Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-08, 22:36
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Παγιδευμένο Hatchet..

Μέσα στο 300άρι μου έχω (είχα...) 8 hatchet. Τους αρέσει πολύ να παίζουν στο ρεύμα που δημιουργεί η έξοδος του εσωτερικού φίλτρου, αλλά πού και πού κάνουν και κανένα άλμα έξω απ'το νερό. Έτσι ένα προσγειώθηκε στο καπάκι του εσωτερικού φίλτρου, αλλά όταν έπεσε μέσα στο νερό, δυστυχώς προσγειώθηκε στο λάθος σημείο...
Έχω background της Juwel το οποίο αφήνει μια εγκοπή δίπλα στο εσωτερικό φίλτρο και το Hatchet σφηνώθηκε ανάμεσα εκεί. Προσπάθησα να το βγάλω, με αποτέλεσμα αυτό να σφηνωθεί ακόμα περισσότερο, ανάμεσα στο κενό του τζαμιού και του φίλτρου. Επειδή η μόνη κατεύθυνση που γνωρίζει αυτό το ψάρι είναι "μπροστά" δέν το βλέπω να βγαίνει ποτέ απο'κει, και μετά απο πολλές προσπάθειες νομίζω μου ειναι αδύνατο να το βγάλω.

Τί να κάνω? Όταν πεθάνει, γιατί προς τα εκεί το βλέπω να καταλήγει, θα δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα στο ενυδρείο? Έχω και γαρίδες amano, θα κάνουν καμιά δουλειά στον καθαρισμό ή είναι μόνο φυτοφάγες? Είναι λίγο αναίσθητες ως προς το ψάρι οι ερωτήσεις μου, αλλά δέν θελω να δημιουργηθεί πρόβλημα στο ενυδρείο, είναι και νεοσύστατο,,.,...
-------------------------
Προσπάθησα τα πάντα με κίνδυνο να πάθει τίποτα και το ενυδρείο και είπα να σταματήσω τις προσπάθειες γιατί δεν ξεκολάει με τίποτα απο κει το ψάρι. Λογικά θα πεθάνει κάποια στιγμή απο ασιτία..

Πόσο πρόβλημα θα έχω με το νεκρό ψάρι που θα σαπίσει μέσα στο ενυδρείο? Θα είναι σοβαρό? Γαρίδες και σαλιγκάρια έχουν πρόσβαση και ίσως το φάνε,αλλά δέν είμαι σίγουρος..


Να κάνω κάτι πολύ δραστικό (να ξεκολλήσω το background ή κάτι τέτοιο) ή δέν υπάρχει λόγος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Irwan : 22-03-08 στις 22:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-08, 23:07
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Αν δεν καταφερεις να το βγαλεις,,και πεθανει τάισε λιγοτερο και κανε αλλαγες νερου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-08, 01:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Προσπαθησε με τσιμπιδακι για τα φρυδια τυλιγμενο με μπαμπακι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-08, 21:45
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

θα προσπαθήσω και με το τσιμπιδάκι, αλλά είναι σε τέτοιο σημείο που δεν έχω καθόλου ευκολία κινήσεων και καθόλου ορατότητα, και δεν ξέρω κάν αν θα χωρέσει το τσιμπιδάκι...

Για να φανταστείτε χθές έκανα ολόκληρη λαπαροσκοπική επιχείρηση για να προσπαθήσω να το βγάλω: είχα βάλει τις αδερφές μου να κρατάνε μιά κάμερα και έναν φακό στο πίσω μέρος του ενυδρείου ώστε να βλέπω τί κινήσεις κάνω απο την εικόνα που έβλεπα απο την κάμερα στο λαπτοπ. Κατάφερα να το κουνήσω λίγο το ψάρι, αλλά όχι να το απεγκλωβίσω...

Θα επανέλθω με νεότερα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-08, 22:45
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

αν εβαζες καποια φωτογραφία, μπορει να μας ερχοταν καμια καλή ιδέα...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-08, 01:14
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να βγάλω, αλλά μάλλον δέν θα τα καταφέρω γιατί το ψάρι βρίσκεται στο πίσω μέρος του ενυδρείου, και το κενό ανάμεσα στο τζάμι και τον τοίχο ειναι πολύ μικρό για να χωρέσει φωτογραφική μηχανή.. Για να φανταστείς, για να δώ το ψάρι πρέπει να βάλω καθρεύτη και να το βλέπω απο'κει...

Θα προσπαθήσω πάντως να βγάλω κάποιες μήπως καταλάβετε τι εννοώ. Έχω σκάσει πάντως, και αυτό το ψάρι είναι πραγματικά ο ορισμός του άτυχου, και το λυπάμαι πολύ γιατί δέν πεθαίνει ακαριαία, αλλά παγιδευμένο. Πάντως ακόμα ζωντανό είναι, και θα συνχίσω ότι προσπάθειες μπορώ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-08, 11:04
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Μου ηρθε κατι "δεν ξερω εαν ειναι σωστο αλλα..." βαλε αν μπορεις ενα σωλινακι αεραντλιας απο κατω το ψαρι ,και με μια δυνατη αεραντλια δωσε πιεση ...μηπως και το σηκωση και ελευθεροθη..!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-08, 12:28
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και μια άλλη ιδέα,πάρε σύρμα,πέρασέ του μέσα σε σωληνάκι αεραντλείας,στράβωσέ το σαν μεγάλο άγκιστρο,τύλιξέ του αρκετό βαμβάκι ώστε να πιάνει όλο το κενό ανάμεσα στο background και στο τζάμι,πέρασε το κάτω από το ψάρι και ανέβασέ το...και έχεις το ψάρι
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-08, 12:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εφιαλτης εχει γινει το θεμα με το καημενο το ψαρακι...ενημερωσε μας τι εγινε τελικα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-08, 12:44
Το avatar του χρήστη strider
strider Ο χρήστης strider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

μην τα παρατάς πάντως,
είναι κρίμα το καημένο το ψαράκι
ΥΓ το καπάκι το είχες ανοιχτό?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-03-08, 12:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Την πυροσβεστικη τη ρωτησαμε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-08, 01:09
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Αίσιο τέλος!!! Τα κατάφερα να το βγάλω!

Παιδιά οι ιδέες σας όλες απίστευτες και πολύ ευρηματικές. Δυστυχώς στην
πράξη ηταν πολύ δύσκολες γιατί όταν βάζεις το χέρι τόσο βαθειά μεσα στο ενυδρείο (και κάτω απο το φίλτρο) δεν έχεις και πολυ ελευθερία κινήσεων...


Προσπάθησα με μαχαίρι και λαβίδες να τεμαχίσω το background στο σημείο κάτω απο το ψάρι και με πολύ προσπάθεια το κατάφερα! Το ψάρι βγήκε μόνο του έξω και κολυμπάει. Βέβαια είναι σοκαρισμένο και έχει τραυματιστεί... Το ένα του πτερύγιο είναι κολλημένο πάνω του και δέν κουνιέται και η ουρά του είναι κομμένη σε ένα σημείο...

Δέν ξέρω αν θα τα καταφέρει.. Η ουρά υπάρχει περίπτωση να αναγεννηθεί? Και δεν ξερω κατα πόσο θα καταφέρει να φάει, αν θα προλαβαίνει με τον ανταγωνισμό των υγιών ψαριών. Πάντως είναι πολύ κινητικό - όσο μπορεί - και φαίνεται να το έχει ξεπεράσει και να είναι πολύ χαρούμενο που απεγκλωβίστηκε!




Στις φωτογραφίες μπορείτε να καταλάβετε τι λέω. Στην πρώτη είναι το απο κάτω μέρος του εσωτερικού φίλτρου και όπως βλέπετε στο κενό που αφήνει με το background ίσα-ίσα χώραγε μαχαίρι (ούτε χιλιοστό κενού.) Στη δέυτερη φαίνεται η δεξιά άκρη κάτω απο το φίλτρο, απ'το οποίο αφαίρεσα ένα κομμάτι του background και τώρα έχει μπεί υαλοβάμβακας για να μην ξαναμπεί άλλο άτυχο ψάρι εκεί. Στη τρίτη φωτό είναι το πλάι του φίλτρου απο το οποίο μπήκε το ψάρι. Το γέμισα και εκεί με υαλοβάμβακα για να μή ξαναμπεί τίποτα..


Δυστυχώς έχω εξελίξεις,,, Δέν επέζησε το ψάρι, αλλα τουλάχιστον πέθανε κολυμπώντας, και όχι παγιδευμένο, και τουλάχιστον δεν θα μολύνει το ενυδρείο.. Δεν ξέρω γιατι μπορεί να πέθανε, ίσως το τραυμάτισα, ίσως από το στρές.

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες και τη βοήθεια σε όλους.

Υ.Γ. : Το καπάκι δεν ήταν ανοιχτό, απλά προσγειώθηκε το ψάρι μετά το άλμα του στο λάθος σημείο..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-03-08, 11:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχομαι υγεια στα υπολοιπα ψαρακια σου...και μακρια απο "σαλτο μορταλε"...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-03-08, 14:26
Το avatar του χρήστη strider
strider Ο χρήστης strider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

δε πειράζει, πάντως προσπάθησες
γιατί δε βλέπω φωτό
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15895 seconds with 15 queries