Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-11-09, 18:50   #1
Τι να προσεχω;
 
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη
Member
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος 03-11-09, 18:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια ειμαι καινουρια στο φορυμ:θα αγορασω το ευδρειο μου και θελω να μου πειτε τι να προσεχω;ποια μαρκα να προτιμησω;ειμαι ασχετη και δεν ξερω απο που να ξεκινησω. καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω
Εμφανίσεις: 15029
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-09, 19:36
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ειμαι καινουρια στο φορυμ:θα αγορασω το ευδρειο μου και θελω να μου πειτε τι να προσεχω;ποια μαρκα να προτιμησω;ειμαι ασχετη και δεν ξερω απο που να ξεκινησω. καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω
welcome τζενη!
δεν γνωριζω απο μαρκες αλλα νομιζω αν εχει καλα τζαμια
και φιλτρο ειναι οτι πρεπει.πρεπει να πεις και τι λιτρα θες βεβαια!
ψαξου εδω μεσα εχει πααααρα πολλες πληροφοριες!
και περιμενε και απαντηση απο κανεναν πιο εμπειρο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-09, 01:11
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

χωρις να θελω να κανω διαφημιση, και εγω προσωπικα δεν εχω τετοιας μαρκας ενυδρεια,παρα πολλοι παιρνουν τα jewel!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-09, 07:10
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Τζένη καλως ήρθες στη παρέα.Πρώτα απ όλα θα πρέπει να αποφασήσεις τι ψάρια θα βάλεις , τί μέγεθος ενυδρείου θα φτιάξεις , αν θα βάλεις μέσα ζωντανά φυτά , πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις για την συντήρησή του.Γι αυτό καλο θα είναι επειδή στο forum υπάρχει μπόλικο υλικό ψάξε , διάλεξε και όταν αποφασήσεις τι θα κάνεις όλοι εδώ είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν σε όλα
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-09, 08:41
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ενυδρεία υπάρχουν πολλά και καλά - κάνε μια βόλτα στα πετ σοπ, δες μεγέθη, τιμές και μάρκες και ρώτα εδώ για να ακούσεις και τις εμπειρίες των άλλων. Επίσης, μη "θαμπώνεσαι" από το ότι μερικά ενυδρεία είναι "κομπλέ" με εσωτερικα φίλτρα, κλπ. Εγώ π.χ αγόρασα ένα της Juwel, με το οποίο είμαι γενικά ευχαριστημένος, αλλά κατέληξα να αντικαταστήσω (για λειτουργικούς και αισθητικούς λόγους) το εσωτερικό φίλτρο με εξωτερικό. Να ξέρεις επίσης ότι τα Juwel χρησιμοποιούν λάμπες οι οποίες έχουν "περίεργες" διαστάσεις (άρα πιό δυσεύρετες) σε σχέση με τα άλλα, αν και ως "αντάλλαγμα" είναι λίγο περισσότερα τα Watt ανά λάμπα.

Αν ξανάρχιζα απ΄την αρχή, θα έπαιρνα σκέτη τη γυάλα, και χωριστά φίλτρο, θερμαντήρα και φωτιστικό από internet. Βέβαια τότε δεν ήξερα τίποτα, και μου άρεζε η ιδέα ότι τα έπαιρνα όλα μαζί...

Και προς Θεου: τσέκαρε και εδώ πριν αγοράσεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό και κυρίως τα ψάρια όταν έρθει η ώρα. Πολλά πετ σοπ έχουν την τάση να σου "φορτώνουν" διάφορα στην αρχή που δεν ξέρεις, με αποτέλεσμα να έχεις προβλήματα αργότερα.

Γενικά η υπομονή και η έλλειψη βιασύνης είναι ότι καλύτερο σε αυτό το χόμπυ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-09, 10:53
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

+1000

και ρωτα εδω μεσα τους εμπειροτερους τι να παρεις οταν παρεις την γυαλα , να φτιαξεις δηλαδη κατι σαν λιστα οταν πας να παρεις το ενυδρειο .

Και εγω juwel εχω , αλλα δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλη μαρκα . Παντως το νερο το κραταει μεσα του , λιγο πιο δυνατο φιλτρο και θα ηταν κομπλε για τα γουστα μου .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-09, 10:57
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Για αυτό που ρώτησες δες εδώ , πιστεύω να σε βοηθήσει...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-09, 19:44
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια
διαβασα αρκετα σημερα χαρι σε σας καταλαβα πολλα πραγματα
λοιπον θελω ενα ενυδρειο στα 250λυτρα,με τροπικα ψαρια και αληθινα φυτα.Θα βαλω ψαρια της ιδιας οικογενιας ωστε να μην εχω προβλημα στην συμπεριφορα τους .
οποτε για αρχη θα παω σε πετσοπ και θα ζητησω
1.ενυδρειο 250λ με καλα τζαμια
2.εξωτερικο φιλρτο
3.θερμαντικο σωμα στα 250βατ
4.θερμομετρο απλο
5.χρονοδιακοπτες
6.χαλικι και ιδικο υποστρωμα

Τις λαμπες φοτισμου λεω να τα παρω απο καταστημα με ειδικεσ λαμπες (φθορισμου φωτησμο λεγεται)
περιμενο τις συμβουλες σας πριν κανω τις κινησεις
ευχαριστω για ολα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-09, 19:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε για αρχη θα παω σε πετσοπ και θα ζητησω
1.ενυδρειο 250λ με καλα τζαμια τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις? γιατι στα ιδια λιτρα βγαινουν διαφορετικες διαστασεις...αλλα πιο ψηλα και αλλα πιο μακρια ή πλατια...π.χ. για αγγελοψαρα προτιμας το ψηλο..ενω για γρηγορα σμηνοψαρα το μακρυ...
2.εξωτερικο φιλρτο να γυριζει τουλαχιστον 3 φορες τα λιτρα του ενυδρειου..δηλαδη τουλαχιστον με κυκλοφορητη 750 λιτ/ωρα
3.θερμαντικο σωμα στα 250βατ αν δε βρεις 250 και βρεις αναμεσα σε 200 και 300 προτιμησε τον 300αρι...
4.θερμομετρο απλο
5.χρονοδιακοπτες σε πετσοπ δεν εχει συνηθως κι αν εχει μαλλον θα ειναι ακριβοι...αυτοι οι φτηνιαριδες απο τα jumbo με 3 ευρω η τα ikea σε μενα δουλευουν μια χαρα χρονια τωρα...
6.χαλικι και ιδικο υποστρωμαφυτεμενο υψηλων απαιτησεων η χαμηλων?? εχει σημασια γιατι με ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι υποστρωμα και αν δε θες σωνει και καλα δυσκολα φυτα...θα το απεφευγα..περαν του οτι εινια ακριβο..πολλα απο αυτα ειναι πραγματικος πονοκεφαλος αν θες να κανεις αλλαγες στο ενυδρειο σου...

Τις λαμπες φοτισμου λεω να τα παρω απο καταστημα με ειδικεσ λαμπες (φθορισμου φωτησμο λεγεται)
περιμενο τις συμβουλες σας πριν κανω τις κινησεις
ευχαριστω για ολα
λογικα το ενυδρειο θα εχει το δικο του φωτισμο..αναλογα τι θες να κανεις ειτε τον αφηνεις...ειτε τον αναβαθμιζεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-09, 22:09
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Σωστά τα σκέφτεσαι, και σωστά τα λέει ο panos. Δυο πράγματα να προσθέσω:
1.Για το εξωτερικό φίλτρο, μην υπολογίζεις τα λίτρα/ώρα που λένε στο κουτί του, αλλά διαίρεσέ το δια 1.5 ή 2 περίπου για να έχεις μια πιό ρεαλιστική εκτίμηση του τι θα κάνει στην πραγματικότητα.

2. Για εξωτερικό φίλτρο+θερμαντήρα+χρονοδιακ. δες και online μαγαζιά μήπως υπάρχει μεγάλη διαφορά στις τιμές (αν και στην Αθήνα μάλλον είναι καλύτερα τα πράγματα...)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-09, 20:28
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια
Σημερα πηγα να αγορασω το ενυδρειο βασικα για το juwel αλλα στο πετ σοπ μοu ειπαν πως ειναι προβληματικα και μου προτειναν μια αντιγραφη τοu juwel, anubia λεγετε αν γνωριστε κατι η αν καποιος εχει ας μου πει τη γνωμη του η την εμπειρια του

Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-09, 20:40
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

για να μη λεω τα ιδια και γινομαι κουραστικος ,δες παρακατω τι εγραψα σημερα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....585#post388585

Αυτο που σου ειπαν για τα juwel ειναι απαραδεχτο και καθαρα εμπορικο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-09, 20:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

γεια σου τσενη και καλως ηρθες στο φορυμ....πιστευω πως αυτο π παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο ενυδρειο ειναι η ποιοτητα κατασκευης και η χωρα κατασκευης πχ made in germany.(κατα προσωπικη αποψη)....τωρα πρωτα απο ολα θα σου συνιστουσα να κοιτα3εις πρωτα τα υλικα συγκολησης δηλαδη την σιλικονη που ειναι τοποθετημενα μαζι τα τζαμια για τυχον κενα./...και παντα να κοιτας αυτο που σου αρεσει και οχι οτι πιο ακριβο εχουν να σ ου πουλησουν.....και οπως ειπαν και οι αλλοι φιλοι τα ψαρια που θα επιλε3εις να κανουν για τα λιτρα σου ...φιλικα ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-09, 23:37
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια
Σημερα πηγα να αγορασω το ενυδρειο βασικα για το juwel αλλα στο πετ σοπ μοu ειπαν πως ειναι προβληματικα και μου προτειναν μια αντιγραφη τοu juwel, anubia λεγετε αν γνωριστε κατι η αν καποιος εχει ας μου πει τη γνωμη του η την εμπειρια του

Ευχαριστω πολυ
Δηλαδή η επώνυμη μάρκα Juwel είναι προβληματική αλλά η απομίμιση είναι η καλή; Χμμ....

Τι πρόβλημα υποτίθεται ότι έχουν, σου είπε;

Αρκετοί πάντως (και εγώ) έχουμε Juwel - εγώ τουλάχιστον μετά από 1+ χρόνο λειτουργίας δεν έχω κανένα πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-09, 07:15
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...."Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-11-09, 12:46
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Γεια σας παιδια:
μου ειπαν πως τα juwel εχουν προβλημα στο καπακι και για αυτο εχουν 5 χρονια εγγυηση,τα anubia εχουν κενο στα τζαμια.οποτε θα παρω το juwel 180 θα κοιταξω και για τα ψαρια που πρεπει για αυτα τα λυτρα,σωστα;
φωβαμαι πως θα σας κουρασω με τις ερωτησεις μου αλλα θελω να ξεκινησω σωστα.
ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-11-09, 12:53
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι το καπακι του! Καταρχας ειναι φλατ πανω απο το ενυδρειο και δεν μαζευει υδρατμους και να τους ριχνει εξω απο το ενυδρειο . Αν ειχαν τοσο προβλημα πια δεν θα ειχαν 5 χρονια εγγυηση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-11-09, 13:11
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Λειτουργικά, το καπάκι είναι μιά χαρά. το μόνο "θέμα" είναι
ότι οι λάμπες που παίρνει έχουν λίγο "περίεργες" διαστάσεις, αλλά τελευταία εκτός απ'τη juwel βγάζει και η arcadia και η jbl στις ίδιες διαστάσεις, οπότε αφ'ενός στην Αθήνα θα πρέπει να βρίσκεις άνετα, αφ'ετέρου κάνεις και καμμιά παραγγελία από internet αν χρειαστεί.
Το "αντιστάθμισμα" είναι ότι σου δίνουν 45W για λάμπα μήκους 895mm αντί για 39W για τις πιό συνηθισμένες των 850mm ή πόσο είναι τέλος πάντων οι άλλες.
Το άλλο "θέμα" είναι ότι το καπάκι δεν επισκευάζεται εύκολα, αλλά γι'αυτό είναι η εγγύηση, και νομίζω οι πιθανότητες να έχεις πρόβλημα είναι μικρές.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-11-09, 13:45
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Αυτος που σου ειπε για τα juwel η ασχετος ειναι η θελει να σου πουλησει anubia.Λες βρε Τζενη το κινεζικο να ειναι καλυτερο απο το γερμανικο.
Ειχα 1 χρονο το rio-180 χωρις κανενα προβλημα.Αν θες και φυτα εχει πολυ καλο φωτισμο, λαμπες Τ5.Δες www.juwel-aquarium.com
Επισης και τα elite πολυ καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-11-09, 15:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλως ηρθες
εγώ έχω να πω το εξής μη βιάζεσαι να αγοράσεις ψάξου καλά θα γλιτώσεις πολλά
στο λέω γιατι βιαζόμουνα στην αρχή με αποτέλεσμα μετά από λίγο καιρό να χαλάνε και να τα αλλάζω πάλι
σκέψου ένα ενυδρείο που αντί για φίλτρα να έχει samp πιστεύω ότι θα σου έρθει ποιο φτηνά αν ξέρεις που να ψάξεις και αισθησιακά είναι πολύ ποιο όμορφο γιατί δε φαίνονται θερμοστάτες κλπ μέσα στο ενυδρείο και μεγαλώνεις και τα λίτρα σου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-11-09, 15:26
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλα ρε Χαρη λες σε μια κοπελα που δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια και ΘΑ κανει το πρωτο της βημα να παει σε ενυδρειο με σαμπ???
Και σε 200 λιτρα κιολας?
Μην τα μπερδευουμε τα πραγματα τοσο πολυ...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-11-09, 15:35
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
και αισθησιακά είναι πολύ ποιο όμορφο


πλακίτσα...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-11-09, 15:41
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ρε Χαρη λες σε μια κοπελα που δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια και ΘΑ κανει το πρωτο της βημα να παει σε ενυδρειο με σαμπ???
Και σε 200 λιτρα κιολας?
Μην τα μπερδευουμε τα πραγματα τοσο πολυ...
μιλάμε για ενυδρείο σχεδόν 300 λίτρα στην αρχή τουλάχιστον
άμα σκεφτείς ότι ένα φίλτρο της exeim πχ το 2217 για αυτά τα λίτρα κάνει 180 ευρώ
γιατί να μη φτιάξει ένα samp 70 λίτρα και ποιο φτηνά θα της έρθει και ποιο όμορφο θα είναι και τα χερια θα της λύσει μια που το κάνει το βήμα γιατί να μη το κάνει σωστά ????
προσωπικά αν ήξερα πριν αγοράσω θα είχα ένα με samp και καλύτερο φίλτρο και μεγαλύτερη βιολογία και από 300 φτάνουμε στα 370 λίτρα +ότι κρύβεις θερμοστάτες και λοιπά στο samp
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-11-09, 15:54
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μιλαει ξεκαθαρα για 250 λιτρα δηλαδη καθαρα 220 λιτρα και οπως λεει και η ιδια δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια...
Οποτε λες να κατσει να φτιαξει ενα σαμπ η να εχει γνωση να το παραγγειλει οπως το χρειαζεται για τις αναγκες της και απο ποιον???
Για να πεις κανω ενα σαμπ σημαινει οτι εχω την γνωση να ξερω οτι το σαμπ θα αποδωσει καλυτερα για το συστημα μου απο ενα εξωτερικο και επισης σημαινει οτι σχεδιαζω αναλογα με τις αναγκες του χωρου που θα το βαλω και μετα φτιαχνω και τις ενωσεις σεταρω τους-τον κυκλοφορητη και βαζω τα υλικα φιλτραρισματος που επιθυμω.
Δηλαδη ολα αυτα θα τα κανει μια κοπελια που δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια?
Επισης δεν χρειαζεται το 2217 στα 250 μεικτα λιτρα,μην τρελαθουμε...
Αρκει το 2215 η το 2224 που με 90-120 ευρω ειναι κομπλε.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-11-09, 16:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλαει ξεκαθαρα για 250 λιτρα δηλαδη καθαρα 220 λιτρα και οπως λεει και η ιδια δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια...
Οποτε λες να κατσει να φτιαξει ενα σαμπ η να εχει γνωση να το παραγγειλει οπως το χρειαζεται για τις αναγκες της και απο ποιον???
Για να πεις κανω ενα σαμπ σημαινει οτι εχω την γνωση να ξερω οτι το σαμπ θα αποδωσει καλυτερα για το συστημα μου απο ενα εξωτερικο και επισης σημαινει οτι σχεδιαζω αναλογα με τις αναγκες του χωρου που θα το βαλω και μετα φτιαχνω και τις ενωσεις σεταρω τους-τον κυκλοφορητη και βαζω τα υλικα φιλτραρισματος που επιθυμω.
Δηλαδη ολα αυτα θα τα κανει μια κοπελια που δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια?
Επισης δεν χρειαζεται το 2217 στα 250 μεικτα λιτρα,μην τρελαθουμε...
Αρκει το 2215 η το 2224 που με 90-120 ευρω ειναι κομπλε.
σέβομαι τη γνώμη σου ok αλλα από όσα έχω διαβάσει πιστεύω ότι ένα samp ακόμα και σε αυτά τα λίτρα είναι πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε εξωτερικό φίλτρο και 50 λίτρα να είναι το samp κοστίζει λιγότερο
και αφού θα τα δώσει τα φράγκα που θα τα δώσει γιατί να μη το κάνει και να το ευχαριστηθεί κι όλας
οσο για τα 90 η 120 ευρο κομπλε ενοεις με τα βανακια και τα σφουγκαρια χωρις βιολογικα υλικα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-11-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Κομπλε εννοω!
Και ξαναρωτω...Ποιος θα το φτιαξει το σαμπ???
Η Τζενη που δεν εχει ιδεα τι ειναι αυτο η θα το αναθεσει σε εταιρεια,γιατι αν το αναθεσει σε εταιρεια μην τα ειδατε τα 100+ ευρω...
Γι αυτο σου λεω,οταν ρωταει μια αρχαριος δεν ειναι αναγκη να την παμε στα ΠΟΛΥ βαθεια,ειδικα οταν δεν υπαρχει σοβαρος λογος!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-11-09, 17:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

η τζενη ειναι στην αθηνα και τα μαγαζια πολλα και οι προσφορες πολλες δε χανει τιποτα να ριξει μια ματια και λιγο ιντερνετ ετσι κι αλλιος χριαζετε και αυτο γιατι σιποραξ με 5 ευρο το κιλο δε βρισκεισ πουθενα δεν εχω τιποτα αλλο να πω αυτη ειναι η γνωμη μου
τι παει να πει αρχαρια σε λιγο καιρο θα μαθει και θα λεει τι εκανα και ποσα εδωσα και μπορει αν της αρεσει να τα ξαναδωσει για να φτιαξει κατι καλο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-11-09, 17:43
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Κάθε πράγμα στον καιρό του και ο κολιός την άνοιξη.

Νομίζω καλύτερα βήμα βήμα... ¶λλωστε και η ίδια δεν θα ξέρει τι να ζητήσει καν. Ας πάρει το φίλτρο και το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα πάει χαμένο!

PS> προσωπική άποψη πάντα...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-11-09, 19:28
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

καλε παρτε μια ανασα φιλεναδα εγω με juwel ξεκινησα πριν 4 χρονια κ φετος σαν 2ο παλι σε juwel κατεληξα.300lt το μεγαλο k 60lt το μικρο κανενα προβλημα κ πολυ μα πολυ ομορφα στημενα ενυδρεια απο την εταιρεια .δεν λεω οτι ειναι τα καλυτερα λεω οτι εμενα με εχουν καλυψει κ εχω δυο στο σαλονι μου.οσο για την τιμη αν ψαξεις εχει ευκαιρειες εδω τις βρισκω εγω που ειμαι απο επαρχεια κ κατεβαινω στην Αθηνα πολυ σπανια .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-11-09, 21:49
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Τελικα αγορασα το juwel180 και απο δευτερα που θα το εχω σπιτι μαλλον θα σας ζαλησω παλι.ρωτησα και για το σαμπ αλλα ειναι για πιο πολλα λυτρα και δεν σκοπευω τωρα να φτιαξω κατι τετοιο, παντως ευχαριστω παρα πολυ τον dimis1978 οντως ειχε πολυ καλες τιμες εκει που με εστειλε

ευχαριστω πολυ για ολα παιδια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσεχως Γεννα Guppy!! john922 Ζωοτόκα 6 13-04-09 18:21
ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΓΕΝΝΑ guppy apolonistis Ζωοτόκα 45 06-04-09 07:33
Προσεχώς γέννα Convict! kotsis Κιχλίδες Κ. Αμερικής 22 22-05-08 01:43
Προσεχως γεννα!! GEORGE ARGOS Ζωοτόκα 6 14-05-05 13:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08557 seconds with 13 queries