Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-13, 12:13
κυριακος/παρος Ο χρήστης κυριακος/παρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Παρος
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή καλημερα!!!

Καλημερα σας!να συστηθω κατ αρχας,σαν νεος στο φορουμ.Ονομαζομαι Κυριακος και τα τελευταια 4 χρονια μενω μονιμα στην Παρο.
Εχω μια σχετικη μικρη εμπειρια στα ενυδρεια γλυκου νερου(8 χρονια )
σκευτομαι να κανω μια μικρη αποπειρα(μικρη γυρω στα 200 λιτρα)να στησω ενα μεσογειακο ενυδρειο.ο εξοπλισμος που ηδη εχω αυτη τη στιγμη,ειναι:1 fluval 305,1 fluval 105./sub ,skimmer δεν εχω...
εχω σκοπο να αγορασω 2 wave maker,αλλα δεν ξερω για ποσα λιτρα θα πρεπει να κοιταξω....τα 2000lt/h ειναι μια καλη επιλογη κατα τη γνωμη σας..?

Εχω την ευκολια να βρω τα πρωτα υλικα σχετικα ευκολα,μιας και το σπιτι μου απεχει 50 μετρα απο την παραλια(καθαρη παραλια)
Μεχρι στιγμης απο το διαβασμα που εχω ριξει σε σχετικα αρθρα εχω συμπερανει στο περιπου:υποστρωμα αμμου γυρω στα 8-10 cm.
τραγανα που βλεπω ολοι οτι αναφερουν,σε σχετικη ερωτηση που εκαν με τους εδω ψαραδες,μου ειπαν οτι τραγανα θα βρω σε πολυ μεγαλο βαθος(40μ+)οποτε αυτο ειναι λιγακι δυσκολο για να το βρω....βραχοι μεσα απο την θαλασσα ,με οτιδηποτε ζωντανο επανω τους(σπυρογραφους,ανεμωνες,αλγη,κλπ?)
το ενυδρειο βρισκεται σε υπογειο,οποτε ο χωρος εχει σταθερη θερμοκρασια25-28 βαθμους χειμωνα-καλοκαιρι...
οποιαδηποτε βοηθεια και συμβουλη καλοδεχουμενη..!ευχαριστω εκ των προτερων....!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-13, 13:30
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ακούγεται τέλειο. Δεν ξέρω καν γιατί να θέλεις να βάλεις Wavemaker σε μεσογειακό αλλά να έχεις υπόψη σου πως το να βάζεις νερό απο την θάλασσα σε γενικές γραμμές ενέχει κινδύνους αν και μηχανικό προφιλτράρισμα μάλλον θα ελαχιστοποιήσει όποιον κίνδυνο από φερτά υλικά. Καλού κακού βάλε και μια UV στο νερό που προετοιμάζεις. Ωραίο θα ήταν να μας κρατάς ενήμερους για την πορεία σου μια και φαίνεται ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Καλώς ήλθες αδερφέ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος/παρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας!να συστηθω κατ αρχας,σαν νεος στο φορουμ.Ονομαζομαι Κυριακος και τα τελευταια 4 χρονια μενω μονιμα στην Παρο.
Εχω μια σχετικη μικρη εμπειρια στα ενυδρεια γλυκου νερου(8 χρονια )
σκευτομαι να κανω μια μικρη αποπειρα(μικρη γυρω στα 200 λιτρα)να στησω ενα μεσογειακο ενυδρειο.ο εξοπλισμος που ηδη εχω αυτη τη στιγμη,ειναι:1 fluval 305,1 fluval 105./sub ,skimmer δεν εχω...
εχω σκοπο να αγορασω 2 wave maker,αλλα δεν ξερω για ποσα λιτρα θα πρεπει να κοιταξω....τα 2000lt/h ειναι μια καλη επιλογη κατα τη γνωμη σας..?

Εχω την ευκολια να βρω τα πρωτα υλικα σχετικα ευκολα,μιας και το σπιτι μου απεχει 50 μετρα απο την παραλια(καθαρη παραλια)
Μεχρι στιγμης απο το διαβασμα που εχω ριξει σε σχετικα αρθρα εχω συμπερανει στο περιπου:υποστρωμα αμμου γυρω στα 8-10 cm.
τραγανα που βλεπω ολοι οτι αναφερουν,σε σχετικη ερωτηση που εκαν με τους εδω ψαραδες,μου ειπαν οτι τραγανα θα βρω σε πολυ μεγαλο βαθος(40μ+)οποτε αυτο ειναι λιγακι δυσκολο για να το βρω....βραχοι μεσα απο την θαλασσα ,με οτιδηποτε ζωντανο επανω τους(σπυρογραφους,ανεμωνες,αλγη,κλπ?)
το ενυδρειο βρισκεται σε υπογειο,οποτε ο χωρος εχει σταθερη θερμοκρασια25-28 βαθμους χειμωνα-καλοκαιρι...
οποιαδηποτε βοηθεια και συμβουλη καλοδεχουμενη..!ευχαριστω εκ των προτερων....!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-13, 15:28
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλως ηρθες, ανυπομονω για την συνεχεια.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-13, 18:05
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλώς όρισες Κυριάκο και καλή συνέχεια στο εγχείρημα σου.Για τους κυκλοφορητες (και όχι wave maker)θα πρότεινα 3000-4000 λίτρα ο καθένας.Σκιμμερ καλό θα είναι να υπάρχει οπότε μάλλον θα πρέπει να προβεις στην αγορά κάποιου.Τραγανές συνήθως βρίσκεις στα δίχτυα των ψαράδων.Υπάρχει ενότητα στο φόρουμ για μεσογειακά ενυδρεία που μπορείς να πάρεις ιδέες και να βρεις πολλές πληροφορίες για τον εξοπλισμό και το στήσιμο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-13, 21:04
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και καλο διαβασμα!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-13, 22:07
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος/παρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας!να συστηθω κατ αρχας,σαν νεος στο φορουμ.Ονομαζομαι Κυριακος και τα τελευταια 4 χρονια μενω μονιμα στην Παρο.
Εχω μια σχετικη μικρη εμπειρια στα ενυδρεια γλυκου νερου(8 χρονια )
σκευτομαι να κανω μια μικρη αποπειρα(μικρη γυρω στα 200 λιτρα)να στησω ενα μεσογειακο ενυδρειο.ο εξοπλισμος που ηδη εχω αυτη τη στιγμη,ειναι:1 fluval 305,1 fluval 105./sub ,skimmer δεν εχω...
εχω σκοπο να αγορασω 2 wave maker,αλλα δεν ξερω για ποσα λιτρα θα πρεπει να κοιταξω....τα 2000lt/h ειναι μια καλη επιλογη κατα τη γνωμη σας..?

Εχω την ευκολια να βρω τα πρωτα υλικα σχετικα ευκολα,μιας και το σπιτι μου απεχει 50 μετρα απο την παραλια(καθαρη παραλια)
Μεχρι στιγμης απο το διαβασμα που εχω ριξει σε σχετικα αρθρα εχω συμπερανει στο περιπου:υποστρωμα αμμου γυρω στα 8-10 cm.
τραγανα που βλεπω ολοι οτι αναφερουν,σε σχετικη ερωτηση που εκαν με τους εδω ψαραδες,μου ειπαν οτι τραγανα θα βρω σε πολυ μεγαλο βαθος(40μ+)οποτε αυτο ειναι λιγακι δυσκολο για να το βρω....βραχοι μεσα απο την θαλασσα ,με οτιδηποτε ζωντανο επανω τους(σπυρογραφους,ανεμωνες,αλγη,κλπ?)
το ενυδρειο βρισκεται σε υπογειο,οποτε ο χωρος εχει σταθερη θερμοκρασια25-28 βαθμους χειμωνα-καλοκαιρι...
οποιαδηποτε βοηθεια και συμβουλη καλοδεχουμενη..!ευχαριστω εκ των προτερων....!
Καλώσήρθες φίλε στην παρέα μας.
Εάν δεν χρησιμοποιήσεις sump τότε καλό είναι να κρατήσεις κανένα εξωτερικό φίλτρο για να βάλεις εκεί άνθρακα και αντιφώσφορο. ΚΑτά τα άλλα ξέχνα τα φίλτρα και ψάξου για σκίμμερ.
Το wavemaker είναι μια καλή αλλά ακριβή επιλογή. Κοίτα για κανένα καλό και αξιόπιστο κυκλοφορητή.
Τραγάνα και μόνο αυτή. Βρες κανένα ψαρά ή πήγαινε εκεί που νετάρουν τα δίχτυα τους. Σίγουρα θα βρείς αρκετά καλά κομμάτια.
Για την άμμο οκ.
Ότι άλλο χρειάζεσαι....εδώ είμαστε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-13, 22:41
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλως ηρθες στη παρεα μας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-13, 10:45
κυριακος/παρος Ο χρήστης κυριακος/παρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Παρος
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για το καλωσορισμα,ολες οι συμβουλες καλοδεχουμενες και θα ληφθουν σοβαρα υποψην...
παω να βρω κανενα ψαρα να κανουμε δουλιτσα..
θα υπαρχει συνεχης ενημερωση για την πορεια και φωτος πολυ συντομα.. σας ευχαριστω ολους..!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-13, 11:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-13, 02:05
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες.
Πρόσεξε τα κομμάτια που θα βρεις να είναι αρκετά ελαφριά και αν γίνεται ζωντανά από βακτήρια, μπορείς να τα διατηρήσεις έχοντας τα σε ένα κουβά με κυκλοφορία😉
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καλημερα captain_john Γλυκό νερό - Γενικά 5 09-12-09 13:11
καλημερα kostasathens Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 16 09-11-09 11:29
Καλημερα.... imichal Malawi 14 08-04-08 17:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05221 seconds with 13 queries