιτρικα θα εχεις, μηπως και τα προφιλτρα ανθρακα και η ρητινη τα μειωνει.. γιατι κατα τα αλλα το νερο ειναι οτι πρεπει... Εγω τοσα χρονια με τους δισκους τα απονερα της ΑΟ τα χρησιμοποιουσα για τις αφρικανες χωρις προβληματα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-03-20, 11:09
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!

Προχωράμε σιγά σιγά... πολλά καλούδια έφτασαν ήδη
Φίλτρα, βιολογία, σφουγγάρια, prime,stability κτλ...
Σήμερα ασχολήθηκα με τα ηλεκτρολογικά.. έφτιαξα τον STC1000 και τον έκλεισα σε ένα κουτι..

Μετα έκοψα σφουγγάρια και υαλοβάμβακα στο σχήμα των καλαθιών των sunsun και έφτιαξα και την μηχανική φίλτρανση..

Η coral sand έρχεται μέσα στη βδομάδα και μένουν κάτι ψιλοπράγματα, πέτρες και το μεγάλο μου ερωτηματικό... η αντίστροφη όσμωση για να μηδενίσουμε τα NO3! Ακόμα το ψάχνω !










Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-03-20, 03:53
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!

Μια ερώτηση! Πως σας φαίνονται αυτές οι πέτρες ;
Είναι ασβεστολιθικές αμμοπετρες
Θα τις βάζατε στο ενυδρείο ;




Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-03-20, 09:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλημέρα Φώτη
Αν σ΄αρέσουν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Δεν έχουν "βιοτοπική" εμφάνιση (δεν μοιάζουν δηλ. με αυτές της λίμνης) αλλά δεν θα ενοχληθούν τα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-03-20, 09:40
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Φώτη
Αν σ΄αρέσουν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Δεν έχουν "βιοτοπική" εμφάνιση (δεν μοιάζουν δηλ. με αυτές της λίμνης) αλλά δεν θα ενοχληθούν τα ψάρια

Καλημέρα φίλε Κλεοβουλε!

Το ιδανικό που επιζητώ είναι όσο πιο κοντά στην λίμνη.. άλλωστε το ζητούμενο είναι να πάρουμε από τα ψάρια ότι καλύτερο μπορουμε σε συμπεριφορά, χρώματα και χαρακτήρα.

Για αυτό και τελικά πήγα σε coral sand 2mm που έχει χρωμα ψιλομπεζ.. αν θυμάμαι καλά μπεζ είναι η άμμος στην λίμνη ;

Τι πέτρες θελουμε ; Ξέρω ότι ψάχνουμε ασβεστολιθικες αλλά μήπως έχεις στο μυαλο σου τύπους πέτρας;
Πχ onyx stones, ? Δυσκολεύομαι και νομίζω κάπου χάνομαι στην μετάφραση από αγγλικά στα κινεζικα ώστε να αναζητήσω την σωστή πετρα..

Το feedback ex America για τις συγκεκριμένες πέτρες είναι, από ότι μου είπαν οι Αμερικανοκιχλιδανθρωποι :
1. Τρομερές για βιολογία - πορώδες υλικό με επιφάνεια για ανάπτυξη οφελιμων βακτηρίων
2. Πολύ καλές για ph buffering
3. Αρνητικό: είναι rough and sharp και μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια!

2 θέματα μένουν να λυθούν και είμαστε έτοιμοι, το ένα είναι οι πέτρες και το άλλο η RO

Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-03-20, 10:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_cycling Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε Κλεοβουλε!

Το ιδανικό που επιζητώ είναι όσο πιο κοντά στην λίμνη.. άλλωστε το ζητούμενο είναι να πάρουμε από τα ψάρια ότι καλύτερο μπορουμε σε συμπεριφορά, χρώματα και χαρακτήρα. το είδος της πέτρας δεν θα τα επηρεάσει όλα αυτά (εκτός αν είναι πολύ αιχμηρές και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμών) αλλά το γενικό aquascape δηλ. αν υπάρχουν επαρκείς κρυψώνες/φωλιές/περάσματα και αισθάνονται ασφάλεια

Για αυτό και τελικά πήγα σε coral sand 2mm που έχει χρωμα ψιλομπεζ.. αν θυμάμαι καλά μπεζ είναι η άμμος στην λίμνη ; μπεζ-μπεζκαφέ

Τι πέτρες θελουμε ; Ξέρω ότι ψάχνουμε ασβεστολιθικες αλλά μήπως έχεις στο μυαλο σου τύπους πέτρας;
Πχ onyx stones, ? Δυσκολεύομαι και νομίζω κάπου χάνομαι στην μετάφραση από αγγλικά στα κινεζικα ώστε να αναζητήσω την σωστή πετρα..

Το feedback ex America για τις συγκεκριμένες πέτρες είναι, από ότι μου είπαν οι Αμερικανοκιχλιδανθρωποι :
1. Τρομερές για βιολογία - πορώδες υλικό με επιφάνεια για ανάπτυξη οφελιμων βακτηρίων οκ αλλά ο κύριος όγκος της ωφέλιμης βιολογίας βρίσκεται στα φίλτρα και όχι στις επιφάνειες
2. Πολύ καλές για ph buffering οκ αλλά το ph buffering επιτυγχάνεται αποτελεσματικότερα αν βάλεις μια ποσότητα coralsand στο φίλτρο. με τις πέτρες είναι αμφίβολο τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα αν δεν υπάρχουν συγκεκριμμένες συνθήκες (όξινο ph, έντονη ροή κλπ)
3. Αρνητικό: είναι rough and sharp και μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια!κι αυτό είναι σχετικό. Τα ψάρια δεν είναι χαζά. Δύσκολα θα τραυματιστούν αν οι πέτρες όπως τις πιάνεις δεν γρατζουνίζουν τα χέρια σου. Έχω δει ενυδρεία με πέτρες λάβας και τα ψάρια δεν πάθαιναν τίποτα

2 θέματα μένουν να λυθούν και είμαστε έτοιμοι, το ένα είναι οι πέτρες και το άλλο η RO

Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δες πχ αυτό το ενυδρείο για να δεις πέτρες πολύ κοντά στην όψη με αυτές της λίμνης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96874
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-03-20, 11:50
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες πχ αυτό το ενυδρείο για να δεις πέτρες πολύ κοντά στην όψη με αυτές της λίμνης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96874
Ευχαριστώ Κλεόβουλε, νομιζω πως αυτες ειναι cobblestone river stones σωστα?
Είναι ομως ασβεστολιθικες?


Γενική ερωτηση/προβληματισμος

Παιδια ειμαι 90% να παρω την αποφαση να μην χρησιμοποιησω ανιστροφη οσμωση. Ο λογος ειναι η ποσοτητα του νερου που παει για πεταμα.. και ειναι κριμα! Φυτα δεν εχω να το χρησιμοποιησω και απλα θα πηγαινει στα σκουπιδια..

Αρα, σκεφτομαι πως μπορω να αντιμετωπισω το προβλημα των ΝΟ3 στο νερο της βρυσης.

Εχω φτιαξει τον εξης συλλογισμο στο μυαλο μου, απλα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν χρονικα και πρακτικα ειναι σωστος/ αποτελεσματικος.

ΒΑΡΕΛΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ (150ΛΙΤΡΑ = 35% του καθαρου ογκου νερου του ενυδρειου)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΑΔΥ:
1. Γεμισμα του βαρελιου με νερο βρυσης
2. Χρήση δόσης stability (περιεχει αναεροβια βακτηρια που θα τραφουν με ΝΟ3)
3. Χρηση 1 τουλι ανθρακα
4. Χρηση αεραντλιας για οξυγωνωση του νερου (400λτ ανα ωρα)

ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ: (24ΩΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ)
1. Μετρηση ΝΟ3 - Θα εχουν φαγωθει απο τα βακτηρια?
2. Χρήση PRIME για χλωριο και για απονιτροποιηση νιτρικων και νιτρωδων
3.Αφαιρεση ανθρακα
3. GH/KH/PH Buffering
μετα απο μια ωριτσα.. μετρηση νερου
4. Χρηση θερμοστατη στους 25-26

ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ
Τελική μετρηση νερού, αλλαγή

Το σκεπτικο μου στηριζεται στα εξης:
1. χρηση ανθρακα για να τραβηξει οσμες, χημικα κτλ απο το νερο της βρυσης
2. χρηση stability για τα βακτηριδια που θα αρχισουν να τρωνε οτι υπαρχει μεσα απο ΝΟ3 ΝΟ2 ΝΗ3
3. χρηση prime για χλωριο αλλα και επισης, αν δεν καταφερνει το σταμπιλιτι να μειωσει τα ΝΟ3 μεσα σε 24 ωρες... να μπορει να τα διασπά σε μη τοξικη μορφη, ωστε να μην βλαψουν τα ψαρια μεχρι να φαγωθουν απο τα βακτηρια

πως σας ακουγεται?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-03-20, 12:45
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Βολτούλα στο ποταμι σήμερα!
Επόμενο σκ θα φορτώσω τριπλάσιες από αυτές και πιστεύω είμαστε οκ από πέτρες!





Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-03-20, 16:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Μια χαρά οι πετρούλες (και πολύ όμορφο το ποτάμι )
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-03-20, 17:36
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά οι πετρούλες (και πολύ όμορφο το ποτάμι )

Θενξ μπος!

Πέταξα την αιχμηρή ασβεστολιθικη και είπα να ακολουθήσω την πεπατημένη, που μοιάζει και με την λίμνη

Το ενυδρείο όλα δείχνουν ότι έρχεται αυτή τη βδομάδα! Είμαστε σχεδόν έτοιμοι από εξοπλισμό κτλ...

Ένα comment στο πλάνο αλλαγής νερού ; Μήπως μπορέσουμε και αποφύγουμε την αντ όσμωση!


Θενξ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-03-20, 19:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_cycling Εμφάνιση μηνυμάτων
.......

Ένα comment στο πλάνο αλλαγής νερού ; Μήπως μπορέσουμε και αποφύγουμε την αντ όσμωση!
Δεν χρησιμοποιώ stability. Κατά τη γνώμη μου αρκεί το Prime που αποτοξικοποιεί αμμωνία-νιτρικά χωρίς να τα εξαφανίζει, αφήνοντας σε ένα ώριμο ενυδρείο τα ωφέλιμα βακτήρια να τα καταναλώνουν και να πολλαπλασιάζονται. Αν μετά από 24 ώρες μετράς ακόμη νιτρικά τότε ξαναρίχνεις prime https://www.seachem.com/prime.php
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-03-20, 17:46
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Κλεοβουλε!

Και ενώ περιμένουμε το ενυδρείο να έρθει, έριξα μια μάτια στα ψαράκια... δεν έχω ιδέα ποια μπορώ να συνδυάσω!

Βρήκα έναν εκτροφέα εδώ Σανγκάη που εχει ένα μεγάλο εκτροφείο περίπου 30χλμ από το σπίτι μου...και θα του παραγγείλω ψάρια 3 εκατοστά, περίπου 2 μηνών. Σκέφτομαι 6-7 από το κάθε είδος της τελικής σύνθεσης και όταν καταφέρουμε να δούμε τα φύλα, τότε θα τα ξεχωρίσω.

Μου είπε ότι πληρώνοντας κάτι παραπάνω, πουλάει και ψάρια F1. (Οι γονείς άγρια)— απλά πρπεει να κάνω υπομονή για να πετύχω τις γέννες... γιατί τα F1 δεν είναι πάντα διαθέσιμα...

Λοιπόν... στα της συνθεσης, Αυτά που μ αρέσουν είναι τα εξής:

1. Pseudotropheus elongatus Mpangα
2. Pseudotropheus sp. Acei
3. Cobalt blue zebra (my 3rd favourite)
4. Labidochromis caeruleus (my favourite)
5. Demasoni (my second favourite)
6. Pseudotropheus flavus
7. Metriaclima pulpican kingsizei
8. Socolofi albino (το άσπρο με μπλε πτερύγια και λίγο κίτρινο


















Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-03-20, 19:44
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Έχω τα 3 από ψαρια που έχεις διαλέξει το1 το2 και το4 είναι ωραία και σχετικά ήρεμα ιδιαίτερα τα Acei τα Demasoni είναι ζόρικα και συνήθως μπαίνουν σε μεγάλες ομάδες 10-12 αν μπορείς θα σου έλεγα να τα αποφύγεις αντί αυτών να βάλεις Melanochromis maingano.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-03-20, 20:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Φώτη ένας γενικός κανόνας όταν συνδυάζουμε ψάρια (για mbuna μιλάμε εδώ) είναι να αποφεύγουμε να βάζουμε μαζί είδη πολύ συγγενικά ή με παρόμοιο σωματότυπο ή χρώματα αλλά και με ασύμβατο ταμπεραμέντο. Σε όλα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά υπό προϋποθέσεις ακόμα και συμβατοί συνδυασμοί μπορεί να μην έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Βασικό είναι να υπάρχουν πάντα επαρκή θηλυκά για κάθε αρσενικό κάθε είδους, επαρκείς κρυψώνες για τα πιο αδύναμα-μικρά ψάρια. Και (για όσους διαβάζουν το θέμα) να συζητάμε στο φόρουμ τις επιλογές μας πριν αγοράσουμε ψάρια και να επωφελούμαστε από τις εμπειρίες άλλων μελών
Μερικά σχόλια γαι τα είδη που σ' αρέσουν παρακάτω:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_cycling Εμφάνιση μηνυμάτων
......

Λοιπόν... στα της συνθεσης, Αυτά που μ αρέσουν είναι τα εξής:

1. Pseudotropheus elongatus Mpangα πανέμορφο αρσενικό-άχρωμο θηλυκό
2. Pseudotropheus sp. Acei κολυμπάει κυρίως στα ανοιχτά μακριά από τις πέτρες-συμβατό σχεδόν με όλα τα είδη mbuna
3. Cobalt blue zebra (my 3rd favourite) εμπορική ονομασία μάλλον του Metriaclima callainos. Αν είναι αυτό είναι αγαθός γίγαντας-όμορφα και τα δύο φύλα
4. Labidochromis caeruleus (my favourite) πανέμορφο-σχετικά ήσυχο-συνδυάζεται με πολλά είδη εκτός της ίδιας οικογένειας
5. Demasoni (my second favourite) όμορφα και τα δύο φύλα που δύσκολα ξεχωρίζουν-δύσκολο για αρχάριο στα mbuna-απαιτείται ομάδα 12+ ατόμων με όσο το δυνατό λιγότερα αρσενικά
6. Pseudotropheus flavus όμορφο αρσενικό-άτονα χρώματα θηλυκού-συμβατό με αρκετά είδη άλλης οικογένειας που δεν έχουν παρόμοια γράμμωση
7. Metriaclima pulpican kingsizei τα ίδια με το προηγούμενο
8. Socolofi albino (το άσπρο με μπλε πτερύγια και λίγο κίτρινο δεν μ΄αρέσουν τα αλμπίνο που είναι προϊόν επιλεκτικής αναπαραγωγής-δεν ξεχωρίζουν τα φύλα-τα κανονικά socolofi είναι όμορφα αλλά λίγο "τσογλάνια" και υβριδίζουν εύκολα και με είδη άλλης οικογένειας
.....
Ένας όμορφος και εφικτός συνδυασμός από τα παραπάνω (στοχεύοντας από τα μικρά να καταλήξουμε σε 1 αρσ και 3+ θηλ για κάθε είδος) θα μπορούσε να είναι:
Pseudotropheus sp. Acei
Metriaclima callainos
Labidochromis caeruleus
Pseudotropheus flavus (ή Pseudotropheus elongatus Mpangα ή Metriaclima pulpican kingsizei)
και για τις διαστάσεις του ενυδρείου σου εγώ θα έβαζα και ένα ακόμη είδος πχ
Chindongo saulosi (μόνο αν ο κινέζος έχει καθαρά και όχι υβρίδια) ή Iodotropheus sprengerae ή κάποιο Labeotropheus.
*δεν χρειάζεται τα ψάρια να είναι F! αν δεν είναι υβρίδια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-03-20 στις 01:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιστήμονες φυτεύουν κοράλλια στον βυθό της Θάλασσας της Νότιας Κίνας!!! voas Παραλία - Beach Bar 1 29-10-17 14:15
Juwel rio 300 με Αφρικάνες geathana Malawi 22 29-05-14 12:32
Αλλαγή σε αφρικάνες Moutralewn Malawi 12 09-11-07 15:17
Βιβλίο για Αφρικάνες ΜΑΝΩΛΗΣ Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 6 02-01-07 22:40
Sos Με Αφρικάνες sea_land Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 13-01-06 14:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12739 seconds with 16 queries