Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-18, 20:08
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Υπολογισμός co2 με drop checker

Καλησπέρα,

Πριν 2 μέρες έβαλα co2 και έχω κάποιες απορίες, αν θα μπορούσε κάποιος που έχει περισσότερη εμπειρία να βοηθήσει θα ήμουνα ευγνόμομων.

Καταρχάς να αναφέρω ότι η διάχυση γίνετε με εξωτερικό reactror έχω drop checker όπου το χρώμμα του αυτή τη στιγμή είναι πρασινοπό και το ph του ενυδρείου είναι 6.6 . Έχω διαβάσει ότι ουσιαστικά το υγρό που έχει τοποθετηθεί έχει kh 4. Αυτό που δίχνει ο drop checker είναι ότι το co2 είναι σε φυσιολογικά επιπεδα αλλά αν πάρουμε σαν παράμετρο ότι το ph στο νερό του ενυδρείου έχει κατέβει από το 7.8 στο 6.6 (μόνο με το co2) και χωρίς να γνωρίζω την ακριβείς kh ( λογικά κάπου στο 8-7,μέτρηση από συνχομπίστα σε διπλανή περιοχή 8 ) , αυτό σύμφωνα με το πίνακα kh/co2 δίχνει ότι έχω περίπου 53-60 που αναφέρεται σαν απαγορευτικό.

Ένα ερώτημα είναι, πιο είναι το επίπεδο περιεκτικότητας του co2 ml/l που μας δείχνει ότι έχει - co2 , ideal co2 , + co2 , σύμφωνα με τον drop checker ?

Επίσης έχω δει ότι αρκετοί πίνακες kh/co2 έχουν απόκλιση ο ένας από τον άλλο υπάρχει κάποιος λόγος?

Παίζει ρόλο η θέση του drop checker? Η διάχυση γίνετε από το spray bar που βρίσκετε στην πλάτη του ενυδρείου στην αριστερή μεριά και με κατεύθυνση του νερού προς το μπροστινό τζάμι με μικρή κλήση προς την επιφάνια, ενώ ο d.checker στο αριστερό πλαϊνό τζάμι.

Για την κυκλοφορία του νερού, από τα φύλλα βλέπω ότι γίνετε διάχυση παντού. Τα ψάρια δεν φαίνεται να έχουν αυξημένες αναπνοές και ούτε ανεβαίνουν στην επιφάνεια.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-18, 20:19
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Απο την στιγμη που στα ψαρια σου δεν βλεπεις περιεργη συμπεριφορα(ανασες,ανεβασμα στην επιφανεια)και το drop checker ειναι πρασινο συνεχιζεις ετσι.
Το διοξειδιο το εχεις σε 24ωρη βαση?εχεις πεχαμετρο?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-18, 20:36
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-18, 13:25
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ναι το έχω 24ωρο και δεν έχω πεχάμετρο!

Ευχαριστώ για την απάντηση, τον έχω δει τον πίνακα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πόσο co2 έχω σε περιεκτικότητά.... αν πουμε ότι αφού ο d. Checker είναι πράσινος και το ph μου αυτή τη στιγμή είναι 6.6 σημάνει ότι έχω kh 4 (στο ενυδρείο)και η περιεκτικότητα σε co2 είναι 19-30 ml\l ?

Μου φαίνεται λίγο το να έχω kh 4 από νερό βρύσης χωρίς κάποια επεξεργασία...

Δεν το γλιτώσω το kh από περιέργεια και μόνο... το kh δεν μπορούμε να το βρούμε χωρίς τεστ kh, δλδ. έχοντας το ph, τον d. Checker, και τον πίνακα? Κάτι σαν μαθηματική εξίσωση?

Φαντάζομαι ότι κάτι μπερδεύω και ίσως δεν πρέπει να συνδυάζεται ο d.checker με τον πίνακα, Αλλά το βασικό ερώτημα είναι πως θα δω σε τι διάστημα ml/l αλλάζει ο d. Checker χρώμα ?




Καθαρά εγκυκλοπαιδικά θέτω το ερώτημα, Αφού είμαι οκ με το πόσο co2 έχω.
-------------------------
Καλημέρα,

Βρήκα ένα πίνακα ο οποίος από το google που δίχνει ότι αν έχουμε kh 4 τότε με τη χρωματική κλίμακα της api για το τεστ ph.

Υπάρχει η εξής αντιστοιχία, συμβατό και με τον πίνακα στο link που έδωσες rottbea.

Ph 6 = 120 ppm co2
Ph 6.4 = 48 ppm co2
Ph 6.6 = 30 ppm co2
Ph 6.8 = 19 ppm co2
Ph 7 = 12 ppm co2
Ph 7.2 = 8 ppm co2
Ph 7.6 = 3 ppm


Οπότε αν φτιάξω 5 ml kh4 και προσθέσω 3 σταγόνες απο το τεστ ph της api (αν βάλω παραπάνω σταγόνες θα είναι πιο έντονο το χρώμα) ίσως θα έχω κάποια γενική προσεγγιστική πληροφορία.

Επίσης διάβασα και μερικά βασικά πραγματάκια ακόμα, κάτι θα έπιασα και από εκεί.

Αν κατάλαβα  με πεχάμετρο και tds έχεις ακόμα πιο σωστή εικόνα.

Θα μείνω στα υγρά και μόλις τελιώσει το υγρό από τον d. Checker θα φτιάξω ένα δικό μου υγρό, σύμφωνα με τα πάρα πάνω!

Οπότε σίγουρη αγορά το τεστ για kh, να μετρήσω και πόση έχω στο νερό του ενυδρείου.

Αν κάτι λέω λάθος διορθώστε με!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spafish : 03-03-18 στις 13:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-18, 14:07
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Καλα το πας!
Πιο σιγουρος με τεστ kh και co2
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-18, 19:10
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μετρας τιμη Kh στο ενυδρειο και με το ph μαζι εχεις ενα μπουσουλα βαση πινακα ποσο διοξειδιο εχεις..εναν μπουσουλα κι οχι απολυτα.Τωρα και με τον χρωμα του d. checker κανεις εναν παραλληλισμο κι εισαι πιο σιγουρος..
χωρις επεξεργασια αποκλειεται να χεις στο ενυδρειο kh 4..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Drop Checker! xNOVx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 26-05-15 16:27
Drop Checker. kesanis Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-03-13 15:56
drop checker klipitiklopos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 01-06-11 23:14
Drop Checker tsilojohn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 16-02-10 17:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03914 seconds with 13 queries